1884. N°. 122. Dinsdag 14 October. 71ste jaargang. De geest van het slot Gairloch. Slachterij en Droogerij, Uilloting aangegeven Obligaliën eene gi'ootere te mogen oprichten FEUILLETON. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiên is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Aan JOHANNES VAN DER REIT is vergunning verleend tot het oprichten eener in het perceel wijk E no. 114, gelegen in de voorstad. Goes, den 11 October 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De lijst van de ter in de gevestigde schuld der gemeente is opgemaakt en zal ter secretarie gedurende de laatste helft dezer maand ter visie liggen, terwijl de nitloting zal plaats hebben ten raadhuize, op daterdag den I November 1884, des namiddags te éen uur. Hoes, den 11 October 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door SIMON VAN DER PEIJL is vergunning ver zocht, om in het perceel wijk A no.228 aan de Laurens Pieter Van de Spiegelstraat naast de thans bestaande STOOMMACHINE, tot het bewerken van hout. Dit verzoek met de bijlagen ligt ter secretarie ter visie, terwijl Zaterdag den 25 October a. s. des na middags te éen nar in het raadhuis gelegenheid zal gegeven worden tot het kenbaar maken en toelichten van bezwaren tegen de inrichting. Ooes, den 11 October 1884 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. GOES, 13 October 1884. In vereenigde zitting is Zaterdag de zitting der Staten-Generaal gesloten door Minister Heemskerk, die herinnerde, dat deze sluiting en ontbinding der beide Kamers eenig en alleen voortvloeien uit de gebiedende bepaling der Grondwet, in verband met de aangeno men wet omtrent verandering van art. 198. De Regee- ring betuigde de Kamers dank voor hare medewerking in de behartiging van 's lands belangen in deze korte zitting. De Standaard beveelt haar volkje aan vooral op Zondag voor de verkiezingen te werken. Dan spreekt men zooveel meer menschen dan anders! Men weet, dat voor De Standaard de eisch van Zondagsrust niet voldoende is, maar een aandrang tot Zondags heiliging noodzakelijk. Heiligt zij den Zondag bij voorkeur door verkiezingsagitatie vraagt Het Vad. Z. M. de Koning wordt in de helft van November voor korten tijd uit Luxemburg in de residentie ver wacht, waarschijnlijk om den eed aftenemen aan de leden der Eerste Kamer. Door de Regeering is ingediend een ontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Curapao over het dienst jaar 1880 op een nadeelig slot van 10,026,60%. 10) Ervaringen eener Dnitsche gouvernante in Schotland. Uit het Duitsch. VI. Zoo naderden de Kerstdagen en het feest bracht mij, als het meest gewenschte geschenk, Fraulein Eisner met den brief. Het is licht te begrijpen, hoe gioot hare verwondering was, toen zij al de bijzonderheden vernam en met welk eene belangstelling zij evenals Mrs. Hanbury en de dokter, de twee eenige personen die tot nutoe in het geheim betrokken waren, den indruk verbeidde, die hare verschijning en de brief op Lizzie zouden teweegbrengen. Des dokters raad was dat eerst Fraulein F.lsner haar zou bezoeken, vervolgens Lizzie gemagnetiseerd worden, baar dan te ondervragen en haar eerst daarna den briei ter hand zou worden gesteld. De vastgestelde dag brak aanwij verkeerden in eene vreeselijke spanning en een benauwd gevoel be kroop ons allen; zelfs Mrs. Hanbury en de dokter verkeerden in een bijzonder opgewonden toestand. De bijeenkomst had ditmaal plaats in het gesticht van dokter Butler. Toen wij in de kamer kwamen, die half donker ge maakt was en waarin Lizzie zich bevond, trad Frau lein Eisner, bij den aanblik van haar zeer ontdaan, eenig» passen achteruit, terwijl zij uitriep: »Zij is het, zoowaar ik mijzelve ben, het is Lizzie. Mijn God, Het Stbl. no. 206 bevat een Kon. besluit van 3 Oct. 1884, houdende voorschriften tot uitvoering van art 45 der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. no. 127) tot regeling van het lager onderwijs, zooals dat artikel is gewijzigd bij de wet van 11 Juli 1884 (Stbl. no. 123). Dit besluit treedt 1 Jan. 1885 in werking en bevat administratieve voorschriften ten opzichte der verreke ning van de Rijks-uitkeering der 30 pet. aan de ge meenten. Gedep. Staten doen den Minister in Januari van elk jaar opgaaf van de door hen op de Gemeente-begroo- tingen goedgekeurde sommen voor het lager onderwijs voor zoover deze onder de termen van de 30 pet. vallen, in vergelijking met de vroeger (vóór 1878) toegekende subsidiëii voor de tractementen van onderwijzers en onderwijzeressen. Naar die opgaven wordt door den Minister het voor schot vastgesteld, dat aan de gemeenten kwartaals- gewijs wordt uitbetaald. De gemeenten declareeren aan het Rijk 30 pet. voor de kosten van de schoollokalen enz., als de betalings termijnen voor de gemeenten zeiven verschenen zijn. Zoo ook wordt gehandeld met de aari het Rijk in rekening te brengen vergoeding van het bedrag der kosten voor het aanschaffen der noodzakelijke school- meubelen bij eerste inrichting van nieuwe schoollokalen. Preciese opgaven der bijzonderheden zullen daarbij ver- eischten zijn. Binnen vier weken na de inzending wor den die declaratiën betaald. Jaarlijks in Januari zenden Gedep. Staten opgaaf van hetgeen, blijkens de vastgestelde gemeente-reke ningen, door het Rijk voor de kosten van het onderwijs is moeten betaald worden. Het verschil tusschen dat bedrag en het reeds gedane voorschot wordt, hetzij ten laste van een volgend dienstjaar aan de gemeente uitgekeerd, hetzij op het voorschot over een volgend dienstjaar verhaald, al naar gelang het genoemd ver schil ten voordeele van de gemeente of van het Rijk is. 's-Gravenpolder. Het eerste proces-verbaal, opge maakt wegens overtreding van art. 50 der Politie verordening betreffende het hardrijden door de kom der gemeente met den marktdag te Goes, nadat de tweede afkondiging daarvan heeft plaatsgehad, werd jl. Vrijdag voor het Kantongerecht te Goes behandeld. Met nieuwsgierigheid wordt daarom tegemoet gezien of veroordeeling dan wel vrijspraak volgen zal. Onlangs werd alhier ook proces-verbaal opgemaakt wegens het niet tijdig indienen van een verhuizingbiljet, hetwelk in Zuid-Beveland zelden is voorgekomen; de beklaagde is echter vrijgesproken. Processen-verbaal wegens bet misbruiken van sterkedrank komen thans minder voor dan vroeger. De overeenkomst, door de gemeente Vlissingen met de Maatschappij tot exploitatie van gronden geslo ten, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland goed gekeurd. Naar de N. Ii. Ct. verneemt is het subsidie, door de Regeering ten behoeve van onze vertegenwoor diging ter Internationale tentoonstelling te Antwerpen bij afzonderlijk wetsontwerp aan de Staten-Generaal aantevragen, vastgesteld op een bedrag van 75,000. Met 15 October a. s. vangt de winterdier,st op onze spoorwegen aan. zijn hare ouders dan toch waarlijk zoo wreed geweest, om haar voor de wereld dood te verklaren en haar hier aan de barmhartigheid van vreemden over te geven 1 Maar, goddank hebben die vreemden meer me delijden met haar gehad dan hare eigene ouders." Hare oogen vulden zich met tranen en zij was bitter bedroefd over het lot van hare voormalige leerling. De zieke lag stil en ongevoelig op een rustbed, zij scheen nauwelijks iets van hare omgeving te bemerken, en haar geest scheen in een droomerigen toestand te verkeeren. Eensklaps ging Friiulein Eisner voor haar staan en zeide Lizzie, Lizzie, kent gij mij niet Lizzie Kilmory", zeide zij nog eens duidelijk en langzaam, «kent gij Friiulein Eisner niet meer?" Het was of er plotseling een licht voor Lizzie opging er kwam leven in hare oogen, zij keek Friiulein Eis ner aan die voor haar stond, streek als bezinde zij zich met de hand over haar gelaat en voorhoofd en viel toen weder terug in den toestand van gevoel loosheid zij had haar niet herkend. Het is mijn doel niet u eene beschrijving te geven van de bewerkingen met de handen, waardoor die eigenaardige toestand ontstaat, bekend onder den naam van magnetische slaapwij waren te veel leeken in dit vak, om ons rekenschap te kunnen geven over het verband dat daarin met de menschelijke natuur be staat,. Wij stonden er bij, zagen de bewerking en gevoelden eene grenzelooze bijna angstige bewondering voor de macht en de kracht, die door do handen van den eenen menseh zulk een invloed over den geest en den wil van een ander mensch konden uitoefenen; een die ten zegen kan strekken als zij door goede handen en op eeri goede wijze wordt aangewend, e« een die zeer Blijkens de begrooting varr uitgaven voor de ]»J^jksgestichten Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1885, worden de uitgaven geraamd op/645,364, In de gestichten werden verpleegd op 1 Juli jl. 2848. Bovendien bevonden zich op dat tijdstip in de gestichten 42 veroordeelden wegens dronkenschap. Het cijfer van de bevolking der gestichten is alzoo gedurende het tijdvak van 1 Juli 1883 tot 1 Juli 1884 opnieuw gestegen, daar het op 1 Juli 1883 een cijfer van 2643 bedroeg. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer De Pree, predikant bij de Chr. Geref. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naai Bodegraven. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Baar land dhr. H. J. Bisperink, cand. te Haarlo (Gelderland). Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Wol- fertsdijk ds. P. Kaptein te-Amstelveen. Bedankt voor het beroep naaf Kattendijke door den heer W. Van der Spek, cand. te Haarlem. Waarde. De heer C. L. Van den Broek heeft voor het beroep naar hier bedankt. Donderdag 2 October is door de classikale ver gadering der Christ. Geref. kerk te Goes tot de heilige bediening toegelaten de heer W. Schock, theol. cand. te Kampen en beroepen predikant te Nieuwdorp. Bij de inwijding van het nieuwe kerkgebouw der Christ. Geref. gemeente te Wolfertsdijk dat, zooals wij meldden, Zondag 2 Nov. zal plaats hebben, zal volgens Het Zuiden ds. D. De Pree uit Goes de wijdings rede uitspreken. De heer E. J. W. Koch, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg, heeft om redenen van gezond heid tegen lo. Januari a. s. emeritaat aangevraagd. Bij gelegenheid van het 50jarig bestaan der Christ. Geref. kerk, te herdenken op 13 en 14 Oct., is aan het curatorium in vereeniging met hh. docenten der theol. school te Kampen, inzonderheid met den archivaris dier kerk, opgedragen een gedenkboek dier afscheiding, namens de Christ. Geref. kerken, uit te geven. Aan de gemeente Driewegen is een buitengewoon subsidie van 3904 verleend in de kosten van het lager onderwijs. Rechtszaken. De Arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft Zaterdag o. a. veroordeeld: N. L., 40 j., land bouwer te Eilewoudsdijk, wegens openbare dronken schap tot 10 dagen gev. en opzending naar een Rijks werkinrichting gedurende 3 maanden. De zaak tegen Adriaan Bevelander, beschuldigd van diefstal met buitenbraak enz., bij den heer Fransen Van de Putte te Goes, zal door het gerechtshof te 's Hage, volgi-ns nader bericht, behandeld worden op Vrijdag 31 October a. s. Kunst, Wetenschap en Letteren. In den Parkschouwburg te Amsterdam heeft Vrijdag voor eene goedbezette zaal de eerste voorstelling gevaarlijk kan zijn wanneer zij ten kwade en door een gewetenlooze wordt uitgevoerd. Spoedig daarop was Lizzie in diepen slaap gemagne tiseerd zij beantwoordde met heldere en duidelijke stem alle tot haar gerichte vragen, die betrekking hadden op hare gezondheid, hare omgeving en haar tegen woordig leven elke vraag over haar verleden werd echter bf in 't geheel niet bf zeer verward beantwoord. Toen Fraulein Eisner bij haar kwam en haar onder vroeg werd zij wel erg onrustig, doch dat kon even goed veroorzaakt worden door de tegenwoordigheid der vreemde vraagster, want er volgde geen tijdelijke terugkeer van haar denkvermogen. Het was duidelijk dat door de magnetische behan deling hare gedachten een eenigszins regelmatigen loop namen en eene juiste beoordeeling over haar tegen woordig leven door haar aan den dag werd gelegd ook dat zij een weldadigen invloed uitoefende op hare hersenen, doch dat haar herinneringsvermogen geheel wegbleef en elke poging om daarop te werken te zwak bleek te zijn om daarin eenige helderheid te brengen. »De kracht om te denken bestaat nog," zeide de dokter, «gebeurtenissen die zij met het uitwendige der zintuigen kan waarnemen hebben nog de macht in druk op hare hersenen te maken, dat wil zeggen zij herinnert zich slechts nu en dan iets wanneer een voorwerp, dat op de gebeurtenis betrekking heeft, have zintuigen op den weg kan helpen. Zoo herinnerde j zij zich eerst weder de vlucht van haar kanarievogel, toen haar eenige dagen daarna een nieuwe werd ge- j bracht. Daarom geloof ik ook dat de brief het eenige middel is, om de herinnering aan liet verleden in van Macbeth plaats gehad. De indruk dien het ont zettende drama, middelmatig vertolkt en tot verminkens toe verkort, op het publiek maakte, was gering. Van de acteurs viel den heer Laray in de titelrol, na de gastmaalscène, een toejuiching ten deel. Het spel van Sarah Bernhardt bracht alleen in de slaapwandeling eene huivering van bewondering voort. Voor het overige was de stem der beroemde kunste nares, telkens als zij kracht wilde ontwikkelen, heesch en wanluidend. In die gedeelten harer rol, waar zij als eene vleiende verleidster optreedt, is hare opvatting weinig in overeenstemming met de vreeselijke wooi den, welke de dichter aan de gade van Macbeth in den mond legt, noch met het algemeen karakter dezer Megera. Weinig bevredigd is het publiek huiswaarts gekeerd. (N\ H. Ct.) Zaterdagavond werd te 's-Hage aan Sarah Bern hardt, na afloop der voorstelling, eene serenade gebracht. De gevierde actrice werd bij haar verschijnen aan het geopende venster toegejuicht, vooral toen de «Marseil laise, gevolgd door het »Wien Neerlandsch Bloed," gespeeld was. Voor liet Hotel »Den Ouden Doelen" was eene gasverlichting aangebracht en werd Bengaalsch licht ontstoken. Landbouw en Veeteelt. Er zijn door Andouard en Dezaunay proeven geno men omtrent den invloed van het voederen met pulpe op de melk. Hiertoe ziin zeven melkkoeien aan gelijke stal- voedering onderworpen geworden, welke gedurende drie maanden van 16 tot 60 kilo puipe per dag ontvingen het ontbrekende werd door ander voedsel aangevuld. De uitkomst was van bevredigenden aard, daar de melkafscheiding toenam met de pulpe eu ook het boter- gehalte der melk grooter werdalleen voor boterbe- reiding is echter liet voeren van pulpe geschikt, want tevens leverden deze proeven, dat de melk niet zoo laDg goed blijft en dus minder geschikt is om als melk in den handel te worden gebracht. Académie des Sciences.) Het sLife Stock Journal", een blad van gezag in Engeland, velt naar aanleiding der internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam het volgend oordeel over den landbouw in Nederland. De landbouw in Nederland draagt in de hoogste mate den stempel van conservatisme, doch tevens dwingt hij in sommige opzichten ongeveinsde bewondering af. De bewondering geldt in de eerste plaats het Neder- landsche vee. De Engelsche inzenders waren verbaasd over -de groote vorderingen, die in de laatste jaren op 't gebied van veeveredeling in ons land zijn tot stand gekomen, maar bij de schapen- en varkensfok kerij werd daartegenover een bevreemdende achterlijk heid opgemerkt. Wat de zuivelbereiding betreft, waren zij daarentegen verbaasd over de minder goede hoe danigheid, die in 't algemeen de Nederlandsclie kaas inzendingen kenmerkte. De Londensche correspondent der N. Tt. Ct. schrijft Naar ik verneem worden er zeer krachtige pogingen gedaan om aanstaande jaar, op de veetentoonstelling te Islington, eene werkelijk goede Nederlandsclie in zending te verzekeren. Onderhandelingen zijn reed» J——— haar te doen ontwaken en zoo misschien eenige hel derheid in het verstand te brengen". Wij waren ons allen zeer goed bewust hoe zwaar deze stap woog en hoeveel daarvan afhing; de uit werking er van kon niet anders dan buitengewoon zijn en van hevige zenuwaandoeningen vergezeld gaan, die op het zwakke gestel van Lizzie de ergste gevolgen konden hebben. De dokter gaf haar den brief, zij nam dien aan en gehoorzaam aan zijne woorden: slees dien hardop voor", begon zij de onduidelijke, half uitgewischte regels met eentonige stem voor te lezen, zonder een enkel bewijs dat zij er zich iets van herinnerde, tot zij aan het slot de verschillende namen van Richard Young enz. las. Toen begonnen hare starende oogen te trillen en nooit zag ik duidelijker eene gedachte gelijk een bliksemstraal het gelaat verhelderen. De naam had in haar binnenste een snaar aangeroerd die weerklank vond toen begon zij nog eens te lezen, niet als een automaat die den wil van den magnetiseur volgt, maar hoewel nog half slapend toch op leven digen toon en met meer zelfbewustheid tot zij aan het slot kwam. Eensklaps werden hare blikken vuriger, haar lichaam kromp ineen als door een electrischen slag getroffen, zij ontwaakte uit den magnetischen slaap, de ban was gebroken, zij gaf een harden gil, wilde opspringen, struikelde, zakte ineen en viel bewus teloos in onze armen Sterker dan de kracht van het magnetisme was de vreeselijke schok geweest, die de geest had ondergaan en de boeien had verbroken was de levensdraad r.u afgesneden 1 Of was de waan zin verdwenen Men bracht haar te bed allo middelen om haar

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1