884 N°. 118. Zaterdag 4 October. 71ste jaargang. BnVOEGSBL,. De geest van het slot Gairloch. 8> FEU ILL ET1 s*-"£ïxs%,-3r -.i- De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Baad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 3 OCTOBER 1884, des namiddags te twee uren. IV. Nadat het rapport en voorstel betrekkelijk school B door den Secretaris voorgelezen is zegt de Voorzit ter, dat, naar zijne meening, geene nadere verduidelij king noodig zal geacht worden, dewijl het stuk in de meest duidelijke termen de bedoeling van burg. en weth. kenbaar maakt. Hij brengt dit voorstel in be handeling. De heer dr. Caltenfels verklaart groote bezwaren tegen het voorstel te hebben en zijne stem afhankelijk te maken van de inlichtingen, die hij van het college van dagelijksch bestuur op eenige te doene vragen zal ontvangen. De opoffering, dievan.de gemeente gevergd wordt, is zwaar, zeer zwaar; de som van/6300, die geleend moet worden, veel, zeer veel; daarbij komt nog eene woning voor het hoofd der school of ver goeding voor het gemis van vrije woningvoorts een concierge, en nog een onderwijzer meer. Dat zijn groote bezwaren daarom vraagt spr.of het niet mogelijk is, om de 25 kinderen, waarvoor dat alles geschieden moet, in te deelen bij school A. en C. Spr. is over tuigd dat het bij Van Schelven vol ishij heeft in spectie genomen en Van Schelven verklaarde hem, dat er geen plaats meer is. Maar als de leerlingen naar school A. en C. kunnen, dan behoeft men niet te bouwen. Er is een bijlokaal, maar dat is afgekeurd. De andere lokalen echter heeft spr. in oogenschouw genomen en die zijn goedelk van deze heeft een inhoud van 130 a 140 M». Daarom vraagt spr. kunnen de 25 leerlingen niet naar de andere scholen of kan er niet een bijlokaaltje voor deze gebouwd worden? De heer jhr. mr. De Jonge van Ellemeet verklaart zijn gedeelte in het gunstig advies der fiuanciëele com missie op het rapport terug te nemen, omdat hem, sedert het stellen van dat advies is voorgekomen, dat wellicht eene betere en meer zuinige wijze van ver bouwen kan gevolgd worden. Hij gelooft dat de school kan vergroot worden door uitbreiding aan de noord zijde van den tuin, of wel door in het midden van den tuin te bouwen, en hij wenschte wel te vernemen of door burg. en weth. dienaangaande een onderzoek is ingesteld? De heer jhr. Flugi Van Aspermont is van oordeel, dat men voor de vele uitgaven te weinig erlangt. De kosten van den verbouw worden begroot op 7000; daarbij komtvergoeding voor gemis aan vrije woning aan het hoofd der school ad ƒ225 en een concierge waarvoor spr. stelt 225, zamen 450, gekapitaliseerd is ƒ9000, dus in het geheel ƒ16000. Daarvoor krijgt Ervaringen eener Dnitsche gouvernante in Schotland. Uit het Duitsch. «Mijn bezoek aldaar", hernam zij, »geldt eene dame die daar woont, Mrs. Hanbury genaamd. «Kent gij haar niet?" vroeg zij mij, terwijl zij mij oplettend aan keek, «misschien zou zij u toch wel belang inboeze men, als gij met haar kennis maaktet, zij is eene som nambule". «Eene wat?" «Eene somnambule; hebt gij nooit die uitdrukking gehoord?" Ik moet bekennen dat eene flauwe herinnering wel bij mij opkwam, maar ik hield dapper vol dat ik er nooit van gehoord had. «Zij behoort tot een ander soort medium, als die welke gij misschien kent; deze mediums hebben de kracht door het magnetisme de ergste ongesteldheden te genezen". «O!" riep ik uit, «zoo a la Mesmer". «Ja, juist, uw Duitsche Mesmer. Uwe landslieden noemen hem een bedrieger, wij Engelschen echter ver eeren hem als den grondlegger der meest grootsche geneeswijze. Zulke somnambules zijn er hier zeer veel en Mrs. Hanbury is eene der meest beroemde, zij heeft met haar magnetisme wonderen verricht die bijna on- geloofelijk schijnen" De trein hield nu voor het station stil en binnen weinige minuten waren wij thuis. «Nu, tot weerziens lieve vriendin, ik kom u spoedig eens bezoeken en hoop u dan Mrs. Hanbury voor te stellen." Ik prevelde zoo iets van: dat het mij zeer aange- de gemeente twee lokalen ot eigenlijk slechts één lo kaal meer dan er nu bestaan. En dan heeft spr. groot bezwaar tegen schoollokalen op eene bovenverdieping. Niet alleen dat deze gevaarlijk zijn voor de leerlingen door het trappenklimmen, maar ook bij het ontstaan van brand leveren zij ernstige bedenkingen op. Spr. zou wel willen vernemen, welke bezwaren er zijn tegen den uitbouw van de school beneden En hoeveel de kosten daarvan zullen bedragen? De heer Quist zegt, dat het voorstel hem wel wat duur schijnt. Voor 25 kinderen komt er plaats tekort en dat zal jaarlijks ƒ1600 kosten Nu is het wel waar, dat de wet gebiedt, om voor voldoende lokalen te zorgen, en dus dat er voor die 25 kinderen plaats moet gemaakt wordenmaar burg. en weth. gaan voor de toekomst bouwen. Spr. wenscht daarom eetiige inlichtingen van burg. en weth. te ontvangenzijn deze voldoende, dan zal hij misschien vóór het voor stel stemmen, want de wet gebiedt. Den heer Van der Hoek vraagt, of burg. en weth. niet gedacht hebben aan eene geheel nieuwe school? De tegenwoordige lokalen zijn naar; Van Schelven verliest zijn huis, en moet vliegen van het eene naar het andere lokaal, hetgeen hem bemoeielijkt in zijn toezicht, ja dit onmogelijk maakt. De heer dr. Caltenfels zegt, dat de lokalen zeer goed zijn. De heer Van der Hoek herneemt, dat nu de kachels nog niet geplaatst zijn, maar dat als dit gebeurd is, de leerlingen met hunne lessenaartjes als achter el kander loopende kippen zullen zitten. De heer dr. Cailenfels herhaalt de lokalen zeer goed te vinden maar niet te weten, wat het zal zijn, als de kachels staan. Spr. acht ook het houden eener school op de bovenverdieping gevaarlijk. De heer Ochtman wil enkele inlichtingen verstrek ken. De leden zullen begrijpen, dat burg. en weth. niet dadelijk tot het nu ingediende plan gekomen zijn. Er was eerst een ander plan, dat overeenstemde met het denkbeeld door, naar spr. meent, den heer De Jonge van Ellemeet geopperd, te weten, om te bouwen bij den gang, die tot de woning van het hoofd der school leidt, in aansluiting met het bestaande bijlokaal, dat dan tot portaal kon dienen. De kosten daarvan werden geraamd op 6 a 7000 gulden; doch de uitvoering is afgestuit op de verklaring van den districts-school- opziener, die meende daaraan zijne goedkeuring niet te kunnen verleenen. Een tweede plan had tot oog merk om te bouwen aan de zijde van de woning des heeren Hildernisse. Daarbij zou de tegenwoordige woning van het hoofd der school worden ingenomen tot berging van de kleederen en petten der leerlingen. De kosten daarvan zouden bedragen 10000, en dan moest het hoofd eene woning verstrekt worden of vergoeding naam zou zijn, recht verheugd, dat zij in het vuur van haar verhaal niet bemerkt had met hoe weinig belangstelling ik naar haar geluisterd had. Een uur later kwam zij bij mij om mij nu met Mrs. Hanbury kennis te laten maken. Ik wilde er mij afmaken en bracht eenige verontschuldigingen in 't midden, doch het was alles tevergeefsEn zoo volgde ik dan no lens volens mijne geleidster, om mij opnieuw in de armen van het spiritisme te werpen. Een mensch kan nu eenmaal zijn noodlot niet ontgaan en het scheen wel dat de zoo dikwerf bespotte geesten het op mij voorzien hadden. En toen ik nu een uur, want zoolang duurde mijn bezoek wel bij Mrs. Hanbury, mij weder op mijne kamer bevond en over de kennismaking nadacht, moest ik bekennen dat deze dame een alleraangenaamsten indruk op mij gemaakt had. Zij was geene avonturierster, maar op het punt van opvoeding, beschaving, verstand en voorkomen geheel eene dameeene somnambule met een gevolg van kwakzalvers zou ik niet achter haar gezocht hebben. Zij had haar verlangen te kennen ge geven, dat wij, daar wij in hetzelfde huis woonden, elkander dikwijls zouden bezoeken, om de lange win teravonden eenigszins gezellig te makenvoor mij een heerlijk vooruitzicht, waarvoor ik niet kon nalaten haar van harte dankbaar te zijn. Over het spiritisme sprak Mrs. Hanbury echter geen woord, hoewel zij door Miss Burke zeker wel op de hoogte was gebracht dat ik daarin geen leek was. Dit onderwerp zou althans door mijn toedoen nooit aangeroerd zijn, indien niet een zeer eigenaardig toe val al mijne plannen in duigen had geworpen. Op zekeren dag in October, het begon reeds duister te worden, stond ik voor het venster om nog eenige lichtstralen op te vangen, teneinde het laatste hoofd stuk van een zeer interessant boek uit te lezen, toen er een rijtuig voor de deur stil hield. Waarschijnlijk bezoek voor Miss Hanbury, zeker voor het gemis van woning erlangen. Hierin hadden burg. en weth. om de hooge kosten bezwaar. Toen is door den distriets-schoolopziener het tegenwoordig plan aan de band gedaan, waarvan de kosten geraamd worden op 7000. Het bezwaar, door den heer Flugi aangevoerd omtrent bet trappenklimmen acht spr. niet zoo groot. Hij zou kunnen wijzen op meerdere gemeenten, vooral grootere, waar de school op boven verdiepingen gehouden wordt, en reeds sinds jaren geschiedde dit alhier ook aan school B, zonder dat ongelukken zijn voorgekomen. Het cijfer der leerlin gen, waarvoor plaats moet worden gemaakt, is niet 25, maar 25 40 uit het afgekeurde lokaal, plus de leerlingen der bewaarschool die geene plaats kon den erlangen. Wordt het plan van burg. en weth, aangenomendan verkrijgt men eeu goed geheel, en blijven er voor de toekomst nog twee lokalen boven beschikbaar. Spr. gelooft, dat het ingediende plan aannemenswaardig is, en aan de eischen van goede lokalen voldoen zal. Hij wil wel gelooven, dat, als het geheele gebouw werd afgebroken men een beter schoolgebouw zou kunnen optrekken, maar de kosten daarvan zouden pl. m. 30000 bedragen, dat is ruim 100 per leerling. De heer dr. C'allen fels zegt, met genoegen de reden van den wethouder te hebben gehoord, maar tevens, dat zijn bezwaar nog niet is opgelost. Hij vraagt daarom nogmaalskunnen de tegenwoordige leer lingen, die naar school A of C verwezen zijn, daar niet blijven, en kunnen de overigen, voor wie plaats te kort komt, daar niet bij Ten anderen kan door den bouw van een bij lokaal niet in de behoefte wor den voorzien? Dit zou goedkoopsr zijn, want de be- noodigde som is een cijfer van belang. De heer Lambrechtsen vond het plan een duur plan, en r.u, na de bekomen inlichtingen komt het hem nog duurder voor. Hij gelooft, dat men goedkooper zal slagen, als men bouwt iu het midden van den tuin, en wel in het verlengde van den gang. Hij raamt de kosten daarvan op p. m. 10000, en dit is minder dan de kosten van het ingediende plan, want bij de aan gegeven 7000 komen nog de kosten, door den heer Flugi genoemd. De heer Cailenfels was van oordeel dat de lokalen der school goed zijn, maar spr. wijst erop, dat op eene oppervlakte van 40 M3. 68 kinderen zitten. De lokalen, die overvuld zijn, konden ontlast worden, als men drie lokalen bouwt, die 14 a 15000 gulden zullen kosten. Spr. meent dus niet voor het plan te mogen stemmen, tenzij men het lokaal, dat voor de toekomst bestemd is, dadelijk voor gebruik geschikt make. De heer jhr. mr. De Jonge van Ellemeet zegt zeer ingenomen te zijn geweest met de inlichtingen van den wethouder Ochtman, en voornamelijk met zijne ver spiritisten dacht ik, toen een oud doch voornaam uit ziend heer uitstapte eu eene dichtgesluierde dame er uithielp, die moeilijk scheen te loopen en die hij met de hulp eener oude dienstmaagd de stoep op hielp. Toen de voordeur opengedaan werd, wierp de dame den sluier achterwaarts, en alsof ik door een taran tula gestoken werd vloog ik op en stiet een door dringenden gil uit. Dat was Lizzie in eigen persoon zooals ik haar op Gairloch-Castle had gezien. Buiten mij zelve, door schrik en ontsteltenis opende ik de deur en zag de drie vreemden juist boven aan de wending der trap verdwijnen. Buiten adem stormde ik den gang door en de woon kamer van Mrs. Field binnen met de vraag«wie zijn dat kent gij hen «Mijn God, wat scheelt u; wat is er gebeurd?" riep zij uit. «Niets, niets, Mrs. Field; ik moet alleen de dame zien, die nu boven isik meen haar te kennen en moet weten of zij het is." Mijne opgewondenheid was zoo groot, dat Mrs. Field niet wist wat zij van mij denken moest; ik liep in de grootste agitatie op en neer en tot mijne schande moet ik het bekennen eindelijk ging ik op den loer staan. Eindelijk, eindelijk gingen er boven deuren open en dicht, en het dienstmeisje werd geroepen om een rijtuig te halen. Nu moest ik oppassen, de gelegenheid was gunstig, de gang was helder verlicht. Ik wist wel, dat mijn gedrag zeer berispelijk en ongepast was, doch mijne opgewondenheid was machtiger dan aile goede voornemens. Het meisje keerde terug, het rijtuig reed voor, en nu kwamen zij de trappen afik opende zachtjes mijne deur om door den gang naar de kamer van Mrs. Field te gaan en zoodoende de vreemden te ontmoeten. Zij kwamen de trappen af, de oude heer en de dienstmaagd ondersteunden de dame, die nauwelijks klaring dat het bouwen van lokalen in den tuin slechts ƒ10000 zou kosten, want als men de kosten van het ingediende plan, met de kapitaliseering van de vergoe ding voor gemis van woning aan het hoofd der school en den concierge samentelt, verkrijgt men 16000. Spr. zou daarom voorstellen, nog geene beslissing te nemen, maar burg. en weth. uittenoodigen een uitge werkt plan van den bouw in den tuin te doen opmaken en aan den raad intedienen. De Voorzitter wil trachten een misverstand, dat er schijnt te heerschen, weg te nemen. Burg. en weth. zijn uitgegaan van het denkbeeld, om met de minste kosten het beste te verkrijgen. Het plan tot uitbouw links mocht de goedkeuring van den distriets-school opziener niet verwerven, omdat bij hem het begrip van school zich beperkt tot binnen vier muren. Een tweede plan was uitbouw rechts en daarmede zou de school opziener genoegen nemen. Maar daaraan was verbonden het verdwijnen van de woning voor het hoofd dei- school, en dan was het gemeentebestuur in dezelfde, positie als nu, want het hoofd zou dan elders moeten wonen. Het tegenwoordige plan heft alle eventueele bezwaren op en verwerft de goedkeuring van schooi en geneeskundig toezicht. Het denkbeeld van den heer Cailenfels, om de verwijzing van leerlingen naar de scholen A en C voorttezetten, kan niet verwezenlijkt worden, want dan zou het gemeentebestuur weldra met die scholen in dezelfde positie komen als nu met school B. De heer dr. Cailenfels voert aan dat het nog niet zeker is, of de aanvrage om plaatsing op in het voorjaar wel zoo groot zal zijn. Aan de bijzondere school is, naar spr. verpomen heeft, een knap onderwijzer aan gesteld, en dit kan wel bijdragen tot eene verminderde aanvrage voor de openbare school. Maar al ware dit niet zoo, ziet men dat er te veel leerlingen komen voor school A of C, dan kan men altijd nog tot ver andering overgaan. Spr. moet nog eene uitdrukking van den heer Lambrechtsen refuteeren, daar spr. niet gesproken heeft van overbevolking der lokalen maar van de lokalen zelve. De Voorzitter merkt op, dat het niet de quaestie is, of er nog plaats is op de scholen A en C, want er kan niet meer verplaatst worden. Het bijgebouwtje, waarin 40 leerlingen zijn, moet ontruimd en 25 moeten overgeplaatst worden. De heer dr. Oallenfels herhaalt zijn vraag of er geen bijlokaal kan gebouwd worden, dat voldoet aan de eischen der wetenschap? De Voorzitter wil dadelijk antwoorden. Stel, dat er een lokaal rechts wordt bijgebouwd, dan verdwijnt de onderwijzers woniog en moet voor dezen eene andere woning gebouwd, of hem vergoeding voor het gemis van vrije woning verstrekt worden. in staat scheen om te loopen hare gelaatstrekken werden ten volle door het gaslicht beschenen. Ik keek haar aan, groette, en schreed half bewusteloos vooruit. Het schemerde mij voor de oogen, mijne gedachten waren verwardstonden de dooden op, of verschenen de levenden als dubbelgangers? Bestonden die dan werkelijk Zij was het, Lizzieindien ooit twee gezichten niet op elkaar geleken maar dezelfde waren in ieder op zicht, zoo was zulks hier het geval. Toen zij het huis uitwaren, spoedde ik mij naar mijne kamer terug, onbekwaam om na te deuken. Wat moest ik doen Ik was overtuigd dat hier iets raadselachtigs plaatshad, maar wat had ik daarmede te maken, wat ging mij dat alles aan en wat kou ik er aan doen Eén ding werd mij langzamerhand duidelijk: ik moest met de vrienden van Mrs. Hanbury kennis maken en in haar intiemen kring worden opgenomen ik moest mij vertrouwd zien te maken met hare lievelingsstudiën, want dan alleen zou het mij moge lijk zijn, de oplossing van het raadsel te vinden. Zoo spoedig mogelijk begon ik mijn plan ten uitvoer te brengen. Schijnbaar geheel toevallig en zonder opzet bracht ik het onderwerp bij Mrs. Hanbury ten sprake, zonder een enkel onwaar woord of voorwendsel te gebruiken, en toch speelde ik komedie. Ik ging regelrecht op mijn doel af. Op zekeren avond, toen ik mij als gast aan haar gezellige en vriendelijke theetafel bevond, sprak ik: «uwe genezing der zieken en uw invloed op dezelve Mrs. ltanbun verbazen mij ten hoogste, maar vergeef mij de vraag hebt gij onder uwe kennissen niet een der bekwaamste doktoren, die eens tegenwoordig waren bij uwe behan delingen? Uwe uitkomsten zijn zoo verbazend, dat ik mij niet kan begrijpen hoe zij bij de doktoren nog zoo onbekend zijn." {Wordt vervolgd.) In ons 1 and vervoege men zichvoor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct.

Goessche Courant | 1884 | | pagina bijlage 1