Rechtszaken. Buitenlandsch Overzicht Beursoverzicht. Gemengde Berichten. De Arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft Diasdag o. a. veroordeeld L. P. 16 j„ arbeider te Kruininge, wegens mishan deling tot ƒ8 boete; A.T, 11 j„ te Heinkenszand, wegens diefstal van oogst, tot 2 d. celM. Van L. 34 j., huisvr. van J. Zvrachtrijder te Wemel- dinge, wegens mishandeling tot 8 boete. Als ware men bang, dat op den langen duur de belangstelling voor Egypte zou verflauwen, zoo komen er af en toe plotseling berichten uit de lucht vallen, die ons dwingen de aandacht in de eerste plaats op dat rampspoedige land te vestigen. Zoo thans weder met de gevangenneming van Gordon. Een eenigszins omstandig verhaal van deze gebeur tenis gaven wij reeds in ons vorig overzicht en wij kunnen ons derhalve thans bepalen tot de mededeeling, dat volgens geruchten de Khedive van Egypte Koningin Victoria en den Prins van Wales telegrafisch in kennis zou hebben gesteld met het lot van generaal Gordon en dat hij nog eea later bericht zou hebben gezonden, waarin het eerste werd bevestigd. In het Hoogerhuis verklaarde Lord Granville Maandag echter reeds, dat de Khedive geene berichten omtrent Gordon aan de vorstelijke personen had doen toekomen en Sir Evelyn Baring schijnt aan de in Cairo in omloop zijnde ge ruchten geen geloof te slaan. Wij zullen dus nader moeten afwachten, wat in deze waarheid zal blijken te zijn; doch het is zeer begrij pelijk, dat het Engelse lie ministerie op dit oogenbtik alles aangenamer zou zijn, dan de bevestiging van het bericht omtrent Gordon 's gevangenneming. Het wordt steeds minder ontkend, dat het ministerie Gladstone op de meest laakbare wijze heeft omge sprongen niet alleen met Egypte, maar ook met Gordon. Waar vóór eenigen tijd het zenden van enkele Engelsche escadrons van Soeakim naar Berber voldoende zouden zijn geweest om Gordon te bevrijden, daar is nu bij kans alle hoop, om met de grootste opofferingen dit doel te bereiken, vervlogen en het vermoeden ligt voor de hand, dat de gevangenneming van Gordon, wordt zij bewaarheid, licht den val van het ministerie zou kunnen tengevolge hebben. En de premier heeft op dit oogenblik weinig tijd beschikbaar om den blik naar het zuiden te wenden. De kieswet en de daarmede ten nauwste samenhan gende strijd tegen het conservatieve Hoogerhuis houden geheel zijne aandacht bezig en het zou ook inderdaad te bejammeren zijn, wanneer hij ter wille van Egypte het vraagstuk van den reform bill onopgelost moest laten. Het is daarom, zoowel ter wille van Gordon en zijne getrouwen als ter wille van Engeland's bin- nenlandsche politiek, te hopen, dat de geruchten uit Egypte blijken onwaar te zijn. Volgens een later bericht is er te Cairo eene dé pêche aangekomen van lord Wolseley om te antwoor den op het verzoek van Baring om inlichting betref fende de geruchten over de beweerde inneming van Khartoem. Lord Wolseley antwoordde dat door den heer Wilson een dépêche is ontvangen van majoor Kitchener, welke op den datum van 2 November meldt, dat, volgens berichten, door boden uit Shendy gebracht, de Mahdi met eene groota legerbende te Anderman gekomen is, en Gordon heeft gesommeerd om zich over te geven. Gordon antwoordde, dat hij Khartoem nog twaalf jaren zou kunnen verdedigen. De Mahdi trok toen, zonder te strijden, tot Emmek terug, op eene dagreis ten zuiden van Khartoem, en op 12 uren afstands van de rivier. Hij gaf toen te verstaan dat hij niet dan over twee maanden het gevecht zou beginnen. Vele zijner volgelingen verlieten hem toen. De berichten omtrent den toestand van den Belgischen Koning, door de Patriott verspreid, worden tegenge- KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 4 Nov. 1884. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aanbij die stukken behoorende. S¥AAÏ8L,BKHITCKÏS. EUROPA. PCt. PCt. Hongarije, Obl. Leening 1867 5 98 dito, Goudleening 5 85 Italië, 1881. 5 91% Nederland, Cert. N. W. S. 2% 66% dito, dito dito 3 80 dito, dito dito 4 101% dito Obl. 1883 4 101 Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. 5 673% dito, dito zilver Jan.-Juli 5 67%, dito, dito goud 4 84 m. Portugal, Obl. Btl. 53/80 3 463/, dito, dito 1881 5 84 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 5 100% 5 593f6 dito dito 6e '55 5 83% Obl. 1864 ƒ1000 5 99% dito 1866 £100 5 97% dito 1872 gecons. 5 94% dito 1873 dito 5 94% dito 1877 5 97'ri. dito Oostersche leening le serie 5 57% dito 1850 le Leening 4% 94 dito 1860 2e dito 4% 91% dito 1875 gecons. 4% mü dito 1880 gecons. 4 74% dito Leen. 1867/69 (Nieolaï) 4 83% dito dito 1859 3 72% dito dito 1883 in goud 6 102 Spanje, Perp. Sch. 4 563% dito dito dito 1876 2 46% dito dito Amortis 4 69% dito dito perp. Schuld 4 57 Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr 16% dito dito 1863/1865 (17) 6 8% djto dito 1869 geregistr. 15% Omtrent de verrichtingen der Frauschen in China meldt een telegram van Brière de l'Isle van Hanoi, gedateerd van 3 November, te negen uren 's avonds, dat eene kolonne, die naar Yeuthe ging, de achterhoede der Chineezen bereikte en haar groote verliezen toe bracht. Eene kolonne is in de omstreken van Than- guyen bezig het land schoon ta vegen. Zij heeft eene goede stelling aan de Heldere rivier. Wij kunnen omtrent ons beursverslag slechts in her haling treden van hetgeen wij daaromtrent de vorige week hebben gemeld; zo® mogelijk zijnde uitkomsten van de laatst verloopene dagen nog ongunstiger. Trou wens is het niet alleen de Amsterdamsche beurs, die aan het euvel eener voortdurende lusteloosheid mank gaat, Londen en Parijs geven haar daarin niets toe; alleen Berlijn maakt eene gunstige uitzondering. De resultaten der onlangs aldaar geplaatste Servische lee ning, die, zooals de berichten melden, meermalen is volteekend geworden, doen haar, de tijden in aanmer king genomen, alle eer aan, en de hierdoor ontstane levendigheid zal wel de hoofdoorzaak zijn dat aan de Russische fondsen opnieuw een vaste tendenz werd gegeven, die ook ten onzent hare rechten deed gelden. Ook onze staatsfondsen mochten zich de laatste dagen in meerdere vraag verheugen. Vier percents Holland 1883 en 1884 wedijveren om den hoogsten prijs en eigenlijk bestaat er dan ook voor koersverschil tusschen deze twee geenerlei reden. Van de laatsten werden opnieuw voor buitenlandsche rekening van de markt genomen. Van de Europeesche Staatsfondsen waren het alleen de Russen, die zich in prijs konden verbeterenMetal- lieken sluiten nagenoeg op dezelfde koersen, Portu- geezen daalden opnieuw 1 percentook voor de Spanjaarden valt verlies te constateeren. Het laatste wordt in verband gebracht met loopende geruchten omtrent eene ophanden zijnde Spaansche leening; ge ruchten waaraan men wél zal doen met voerloopig niet te veel waarde te hechten. Meerdere aandacht werd, in verband met de berichten omtrent de aanstaande conversie, geschonken aan de Turksche fondsen. Intusschen sluiten de koersen na genoeg onveranderdde z. g. bevoorrechte schuld, thans mede reeds op de oflic. prijscourant vertegenwoordigd, steeg circa 2 percent. Russische Sporen volgden in hoofdzaak de beweging der Staatsfondsen. Vooral de aandeelen der Groote Russische Maatschappij werden voor locale rekening gekocht en verbeterden circa 2 percent ia prijs. Terug komende op hetgeen wij daaromtrent vroeger vermeld den, vindt deze rijzing haar grond in de omstandigheid dat een der grootste aandeelhouders circa 50 duizend stuks heeft overgedaan aan diverse financiëele instel lingen, waaronder ook Hollandsche banken worden genoemd. De Amerikaansche markt, zoowel de Noord- als Zuid-, zag er loom en lusteloos uit en bleef niet verschoond van nieuwe onaangename verrassingen. De meest ingrijpende was dat gisteren, juist nadat de coupon op primo dezer vervallen was, de annonce kwam dat de reDte op de 6 pet. obi. Chicago en Atlantic kon betaald worden. Kwam deze tijding niet geheel onvoorbereid, in zooverre nl. dat reeds eenigen tijd geleden daaromtrent geruchten waren verspreid en ook werden tegengesproken, toch zijn vele obligatie houders de dupe van de zaak geworden en waren zelfs diverse coupons reeds door de couponmakelaars in betaling genomen. Men zal natuurlijk ook hieromtrent moeten afwachten wat volgende berichten ons zullen melden, om daaruit het besluit te trekken in hoeverre eene daling van circa 20 pet. gemotiveerd kan worden genoemd en wat de verwachtingen voor de toekomst zijndoch vreemd, zeer vreemd zelfs is de omstan digheid dat een dergelijk bericht zoo laat tot ons kwam en men vraagt zich onwillekeurig af, waartoe toch wel onze Amerikaansche administratiekantoren PCt. AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 dito Spoorwegleening 1876 NOORD-AMERIKA Ver. Staten, Obl. 1876 Mexico, dito 1864 (36) ZTJID-AMEBIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 dito dito 1875 100 Columbia, dito (18) Peru, dito leen. 1870 (18) Venezuela, dito 1881 xHownrx. bes stm. omobrk. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. Stoomvaart Zeeland Aand. pref. dito dito Obl. Rusland, Pandb. Hyp. Bank SPQfflRWBG-JUBBH. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongarije, Theisspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Baltische spoorwegaandeelen Charkow Azow. Oblig. Jelez Griasi dito Jelez Orel dito ƒ1000 dito dito 100 Morschansk-Sysran Aand. Mosk.-Jaroslaw Oblig. Orel Vitebsk dito Poti-Tiflis dito ƒ1000 dito dito 100 4 5 4% 3 5 5 4% 6 4 4% 4% 5 5 4 5 5 3 4 5 4% 4 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 PCt. 64 79 11154 8% 93% 9214 24% 32%, 150 102 41 101% 93 1003,4 89 100% 105% 70% 86% 48 59% 124% 96 87 56% 95% 90% 95% 56% 101% 94% 95% 94 59 dienen, wanneer het publiek zoo laat van dergelijke feiten wordt op de hoogte gesteld De Amerikaansche aandeelen-markt bleef circa op dezelfde hoogte als die waarop wij ze de vorige week verlieten. De Cleveland Shares stegen een dag onge veer 2 a 3 percent op een los gerucht, dat eerlang een dividendbetaling zoude plaatsvinden. Wij meenen te mogen mededeelen dat officieel hieromtrent niets bekend is. Ook de Braziliaansche Staatsfondsen moesten het deze week ontgelden. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het dezer dagen gepubliceerde budget sluit met een tekort van 22 millioen milreis (een milreis representeert ongeveer de waarde van een gulden) dan is de reden voor die daling niet ver te zoeken. Buitendien is de suiker eene der voornaamste stapel artikelen van Brazilië, wat bij den tegenwoordigen gedrukten toestand van dat product de zaak niet ver betert, vooral niet als men in aanmerking neemt dat het gouvernement bezwaard is met garantiën op diverse factorijen. Ook de locale-industriëele markt bleef niet van De Amsterdammer van heden bevat omtrent deze zaak nog het volgende: Naar aanleiding van de niet-betaling der November- coupon van de 6% 1ste hypotheek-obligatiën Chicago Atlantic, welker betaling van verschillende zijden als volkomen zeker was voorgesteld, heeft de Maat schappij tot beheer van het administratiekantoor van Amerikaansche fondsen, opgericht door Broes Gosman, Ten Have Van Essen en Jarman Zonente Amsterdam, aan den president der bedoelde spoorweg maatschappij het volgende telegram verzonden (ver taling.) «Verzoeke draadantwoord of het gerucht, als zou »de November-coupon der 1ste hypotheek-obligatiën «niet betaald worden, juist is en zoo ja, om welke «reden. Zijn de Erie en de New-York, Pennsylvania Ohio in gebreke gebleven hare overeenkomsten in «dato 13 Juni 1881 na te leven?" Het volgende antwoord werd hierop ontvangen (vertaling.) «Den 31 October als president der Erie aftredende, «twijfelde ik in het minst niet aan de betaling der «Chicago Atlantic-coupon, waartoe alle regelingen «getroffen warén. Ik heb dit aan uwe correspondenten «hier uitvoerig medegedeeld." Aan vorenstaand bericht kan het Administratie kantoor voornoemd nog toevoegen, dat op de gewone maandelijksche vergadering der New-York, Lake Erie Western, gehouden op 16 October jl., aan den heer Jewett, toen nog president dier Maatschappij, met algemeene stemmen machtiging is verleend om te voorzien in de betaling der op 1 November verschij nende coupon van de 1ste hypotheek-obligatiën der Chicago Atlantic en dat bij die gelegenheid werd medegedeeld, dat gedurende het op 30 September jl. geëindigde boekjaar de Erie, en de Pennsylvania Ohio te zamen een bedrag van 2,280,000 hadden ontvangen in nagenoeg gelijke verhouding uit het vervoer gaande naar en komende van Chicago, zoodat de Chicago Atlantic spoorweg voor de Erie van even groot belang is als eenig deel van haar eigen net. Volgens overeenkomst in dato 13 Juni 1881, aange gaan tusschen de twee genoemde Maatschappijen en de Farmers Loan Trust Company, waarvan afschrift aan elke obligatie toegevoegd is, moeten de ontvangsten, welke die Maatschappijen uit het vervoer van en naar den Chicago Atlantic Spoorweg trekken, door haar afzonderlijk gehouden worden, teneinde daaruit even tueel in de betaling der rente op de le hypotheek- obligatiën van laatstgenoemden te voorzien. De inleidende maatregelen zijn daarom reeds geno men om de New-York, Lake Erie Western en de New-York, Pennsylvania Ohio tot naleving te nopen harer overeenkomsten met de Farmers Loan Trust Company, als Trustee der houders van 1ste hypotheek- obligatiën Chicago Atlantic. PCt. AMERIKA Atchison-Topeka Cert. v. Aand. dito oblig. 7 Atl. Pacific (W. D.) le hyp. 6 Centr. Pacific Aand. dito dito Obl. 6 dito California Oregon Obl. 6 dito dito Serie B 6 dito San Joaq. Valley dito 6 dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito 6 Chicago Atlantic Oblig. 6 Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred dito Cert, le hyp. 7 dito Jowa Midland dito 8 dito Mad. Ext. dito 7 dito Menomenee dito 7 dito N. W. Union dito 7 dito Winona St. Peter dito 7 Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. Chicago R.-Island Cert. Aand. dito South-Westh Obl. 7 Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand. dito dito Oblig. 7 dito dito geconso). 7 Illinois Cert. van Aand. dito Leas L. Stock Cert. 4 dito Springfield Div. Obl. 6 Kansas Pacific dito 6 Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. dito dito (le hyp.) 6 dito dito (2e 3 dito dito Sink, fund Obl. 6 St.-Louis San Fr. Aand. le Pref. dito dito Oblig. 6 dito Alg. Hyp. dito 6 dito Wichita Western 6 Mich. Centr. Cert. van Aand. Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. dito in goud Obl. 7 Miss. Kansas 8c Texas. Aand. Miss. Kansas Texas. Obl. 7 dito Incomebonds. dito dito Un. Pac. South-Br. dito 6 PCt. 71 117 76% 37% 107 97% 96% 102 98 67% 120% 117% 127% 119% 120% 121 117% 119% 8% 73% 383% 112% 82% 102 24% 93% 41% 75 79% 103 86% 97% 55% 119 16 96% 56% 102 den algemeenen druk verschoond. Aandeelen In dische bank daalden 6 pet., dito Koloniale bank 11 pet. Positieve berichten van een van beiden werden niet bekend, dan alleen dat de hoofdagent der eerstgenoemde instelling, resideerende te Batavia, zich op weg naar Nederland bevindt, terwijl daarentegen een der directeuren van de laatstgenoemde, onlangs naar Java vertrokken, het wenschelijk heeft geacht zijn verblijf aldaar langer te rekken dan oorspronkelijk in zijn plan lag. De stoomboot «Stad Zierikzee No. 2," Zondag ochtend te 9 uren uit Rotterdam vertrokken, is om streeks half 5, tengevolge van dikken mist, kort tegen den dijk te Stavenisse omhoog gevaren. De boot rustte ter hoogte van de machinekamer op een berm van blauwen steen. Ongelukken hadden daarbij niet plaats. Tegen den morgen kon zij hare reis naar Zieriksee voortzetten. Te Joure had Zondag ochtend, ruim een uur na afloop der godsdienstoefening, een begin van brand plaats in het gebouw der Hervormde Kerk. Toen het ontdekt werd, was het gebouw zoo vol rook, dat het bijna niet mogelijk was, er in door te dringen. Met eenige spoedig aangebrachte emmers water slaagde men er in den brand te blusschen, zoodat de inmid dels aangerukte spuiten buiten werking konden blijven. Aan een der banken, om haar snij- en beeldhouw werk een sieraad van 't gebouw, is groote schade toe gebracht. De brand wordt toegeschreven aan het omvallen van eene stoof met vuur, toen de gemeente het kerkgebouw verliet. Zondag nacht is te Utrecht, door het openschui ven van een raam en het verbreken van het slot eener ouderwetsche linnenkast, eene som van pl. m. ƒ200 ontvreemd. De daderte Amersfoort aangehouden was een heimelijk vertrokken knecht van den bestolene en zit reeds gevangen. Te Amsterdam zijn Zondag een kellner en een kanonnier uit minnenijd handgemeen geraakt. De kellner heeft daarbij een pot met kokende koffie op genomen en die zijne tegenpartij op het hoofd stuk' geslagen, waardoor deze ernstig aan het hoofd verwond is; de kanonnier moest naar het militaire hospitaal vervoerd worden. De dader is in hechtenis. H. M. de Koningin maakte dezer dagen te Grootgenhout (Limb.) een echtpaar gelukkig, dat op hun gouden bruiloft verrast werd met een fraai geschenk. Men herinnert zich het gebeurde te Zwolle, waar men van een onderwijzer der school met den Bijbel verhaalt, dat hij een kind geslagen heeft, welk kind eenige dagen na de strafoefening aan een hersen schudding zou overleden zijn. Naar de Zw. Ct. verneemt, heeft de gerechtelijke lijkschouwing van het lijkje van dat kind geen positief resultaat opgeleverd. Dezaak wordt niet als manslag vervolgd. De Stand, verneemt verder, dat volstrekt niet be wezen schijnt, dat het kind door den onderwijzer zou geslagen zijn, ten minste wanneer men het gezegde van eenige kinderen geen bewijs noemt. Voorts, dat genoemd kind door eenige jongens aan de haren is getrokken en dat de betrokken onderwijzer een bij ouders en kinderen zeer bemind man is. Een karrevoerder uit Tilburg, op den weg naar Breda rijdende, werd door iemand aangesproken, die om een plaatsje op de kar verzocht. Niets kwaads vermoedende, stond de man dit verzoek toe, doch juist toen de landlooper op de kar wilde klimmen, sprong er een knoop van zijn jas, waardoor een revolver en een dolk zichtbaar werden, 't geen den karreman een rilling door de leden joeg. Hij herstelde zich echter dadelijk, pakte den vreemdeling bij den kraag en gaf hem een dracht slagen, zoodat de verdachte van den wagen rolde en in het zand terechtkwam. PCt. Missouri-Pacific South dito 6 N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio 6 St Paul Min. Man. Cert. v. Aand. dito dito Obl. 7 dito Geconsolideerde Schuld dito 6 dito dito 2e hyp. 6 dito dito Dakota Ext. Obl. 6 Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 Union Pacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 dito Collateral Trust Bonds 6 dito dito dito 5 Brazilië Spoorwegleening 5 TXAmrXeUAATSCHAXPUrXH. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito rRXHIB-£dKXHXReXK. Nederland, stad Amsterdam a ƒ1000 dito a 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. (17) 4% PCt. 99% 90% 80% 107% 99 104% 106 100 126 94% 53% 108 98% 81 75% 102% 98% 67 73 129 1023/, 1043% 100% 96 99% 99 95% 112 102% 134 44% 10?£, COO?OH». Oost. papier zilver Diverse in Fransche Belgische ƒ20,75 - 20,80 -11,60 - 47,60 - 47,55 Pruisische 58,95 Russen in Z. R. - 1,21 Spaansche Buit. - 47,60 Binn. - 2,33 Amerika in doli - 2,48

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2