Zaterdag 18 October. 71ste jaargang. 1884. N°. 124. GOESOHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. Dö prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 17 October 1884. Gisteravond hield de afdeeling Goes" der cen trale liberale kiesvereeniging andermaal eene verga dering tot het stellen van candidaten voor het lid maatschap der Tweede Kamer, aangezien de heeren J. M. Kakebeeke en rar. W. A. Van Hoek voor de hun aangeboden candidatuur hadden bedankt. Op de candidatenlijst werden geplaatst de heeren J. M. Kakebeeke, lid der Prov. Staten van Zeeland, mr. L. A. Bybau, burgemeester van Kolijnsplaat, Kortgene en Kats, en jhr. mr. A. P. C. Van Karne- beek, oud-commissaris des Konings in Zeeland. De candidatuur van den heer Kakebeeke bleef gehand haafd, omdat men meende, dat met dezen candidaat in het kiesdistrict Goes door de liberalen een goed figuur zou worden gemaakt en omdat men zich vleide, dat na deze tweede uitspraak van de kiesvereeniging de beslissing door den heer Kakebeeke geheel aan de kiezers zou worden overgelaten, zonder dat hij zich tegen zijne candidaat-steiling zou verzetten. Bij de stemming bleek dan ook, dat met zeer groote meer derheid de heeren Kakebeeke en mr. L. A. Bybau tot candidaten waren geproclameerd. Ter vervanging van den heer J. J. Ramondt, die tot secretaris van het centraal bestuur was benoemd, werd tot lid van het afdeelingsbestuur gekozen, de heer C. L. M. Lambrechtsen. Onder begunstiging van goed weder had gisteren een huishoudelijke schietwedstrijd van de leden der Goesche Schietvereeniging" plaats, die door enkele belangstellenden werd bijgewoond. Het terrein was netjes met vlaggen, groen en bloemen versierd, terwijl de handboog-sociëteit nFrank van Borselen", die op hetzelfde terrein hare oefeningen houdt, van hare belangstelling had doen blijken, door enkele versieringen aan te brengen. De prijs voor de hoogste afdeeling werd behaald door den heer D. Stigter, officier der dd. schutterij alhier; de eerste prijs der tweede afdeeling viel ten deel aan den heer J. Fransen Van de Putte en de tweede prijs aan den heer S. J. J. De Jonge Mulock Houwer. De prijzen werden met eenige hartelijke woorden door den voorzitter der vereeniging, Dr. A. Isebree Moens, aan de winners uitgereikt, waarna de heer J. Fransen Van de Putte namens de leden het bestuur dank zeide voor de uitstekende regeling van het feest. Kort voor den afloop werd aan dr. Moens, bij monde van den heer Aug. Hufkens, het eerelidmaatschap van de nFrank van Borselen" aangeboden. Op Dinsdag 21 October a. s., des middags 3 uur, zal alhier eene vergadering worden gehouden van de kiesvereeniging »Luctor et Emergo", waar jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman als spreker zal optreden. Bij de gisteravond door de Amsterdamsche kiesvereeniging Burgerplicht" gehouden vergadering tot het stellen van zeven candidaten voor het lidmaat schap der Tweede Kamer werden uitgebracht op: mr. W. H. De Beaufort 120. J. P. Cremerl46, J. Dirks 442, A. Gildemeester 138, J. G. Gleichman 138, H. J. Kist 138 en jhr. J. W. H. Rutgers Van Rozenburg 116 stemmen. Deze zeven zijn dus tot candidaten gekozen. Voorts verkregen de heeren Asser 88, Tak 38 en Wichers 40 stemmen. Ook in eene meeting te Brielle is de Kappeyniaansche afgevaardigde dr. Rombach niet weder candidaat ge steld. In zijn plaats werd geproclameerd mr. G. J. Goekoop, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Jhr. De Casembroot, oud-lid der Tweede Kamer, geeft eene karakterstudie van dr. Kuyper, die zeker door velen met instemming zal worden gelezen. Zij komt voor in een brief aan Nederlandsche landlieden. De volgende regelen zijn er aan ontleend »De schrijver in De Standaard wil u naar de Re publiek terugvoeren, alsof gij niets weet van onze vaderlandsche geschiedenis I van al die twisten op gods dienstig en staatkundig gebied, van al die dwingelandij van familie-regeeringen, van al die ellende en klein geestigheid, die toen Nederland's bodem heeft gekend en waarvan wij door het Koningschap zijn verlost ge worden wij waren toen ja, zeer groot op zee, maar aan wal door kibbelarij en kleingeestigheid verdeeld. Gij kent de fabel van den kikvorsch en den stier. Gij weet niet waar opgeblazen ijdelheid den mensch al toe brengen kan! Maar wanneer iemand, begaafd met die geleerdheid en met die groote kennis, het al rumoer makende en schrijvende vanuit een nederig standpunt zoo ver heeft kunnen brengen in Nederland, dat bij niet alleen professor, maar bovendien hoofd eener politieke partij is geworden, waarom zou hij dan niet meenen nog verder te kunnen gaan? Om daartoe te geraken, koos hij den godsdienst, zich bewust zijnde dat men ons Nederlanders, óf met den godsdienst, óf met de beurs altijd in beweging kan brengen; ook gaf hij voor meer republikeinsch dan koningsgezind te zijn, teneinde zekere soort van radicale omverwerpers in zijn achterhoede te voeren. Neen, brave landlieden en boeren, luistert in Godsnaam niet naar dien poli- tieken drijver, en wat den godsdienst aangaat, dien gevoelt en begrijpt gij best en beter dan Zijn Hoog geleerde. Na eene beschouwing over den godsdienst zegt de heer De Casembroot: Hiermede eindig ik, u nogmaals toeroepende, kiest echt liberale menschen voor de Kamer, die zonder alles omver te werpen vooruit willen, gelijkheid en recht voor allen betrachten en laat u niet in slaap wiegen door het eeuwig geleuter over den Bijbel door dr. Kuyper om een toestand in 't land te brengen, waarbij dominees en pastoors als staatslieden optreden, den godsdienst in al zijn heiligheid daardoor verlagende en vertrappende, straatrumoer en barricades in ons rustig Nederland brengen en dat alles om volgens hem (den heer Kuyper) den Heere Jehovah te dienen. En als door zijn gekwezel oproer zal ontstaan zijn, zoodet de eene Nederlander op den anderen zal moeten schieten, dan zult gij hem, den parlementspreker en rumoerprediker, nimmer, wanneer de kogels klet teren, vooraan in 't eerste gelid zien staan." Parlementspreker is bij Janmaat in gebruik voor praatjesmaker. (Amh. Ct.) Dr. Kuyper verklaart aan de Arnh. Ct. dat »aan geen enkel adres te Arnhem of waar ook eenig schrij ven is gericht, aanbieding van candidatuur inhoudende of ook maar aanduidende". In de Woensdag gehouden vergadering der de- putaten van antirevolutionaire kiesvereenigingen was de opkomst grooter dan ooit. Behalve leden van het centraal comité waren de meeste antirevolutionaire kamerleden tegenwoordig en o. a. de afgevaardigden van ongeveer 40 vereenigingen. De voorzitter van het centraal comité, dr. A. Kuyper, opende de vergadering met een rede, waarin hij tot dank, ernst en eenheid opwekte, en die hij besloot met een woord van erkentenis aan de verdiensten van den grijzen antirevolutionair Elout Van Soeterwoude. Voorts werd in die vergadering als het eenparig gevoelen der vergadering uitgesproken, dat het denk beeld om te Delft bij eerste stemming naast den heer Fabius den heer Van Berckeldie geen lid der antireo partij is, te candideeren, rechtstreeks in zou druischen tegen de Statuten. (St.) Mr. C. J. R. Nobel te Oldebroek, lid van de ontbonden Eerste Kamer, heeft verzocht niet in aan merking te komen bij de aanstaande verkiezing van leden in dat college. Benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Nieuw-Neuzenpolder D. Scheele Janszoontot dijkgraaf van het waterschap Groot Sint-Anna en Nieuwehoven J. De Hullu. De rijksveldwachters J. F. Eckelboom te Hans- weerd en Riemens van Ierseke zuilen onderling van standplaats verwisselen. MCt) Gisteren promoveerde aan de universiteit te Leiden tot Doctor in de Theologie de heer L. A. Van Langeraad, predikant te Nieuwveen, geboortig van Biervliet, na verded'ging van een academisch proef schrift getiteld Guido de Bray, eene bijdrage tot de kennis van het Zuid-Nederl. Protestantisme. De heeren Witte Hage Comp. van Wissekerke hebben blijkens circulaires, die in de gemeenten van Noord- Beveland door hen verspreid zijn, het plan opgevat bij genoegzame deelneming een weekblad uit te geven, dat in hoofdzaak aan de belangen van Noord- Beveland zal gewijd zijn. Het week- en advertentieblad zal, zoo 't verschijnt, den naam van »De Noord-Bevelander" dragen en eiken Dinsdag uitkomen. Wolfertsdijk. Ons anders zoo rustig dorpje leverde Woensdagavond het schouwspel van eene groote drukte, want er waren menschen over. Ofschoon de vermel ding van het feit, dat eenige vreemdelingen deze gemeente met een bezoek vereerden, niet noemens waardig kan geacht worden, moet toch hetgeen door de gasten werd uitgevoerd aan de vergetelheid ontrukt worden. Dat er iets bijzonders te doen was, kon iedereen bemerken rit de drukte, welke er op de anders zoo stille straten heerschte; het was werkelijk gezellig levendig en deze vroolijkheid werd den ingezetenen bezorgd door een massa schreeuwende en tierende jongens en meisjes, benevens vi ouwen, de laatsten vergezeld van hunne respectieve zuigelingen welke stonden te kijken naar 7 of 8 schippers, die in de verschillende alhier bestaande jene/er-paleizen ruim schoots hadden geofferd aan Bacchus en door hunne luidruchtigheid onze eerzame burgers een deel van hun nachtrust ontroofden. De politie was in de weer om zooveel mogelijk de rust en orde te herstellen, hetgeen gelukte doordat de ongenoods gasten door een overhaasten vlucht hun heil in eene herberg zochten, alwaar zij bleven vertoeven totdat het plechtige klokgebrom aan den volke verkondigde dat het 10 uren was. Iedere herbergbezoeker weet wat dat zeggen wil op dat uur worden de drankgelegenheden gesloten en heeft de politie, krachtens de gemeenteverordening, het recht, om de lokalen van drinkebroers te zuiveren en men zou onzen veldwachter niet kennen of ver keerd beoordeelen, door te denken, dat hij niet met gestrengheid aan dat reglement de hand houdt; wanneer het's avonds 40 uur is, moeten ze d'er uit. Zoo ook Woensdag. Aan de vriendelijke sommatie van den veldwachter, om het terrein van hun arbeid te verlaten, gaven de bezoekers onmiddellijk gevolg en beloonden hem voor de invitatie met een pak slaag. Dat was te ergbeleediging van een bedienend beambte in de uitoefening van zijne functie. Het aan wezige publiek begon te jammeren, hulp werd inge roepen en door eenige sterke burgers gaarne verleend, met dat ge\ olg dat twee personen werden gearresteerd en in het soephuis opgesloten. Het was akelig, dat geknars van sloten en grendels, maar de sterke arm is streng en kent geen medelijden. Ieder waande hen daar veilig geborgen en de nieuws gierige menigte ging naar vbèdde". Het soephuis is een aardig gebouwtje en heeft jaren geleden uitstekend aan zijne bestemming beantwoord, omdat er soep in werd cadeau gegeven. Doch evenals de liefde is de philantropie ook niet steeds bestendig van duur en de soepbedeelingen hielden opomdat het huisje er echter toch stond, moest het voor iets anders dienen en werd door het gemeentebestuur aangewezen als voorloopige bewaarplaats van dieven, moordenaars en andere deugnieten en schavuiten. Gerust lagen de ingezetenen in Morpheus' armen, behalve twee, nl. onze kennissen in het soephuis, want zij waren begonnen hunne verblijfplaats af te breken. Toen dan ook gistermorgen de dienaar van den heiligen Hermandad zijne schreden naar genoemd ge bouw richtte orn aan de logés hunne vrijheid te her geven en hen aan te zeggen i>den dag te onthouden bemerkte hij, dat de muur der cel was omgekapt en de vogels waren gevlogen, vermoedelijk door het licht raam boven de deur, want daarin waren de ruiten gebroken. Maar de veldwachter zal ze nu toch wel krijgen en de onverlaten zullen de verdiende straf niet ontgaan, de hand der gerechtigheid zal ook hen treffen. In ken- nelijken staat verkeeren 1 Den veldwachter slaan! De gevangenis af- en zelf uitbreken 1 Wie heeft van zoo veel misdaden, in zoo'n korten tijd, door dezelfde personen gepleegd, ooit gehoord? Neerziende op het rampzalig overschot van zooveel dappere helden en peinzend wat nu te moeten doen, herinnert hij zich, dat de guiten des avonds geweigerd hadden hunne namen en woonplaatsen op te geven, evenwel onder belofte dat den volgenden morgen te zullen doen. Hij geloofde de luidjes, doch kwam gister morgen tot de overtuiging dat de schalken hem gefopt hadden, en zij zich nu niet gemakkelijk weder zullen laten vangen. Borsele. De gemeente-begrooting, zooals die door den raad voor het dienstjaar 4885 is vastgesteld, be draagt in ontvang en uitgaaf een gelijk bedrag van 9443,12%. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken met ƒ2200, terwijl de kosten van onderwijs zijn ge raamd op 2820. Op 48 dezer wordt te Westkapelle een Rijks telegraafkantoor met beperkten dagdienst, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagen van 9 tot 14 uren voor- en van 4 tot 6 uren namid dags; op Zon- en feestdagen van 4 tot 6 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniforme tarief van 15 cents per telegram, vermeerderd met 1 cent per woord, van toepassing. Uit Leipzig wordt aan het JV. v. d. D. gemeld, dat onze landgenoote mejuffrouw IColff van Oosterwijk bij een muziekuitvoering in de kerk te Lindenau heeft meegewerkt. De critiek prijst zeer haar voordracht van de Kerk-aria van Stradella. Mej. K., die haar studiën begon onder leiding van den heer Seiffert, is den vorigen zomer naar Leipzig vertrokken, om aldaar onder leiding van mevr. Ungerllaupt haar studiën voort te zetten. II. M. de Koningin heeft in een schrijven aan de baronnesse De Blochausen haar dank betuigd voor het prachtige g'schenk, een met gezichten uit Luxem burg beschilderd dessertservies, haar door de Luxem- burgsche dames aangeboden. H. M. zegt daarin, dat zij ten zeerste is ingenomen met het geschenk, dat haar gezichten uit het schoone Luxemburg, dat zij zoo heeft liefgekregen, te zien geeft. De onthulling van het standbeeld van Koning Willem II te Luxemburg zal op Woensdag 5 Novem ber a. s. plaatshebben. Woensdag werd te Groningen het nieuwgebouwde hygiënische laboratorium der universileit ingewijd. De directeur, prof. A. P. Fokker, hield eene belangrijke rede. Tot de plechtigheid waren tal van autoriteiten en personen uitgenoodigd, daaronder het geheele me dische personeel aldaar. Dit eerste hygiënische labo ratorium hier te lande munt uit door doelmatige in richting en moet als eene groote aanwinst voor het geneeskundig onderwijs beschouwd worden. De Bisschop van Breda, de heer H. Van Beek, is Dinsdagnacht overleden. Van 19 Juni 4874 was hij als zoodanig in functie, nadat hij van 47 Sept. 4861 de betrekking had be kleed van Vicaris-Generaal van het Bisdom van Haarlem, vóór welk tijdstip hij als President van het R.-K. Semenarium te Voorhout was werkzaam geweest. De heer Van Beek was ridder van den Nederlandschen Leeuw. Hij werd ruim 68 jaar oud. Men schrijft uit Neerbosch aan het Dagblad Thans is het plan voor den bouw van het vierde weeshuis vastgesteld. De plaats waar dit gebouw spoedig zal verrijzen is gekozen tnsschen het laatst gebouwde huis en het meisjes-weeshuis, dat in 4866 werd gebouwd. Behalve een slaapzaal voor 120 weezen, zullen nog de volgende lokalen worden aangebracht: een om de groenten voor de keuken gereed te maken een bergplaats voor drooge eetwaren, een karn- en melkkamer om boter te bereiden, en een groot ma gazijn van kleeren. Het gebouw zal drie verdiepingen hebben, alleen boven de keuken twee, en behalve onder de keuken zal een sousterrain onder het ge bouw door loopen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tot leden van het kiescollege voor de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heerenP. Van Veen, P. Van der Does, J. W. Van de Weert Wz., B. Van Asperen Vervenne, L. De Beste Wz., P. De Ronde, terwijl nog voor drie leden eene herstemming op 29 Oct. a. s. moet plaats hebben tusschen de heeren D. Kuijper, A. L. Den Hartog, W. Timmerman, F. J. Boone, J. De Graaff en Joh. De Kruijter. Bedankt voor het beroep naar Schore en Vlake door W. Van der Spek, cand. te Haarlem. Bedankt voor het beroep naar Vlaardingen door ds. P. J. Van Melle, te Minnertsga. Door de classis Zwolle is toegelaten als cand. tot de H. Bediening bij de Chr. Ger. gem. de heer A. M. Donner, beroepen pred. te Genemuiden. De algemeene synode heeft tot hoogleeraar in de godgeleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de universiteit te Groningen benoemd Dr. W. C. Van Manen, predikant te Zieriksee. Bij de Ned. Herv. Kerk waren op 4 Oct. 286 plaatsen vacant, of 2 meer dan op 1 Jan. 11. Slechts 42 candidaten zijn thans beroepbaar, en wel de heeren F. A. Van Schaik, D. Cladder, C. L. Van den Broek, C. Bouthoorn, II. Franssen, J. C. Ruys, J. W. F. Gobius du Sart, J. A. G. Hoog, H. Bruijel, H. J. Bisperink, H. Van den Bijtel en E J. J. Homan. Door de afdeelingen van het Nederlandsch on derwijzers-genootschap zijn tot leden van het hoofd bestuur gekozen de heeren J. Van der Hoeven en A. L. Roest, te Amsterdam. Landbouw en Veeteelt. Kapelle. Nu het zaaien der wintervruchten nage noeg geheel is afgeloopen, breekt er voor den arbeiders stand een slechte tijd aan. In andere jaren levert dan het ooftplukken nog wat verdiensten op, doch de schaarschte aan fruit zal thans oor/aak zijn, dat dit spoedig zal zijn afgeloopen. Dan rest nog het zooge naamd jwisschen reezen"; maar, aangezien ook de wisschen, althans onder deze gemeente, beneden het middelmatige bleven, belooft ook deze arbeid niet veel opbrengst voor de arbeiders. Naar aanleiding van hetgeen ter Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam is gebleken, heeft het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw aan het Bestuur van het Paardenstamboek een krediet verleend om deskundigen te raadplegen over hetgeen te doen staat tot verbetering van het paardenras, en een aan dat van het Rundveestamboek om advies in te winnen over de koeien. Voorts zal den heer Cuperes over schapen, den heer Reindersma over varkens, denzelfden in vereeniging met den heer Duursma over gereedschappen, den heer Passier over boter en den heer Van Asperen over kaas advies gevraagd worden.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1