1884. N°. 125. Dinsdag 21 October. 71sle jaargang. J. M. KAKEBEEKE, Mr. L. A. BYBAU, Personeele Belasting, Van den Grond aan de Stoofweide GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COIIRAINT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Voor de verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het hoofdkiesdistrict Goes, op Dinsdag 28 October a. s., bevelen wij met den meesten aandrang aan de heeren lid der Prov. Staten van Zeeland, EN burgemeester van Kolijnsplaat, Kortgene en Kats. na—iiiii iki Bil, iiiiini uwri?nwnHMi Den belanghebbenden wordt herinnerd aan de sup- pletoire aangifte voor de bij uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van voorwerpen der grondslagen van die belastingkunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger worden afgehaald. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zullen een zevental kavelingen in koop of erfpacht worden uitgegeven. De teekening der kavelingen mét de voorwaarden liggen ter inzage op het bureau van den Secretaris, terwijl nadere inlichtingen bij den Bouwmeester te verkrijgen zijn. Hun, die een of meer kavelingen wenschen te erlangen, wordt verzocht hnnne schriftelijke aanvrage voor des middags 12 nren van Zaterdag den 1 November bij den Burgemeester intedienen. Daar bij de toewijzing op aard en inrichting der te bouwen buizen gelet zai worden, verdient overlegging der bouwplannen aanbeveling. Goes, den 18 October 1884, Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 20 October 1884. In de Zaterdagavond gehouden algemeene ver gadering der weiklieden-vereeniging «Eigen Hulp" alhier werd het gewone driemaandelijksche verslag over de maanden Juli, Aug. en Sept. 1884 uitgebracht. Er werd gedurende dit kwartaal aancontr. en boeten ontvangen f37,85. Aan ziekengeld werd uitgegeven f92,00, alzoo sloot dit kwartaal met een tekort van f54,15. Op 30 Juni was in kas f 528.87%, daarvan afgetrokken het tekort ad f54,15, blijft alzoo in kas f 474,72%. Aan vier leden werd gedurende dit kwar taal uitkeering gegeven. Vervolgens werd overgegaan tot wijziging van het reglement, waarin werden gewijzigd de artt. 1, 4, 5, 12, 18, 20, 21, 23, 27, 30 en 39. Artikel 1 werd gewijzigd als volgtlo. «diegenen harer leden, die door ziekte of accident buiten staat zijn hunne ge wone werkzaamheden te verrichten, eene geldelijke ondersteuning te verstrekken en elkander zooveel noo- dig en mogelijk hulp te verleenen2o. door 't doen houden van voordrachten3o. het ter lezing geven van nuttige en degelijk lectuur onder hare ledenen 4o. om de werklieden in 't algemeen, zoo mogelijk, verstandelijk en zedelijk te ontwikkelen". Bij art. 23 werd te kennen gegeven, om aan het langdurige lidmaatschap eenig voorrecht te verbinden en zal voortaan bij overlijden van het lid aan diens weduwe of nabestaanden het vastgestelde tarief van f 10 voor elk jaar, dat de overledene lid is ge weest, met f 1 vermeerderd worden De overige artt. ondergingen vooral met 't oog op de aanneming van leden en bij uitkeering eenige kleine wijzigingen. Ten slotte werden nog twee nieuwe leden aangenomen. De heer M. J. De Jongh, commies 4e kl. bij de posterijen alhier, is met het oog op zijne aanstaande bevordering tot commies 3e kltegen 1 December geplaatst ten kantore Leeuwarden. De A'. Rolt. Ct. richt, met het oog op het groote gewicht der a. s. verkiezingen, het volgende woord aan het adres van de mannen, op wie de kie zers voor hun district het oog vestigen. Geen dag gaat er voorbij dat men niet leest van afgewezen candidaturenmenig district is daardoor in de grootste ongelegenheid. Wij begrijpen, dat me nigeen niet anders dan weigeren kan. Maar of er niet ook geweigerd hebben, die niet hadden behoeven te weigeren In dagen als deze, nu niet alleen tegen het drei gende gevaar van de kerkelijke overheersching alle krachten noodig zijn, maar nog in eigen boezem ver deeldheid woedt, moet ieder bereid zijn een offer te brengen, waar het voor de partij noodig isde eerste mannen in de eerste plaats. Van den naam, waarmee eene partij in het strijdperk komt, hangt in sommige districten de uitslag af. Waar dan zoo groote belangen de inzet zijn, moet persoonlijk belang of persoonlijke voorkeur onderdoenwien het niet volstrekt onmoge lijk is een mandaat aan te nemen, is aan de partij schuldig zich beschikbaar te stellen, al is het ook maar voor een tijd. Ook dubbele candidaturen moeten niet geweigerd worden. Waarom niet in twee, desnoods vier, vijf dis tricten dezelfde naam, als er geen andere beschikbaar zijn Waarom kan De Beaufort niet tegelijk te Am sterdam èn te Steenwijk candidaat zijn Waarom de anti-revolutionairen wel en wij niet De een leent zijn naam, de ander zijne pen, een derde zijn invloed het bedreigde beginsel heeft op alles en allen recht. Van geweigerde candidaturen vertrouwen wij alzoo, dat er nu niet meer zal worden gehoord. Desnoods stelle men, waar de nood dringt, ongevraagd onge- weigerd, wien men noodig heeft candidaat. Naar aanleiding der mededeeling van De Stand. omtrent de anti-revolutionnaire «deputaten-vergade ring" schrijft De Tijd «De slotsom is, dat alle samenwerking door het anti-revolutionnair comité werd geweigerd. «De strijd, dien wij te strijden hebben, is te heilig, de grieven, welke ons tegen de onverheerschende partij bezielen, zijn te ernstig, dan dat wij aan eenig gevoel van wrevel, hoe rechtmatig ook, het woord zouden laten. «Slechts één zaak wenschen wij te constateeren van Katholieke zijde is schier overal samenwerking op de meest loyale wijze gezocht, een samenwerking welke door elke partij met behoud van haar eer en eigen beginselen veilig had kunnen aanvaard worden, en waarvan verreweg de grootste voordeelen aan de anti-revolutionnaire partij zouden toegevallen zijn. «Bij de houding, door liet anti-revolutionaire comité aangenomen, is het duidelijk, dat wij voor den verderen loop der verkiezing geen verantwoordelijkheid aanvaar den kunnen. Wij wenschen daarom reeds nu te ver klaren, dat wij alle verwijten ver van ons afwerpen, wanneer later misschien zal geklaagd worden, dat door lauwheid en slechte opkomst der Katholieken hier of daar districten aan het liberalisme zijn ver loren gegaan. De anti-revolutionnaire leiders kunnen toezien. Met hun partij als zoodanig valt in de ge geven omstandigheden niet te onderhandelen wel met enkele personen, tot die partij behoorende, wanneer deze in bepaalde gevallen voor ons de voorkeur ver dienen boven hun tegenstanders. «Van de wijsheid en gematigdheid der Katholieke kiesvereenigingen zal in deze veel afhangen". Den brief van den heer De Casembroot bespreekt De Standaard met weglating van de karakterstudie, welke de schrijver van dr. Kuyper geeft. Zij acht het voorzichtiger deze niet onder de oogen van hare lezers te brengen. De niet-eenzijdige meer algemeene geloofs begrippen, door den heer De Casembroot in zijn brief ontwikkeld, noemt het blad: «een ratjetoe van gods dienst, dat tegen het merg van de christelijke religie indruischt." Vernuftig, maar wel wat verdacht, is de onnoozel- heid waarmede de redactie van De Standaard De Casembroot's bewering opvat, dat bij een oproer dr. Kuyper niet in het voorste gelid zal zijn te zien, wan neer de kogels kletteren. Daaruit leidt het blad af, dat het oproer zou uit gaan van de liberalen. Voor ieder is het nochtans duidelijk wat de bedoe ling der woorden van den heer De Casembroot was: indien door de aanhitsende taal van De Standaard- redactie hare volgelingen tot daden van geweld over gingen, zou de man, die zedelijk daarvan oorzaak is, achter de schermen blijven. ArnhCt.) In overleg met de kiesvereeniging «Recht en Plicht" te Vlissingen zijn in de vergadering van «Volksonder wijs" te Oostburg tot candidaten gesteld de heeren mr. D. Van Eek en Arie Smit, burgemeester van Vlissingen. v. N.) In het district Amersfoort stelde de kiesvereeni ging «Amersfoort" tot candidaten de heeren mr. W. H. De Beaufort te Leusden en K. W. Van Gorkom te Baarn. De kiesvereeniging «Voor Nederland en Oranje" te Middelburg heeft tot candidaten voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gesteld de heeren mrs. P. C. 't Hooft en L. W. C. Keuchenius, die de candidatuur hebben aanvaard. Van liberale zijde wordt in het kiesdistrict Zeven bergen candidaat gesteld de heer mr. R Van de Werk, raadsheer bij het gerechtshof te Amsterdam oud-lid der Kamer. Ierseke. In de gemeenteraads-vergadering van Vrij dag 11. is, naar aanleiding van de ongesteldheid des wethouders P Sandee Sr., tot wethouder-plaatsvervanger benoemd de heer Joos Sinke, terwijl aan den gemeente veldwachter eene gratificatie van f 20 en aan ieder rijks-veldwachter eene van f 10 is toegewezen wegens de surveillance gedurende de Ierseksche kermis. Borsele. Door den heer Commissaris des Konings zijn tot zetters voor de directe belastingen in deze gemeente benoemd de heeren A. Van Overbeeke Chrz. en J. Bruinooge, beiden wonende alhier. De volgende vereenigingen zijn erkend volgens de wet van 22 April 1855: Vereeniging tot bevorde ring der belangen van den dienstbaren stand te Mid delburg; De Nederlandsche Journalistenkring te Am sterdam. Dezer dagen las men in een ultramontaansch blad «De eerbied voor den priester is zoover onder het vriespunt gedaald, dat het zien van het priesterkleed genoeg is om hen woedend te maken. De grootste en smadelijkste beleedigingen slingeren hem die voyous naar het hoofd, en op vele dagen kan hij zich niet op straat vertoonen, uit vrees van nog wat ergers dan beleedigingen te ontvangen." Dat slaat op Brussel. Een ander ultramontaansch blad, De Tijdverhaalt dat, terwijl vroeger een katholiek priester in de arme buurten van Kaïro of Alexandria nauwelijks zijn leven zeker was, thans de mohammedaansche kinderen hem de hand kussen. En weet gij waarmede, in Egypte de priester zich zoo bemind maakt? Volgens datzelfde blad, door een onderwijs, «waarbij nimmer van godsdienst gesproken wordt; waarbij kinderen, wier ouders de meest uit- eenloopende godsdienstige meeningen zijn toegedaan, als broeders vereenigd zijn, en dikwijls vriendschaps betrekkingen aanknoopen voor geheel het volgende leven." (N. ït. Ct.) De juweelen, behoorende tot de nalatenschap van den laatstelijk overleden Prins van Oranje, zijn dezer dagen uit het paleis aan den Kneuterdijk naar 's Konings paleis overgebracht en in bewaring gegeven aan Zr. Ms. thesaurier. Met I Nov. zal het gebouw ontruimd moeten zijn. In November of December zal gelegenheid worden gegeven tot het pfleggen van het examen voor apothekers bediende. Zij zullen worden afgenomen te Middelburg en te Groningen. De examens voor vroedvrouw zullen in dezelfde maanden plaatshebben te Amsterdam en te Rotterdam. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. Ter vervulling van twee plaatsen van adjunct ijker der maten en gewichten zal op een nader te bepalen dag in November eerstkomende in het gebouw der Polytechnische School te Delft een vergelijkend examen worden afgenomen. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van 1000. Het nieuwe wetsontwerp tot regeling van het Notarisambt, oorspronkelijk samengesteld door den heer H. W. J. Sannes, te Steenwijk, en thans ingevolge nadere opdracht van den Minister van justitie herzien door den samensteller en de heeren A. G. Bodaan en A. Moll, notarissen te 's-Hage en Arnhem, handhaaft de hoofdbeginselen, in 't oorspronkelijk ontwerp van den heer Sannes vooropgesteld. De commissie is ook van oordeel, dat het beginsel van het notariaat, zooals het thans bestaat, onaan getast moet blijven, en dat noch bet denkbeeld der zoogenaamde vrijverklaringnoch dat van den notaris tot bezoldigd rijksambtenaar te maken, eenige instem ming verdient. Aan het einde van haar rapport, waarin zij uitvoerig alle opmerkingen tegen het oorspronkelijke ontwerp in dagbladen en tijdschriften gemaakt, bespreekt, dringt de commissie er op aan, dat het nu door haar ge wijzigd wetsontwerp zoo spoedig mogelijk bij de wet gevende macht aanhangig worde gemaakt. De «Willem Barents" is Vrijdagavond te 7 uren aan de Handelskade te Amsterdam van den zevenden tocht naar het Noorden teruggekeerd, en Zaterdag ochtend het Marinedok binnengehaald, alwaar verschei dene belangstellenden de bemanning kwamen verwel komen. Oost-Indie. Overgeplaatst bij de werken in Atjeh de le luitenant der genie L. G. Krol Van der Hoek, thans bij die te Batavia. *J»»BMBBgH»aBM»l>gffig3Sg7I*r,IW3giM3aWWreMBBaBqaBainWMt«illHllBlBliBIBB«» Rechtszaken. De arrond.-rechtbank te Middelburg heeft Vrij dag o. a. veroordeeld P. IC., boerenknecht te Ierseke! wegens beleediging van een beambte in functie, tot f 8 boete; J. Van O., 41 j. en C. B., 14 j., beiden te Wemeldinge, wegens diefstal van appelen, tot 3 d. cel ieder; A. H. C., 11 j., te Goes, wegens als voren, tot 3 d. celS. J. De P., 15 j., te Kats, wegens diefstal in dienstbaarheid, tot éen maand cel. Kunst, Wetenschap en Letteren. Zaterdag werd te 's-Hage de algemeene vergade ring van het «Nederlandsch Tooueelverbond" gehouden. Prof. A. Pierson opende haar met een belangrijke rede. Uit hst jaarverslag bleek, dat er thans 17 afdeelingen zijn en ruim 1800 leien. De cursus aan de Tooneel- school werd met 17 leerlingen geopend. Bij de begroo ting werd breedvoerig gediscussieerd over het karakter der Tooneelschool. Het tweeslachtig karakter dier school, die ten deele inrichting voor middelbaar onderwijs, ten deele vakschool is, ondervond wederom bestrijding. De afdeeling Den Haag wil er een vakschool van maken, terwijl van andere zijde de tegenwoordige inrichting als noodzakelijk wegens de geringe ontwikkeling der aanstaande tooneelspelers verdedigd werd. Een bepaald besluit werd niet genomende begrooting werd goed gekeurd. Een voorstel van de afd. Den Haag om een com missie te benoemen tot voorbereiding van een alge meene wetsherziening werd aangenomen. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de hh. Stokvis en Bloembergen. De Belgische minister Beernaert heeft, in overleg met het Nederlandsch Staatsbestuur, het plan opge maakt van een internationale academie van Neder landsche letterkunde. Deze academie, welke een zetel zou hebben in ieder der twee landen, zou een letter kundigen band vormen tussehen België en Holland. De voorzitter, die elk jaar zou vervangen worden, zou beurtelings door het Belgisch en door het Neder landsch Gouvernement benoemd worden. Op Samos heeft men dezer dagen, na langdurige nasporingen, een tunnel van 1600 meter gevonden, welke uit de 10e eeuw vóór onze jaartelling dagteekent en waarvan Herodotus met lof gewag maakt. Die tunnel, grootendeels in de rots uitgehouwen, moet een voor dien tijd bewonderenswaardig werk zijn, en het verschil van werktuigen in aanmerking genomen, de tunnels van onze dagen overtreffen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. «Het moet een hartverheffend schouwspel geweest zijn jl. Maandag te Ulrum, de bakermat der Chr. Ger. Kerk, toen daar door meer dan 150 kinderen een gezang werd aangeheven ter eere van God, ter herinnering van het vijftigjarig bestaan dier kerk." Zoo ongeveer begon de heer D. De Pree, leeraar dei- gemeente van die kerk te dezer stede- zijne gedach tenisrede van dit vijftigjarig bestaan op gisteren morgen. En hij verplaatste zijne hoorders bij de feestvreugd in het Friesclie dorpske, waar de weduwe van den eigen lijken stichter van het kerkgenootschap (ds. Hendrik De Cock) tegenwoordig was. Het schoolgebouw, met groen en bloemen versierd, waartusschen de jaartallen 1834 en 1884 waren aangebracht, was de plaats der feestviering, en in stede van dat «de dienaren der gerechtigheid", zooals vóór een vijftigtal jaren, de schare uiteen jaagden, waren nu «de dienaren der gerech tigheid" aanwezig om de feestviering goed te doen afloopen. Waarlijk, de verloopen halve eeuw leverde voor het feestvierend kerkgenootschap ruime stoffe tot dankbaarheid aan den Heer der Kerk, die uit duisternis licht had verwekt en door ziin krachtigen arm het goede had gegeven na vernedering en smaad en ge vangenschap. Al werd de Chr. Ger. Kerk nog genoemd eene Sectarisclie Kerk tegenover de heerschende toch had zij recht van bestaan en mocht zij eerbiediging afvergen, vooral om den grondslag waarop haar bestaan gevestigd was. Die grondslag vond spr. in de woorden van den apostel Paulus, gesproken toen hij zich voor Felix te verdedigen had voor zijne prediking (Handelingen XXIV14)Dit beken ik, dat ik naar dien weg, welken zij sekte noemen, den God der Vaderen alzoo dien, geloovende alles wat in de wet en in de pro feten geschreven is". In die belijdenis was, volgens spr., het uitgangspunt gelegen van de scheiding van de heerschende kerk en zij ontvouwt het beginsel, verklaart de kracht, rechtvaardigt het streven en ver zekert de toekomst van de Chr. ger. kerk. Deze vier afdeelingen zijner rede werden met duidelijke bewoor dingen aangetoond en met bewijzen uit de geschiedenis gestaafd. Hendrik De Cock, weldra gevolgd door mannen als Van Velzen, Brummelkamp, Van Raalte en Gezelle Meerburg kon den dwang van den Staat niet dulden. Helder zette spr. uiteen, wat de eigenlijke oorzaak der afscheiding is geweest. In de verklaring, die aan staande predikanten moesten afleggen, dat zij zouden prediken overeenkomstig de formulieren van eenigheid, was door de Synode eene kleine verandering gemaakt zoodat zij luidde: «voor zooverre die niet strijden me^

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1