Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en teiegraphische berichten. Verkoopingen en Verpachtingen. Weerkundige Waarnemingen. Ingezetenen is dus aanzienlijk verhoogd. Voeg daarbij, dat de bodem van 's-Rijks schatkist zichtbaar is. Met dit alles voor oogen, gelooft spr., dat de argumenten voor eene afwijzende beschikking op een eventueel verzoek om subsidie zoo overweldigend zijn, dat de waardigheid van den raad gevaar zou loopen bij het wagen der poging om subsidie te erlangen. Hierbij komt nog, dat er maanden kunnen verloopen, vóór eene beslissing volgt, en inmiddels 30, 40, 50 kin deren van onderwijs verstoken blijven. De heer jhr. Flugi Van Aspermont gelooft niet, dat de beslissing zoolang op zich zal laten wachten, want de Min. van Binn. Zaken heeft eene aanschrijving tot Ged. Staten gericht, dat «zoodra mogelijk" op aanvragen om subsidie zal worden beslist. Het tijds verloop van afwachting zal zich dus tot «eenige weken" reduceeren en waar de winter aanstaande is, kan toch niet met bouwen begonnen worden. Ook gelooft spr. niet dat de waardigheid van den raad wordt benadeeld door de afwijzende beschikking op een verzoek, dat in het algemeen belang der gemeente wordt gedaan. De Voorzitter acht het argument omtrent het tijds verloop niet juist. Kan de aanbesteding in November geschieden, dan heeft de aannemer in den winter, als er geen werk is, gelegenheid, het houtwerk gereed te maken of te doen maken. Intusschen beschouwt hij het denkbeeld van den heer Flugi als amendement, dat dus het eerst in behandeling en tot beslissing moet komen. De heer Ramondt wijst er op, dat, als men zich tot de regeering wendt om buitengewoon subsidie, men moet aantoonen dat men door de te nemen maat regelen te zwaar gedrukt wordt. En waar nu, door aanneming van eene der aanhangige plannen, van de gemeente slechts ƒ500 'sjaars gevorderd wordt, die gevonden kan worden uit de tegenwoordige' middelen, gelooft spr. dat het moeilijk zal gaan, om te bewijzen, dat in dit geval door voldoening aan de wet de ge meente te zwaar wordt gedrukt. De heer jhr. Flugi Van Aspermont is van oordeel, dat eenvoudig behoeft te worden gemeld, dat de be staande schooi ontoereikend is en eene nieuwe school gehouwd moet worden, waardoor de gemeente te zwaar wordt gedrukt. De heer Ramondt herneemt, dat het bewijs hiervoor niet kan geleverd worden, waar de gemeente op an dere wijze dan door eene geheel nieuwe school in de behoefte kan voorzien, zonder verhooging van den Hoofdei. Omslag. Het voorstel van den heer jhr. Flugi Van Aspermont ■wordt in omvraag gebracht en verworpen met 9 stem men. Vóór de heeren jhr. Flugi Van Aspermont, Lam- brechtsen, Van der Hoek en Kakebeeke. De aanwezige plannen komen nu in beraadslaging. De heer jhr. mr. De Jonge Van Ellemeet vraagt, of het wel juist gezien is van het dagelijksch bestuur om de voorkeur te geven aan plan C boven B, dewijl dan in den gang aan het gebouw een muur moet worden gebouwd en er geen rechtstreeksche doorgang voor alle lokalen zal zijn. De heer Ochtman geeft op de teekening eenige toe lichtingen. De heer Lambrechtsen vraagt, of Burg. en Weth. per se legen plan B zijn? Spr. acht plan B regelmatiger, al wordt daardoor een gedeelte van den tuin ingenomen. De heer Ochtman spreekt, als zijn eigen gevoelen, de overtuiging uit, dat al wil men een gedeelte van den tuin opofferen er toch ernstige bezwaren tegen plan B zijn. Achter het tegenwoordige gebouw krijgt men een slop, dat misschien eene gelegenheid zal opleveren voor minder goede doeleinden, terwijl met plan C aan alle eischen voldaan wordt. Plan C wordt in omvraag gebracht en aangenomen met 9 stemmentegen de heeren dr. Callenfels, Den Boer, Quist en van Asperen Vervenne. De Voorzitter zegt dat van die aanneming eene wijziging van de begrooting voor 1884 het gevolg zal zijn en leest het voorstel, in ons vorig nommer op genomen. (De cijfers aan het slot zijn abusief; deze moeten zijn ƒ12220 en ƒ1200). Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat dus B. en W. gemachtigd zijn tot het aangaan der geldleening. De heer dr. Callenfels verklaart, bezwaar te hebben tegen deze geldleening. De kosten van den verbouw of bijbouw kunnen zijns bedunkens geheel of althans gedeeltelijk gevonden worden door verkoop van boomen. Er staan boomen aan den Westhavendijk, waarvan spr, de waarde schat op 15, dus 0,75 rente. Wor den die gerooid en vervangen door anderen, dan geeft dat voordeel. Ook staan er boomen aan de Westerschansspr. heeft ze zien planten en ze zijn dus «ten einde groei". Ook zijn er boomen «Tusschen twee poorten", die spr. met aandacht heeft beschouwd en kankerachtig bevondenook zijn er drie van dood. En bovendien doen de boomen schade aan de nijver heid, want de molenaars klagen, dat de wind wordt onderschept. Ook zijn er nog boomen van de voormalige Oostpoort tot aan het buiten van den heer Van Voorst Vader en deze berokkenen groote schade aan de naast liggende tuinen. En ten slotte wijst spr. op de boomen aan den Oostsingel In het geheel telt spr. 400 boomen en schat men die op 15, dan geeft dit 6000. Spr. geeft dus in overweging liever al de boomen te ver- koopen, dan eene g-ldleening aan te gaan. De Voorzitter zegt, dat hij zeer gaarne wil debat- teeren over den verkoop van boomen. De een zegt, dat dit met voordeel kan geschieden, de ander ziet er nadeel in. Nu wil spr. gaarne een rapport van des kundigen uitlokken, om dan met kennis van zaken te kunr.en oordeelen. Leidt dit tot verkoop van de boomen, dan kan de geldleening dadelijk worden afgelost of verminderd, en daarom geeft hij den heer Callenfels in overweging, dit rapport aftewachten en inmiddels ge noegen te nemen met het voorstel van B. en W. De heer dr. Callenfels verklaart zich daarmede zeer goed te kunnen vereenigen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (Slot in het volgend nommer.) Het nieuwe Belgische ministerie, waarvan wij de samenstelling reeds mededeelden, heeft nog eene kleine wijziging ondergaan, waarom wij het hier nog eens laten volgenBeernaert, financiënDe Volder, justitie Thonissen, binnenlandsche zaken en onderwijsPontus oorlog; Van den Peereboom, openbare werken; Caraman Chimay, buitenlandsche zakenDe Moreau, landbouw. Vermoedelijk zullen er in de nieuwe schoolwet een paar wijzigingen worden voorgesteld, waarbij bepaald zou worden, dat ieder congreganistisch of leekenonder- wijzer de Belgische nationaliteit moet bezitten, terwijl er tevens eene verhooging van wachtgeld aan de onder wijzers, die ter beschikking zijn gesteld, uit zou voort vloeien. Wij gelooven echter niet, dat de wijziging in het ministerie noch die van de schoolwet een der partijen in België tevreden zal stellen en de tegenwoordige toestand zal dan ook wel niet van langen duur zijn. De clericalen, die nog kort geleden zooveel hadden aan te merken op de houding der liberalen (hoofdzake lijke republikeinen) en die zich terecht ergerden aan het uitfluiten van den Koning, doen nu evenzoo of misschien erger. Zij duiden den vorst zijne houding tegenover het ministerie Malou zeer ten kwade en, zooals wij reeds meldden, er heeft zich ook een ka- tholiek-republikeinsch comité gevormd. De herstemming voor de gemeenteraden hebben plaatsgehad en zijn voor het meerendeel in liberalgj) geest uitgevallen. Van de 48 grootere plaatsen, waar herstemmingen moesten plaats hebben, komen 26 ten goede aan de liberalen en 12 aan de katholieken, terwijl in 10 gemeenten de uitslag van gemengden aard is. De Hertog van Cumberland heeft met eene procla matie bezit genomen van den troon van Brunstvijk. Noch de Brunswijksche, noch de Pruisische regeering zijn er echter mede ingenomen. De Brunswijksche Ministers hebben dan ook geweigerd aan den last te voldoen het stuk te contrasigneeren en daarvan ken nis gegeven aan den Duitschen Rijkskanselier. Zoodra de Brunswijksche gevolmachtigden namens het Regent schap in den Bondsraad zitting hebben genomen, zal daar de quaestie van de opvolging behandeld worden. Met Pruisen is de Hertog nog steeds op gespannen voet, aangezien hij, na den dood zijns vaders, den Koning van Hannover, zijne rechten op den troon van laatstgenoemd rijk is blijven handhaven. In het Engelsehe Lagerhuis heeft de eerste lezing van de kieswet plaatsgehad. Er werd weinig discussie gevoerd. De minister Gladstone deed een beroep op Northcote en zijn vrienden om de quaestie van uit breiding van het kiesrecht te scheiden van die der samenstelling van het Hoogerhuis. «Hoe men het ook wil verbloemen", sprak hij, «de quaestie is wie zal de oveihand hebben, Lagerhuis of Hoogerhuis De eisch dat de meerderheid van het Lagerhuis, en een groote meerderheid nog al, zal wijken voor een meer derheid van het Hoogerhuis, kan niet worden toege staan". Met nadruk wees Gladstone op de gevolgen, die voor het Hoogerhuis uit een nieuwe verwerping van de kieswet zouden voortvloeien. Men vermoedt echter, dat de Tories in hun verzet zullen blijven volharden, aangezien Lord Churchill heeft aangekon digd, dat hij bij de tweede lezing der reformbill zal voorstellen om het regaeringsontwerp onaannemelijk te verklaren, zoolang het niet de nieuwe indeeling der kiesdistricten bevat. Rilland-Bath. Een meisje, dat met trein 1.19 Zater dag aan het station alhier aankwam, had het ongeluk bij het passeeren van den overweg te struikelen en dwars over de rails te vallen. Zij ware zekér door den juist vertrekkenden goederentrein overreden, zoo niet de overwegwachter Steenbakker de tegenwoordigheid van geest had gehad haar nog juist bijtijds bij de kleeren te vatten en haar zoodoende van een wissen dood te redden. Hulde aan Steenbakker voor zijn moedig gedrag. In den Wilhelminapolder zijn in drie dagen tijds niet minder dan 492 hazen geschoten. Tolen. Sedert 8 Sept. was in deze gemeente geen besmettelijke keelziekte meer voorgekomen maar was zij in andere gemeenten op het eiland uitgebroken; deze week evenwel werd weder een geval geconstateerd en wel met doodelijken afloop. De rivier de Eendracht was Zondagavond zoo hoog gewassen, dac de post onmogelijk naar den Noord- Brabantschen wal overgebracht kon worden. Nog wordt als eene bijzonderheid uit Tolen gemeld dat een schipper aldaar bij het oesterkorren een stuk zeildoek en een schoenzool opving, waarop zich 8 en 13 levende oesterbroedjes bevonden. De geneesheer dr. W, F. J. te Dordrecht had onder zijn patiënten een kind, dat aan diptheritisleed, en moest daartoe een inspuiting in de keel van den lijder doen. Bij die gelegenheid blijkt een geringe hoeveelheid smetstof in het oog van den arts te zijn gekomen, althans spoedig vertoonde zich een ontsteking, die dermate is toegenomen dat, ondanks alle aange wende middelen, het besmette oog zal verloren zijn. Ofschoon nog niet met zekerheid te zeggen, meent men het andere oog te kunnen behouden. Te Eenrum is een aardappel gedolven, hebbende een gewicht van meer dan éen kilo en de bijna niet te gelooven lengte van 33 centimeter. Te Oude Wetering is een appelboom te zien, die in den tijd van twee jaren thans voor de zesde maal in bloei staat, en in genoemd tijdsverloop drie maal vrucht heeft gegeven. De bank van leening te Venloo, die drie jaar geleden eene pachtsom van 500 jaarlijks opbracht, is nu door den gemeenteraad aan denzelfden houder afgestaan voor de jaarlijksche pachtsom vanéén gulden. Eiken dag twee uren hardop lezen, terwijl men de tanden op elkander houdt, is, naar men zegt, een goed middel om het stotteren af te leeren. Te pro- beeren is het licht. Bij het leggen van gasbuizen te Amsterdam is door een arbeider in den grond een gouden ring met diamanten steen gevonden. Donderdagochtend is te Haamstede eene schuur afgebrand. Schuur en inhoud waren beide verzekerd. Oorzaak onbekend. Te Renkum is een winterzalm gevangen, wegende 30 halve kilogram, die voor f105 is verkocht. "Vrijdag is schipper L. in de haven te Zevenbergen op een paal gevaren, waardoor zijn schip met eene lading beetwortelen, bestemd voor de suikerfabriek te Standdaarbuiten, onmiddellijk zonk. Op last van de justitie te 's-Bosch zijn te Heesch drie personen gearresteerd en naar 's-Bosch overge bracht, als vermoedelijke daders van den moord, op Zondag 12 dezer gepleegd. De tijd is niet ver meer, dat de langdurige voor bereiding voor de St. Nicolaas-campagne onnoodig zal worden. Een tweetal Hagenaars, de heeren Spoor en Wijnvoord, hebben een zeer vernuftige machine uitge vonden, die de speculaas geheel gereedmaakt. Het is een machine naar het stelsel der snelpers; stukken deeg worden er ingelegd, om een wals gekneed, waar langs een vorm loopt met de speculaasfiguren er in; deze worden gevuld; door eenige draden wordt het het gevormde deeg voorzichtig op een doek gelegd, dat de koekjes naar voren brengtze zijn dan echter reeds afgesneden en de machine verwerkt vanzelf weder het afvallend deeg. Op die wijze worden 50 a 75 kilo speculaas in 't uur gereedgemaakt. Aan de heeren E. en W. Bouwman te Rotterdam is de uitsluitende verkoop dezer vernuftige machine voor ons land en België op gedragen. Te Tilburg kwam een zandvormer uit Leiden werk zoeken. Dit gelukte hem niet, waarop hij bij een zijner kennissen een bezoek ging maken. Door het openschuiven van een raam wist hij zich daar meester te maken van twee gouden horloges, twee gouden ket tingen, eenige andere gouden sieraden en het aanwezige gereed geld. Niet lang heeft hij van zijn buit pleizier gehad, daar hij des avonds reeds door den bestolene zelf naar het politie-bureau werd gebracht. Uit Sprang schrijft men aan de Stand. De vette varkens zijn tegenwoordig zoo laag in prijs, dat het al zeer goede qualiteit moet zijn, indien men 55 a 56 cent per K.G. schoon kan maken. Die prijs lokt vele boeren uit, om zelf het beroep van spekslager uit te oefenen, zoodat de vleeschhouwers nu geduchte concurrenten in de boerer. krijgen. Intusschen komt zulks den burgerstand en de mindere klasse goed te pas, want de gewone slagers houden, den inkoop in aanmerking genomen, het rundvleesch 15 a 20 cents per K. G. te hoog in prijs Uit Renkum geeft men een zeer eenvoudige ver klaring voor het onverklaarbaar genoemd feit, dat een brievenbesteller kiezer is. De man huurde een vrij groot huis, waarvan hij weer een gedeelte onderver huurde. Thans heeft de man intusschen reeds weer een kleinere woning betrokken, wat echter op de kiezerslijst natuurlijk nog geen invloed had. (D.) Voor de 26e maal is Donderdag een werkman vaD een steiger van het in aanbouw zijnde Centraal station te Amsteidam gevallen en zwaar verwond naar het politie-bureau vervoerd. Van deze 26 gevallen waren er 19 met doodelijken afloop. Een zeer ernstige gebeurtenis had de vorige week te Blokzijl plaats. De heer F., grossier te Meppel, werd bij een zijner klanten, een winkelier te Blokzijl, verzocht, om het bedrag zijner pretentie, groot f 160, in ontvangst te komen nemen, daar genoemde winkelier in een toestand verkeerde, die hem later een volledige uitbetaling zou verhinderen. De heer F. komt en volgt, op diens verzoek, den debiteur in een achter kamer. Deze werd direct gegrendeld en nu moet de schuldenaar F. met een revolver gedreigd hebben, als hij niet onmiddellijk een op tafel liggende quitantie tee- kende, inhoudende een volledige quiteering der genoemde schuld. Door de huisgenooten ontzet, moet F. er nog heelhuids afgekomen, maar buiten zijnde, in onmacht gevallen zijn. De zaak is in handen der justitie. Bij de vele faillissementen der laatste tijden voegen zich in de Vereenigde Staten ook die van kerken. Zoo is de kerk van ds. Newman in New-York City thans bankroet. Zij is onvermogend den interest voor zes maanden over ƒ50000 te kunnen voldoen, met nog meer achterstalligen interest. Het loon van den leeraar is ƒ1250 per maand, en hij heeft slechts 500 ontvangen sedert Mei. De loopende uitgaven der gemeente bedragen 50000 in't jaar, en «waar dit heen moet weten de opzieners niet". De gemeente is tot op heden f 25000 schuldig boven haar vaste goederen. Het gerucht loopt dat dr. Newman, thans in Californie, niet weer naar New-York zal terugkeeren. (Stand.) Uit Keulen wordt gemeld: De waterstand op den Rijn is tegenwoordig zoo laag, dat de scheepvaart daardoor zeer wordt bemoeilijkt. De «Kölnische und Dasseldorfer Gesellschaft" maakt bekend, dat op de volgens het plan aangegevene vaart hunner stoom schepen tusschen Mannheim enCoblenz niet gerekend kan worden. Een arme drommel te San Francisco, zekere John. Jacobs, die tot nu toe met het rondventen van sigaren een schamel stukje brood verdiende, kreeg dezer dagen uit Engeland bericht, dat een overleden bloedverwant hem niet minder dan 3% millioen pd. st. had nagelaten. De Engelsehe zeepfabrikant Pear, bekend niet minder door zijn reclames dan door zijn zeep, heeft aan de de commissie te Londen, die den eptocht op «Lord Mayors Day" regelt, 500 pd. st. geboden, indien zij bereid is de olifanten, die deel uitmaken van den optocht, wit te laten verven en met roode letters «Pear's soap" op hun lijf te laten schilderen. Het blijkt thans, dat de ontploffingen te Quebec niet aan Ieren, maar aan vijanden van den aannemer van het gebouw waren te wijten. Be groote ijzerfabriek te Cyfarthe (Wales), toe- behoorende aan de firma Grawshay, is gesloten ten gevolge van den buitengewonen stilstand in de zaken. De algemeene toestand der staal- en ijzernijverheid is betreurenswaardig. De keizer van Rusland heeft het vonnis van zes der acht personen, die wegens hoogverraad ter dood veroordeeld waren, veranderd in 15jarigen dwangarbeid. Onder de begenadigden behooren ook de dames Fiegner en Wolkenstein. Aan de twee overige veroordeelden, den voormaligen luitenant ter zee baron Alexander Stromberg en den luitenant der artillerie Rogatschew, is het vonnis den 22sten dezer voltrokken. - Verleden week heeft te Gotha de 200e lijkver branding plaats gehad sedert 1879. Het dorp Charydorme in Canada is afgebrand. Van de ter plaatse wonende 20 gezinnen wordt er een vermist. Te Porthcawl had Dinsdag aan boord van een met steenkolen geladen Fransche brik een vreeselijke ontploffing door kolengas plaats. Drie mannen kregen zulke ernstige kwetsuren, dat zij spoedig den geest gaven, terwijl van een ander werkman het been af gescheurd en van een vijfde de bovenarm verpletterd werd. Het geheele dak werd opgelicht en in de lucht geslingerd. Het Berl. Jageblalt heeft pleizier van zijn april-ui, dat een Dnitsch geleerde, profesor Blendmann, maanbewoners zou ontdekt hebben. Indertijd namen verscheiden Duitsche bladen het bericht ernstig op en liepen er in, door zich dit mooie bericht toe te eigenen zonder vermelding van de bron. Thans heeft de fameuse ontdekking de reis om de wereld gedaan. De redactie van het Berl. lageblatt kreeg onder kruisband een nummer van een te Valparaiso verschijnende courant, waarin onder het pakkend opschrift«La estr esta habitada" (de maan is bewoond) de ontdekking met grooten ophef den volke van Zuid-Amerika wordt aangekondigd. Vlissingen. Sedert gisteren heerscht alhier hevig stormweder uit het N.W. Gelukkig is een groote vloot zeilschepen in het begin der afgeloopene week naar zee vertrokken. Enkele schepen lagen nog op de reede geankerd. Hiervan verloren eenige ankers en kettiDgen. De Russische bark «Angela" kapt. Mattson, van Ant werpen naar Abo, verloor hare ankers en werd heden nacht op de Spijkerplaat gedreven. Haar toestand is zeer gevaarlijk. De bemanning is neg aan boord. De zeeën slaan over het schip. Sleepbooten en sloepen van de beide loodswezens hebben te vergeefs beproefd aan boord te komen. Er staat eene verschrikkelijke branding op de bank. Hedenmorgen zijn aan den zeedijk van Borsele twee schepen gestrand. Het grootste komt vermoede lijk met boog water vlot. Het kleine zit in de glooiing. Aan het strand voor den Vlietepolder, gemeente Wissenkerke, is heden een in verren staat van ont binding verkeerend lijk van het mannelijk geslacht, uit zee aangespoeld. Brussel, 27 Oct. De Burgemeester deelde aan den gemeenteraad mede, dat hij bij de Regeering had ge protesteerd tegen het optreden van gendarmes in burgertenue, zijnde dit in strijd met de grondwet. De Regeering had geantwoord, dat de Burgemeester zich hiermede niet had intelaten. Thans zal in de Kamer van afgevaardigden hier over eene interpellatie worden gehouden. De liberale bladen voorspellen voor het nieuwe Kabinet een korten levensduur. Berlijn, 27 Oct De kroonprins heeft met eene rede den nieuwen Raad van State geopend. Datum. 28—29 28 29 29 f 30 5 Nov. 6 6 6 7 10 10 12 12 13 13 14 14 15 17 17 17 19 20 Plaats. Oct. Kruininge, Goes Goes Wemeldinge, Krabbeudijke, Ovezand, Kapelle, Kloetinge, Kapel le, Goes, Voorwerpen, manufacturen, Runders en bit meubilair enz. bouwland, manufacturen, boomen, wisschen enz boomen, wisschen, vendutie, 's-Gravenpolder en Hoedekeuskerke, boomen, Kapelle, wisschen, Heinken9zand, boomen, 's-H. Arendskerke, boomen, Rilland, Heinkenszand, Ovezand, Nisse, Ovezand, 's-Gravenpolder, H oedeken skerke, Oudelande, 's-Heer Arendskerke, Kloetinge, Heiukenszand, Heiukenszand, boomen, boomen, boomen, boomen boomen, boomen, boomen boomen, boomen, boomen, boomen, boomen, Information De Vos. Pelle. Pilaar. Mulock Houwer. l)e Vos. Mr. Liebert. Mr. Liebert en Pilaar. Mr. Liebert. Gallis Merens. De Vos. Mr. Liebert Pelle. Karseboom. Karseboom. Mr. Liebert. Mr. Liebert. Pilaar. Karseboom. Seholten. P. Overman. Karseboom. P. Overman. Pilaar. Mulock Houwe^. Karseboom. Karseboom. GOES, Maandag 27 October 1884. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lacht. 0.S |3 "a BÏÖ a's B «o 00 i|j le-s. s morgens 8 755 West. Zwaar bew. 9 11.6 s midd. 42% 757 10 s avonds 5 757 10 Waarneming van hedenochtend acht uur: Een depressie, met een barometerstand van on geveer 715 m.M. in het centrum, bevindt zich ver van ons en Noordwaarts. Een gebied van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuid-Westwaarts.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2