1884 N°. 126. Donderdag 23 October. 71ste jaargang. J. M. KAKEBEEKE, Mr. L. A. BYBAU, Ci» GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 cL In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiên is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Voor de verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het hoofdkiesdistrict Goes, op Dinsdag 28 October a. s., bevelen wij met den meesten aandrang aan de heeren lid der Prov. Staten van Zeeland, EN burgemeester van Kolijnsplaat, Kortgene en Kats. GOES, 22 October 1884. -In de gisteravond gehouden algemeene verga dering van de Ambachtsschool alhier werd rekening en verantwoording gedaaa door den penningmeester over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek dat de ont vangsten bedroegen f2959,65 en de uitgaven f2140,70% zoodat de rekening sloot met een goed slot van f 818,94%. Onder de ontvangsten komt o. a. het aan zienlijk bedrag van f 694,16% voor van werkloonen voor hetgeen aan de ambachtsschool in het verstreken jaar is vervaardigd. De begrooting voor het nieuwe dienstjaar bedroeg in ontvang en uitgaaf f2818,94%. De heer Z. D. Van der Bilt La Motthe werd als lid van het bestuur herkozen. Voor het overige ver wijzen wij naar het jaarverslag, dat in dit nommer van ons blad voorkomt. De agenda voor de aanstaande najaarsvergadering der Prov. Staten in Zeeland bevat, behalve de ver kiezing van twee leden van de Eerste Kamer, een voorstel van het lid der Staten, den heer Van Deinse, tot wijziging van art. 6 van het reglement voor de caiamiteuze polders of waterschappeneen voorstel omtrent het verzoek om calamiteusverklaring van den Willempolder (St. Philipsland)een voorstel omtrent het adres van P. Hamelijnckte IJzendijke om subsidie voor een wagendienst van IJzendijke over Schoondijke naar Breskens en een voorstel omtient den stoom- bootdienst op de Wester-Schelde. Voor De Maasbode is de houding der anti- revolutionnaire leiders, tegenover de verkiezingen in de districten Delft en Zevenbergen, de druppel, die den beker der lankmoedigheid heeft doen overloopen. De Redactie van genoemd blad raadt haar geloofsgenooten aan, zich nu ook vierkant tegen de anti-revolutionnaire candidaten aan te kanten, en verbindt daaraan o. a. de volgende beschouwing «Onze eer is in het spelde anti-revolutionnairen willen ons voor zich in het stof doen buigen, opdat zij onze ruggen zouden kunnen gebruiken om de Kamerzetels te beklimmen. Met alle kracht, die in ons is, roepen wij uitdat nooit 1 »Het geldt ons bestaan als zelfstandige politieke partijde anti-revolutionnairen willen de onbeperkte heerschappij voeren zonder eenige erkenning onzer rechten. Wij bestaan voor hen eenvoudig niet, dan om door hen gehoond en gebruikt te worden, en hebben in hunne oogen dezelfde rechten als de slaaf! Met alle fierheid, die een Katholiek hart bezitten kan, treden wij dr. Kuyper en den zijnen te gemoet, en zeggen hungij zult ons geen slaven maken veeleer hebbeu wij uw lot in onze hand. «Vroeger heeft De Standaard herhaaldelijk haar fijn uitgerekend, hoeveel zetels aan elke partij in de Kamer, ook aan de Katholieke, rechtens zouden toe- behoorenvroeger, d. i. toen hij nog aanhang onder ons moest vinden en het zoet gefluit des vogelaars nog onnadenkenden verleiden moest. Thans wil hij ons zelfs den zetel te Delft ontnemen, zich beroepend op een program, de getuige van ontelbare ge- schutvernagelingen. «Een programAls uw program u tot zulke din gen noodzaakt, dan is dit een schande voor uw partij, en zijt gij, die het maaktet, den naam van rechtvaar dige staatslieden onwaardig. Begraaft u met zuik program in al de dwaasheden van een isolement, maar treedt er niet mede op in een land vol partijen als Nederland. zlntusschen een program of niet, wij storen er ons niet aan. Wij laten er ons niet de wet door stellen. Ook zijn wjj doof voor de schijnheilige klachten van De Standaarddat bij ons geen centraai-comité, geen bevoegde macht, zooals hij 't noemt, bestaat, met welke hij onderhandelen kan. Louter een uitvlucht als de macht er was, vond De Standaard een ander voorwendsel. Wij laten ons, zooals Groen indertijd zeide, niet met een kluitje in het riet sturen. Er zijn bij ons comités en machten genoeg als de anti-revo lutionnairen ernstig willen onderhandelen, behoeven zij niet tegen gesloten deuren het hoofd te stooten. zMaar zij willen niet". De anti-revolutionaire kiesvereeniging voor het eiland Goedereede en Overflakkee beveelt voor de aan staande verkiezing in het kiesdistrict Zierikzee den heer M. Noordtzij, docent aan de theologische school te Kampen, aan. ■yVoensdrccht. Op Oct., den daartoe vastgestelden datum, werden door de aannemers Bolier Co. de werken tot bedijking van de schorren onder Woens- drecht en Rilland-Bath voltooid en op 10 Oct. opge leverd. Naar men verneemt zal aan den nieuwen polder de naam van Damespolder gegeven worden. Wat in sommige dagbladen omtrent verzakking van de sluis wordt vermeld, heeft blijkbaar betrekking op het in Juli tijdens den bouw voorgevallene. Alstoen had men met groote bezwaren te kampen. Ter plaatse van de sluis (vroeger midden in het Kreekrak gelegen) werden diep onder het zand veenlagen aangetroffen, die door het gewicht van den dijk op persten en zijdelings uitschoven. Niettegenstaande de zware paalfundeering, welke middelerwijl nog versterkt werd, onderging de sluis eenige zetting, die zich door een scheur in het muur werk openbaarde. Het gebrek werd echter reeds in het begin van Augustus verholpen, het muurwerk geheel hersteld en in het midden van die maand kon de sluis reeds in dienst gesteld worden. Sedert werkt zij geregeld en voldoet goed voor de suatie van den nieuwen polder, waarop ook de Van der Duins- en Caterspolders hun water loozen. Ook de spuiing voldoet naar eisch, waardoor eene groote verbetering in de loozing der genoemde polders is tot stand gebracht, welke door aanslibbing zeer gebrekkig was geworden. Hoedekenskerke. De opzichter van den steiger alhier maakte dezer dagen pi'oct's-verbaai op tegen den schipper van een rijksvaartuig, die met een paar Belgische beambten, belast met peilingen in de Schelde, aan den steiger aanlegde en zonder bepaald de daarvoor ge- eischte 40 ct. te weigeren, den opzichter naar den Minister van waterstaat verwees. De opzichter nam hiermede, overeenkomstig zijne instructie, geen ge noegen, maar gaf toch ook geen gevolg aan de be dreiging om het vaartuig zaan den ketting te leggen", wat trouwens ook niet geraden zou zijn. Het kanton gerecht zal nu hebben uit te maken of rijks vaartuigen vrijgesteld moeten worden van aanleggeld. En de Prov. Staten hebben dan tevens gelegenheid eens te over wegen of dat heffen van aanleggeld in het algemeen wel wenschelijk is. Slechts enkele malen in het jaar legt deze of gene Antwerpsche slampamper zijn schuitje aan, om wat levensmiddelen in te nemen en zulke menschen dan nog te laten betalen om aan wal te komen, gaat niet aan. Twee zulke «arbeiders der zee" betaalden den opzichter onlangs met een ongemakke lijk pak slaag en met de bedreiging, dat, als zij soms in den avond werden lastig gevallen, er nog heel wat anders zou gebeuren. Wie heeft hier ongelijk 1 Waar schijnlijk de provincie, die onze kust zoo onherberg zaam maakt Het aandeel in de kwade posten op de grond belasting, dienst 1881, bedraagt voor Goes f 8,32% en het aandeel in de kwade posten op de personeele belasting, dienst 1881/82, 423,75. Aan J. Vink, brievengaarder te Kolijnsplaat, is een jaarlijksch pensioen van f 99 verleend. Naar het Dagbl. verneemt zal, te rekenen van 1 December a. s., de dienst der postbeambten op Zon en erkende Christelijke feestdagen worden beperkt. Die beperking betreft in hoofdzaak het niet-uitvoeren van eenige verzendingen en daarmede in verband staande bestellingen. Te 's-Hage is gisterochtend na een langdurig en smartelijk lijden overleden de heer mr. J. M. Smits, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Neder landen. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen zal, aanvangende 11 November a. s., te 9% uur, zitting houden in het Raadhuis te Am sterdam. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. Jl. Zondag heeft het Groot-Oosten der Neder landen de nagedachtenis gehuldigd van den overleden Grootmeester der orde. Prins Alexander der Neder landen, prins van Oranje. De redevoering werd gehouden door den heer F. Lieftinck. Een goed bezet orkest voerde onder leiding van den heer Völlmar bij de opening der plechtigheid een treurmarsch uit, gecom poneerd door den heer W. F. G. Nicolai en later het Andante con moto van Niels W. Gade. Verder ver leenden hunne medewerking de heeren Jan Smit V en E. Appy. De eerste droeg een aria van Mendelssohn en het kranslied van Nicolaï voor; de laatste speelde het Adagio van Mozart voor violoncel en het door den heer Appy gecomponeerde Religioso. Eene talrijke schare van leden der orde uit verschillende oorden van het land, ook uit het buitenland, woonde de plechtigheid bij. Maandag is te Amsterdam door eenige ambte naren van het kadaster een zKadasterbond" gesticht. Een tijdschrift zal door het Bond worden uitgegeven. In de Maandag te Berlijn gehouden vergadering der Duitsche beetwortelsuikerfabrikanten is het voorscel van het Comité aangenomen om zich niet te vereeni gen met dwingende maatregelen ter vermindering van de beetwortelteelt, daar men vast overtuigd is, dat als gevolg van de lage suikerprijzen de teelt langs natuurlijken weg zal worden beperkt. Bij de stemming hierover waren 228 fabrieken vertegenwoordigd. De vergadering vereenigde zich voorts met het voor stel, het verzoek om toestemming tot het oprichten van particuliere entrepots voor ruwe suiker, onder aanspraak op bonificatie, en met recht van wederin voer tegen teruggaaf der bonificatie, als afgedaan te beschouwen door de inmiddels namens het comité der Vereeniging aan den Rijkskanselier gerichte memorie. Eveneens werd het voorstel aangenomen, aan het bestuur der Vereeniging op te dragen om de noodige onderhandelingen aan te knoopen ten einde te vei krij gen, dat in steden die als voorname plaatsen voor den suikerhandel van beteekenis zijn, entrepöts werden opgericht, in welke de ruwe suiker op aannemelijke voorwaarden opgeslagen, beleend, en hetzij rechtstreeks, hetzij op publieke verkoopingen, ten verkoop kan worden aangeboden. (.V. R. Ct.) O.-Indië. Ontslagen, bij de exploitatie der Ooster- lijnen, uit de betrekking, de stationschef 3e kl. J. W. Ross. Benoemd tot adj. comm. bij den post- en telegraafdienst W. C. Van Campen, thans tijdel. werkz. te Semarang. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De opbrengst der collecte voor de Theologische school te Kampen, jl. Zondag in de Chr. Ger. Kerk alhier gehouden, heeft opgebracht de som van 52.13 Bedankt voor het beroep naar de Chr. geref. gemeente te Heerjansdam door den heer C. Steketee. Bij het Nederlandsche Zendelinggenootschap is gedurende het 87e boekjaar aangiften en legaten ont vangen een totaal van 77.249,75% en daarenboven nog voor dè scholen in de Minahassa 5508,73% en voor diverse bijzondere doeleinden ƒ1494,79. Wijlen mejonkvr. B. G. Crommelin te Haarlem heeft aan het Genootschap een legaat vermaakt van ƒ1000. Volgens b'j het hoofdbestuur ontvangen bericht is de jeugdige zendeling H. C. Kruyt behouden te Batavia aangekomen, en de zendeling Bettink tot hulpprediker te Bonthain (Zuid-Celebes) benoemd. De heer P. Van Pienbroek, onderwijzer aan de o. 1. s. te Biezelinge, is als zoodanig benoemd te Weesp. De Minister van Binnen). Zaken heeft bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschea te verkrijgen in de wis- en natuurkundige wetenschappen, de zee vaartkunde, de gymnastiek of de tuinbouwkunde, of de akte voor lager onderwijs, bedoeld bij Kon. besluit van 3 Aug. 1879 (Stbl. no. 148), in de gym nastiek of de landbouwkunde, voor het jaar 1884 zitting zal houden te 's-Gravenhage. De school der Christelijke gereformeerde gemeente te Genemuiden hoopt men D. V. den 27 dezer te openen met een getal van 50 leerlingen. De heer A. M. Donner, beroepen leeraar bij genoemde gemeente, is voornemens den 19den November zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door zijn vader, den heer J. H. Donner, oud-lid der Tweede Kamer. (St.) Rechtszaken. De Arrondissements-rechtbank te Middelburg veroordeelde DinsdagF. T., 22 j., arbeider te Ril land-Bath, wegen mishandeling tot f8 boete;J. C., 19 j., huisvrouw van T. V., te Kolijnsplaat, we gens diefstal tot 3 maanden cel. Allen in de kosten. Uit onze Koloniën. Batavia, 15 September. Voor de Tenom-qaaestie zegt het A. D. v. N. 1. in zijn mail-overzicht treedt nu weder de groote Atjeh-quaestie op den voorgrond. Tegelijk met de plannen tot beperking en versterking van ons gebied, schijnen onderhandelingen met den candidaat sultan Voekoe Daoed hervat te zijn. De gecombineerde marine-pressie op Atjeh wordt onafge broken voorbereid. Atjeh heeft dezer dagen door het sneuvelen van een uit Nederland gedetacheerd officier helaas weder een offer geëischt, waarin de hoogste militaire kringen in Holland persoonlijk getroffen worden. Doch ook in vredestijd is dezer dagen op Deli een jong Europeaan droevig omgekomen. Om eene nietige reden van ontevredenheid, door bem in zijne betrekking gegeven aan een der Chineesche koelies, is een 18jaiig opzichter, een Italiaan, op de onderneming Lingga wreedaardig en verraderlijk vermoord. Nabij Probo- linggo is een jeugdig beambte eener onderneming ver giftigd geworden. Het voornemen Atjeh te ontruimen, op den kraton na, moet in dien zin worden opgevat, dat er buiten de eigenlijke vesting een kring behouden blijft uit een strategisch, maar ook uit een politiek oogpunt noodig. Eene linie van posten blijft behouden. Met Kotta Radja en Oleh-Ieh als hoofdstelling, loopt de linie van Kroeng Raba over Boekit Sabong en Pakan-Badak, Katapan-Doewa, Oleh-Soeso, Lambaroe (de zuidelijkste post behoorende tot de XXII Moekims), noordwaarts naar Pango, Oleh Kasang, Lamjong, Pa- kan-Kroeng Tjoet of misschien wel Toengkoep. Wanneer men dit terrein op de kaart nagaat, zal men erkennen, dat het slechts eene beperkte opper vlakte beslaat; nochtans is het groot genoeg, om er duizenden te vestigen, om er rust en welvaart te genieten. Mocht men hierin slagen, dan zou dit door onze posten ingesloten terrein mettertijd het uitgangspunt kunnen vormen voor eene pacificatie en voor vrijwillige onderwerping van de streek buiten dit rayon. (Bat. Handelsbl.) Een den 4den Sept. te Padang aangeboden tele gram van den Gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden luidt als volgt In Groot-Atjeh niets belangrijks voorgevallen. Ver wikkelingen Oostkust met Gedong geëindigd. Jav. Ct, Een telegram uit Siboga van 10 Sept. meldt omtrent de zaken in TroemoenDe jongste zoon van den overleden radja is tot radja verkozen. De verwikkelingen zijn van niet veel beteekenis en zullen weldra in der minne opgelost ziju. De algemeene toe stand baart geen zorg VER8LA6 van den toestand der Ambachtsschool te Goes en vau de Vereeniging van dien naam over het jaar 1883/84. Een jaar geleden, ongeveer op denzelfden tijd, deelde ik u mede, dat wij aan onze school 21 leerlingen had den. Op dit oogenblik tellen wij er 20. En toch hebben wij er bij het begin van den nieuwen cursus 6 bij gekregen. De school is dus gedurende het ver- eenigingsjaar, dat van den laatsten Augustus tot den eersten September loopt, door niet minder dan zeven leerlingen verlaten. Ik ben verplicht, u medetedeelen, wat er van die 7 jongelui, voor zoover zij tot onze school in betrekking hebben gestaan, is geworden. Een viertal is heengegaan, zooals er zoo menigeen vertrekt, zonder den cursus geheel ten einde te hebben gebracht. De drie andere hebben tot het laatste toe volhard en zijn dan ook eervol, onder toekenning van het gewone diploma, ontslagen. Dit had plaats op de gebruikelijke wijze, met eene toespraak van den voorzitter en met uitieiking van eenige gereedschappen tot eene blijvende herinnering van hun verblijf aan de school en bij wijze van uitzet bij hunne intrede in het werkelijke leven. Dit geschiedde, zooals ik zeide, op de gebruikelijke wijze, maar in tegenwoordigheid van een buitengewoon groot aantal belangstellenden. Onder hen merkten wij eenige buitenlui op, die ons daardoor een zichtbaar bewijs kwamen geven van hunne erkentelijkheid voor hetgeen wij gedaan hadden voor eenen, aan hunne zorgen toevertrouwden knaap, die tot de ontslagen leerlingen behoorde. Het nieuwe schooljaar werd geopend op denzelfden dag, waarop het ontslag inging, dat aan den onder wijzer Brouwer, op zijn verzoek, eervol was verleend geworden. Daardoor zou gewis, aangezien het ons nog niet gelukt was, eenen nieuwen onderwijzer te vinden, de geregelde gang van het onderwijs geleden hebben, ware het niet, dat een der pas ontslagen leerlingen zich bereid had verklaard, den overblijvenden onder wijzer naar zijn vermogen ter zijde te staan. Hij heeft dit gedaan tot den 29sten Mei, den dag, waarop de nieuwbenoemde onderwijzer, J. B. Mudde, zijne betrek king aanvaardde. Hij heeft zich van die zeker niet lichte taak zoo goed gekweten, dat wij hem, als bewijs van onze tevredenheid en onze dankbaarheid tevens, een gepast geschenk hebben gegeven. Ik ben als van zelve van de leerlingen op onze on derwijzers gekomen. Voor alle drie hebben wij niet dan lof. Moge de jongste onderwijzer in de bewerking van het hout nog slechts korten tijd in dienst zijn, tot dusver kwijt hij zich zoo goed van zijne plichten, dat wij niet geaarzeld hebben, hem de op die voor waarde door u toegezegde verheuging van salaris met

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1