1884 N°. 128. Dinsdag 28 October. 71sle jaargang. af De Veemarkten te Goes J. M. KAKEBEEKE, Mr. L. A. BYBAU, Rechtszaken. CÏ*- GOESCHE Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Dï prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Een laatste woord onzerzijds aan de liberale kiezers diene om hen aantesporen trouw ter stembus te komen. De over weging, dat in ons district toch voor de liberale zaak geene overwinning te be halen is, moge ditmaal minder gelden dan ooit. Onze kansen staan niet hope loos, wanneer ieder, die den dwang der kerkelijke partijen moede is en die het groote belang inziet om ter Tweede Kamer mannen aftevaardigen, die bekend zijn met ons district, zijn stem morgen uitbrengt op de heeren lid der Prov. Staten van Zeeland, EN burgemeester van Kolijnsplaat, Kortgene en Kats. De stembus is slechts tot 4 uren geopend. Wie zijn stembiljet verloren heeft, kan ter secretarie of bij het stembureau een nieuw bekomen. Namen mogen op het stembiljet worden doorge haald en andere in de plaats gesteld. De uitslag van de verkiezing voor leden der Tweede Kamer zal, successievelijk bij de ontvangst der tele grammen, aanstaanden Woensdag aan ons bureau bij aanplakking worden bekend gemaakt. Bovendien kunnen belangstellende abonné's en lezers van ons blad in den loop van den dag gra'is afdrukken van dien uitslag, telkens voor zoover dan bekend, doen afhalen. De beste tijd daarvoor zal zijn des namiddags te 2, 3, 4 en 5 uren. DE ADMINISTRATIE. zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdagen den II, 18 en 25 No vember a. s. Goes, den 25 October 1884 Burgemeester en Wethouders vnn Goes, i. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 27 October 1884. Een kiezer te Ierseke zendt ons de volgende opmerking Jbr A F. De Savornin Lohman is in niet minder dan zeven districten candidaat gesteldde heer Keu- chenius in vier. Beteekent dit gebrek aan eminente mannen onder de anti-revolutionairen En vooral, is dat geen sollen met de kiezers 7 Veronderstel eens dat de heer Lohman in alle zeven districten gekozen wordt, dan krijgt men in zes districten eene nieuwe verkiezing met al deu nasleep daarvan. Zoodoende kan men wel blijven kiezen. En als nu de heeren Lohman en Keuchenius, behalve te Goes en te Mid delburg nog in andere districten gekozen worden, wie verzekert ons dan, dat zij juist Goes en Middel- buig als zetel zullen aannemen 7 Ik voor mij bedank er voor om de spanning langer dan noodig te helpen maken en ik stem niet voor Lohman. Onder het opschrift «Valsche leuzen" schrijft Het Vaderland het volgende Valsche leuzen zijn het, die de clericalen aanheffen om de kiezers voor hun cacdidaten te winnen. Voor de school met den bijbel tegen de gods- dienstlooze school. Een valsche leus, want men windt de gemoederen op door laster en verkeerde voorstelling. De openbare school is niet atheïstisch en de school met den bijbel is soms zeer ongodsdienstig. Voor bezuiniging tegen opdrijving van staats uitgaven. Een valsche leus, want zelfs op onderwijs willen de clericalen alleen bezuinigen, indien zij de uitgaven mogen schrappen op hun manier. Een valsche leus, want telkens is gebleken, dat zij ernstige pogingen om tot vermindering van uitgaven te komen, afwijzen, indien zij in aanneming schade zien voor eenzijdige partijbelangen. Voor bescherming tegen vrijhandel. Een valsche leus, want vrijhandelaars en protecti- onisten worden door de clericalen gelijkelijk gesteund, indien zij slechts op kerkelijk en schoolgebied mee gaande zijn. De eenige leus, waarop het epitheton «valsch" niet van toepassing is, is deze Tegen de liberalen Daarin concentreert zich de geheele strijd. Om in het cleri- cale kamp te mogen meestrijden wordt niets anders gevorderd danafkeer van de liberalen. Zelfs het program van Kuyper wordt als scheurpapier ge bruikt. Al zijn protesten baten niets. De antirevolu tionaire beginselen doen nog slechts dienst als orna ment om de lading van het kapersvaartuig te dekken. Als leden voor de Tweede Kamer zijn in het hoofdkiesdistrict 's-Hertogenbosch van liberale zijde candidaat gesteld de heeren II. S. .1. Rose, hoofdin specteur van 's Rijks waterstaat, en nor. W. Thorbecke. Te Amsterdam zijn nog van katholieke zijde gesteld J. J. W. Van den Biesen en Travaglino; te Zuidhorn van liberale zijde mr. S. L. Andreae. De heeren I. Dirks, A. Gildemeester en mr. II. J. Kist hebben voor de candidatuur, hun door de kiesvereeniging De Grondwet te Amsterdam aange boden, bedankt, als protest tegen het handhaven der candidatuur van den heer Tak en het uitsluiten van den heer Gleichman. In een Zaterdagavond gehouden vergadering echter heeft Grondwet de candidatuur van genoemde heeren gehandhaafd. Het Handelsblad is door het besluit van «Grond wet" niet in zijn overtuiging geschokt, dat thans het belang der liberale partij eischt Tak te verwerpen. Het zegt o. a. «De belangen van ons vaderland, van de groote beginselen, die ons land voorspoedig en geëerd maakten, eischen, dat men de liberale vertegenwoordigers tot eensgezindheid dwinge. «De liberale partij eischt eendracht. Zwaar is de verantwoordelijkheid van hen, die in 't vervolg in de Kamer zich tegen dezen eisch durven verzetten. «Het kiezersvolk wil een les en een voorbeeld geven. We offeren menige overtuiging en voorkeur aan d. ze groote, alles beheerschende overtuiging: eendracht is onontbeerlijk, we moeten de gelederen sluiten!" Eene onderwijzeres aan eene bijzondere school te 's-Gravenhage heeft in het Dagblad het volgende inge zonden stuk ter plaatsing gezonden: «Eenigen tijd geleden trok u in een hoofdartikel krachtig te velde tegen de groote uitgaven, die onze hoofdstad voor het openbaar onderwijs besteedt, en gaf daarbij de tegengestelde uitkomsten, die er door verkregen worden, op. Ik wilde toen al de vrijheid nemen, u te wijzen op de mogelijkheid, dat er velen van andere gemeenten naar Amsterdam getrokken waren, die evenals in onze stad, zooals uit het verslag van het herhalingsonder- wijs blijkt, het cijfer der onkundigen vergrooten. Ik meen, dat u de meerdere bevolking der gevangenissen ook aan den invloed der openbare school toeschreef. Is er wel een gezindheid, die zooveel werk van gods dienstonderwijs maakt als de Roomsch-Katholieke, en zij vertegenwoordigt (volgens het verslag van het gevan geniswezen, zie N. R. Ct. 19 October 3e blad) op de 1000 inwoners 3,9 in de gevangenis. Over de Protes tanten kan ik niet oordeeien. Een deel gaat op de openbare, een ander deel op de Christelijke scholenzij tellen 3.38 gevangenen op de 1000 inwoners. Maar de Israëlieten, die alleen de open bare scholen, of, zooals Kuyper zegt, de scholen, waar ongeloof gekweekt wordt (o. a. Standaard van Woens dag) moeten bezoeken, hoe komt het, dat zij zulk een gunstige uitzondering maken, daar van de 1000 Israëlie ten 2,17 gevangenisstraf kregen?" In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de vereeniging «De Dageraad", werd de heer H. Vreedenberg, oud-officier der marine, te Amsterdam, tot bestuurslid gekozen in de plaats van jhr. M. J. De Marees van Swinderen, te Goes. De Minister van Waterstaat enz. heeft den commies der posterijen 4e kl. den heer G. A. P. Hoffmann met 1 December a. s. van Rotterdam ver plaatst naar Goes. De N. Rolt. Ct. ontving het volgende telegram uit Londen dd. 25 October. Hedenmiddag had ik een gesprek met den beheerenden directeur van de Chatham- Doverlijn den heer Harris. Deze sprak de loopende geruchten tegen, dat de Vlissingsche maildienst over Queensboro dadelijk gestaakt zou worden. De Chatham- compagnie ontving geenerlei kennisgeving dat de Maat schappij «Zeeland" voornemens is den dienst op Queens boro te laten varen. De reeds gemaakte retourbiljetten en schikkingen verhinderen eene wijziging voor het einde van het jaar. De heer Harris moest niettemin erkennen, dat de betrekkingen tusschen de Chatham-spoorwog- maatschappij en de Zeeland uiterst gespannen zijn, en dat waarschijnlijk de verbinding met Queensboro spoedig zal verlaten worden. Hij klaagde bitter over het proces door de Zeeland tegen de Chatham-spoorwegmaat- schappij ingesteld, dat eerstdaags behandeld zal worden. Bedoeld geding, door de Zeeland op onaangename wijze, noodeloos en kostbaar gevoerd, acht hij de ware oor zaak der bestaande spanning. De Chatham-compagnie sa»lde voor om ook alle punten van geschil aan de scheidsrechterlijke uitspraak van den Nederlandschen gezant te Londen te onderwerpen, maar dit billijk voorstel bleef zelfs onbeantwoord. Bij den aanvang der Donderdag te Leiden ge houden raadsvergadering werd de Burgemeester, de heer L. M. De Laat de Kanter, door den oudsten wethouder, den heer De Fremery, gelukgewenscht met de hem van 's Koningswege tebeurt gevallen onder scheiding door zijn benoeming tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. De Burgemeester antwoordde daarop en verzekerde, dat het bij voortduring zijn ernstig streven zou zijn, de belangen der gemeente zooveel mogelijk te bevorderen. Vrijdagavond werd den heer De Kanter door de buigerij een serenade gebracht. Bij monde van den heer A. G. Hessels werd den jubilaris gelukgewenscht met de hem te beurt gevallen onderscheiding. Spreker bracht in herinnering wat de heer L. M. De Laat de Kanter in de 4% jaar, dat hij aan het hoofd van Leiden staat, voor die gemeente was geweest, en hoe hij, zonder ooit zijne zelfstandigheid prijs te geven, voor ieder, die tot hem kwam, getracht had een vriend en een raadsman te zijn. Hij eindigde met den wensch, dat de burgemeester nog lang aan het hoofd dier gemeente mocht staan, met welken wensch al de aanwezigen instemden. Diep getroffen over zoovele hartelijke bewijzen van belangstelling, hem gebracht door Leidens burgerij, werd door den heer De Laat de Kanter dank gezegd voor de hem bewezen hulde. Dat onze Koning een goede gezondheid geniet blijkt o. a. daaruit, dat Z. M. met de Koningin en Prinses Wilhelmina bijna dagelijks een wandeling in de omstreken van Luxemburg maakt, terwijl Z. M. Donderdag zich van Colmar-Berg naar Walferdange heeft begeven, ten einde op de jacht te gaan. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning •benoemd tot administrateur van het pensioenfonds van wijlen H. M. Koningin Sophia jhr. Van Spengler, oud-directeur van het postkantoor te Delft. Met 1 Januari a. s. krijgen alle telegrambestel lers iu het Rijk uniformkleeding. Dr. H. J. Vinkhuyzen, jarenlang lijfarts van Z. M. den Koning, heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd. De Board of Trade in Engeland heeft last gegeven, de vereischte stappen te doen tot het instellen van een officiéél onderzoek naar de omstandigheden, waar onder de stranding van het schroefstoomschip «Nisevo" op de weskust van Atjeh, den 8en November 1883, heeft plaatsgehad. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. ■Willielniinadorp. Door den kerkeraad, vereenigd met het kiescollege, is besloten ditmaal in de bestaande vacature te voorzien door het beroepen van een ge vestigd predikant. Om verschillende redenen is aan gevraagd om dispensatie van beroep voor een halfjaar. Door kiesgerechtigden alhier zijn herbenoemd ais leden van het kiescollege de heeren G. J. v. d. Bosch, P. Oom en J. Labeur Wz., terwijl als nieuw lid in dat college is gekozen H. Molhoek. Kolijnsplaat. Bij de verkiezing van zes leden voor het kiescollege, Zaterdag II. gehouden, zijn de vier af tredenden, zijnde de heeren: J. Swemer, J. De Regt, N. De Regt en M. De Regt Jz. herkozen. Voor de twee overige leden waren de stemmen zoo verdeeld, dat Zaterdag a. s. er weder eene geheel vrije verkiezing zal wezen. Bedankt voor het beroep naar Kats door ds. Troostenburg De Bruin, te Sommelsdijk. 's Heer Arendskerke. Door den gemeenteraad alhier is eergisteren tot onderwijzer aan de openbare school te Nieuwdorp benoemd de heer Abraham Beerens van St.-Kruis. De jaarwedden van de hoofden der openb. scholen te Hoedekenskerke en Baarland zijn op 800 gebracht. Kuts. Vrijdag is alhier door den gemeenteraad met algemeene stemmen tot onderwijzer benoemd de heer J. Bak, van Nieuw- eu St.-Joosland. Met het oog op den naderenden winter, de maandenlange vacature en den afgeloopen verbouw der school is deze benoeming eene weldaad voor het onderwijs alhier te noemen. Kolijnsplaat. In overeenstemming met art 22 der nieuwe wet op 't lager onderwijs zal ds. A. Steehouwer alhier eiken Dinsdagmorgen in een der lokalen van de openbare school godsdienstonderwijs aan de schoolleer- lingen boven de acht jaar, wier ouders zulks verlangen, geven. Van 9 tot 10 uren zullen de leerlingen van liet derde en vierde leerjaar dat onderwijs ontvangen, van 10% tot 11% uur de scholieren van 't vijfde en zesde leerjaar. De Arrondissements-rechtbank te Middelburg ver oordeelde Vrijdag o. m.C. N., 16 j., te 's-Heer Arends kerke, wegens diefstal tot 6 dagen cel. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de voormalige kassiers B. T. en H. Th. J. Filbry schuldig verklaard aan bediiegelijke bankbreuk en, hun jeug digen leeftijd en gunstig verleden aannemende als ver zachtende omstandigheden, hen veroordeeld tot correc- tioneele gevangenisstraf ieder voor den tijd van 5 jaar en in de kosten. Negen winkeliers en drogisten te Amsterdam, die kleine hoeveelheden geneesmiddelen, als chinine, rhabarber, magnesium-sulfaat, sennebladen enz. hadden verkocht, zijn daarvoor ieder tot 3 boete veroordeeld. Het O. M. had 25 boete geëischt. Kunst, Wetenschap en Letteren. Voor de twee Rembrandts, nagelaten door jhr. G. Van Berensteyn, teVucht, is nu al ƒ125,000 ge boden. Tot op den dag vóór de verkoeping wist men nog niet, dat de schilderijen van Rembrandt waren. Eerst Donderdag kwam men door den heer Victor de Stuers tot de zekerheid, dat men echte Rembrandts voor zich had. Tot de nagelaten goederen van jhr. Van B. behoorde ook het wapenbord, afkomstig van onzen zeeheld Maar ten Harpertszoon Tromp, 't welk is aangekocht voor Z. M. den Koning. Een prachtig servies van Japansch porselein heeft ƒ3000 opgebracht. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Raad der gemeente does, op VRIJDAG den 24 OCTOBER 1884, des namiddags te éen uur. Aanvulling van het verslag, voorkomende in het nommer van jl. Zaterdag. IV. Verbouwing van de lokalen van school B. De Voorzitter licht de verschillende plannen toe en zegt, dat B. en W. geen bezwaar hebben om mede te gaan met plan C. De heer jhr. Flugi van Aspermont deelt mede, dat, toen hij aanvankelijk kennis genomen had van de plannen, om in de behoefte aan plaats in school B te voorzien, al dadelijk bij hem het denkbeeld opge komen is, dat het veel beter zou zijn eene geheel nieuwe school te bouwen, altijd wanneer van het rijk daartoe een subsidie verkregen kon worden. Hem was daarop medegedeeld, dat hiervoor geen kans bestond en hij had dus zijn denkbeeld laten varen. Maar spr. heeft gehoord, dat de kans op subsidie niet zoo on mogelijk is en daarom geeft hij in overweging te be sluiten tot den bouw eener nieuwe school voor 400 kinderen, onder voorwaarde, dat het rijk een buiten gewoon subsidie geeft. Mocht dit geweigerd worden, dan kan men terugkeeren tot de thans aanhangige plannen. De Voorzitter wijst op de bezwaren, die zich hebben voorgedaan, toen vroeger pogingen zijn aangewend om ondersteuning te erlangen van het rijk voor de kosten van het lager onderwijs in deze gemeente. Nu ruim 10 jaren geleden, dus onder vigeur der oude wet, toen nog geen 30 pet. vergoeding door het rijk gegeven werd, is op voorstel van het raadslid, wijlen mr. Del Baere, door eene raadscommissie den Minister van Binn. Zaken persoonlijk verzocht om tegemoetkoming in de zware kosten van het lager onderwijs. Korten tijd daarna werd de rechtbank te Goes opgeheven, waardoor aan de gemeente, zoo intellectueel als finan cieel, een groot nadeel werd berokkend. Naar aanleiding van eene bespreking in den gemeenteraad is eene com missie afgevaardigd, waartoe spr. ook behoorde, om den Minister te vragen óf toepassing van art 36 der toen vigeerende wet op liet lager onderwijs bf verhooging der subsidiën voor het middelbaar onderwijs. Bij beide gelegenheden werd door de regeering verklaard, dat het gemeentebestuur moest verklaren, dat de draag kracht der ingezetenen de uitgaven voor het lager onderwijs niet gedoogde maar dat dit niet kon, zoolang de gemeente inrichtingen onderhield, die niet van haar door de wet gevorderd werden, te weten, de inrichtingen voor middelbaar onderwijs. Daarbij werd door de re geering gewezen op den hoofdelijken omslag, welks heffing is toegestaan tot een maximum van 30000, terwijl slechts ƒ26500 geheven wordt, zoodat ook in deze het toppunt der draagkracht van de ingezetenen niet bereikt is. Tien jaren zijn sedert verloopen De schul denlast der gemeente is sinds met 50000 verminderd en de nieuwe wet op het lager onderwijs is ingevoerd, waardoor 30 pet. der kosten van het lager onderwijs aan de gemeente wordt vergood. De draagkracht der

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1