1884. N°. 127. Zaterdag 25 October. 71ste jaargang. BIJVOEGSEL. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Da prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 24 October 1884. Naar aanleiding van eene door het bestuur van het 36e Ned. Landhuishoudkundig Congres gemaakte opmerking, dat de opgaven in het landbouwverslag in sommige opzichten nog te wenschen overlaten, heelt de Minister van waterstaat, handel en nijverheid de Commissarissen des Konings uitgenoodigd, de aandacht der burgemeesters nogmaals te vestigen op het groote belang, dat in het verstrekken van juiste opgaven ge legen is, en hen te wijzen op de middelen, welke ter verkrijging daarvan vroeger zijn aangewezen. Behalve door het benoemen van commissiën van deskundigen uit of buiten de leden van den Raad, kan de verwezenlijking van dat doel ook bevorderd worden door de hulp van de groote maatschappijen van land bouw, met name van de verschillende afdeelingen dier maatschappijen in te roepen. In verband hiermede heeft de Minister verzocht, de maatschappijen van landbouw uit te noodigen om, des gevraagd, de gemeentebesturen in het samenstellen der gemeentelijke landbouwverslagen behulpzaam te willen zijn. Bath. Door eenige ingezetenen dezer plaats is een adres aan den gemeenteraad van Rilland-Bath inge zonden, waarin zij opkomen tegen het plan om het gemeentehuis alhier aftebrekeD en in de plaats daar voor een nieuw te Rilland te bouwen. Adressanten geven daarin te kennen, lo. dat het alhier bestaande gemeentehuis in alle opzichten voldoet aan de bestemming, in vroegere tijden aan dat ge bouw gegeven en 2o. dat de kosten van afbreken en herbouw te Rilland van de gemeente uitgaven vorderen, die de draagkracht der ingezetenen te boven gaan, zoodat zij verzoeken do. niet tot het amoveeren van het bestaande gemeentehuis over te gaan, en 2o. om, na restauratie van het gebouw, het wederom voor het gebruik der gemeente in dienst te stellen. De jongste opgave der Unie-collecte bedraagt een totaal van 625 locale comité's van f 115,025,97% Nog niet door ons vermeld werden de collecten te Kattendijke (gift) f5; Kolijnsplaat f31,33% Kats 11,89; Ierseke met Iersekendam f 112,32 Goes (Chr. geref. kerk f90,10, Herv. kerk f 66,05%, Chr. Evang. kerk f 36,90, giften f 4) f 197,05% Wolfertsdijk (Chr. geref. kerk) f 14,60Kortgene (Herv. kerk) f294,64. Over de bevrijding der sNisero"-gevangenen wordt aan het Hbld. uit Kotta-Radja geschreven Den lOn Sept. kwam het bericht te Kotta-Radja, dat de gevangenen te Tenom zouden worden vrijge laten, en reeds een Italiaan was uitgeleverddeze was aan boord gebracht, terwijl de anderen van den wal moesten worden gehaald. Hiertoe begaven zich de heeren Maxwell, Bickfort en Lockhart, vergezeld van den heer Boutmy, toegevoegd aan den gouverneur van Atjeh, aan wal. Zonder slag of stoot ging het echter nog niet, daar Toekoe Yit, de eerste na den Radja te Tenom, voor zich ook een douceurtje ver langde in den vorm van 10,000 dollars. Deze werden hem uitbetaald, behalve de f 100,000 aan den Radja. Aanvankelijk werden weder 5 gevangenen uitgeleverd en later de overigen. De Radja teekende daarna opnieuw zijn onderwer ping aan het gouvernement. Den lln Sept kwam de gouverneur Tobias te Kotta- Radja terug en werd aan het station door alle amb tenaren en officieren, ter plaatse aanwezig, verwelkomd. Volgens berichten hebben de gevangeneD het niet kwaad gehad, natuurlijk zeer betrekkelijk door voort- durenden aanvoer van eetwaren hebben zij althans geen honger geleden. Tijdens het bombardement van Tenom, bij de expeditie in Januari, kregen zij evenwel geen eten en ook meermalen hadden zij gebrek aan zout. Overigens moeten zij vrij goed behandeld zijn, ofschoon volgens geruchten de Radja hen zoo voor de aardig heid van tijd tot tijd met de bloote klewang op den hals kitteldeHoe het ook zij, de in het leven ge- blevenen zijn nu vrij. De toestand van Sarah Bernhardt is volgens de «Figaro" verontrustend. Zij lijdt aan «nerveuse anémie", eet en slaapt niet. De doctoren hebben haar naar Sainte-Adresse, haar villa te Havre, gezonden, in de hoop dat de zeelucht haar goed zal doen. De heer Bodenstein, voorzitter van den Trans- vaalschen Volksraad, is tot vice-president van Trans vaal gekozen. Landbouw en Veeteelt. Helnkenszand. Ofschoon eenige vrees bestond, dat dezer dagen bij een landbouwer alhier onder het rundvee besmettelijke longziekte zou uitgebroken zijn, mag uit goede bron gemeld worden dat bedoelde ziekte wel als longziekte is geconstateerd, doch vol strekt niet besmettelijk is. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 24 October 1884, zijn de navolgende personen veroordeeldwegens het verblijven in een herberg na 't sluitingsuurA. V. G. N.A. Van de D.S. A.allen te 's Heer Arends- kerke en A. Van de D., te Wolfersdijk, ieder tot f3 boete subs. 1 dag gev.straf; en wegens openbare dronkenschapJ. H., 28 j., timmermansknecht, J. De D., 26 j., arbeider, J. V., 16 j arbeider, en J. Van de R., 16 j., koopman, allen te Goes, J. K., landbouwer, C. M., 18 j., arbeider, M. H 53 j., arbeider, allen te 's Heer Arendskerke, A. R., 45 j., landbouwer te Ellewoudsdijk, P. P., 60 j, gareelmaker, S. S., huisvr. C. S., 42 j., B. B., 20 j., arbeider, allen te 's Heeren- hoek, P. S., 30 j., arbeider, L. V., 20 j., arbeider, beiden te Wemeldinge, W. T., 28 j., polderwerker te Kruininge, A. M.; 49 j., herbergier, te Baarland, C. H., 46 j., gep. militair, C. O., 18 jarbeider, beiden te Nieuwdorp, C. K. Mz., 17 j., arbeider, J. H., 46 j., winkelier, J. E. Jz., 30 j., visscher. H. N., 29 j., werkman, P. B., 33 j., schipper, allen te Ierseke, P. T. Jz., 22 j., koekkramer, C. M., 23 j., koopman, beiden te Middelbug, J. B. P. 41 j., schipper te Klinge, H. Van D 39 j., schippersknecht te Dordrecht, L. K., arbeider te Waarde, L. V., 50 j., klompenmaker te Kwadendamme, ieder tot f 0.50 boete subsidiair 1 dag gevangenisstraf; L. C., 26 jaar, werk man, P. B., 25 j., schippersknecht, A. K. |46 j., arbeider te Goes, ieder tot fl boete subs 2 dagen gev.straf; L. L., 52 metselaar te Kolijnsplaat, C. S., 33 j., koopman te Goes, D. A P. 35 j., varens gezel te Bergen-op-Zoom, ieder tot f2 boete subs. 3 dagen gev straf; M. S., 25 j., schilder, H. D. Jz., 18 j., arbeider, beiden te Goes, C. B koopman te Kolijnsplaat, L. B., commissionnair te Ovezand, P. A., 32 j., huisvr. C. Van L., winkelierster te Wolferts dijk, ieder tot drie dagen gev.straf. Allen tevens in de kosten. Naar wij vernemen heeft de procureur-generaal te 's-Hage berust' in het arrest van het gerechtshof aldaar in zake Mevrouw Bulkleij. (li. Nbl.) Het O. M. bij het gerechtshof te Amsterdam heeft in zake Wijtman, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk, zes jaar tuchthuisstraf geëischt. Buitenlandse!) Overzicht. Wat moeten wij gelooven? is de vraag, die men zich onwillekeurig stelt bij al de tegenstrijdige berichten, die uit België tot ons komen. Het eene oogenblik wordt er vernomen, dat de ministers zullen aanblijven, het volgende dat het ministerie geheel of gedeeltelijk zal aftreden. Het laatste schijnt het meest zekere te zijn en vermoedelijk zal dan uit de aanblijvende minis ters en eenige leden van het linker-centrum een zoo genaamd cabinets d'affaires worden samengesteld, dat de meest urgente zaken zal afdoen met de tegenwoor dige Kamers, welke daarna zullen worden ontbonden. Intusschen is het liberale comité van burgemeesters gisteren te Brussel vergaderd geweest. Het heeft be sloten, dat ieder lid van het comité aan zijn gemeente raad het voorstel zou overbrengen, om den wensch tot intrekking der schoolwet uittespreken, daar de laaste verkiezingen voor den gemeenteraad hadden aangetoond, dat het land deze wet afkeurde. De tijding wordt bevestigd, dat de hertog van Cum berland een manifest heeft uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat hij de regeering van het hem ten deel gevallen hertogdom Brunswijk op zich neemt, en zich voorbehoudt de noodige maatregelen voor de in huldiging te nemen. De Engelsche Kamers zijn gisteren geopend, o. a. met de mededeeling, dat de regeering ten opzichte van de reformbill de politiek der laatste zitting handhaaft. In het Hoogerhuis drukte Lord Salisbury de hoop uit dat de zinsnede betreffende de reform quaestie de bedoeling te kennen geeft om de reformbill en het nieuwe indeelings-ontwerp gelijktijdig te behandelen, waarbij de Regeering op den steun der conservatieve partij kan rekenen. De Fransclie Ministerraad is het erover eens ge worden, dat er versterkingen naar Tongkin moeten gezonden worden, doch over het aantal dier troepen loopen de meeningen nog uiteen. Aangezien de com missie uit de Kamer eerder tot het geven van grootere dan kleinere kredieten adviseert, zal dit geschilpunt wei spoedig opgelost zijn. Het gerucht loopt, dat verschillende vorsten op het eiland Madagascar gezind zijn om de Franschen aldaar te ondersteunen. Gemengde Berichten. Borsele. Donderdag is een begin van uitvoering gegeven aan de steenbestorting van den polderoever vóór het kustlicht. Dien dag werd het eerste steen schip gelost. Bedoeld werk heeft betrekking op een oevervak van 2250 Ms. te bestorten met een scheeps- ton steen per M*. Heinkeiiszand. Zijn elders de herbergen met ver gunning hoog in prijs, hier kan men roem dragen op de flinke waarde der broodbakkerijen. Deze week althans is er een verkocht voor de kapitale som van f6000. Zij betreft eene sedert enkele jaren nieuw op gerichte affaire derhalve geen van oudsher bestaande. Zij bevindt zich echter op een der beste standen van het dorp. Helnkenszand. Woensdagmiddag omtreeks vier uren werd de gemeente in opschudding gebracht door het luiden der klok en het geroep van brand. Spoedig was bekend dat brand was uitgebroken bij den landbouwer C. R. onder deze gemeente. Onmiddelijk was de brand weer gereed en snelde in volle haast naar de plaats des onheils met twee brandspuiten, teneinde de noodige hulp te verleenenofschoon de spuiten flink werkten en wel water genoeg voorradig was, mocht het niet gelukken den brand meester te worden; behalve het woonhuis, dat ook wel aan de schuur verbonden was is alles een prooi der vlammen geworden. De schuur met het daarin geborgen graan, als tarwe, gerst, hooi een z. g. wagenhuis, waarin niet minder dan zeventig hectoliters aardappelen geborgen waren, benevens land bouwgereedschappen en zoo al meer, zijn verbrand; eenige zakken gedorschen graan en het huisraad is nog behouden gebleven. Naar men met zekerheid meent te weten moet de brand zijn ontstaan doordien twee der kinderen, twee en vier jaar oud, zich lucifers hadden weten te verschaf fen en alzoo een vuurtje hebben aangemaakt aan een stapel riet. De aangrenzende gebouwen, welke eene kleine tusschenruimte hadden, hebben onmiddellijk vuur gevat; de bewoners waren met hun klein perso neel niet meer instaat den brand te blusschen, toen zij het bemerkte daar de brand snel in hevigheid toenam. Alleen de gebouwen zijn tegen brandschade verzekerd, doch de geheele inboedel, zoowel als het graan en het huisraad, waarvan de schade op p. m. acht a negen honderd gulden wordt berekend, waren dit niet. Door den heer Smith, opperjagermeester in den Wilhelminapolder, zijn gisteren 127 hazen geschoten, alsmede 15 patrijzen en 1 watersnip. Bij het rooien van mangelwortelen, is bij J. Okker en H. Snijder in den Wilhelminapolder bij ieder eene van veertien kilogram voorgekomen. Tolen. Dinsdagavond kwam een paard opgetuigd alleen de gemeente inloopenna eenige straten door- geloopen te hebben zonder schade te verrichten, werd het staande gehouden. Bij nader onderzoek bleek, dat het op den weg naar Poortvliet was verschrokken van een hondenkar, de sloot was ingesprongen en het tuig had stuk getrokken. De twee personen, die in het rijtuig gezeten waren, zijn met den schrik vrijgekomen. - Naar wij vernemen, is Pieter, de gewezen direc teur van het post- en telegraaf-kantoor te IJzendijke, en als zoodanig wegens oplichterij gesignaleerd, in handen der politie te Athene, die daarvan aan de Nederlandsche autoriteiten kennis heeft gegeven. (N. R. Ct.) Van een vreeselijk drama werd jl. Zaterdag in de nabijheid van de gemeente Den Helder de laatste acte afgespeeld. Geruimen tijd geleden kwam eene dienstbode van daar in de woonplaats harer familie, Anna Paulowna, terug. Zij verkeerde kennelijk in gezegende omstan digheden, doch ontkende dit, toen men daarop zin spelingen maakte. Later heeft men daaraan niet meer gedacht en na eenigen tijd trouwde zij met den man harer overleden zuster. Die man miste op een keer de som van f70, die hij zeker wist geborgen te heb ben. Later werd hij op eens door zijne buren gewaar schuwd, dat zijn woning in brand stond. De man stierf en nu onlangs werd zijn weduwe ernstig ongesteld. Ter verpleging werd zij in 't gasthuis te Amsterdam opgenomen. Vandaar is zij nu onlangs te Anna Pau lowna teruggezonden, hoewel haar toestand niet ver beterd was. Doch met die terugzending ging gepaard de mededeeling der bekentenis, waartoe zij in 't gast huis was gekomen zij had indertijd het kind, waarvan zij buiten huwelijk moeder was geworden, vermoord; zij had haren man de bovenbedoelde som gelds ont stolen zij had het huis in brand gestokenDie vrouw is nu jl. Zaterdag te Anna Paulowna overleden, een verschrikkelijke levensgeschiedenis achterlatende. (H. en N. Ct.) In een tuin te Zieriksee is een pompoen gegroeid, die een zwaarte heeft van 50 Kilo. Uit Renkum meldt men dat een der brievenbestel lers aldaar, genietende een jaarlijksch inkomen van ƒ300 zonder andere middelen van bestaan kiezer is. Onverklaarbaar, niettemin waar, voegt enze bericht gever er bij, zegt het Dagbl. Het standbeeld van «Vader Cats" is dezer dagen op zijne nieuwe standplaatst, te midden van het haven- plein te Brouwerschaven, geplaats, [alwaar het, daar liet veel hooger staat dan op zijne oude standplaats, een goed figuur maakt. Van 1320 dezer werden van Bergen-op-Zoom naar het buitenland verzonden 510 balen mosselen. De prijzen varieerden tusschen ƒ2.20 en ƒ2.40 per baal. Het grootste vervoer had plaats naar Parijs. Woensdag vierde Jannetje Schot, geb. van den Peppel, te Barneveld, haar 104de jaar. Werd dezer dagen als een bijzonderheid gemeld, dat te Borsele een mangelwortel van 6 Kg. is geoogst, op de terreinen der «Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij" zijn verscheiden van die vruchten gewonnen tot zelfs van 7% K.G. In de registers van den Burgelijken Stand van het jaar 1812 van de gemeente Ovezand is een ge boorte-akte ingeschreven van P. De Jonge, die in de maand October werd aangegeven als geboren op 16 Augustus te middernacht van dat jaar. Deze bereikte thans zijn 72e jaar en heeft tot dusver zijn geboorte dag altijd gevierd op 17 Oct., volgens zijn beweren de juiste datum. (Dagbl.) De stearine-kaarsenfabriek te Gouda, waar, naar men zich herinnert, in Januari een zoo geduchten brand uitbrak, die een gedeelte der fabriek in de asch legde, is thans herbouwd. Daarbij is alles zoo ingericht, dat een herhaling van het ongeval bijna tot de onmoge lijkheden behoort. Te Rijsbergen, nabij Breda, heeft een landbou wer in dronkenschap zijn zwager zoodanig met een stuk hout op het hoofd geslagen, dat deze in een ge vaarlijken toestand verkeert. De dader is gevankelijk naar Breda gebracht. "opëotX^'vërgadering van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 24 OCTOBER 1884, des namiddags te éen uur. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig alle leden en de Secretaris. I. De notulen der vergadering van den 9 October jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor kennis geving worden aangenomen dat door mej. H. R. D. Van der Meij een eervol ontslag is verzocht als leerares in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de Meisjesschool voor middel baar onderwijs, welk verzoek is gesteld in handen van het schooltoezicht om advies; dat door het Burg. Armbestuur is ingezonden zijne rekening over 1883, die gesteld zal worden in handen der financiëele commissie tot onderzoek en rapport; dat aan J. Adam opnieuw voor een jaar vergunning is verleend om de gemeente-apotheek tegelijk met de zijne waartenemen; dat met 31 Dec. a. s. de termijn eindigt, waarvoor laatstelijk concessie is verleend tot heffing van sas- en havengeld en door burg. en weth. bereids het tarief aan eene herziening is onderworpen, welk herzien tarief bereids aan de financiëele commissie is gezonden tot onderzoek en rapport; dat aan T. A. Van der Heil eenig oud lood en zink is afgestaan, tot een bedrag van 12,44. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht eenige missives van Ged. Staten, houdende bericht van ontvangst der verordeningen op het bouwen, op het brandwezen en op de publieke vermakelijkheden (welke verordeningen zijn of zullen worden afgekon digd) en van de goedkeuring der raadsbesluiten tot wijziging der begrooting voor 1884 en tot het in ge bruik geven van een gedeelte vest aan P. Meijler Mz. Alles voor notificatie aangenomen.

Goessche Courant | 1884 | | pagina bijlage 1