Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kolijnsplant. Zondagvoormiddag werd alhier de be roepen predikant ds. A. Steehouwer van Papendrecht door den consulent ds. J. F. De Later van Wissekerke bevestigd, wiens tekstwoorden waren II Corinthe 4, vers 5 tot 7. Des namiddags deed voor de talrijk op gekomen gemeente ds. Steehouwer zijne inti'ede naar aanleiding van II Corinthe 5, vers 18 tot 21. Waarde. Tot predikant der Hervormde gemeente alhier is beroepen dhr. C. L. Van den Broek, candidaat te Utrecht. De leden der Algemeene Synode zijn opgeroepen tot eene buitengewone vergadering op 15 Oct. e. k., ter benoeming van een hoogleeraar vanwege de Neder- landsche Hervormde kerk. Ierseke. In de spaarbank op school II is gedurende het verloopen kwartaal ingebracht 37,83 en uitge nomen 2. Op het oogenblik bevindt zich in de spaar bank een totaal van 132,32, waarvan ƒ110,25 op rij kspostspaarbankboek jes. De heer Kappell te Heusden is benoemd als onderwijzer aan de school te Drijschor. Zaterdag werd eene algemeene vergadering van het onderwijzersgezelschap in het arrondissement Mid delburg gehouden. Achtereenvolgens werden de onderwerpen «gym nastiek" en «onderwijs in de geschiedenis" ingeleid, waarover eene belangwekkende discussie gevoerd werd. Wat het eerste onderwerp aangaat, besloot de ver gadering een «man van 't vak", den heer P. B. Oost Lievense, gymnastiek onderwijzer te Vlissingen, uit te noodigen, op eene volgende bijeenkomst de lichamelijke ontwikkeling der jeugd te behandelen. Wijl geen der leden zich aanbood voor den wedstrijd in mondelinge voordracht, moest dit punt van het programma vervallen. Na de pauze werd met veel belangstelling eene voordracht aangehoord van den heer P. D. Koning, die boeiend sprak van den bliksemafleider, verder over telephoon, microphoon en sonometer. Deze voordracht werd door proeven opgehelderd. Op 21 November a. s. zal aan dr. C. A. J. A. Oudemans te Amsterdam het voorrecht te beurt vallen den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar het hoogleeraarschap in de botanie te Amsterdam aan vaardde. -VVt> Rechtszaken. De arrond.-rechtbank te Middelburg heeft Vrij dag o. a. veroordeeld: P. Z., 10 j., te Ovezand, wegens diefstal van appelen tot 3 dagen gev.straf. De soldaten H., G. en H. van het garnizoen Middelburg, die zich zonder vergunning van hun korps verwijderden en door een rijksveldwachter te Rilland werden gearresteerd, zijn door den krijgsraad veroor deeld en welde eerste tot een jaar militaire gevan genisstraf en ontzegging van het recht gedurende den tijd van vijf jaren bij de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienen, ter zake van tweede desertie; en de beide laatsten tot drie maanden mili taire detentie wegens eerste desertie. (M. Ct.) Buitenlandsch Overzicht. Bij de uitdeeling der prijzen aan de bekroonden bij den wedstrijd tusschen inrichtingen van middelbaar onderwijs in België-'s hoofdstad hebben, niettegen staande de tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin, ergerlijke manifestatiën plaats gehad. Reeds bij het binnenkomen van het Koninklijk paar deed zich, onder de toejuichingen, gefluit en gesis hooren. Slechts met moeite en onder voortdurend tumult kon de plechtigheid ten einde worden gebracht. Verschsiden personen werden in hechtenis genomen. Ook bij het verlaten van het gebouw waren de Koning en de Koningin het voorwerp eener vijandige demonstratie, en tot voor het Paleis deden zich beurtelings toejui chingen, gefluit en gesis hooren. Onze lezers znllen zich herinneren, dat het ontwerp tot wijziging van de kieswet na in het Engelsche Lagerhuis te zijn aangenomen door het Huis der Lords is verworpen, op grond dat het deze niet kon goed keuren, wanneer de regeering niet tegelijkertijd een wetsontwerp indiende, waarbij de indeeling der kies districten opnieuw werd geregeld. De zaak is toen onbeslist gelaten en de regeering heeft verklaard in het weldra aantevangen zittingsjaar de Reform-bill opnieuw te zullen indienen. De spanning tusschen de beide Huizen was daarmede echter niet opgelost en de Koningin heeft het dan ook noodig geacht te trachten eene overeenkomst tusschen het Hoogerhuis en den heer Gladstone te bewerkstelligen. Het is derhalve verklaarbaar, dat men met belangstelling eene redevoering te gemoet zag, die Lord Salisbury te Glascow zou houden. De uitslag was niet bevredigend voor hen, die op eene toenadering tusschen de beide partijen hoopten, want volgens Lord Salisbury zullen de Lords de kieswet niet aannemen, tenzij hun de gelegenheid gegeven worde, om dit ontwerp te behandelen tegelijkertijd met een ontwerp, waarbij de indeeling derj kiesdistricten opnieuw geregeld wordt. Sprekender bewijs van afkeer van den heer Gladstone gaf Lord Salisbury echter, toen hij onomwonden verklaarde, dat de conservactieven den premier niet vertrouwen, en dat zij geloofden dat de heer Gladstone, als de kieswet eens aangenomen is, geen weerstand zal kunnen bieden aan de verzoeking, om een beroep te doen op de kiezers, voordat nog de herziening der kiesdistricten heeft plaats gehad. Het is te begrijpen, dat men in Engeland het nieuwe zittingsjaar met gespannen verwachting tegemoet ziet. De Franschen hebben in China weder eenige krijgs verrichtingen uitgevoerd. Generaal Brière werd name lijk gewaarschuwd voor eene voorwaartsche beweging der Chineesche troepen, die tusschen Bac-Lé en Lang- Son gekampeerd zijn. Hij nam onmiddellijk maatregelen, om den vijand terug te dringen en de kanonneer- booten, die eene verkenning op de Loch-Nan deden, voerden een schitterend gevecht met 4000 Chineezen, waarin zij dezen [aanzienlijke verliezen toebrachten Admiraal Courbet begon Woensdag met het bom bardement der forten van Kelung. De Chineezen boden hevigen tegenstand. De Franschen hebben twee werken in het Westen genomen, nadat zij door de Chineezen ontruimd waren, en versterkten zich daar om den 4den de operatiën te beginnen tegen het midden en het werk ten Oosten. Admiraal Lespés begon den 2den October met den aanval op Tam-Sin, en indien het mogelijk was, met het bezetten der havens. Een bericht, dat de tussclienkomst van de "Vereenigde Staten zou gevraagd zijn om het geschil tusschen Frankrijk en China op te lossen, is niet waar. Wel heeft de gezant der Vereenigde Staten in China den laatsten tijd de verschillende A merikaansche consulaten in China bezocht; bij die gelegenheid had hij te Tien- Tsin een onderhoud met Li-Hung-Chang, maar zijn instructiën bevatten geen verzoek van Frankrijk tot bemiddeling. De gezant had vooraf eenige conferentiën met Li-Hung-Chang gehouden, om te vernemen of China bereid was, maatregelen te nemen strekkende om het geschil met Frankrijk tot eene schikking te brengen. Zijn laatste bezoek had hetzelfde doel, maar noch Frankrijk noch China hebben de bemiddeling gevraagd. Gemengde Berichten. Een beetwortelteler heeft tot bevrediging van zijne nieuwsgierigheid eenige afgesneden koppen van suiker peen gewogen en daarbij bevonden dat sommigen 2 hectogrammen gewicht hadden. Fabrikanten maken derhalve niet zonder reden aanspraak op stipte na leving der contracten. Omtrent het in ons vorig nommer voorkomende met betrekking tot «rek in 't brood" meldt men ons uit onze omgeving: Bedoeld verschijnsel deed zich ook voor in tarwe brood, voornamelijk in de hondsdagen. Wanneer het brood een paar etmalen oud was, openbaarde het ge woonlijk teekenen van bederf. Aan de zure lucht die het verspreidde was het spoedig te herkennen, dat het niet vrij meer van «rek" was. Bij het gebruik ver raadde de zure smaak bovendien de omstandigheid dat het brood geschiktheid voor voeding had verloren. Wanneer eene snede werd doorgebroken dan vertoonden zich lange lijmerige draden. Hoe minder droog het brood was gebakken hoe spoediger de rek werd aangetroffen. Men meent de oorzaak aan verschillende omstandigheden te moeten toeschrijven. In de honds dagen gaat het in den regel minder goed om brood, vleesch, melk enz betrekkelijk lang te bewaren; het water dat gebruikt wordt bij het kneden heeft de zoo genaamde rui of is afkomstig uit welputten, die verhit zijn; de karnemelk, die velen bezigen, heeft hare mindere qualiteit te danken aan aftekeuren putwater en hoe dikwijls gebeurt het niet dat de gist in Juli en Augustus door de warmte alles behalve goed is Middelburg. Reeds sedert enkele dagen bevinden zich twee Engelsche dames hier ter stede, die zich onledig houden met het maken van schetsen van land schappen, gebouwen, personen enz. Waarschijnlijk zullen deze schilderessen ook een bezoek aan Zuid-Beveland brengen. De kleederdracht van dat eiland trekt haar zoo zeer aan, dat zij reeds een volledig kinder-costuum van een Zuid-Bevelandscli boerinnetje in de maak hebben gedaan. Zaterdagnamiddag vertoefden zij eenigen tijd te Nieuwdorp. Vlissingen. Eenigen tijd geleden liet het gemeente bestuur alhier in het stedelijk gasthuis een ijskelder inrichten ten behoeve van zieken, waarvan ook Yüs- sing's ingezetenen voor eene kleine vergoeding konden gebruik maken. Na oplevering en goedkeuring door den gemeente-architect werd eene hoeveelheid van 3 a 400 kilo's ruw blokijs hierin geborgen. Nadat eenige kleine aanvragen, plus minus 20 kilo's bedragende, afgeleverd waren, bleef de kelder geruimen tijd geslo ten. Bij opening dezer dagen vond men niets dan «lauw water" 1 Of de sluiting niet voldoende was geweest om de warme lucht te keeren, of dat de ijs- bewaarplaats niet aan de te stellen voorwaarden vol doet, is nog onbekend en zal slechts door een nauw keurig onderzoek uitgemaakt kunnen worden. Drijsclior. Naar men verneemt worden door een fabrikant alle suikerbieten geweigerd, die op de weeg brug en niet op de gewone bascule zijn gewogen. Ierseke. De vogelsteng, dezen zomer voor rekening van de boogschuttersvereeniging »St.-Sebastiaan" alhier opgericht en weinige dagen daarna door de schuld van den aannemer of diens werkvolk in eenige stukken gevallen, is nog altijd niet in orde. Dat de steng in verscheidene stukken viel was al een overtuigend be wijs, dat de qualiteit van het hout te wenschen over liet, doch het stuk hout dat er voor in de plaats kwam, was nog veel slechter. Bovendien verzuimde de aannemer, wonende te 's-Heerenhoek, tot heden, hoewel daartoe herhaaldelijk bij aangeteekende brieven aangemaand het te komen oprichten en verwaardigde zich zelfs niet te antwoorden. De vereeniging zal nu genoodzaakt zijn op eigen kosten het werk te volein digen en daar het geleverde hout van zoo verregaande geringe qualiteit is, dat deskundigen verklaren geen kans te zien het bij overeindplaatsing heel te houden, zal zij bovendien eene nieuwe steng moeten aankoopen. Men denkt er over, den aannemer, wien de aanne mingssom, 115, sedert lang is uitbetaald, gerechtelijk te vervolgen. Te Zevenbergen is de prijs van het vleesch met vijf cent en te Leeuwarden hebben eenige slagers den prijs van het rundvleesch met 10 cent per K. G. verlaagd. De nieuwe stoomboot «Stad Zieriksee no. I" volbracht Dinsdag de reis van Zieriksee naar Rotter dam in 4$ uur. Hiervan afgetrokken uur voor het aandoen der veren, wordt dat eene reis van 4 uren, zeker de snelste reis die nog volbracht is tus schen die plaats en Rotterdam. Te Kopenhagen brak Vrijdag in den namiddag brand uit in het slot Christiansburg, die eerst in den nacht werd overwonnen. De ridderzaal,belangrijke kunst werken, o. a. werken van Thorwaldsen, en het archief van den Rijksdag zijn vernield. De schade wordt geschat op verscheidene millioenen. De slotkerk en het Thor waldsen museum zijn, ofschoon zij groot gevaar liepen, ongedeerd gebleven. De koning en de kroonprins waren tot middernacht bij den brand tegenwoordig. Een Vrijdag van IJsland aangekomen stoomschip bericht dat aldaar op 11 September een vreeselijke orkaan heeft gewoed, ten gevolge waarvan er 19 schepen, hoofdzakelijk Noorweegsche, verongelukt, 32 sterk be schadigd en 60 kleine visschersbooten totaal vernield zijn met groot verlies van menschenlevens. De St. Pieterskerk te Rome is van een geheel nieuwe looden dakbedekking voorzien. Aan dit werk zijn 12 jaren besteed, en het kostte ongeveer 96,000. Het nieuwe dak is in zijn geheel 354300 kilogram zwaar en zou, plat uitgelegd, een ruimte van 2152 vierk. meter beslaan. Op de Schelde bij Antwerpen heeft de Engel sche stoomboot «Nyanza", voorzien van een Holland- schen loods, de Nederl. sleepboot «IJsploeg" en de stoomboot «Johanna Sofia" aangevaren. De eerste is dicht bij den linkeroever gezonken, de tweede op den wal gezet om het zinken te voorkomen. Nooit komt men te Londen of er zijn tal van nieuwe merkwaardigheden te zien, zegt de schrijver der Engelsche Kroniek in het Hbl. Toen ik van morgen in het Charing Cross station een brief op de post ging doen, zag ik vlak bij de letter-box een groote schel-roode bus, waarop het wel wat lange opschrift prijkte van Postcard and stamped letter public supply box. Het bleek een automatische verkooper van briefkaarten en gefrankeerde enveloppen te zijn. Toen ik een bronzen penny in de linkergleuf wierp en aan een lade trok, ging deze open en ik haalde er een briefkaart uit. Toen ik twee pennies in de twee rechtergleuven wierp, kwam een gefran keerde enveloppe voor den dag, waarin een vel post papier. Ieder die haast heeft, kan dus staande bij de briefbus zijn brief of postkaart schrijven, 't Is een zeer practisch denkbeeld, en gezeten in het drukke station, schrijf ik op het dus veroverde stuk papier. Te Petersburg heeft het reeds eenige malen hard gevroren en te Moskou sneeuwde het dezer dagen een ganschen middag. Keizer Wilhelm had bij gelegenheid der leger- manoeuvres aan den Rijn een onderhoud met den Oostenrijkschen militairen gedelegeerde. Hij verklaarde, dat het hem aangenaam was hem te zien, waarop hl. deze woorden volgen deed«Wij hebben te Skier- niewice met ijver gearbeid en den vrede voor langen tijd gewaarborgd. Het verheugt mij zeer, met uw Sou- verein in zulk een innige vriendschap te leven". Prof. Poleek, uit Breslau, heeft in de vergade ring der Duitsclie natuuronderzoekers, te Maagdenburg pas gehouden, gesproken over z. g. paddenstoelen van de woningen. Uit het scheikundig onderzoek daar van is hem gebleken, dat zij veel phosphorzure potasch bevatten. En daar nu boomen in het voorjaar of in den zomer, ten tijde van de vegetatieperiode, het grootste gehalte aan phosphorzure potasch hebben en aan den paddenstoel dus het meeste voedsel verschaffen, terwijl dat volstrekt niet het geval is met de boomen in den winter, zoo volgt daaruit, dat men bij het bouwen van huizen uitsluitend van 's winters geveld hout gebruik moet maken. Te Milaan had dezer dagen een duel tusschen twee kellners plaats, waarvan de uitslag veel stof tot lachen heeft gegeven. Twee kellners uit een bekend bierhuis geraakten met elkander in twist, welke tot handtastelijkheden overging, zoodat men ten slotte eindigde met een uitdaging tot een tweegevecht op pistolen. De afstand was op tien passen bepaald. Op den bepaalden dag verschenen de partijen op de strijd plaats. De wapens werden geladen, de partijen 'tegen over elkander geplaatst en op het gegeven teeken knalden twee schoten met het gevolg, dat een der kellners nederstortte, terwijl uit zijn borst een rood vocht vloeide, dat bloed scheen te zijn. De andere snelde grootmoedig tot den verslagene, terwijl hij tot zijne secondanten zeide: «Wanneer aan de eer is voldaan moet men den ongelukkige te hulp komen." Maar ziet, eensklaps richt de bloedende zich lachende op en reikte zijn bekommerden tegenstander de hand met de woorden«Het gaat mij beter dan u." De pistolen waren met los kruit ge laden, en het vocht, dat uit de borst scheen te stroomen, was ossenbloed uit een blaas, welke op een gegeven oogenblik opengestoken was. De gefopte wilde eerst deze daad kwalijk nemen, doch ten slotte moest hij er zelf om lachen en de vrede werd met een diner voor zes personen bezegeld. Laatste en telegraphische berichten, Op de inschrijvingslijsten ten behoeve van een harmonie-gezelschap te dezer stede, welke in de laatste dagen door eenige personen aan de huizen der inge zetenen zijn aangeboden, is nog ingeteekend voor een som van f 114,50. 's-Gravenliage. De controleur der belastingen Sou man is verplaatst van Hansweerd naar Vlaardingen, en de controleur De Trouw van Valkenburg naar Hansweerd. 's-Gravenliagc. Wegens de inwerkingtreding der wet nopens art. 198 van de Grondwet en de daaruit voorvloeiende Kamer-ontbinding is bepaald, dat de sluiting der zitting van de Staten-Generaal den lln October, de nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer den 28sten October, de herstemming op 11 November, de keuze der leden van de Eerste Kamer 5 November en de opening der nieuwe zitting 17 November zal plaatshebbben. Londen, 6 Oct. De Times verneemt uit zekere bron, dat China onvoorwaardelijk elke tusschcnkomst aan nemen wil. De regeeriDg benoemde twee afgevaardigden voor de Haagsche conferentie over den verkoop van sterke drank op de Noordzee. Volgens een gerucht is Kolonel Stewart (de vriend van Gordon) te Berber gedood. Parijs, 6 Oct. Volgens een particulier bericht heb ben de Franschen heden Tam-Sui bezet. Ingezonden Stukken. VERBOUWING SCHOOL B. In de jongste zitttng van den Gemeenteraad was het voornaamste punt van behandeling de verbouwing van bovengenoemde school. Een enkel punt der daar uit ontstane discussie trok vooral mijne aandacht. Het betreft de trappen. Deze leveren volgens een der raadsleden geen bezwaren op, althans het trappen- klimmen werd niet zoo gevaarlijk geacht. Ik zou hier kunnen opmerken het kruikje gaat zoo lang te water tot het breekt. Immers al geschiedt het trappenklim- men «sinds jaren", «zonder dat ongelukken zijn voor gekomen", de gelegenheid bestaat om het elk oogen blik te zien gebeuren, en al zijn er «meerdere ge meenten, vooral grootere, waar de school op boven verdiepingen gehouden wordt", moet men in het geval der verbouwing van school B niet uit het oog ver liezen dat, als er door de verandering drie lokalen boven komen, telkenmale 150 kinderen dezelfde trap moeten op- en afklimmen en spijt het stiptste toezicht, is er een ongeluk gebeurd vóór de oppasser het kan verhoeden. Dan zal men den put willen dem pen als 't kalf verdronken is. Toen schrijver dezes school ging, moesten er ook trappen worden hestegen om in het lokaal te komen en deze trap, hoe gemak kelijk ook, was toch oorzaak dat een onzer kame raadjes er onder 't stoeien afviel en zich zoo hevig bezeerde, dat hij eenige dagen thuis moest blijven. Wat zijn knapen I Speelziek, dartel, elkaar nu eens duwende, dan weer mekaar dringendeze vinden het aardig een wedstrijd te houden wie het snelst de trappen kan afloopen en al dergelijke dingen meer en daar waar een kind geen gevaar ziet, moesten toch de ouderen van jaren toezien en waakzaam wezen. Geen lokalen dus boven. Die het belang der kinderen werkelijk beoogt zal nimmer zijne goedkeuring aan bovenschoollokalen kun nen geven en thans, nu toch verbouwd moet worden, late men langs den tuin van dhr. Hildernisse bouwen de school blijft dan één geheel, de zes lokalen zijn gelijkvloers, en de verbouwing kan geschieden zonder den gang van het onderwijs te storendat bij al de andere plannen wel het geval is. Daarbij kan het hoofd der school boven blijven wonen. Wanneer toch slechts een kleine verandering aan de trap wordt aangebracht en eene deur dichtgemaakt, is de woning totaal van de school gescheiden, beter nog dan op school C. Immers daar komt men, meen ik zeker te weten, rechtstreeks uit de woning in de school. (In de laatste raadszitting werd gezegd, dat deze woning is afgescheiden van de school.) Goes 6 Oct. '84 I. De quaestie van het trappenklimmen latende voor wat zij is, gelooven wij dat de storing van den gang van het onderwijs bij het' voorgestelde plan evenmin zal be hoeven te geschieden als bij elk ander aantenemen plan, zijnde een tijdelijk lokaal in ieder geval beschikbaar. Red. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 6 October 1884. Verwachting: Noordoostelijke wind, goed maar guur weder. Burgerlijke Stand Goes. van 3 tot 6 October 1884. Geboren: den 3, Pieternella Wilhelmina, d. v. Gerard Kok en Anna Cornelia Adriana Huisse. Overleden: den 3, Willem Johannes, 11 j z. v. Johannes Alidus Stokmans en Pieternella Dorothea Sloover; den 4, Adriana Cornelia Van der Linde, 73 j., wed. van Johannes Carolus De Leeuwen; den 5, Nicolaas, 2 j., z. v. Adriaan Rijk en Catharina Knuit. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 23 Oct. Borsele, rijswerk, Bestuur waterschap Ellewoudsdijk. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 7 Oct. Groede, hofstede enz., De Smidt. 7 Goes, woonhuis, Mulock Houwer 7 Goes, woonhuis, Pilaar. 7 Goes, bouwland, Mulock Houwer. 8 Goes, inboedel, raaljenierswaren, Pilaar. 8 f Woensdrecht, huismeubelen enz., G. Bolier en Co. 15 tt Wolfertsdijk, woonhuis en erf, Mulock Houwer. 15 Heinkensz., beestiaal, landbw. gereeds. Pelle. 21 Goes, goud en zilver, Mulock Houwer. 29 Wemeldinge, bouwland, Mulock Houwer. 3 Nov. Ovezand, boomen, Pilaar. 5 Ovezand, boomen, Mr. Liebert. 6 Kloetinge, boomen, Mr. Liebert. 7 's-Gravenpolder en Hoedekeuskerke, boomen, Mr. Liebert. 12 Rilland, boomen, Mr. Liebert. 13 Heinkenszand, boomen, Mr. Liebert. 15 's-Gravenpolder, boomen, P. Overman. 17 Oudelande, boomen, P. Overman. Marktberichten. ROTTERDAM, 6 October 1884. Van Tarwe kleine aanvoer, ruim prijshoudend Rogge 10 ets. hooger; Witte boonen 50 ets. hooger. Buitenlandsche en Meel stil, onveran derd. Van Ajuin 12000 H.L., prijs 1,50. Nieuwe TARWEf 6,75 a f 8, Jarige TARWE- 6,50 - 8,25 Nieuwe ROGGE- 5,75 - 6,50 Nieuwe WINTERGERST - 4,50 - 5,50 ZOMERGERST- 4,50 - 5,30 Korte HAVER- 2,50 - 4,— Lange - 4,- 4,90 Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 10,50 PAARDENBOONEN - 6,25 - 7,— DUIVENBOONEN ERWTEN- 8,-— - 8,75 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11, BRUINE BOONEN 8,— - 11, WITTE 7,50 - 12,50 KANARIEZAAD 8,— - 9,—

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2