1884. N°. 132. Donderdag 6 November. 71sle jaargang. Na den strijd. -<S>CÏ?GS*Cïs6S*- GOM De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwaitaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De in de vorige week gehouden algemeens verkie zingen hebben, zooals wij reeds opmerkten, in den stand der partijen weinig verandering gebracht. En desniettemin hebben zij tot zeer belangrijke resultaten gevoerd. Bij deze verkiezingen was het er op gezet de libe ralen ten onder te brengen. En daar bestond ook kans op. Bij de verkiezingen van 1881 waren de stemmen, op de kerkelijke candidaten uitgebracht, belangrijk toegenomen en in 1883 was dit cijfer nog vermeerderd. De liberalen waren ook wel wat vooruitgegaan, doch zij verloren blijkbaar terrein. Dat het clericaal verbond zich ditmaal voorstelde door een forschen aanloop de liberalen te kunnen verslaan, kunnen wij begrijpen. Men heeft van cleri- cale zijde dan ook het alleruiterste beproefd. Beloften, bedreigingen, laster niets is gespaard. In geheime vergaderingen weiden de orders vastgesteld en door het geheele land door honderden agenten ter kennis van volgzame lieden gebracht. Allerlei booze stukjes werden er uitgehaald. En ten slotte speculeerde men met alle kracht op de verdeeldheid der liberalen bij de stembus. De uitslag heeft evenwel alle verwachtingen der clericalen vernietigd. De liberalen hebben roet de grootste koelbloedigheid hunne gelederen aaneenge sloten en in het gezicht van den vijand hun leger scharen gezuiverd voor de oproerige elementen. Dit stoutmoedig stuk is met den besten uitslag be kroond, zonder den vijand eenig voordeel te bezorgen. Tak, Wichers, Van Heeckeren, Bergsma, Rombach, zij allen moesten vallen, en de vijand heeft er geen profijt van kunnen trekken. Dit is een feit van belang. Hoogstens kunnen in de nieuwe Kamer nog zitting nemen Van der Kaay, Lieftinck, Barna, De Meijier, De Bruijn Kops en Van Houten, als overblijfselen van de kappeyniaansche fractie. Hare weerstrevende kracht is evenwel gebroken. Daarenboven is van mannen als Van der Kaay, Lieftinck en Buma voor de eenheid der partij niets te vreezen, De Meijier komt in her stemming evenals De Bruijn Kops, terwijl zij evenals Van Houten bpgrijpen zullen dat zij onherroepelijk zullen vallen bij eene volgende gelegenheid, wanneer zij de eensgezindheid zouden willen verstoren. Dat de heer Van Houten herkozen is, kan niet zooveel kwaad. Hij is in de eerste plaats herkozen op eene weinig vleiende manier, door slechts een deel der liberalen en met behulp der clericalen, zooals onwederlegbaar uit de cijfers blijkt. De heer Van Houten zal bet ditmaal wel laten om, gelijk een vo- rigen keer, triomfantelijk zich er op te beroepen dat de kiezers zijne «politiek" hebben goedgekeurd. In de tweede plaats zou de heer Van Houten, bui ten de Kamer gesloten, allicht meer kwaad doen dan thans. Hij zou als het slachtoffer zijner radicale in zichten ongetwijfeld het middelpunt geworden zijn, waarom zich alle ontevreden burgers zouden scharen. Dit gevaar is men ontweken, en van de stembus heeft de heer Van Houten een gevoelig lesje gehad. Al had de verkiezing voor de liberale partij alleen deze resultaten opgeleverd, wij zouden niet te klagen hebben. Maar er is meer. Overal heeft zich het verschijnsel vertoond dat de liberalen meer stemmen bekwamen dan ten vorigen jare. Op zich zelf reeds een bemoedi gend teeken, staat daarneven dat bijna overal op de clericalen minder stemmen werden uitgebracht. Zelfs in districten, waar de liberalen niet de minste hoop konden voeden, zooals in dit district, in Breda enz., hebben zij met de meeste toewijding zich op gemaakt. De schitterende zegepraal, door de liberalen in Fries land behaald, geeft daarbij van hunne kracht een hoog denkbeeld. En in Sneek én in Dokkum had de uit zuivering der liberale partij verdeeldheid gebrachtde tegenpartij rekende dus vast erop te zullen zegevieren. »Onze Oppedijk" viel echter voor de zesde maal en nu staat hij niet meer op! In Dokkura hebben de liberalen een voortreffelijk blijk van vastberadenheid gegeven. Want men had tegen over de twee aftredende liberalen, Rengers en Bergsma, twee anderen, Attema en Kielstra, gesteld. De liberalon hebben daar eene werkzaamheid ont wikkeld, die verbazend mag heeten, en de anti-liberalen moeten toch eenig ontzag hebben voor zooveel liefde tot de vrijheidze mogen voortaan een toontje lager zingen, wanneer ze der menigte in den waan brengen, dat liberalen beginselloos zijnzonder beginsel ont wikkelt men niet zooveel geestkracht. De heer Van Weideren Rengers bedankte eerst Zondag voor de candidatuur, en toch was het bericht hiervan zoo goed en zoo algemeen dienzelfden dag ter kennis gebracht aan het adres der afzonderlijke kiezers, dat er maar enkele stemmen op dien heer werden uitgebracht er» de beide candidaten der kiesvereenigingen, de heeren Attema en Kielstra, met ruim 300 stemmen meer dan hunne tegenstanders werden gekozen. Aan speculatie op de verdeeldheid der liberalen had het niet ontbroken. Terwijl 25 October elk kiezer in het district Dokkum wist dat de heer Rengers had bedankt, meldde het Haagsche Dagblad nog 28 Octo ber, dat dit een verkiezingsleugen was. En in Leeuwar den verspreidde men op het laatste oogenblik het valsche bericht, dat de heer Rengers zich candidaat stelde tegenover den heer Lieftinck. Al die pogingen om verdeeldheid te brengen in de liberale gelederen zijn afgestuit op hunne vastberaden houding. Eere aan de vrije Friezen Maar ook in andere districten is reden tot roemen. In Den Haag hebben de liberalen eene daar nog niet geziene geestkracht ontwikkeld. Het is nog niet zoovele jaren geleden, dat een liberaal in de hofstad geen 100 stemmen kon halen. Thans kregen de twee liberalen er 765 en 826, is graaf Schimmelpenninck slechts met een paar dozijn stemmen boven de meer derheid gekozen en komt de heer Wintgens in her stemming met den liberaal In Amsterdam hebben de liberalen reuzenkrachten ontwikkeld, met een slag een man van zooveel invloed als Tak in Amsterdam doen vallen en de liberalen met groote meerderheid doen zegevieren. Kortom, zedelijk hebben de liberalen op 28 October eene groote overwinning te boekstaven. Feitelijk, numeriek ziet het er anders uit. Wij verloren in Tiel een zetel, door den uitmuntenden Dijckmeester bezet. Dit is een harde slag, vooral om dat zijne plaats zal worden ingenomen door baron Van Pallandt, een uiterst dweepziek man. Het is dezelfde, meenen wij, die zijn geld er voor over heeft om or thodoxe geneesheeren aantekweeken. Daaraan kan men den man kennen. Hoe hard de slag ook zij, bij nader inzien is het verlies van Tiel niet eene groote nederlaag voor ons. In de eerste plaats zegevierde v. Pallandt, die in het district Tidl alom familieleden heeft wonendoor plaatselijke invloeden. Zijn naam alleen deed de ge meenten Waardenburg, Haaften, Meerijnen, Opijnen en Geldermalsen in het district Tiel voor de liberalen verloren gaan. In de tweede plaats lette men op de cijfers. De heer Beelaerts werd herkozen met 42 stemmen minder dan verleden jaar, en de liberale candidaat kreeg 172 stemmen meer dan toen. Wanneer men nu weet dat er ditmaal 130 stemmen meer zijn uitgebracht, dan blijkt dat de liberaal niet alleen al de meer uit gebrachte stemmen bekwam, maar ook nog 42 die vroeger op den clericaal waren uitgebracht. Onzes inziens schijnt, na studie der cijfers van de verkiezing, de gevolgtrekking niet gewaagd, dat Gelder land ofschoon Tiel een zeer dubieus district zal blijven mettertijd door de liberalen zal herwonnen worden. Wij geven evenwel toe dat, uit een numeriek oog punt, het zwaartepunt ditmaal ligt in de herstem mingen. Staat het nu 37 liberalen tegen 36 clericalen die gekozen zijn, de mogelijkheid bestaat dat de her stemmingen de liberalen in de minderheid zullen brengen. GOES, 5 November 1884. Van betrouwbare zijde wordt ons gemeld, dat het bericht omtrent de benoeming van den heer Gut teling tot gemeente-geneesheer te Wolfertsdijk onjuist is. Er is nog geene benoeming geschied, en wij be grijpen niet, hoe onze gewone, steeds zoo accurate, correspondent eene dergelijke vergissing heeft kunnen begaan. Het deelnemen aan de verkiezing was niet één der laatste daden van den overleden hoogleeraar J. A Fruin, het was zijn laatste bewuste handeling. Toen hij van het stembureau was teruggekeerd, overviel hem eene bezwijming, waaruit hij niet weder is ontwaakt. Wat dit offer, door Fruin aan zijn plicht als staats burger gebracht, nog merkwaardiger maakt, is, dat de heer RoëlI, de candidaat der richting door den overledene met zooveel overtuiging voorgestaan, ge kozen werd met meerderheid van één stem. Het was de stem van Fruin, die hem het mandaat en aan zijne richting de overwinning schonk. ArnhCt.) Hansweerd. Gedurende de maand October jl. werden aan dit Rijkstelegraafkantoor behandeld 912 telegram men als: verzonden 534, ontvangen 378. Borsele. Verleden Maandag werd alhier van wege het bestuur der Werkmansvereeniging aan de algemeene vergadering der leden rekening en verantwoording gedaan van het gehouden beheer over het afgeloopen dienstjaar 1883/4. Daaruit bleek dat de ontvangsten bedroegen 2105.13% en de uitgaven ƒ2115 06, zoodat een saldo overbleef van 190.07%. Hier onder was echter begrepen ƒ47.92 voor het reserve fonds en 32.98% wegens te veel gestorte contributie van eenige leden weshalve het goed slot bedroeg ƒ109.17, waarvan 98.20% werd bestemd voor resti tutie of 0 03 per hectoliter kolen over 3273.5 hectoliters, welke aan de tegenwoordige leden waren bezorgd voor 3139.5 h.l. terwijl de overige 134 h.l. zich in 't pakhuis bevinden. Daar de prijs voorloopig was bepaald op 0.62 per h.l. kon daarvan, door de gunstige uitkomst, ƒ0.03 per h.l. worden afgetrokken, zoodat de leden hun voorraad vrij in de schuur hebben voor ƒ0.59 per h.l. Na behandeling en goedkeuring der rekening werden de aftredende bestuursleden bij acclamatie hei kozen. De Vereeniging telt thans 131 leden. De aanbesteding van het rijswerk op de Noordnol is reeds goedgekeurd. Het werk, bestaande in de ver nieuwing van 3127 Mz. rijsbeslag, moet binnen drie maanden gereed zijn. De ontscheping van het gestrande vaartuig «Liberté" is Maandag afgeloopen. Een sleepboot bracht het schip, waarin het krijgsmateriëel was geborgen, in de vaart naar Antwerpen. In de Vragen des Tijds van November geeft mr. J. D. Veegens zijn meening te kennen over den financiëelen toestand. Zijn slotsom is, dat het tekort, op den gewonen dienst door de Regeering geraamd, nog meer kan inkrimpen wanneer de Kamer «met ijzeren consequentie" de ramingen tot liet laagst mo gelijke bepaalt. Verdere bezuiniging door vereenvou diging van bestuur kan alleen de Regeering aanbrengen, maar is «een taak die, behalve grondige kennis van zaken, een hooge mate van moed en energie vereischt." Ook zonder inkrimping van den werkkring van den Staat, zooals de behoeften van den nieuweren tijd dien hebben afgebakend, acht de heer V. het mogelijk door vereenvoudiging in het Staatsbestuur, en matiging der kosten voor opmbare werken en defensie, de gewone uitgaven weder op het peil der gewone middelen te brengen, zoodat enkel voor vermeerdering van schuld a|j^)we inkomsten noodig waren. plaats van belastingverhooging moet dus vooral naar belastinghervorming gestreefd worden, en in dat opzicht geeft de schrijver de voorkeur aan een belasting op de effecten of 't roerend vermogen, boven die op de inkomsten in het algemeen. Maandag heeft aan den polder Nieuwe Neuzen opnieuw eene afschuiving van den oever plaats gevon den bij den Brakman, aansluitende aan vroegere af schuivingen in dit en het vorige jaar. Volgens gissing beslaat de oppervlakte van de alsnu wederom wegge zonken schorren in de Wester-Schelde eene lengte van 170 a 180 en breedte van 60 a 70 M. De waterlijn is aldaar nu nog circa 200 M. van den zeedijk ver wijderd. Omtrent Pieter's arrestatie te Athene vernam het N. v. d. D. de volgende bijzonderheden: Zoodra be ltend was, dat Pieters zijn land verlaten had, heeft de Hollandsehe politie overal in Europa zijn portret ver spreid, en na voortdurend onderzoek kwam men ten laatste, uit de brieven aan zijne eclitgenoote geadres seerd, tot de overtuiging, dat hij zich waarschijnlijk te Athene moest bevinden Van dit vermoeden werd ken nis gegeven aan den heer v. Lennep, consul-generaal der Nederlanden te Piraeus, die er de politie van ver wittigde onder overlegging van Pieter's photographie. Al zeer spoedig vernam de politie, dat bedoelde per soon eenigen tijd onder den naam van Johannes Meyer in het «Hotel d'Athene" verblijf had gehouden en nu aan de Plaka woonde, doch nog geregeld in het hotel kwam dineeren. Tegen 12 uren 's middags verzocht men den heer Van Lennep mede te gaan en gelukte het dezen den beruchten oplichter te arresteeren, juist op bet oogenblik dat hij het hotel verliet. Bij hem werd slechts 600 a 700 frank gevonden, doch bij de daarop gevolgde huiszoeking heeft men ook ontdekt aan welk bankiershuis een Hollandsch hij de gestolen gelden toevertrouwd had. Ongelukkig schijnt er geen uitleve- ringstvactaat te bestaan, en zal hij, naar men zegt, eerstdaags volgens de wet buiten de peripherie der Atheensche politie gebracht worden, om dan te kunnen gaan waar hij wil. De St. Ct. bevat de statuten der Vereeniging voor Gereformeerd lager onderwijs te Ierseke. Z. M. heeft rechtspersoonlijkheid verleend aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijke opvoe ding van jeugdige kinderen te Sluis en de Vereeniging tot bevordering der belangen van opvoeding en onder wijs te Biervliet. De heer C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der Rijkslandbouwschool, is thans geheel hersteld. Op 1 Nov. heeft hij het bestuur der school weder van den heer Andreae overgenomen. Maandag hebben de leerlingen der inrichting beide heeren een serenade gebracht. De optocht met muziek, vaandels en fakkellicht, welke door verschillende straten naar de Rijksland- bouwsehool leidde, liep goed van stapel. Aldaar aan gekomen heette de leerling Boreel den heer Jongkindt Coninck in welgekozen bewoordingen welkom. Laatst genoemde, blijkbaar aangedaan door zooveel toewijding, wees op de gunstige stemming tusschen leerlingen en directie. Een album met de handteekeningen der 160 leerlingen werd hem aangeboden. Daarna bewoog zich de stoet, vergezeld van eene tallooze menigte, naar den heer Andreae, alwaar ook door den heer Boreel eene welgemeende toespraak werd gehouden, welke minzaam door den afgetreden waarnemend directeur werd beantwoord. Een en ander ontlokte vele luide toejuichingen. Het totaal der inlagen in de Rijks-postspaarbank bedroeg op 31 Oct. jl ƒ4 245 023.01. H. K. H. PrinseB Hendrik heeft het Instituut voor doofstommen te Groningen een belangrijke geldsom doen toekomen. Reuter seinde, onder dagteekening van den 2den dezer, uit New-York «Nadere bijzonderheden omtrent het verbranden van het stoomschip «Maasdam" uit Rotterdam leeren, dat eenige booten lek waren en gevaar liepen van te zinken, terwijl de zee zeer hoog was. «De mannen en vrouwen van de «Maasdam" moesten aan touwen, en de kinderen in korven aan boord van de «Rhein" worden geheschen. Alle geredden waren uitgeput toen zij de «Rhein" bereikt hadden" Volgens een ander bericht is de bemanning 11. Zaterdag a/b. van de «Schiedam" van New-York naar Nederland vertrokken. Aangezien de choleia te Marseille als geweken kan worden beschouwd, zullen de stoomschepen van de «Rotterdamsche Lloyd", te beginnen met de «Zuid- Holland", 8 November e. k. van hier vertrekkende, genoemde haven, als vroeger, op de uitreis weder aandoen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Drietal te Dordrechtdd. G. H. Van Kasteel te Kollum, F. H. Herfkens te Reenen en D. Rijnders te Middelburg. Benoemd tot onderwijzer te Noordwelle de heer J. P. Hollestelle, thans te Nieuwe Tonge. (M. Ct.) .yfr-gfr m ——ml—— Landbouw en Veeteelt. De «Magnum bonum", eene nieuwe aardappel soort, door sommige boeren dit jaar geteeld, schijnt thans goede resultaten te leveren. Althans de land bouwer J. Glas te Tripscompagnie bekwam van ruim 2% II. A. land 1080 H. L. aardappelen van bedoelde soort, die hij tegen 1,15 per H. L. naar Engeland uitvoerde. Kunst, Wetenschap en Letteren. Zaterdag 15 dezer zal te Amsterdam een ver gadering plaats hebben tot stichting van het «Neder- landsche Schrijversbond. De commissie van voorberei ding bestaat uit de heeren H. J. Schimmel, II. De Veer, Taco II. De Beer, prof. dr. Jan Ten Brink, G. Keller, M. H. Van Lee, dr. Max Rooses, J. H. Róssing, F. Smit Kleine, mr. W. G. F. A. Van Sorgen en prof. J. A. Alberdingk Thijm. Tal van uitnoodigingen om lid te worden zijn aan beoefenaars of begunstigers van Nederlandsche letteren gezonden. In het jongste nommer van het Maandblad tegen de vervalxching van levensmiddelen komen o. a. artikelen voor over de vervalsching van dagelij ksch brood, van cognac, van bier, van chocolade, van peper, van wijn en melk. De redactie raadt voorzichtigheid aan bij het gebruik van spijzen in bussen. Behalve bij doperwten, werd bij verschillende groenten enz. sporen van tin aange troffen. Het vooitdurend gebruik van groenten uit bussen kan gevaarlijk zijn. IJzeren bussen verdienen de voorkeur. Stot-Tai heeft een sprookje voor jonge kinderen uitgegeven «Koning Kwik", dat bij de wed. Uytten- broek te Venloo verscheen (met een plaat). Te Dresden zal in deze week een jonge violist optreden, die een wonderkind genoemd mag worden. Deze violist heet Emil Barach en heeft, niettegenstaande hij eerst 13 jaar oud is, te Weenen reeds een naam van talentvol vioolspeler verworven, die ook zijn eigene compositiën meermalen laat hooren. Het conservatorium te Weenen verleende den jongen kunstenaar de gouden medaille voor vioolspel en hij verdiende deze onder scheiding met de voordracht van Paganini's eerste concert. Deze «Duitsche Dengremont", zooals men hem heeft genoemd, componeerde zijn eerste lied op zijn achtste jaar.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1