Marktberichten. Nagekomen Advertentie. op Donderdag den 16 October 1884, zilver- en kopergeld was verdwenen. Daar de deurer. steeds goed gesloten worden, vermoedt men dat de dader zich 's avonds heeft doen insluiten. Door de mosselvloot te Tessel werden in de afgeloopen week ruim 3000 balen mosselen gekord. Het grootste deel was ter aanplanting op de Zeeuwsche banken bestemd. Te Osch is Zondagavond een moord gepleegd. Eenige jongelieden, die een bezoek hadden gebracht aan het naburige Heesch, werden even buiten de ge meente zonder eenige aanleiding door enkele personen, met knuppels gewapend, aangevallen. Twee der aan gevallenen wisten, ofschoon gekwetst, te ontkomen maar de derde, die bij den eersten slag ineenzakte, is'Maandagochtend niet ver van zijne woning bewus teloos gevonden en heeft eenige uren daarna den geest gegeven. De verslagene, P. C.., was een jongeling van 23 jaren, werkzaam bij de registratie te Osch. zeer gezien bij zijne superieuren, en de zoon eener achtens waardige familie. De verslagenheid in het dorp is algemeen; dit is dan ook niet te verwonderen, want dit is reeds de derde moord binnen twee jaren, en bijna dagelijks hebben er aanrandingen en vechtpartijen plaats. Onder het opschrift«Let wel" leest men in het Bat. Handelsblad de volgende advertentie «Er biedt zich aan een Engelsch matroos, goed ge conditioneerd en voorzien van de vereischte legitima tiepapieren, om dienst te doen als schipbreukeling bij een der Atjehsche kuststaatjes, dat langs dezen thans gebruikelijken weg openstelling zijner havens mocht willen verkrijgen. Als voorwaarde wordt niets anders verlangd dan eene goede behandeling, vier niet leelijke vrouwen en een aandeel in het door Nederland te betalen losgeld. «Rellecteerende potentaten worden verzocht, voor nadere bespreking der détails van stranding, gevan genneming, enz., hun brieven te adresseeien aan het Bat. Handelsblad, «motto Schipbreukeling". Ds. Ploos van Amstel heeft te Leeuwarden in een gebed de politiek ingevlochten, in verband met de aanstaande verkiezingen. Hij bad o. a., dat de Heere zorgen zou, dat dezulken verkozen wierden, die Gods woord belijden en geacht kunnen worden tot Gods volk te behooren en die voor de Christelijk Nationale scholen en de Vrije Universiteit ijveren. (N. R. Ct.) Te Urk stortte bij het graven van een kelder ter diepte van 2 meter, in de onmiddellijke nabijheid eener woning, op dl dezer de muur dier woning, waartegen zich eene bedstede bevond, naar beneden, waardoor man, vrouw en kind onder het nedervallend puin als bedolven werden. De man is er met den schrik afgekomen, terwijl de vrouw nogal kneuzingen bekwam, en het kind dadelijk onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. Bij het uitgraven van den grond voor de land- hoofden aan de nieuwe Duivelsbrug in het Ginneken bij Breda zijn gevonden een fraaie immortellenkrans van porselein, een ouderwetsch aarden kannetje met oor en een koperen klepel, waarschijnlijk volgens de legende uit de duivelsklok door den duivel destijds van de kerk gehaald, voor dat deze gewijd was. Uit wraak, dat men hem beet had genomen met het maken der eerste brug, had Satan gezegd, dat de eerste, die er overkwam, de zijne zou zijnnie mand durfde er dus over, tot men op het denkbeeld kwam, een hond er over te jagen, die, nauwelijks over het midden der brug zijnde, er doorzakte en verdweeneen tweede en derde hond gingen er goed over. Daarom gingen de menschen er ook gerust over, en werd er feest gevierd, omdat men den duivel zoo gefopt had. Door een Dinsdag ochtend van Arnhem komenden trein werd nabij de lunetten te Utrecht een werkman overreden, die bijna onmiddellijk den geest gaf. Naar aanleiding van het bericht omtrent eene snelle reis van eene binnenlandsche stoomboot deelt men mede, dat de stoomboot «Zeeland", varende van Rot terdam op Zieriksee en omgekeerd, gisteren de reis deed in 4% uur, met aandoening van alle veren in de beide richtingen. De «Zieriksee no. 1", die de reis deed in 4% uur, had enkele veren overgeslagen. (N. R. Ct.) De burgemeester van Helder voltrok jl. Donder dag, als ambtenaar van den burgerlijken stand, het 5000e huwelijk in die gemeente. Deze omstandigheid gaf hem aanleiding de jeugdige echtparen en hunne fa- miliën, na afloop der huwelijksvoltrekking, een feestje te bereiden. Hij bood de bruiden ieder een bouquet en een flacon odeur aan, terwijl hij allen op wijn en een gebakje onthaalde. Verder liet hij de echtparen loten om een feestgeschenk, een fraaie hanglamp. De Engelsche pakketpost heeft sedert eenigen tijd een proef genomen, die uitstekend bevalt. De min of meer hooge rijtuigen, die ook daar in gebruik waren voor het bezorgen der postpakketten, zijn ver vangen door drieraderige vélocipèdes, die als minia tuur-goederenwagens zijn ingericht en met groote vlugheid, zonder gevaar voor den koetsier om van zijn bok te vallen of met andere rijtuigen in botsing te komen, over de straat rijden en zeer de aandacht trekken door hun helroode kleur. Het materieel is veel goedkooper en de bediening veel vlugger. Eene merkwaardige statistiek. In Engeland zijn 347 vrouwelijke smeden, die inderdaad den zwa- ren smidshamer hanteeren en 9138 vrouwen, die spijkers (nagels) voor hoefijzers maken, terwijl 10592 zich bezig houden met boekbinderij en 2302 letter zetters zijn. Er zijn 123,995 leeraressen, 7162 vrou welijke zendeligen en prediksters. Door de regeering zijn 3260 vrouwen aangesteld als copiïstenmet schilderen houden zich bezig 1180 vrouwen, met graveeren 67, terwijl 1000 studeeren, 37910 oppas seressen zijn, 452 schrijven of boeken uitgeven en 1309 zich onledig houden met de verschillende onder- deelen van de photographie. Tusschen Brussel en Parijs zullen van heden af nieuwe treinen loopen met «voitures-salons" en «restau rants". De trein zal den afstand afleggen in 5% uur. Zaterdagochtend heeft 'tte Namen gesneeuwd. De aankomende treinen waren wit van de sneeuw. Einde November zullen te Lyon werkplaatsen worden geopend, maar slechts 200 werklieden zullen daar kunnen worden gebruikt, terwijl er 15 000 leegloopen. Een handelaar in diamanten te Parijs is door een Hollandsche makelaarster in dat vakzekere juffrouw M., voor ƒ50 000 aan diamanten opgelicht. Men zoekt de dievegge. Twee zoölogen, te Havre, hebben ontdekt, dat de pieterman bij de visschers algemeen gevreesd een gif-klier heeft aan den voet der stekels achter den kop. Kleine dieren, met dat vergift ingeënt, stierven een spoedigen dood. Door het eten van champignons zijn te Villenave d'Ornon dertien personen vergiftigd, waarvan reeds zes overleden zijn. In een armoedig vlieringkamertje te Parijs over leed dezer dagen een werkman. Daar de overledene geen bloedverwanten had, kwam de commissaris van politie er aan te pas, die in een oude kast 64 000 frs. aan effecten vond. Als een bijzonderheid mag wel worden vermeld, dat het stoomschip «Tongariro", kapt. Ilallett, 9 dezer van Nieuw Zeeland te Plymouth aangekomen, drie reizen rondom de wereld volbracht heeft in 11 maanden en 11 dagen; zoodat dit schip, den tijd voor het laden bij de eerste reis en voor het lossen bij deze laatste reis medegerekend, gezegd kan worden in 12 maanden driemaal rondom de wereld te zijn geweest. Het Petersburger kanaal zal vermoedelijk nog deze week geopend worden. Drie Russische oorlogs schepen zijn reeds door het kanaal de Newa binnen- geloopen en de «Afrika", een reusachtige kanonneer boot, ligt bij de Nicoiaibrug geankerd. Het is de eerste maal dat de Petersburgers een oorlogsschip vlak voor de stad kunnen aanschouwen. Ze brengen dan ook in grooten getale bezoeken aan het schip, waarop voort durend muziek wordt gemaakt. Zoodra de groot-admi raal Alexei Alexandrowitsch uit de Krim terug is, zal de Keizerin persoonlijk het kanaal openen door't door knippen met een zilveren schaar van een blauw lint, dat over de breedte van het geheele kanaal is gespannen. Er is 10 jaren aan dit werk gearbeid en de kosten hebben 10,031,751 roebels bedragen. -De Christian bevat eene mededeeling uit Rijsel, dat een Engelschman, wiens gangen door twee detec tives werden nagegaan, eenige weken geleden in die stad arriveerde. Hij begaf zich naar een hötel en de politiemannen namen er evenzeer hun intrek en wisten kamers te krijgen die naast zijn vertrek gelegen waren. Den volgenden morgen vroeg nam hij een rijtuig en reed spoorslag door Rijsel, gevolgd door de detec tives, die den geheelen nacht gewaakt hadden en het rijtuig niet konden bijhouden, maar van de vervol gingsplannen ook voorloopig afzagen, toen zij er door verschillende omstandigheden achter waren gekomen, wat de eigenlijke plannen van den man waren. lederen morgen verlaat een groote wagen de gevan genis, die twee groote manden met door de gevangenen vervaardigde pantoffels en schoenen bevat en op den ochtend dat ons verhaal voorviel, kwamen de beide detectives met twee man van de geheime politie, allen als ambachtslieden vermomd, in de nabijheid der ge vangenis bijeen en wachtten de verschijning van den wagen af. Toen het voertuig de gevangenis zoude verlaten, werd het plotseling tegengehouden, de manden wer den geopend en er kwamen twee Engelschen uit te voorschijn die, doordien gevangenisbewakers en koetsier vermoedelijk omgekocht waren, zich daarin verscholen hadden om zoodoende in vrijheid te komen. Zij werden onmiddellijk weder in verzekerde bewa ring gebracht en weldra verliet het rijtuig met de beide manden de gevangenis. Toen het een eindweegs gereden had, kwam eens klaps de vreemdeling van het hotel te voorschijn, hield het rijtuig staande, sneed de touwen, waarmede de manden dicht gebonden waren stuk en riep luide: «Gij zijt vrij, gij zijt vrij!" «Maar gij niet", luidde het antwoord van de detec tives, die zich in de manden verscholen hadden, en die den edelmoedigen bevrijder bij de kladden namen en hem onmiddellijk naar de gevangenis transporteerden. De drie gevangenen worden verdacht van een grooten diefstal van diamanten te Parijs gepleegd te hebben een der gevangenisbewakers is gearresteerd; hij had achthonderd pond sterling ontvangen om de ontsnap ping te doen gelukken. Bij het fouilleeren van den Engelschman werd eene som van tweeduizend francs bij hem gevonden. In eene officiëele bekendmaking vanwege de Regeering wordt medegedeeld, dat de ongeregeldheden bij het jubileum der universiteit te Kiew geenszins het gevolg zijn geweest van verkeerde handelingen bij het universiteits-bestuur ten opzichte der studenten. Eerst toen het als ontegenzeggelijk vaststond dat de studenten meer en meer onder den invloed geraakten van personen die het er op toelegden het feest te storen, werd er met het stelsel van toegeven gebroken en werd er be sloten, aan de studenten den toegang tot de gehoorzalen te ontzeggen. De meeste studenten hebben wel ingezien dat er van hunne zijde verkeerde dingen plaats hadden, maar schijnen niet genoeg zedelijke kracht te hebben gehad om de onruststokers te keer te gaan, die zich achter de door hen misleiden wisten schuil te houden. Ten einde de uiniversiteit van zulke elementen te zuiveren, wordt nu bepaald, dat de colleges en alle wetenschappelijke werkzaamheden der studenten tot 1 Januari 1885 zullen stilstaan. Inmiddels zullen alle studenten worden weggezonden en zal aan de andere universiteiten worden verboden, ze aan te nemen. Voorts is er eene Commissie benoemd, bij welke tot 1 December schriftelijke aanvraag kan worden gedaan om weder bij de universiteit te worden toegelaten, zullende deze Commissie omtrent iederen aanvrager een nauwkeurig onderzoek doen en geen andere stu denten toelaten dan dezulken, wier vertrouwbaarheid boven allen twijfel verheven is. Omtrent de ongeregeldheden te Senzeilles, waar van per telegraaf melding is gemaakt, verneemt men nader het volgende: De gemeenteraad hield Donderdag zitting, om te beraadslagen over de uitvoering der schoolwet. Wegens handelingen van den pastoor, die den gemeenteraad beheerscht, wist men vooruit wat er zou worden besloten. Ten gevolge daarvan was er eene talrijke menigte voor het stadhuis bijeengekomen, en nauwelijks hoorde men dat de Raad het besluit had genomen om de meisjesschool op te heffen, of het volk drong onstui mig de raadzaal binnen. De raadsleden werden uitge dreven, de burgemeester werd door e?n steen zoodanig aan het hoofd getroffen dat hij nedervielde schepenen werden op den grond geworpen en geslagende overige leden ontkwamen, door de vlucht te nemen naar eene schuur. Vervolgens trok de menigte naar de pastorie en begon aldaar eene ketelmuziek. De pastoor loste op de menigte vier revolverschoten, en daarop werd het huis bestormd, de glazen verbrijzeld, de deuren ingeslagen en alles geplunderd De gendarmerie uit Philippeville heeft aan het tumult een einde gemaakt. Laatste en telegraphische berichten. Bij het bestuur der Centrale Liberale Kiesver- eeniging is bericht ontvangen van mr W. A. Van Hoek te Middelburg, dat hij geene candidatuur voor de Tweede Kamer kan aanvaarden. Met het oog daarop verwijzen wij de leden der afdeeling «Goes" naar achterstaande advertentie, waarbij zij opgeroepen worden tot bijwoning eener vergade ring dier afdeeling op morgen (Donderdag) des avonds te 8 uren in de «Prins van Oranje". Naar men ons meldt heeft de anti-revolution- naire kiesvereeniging gisteravond eene vergadering gehouden, waarin de beide afgevaardigden voor ons district, de heeren jhr. mr. De Savornin Lohman en jhr. mr. Pompe Van Meerdervoort, weder werden can- didaat gesteld voor de aanstaande verkiezing, hoe wel erkend werd, dat de richting der beide heeren op politiek gebied niet geheel dezelfde was. Men heeft zich van uit dit district alleen per mis sive tot de op heden te houden deputaten-vergade- ring te Amsterdam gewend, doch geene afgevaar digden derwaarts gezonden. Dinsdagnamiddag zou de landbouwer B. van onder Nieuwdorp op zijn terugreis uit Goes met zijn chais het gerij van een anderen landbouwer B. voor- bijrijden op den grintdijk niet ver van zijne woning, toen hij het ongeluk had met dat gerij in aanraking te komen, tengevolge waarvan zijn voertuig van den dijk kantelde, waarbij zijne vrouw belangrijk verwond werd. Daar dhr. Leunis afwezig was, is heelkundige hulp verleend door dhr. Boogaert uit Driewegen. Brussel, 15 Oct. Men acht de kansen der liberalen gerezen, daar de werklieden-candidaten zich terug trokken. Parijs, 15 Oct. Generaal Brière's dépêche houdt, in tegenspraak met de Engelsche dépêches, vol, dat de Franschen op de beste Chineesche troepen eene besliste overwinning behaalden. Londen. 15 Oct. De regeering der Argentijnsche republiek beval den nuntius uit het land te zetten. De Nisero-schepelingen, op weg naar Liverpool, kwa men te Aden aan. Uit hun verhaal blijkt dat zij in Tenom eene poging tot ontvluchting hebben gedaan, doch dat zij achterhaald en geboeid teruggebracht werden. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u plaatsing voor onderstaande in uw courant van hedenavond, u bij voorbaat mijn dank betuigende. Gisteren werd mij aan huis bezorgd een strooibiljet, uitgaande van «vele leden" van Kerkeraad en Kies college, zonder vermelding van de namen van die vele leden. Met den inhoud van dat strooibiljet kan ik mij volstrekt niet vereenigen, en daar ik als diaken Kerkeraadslid en zoodanig ook lid van het kiescollege ben, gevoel ik behoefte aan de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente alhier te verklaren, dat ik niet behoor tot die vele leden. Met alle achting, Uw. dw. dn. II. J. ROSKES. Goes, 15 October 1884. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 15 October 1884. Verwachting: Westelijke wind, goed, betrokken 316e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 14 October. 'Je lijst. No. 16942 f 15000. Nos. 3628, 3793, 13053, 19710 elk f1000. Nos. 2670, 2884, 5343, 7796 elk f400. Nos. 239, 11605, 12297, 13520, 15758, 16769, 16611, elk f200. Nos. 1762, 1764, 1928, 57i7, 5904, 8303, 9529, 11822, 11874, 14874, 15080, 15464, 15628, 16817, 17643, 19798 20705 elk 100. Burgerlijke Stand Goes. van 13 tot 15 October 1884, Geboren: den 14, Catharina, d. v. Janus Den Herder en Aagtje De Jonge; Jacomina Johanna, d. v. Jo hannes Blackstone en Neeltje BreetveltMaria, d. v. Marinus De Raad en Francina Christina Van Fraassen den 15, Matthens, z. v. Jan Van Waarde en Laurina Van Hoorn. Overleden den 14, Pleuntje Torbijn, 42 j., gehuwd met Pieter Abraham RijkaartJohanna Maria, 2j., d. v. Cornelia Constant! Dalebout en Sara Dalebuut. Datum. 16 Oct. 16 Oct. 21 21 29 5 Nov. 6 - 7 - 10 12 12 13 13 14 15 17 17 17 Verkoopingen en Verpachtingen. Plaats. Ierseke, Ierseke, Goes, Goes, Wemeldingi Ovezaud, Kloetinge, 's-Graveupolder eu Hoedekenskerke, boomen, Heinkeiiszand, boomen, 's-H. Arendskerke, booinen, Voorwerpen. manufacturen, loods enz., woonhuizen enz., goud en zilver, bouwland, boomen, boomen, liilland, Heinkeiiszand, Ovezand, Nisse, '8-Gravenpolder, Hoedekenskerke, Oudelande, boomen, boomen, boomen, boomen boomen, boomen boomen, i-Heer Arendskerke, boomen, v Kloetinge, boomen, 19 't Heinkeiiszand, boomen, 20 Heinkenszand, boomen, Information De Vos. De Vos. Mulock Houwer. Mulock Houwer. Mulock Houwer. Mr. Liebert. Mr. Liebert. Mr. Liebert. Karseboom. Karseboom. Mr. Liebert. Mr. Liebert. Pilaar. Karseboom. P. Overman. Karseboom. P. Overman. Pilaar. Mulock Houwer. Karseboom. Karseboom. GOES, 14 October 1884. Bij zeer geringen aanvoer van alle Granen werd Tarwe in enkele gevallen iets booger betaald. Overigens prijshoudend gebleven. Nieuwe TARWE per hectoliter 6,75 a 7,25 Jarige TARWE 6,50 a 6,80 ROGGE 5,80 a 6,25 WINTERGERST 5,— a 5,50 ZOMERGERST 4,70 a 4,90 HAVER 2,50 a 3,— BLAUWE ERWTEN 7,50 a 8,50 BRUINE BOONEN 8,— a 9,— PAARPENBOONEN 6,— a 6,20 W1NTER-KOOLZAAD per a KARWEIZAAD a BOTER per K G. (Ned.<B 1,20 a 1,24 EIEREN per 100 Btuks 5,40 a 5,60 ROTTERDAM, 13 October 1884. Tarwe. Ofschoon de aanvoer middelmatig was, be stond er toch geen bijzondere kooplust, zoodat de prijzen onveranderd bleven. Jarige en nieuwe Zeeuwsche, de beste f7,50 a f 8, soms nog daarboven, mindere f6,50 a f 7,40. Rogge. Inlandscbe met kleinen aanvoer ruim prijs houdend. Zeeuwsche, de beste f6,20 a f6,60. Gerst weinig ter markt, kon ook gemakkelijk vorige prijzen opbrengen. Zeeuwsche winter f5,20 a f 5,6u, mindere f 4,70 a f 5,10, dito zomer ft a f 5,40, mindere f4,50 a £4,90. Haver alsvoren. De beste f 3,60 a f 4,20, mindere f2,50 a f3,50. Boekweit. Noord-Brabantsche f166 tot 1172 per 2100 kilo naar qual. Paardenboonen waren alsvoren te plaatsen. De beste f6,50 a f6,80, mindere f6 a f6,40. Duiven boonen komen nog niet veel voor en werden ruim alsvoren betaald van f6,75 a f7,75. Met Bruine boonen was het traag en moeielijk vorige prijzen te bedingen. De beste f9,75 a f 10,50, goede f8,75 a f9,50, mindere f7,50 a f8,50. Voor Witte boonen bestond wederom goede vraag en waren tot vorige prijzen gemakkelijk te ver- koopen. De beste soorten f 10,75 a f 11,75, goede f9,50 a f 10,50, mindere f 7,50 a f 9,25. Blauwe erwten ondervonden tot onveranderde prijzen goeden aftrek De beste f8,50 a f8,75, mindere f7,75 a f8,25. Voor de voer f6,75 a f7,25. Schokkers met weinig vraag van f8,50 a f9,50. Koolzaad slap en moeielijk te verkoopen van 45 a 62 Zomerzaad f9 a flO. Hennepzaad flOafll. Kanariezaad in een doen. Het beste f8,75 a 19,50, minder 17,60 a f8,50, per 100 kilo f 10,50 a f 12,50. Meelbericht. Overzicht 13 October. De notee ringen bleven onveranderd, doch de vraag nam toe, vooral voor tweede qualiteiten. Heden was de stemming vaster en kwamen er eenige afsluitingen tot stand. Vlas. De aanvoer heden ter markt bedroeg onge veer 6700 steen, waarvan slechts enkele partijen koopers vonden. De vraag bestond voornamelijk voor de mindere en middelsoorten, waarvoor besteed werd 35 tot 45 stuivers. Lijnzaad. Met een kleinen aanvoer bestond er heden meer vraag, voor puike partijen werd f 11,75 a f 12,10 besteed, afwijkende f 10,50 a f 11. Zeeuwsche eieren f5,10 af 5,20 de 100 stuks. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden onge veer 9000 heet, prijs f 1,50 per 50 kilo. M eekrap. Bij ruimer aanbod, tot ongeveer vorige prijzen, was de omzet beperkt. Aardappelen. Champignons f 0,90 a f 1,10, j ammen poters fO,80 a f 1,Zeeuwsche blauwe fl,60 a fl,75, alles per heet. De aanvoer overtreft ver de vraag, vooral in champions en afwijkende soorten jammen was de handel lusteloos. ROTTERDAM, 14 October 1884. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd1941 runderen, 293 vette- en graskalveren, 5 nuchtere kalveren, 1738 schapen of lammeren, 578 varkens, 373 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen 1ste qual. 83 c., 2de qual. 69c„ 3de qual. 49 c., kalv. 1ste qual. 100 c.,2de qual. 80 c., schapen 92 c., alles per kilo. Het magere vee was door den grooten aanvoer lager in prijs. De aanvoer van weivarkens was grooter dan gepas- seerden marktdag, en de prijzen zijn ook beter. Men besteedde voor goede qualiteit 50 a 56 cent per kilo. Voor Londen geen aanvoer. De prijzen der boter waren heden als volgt-. Ie qual. f 66, 2e qual. f62, 3e qual. f58, per '/s kilo 85 a 60 c. Aangezien de heer mr. W. A. VAN HO EK voor de candidatuur voor lid der Tweede Kamer voor dit district heeft bedankt, worden de leden van de afdee ling Goes der „Centrale Liberale Kies vereeniging" opgeroepen tot eene nadere bijeenkomst des avonds te 8 uren, in de „Prins van Oranje" alhier. Namens het Bestuur, J. J. RAMONDT, Secretaris,

Goessche Courant | 1884 | | pagina 6