1884. N°. 129. Donderdag 30 October. 71sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. C01MNT. Da prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 29 October 1884. Wij herinneren de belanghebbenden er aan, dat morgen, (Donderdag) te een uren de commissie ter beoordeeling van de reclames der brandweerplichtigen zitting zal houden ten raadhuize. Met het oog op de invoering der nieuwe verordening is het voor de be langhebbenden wellicht gewenscht deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Alhier is gisteren door 217 van de 259 kiezers aan de stemming deelgenomen. Van dit district be nevens van de districten Middelburg, Deckum, Zierikzee en Alkmaar, kan de uitslag eerst morgen bekend worden. Aanstaanden Vrijdag vergaderen de leden der commissie, ten vorigen jare ingesteld, om kinderen uit de minvermogende en behoeftige klasse met St.- Nicolaas eenig genot te verschaffen. Of dezen kleinen wederom, (als ten vorigen jare) een feest zal bereid worden, zal in deze bijeenkomst overwogen worden. Op grond van de sympathie, die de zaak verdient en gewekt heeft, is het te verwachte», dat de commissie in 1884 niet zal nalaten, wat zij in 1883 met zooveel succes heeit verricht. Met een enkel woord willen wij onze lezers op wekken om morgen de tooneelvoorstelling van het gezelschap van den heer Van Lier te komen bijwonen. De beide stukken «Door tantes opgevoed" en «De oude doos" worden zoowel om den inhoud als om de wijze, waarop zij worden ten tooneele gevoerd, zeer geroemddoch zeker zal bovendien ieder gaarne eens kennis maken met het nieuwe en het vernieuwde decoratief, dat morgen in sommige bedrijven zal wor den gebruikt eu dat geschilderd is door onzen stad genoot den heer H. J. Van Noppen, wien voor de uitvoering van dat werk een woord van lof mag worden gebracht. Na afloop der loting kunnen nog plaatsen besproken worden bij de firma F. Kleeuwens Zoon. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage, 28 Oct. 4884: Wie kan op dit oogenblik in een politieken brief over iets anders spreken dan over de verkiezingen Niet, dat het onderwerp zoo erg aanlokkelijk is met het oog op wat de kies-campagne ditmaal te aan schouwen gaf, waar de clericale leiders zoowel als ver leiders, met eene naïviteit die echter de schaamteloos heid niet verbergt, elkander toeroepen: «wij zijn in zaken van samenwerking noch vies noch kieskeurig", mits de liberaftsfen maar ten onder gebracht worden terwijl ten overvloede het orgaan der Christelijk-his- torische richting geen meineed ziet in het afleggen van den zuiveringseed, ook al heeft men banden vol geld uitgestrooid tot bevordering van zijn eigen verkiezing! Waarlijk, indien de vrije, bijzondere, Christelijke, dog matische school bestemd is tot aankweeking van zulke ergernis, dan wordt het dubbel plicht voor de liberale kiezers de neutrale school in. bescherming te nemen en het onderwijs te beveiligen tegen zulk fijn gerefor meerd jesuïetisme en tegen zulke maatschappelijke on zedelijkheid, zij 't dan ook gehuld in de zalvende tale Kanaans. Neen, het onderwerp der verkiezingen is waarlijk niet aanlokkelijk, ook nog uit een ander oogpunt. Bij deze gelegenheid toch is, meer dan men oppervlak kig weet ofgelooven wilde, de verwijdering, de oneenig- lieid, de brenke aan het licht gekomen die aan de samenwerking der liberale kamerleden zooveel hinder palen hebben in den weg gelegd, en die gaandeweg hebben geleid tot toenemende verzwakking en machte loosheid, weldra misschien tot abdicatie dier partij in de Tweede Kamer zal moeten overslaan, wanneer het den elericalen gelukt mocht zijn nog eenige zetels te winnen. Niet te berekenen is de schade, welke die verdeeldheid sedert '79, schoon de kiem reeds vroeger bestond, den lande heeft toegebracht, zoowel op moreel als economisch gebied. Waar bleef de betere regeling van het kiesrecht ware het dan voorloopig binnen de grenzen der bestaande Grondwet? Waar bleef de hervorming van ons belastingwezen in den geest van betere verdeeling der lasten, gepaard met versterking der Rijksmiddelen? Waar bleef de oplossing van zoo menige diep ingrijpende quaestie van intellectueel of sociaal belang, sedert geruimen tijd gewenscht, lang beloofd, maar verzwolgen in den troebelen maalstroom van partij-gekibbel en personen-strijd? Wat werkt meer demoraliseerend op het kiezers personeel zelf dan het schouwspel der oneensgezindheid en onderlinge vernieling der eigen afgevaardigden, al leen ten bate komende aan kerkelijke en politieke reactie Er is dan ook in den laatsten tijd veel ge sproken van de noodzakelijkheid eener verzoeninger zijn brieven geschreven aan de kiesvereenigingen te Amsterdamer zijn toelichtingen gegeven op meetings «r is hier en daar verhoor op vraagpunten gehouden maar is men er veel wijzer door geworden? Heeft men de geheele waarheid gezegd bij de omschrijving der veete tnsschen Tak en Gleichman Heeft men vergeten hoe reeds de poging van Cremers en Fransen V. d. Putte tot herstel der pacte en tot verzekering van het liberale regeeringsbeleid, schipbreuk heeft geleden op den onwil en de tegenkanting van een deel der liberalen, dat later dan ook de obstructie voortgezet en de baan voor de alliantie tusschen Rome en Dordt meer en meer elfen heeft gemaakt? Er is destijds gewaarschuwd voor de gevolgenhet heeft niet gebaat. Nu en dan was er eene kleine flikkering van hernieuwd compromis, maar vruchte loos bij de belangrijkste onderwerpen van wetgeving bleef de afscheiding merkbaar en juichte de overzijde in haar toenemend succes. Wie zal willen beweren dat eene politieke partij, of beter gezegd al hare leden, het altoos en in alles geheel eens zullen zijn In die absolute mate, gelijk het veelal bij krachtige partijindeelingen in andere parlementen wordt aan getroffen, werd dit hier, zelfs niet onder Thorbecke, in praktijk gebrachtmaar geheel iets anders is het wanneer een zeker aantal leden zich in den regel van de partij bij de stemmingen afscheidt en zich dus voegt bij de oppositie, hetzij tot verijdeling van ge- wenschte .verbeteringen in liberalen geest, hetzij tot verwezenlijking van vijandige maatregelen of voorstellen der tegenpartij. Onder den druk dier omstandigheden en met die onverkwikkelijke wetenschap ving het voorbereidend werk der verkiezingen aan. Was het wonder dat een gevoel van wrevel zich lucht gaf en dat op loslating van die van hare partij geïsoleerde minderheid werd aangedrongen, hoe veel waardeering men op zich zelve ook koesterde voor talenten en bewezen diensten in het algemeen Nederlandsch belang? De zaak ligt er nu eenmaal toe. Menig belangstellend kiezer, b. v. in Amsterdam, Brielle, Groningen, Dockum, Haarlem, Zutfen, zal met leedgevoel gezegd hebben: «awaï grands maux de grands remèdes", maar er moet een einde komen aan dien ellendigen toestand, aan dat uitspelen der troeven van een op den loer liggende, zich aan elk incident vastklampende en daarvan gebruik makende tegenpartij, welke bovendien order den dek mantel van godsdienst het karakter en do persoonlijk heid harer tegenstanders bezwalkt. Wat er te gebeuren staat als die tegenpartij het vooropgezette doel bereikt zal hebbbenals de Tweede Kamer, en kon 't zijn, ook de Eerste, zal zijn omge zet, dat is op dit oogenblik de vraag niet. Depclitiek kan soms zonderlinge verrassingen opleveren. Maar ééne zaak staat vast, paalvast boven alle andere quaestién van regeeringsbeleid of beheer, en die is de slooping van onze openbare gemengde school, «waar aan de natie reeds sedert 4806 gehecht is", de school toegankelijk en bruikbaar voor allen, roet gelegen heid tot positief godsdienstig of zelfs geheel kerkelijk onderwijs, doch in afzonderlijke uren en in de eigen lokalen der school. Op die school is het gemunt. De toeleg in België met de school, waarop dagelijks de aandacht zoo zeer gevestigd is, mag als voldoende bekend worden beschouwd, even als de gelukkige ommekeer die de uitvoering zal doen mislukken maar dat neemt niet weg dat aan deze nog zoo versche ge schiedenis deze tweevoudige les voor ons kan ontleend woiden: 4 e waartoe verdeeldheid en obstructionisme onder de liberale partij heenvoert, en 2e hoe ver de clericale partijen, (dair geheel katholiek, ten onzent verbonden met de protestantsch-orthodoxen, in 4849 reeds aangeduid als krypto-katholiek), hoe ver zij durven gaan waar het te doen is om vernietiging van een goed geordend openbaar onderwijs. Wij wecen nog niet wat waar is van het plan tot oprichting eener koikoMek-republikeinsche ligue in België, waarvan vernomen werd even nadat de Koning in België tot de samenstelling van een meer gematigd Ministerie heeft besloten. Wij weten ook niet of het conservatief hoofdorgaan hier te lande met volkomen juistheid aan de Standaard-redactie tijdens de pole miek over de troonopvolging republikeinsche adspi- ratiën heeft ten laste gelegdmaar wel weten wij, wat trouwens ieder, die de pal lementaire handelingen bijhoudt, ook kan weten, dat aan de corypheeën der anti-revolutionaire partij, aan hare meest gevierde woordvoerders Keuchenius en Lohman, meermalen openlijk is tegengeworpen, dat zij, bij de verdediging van menige staatsrechtelijke stelling of parlementaire handeling, geheelstonden op revolutionairen bodem" 't Is te hopen, dat de heden in ons land gehouden verkiezing, zoo zij ai niet eene krachtige liberale meer derheid in 't leven heeft geroepen, in ieder geval voor de liberalen eene overwinning in dezen geest moge zijn, dat zij hen de noodzakelijkheid van volkomen eendracht heeft doen inzien. Men schrijft ons uit Amsterdam: Zooals reeds door u is gemeld, heeft de kiesver- eeniging «de Grondwet" alhier de candidaturen van de heeren Dirks, Gildemeester en Kist gehandhaafd, niettegenstaande deze heeren hadden bedankt als pro test tegen de candidatuur Tak. Niet onaardig is de opmerking, die een der leden van die vereeniging maakte. «Schepen eerste klasse", zeide hij, «behooren een bliksemafleider te hebbenhebben ze dien niet, dan krijgen zij een kruisje. Welnu, laat ons onze candi- daten handhaven, doch een kruisje bij de namen dier drie heeren zetten, ten teeken dat zij de candidatuur eigenlijk van ons niet wilden aannemen." Intusschen is de vraagvóór of tegen Tak tot eene groote hoogte gestegen. Zondag waren op ver schillende plaatsen in de stad biljetten aangeplakt van den volgenden inhoud «Aan de Kiezers! 1 1 Wijsgeeren, Professoren, advocaten en meer derge lijke heeren willen mr. J. P. R. Tak van Poortvliet uit de 2e Kamer der Staten-Generaal verwijderen. En waarom Omdat Tak van Poortvliet niet op alles, wat de vriendjes zeggen, ja en amen zegt. Tak van Poortvliet aan wien wij, Amsterdammers, het Rijnkanaal verschuldigd zijn. Tak van Poortvliet, die geen nieuwe belastingen wilde, of afschaffing van patent, moest er bij zijn. Ziet, dat schijnt de geleerde heeren te erg. Handelaren, winkeliers en vooral ook heeren koffie huishouders, iaat u ditmaal niet dwingen. Verdedigt toch uw eigen belangen. Hoevele jaren beloofde men ons reeds afschaffing van patent; betaald dan een handelaar of een koflie- huishouder, inderdaad niet reeds dubbeld De laatste heeft men nog het gehate vergunningsrecht opgelegd doch beloofde daarvoor afschaffing van patent. De man, die ons daar nu aan heeft willen helpen, moeten wij die wegzenden. Neen duizendmaal neen Laat ons dan als een man opstaan en ons niet storen noch aan de grrroote bladen, noch aan de hooggeleerde heeren, doch laat ons Dinsdag eenparig kiezen voor een lid der Tweede Kamer: mr. J. P. R. Tak Van Poortvliet. Eenige kiezers." Maandagmiddag trok een groot biljet, dat op het aanplakbord op het Rokin bij den Dam was aange plakt, reeds van verre de aandacht. Dat biljet was ongeveer drie en een halve meter lang en ongeveer twee en een halve meter breed. Bovenaan stond met groote lettersGelijkmatige heffing van lasten. Dan aan den eenen kant links De patenten van een koopman. Daaronder stonden 48 patenten en aanslagbiljetten van één koopman aangeplakt en daaronder stond Wat wil Tak Van Poortvliet afschaffing van patent. Rechts stondDe patenten van een advocaaten daaronder met letters ter grootte van 4 a 5 decimeters Nihilen weer daaronderWat willen de geleerde heeren Geen Tak Van Poortvliet. Dat biljet trok den ganschen dag veel volk, en lokte heftige discussies uit. Dat er te Arnhem druk gestemd is blijkt wel uit hetgeen een der medewerkers van de Arnh. Ct. aan zijn blad meldt. Nooit woonde ik in deze gemeente eene stemming hij, waaraan zoo algemeen wordt deelgenomen. Niet tegenstaande het uur, waarop ik naar het raadhuis ging, en waarop ik meende dat de meeste kiezers door hunne bezigheden belet waren uit uit te gaan, stond men in dubbel gelid man aan man van den ingang der vergaderzaal tot aan het stembureau, aan het andere uiteinde. Namen, die ik nooit gehoord had, werden afgelezen. Gaat het in de andere districten evenzoo toe, dan zal het morgen wel laat in den avond worden, eer het stembureau zijne taak heeft ten einde gebracht. Bij het afdrukken der courant (twee uren) hadden er p. m. 4400 kiezers gestemd. Wij hoorden beweren, dat een stembiljet ongeldig zou zijn, wanneer daarop in drukletters de naam van den gekozene was geplakt. Die bewering is onjuist. Bij kon. besluit van 26 Sept. 4859, no. 34, is de geldigheid van zoodanig biljet beslist. Onjuist is het ook, dat, wanneer bij het stembiljet de eventueel daaraan gehechte oproepingsbrief was gevoegd, de stem ongeldig zou zijn, daar genoemde brief den naam van den kiezer bevat. De wet spreekt slechts van onderteekende stem biljetten. Schier overal in ons land is gisteren druk ge stemd. Vooral in de groote steden zijn de kiezers trouw opgekomen en was het voor de stembureau* geen gemakkelijke dag. In Amsterdam kon eerst te half acht het aantal der gestemd hebbende kiezers worden opgemaakt. Te 's-Hage hebben vooral de libe ralen met voorbeeldige» ijver hunne politieke geest verwanten tot stemmen opgewekt, terwijl te Utrecht, waar slechts éen stembureau zitting heeft, sommigen onverrichterzake huiswaarts keerden omdat zij te lang moesten wachten, eer zij de stembus konden naderen, wat ook in de residentie het geval schijnt te zijn geweest. Kapello. In de jl. Zaterdag alhier gehouden zitting van den gemeenteraad zijn herbenoemd tot leden van het Burgerlijk Armbestuur de heeren P. J. Van der Mandere, D. Van Maris en M. Bruinooge. Door de arrond.-rechtbank te Zieriksee is be noemd tot schatter der pachtwaarde van de gronden, gelegen in het calam. waterschap Scherpenisse, de heer M. P. Polderman, en tot schatter der gronden, gelegen in het calam. waterschap Stavenisse, dë heer D. De Wilde, beiden van St. Maartensdijk. Te Wolfertsdijk heeft zich niemand voor de betrekking van geneesheer aangemeld, niettegenstaande het traktement 800 bedraagt en een nieuw te bouwen woning te zijner beschikking zal zijn. (D.) Omtrent het herbouwen van de pier te Queens- borough verneemt de Midd. Ct. en dit kan tevens dienen als tegenspraak op hetgeen de Londensche cor respondent der JV. R. Ct. schreef dat de «London- Chattam-Dover" spoorwegmaatschappij herhaaldelijk door de «Zeeland" is aangemaand om daartoe stappen te doen, maar tot heden i» gebreke bleef, zelfs een enkelen maatregel in dien geest te nemen. Het volgende telegram ontving de N. R. Ct. Maandagavond van haar Londenschen correspondent «Volgens reeds gemaakte schikkingen tusschen de «Graat Eastern Spoorwegmaatschappij" en de «Zeeland" zal het reizigersverkeer voornamelijk over Harwich Vlissingen, doch het goederenvervoer hoofdzakelijk over HarwichRotterdam en HarwichAntwerpen worden geleid, maar de «Great Eastern Spmij. is niet voor nemens het passagiersverkeer over Rotterdam en Ant werpen geheel te staken, zij wil dit enkel inkrimpen. De «Great-Eastern" zal de sneltreinen tusschen Londen en Harwich belangrijk sneller laten loopen, en tevens voor het verkeer met het buitenland een nieuw station te Londen openen, dat meer westelijk gelegen is dan Bishopsgate. Er schijnt eene belangrijke verhooging der tarieven tusschen Engeland en het Vasteland op handen, zoodra de overeenkomst tusschen de «Great- Easterm" en de «Zeeland" werkt, en er dus tweemaal daags een maildienst zal zijn ingesteld." Ter internationale Gezondheidstentoonstelling te Londen krijgt van de Nederlandsche inzenders onze Re geering in de onderwijssectie een eere-diploma; voorts het Blindeninstituut te Amsterdam eene gouden medaille voor hulpmiddelen bij het blindenonderwijs, alsook voor de door blinden vervaardigde producten. België kreeg het leeuwendeel der gouden medailles en eerediploma's in de onderwijssectie. De minister van Staat, dï heer Modderman, is thans wederom in zoover hersteld dat ZExc. het huis mag verlaten en in de buitenlucht vertoeven. Door den heer Hojel zijn dezer dagen de gratie- ficatiën, door Z. M. den Koning toegekend aan de onderofficieren, die bij de begrafenis van Z. K. H. den Prins van Oranje dienst hebben gedaan, aan den Minister van oorlog overgedragen. Elk van die onderofficieren zal ƒ25 ontvangen. De directie der Ned. Amerikaansche Stoomvaart maatschappij ontving gisteravond laat het volgende telegram van de agenten der «Norddeutsche Lloyd" te Southampton, in dato 28 Oct.De gezagvoerder van het stoomschip «Oder" van New-York naar Bremen, heden hier aangekomen, rapporteert den 25n October op 49° NBr. en 27° WL. het stoomschip «Maasdam" in brand staande aangetroffen te hebben. De masten waren overboord, doch de schoorsteen stond nog; dikke rook steeg uit het ruim. Er was niemand aan boord te ontdekken. (Het stoomschip «Maasdam", kapt. v. d. Zee, vertrok 18 October van Rotterdam naar New-York met 141 passagiers.) (?V. R. Ct.) Eergisteren zijn de schepelingen van de vNisero" per «Ajax" gezond en wel in Engeland aangekomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Kattendijke de heer H. Bruijel, cand. te Deutichem. Tot uitvoering van het besluit der laatste alge- meene vergadering is door het hoofdbestuur van Volks onderwijs een adres aan den Minister van justitie verzonden, om er op aan te dringen dat in eene voor te dragen wet op den kinderarbeid de regeling van den veldarbeid vooral niet moge worden voorbijgegaan. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft oas Den 27 dezer werd, op aanraden van den heer H. V. Gerstin, geëxamineerd veearts te Heinkenszaad, bij J. Vermue te Ileinkenszand het tweede rund afge maakt, dat lijdende was aan longziekte, en verkocht. De overige, welke reeds in beterschap toenemen, hoopt genoemde veearts te zullen behouden. Ook is aan den heer Gerstin bij zijn onderzoek in de weide (in de poel) gebleken, dat nog geen der runderen, welke bij de aangetaste geloopen hebben, door de ziekte zijn aangetast.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1