1884. N°. 131. Dinsdag 4 November. 71ste jaargang. Obligatiën, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdao en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De commissie voor de OEconomische Spijsuildeeling, bestaande uit de heeren J. J. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, Voorzitter, F. S. A. KNITBL, D. M. MOLIJN, A. DEKKER, E. VAN DEN BOSCH, J. KOOMAN, B. M. DEN BOER, M. STERK, J. J. RAMONDT en D. HILDERNISSE, Secretaris en Thesaurier, heelt hare werkzaamheden voor het aanstaande winterseizoen her vat en de biljetten ter inschrijving aan de ingezetenen doen uitreiken. Burgemeester en Wethouders voldoen gaarne aan het verzoek der commissie, om tot milde bijdragen aan te sporen, en hopen, dat zij in eene ruime intee- kening of bijdrage het bewijs zuilen zien, dat de werk kring der commissie en haar voortdurend bestaan op hoogen prijs worden gesteld. Goes, den 1 November 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. ■mi li1 Op lieden zijn ten raadhuize uitgeloot de volgende van de gevestigde schuld de'er gemeente. No. 162 groot 1200, 3 pet. restant van 't vorige jaar. d 163 s 1200, s 166 1200, 167 t> 9 1200, 351 3600, 168 1200, 9 9 293 9 1200, 9 9 340 9 3 300, 9 gedeeltelijk, welke uitgelote obligatiën in de maand Januari ten kantore van den gemeente-ontvanger, tegen overgifte der stukken kunnen worden afgelost. Goes, den 1 November 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. lïnnTiryMT n m GOES, 3 November 1884. Gisteren hield het bestuur der Werklieden-ver- eeniging 9 Eigen hulp" in een der lokalen van het koffiehuis 9 De Prins van Oranje" eene bijeenkomst met de heeren, die zich daartoe bereid hadden verklaard, tot regeling van volksvoordrachten in den aanstaanden winter. Achtereenvolgens werd besloten lo. dat de voordrachten in de eerste plaats bestemd zullen zijn voor de handwerkslieden, en deze dus vrijen toegang hebben, terwijl het bestuur het recht van in troductie behoudt voor anderen, tegen een matig entrée; 2o. dat de opbrengst van dit entrée in mindering zal strekken van de te maken kosten voor advertentiën, aanplakbiljetten enz., welke kosten de heeren, die de voordrachten houden, voor hunne rekening nemen, zoo- dat de kas der vereeniging niet wordt aangesproken; 3o. dat vier lezingen zuilen gehouden worden, en wel in de maanden November, December, Januari en Februari, door de heeren D. Stigter, A. Van Schelven, H, G. Hartman Jz. en M. C. J. De Visser; zullende na de lezing aan de leden der vereeniging nog gelegen heid gegeven worden tot het doen van voordrachten en mededeelingen 4o. dat deze lezingen zullen plaatshebben op Zondag avond, beginnende precies te half acht uur en na den aanvang niemand meer zal worden toegelaten; 5o. dat de heeren dr. L. W. Th. Wigman en P. C. F. Frowein op door hen te bepalen Zaterdagavonden proeven zullen nemen op het gebied van natuur- en scheikunde, waartoe het gebruik van lokalen en in strumenten van het middelbaar onderwijs aan het ge meentebestuur zal worden verzocht. Het is te hopen, dat deze poging, om den werkman en zijne huisgenooten eenige nuttige en aangename avonden te verschaffen, met gewenschten uitslag moge bekroond worden. Betrekkelijk velen waren Zaterdagavond opge komen om de uitvaart bijtewonen der harmonie, die, juist een jaar te voren, in het brein van enkele in gezetenen het levenslicht mocht aanschouwen. De ver schillende pogingen, in den loop des jaars aangewend om het zwakke wicht in het leven te behouden, mochten niet baten, en daarom waren velen van oordeel, dat Zaterdag de begrafenis zou plaatshebben. Dan, wan neer de nood op het hoogst is, schijnt de redding dikwerf nabij. De heer Kooiman, muziekonderwijzer alhier, wilde nog ruimte laten voor de hoop, dat slechts schijndood was ingetreden en hij bood zich aan geheel belangeloos de arme zieke onder zijne behandeling te nemen. Natuurlijk werd dit voorstel van den genees kundige met applaus door de belangstellende vrienden van de kranke begroet en de commissie, waaraan het toezicht over de jonggeborene is toevertrouwd, bracht onmiddellijk het voorstel ter tafel om«gehoord, het aanbod van den heer Kooiman, de begrafenis (kan het, voor altijd) te verdagen en den uitslag van de be handeling van den nieuwen arts aftewachten." Aldus werd besloten. In de gisteren gehouden vergadering ter voor bereiding van het St. Nicolaasfeest voor on- en min vermogende kinderen is besloten tot het geven van een soiree, waarop door eenige dames en heeren, die zich daartoe vrijwillig hebben aangemeld, eenige too- neelstukken zullen worden opgevoerd en enkele muziek- nommers zullen worden ten gehoore gebracht. Hiervoor zal aan de ingezetenen een inteekenlijst worden aan geboden, tevens met verzoek om zoo mogelijk, evenals het vorige jaar, kindergeschenken in natura te willen verstrekken. Uit de opbrengst der soirée zullen dan de kosten van het kinderfeest op 5 December moeten worden bestreden. De soirée is voorloopig bepaald op 27 November a. s. Naar men ons mededeelt, zal Mevrouw Lina Schneider, bij genoegzame deelneming, dezen winter een zestal lezingen hier ter stede houden. lerseke. Den dag vóór de verkiezingen is hier bij eenige kiezers een briefje van den volgenden inhoud thuis gezonden »M.Dringend bevelen ondergeteekenden U aan bij de stemming van 2 leden der Tweede Kamer op mor gen (Dinsdag) uwe stem uit te brengen op de heeren jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman en jhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort. Zorgt vooral, dat de voornamen juist geschreven zijn. (get.) P. Van Vlaanderen, pred. H. Vermaas, pred. J. Molhoek. lerseke, 27 Oct. 1884". Wij releveeren deze zaak niet om daarmede iets af te dingen op het recht der onderteekenaars een dergelijk verzoek tot de kiezers te richten, maar om aan te toonen, dat de heer Lohman niet precies de waarheid zei, toen bij te Middelburg beweerde, dat geen enkel predikant in den lande zich met de ver kiezingen inlaat. Wij twijfelen ook niet, of er zouden ook uit andere gemeenten wel dergelijke feiten te vermelden zijn, zelfs in die mate, dat de zooeven ge noemde bewering van den heer Lohman blijken zou op éene lijn te moeten gesteld worden met die van den heer Saaymans Vader, eenmaal in de Tweede Kamer uitgesproken, dat de veldarbeid in Zeeland geen oorzaak van schoolverzuim is. Wij achten genoemde heeren veel te hoog te staan om willens en wetens eene onwaarheid te zeggen, maar een weinig meer voorzichtigheid bij het uitspre ken van zulke krasse beweringen ware ongetwijfeld aan te raden. Het Vaderl. schrijft: De heeren Keuchenius en Lohman zijn te Gorinchem en te Goes gekozen tot lid der Kamer en komen elders in herstemming. Volgens de bepalingen der kieswet zal er echter te Middelburg en te Brielle een vrije stemming moeten plaatshebben, ais de gekozenen hun benoeming te Gorinchem en te Goes aannemen. Die aanneming in- tusschen behoeft niet te geschieden binnen drie weken, nadat zij afschrift hebben ontvangen van bet proces verbaal hunner verkiezing. Daar de heer Lohman te Brielle toch niet gekozen wordt, doet het er weinig toe, hoe hij zal handelen. In Middelburg staat de kans twijfelachtig; de heer Keuchenius kan de herstemming laten doorgaan of door vroegtijdige aanneming te Gorinchem een nieuw man te Middelburg laten optreden. In beide gevallen is het mogelijk', dat bij de opening der Kamers de kiesstrijd nog niet is beslistde heer Keuchenius kan dan in twee districten gekozen zijn, of in Middelburg kan weder een herstemming noodzakelijk worden, Een en ander kan worden voorkomen, als da liberalen de meerderheid geven aan den heer Van Eek. De bovenbedoelde termijn van beraad van drie weken geeft stof tot nog een opmerking. De opening der Kamers is bepaald op 17 November, dus binnen drie weken na de verkiezing. Daardoor is dus voor alle gekozenen de termijn van beraad verkort en zou het kunnen zijn, dat er bij de opening eenvoudig geen Kamer was, omdat geen der leden zich had verklaard. Evenwel, bij de noodzakelijkheid van spoed zal in dit geval wel niemand de Regeering een grief hiervan maken. Benoemd tot Ridder van den Nederlandschen Leeuw de heer G. J. Van den Bosch, te Kattendijke. Wolfertsdijk. Dat de ingezetenen dezer gemeente langzamerhand van de telefoon meer en meer gebruik gaan maken, blijkt uit het feit, dat er gedurende de afgeloopen maand October 2tl berichten werden be handeld, waarvan 121 verzonden en 90 ontvangen. Vlissingen. Met de werkzaamheden op de Konink lijke Maatschappij «De Schelde" ziet het er tegen woordig treurig uit. Werkten er verleden jaar, tijdens de groote stoomschepen 9Batavia" en 9Soerabaia" op stapel stonden, meer dan 700 man, op dit oogenblik is dit aantal gedaald tot een 300. lederen Zaterdag worden ploegen bedankt. Veel vooruitzicht op werk bestaat er tegenwoordig niet. Deweiklieden gaan met vrees den winter tegemoet. Het is te hopen, dat hierin spoedig verandering moge komen, anders staat eene sluiting der fabriek voor de deur. Van het 3e reg. inf. zal aan de belegerings- .joefuningen op de kaart te 's-Hage deelnemen de kapt. A. S. De Ronde Bresser. In ons vorig no. vermeldden wij nog de hoofd prijzen, gevallen bij de eindtrekking der loterij-tentoon stelling te Amsterdam. Voorts zijn uitgeloot de seriën 30 tot 40, waarin prijzen gevallen zijn van fr. 10 000 op no. 89127, van fr. 5000opnos. 110749 en 188671, van fr. 4000 op no. 29926, van tr. 3000 op no. 172001, van fr. 2000 op nos. 10640 en 168137. Voorts 12 nos. van fr. 1000, 30 nos. van fr. 500, 58 nos. van Ir. 200 en 116 nos. van fr. 100. Z. M. de Koning heeft aan jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland toestemming verleend tot het aanvaarden der betrekking van diplomatiek agent der Transvaalsche republiek bij verschillende Europeesche hoven. Het officiëele onderzoek naar de 9Nisero"-zaak zal vermoedelijk niet voor Nieuwjaar plaatshebben. De schepelingen richtten door bemiddeling der Rotter- damsche firma Hudig en Blokhuyzen een schrijven aan het Nederlandsche volk om dank te zeggen voor de verleende hulp. Een telegram uit New-York meldt, dat aldaar Vrijdag is aangekomen de stoomboot Rhein" van den Norddeutschen Lloyd, met alle passagiers en de geheele bemanning van de verbrande 9Maasdam", te zamen 186 personen, aan boord. Eene tweede depeche meldt, dat de kapitein van de vMaasdam" beeft medegedeeld, dat den 23en Oc tober gedurende een hevigen storm de petroleum uit. het reservoir liep, waarna eene ontploffing volgde, welke brand deed ontstaan. Alle pogingen om de vlammen, die zich over ket schip verspreidden, meester te worden, mislukten, zoodat de passagiers en de be manning in de booten moesten gaan. Er werd niemand gewond. Den 30sten October zijn voor het eerst sedert den Isten Juli de schepen uit Marseille weer in zee gegaan met een schoonen gezondheidspas. De heer mr. J. A. Fruin, hoogleeraar bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Utrecht, is Zaterdag overleden. Vrijdag is het personeel van wijlen Z. K. H. Pi-ins Alexander, Prins ven Oranje, definitief van alle verdere diensten ten paleize ontheven. Het paleis op den Kneuterdijk is thans onbewoond. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de haven van Nantes besmet verklaard. De Minister heeft, daar volgens ingekomen ambts bericht, de Aziatische cholera heeft opgehouden in Spanje te heerschen, zijne beschikking van 5 Septem ber jl., waarbij onder anderen de Spaansche havens aan de Middellandsche Zee besmet zijn verklaard, zoo veel Spanje betreft, ingetrokken. Van 19 tot 23 Nov. zal te Brussel het 50-jarig bestaan der vrije Universiteit gevierd worden. Tevens zal er een studentencongres plaatshebben. Een aantal geleerden en staatslieden, die zich voor de democratie het meest verdienstelijk hebben gemaakt, zijn verzocht om deel uit te maken van het eerecomité van dat con gres. Voor Nederland zijn het Multatuli en Van Houten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer De Pree, pred. bij de Chr. Geref. ge meente alhier, lieeft bedankt voor het beroep naar Bodegraven. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Wolfertsdijk door ds. P. Kaptein te Amstelveen. Wolfertsdijk. Zondag den 2 dezer had de plechtige inwijding plaats van de nieuwgebouwde kerk der Christ. Geref. gemeente alhier door Ds. De Pree uit Goes. ZEw. had des morgens tot tekstwoorden ge kozen Eph. 2 vers 19 tot en met 22 en des namiddags Psalm 45 vers 17. Zooals verwacht werd, was het doelmatige en ruime kerkgebouw telkens eivol. De Edel Achtb. heer Burgemeester, éen der wethouders en drie raadsleden waren des morgens onder het gehoor en voldeden daardoor aan de vriendelijke uitnoodiging van het kerkbestuur. Spreker vond aanleiding om den tegenwoordigen toestand dier gemeente te vergelijken bij dien van voor 40 a 50 jaren en had daardoor reden om God te danken voor zijne goedheid, ook ruimschoots aan deze gemeente bewezen. Na bevestiging door Ds. C. Steketee te Veere in de morgengodsdienstoefeninggegrond op Josua 1 vs. 5 11. 6 en 7, deed Ds. W. Schock uit Kampen des middags zijne intrede als predikant bij de Chr. Ger. gemeente te Nieuwdorp, naar aanleid.ng van Col. 1 vs. 25- Beide plechtigheden werden door een talrijke schare bijgewoond. Des middags schatte men de hoor ders op 700. Kolijnsplaat. Bij de stemming voor twee leden van het kiescollege, Zaterdag 11. gehouden, is gekozen de heer II. De Looff, terwijl er Zaterdag a. s. eene her stemming zal wezen tusschen de heeren C. De Regt en A. Van der Weel, allen alhier. N. N. schonk 2000 aan het Hospitium der Vrije Universiteit te Amsterdam. Sclioolspaarbank Goes, October 1884. School C ingebracht 18,42%,opgevraagd 9,80% 9 D 9 1,39, 9 9 Nihil. 19,81% f 9,80% Gedurende de maand October werd aan school B alhier bij de rijkspostspaarbank ingebracht op formu lieren van 1 cent ƒ20, van 5 cent 14, samen/34. Zeven kinderen gingen in deze maand voor het eerst Scherpenisse. Door mej. Francena, laatstelijk te Den Helder als bewaarschoolhouderes in functie geweest, zal op 3 Nov. ook hier eene bewaarschool geopend worden, die door het gemeentebestuur gesubsidiëerd wordt. Die subsidie bestaat in vrije woning en vrij schoollokaal met vuur en licht. 't Is in het belang onzer jeugd te hopen, dat de pogingen van mej. Francena met gunstigen uitslag bekroond mogen worden. Duivendijke. De raad dezer gemeente, heeft besloten de jaarwedde van den opteroepen onderwijzer of de onderwijzeres te brengen op 650 met 50 grati ficatie na een vol jaar verblijf. In verband met den cursns voor hoofdonderwijzers in het naburige Zieriksee is het te verwachten, dat zich voor deze betrekking wel sollicitanten zullen aanmelden. Te Scherpenisse werd den 31 October jl. de laatste vergadering in dit jaar van de onderwijzers- vereeniging in het eiland Tolen gehouden. Door 16 leden werd deze vergadering bijgewoond. Na de be handeling der gewone werkzaamheden werd door den heer Slager van St.-Annaland, het eerste punt ingeleid nl.»Ligt het op den weg der vereeniging Tolen, om met een uitgever in overleg te treden over een uit gave van een kaart van het eiland Tolen 7" De con clusie van den inleider was, dat daarvoor, het geringe debiet in aanmerking genomen, niet gemakkelijk een uitgever te vinden zou zijn, maar dat het wenschelijk is, dat zulk een kaart bestond. Een der leden, de heer L. K. Van Dijk van Tolen, verklaarde zich, op verzoek der vergadering, bereid, een kaart van het eiland te ontwerpen, om daarvan, na goedkeuring, meerdere exemplaren te teekenen. Het tweede punt«Moet de studie van de geschiedenis voor den onderwijzer geen wijziging ondergaan?" werd door den heer Crucq van Stavenisse ingeleid. Algemeen waren de leden het met den inleider eens, dat op deze vraag een bevestigend antwoord gegeven moest worden. De Secretaris, de heer Heijboer van Scherpenisse, werd met acclamatie herkozen. De rooster van werkzaamheden voor het volgende jaar en de beoefening der zangstukken werden nog even door den heer Frijlink van Tolen ter sprake gebracht, waarna de Voorzitter, de heer Van Lange- raad van St.-Maartensdijk, de vergadering sloot. De meeste leden woonden daarna nog een feestelijke vergadering hij van het »Nut" van Scherpenisse, ter herdenking van het 20 jarig bestaan. De heer Heijboer trad daar voor een talrijk gezelschap als feestrede naar op. De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft onlangs besloten een aantal werken uit hare Bibliotheek, die betrekking hebben op opvoeding en onderwijs, af te staan aan de Pae- dagogische Bibliotheek van het Ned. Ond. Genootschap. De verzameling zal eerstdaags naar de Paedagogische Bibliotheek overgebracht en naar orde gecatalogiseerd worden. Op de zesde algemeene vergadering van »De Unie", Donderdag te Utrecht gehouden, werd o. a. medegedeeld dat het aantal scholen met den Bijbel sedert de vorige jaarvergadering met 20 is vermeerderd en bedraagt 415 met 67744 leerlingen! Voorzooverre bekend, zijn er weer 10 in aanbouw. Het getal cor respondenten vermeerderde met 16. Het getal locale comité's bedraagt thans 682. Het voorstel van het loc.-comité Rotterdam, be doelende de benoeming van een commissie van 7 leden, die een leerplan zou samenstellen voor de scholen met den Bijbel, gaf veel stof tot discussie. Door ds. Pierson en anderen werd erop gewezen dat het aan leiding kon geven om te komen tot vervulling van

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1