1884. N°. 127. Zaterdag 25 October. 71ste jaargang. J. M. KAKEBEEKE, Mr. L. A. BYBAU, J. M. KAKEBEEKE, Mr. L. A. BYBAU, Een woord over de verkiezing op 28 October a. s. eoEsm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandjls, Woknsda.0 en Vruda.«*.vonb uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Voor de verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het hoofdkiesdistrict Goes, op Dinsdag 28 October a. s., bevelen wij met den meesten aandrang aan de heeren lid der Prov. Staten van Zeeland, EN burgemeester van Kolijnsplaat, Kortgene en Kats. Wij achten de kiezers in ons district genoegzaam op de hoogte van den politieken toestand in ons land en van den politieken strijd, die bij de stembus zal gevoerd worden, om bun niet in het breede weder te ontvouwen, wat de liberale partij wil. Herhaaldelijk hebben wij dien toestand uiteengezet en aangezien ons is medegedeeld, dat vanwege de Centrale liberale kies- vereeniging eene circulaire daarover aan de kiezers is gezonden, gelooven wij te kunnen volstaan met bij de aanbeveling der liberale candidaten voor de verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal op Dinsdag a. s. slechts een kort woord te voegen ter bestrijding van een enkele aantijging, die de tegenpartij meermalen tegen ons heeft gericht. Er is namelijk meermalen beweerd, dat de liberale partij tegen de Kerk is gekant, ja, dat zij grootendeels uit godloochenaars zou bestaan. Niets is minder waar dan dat. Bij de liberalen is de eerbied voor de gods dienstige meeningen vaa anderen geenszins verdwenen, maar steeds in eere gebleven. Wij kanten ons volstrekt niet tegen de Kerk, doch wij willen haar gescheiden houden van den Staat. De kerkelijke overheersching leidt slechts tot dwang, tot een dwang, die hare be vrediging alleen vindt in onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan die leiders, die in naam ijveren voor den godsdienst, doch inderdaad slechts bedacht zijn op eigen macht. Die dwang der kerkelijke leiders buiten de Kerk, dat gemis aan vrijheid van denken en handelen van de menschen, werkt verslappend op den geest en op den arbeid en daardoor op de voort brengselen van beide. Daardoor wordt alzoo de maat schappij gestuit in hare geleidelijke ontwikkeling, en stilstand is achteruitgang. Toch laat men zich zoo licht aan dien dwang onder werpen, omdat gemakzucht ons daartoe verlokt; en het is ook alleen aan die invloeden toe te schrijven, dat het onze tegenpartij gelukt is ooit een man als jhr. mr. De Savornin Lohman als vertegenwoordiger in ons district te doen zegevieren bij de stembus. Wij wenschen hier al dadelijk de verklaring af te leggen, dat wij eerbied hebben voor de bekwaamheid van den heer Lohman, maar wij kunnen niet nalaten tevens als onze innige overtuiging uit te spreken, dat deze keuze nimmer eene vrijwillige is geweest. Weinige onzer kiezers toch zijn persoonlijk met den heer Lohman bekend en evenmin kan met grond beweerd worden, dat deze afgevaardigde ons district kent. Alleen door den dwang der leiders van de kerkelijke partij in ons district kan dus de candidatuur van den heer Lohman hebben gezegevierd. Jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, die met den heer Lohman voor dit district zitting had, is voorzeker voor velen der kiezers geen onbekendetoch is ook zijne herkiezing niet in het belang van het land te achten. Immers, de tegenpartij spitst er zich steeds op om de door haar zoozeer gehate openbare school te gronde te richten, en Belgie heeft ons sedert den lOden Juni, den dag, waarop daar de kerkelijke partij de overhand kreeg in het Staatsbestuur, een beeld geleverd van hetgeen ons te wachten staat, wanneer in Nederland de clericalen de overmacht vormen. Met éene pennestreek werd het nationaal gebouw der open bare school in België vernietigd en doof voor de tallooze klachten, die uit den lande opstegen, moest de regee ring uit de jongste verkiezingen op Zondag 19 October ervaren, dat zij in haar overmoed door den wil des volks op ieder oogenblik kan worden gestuit in haar vernielingswerk. Zoo zal het in Nederland ook gaan, al zullen, hjj de meerdere kalmte, die ons volk bezielt, de hartstochten niet zoo sterk op den voorgrond treden. Doch het mag zoo ver niet komen, omdat de openbare school de bron is voor de ontwikkeling des geestes van het komende geslacht. De sectescholen brengen, in stede van verbroedering, verwijdering teweeg, ver wijdering door den godsdienst, die juist op de liefde is gebouwd en in haar zou weder de oorzaak zijn gelegen van godsdiensthaat bij het toekomende geslacht, een haat, waarvan in onze geschiedenis al de treurige gevolgen helaas in ruime mate zijn geboekstaafd. Daartegen te waken is de plicht der kiezers, en zij, kunnen dien plicht vei vullen door hun stem te ont houden aan die personen, die in de kerkelijke over heersching buiten de Kerk schijnbaar het heil van den Staat, feitelijk de bevrediging van hun eigen eerzucht zoeken. Men zal, naar aanleiding van het korte woord, dat wij ter bestrijding van den heer Lohman schreven, ongetwijfeld aanvoeren, dat de leden der Kamers niet eenig district, maar het gansche Nederlandsche volk vertegenwoordigen. Het is thans niet de gelegenheid om uiteentezetten, hoe het voor de afgevaardigden met de gebrekkige kieswet, die wij bezitten, eene on mogelijkheid is om aan dien eisch te voldoen, doch wij moeten op de bovengenoemde aanmerking ant woorden, dat het toch slechts in het voordeel van het district kan zijn, wanneer met de vertegenwoor diging van het gansche volk nauwkeurige bekendheid van het district gepaard gaat. In tegenstelling dan ook met de anti-revolutionairen, die de candidaten, door hoogerhand aangegeven, maar her- en derwaarts planten, zooals b.v. mr. Keuchenius in Middelburg of mr. Lohman in Goes, beijvert de liberale partij zich steeds zooveel mogelijk om hare candidaten in het district zelf te kiezen. In dit opzicht kunnen wij met overtuiging zeggen, dat zij in Goes uitermate gelukkig is geslaagd. De heeren J. M. KAKEBEEKE en Mr. I.. A. BYBAU zijn mannen, die in ons gewest zijn gewonnen en ge boren en die, vooral wat den eerste betreft, zich steeds binnen den kring van het district hebben bewogen, wat intusschen niet belette, dat zij ook een open oog hadden en niet zelden een werkzaam aandeel namen in hetgeen daarbuiten geschiedde. De heer KAKEBEEKE is zeker bij weinigen der kiezers niet bekend. Als specialiteit op het gebied van landbouw is hij met de belangen van Zuid- en Noord-Beveland volkomen op de hoogte en nu wij sedert eenigen tijd den heer Sickesz in de Tweede Kamer moeten missen, achten wij den heer Kakebeeke, wat de belangen van den landbouw betreft, een uit stekend plaatsvervanger voor hem. Zijne gematigdheid op elk gebied is alom bekend, terwijl hij gedurende zijn lidmaatschap van de Provim iale Staten meermalen getoond heeft, dat hij een helderen blik had voor de verschillende aangelegenheden, die, ook buiten zijn speciaal vak, zijne toewijding vereischten. Vooral ook in polderaangelegenheden is de heer Kakebeeke een man, die anderen met zijne voorlichting van gioot nut zal zijn, terwijl eindelijk de steeds toenemende oester cultuur op de beide Bevelanden en in Bergen-op-Zoom in hem een uitstekend deskundige aantreft. Mr BVBAU, wiens rechterlijke titel ons borg is voor zijne ontwikkeling, werd reeds kort nadat hij de hoogeschool had verlaten, eene plaats bij een onzer ministeriëu waardig gekeurd en hij mag dus veilig vertrouwd geacht worden met de moeielijke paden, die het staatsbestuur te bewandelen aanbiedt. Later ge roepen om aan het hoofd te staan van drie gemeenten op Noord-Beveland, heeft hij in die betrekking ruim schoots gelegenheid gevonden om zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van alles wat gemeentezaken aan belangt, terwijl hij ten slotte ook door zijne betrek king, hetzij als dijkgraaf, hetzij als ontvanger-griflier van verschilllende polders, met de belangen van ons poldergewest volkomen vertrouwd is. Wij gelooven, dat wat wij hier in het kort over de verschillende candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer hebben gezegd, ongetwijfeld de weeg schaal ten gunste der liberalen moet doen overslaan. Wij koesteren dan ook gegronde hoop, dat ditmaal de strijd voor ons niet zoo wanhopend zal zijn als vorige jaren. Daarvoor is echter noodig, dat alle wei denkenden, die het goed meenen met het vaderland en met ons district, zich nauw aaneensluiten en op Dinsdag 28 October a. s. hun stembiljet invullen met de namen van de heeren lid der Provinciale Staten van Zeeland, EN Burgemeester van Kolijnsplaat, Kortgene en Kats. a8{jy- Men zij er op bedacht, dat de stembus slecbts v tot 's namiddags vior uren is geopend en dat hij, die zijn biljet verloren heeft, gratis een ander J ter secretarie kan bekomen. GOBS, 24 October 1884. Voor zoover ons bekend, zijn thans voor de aanstaande verkiezing de navolgende candidaten ge steld. He-t cijfer bij iedere plaats gezet duidt het aantal leden aan, voor het hoofdkiesdistrict van dien naam aftevaardigenaftr. wil zeggen afgetreden lid l liberalena anti-revolutionairen k katholieken c conservatieven. ALKMAAR 2. Mr. W. Van der Kaay, mr. De Bruyn Kops, beiden altr. I. M. A. De Savornin Lohman en baron De Geer a. W. Bos en mr. Travaglino k. ALMELOO 2. Mr. Van Laer aftr. I. J. E. Stork I. Corver Hooft aftr. c. Van Berckel k, AMERSFOORT 2. Mr. W. H. De Beaufort en K. W. Van Gorkom l. Baron JE. Mackay en Graaf Van Bylandt beiden aftr. a. AMSTERDAM 7. Rutgers, Dirks, mr. Gleichman, mr. Kist, Gildemeester, Tak Van Poortvliet, Wichers, allen aftr. I. J. T. Cremers en mr. De Beaufort, l. W. Hovy, Lintelo De Geer, Van Marie, mr. A. F. De Savornin Lohman, mr. Van Beek Calkoon, J. C. Fabius en v. d. Borch, a. APPINGADAM 2. J. Schepel en mr. De Ruyter Zylker, aftr. I. M. A. De Savornin Lohman en ds. J. Nederhoed, a. ARNHEM 2. Van der Sleyden, aftr. I. W. Rooseboom, I. A. Schimmelpennink Van der Oye, aftr. a. Brantsen Van de Zijp, a. ASSEN 2. mr. Oldenhuis Gratama en baron Van der Feltz, beiden aftr. IM. A. De Savornin Lohman en prof. Fabius, a. BOXMEER 2. Haffmans en Clercx, aftr. k. BRIELLE 1. dr. Rombach, aftr l. mr. G. J. Goe- koop, l. mr. A. F. De Savornin Lohrnan, a. BREDA 2. dr. Schaepman en mr. Des Amorie Van der Hoeven, beiden aftr. k. R. J. A. Kallenberg en Den Beer Poortugael, l. DELFT 2 Fabius, altr. a. Van Berckel, aftr. k. mrs. Van Doorn en Furacombe Sanders, l. S. Van Velsen, a. DEVENTER 2. mr. A. Van Delden en mr Blussé, beiden aftr. I. Schimmelpenninck Van der Oije en Van der Borch, a. DOKKUM 2. Afgetredenen Rengers en Bergsma niet gesteld. Gesteld: E. J. Attema en J. J. Kielstra, l. J. C. Fabius en J. De Jong, a. DORDRECHT 2. Mrs. Van der Linden en Van Osenbruggen beiden aftr. I. Mrs. A. F. Lohman en Keuchenius a EINDHOVEN 2. Mr. Van Baar en dr. Vermeulen beiden aftr. k. GOES 2. Mrs Lohman en Pompe beiden aftr. a. J. M. Kakebeeke en mr. L. A. Byhau l. mrs. Hanlo en Van der Heijden k. GORINCHEM 2. Seret en Keuchenius aftr. a. J. J. Van Tienhoven en C. A Jeekel l. GOUDA 2. Mrs. Godin en Huber aftr. o. mr. A. J. Roest en J. Van der Breggen l. 's-GRAVENHAGE 2. Mr. Wintgens en Graaf Schim melpenninck, beiden aftr. c. R. A. W. Sluijter en jhr. Van Kaïnebeek l. Geevaerts van Simonshaven O. GRONINGEN 1. mr. S. Van Houten aftr. I. mr. Coft Van der Linden I. jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, a. HAARLEM 2. Duyvis en De Meijier, aftr. I mr. Retbaan Macaré, l. H. W. Van Marle en Lintelo De Geer, a. L. Lindeboom en C. Dijkman (van den Mar- nixbond). HAARLEMMERMEER 1. mr. Reekers, aftr. k. mr. Visser Van Hazerswoude, l. W. Hovy, a. 's-HERTOGENBOSCH 2. Van der Schrieck en Vos De Wael aftr. k. HILVERSUM 1. Baron T. B. Mackay aftr. a. mr. Huydekoper Van Nichtevecht, l. HOORN 2. Baron W. K. Van Dedem en K. De Jong aftr. I., mr. Van Berckel en W. Bos, k. LEEUWARDEN 2. S. Hingst en F. Lieftinck, aftr. I., mr. Huber en II. Pierson, a. LEIDEN 2. J. H. Donner en baron Van Wassenaar Catwijk, beiden aftr. a. J. Van der Breggen en D. Ilartevelt, l. MAASTRICHT 2. Ruijs Van Berenbroeck en Straat mans, beiden aftr. k. MIDDELBURG 2. mr. D. Van Eek, aflr. I. Arie Smit, l. mr. Thooft, aftr. a. mr. Keuchenius, a. NIJMEGEN 2. Reuther en Kolkman, beiden altr. 7c. mr. Most en K. W. Van Gorkom, l. ROERMOND 2. Lambrechts en Brouwers, beiden aftr. k. ROTTERDAM 4. mrs. Viruly Verbrugge, Van Gen nep, Mees en Verniers Van der Loeft, allen altr. I. A. F. Lohman, Keuchenius, Voorhoeve en Huber a. dr. Schaepman, Bahlman, mr. Haffmans en mr. W. K. Jansen k. STEEN WIJK 1. Van der Hoop aftr. a. mr. A. J. Dijkmeester i. SNEEK 3. S. Wijbenga, A. Buma en mr. Van Blom allen aftr. I. Oppedijk, mr. Huber en Lijcklama O. TIEL 2. mr. H. J. Dijkmeester aftr. I. mr. Pij- nacker Hordijk, l. mr. Beelaarts Van Blokland aftr. a. baron Van Pallandt, a. TILBURG 2. mr. Borret en Bahlman beiden aftr. k. UTRECHT 2. Jhr. Roëll en J. N. Bastert, aftr. I. jhr. Hora Siccama en Schimmelpenninck Van der Oye a., mr. Harte, k. WINSCHOTEN 2. mr. Goeman Borgesius en baron De Vos Van Steenwijk heiden aftr. I. ZEVENBERGEN I. Van der Borch aftr. a. mr. Van de Werk, I. mr. C. J. A. Heijdenrijck, k. ZIERIKZEE. J. J. Van Kerkwijk aftr. I. Noordtzij en mr. A. F. De Savornin Lohman a. ZUIDHORN I. mr. Cremers aftr. I. ZUTFEN 2. Van Heekeren aftr. I. K. W. Van Gorkom en mr. De Ranitz l. Brantsen aftr. a. Lin- teloo De Geer a. ZWOLLE 2. Van Asch van Wijck en A. Baron Van Dedem beiden aftr. o. mrs. S. J. Van Rooyen en D. Wicherlink l. De Standaard schrijft: Men acht, dat saamwerking best kan, ook al onder handelt niet de geheele partij, behoorlijk en in den vorm gerepresenteerd door lasthebbenden. Dit betwisten we. Het zou zoo zijn ja, bijaldien éénig doel was, enkele zetels te veroveren. Maar dit is het eenig doel niet. Samenwerking doelt ook op een gezamenlijke partij actie in het parlement; en die partij-actie moet vooraf beklonken zijn eer men er op aanwerkt. Wat daar niet op uitloopt is doelloos en trekt ons niet aan. En overmits zulk een partij-actie nu door locale entente bedorven, en alleen door generale entente be vorderd wordt, leenen wij, Antirevolutionairen, als practische politici, ons tot die locale saamwerking niet. Tijd en Standaard gaan voort elkander onaan genaamheden te zeggen, maar de eerste steeds in den kernachtigen, fijnen vorm haar eigen, de laatste in ruwe, abrupte, schetterende volzinnen. Omtrent de verhouding tusschen de richtingen, door deze bladen vertegenwoordigd, geeft de Tijd de volgende sprekende schets: »Men moet wel in het oog houden, dat de zonder linge steilheid, door de De Standaard getoond, niet juist een bewijs is van kracht. Integendeel. De anti-revolu tionaire partij heeft een program, heeft een Centraal Comité, maar zij heeft één gebrek. Zij kan met dat al niet contracteeren, tenminste niet met ons, Katho lieken. Zij kan voor haar stemmen niet instaan. Zij moet altijd vreezen, dat zij van trouwbreuk zal wordeu beticht. Waar zij over zeshonderd beschikt, kan zij driehonderd geven, als het een Roomsche geldt. Wat nog meer is, om die zeshonderd voor zich-zelve te behouden, moet zij den anti-Roomschen kant met al zijn stekels laten zien. Anders blijven Marnixianen en Bronsveldmannetjes, en wat dies meer zij, thuis, of zij gaan op de liberalen over. De antirevolutionaire partij is een staatkundig hoofd, maar de ramp is Cal vinistisch, en de beenen zijn anti-Roomseh. Loop nu eens, als gij deze beenen niet in beweging brengt". De kiezersvereeniging «De Grondwet" te Am sterdam vergaderde Woensdagavond tot het stellen van 7 candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De uitslag was dat er zijn uitgebracht 56 stemmen, waarvan op zich vereenigden de heeren Rutgers Van Rozenburg 54, Dirks 49, Cremer 49, Gildemeester 46, De Beaufort 38, Kist 37, Tak Van Poortvliet 37, die dus als candidaten zullen worden gestéld. De heer Wichers bekwam 34 en de heer Gleichman 29 stem men. Deze twee worden dus door «Grondwet" prijs gegeven. Bij Zr. Ms. besluit is bepaald, dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden der Tweede Kamer in de hoofd kiesdistricten Dokkum, Middelburg, Goes, Zie- riksee en Alkmaar op 28 October e. k. en, zoo her stemming mocht noodig zijn, op 11 November daaraan volgende in te leveren, zullen worden geopend op 30 October en 13 November e. k. Door de liberale kiezersvereeniging «Burgerplicht" te Nijmegen zijn tot candidaten voor de Tweede Kamer gekozen de heeren mr. W. J. J. G. Most, advocaat te Nijmegen, en K. W. van Gorkom, oud-Oost-Indisch hoofdambtenaar te Baarn. Met ingang van 1 Dec. zijn benoemd tot com mies der posterijen van de 2de kl. I. F. W. Hoxel, thans comm. 3e kl., en tot comm. 3e kl, M. J. De Jongh, thans comm. 4e kl. Tot kerkelijk ontvanger te Kolijnsplaat is, in van den heer J. Vink, benoemd de heer L. A. Vink. Z. M. heeft L. M. De Laat de Kanter, burgem. der gem. Leiden, benoemd tot ridder in de orde vun den Nederlandschen Leeuw.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1