1884. N°. 130. Zaterdag 1 November. 71ste jaargang. "VIEZR-IKIIEZIilSI Gr. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. «ome De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwai-taal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau <r" van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. D; prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Uit de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-üeneraal, op 28 en 30 October 1884, blijkt, dat van de 188L uitgebrachte geldige stemmen op zich vereenigd hebben de heeren Jhr. mr. 3 3. POMPE VAN MEERDERVOORT 1289 en Jhr. mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN 1215, zoodat deze gekozen zijn. Gemelde proceseen-verbaal zijn ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd, terwijl afschriften te gew eer plaatse zijn aangeplakt. Goes, den 30 October 1881. Burgemeester en Wethouders van Goes, 3. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 31 October 1884. Gelijk wij gisteren per bulletin mededeelden was de uitslag van de verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in da hoofd kiesdistricten Goes, Middelburg, Zieriksee, Alkmaar en Dockum de volgende GOES. Gestemd hebben volgens onderstaande lijst Getal in ONDER Getal geleverde KIESDISTRICTEN. Kiezers. stem- brieijes. Baarland 20 8 Bergen-op-Zoom 496 257 Borsele 39 20 Driewegen 12 9 Ellewoudsdijk 24 18 Goes 259 217 Graauw en Langendam 32 17 '«Gravenpolder 33 30 's-Heer Abtskerke 13 8 's-Heer Arendskerke 77 52 's-Ileerenhoek 22 13 Heinkenszand 56 38 Hengstdijk 15 10 Hoedekenskerke 26 12 Hontenisse 79 43 Hulst 69 49 Ierseke 49 39 Kapelle 53 44 Kats 16 15 Kattendijke 18 14 Klinge 21 12 Kloetinge 37 30 Kohjnsplaat 45 39 Kortgene 32 29 Krabbendijke 31 25 Kruininge 83 64 Nisse 23 18 Ossenisse 21 19 Oudelande 20 17 Oud-Vosmeer 63 50 Ovezand 31 9 Ossendrecht l 68 83 54 Putte j 15 Poortvliet 58 43 Rilland-Bath 37 29 Scherpenisse 46 35 Scbore en Vlake 21 14 Sint Annaland 54 44 Sint Filipsland 30 18 Sint Janssteen 38 28 Sint Maartensdijk 88 68 Stavenisse 39 32 Stoppeldijk 36 22 Tolen 94 79 Waarde 14 7 Wemeldinge 41 32 Wissekerke 86 60 Wolfertsdijk 63 48 Woensdrecht 98 60 Huibergen Totaal. 2741 1898 Af onwaarde 17 Geldig. 1881 Geen proces-verbaal aanwezig. Herkozen jhr. mr. I. J. POMPE VAN MEERDE R- VOORT (a.) met 1289, en jhr. mr. A. F. DE SA VORNIN LOHMAN (a.) met 1245 stemmen. De heer 1. M. Kakebeeke (1.) bekwam 591, mr. L. A. Bybau (1.) 554 st. Op de heeren mr. A. B. M. Hanlo (k.) waren 26 an op mr. Van der Heijden (k.) 27 st. uitgebracht. Alkmaar. Uitgebracht 2663 st. Herkozen mr. W. VAN DER KAAIJ (1.) met 1568 stemmen. Herstem ming tusschen mr. J. L. De Bruijn Kops (1.) met 1167 «n W. Bos (k.) met 788 st. Voorts bekwamen mr. Linteloo De Geer (a.) 279, Travaglino 755 en mr. M. S. De Savornin Lobman 293 steramen. Middelburg. Uitgebracht 2317 st. Herkozen mr. THOOFT (a.) met 1201 st. Herstemming tusschen mr. Keuchenius (a.) met 1156 en mr. D. Van Eek (aftr. I.) met 1128 st. De heer A. Smit (i.) bekwam 1107 st. Zieriksee. Uitgebracht 1194 st. Herkozen J. J. VAN KERKWIJK (1.) met 784 stemmen. De Savornin Lohman bekwam er 406. Dokknul. Uitgebracht 2112 st. Gekozen E. J. ATTEMA (I.) met 1197, en J. J. KIELSTRA (I.) met 1172 st. De heer J. C. Fabius (a.) had 861, en dr. D. De Jong (a.) 856 st. De nieuwe Kamer is, behoudens herstemmingen voor 13 leden, gekozen en de verhouding der partijen is weder weinig veranderd. Immers, vóór de ontbin ding stonden 46 liberalen tegenover 40 anti-liberalen en thans zijn reeds 37 liberalen en 36 anti-liberalen herkozen, terwijl wij met grond mogen verwachten, dat in Brielle en in Alkmaar voor onze partij de over winning zeker is en in Haarlem in ieder geval een liberaal gekozen zal worden In het algemeen is de verwachting niet ongegrond, dat van de herstemmingen er zeven ten gunste der liberalen zullen uitvallen. Of wij het vorig cijfer van 46 weder zullen bereiken mag wel betwijfeld worden, doch ook al moest dit tot 44 dalen, dan nog is de toestand feitelijk weinig veran derd, en in ieder geval is de eenheid in de liberale partij, zij het dan ook ten koste van een kundig man als Tak, meer verzekerd. Toch is de val van den heer Dijckmeester in Tiel niet alleen een groot verlies, maar ook een bewijs, hoe langzamerhand de kerkelijke partijen ook daar de over hand verkrijgen en de vrees is gegrond, dat dit dis trict voorgoed voor de liberale partij zal verloren zijn. Maar hetzelfde van Middelburg te moeten erkennen valt ons te moeielijk. Zeker beeft ook daar het drij ven der kerkelijke partij eene ongekende hoogte be reikt, waar het machtig genoeg bleek om een man als Van Eek, die ruim dertig jaren dat district met eere vertegenwoordigde, in herstemming te brengen met mr. Keuchenius, die geheel onbekend is in en met dat district. Wij blijven dan ook gegronde hoop koesteren, dat de Zeeuwen trouw zullen blijven aan hun vertegenwoordiger en dat mr Van Eek op tl Nov. zijn mandaat weder zal verlengd zien. De uitslag in ons eigen district is ons noch mede- noch tegengevallen. Er is iets drukker gestemd dan verleden jaar en op sommige plaatsen bleef schier geen der kiezers tehuis. Doch ook bier hebben de vereenigde kerkelijke partijen zoozeer de overhand, dat een ander resultaat dan dat van gisteren niet te verwachten was. Wij moeten daarom opkomen tegen de bewering van de Midd. Courantdat er van de zijde der liberalen meer ijver en trouwer opkomst had mogen verwacht worden. De liberalen hebben ir. het kiesdistrict Goes alles gedaan wat zij konden en zij zijn flink opgekomen ook. In 1879 toch waren er 2656 kiezers, waarvan er 1732 aan do stemming deelnamen en de liberale candidaat, mr. W. A. Van Hoek, verkreeg toen 580 stemmen in 1881 stemden van de 2714 kiesbevoegden er 1967 en het aftredend lid de heer Bredius, die dan toch in Bergen-op-Zoom meer relatie liad dan eenig ander liberaal candidaat, verwierf slechts 588 stemmen, terwijl verleden jaar de heer Van Gorkom slechts 437 stemmen behaalde. Waar dus gisteren bleek dat de heeren Kakebeeke en Bybau respec tievelijk 591 en 554 stemmen op zich vereenig- den, mag wel als bewezen worden aangenomen, dat onze partij in dit district over niet meer dan 500 a 600 stemmen kan beschikken, en dan moet erkend worden dat de liberalen trouw hun plicht hebben Neen, de uitslag mocht niet anders verwacht worden en wij maken gaai ne de woorden van don toenmaligen redacteur der Goesche Courant tot de onze, waar hij in 1881 naar aanleiding vau de niet-herkiezing van den heer Bredius schreef »Geen oogenblik hebben wij voor onzen algevaardigde Bredius eene overwinning verwacht. Wij kennen de kaart van het land te goed om niet vooruit te hebben ge weten, dat, hij een coalitie als die ons bestrijdt, eene nederlaag voor de deur stond." Men meldt ons dat de volksvoorlezingen vanwege de werkliedenvereeniging «Eigen hulp" dit winter seizoen zullen doorgaan, daar een genoegzaam aantal heeren zich voor een spreekbeurt heeft bereid verklaard. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland en door de arrondissements-rechtbank te Middelburg zijn als deskundigen voor de schatting van de pachtwaarde in den calamiteusen Oost-Bevelandpolder benoemd de hee ren J. J. Van Weel en G. De Jager, beiden te Wol- fertsdijk. Wolfortsdijk. Gistermiddag vergaderde de Raad dezer gemeente, bijeengeroepen om twee belangrijke zaken te behandelenhet gold de benoemingen van eene onderwijzeres en van een gemeente-geneesheer. Voor de eerste betrekking had zich éen sollicitante aangemeld, nl. mej. C. De Vos, onderwijzeres te Rilland. De keuze kon niet moeielijk zijnde stukken waren evenals de ingewonnen informatiën uitstekend in orde het bericht van het hoofd der school en de voordracht door B. en W. in overleg met den heer arrond.-school opziener was opgemaakt; niemand verlangde anders dan de benoeming van mej. C. De Vos. En zij werd dan ook met algemeene stemmen als zoodanig benoemd, om hare werkzaamheden uit te oefenen aan de school te Oastkerke. De benoeming van een gemeente-geneesheer kon nog niet gebeuren, omdat de dokter, welke voor deze va cature in aanmerking komt, zijne sollicitatie-stukken nog niet heeft ingezondente wenschen is het, dat bedoelde papieren spoedig zullen arriveeren, opdat de gemeente, wegens het aanstaand vertrek van den heer J. C. De Oude, niet lang zonder eigen geneesheer zal behoeven te zijn. Een briefkaart, in het kiesdistrict Haarlem rond gezonden, waarbij de heer Macaré den heer De Meijier aanbeval, was gedrukt bij de Erven F. Bohn. De heer F. Bohn, hierover in het D.o.N. hard gevallen, vindt deze handelwijze volkomen in den haak, blijkens een schrijven, gezonden aan het D. v. N. en de Haarl. Of. De datum stond er namelijk onder (6 Juni 1883) en uit niets was, volgens den heer B., gebleken, dat het oor deel van den heer Macaré over den heer De Meijier sinds dien tijd is veranderd. Er was dus geen mystificatie. De heer Bohn, die op 21 dezer tot lid van den Raad der gemeente Haarlem was gekozen, heeft echter thans gemeend zijne handeling aan de uitspraak der Haarl. kiezers te moeten onderwerpen en gisteren voor dat lidmaatschap bedankt. Benoemd tot rijks-ontvanger te Ossendrecht de heer J. M. Becude, thans te Veere. Z. M. de Koning, hulde willende brengen aan deedelmoedige zelfopoffering door Z. M. Koning Humbert van Italië tijdens de jongste cholera-epidemie daar te lande aan den dag gelegd, heeft den Italiaanschen Vorst de gewone zilveren medaille voor menschlievend- heid en hulpbetoon doen toekomen. Het eeremetaal, waarop's Konings borstbeeld prijkt, is gevat in een prachtig in fluweel gebonden étui. Door tusschenkomst van onzen Minister van Buiten- landsche Zaken werd het huldeblijk overhandigd aan den Italiaanschen gezant bij ons Hof, met verzoek de medaille, in naam des Konings, aan zijn Souverein aan te bieden. Dientengevolge vertrok graaf Delia Croce dezer dagen naar Rome, teneinde zich van de vereerende opdracht te kwijten. De Arnh. Ct. deelt het volgende mede De heer D. II. Recter, kruidenier en lid van den raad te Veenendaal, is der anti-revolutionaire richting toe gedaan, maar tevens een groot vijand van openbaarheid. Zoo noemde hij het Handelsblad en het Utrechtsch Dagblad ter raadsvergadering van 29 Juli 1884 «moordkuilen". Ter raadsvergadering van 2 Oct. 11. bleef de heer Recter in het eerst zijn anti-revolutionair standpunt bewaren besnoeiingen op de uitgaven voor het open baar onderwijs werden door hem voorgesteld en met vuur verdedigd, doch toen ten slotte een adres van den kerkeraad ter tafel kwam met verzoek om af schaffing der kermis, bleek de heer Recter een buiten gewoon warm voorstander van de kermis te zijn, hetgeen algemeen bevreemding wekte. In verschillende, vooral te Veenendaal veel gelezen wordende weekbladen kwam daarop als gewoonlijk een verslag dier raadszitting voor en las men over dat onderwerp het volgende «Pe heer J. Van Hardeveld Hzn. wenscht afschaffing der kermishij achtte haar in strijd met Gods woord en hij drong er op aan, dat de heeren hunne harten eens zouden laten spreken. >De heer Recter viel daarop dadelijk in: «Kermis moet er zijn en ik heb er zelf ook veel te veel voordeel bij; hoe meer rommel op dien dag hoe beter. Ik zou zelfs voor willen stellen om de staangelden voor tenten, kramen en draaimolens tot op de helft te verminderen, dan komt er nog meer rommel en daarmee wat meer buitenlui, daar wat aanzit. Wonen er op de markt, die de kermis niet willen zien, laten zij dan de vensters sluiten en achter gaan zitten." Daarop verscheen den 41 den Oct. De Oranjevaan, waarin met verontwaardiging over zulk een taal werd gesproken. De heer Recter beweerde nu de woorden: «Ik heb er zelf ook veel te veel voordeel bij", niet te hebben geuit en diende den 44den dezer maand een klacht in tegen den schrijver van dat verslag, die op zijne beurt gaarne verklaarde dat te hebben geschreven en gaarne de waarheid ervan staande blijft houden. Op een schrijven dd. 16 October door het Ned. Genootschap tot bevordering der Christelijke heiliging van den Zondag aan den Minister van Waterstaat, waarbij verzócht werd meer beperking van den dienst der posterijen op Zondag, is, naar de Standaard me dedeelt, liet onderstaande antwoord van den Minister ingekomen: «Naar aanleiding van zijn nevensvermeld schrijven heb ik de eer, het Genootschap te kennen te geven, dat het voornemen bestaat om, waar dit met de be langen van den dienst is overeen te brengen door beperking van het brievenvervoer en van de uren van openstelling der postkantoren, zoowel als door ver mindering van het aantal bestellingen en buslichtingen op Zon- en feestdagen, den dienst der postambtenaren te verminderen, en dat reeds ten aanzieu van vele postboden aan dat voornemen begin van uitvoering is gegeven". De Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust zal Vrijdag 14 Nov. te Utrecht een alg. verg. houden. Op die verg. zal o. a. het volgende voorstel worden behandeld«De algemeene vergadering noodige het hoofdbestuur uit, om een kort en krachtig adres aan het Nederlandsche volk te richteD, waarbij het wordt uitgenoodigd op den Zondag geen inkoopen te doen". Verder zullen drie leden van het hoofdbestuur wor den gekozen in de plaats van de niet herkiesbare aftr. hh. jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije en W. Van Hoeve en van prof. dr. Hofstede de Groot (overleden). Het hoofdbestuur heeft een aanbevelingslijst opge maakt, waarop voor de tweede plaats o. a. voorkomen de heeren J. Soutendam, directeur der gemeente-reini ging te Leeuwarden en J. F. Hennequin, ingenieur te Sluis.» De Minister van biunenl. zaken brengt ter kennis, dat de verzoeken om toelating tot de in Nov. en Dec. e. k. te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen en hare letterkunde niet meer kunnen worden ingewilligd. Zondag jl. was prof. Donders 25 jaren hpog- leeraar-directeur van het Gasthuis voor ooglijders te Utrecht. Hem werd bij monde van den heer Roijaards van Scherpenzeel een buste aangeboden van den over leden professor Grüfe te Berlijn, benevens een met zilver gemonteerd fraai album, bevattende de portret ten der regenten, bestuurders, stichters en gemeente lijke en gewestelijke commissiën met een fraaie calli- grafische opdracht. De Nederl. Amerikaansche Stoomvaart-Maat schappij heeft liet navolgend nader telegrafisch bericht ontvangen van de agenten der Norddeutsche Lloyd te Southampton «Het Stoomschip «Oder" vond de «Maasdam" ge heel uitgebrand. Zag niets van booten. De «Maas dam" in de gewone route der stoomschepen zich be vindende, zoo zijn de opvarenden vermoedelijk gered door eenig uitgaand schip. «Het Bremer stoomschip »Eider" van New-York wordt hier morgen (Donderdag) verwacht. Ons uitgaand stoomschip «Donau" vertrok hedenochtend met instruc tie «scherp uitkijken". Voor de betrekkingen van de »Nisero"-gevange- nen te Tenom werd indertijd ƒ13 800 bijeengebracht. Daarvan is ruim ƒ6700 besteed. Het overige zal nu gebruikt worden om de te Londen aangekomen man schappen te ondersteunen. Bij de heden plaatsgehadhebbende herstemming voor drie leden van het kiescollege van de Hervormde keik alhier is herkozen de heer D. Kuijper en zijn gekozen de heeren W. Timmerman en F. J. Boone. Bedankt voor het beroep naar Oudelande door ds, P. Van der Meulen te Brielsch-Nieuwland. Het hoofdbestuur van het onderwijzers-genoot schap heeft voor eenigen tijd een schrijven verzonden aan den Minister van binn. zaken, waarin wordt mede gedeeld, dat in een door het genootschap gehouden vergadering algemeen de wensch was te kennen ge geven dat jongelieden niet eerder tot het hoofdonder wijzers-examen zouden worden toegelaten, dan wanneer zij den leeftijd van 23 jaren hebben bereikt. Hierdoor hoopt men een betere uitkomst bij de examens te verkrijgen en wordt den Minister verzocht deze uitspraak van onderwijzers uit alle oorden des lands, grootendeels mannen van rijpe ri valing op het gebied van het lager onderwijs, in ernstige overweging te nemen. De 26e lijst der Unie-collecte geeft een bedrag van 650 locale comité's van f 118,840,05%. Daarop komen voor: Unie-gift van N. N. te Wemeldinge door C. B. f 10 Krabbendijke met Oostdijk (giften) f7

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1