1884. N°. 119. Dinsdag 7 October. 71sle jaargang. Marktmeester, De Avondschool, GOM De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men ziclivoor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den It a a <1 der gemeente Goes, op DONDERDAG den 9 OCTOBER 1884, des namiddags te twee uren. Goes, den 6 October 1884. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Verbouwing van school B. V. Aanvrage van P. Meijler Mz. om gebruik van 10 MJ. oppervlakte water in de Vest. Aan den heer D. DE KONING is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als terwijl als zoodanig is benoemd de heer A. A. VAN DELLEN, Commies ter Secretarie der gemeente, zulks met ingang van 1 October jongstleden. Goes, den 4 October 1884. Burgemeestei en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zijnde HERHALINGSSCHOOL (Hoofd de heer Ittmann), zai dit jaar een aanvang nemen op Maandag den 3 November, des namiddags te 3 uren AaDgifte van leerlingen, onverschillig van welken leeftijd, mits onder overlegging eener schriftelijke ver klaring van bet hoofd eener school, dat zij het gewone schoolonderwijs hebben genoten, kan geschieden ter secretarie der gemeente, van Donderdag den 9en tot en met Donderdag den 23en October aanstaande. Goes, den 4 October 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De ingeschrevenen voor de BRANDWEER worden herinnerd aan de I. O I I X G op Donderdag den 9en en aan de ZITTING DEK COMMISSIE voor de beoordeeling van reclames op Donderdag den 30 October a. s„ beiden des middags te 12 uren. De redenen van vrijstelling moeten voor laatstge noemden dag ter secretarie worden opgegeven. Goes, den 4 October 1884, Burgemeester en Wethouders van Goes, 1. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 6 October 1884. In de Zaterdagavond gehouden bestuursvergade ring der werklieden-vereeniging vEigen Hulp" alhier werd met algemeene stemmen besloten, om te trachten weder eenige volksvoorlezingen te doen plaatshebben. Tienheeren zullen daartoe worden uitgenoodigd. Moch ten verleden jaar velen door bijzondere omstandig heden verhinderd zijn geweest om hunne medewer king te verleenen, thans hoopt het bestuur dat die heeren eenige uren beschikbaar zullen hebben voor iets, dat den werkman tot nut en genoegen strekken kan. Ook werd in die vergadering mededeeling gedaan van het schrijven aan heeren dokters en apothekers omtrent het oprichten van een algemeen ziekenfonds voor den kleinen burger en de arbeidende klasse. Slechts van twee doktoren was een schrijven ingekomen, met de opmerking, dat sedert 1838 alhier zulk een zieken fonds bestaat. Het bestuur zal zich nogmaals wenden tot die heeren dokters en apothekers, welke nog geen antwoord hebben ingezonden. De eerste tooneelvoorstelling van het gezelschap van den heer A. Van Lier uit Amsterdam, zal plaats hebben op Donderdag 30 October a. s. in de sociëteit V. O. V. De heer A. Nijssen te Kapelle is benoemd tot schatter voor den Willem-Annapolder. Aangezien hij echter als vertegenwoordiger van den polder «Breede Watering bewesten Ierseke" zitting heeft in den dijk- raad van eerstgenoemden polder, zal hij de benoeming niet kunnen aanvaarden. Ierseke. Naar men verneemt zijn een paar firma's voornemens gedurende de aanstaande winternachten op hunne oesterputten alhier eenige lantarens te plaat sen, teneinde de wakers beter in staat te stellen mo gelijke pogingen tot diefstal te ontdekken. Dit denk beeld zal bij verwezenlijking ongetwijfeld navolgers vinden. Dr. Schot te Tolen deelt in een ingezonden stuk in liet Zuiden thans mede, dat hij, naar aanleiding zijner opmerking over te duchten bloedvergiftiging van den redacteur der Oranjevaan zeer gewaardeerde inlichtingen ontving, mededeeler.de: lo. dat voor ditmaal het hoofdartikel in de Thoolsche Courant niet van zijne hand was; 2o. dat wel de rubriek buitenland van hern was, doch dat blijkbaar in de door mij gewraakte zinsnede, alwaar hij geenszins" te schrijven had bedoeld, door den drukker »niet onvoorwaarde lijk" was gezet. 3o. dat hij tot nog toe dikwijls Aoo/Hartikelen aan bedoeld blad gegeven had, doch met het doel daardoor ten gunste der christelijk-historischen alhier eenigszins iets goeds te vermogen. 4o. dat hij ook niet redacteur der Thoolsche Courant mag genoemd worden, in dien zindat hij ver antwoordelijk zoude zijn voor alles wat in be doeld blad mag worden geschreven. Tegen de verkiezing van een lid van Prov. Staten te Fianeker is protest ingeleverd: lo. door den lieer D. M. Anema te Achlum, omdat door jhr. J. Van Beijma, voorzitter van liet stembureel, zitting houdende in het gemeentehuis van Franekeradeel, een stembriefje in de bus van het bureau is gedaan in strijd met art. 47 der Kieswet, daar de heer V. B. te Franeker woont en alzoo zijn naam niet op de kiezei lijst van Franekeradeel voorkomt. De heer V. B. grondde zijn handeling op een missive van den Com missaris des Konings van 22 Sept. j!., waarbij is medegedeeld, dat er volgens de in 1865 en 1872 ge bleken zienswijze der Regeering geen bezwaar tegen bestaat, dat leden van bureaux van stemopneming hun stemmen uitbrengen bij het bureau, waai van zij deel uitmaken, al is dit niet voor de afdeeling bestemd, waarin zij hun woonplaats hebben; 2o. van den heer D. Van der Geest te Zweins, omdat naar zijn meening art. 41 der Kieswet o. a. den laatsten September als verkiezingsdag uitsluit, daar dit artikel inhoudt, dat de inlevering van de stembriefjes op de daarvoor bepaalde uren geschiedt, tusschen den ln Mei en den laatsten September en tusschen den In October en den laatsten April. De Ter Ncuz. Ct. schrijftHet is wel niet te ver wonderen bij den lagen prijs der suiker maar toch te betreureD, dat zooveel van de wortelen moet worden afgesneden, 'dat er landbouwers zijn, die 60,000 KG afleverden, en voor slechts de helft van die hoeveelheid betaling zullen krijgen. Wat nog erger is, men ver zekert ons, dat, daar de fabrikanten thans bijna allen met verlies werken, het volgende jaar geen contracten tot het zaaien van suikerpenen gesloten zullen worden. De avondfeesten te Leiden zijn Vrijdag, hoewel 't weder buiig bleef, geheel naar wensch, in de beste orde, tot aller genoegen afgeloopenduizenden en duizenden bewogen zich langs de versierde en ver lichte straten. Op de Ruïne vooral en in de tot kermis ingerichte buurt daartegenover was 't druk en vroolijk; de electrische verlichting van het stand beeld slaagde zeer goed en het slotnummer het vuurwerk van Gall, met een prachtig toepasselijk de coratiestuk, het beeld van Van der Werff vertoonende wekte aller geestdrift op. Het concert, van gemeente wege aan de deelnemers in den optocht in de Stads gehoorzaal aangeboden, slaagde bij uitnemendheid en was bijzonder druk bezocht. Het hoofdnummer van het avondprogramma was echter het feestmaal, door den Gemeenteraad aan de Commissie voor de oprichting van het monument aan de feestcommissie en eenige bijzondere genoodigden aangeboden. De pers was niet genoodigd, maar achter een tochtscherm waren een paar in hun eischen al zeer bescheiden verslaggevers geduldechter niet den geheelen avond; terwijl deze heeren in gesprek waren met een tweetal dischgenooten en daartoe hun schuilhoek wel hadden moeten verlaten werden zij door een onbekend persoon, zeker daartoe bevoegd uit kracht zijner waardigheid, bij den kraag gepakt en met de liefelijke uitroepen van «indringers, Joden"! buiten de deur gezet. Dit incident werpt weder een schaduwzijde op het sehoone gevierde feest, dat in zichzelf een verheerlijking van de vrijheid, van eendracht en verdraagzaamheid, door feiten als deze niet had beliooren te zijn ontsierd. (Fad.) Ten einde te weten of jongelieden, die men voor de betrekkingen van surnumerair en adspirant-verificateur der directe belastingen, invoorrechton en accijnzen wenscht te doen opleiden, lichamelijk aan de eischen tot toelating tot het daarvoor gevorderde examen vol doen, wordt de gelegenheid gegeven om hen tegen toe lating van 5 voorloopig te doen keuren door den dirigeerenden officier van gezondheid, chef van het militair hospitaal 's-Gravenhage, die zich daartoe bereid heeft verklaard. Belanghebbenden moeten zich hiertoe bij gezegeld verzoekschrift wenden tot den Minister van financiën. Het spreekt vanzelf, dat door die voorloopige keuring in geen opzicht te kort wordt gedaan aan de ver plichting tot keuring bij den aanvang van het examen en dat dus alleen deze laatste omtrent toelating tot dat examen beslist. (Stel.) De vereeniging van Weesvaders hier te lande doet een beroep op weldadige landgenooten om steun van het doel, dat zij zich voorstelt, om weezen, die vooral op het platteland nog vaak geheel aan zich- zelven overgelaten of aan de exploitatie van anderen zijn overgegeven, op te nemen en aanvankelijk in een bestaand gesticht te plaatsen tot tijd en wijle zij in de gelegenheid komt een of meer gestichten op te richten, geheel voor hen bestemd. Op godsdienstig gebied wenscht zij volkomen onpartijdig te handelen. Een Israëlietische wees zal zoowel in een Israëlietisch, als een Roomsch Katholiek in een R. K. en een Protestant in een Protestantsch weeshuis geplaatst worden. Zelfs zullen zooveel mogelijk de verschillende richtingen van een zelfde godsdienstige secte in aan merking genomen worden. Men deelt ons ten stelligste mede, dat de zit ting der Staten-Generaal eerst aanstaanden Zaterdag zal worden gesloten. Toch aarzelen wij nog te gelooven, dat de Regeering deze buitensporig lange vertraging, die volstrekt onnoodig is, op haar verantwoording durft nemen. Vad.) In verband met eene aanschrijving van den Minister van waterstaat enz. aan de verschillende Ne- deriandsche Spoorwegmaatschappijen is door de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij bepaald, dat, ter be vordering van de Zondagsrust van haar personeel, uitsluitend die bestelgoederen op Zon- en feestdagen aan huis zullen worden bezorgd, welke met den laatsten trein van den vorigen werkdag op een station zijn aangekomen, terwijl mede op die dagen de bestelkan- toren in de steden en het vervoer van vrachtgoederen gesloten zal zijn. Uit de aan de Kamer ingediende ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen in alle pro vinciën blijkt, dat, worden de voorgestelde ontwerpen tot wet verheven, over 1885 in de onderscheidene provinciën een gelijk getal opcenten zal worden geheven als over het loopende jaar is toegestaan. Naar men meldt is onder het rundvee op een hofstee onder Schoondijke longziekte uitgebroken. Prof Buijs Ballot deelt het volgende mede: De rekening over de ontvangst en uitgaaf' betrek kelijk de Nedeilandsche Poolexpeditie sluit, na het uitreiken van billijke tegemoetkomingen aan de ver schillende personen, die, hetzij de expeditie zelve in de poolstreken geholpen hebben, of in het algemeen werkzaan zijn geweest tot voorbereiding, uitvoering, enz., met een nadeelig slot van ƒ16,841.59, overeen komstig de door de regeering goedgekeurde balans. Dit tekort wordt evenwel gedekt door het verschot van den staat ad 30,000, zoodat eene som van 13 158,11 teruggestort zal worden in de schatkist. Terwijl ik mijne dankbetuigingen aan allen herhaal, stel ik gaarne ieder, die inzage van de administratie wenscht te hebben, daartoe tot 1 November e. k. in de gelegenheid op zSonnenburg", indien ik slechts een paar dagen te voren van zijne komst verwittigd mag worden. De deputaten-vergadering der anti revolutionaire kiesvereenigingen zal Woensdag 15 Oct. te Amster dam bijeenkomen. Als 79ste volapükatïdel (leeraar der wereldtaal) is gediplomeerd de heer G. W. Lovendaal, letterkun dige te Grave, zijnde de tweede in ons land. Blijkens het verslag over de Rijkstelegraaf werden in 1883 behandeld 9,319,615 telegrammen. De op brengst bedroeg 1,039,192.37%. U.t Berlijn werd aan the Standard te Londen geseind, dat smet de overige familiebetrekkingen van liet Huis van Oranje, ook de Hertog van Nassau door den Koning der Nederlanden is uitgenoodigd tot bijwoning der plechtige onthulling van het standbeeld van Koning Willem II te Luxemburg, in het begin van November. Deze gebeurtenis wordt beschouwd als een aanwijzing, dat de Hertog den Koning zal opvolgen op den troon van Luxemburg". Zooals wij meldden is een der redacteuren van de Belgische National dezer dagen, wegens zijn repu- blikanisme, uit het land gebannen. Een tweeden re dacteur van genoemd blad, Detré, mede een Franscliman, heeft gelijk lot getroffen. Hij is Vrijdagavond aan het Noorder-station te Brussel vertrokken naar Rozendaal, en wel naar hij in de N. Rolt. Ct. nreedeeldt omdat hij aldaar het dichtst bij de Belgische grens is en van daar dagelijks iemand naar Antwerpen kan zenden, om zijne artikelen voor de National Beige naar Brussel te telephoueeren. Een telegram uit Weenen meldt, dat de schilder Hans Makart eergisteravond in den ouderdom van 44 jaren is overleden. Men schrijft ons uit Amsterdam: Langzamerhand trekt de aloude Amstelstad haar winterkleed weder aan. Reeds zijn de winter-cam- pagnes der verschillende tooneelvereenigingen weder aangevangen. Dit jaar heeft het winterseizoen tevens een verrijzenis uit den doode met zich medegebracht: de Salon des Variétés, waar men zijn glas bier drinkt en een sigaar rookt cn tegelijkertijd een of ander blijspel te genieten krijgt, is weder opgestaan. Ook de Havenstoombootjes-maatschappij is de zoete rust ingetredende dienst op hare lijnen, die ons de schil derachtigste gezichten op en in de stad aanbood, is gestaakt. Houden de menschen zich dus aan de officiëele tijds- verdeeling, de natuur stoort er zich niet aan. De zon, inplaats van haar vroolijk aangezicht achter een wolken- sluier te verbergen en god Pluto vrij spel te laten, dwingt door de schitterende stralen barer oogen den regengod in zijn schuilhoek en koestert ons aardrijk met hare lieflijke warmte. Zij schenkt den menschen vroolijkheid, zij geeft den Amsterdammeis een piaeh- tigen nazomer enaan de nieuwe stad muskieten, aan de oude stad stinkende grachten. De muskieten! deze plaag, die bijna alleen aan de Nieuwe stad behoort, is alleen begrijpelijk voor hem, die bare bezoeking heeft ondervonden. Het aantal dier muskieten of, zoo gij wilt, Amsterdamsche muggen, dat pogingen aanwendt om u des nachts het leven, of liever liet tusschending tusschen leven en dood dat men slaap noemt, onaangenaam te maken, is zeer groot. Het zijn niet van die goedaardige, gon zende diertjes, die men in Zeeland met den naam van muggen bestempelt, neen het zijn echte kwelduivels pas ligt gij te bed, of daar komt, nu eens stil en slui pend, dan weer gonzend en vliegend, zoo'n wangedrocht u bezoeken. Plotseling gevoelt gij een prik als van een fijne speldgij steekt onwillekeurig uw hand uit om die »speldeprik" te bezweren, daar voelt gij het zelfde op uw arm. Is het u ten laatste, ondanks de martelarij dier muskieten, gelukt om in slaap te komen, sta dan den volgenden morgen op en beschouw u in den spiegel: honderd tegen een, dat uw eerste ge dachte is, naar een dokter te gaan, om te vragen of gij de pokken of de mazelen hebt. Uwgeheele gezicht en handen en armen zijn bedekt met roode opgezwollen plekjes, die nu en dan jeukte veroorzaken! En nu de stinkende grachten der oude stad. In die grachten loopen de riolen uit en ondanks dat er aan Zeeburg (waar het stoomgemaal staat voor de waterverversching van Amsterdam) dagelijks eenige honderdduizenden kubieke meters versch water ingelaten en vuil water uitgelaten wordt, is die boeveelheid nog niet voldoende om de rotting der organische stoffen te verhinderen. En het spreekt van zelf, dat de »eau de mille fleurs", die daar ontwikkeld wordt, door de warmte niet vermindert. Niettegenstaande den warmen zomer of misschien wel juist tengevolge van den wannen zomer, is het aantal grotesque plannen, dat iu de hoofden der Am sterdammers tot rijpheid komt, nog al groot. Zooals men weet zou volgens het laatste plan de nieuwe beurs op het Damrak komen te staan. Nu is er echter een gedachte te voorschijn gekomen die alle mogelijke, tot nu toe voorgedragene bouw-, dempings- en ver- fraaiingsptannen in stoutheid overtreft. Men wil namelijk, dat het Damrak geheel zal gedempt wordenevenzoo het Rokin. Be tegenwoordige beurs, het kommandants- huis, dat tevens als kantoor voor de postpakketten dienst doet en eenige huizen die het Rokin van dan Dam scheiden, zouden moeten worden afgebroken. Daardoor zou er een verkeerweg ontstaan van het Centraalstation, dat zooals men weet recht tegenover het Damrak staat, over Damrak, Dam en Rokin (dus evenwijdig aan de Kalverstraat) tot aan de Doelestraat en den Munttoren. Deze boulevard, die bij het begin een breedte zou hebben als ongeveer de lengte van de groote markt te Goes, en aan het einde een breedte als anderhalf maal de breedte der Goesche markt, zou 15 minuten gians lang zijn. Afgezien van het prach tige gezicht dat men van af het Centraalstation op den Dain hebben zou, past toch zoo'n boulevard aan Amsterdam als de Kalverstraat in Goes. Amsterdam is druk. doch de drukte van Amsterdam is voor een dergelijken boulevard veel te klein. Die breede en lange verkeerweg zou een akelige leegte vertoonen, die het idee zou geven dat mui zich in een der «villes mortes" aan de Zuiderzee bevond. Men wilde dan liet tegenwoordige postkantoor met eenige omliggende huizen afbreken en op die plaats dus achter het paleis het nieuwe beursgebouw doen verrijzen. Dit lumineuse denkbeeld zal echter waar schijnlijk wel een denkbeeld blijven.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1