1884. N°. 118. Zaterdag 4 October. 71ste jaargang. -Cï=>Cfc>Gï=>Cï!seï*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 8 October 1884. Wij vestigen de aandacht op de volksbibliotheek der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, welke morgen, 4 October, weder geopend wordt. Gedurende het laatst verloopen leesjaar werd deze nuttige inrichting weder door een aanzienlijk getal lezers bezocht. Dit aantal doet zien dat er voortdurend meerderen worden gevonden onder de werkmansklasse en dendienstbaren stand, die goede leesstof in den huiselijken kring verre verkiezen boven uithuizig en in dubbelen zin schadelijk genot. Wij hopen dat het departement Goes ook dit jaar weder mag rekenen op ieders medewerking, opdat dit goede doel ook nu weder moge bereikt worden door opwekking en voorlichting van al diegenen, voor wie de volksbibliotheek eigenlijk besterad is en weder open gesteld wordt. Bij de jongste verkiezing te Haarlem, waar een man van zoo groot talent als Kappeyne de nederlaag moest lijden, is het duidelijk gebleken, dat de liberalen het getob met de fi acties moede zijn. De waarschijn lijkheid bestaat, dat de liberalen, bij de aanstaande verkiezing voor de He Kamer eenheid betrachtende, de meeste leden dier fractie hunnen hoofdman zullen doen volgen in het politieke schimmenrijk. De heer Van Houten schijnt dit ook te gevoelen en waarschijnlijk daarom beeft hij in eene soort kies- manifest de liberalen eens onderhanden genomen. «Achterlijk" noemt hij hen, achteilijk in tegenstelling zeker van de heeren Tak, Wichers, De Bruijn Kops, die op eenmaal tot de voortrekkers schijnen te behooren Men kent dat liedje. Men heeft het in de Belgische hoofdstad lang genoeg gezongen. FrèreOrban, Bara, Van Humbeeck en de geheele liberale meerderheid in de Belgische Kamer waren achterlijk zoo verkon digde de heer Janson, de Belgische Van Houten. Janson en de Brusselsche voortrekkers zouden hunne schou ders wel even onder den wagen van staat zetten men kent den uitslag. De wagen is omgevallen en buit gemaakt door de clericalen, die verstandiger zullen handelen dan hunne tegenpartijders. Zie, aan dit voorbeeld, wij zijn er zeker van, zullen de Nederlandsche liberalen zich spiegelen. Ongeschikter tijdstip had de heer Van Houten dan ook niet voor zijn kiesbrief kunnen uitdenken. Want het besef onder de liberalen is diep doorgedrongenzonder eene vast aaneengesloten meerderheid voortduring van politieke ellenden. De brief van den heer Van Houten zelf bewijst hpt. Tegenspreken dat er zich eene algemeene beweging onder de liberalen voordeed tot ondersteuning van eene inkomstenbelasting, zelfs al werd zij door een ministerie Heemskerk voorgesteld, bij wacht er zich wel voor. Ontkennen dat de houding van Kappeyne, die door zijn artikel in de Economist het sein gaf om met de anti-liberalen samen te spannen, alom ergernis wekte hij wacht er zich wel voor. De heer Van Houten heeft krachtiger middelen. Hij ontkent een voudig dat er een tekort is op de begrooting. Ja, op de gewone inkomsten zoo wat 3 millioen, maar dat is wel bij te spijkeren! Eene inkomstenbelasting is totaal «verbodig! Iemand, die zulke argumenten gebruikt, die door ieder dadelijk worden aangezien en herkend als nood leugens, moet wel overtuigd zijn dat zijne moeite te vergeefsch is. Ter oprichting van een »Kadasterbond", althans ter voorbereiding daarvan, heeft zich eene voorioopige commissie gevormd, waarvan o. a. deel uitmaakt de heer H. J. Baning alhier. Deze commissie heeft bij circulaire alle ambtenaren van het kadaster uitge- noodigd tot bijwoning eener vergadering te Amster dam, te houden op Maandag 21 October a. s. Aan ambtenaren van het kadaster, die de vergadering wenschen bij te wonen, is, bij beschikking van den Minitster, een verlof verleend van 19 tot 21 October. Men schrijft uit Groningen in de N. Rott. Ct. dat de Nieuwe Groninger Courant «zich tot taak zal stellen de politieke gedragslijn van Groningeu's fel bestreden afgevaardigde ter Tweede Kamer, mr. Van Houten, te verdedigen en zijne herkiezing te bepleiten. Van de Provinciale Groninger mag men verwachten, dat zij ook dezen keer, indien het gelukt een liberalen tegen-candidaat te vinden, den heer Van Houten zal bestrijden. Op dit oogenblik is er nog geen geschikte tegen-candidaat in onze nijvere stad, waar ieder de handen vol werk heeft, opgespoord, maar er wordt reeds in zekere kringen gezocht. Sedert de vorige verkiezing heeft mr. Van Houten door zijne gedragslijn het aantal zijner Groninger vrienden niet vermeerderd, waarschijnlijk heeft hij zelfs verloren toch zal de tegen partij, indien zij eenige kans op slagen wil hebben, voorzichtig doen met geen candidaat te stellen, die niet in Groningen tehuis behoort." De Amsterdammer beveelt voor de verkiezingen aan candidaten, welke geneigd zijn art. 194 der Grond wet prijs te geven. üit erkentelijkheid voor dien steun noemt de Standaard genoemd blad een «orgaan van de school wet-kliek." Aan schelden uit den eerwaarden mond van den redacteur zijn wij gewoon, merkt de Arnh. Gt. op maar bij deze gelegenheid had hij toch zijne ge woonte moeten weten te bedwingen, vooral nu de Amsterdammer blijkbaar zich heeft losgemaakt van hen, die het openbaar onderwijs aan den Staat willen laten. Aan de oproeping, dat een tachtigtal commiezen bij 's rijksbelastingen in het volgend jaar kunnen ge plaatst worden, is gevolg gegeven door ruim 300 personen. Deze zullen nu dezer dagen door de daartoe benoemde commissie, onder presidum van den heer Story Van Blokland, controleur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, worden geëxamineei d. Een ongunstig bericht der Delftsche Ct. be treffende den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning moet met nadruk worden tegengesproken, zegt het Hbl.Z. M. is in volmaakten welstand naar Colmar- Berg vertrokken, vergezeld van H. M. de Koningin en H. K, H. Prinses Wilhelmina. Bij de verkiezing voor een lid van Prov. Staten van Friesland in het kiesdistrict Franeker zijn 1011 stemmen uitgebracht, waarvan 329 en 310 op de heeren Fennema (lib.) en L. W. De Vries (anti-rev tusschen wie dus herstemd moet worden. Tegen deze verkiezing is volgens de Leeuw. Ct. protest ingeleverd. Bath. Naar men verneemt, is het bestuur dezer ge meente van plan, het voormalig gemeentehuis alhier af te breken, en in de plaats daarvoor een zoodanig (waarvan bestek en teekening onder handen is van een architect) te Rilland te doen bouwen. Daar de gemeente reeds door zware lasten is ge drukt, is het te hopen dat de raadsleden, vóór zij tot zoodanig plan overgaan, onze financiën indachtig zuilen houden. Ten vorige jare eene nieuwe school van 7000 alhier, en nu een gemeentehuis (niettegenstaande alhier een flink bestaat, dat door eenige kosten royaal in orde kan worden gebracht) en waarvoor alleen zou kunnen worden aaogevoerd dat op één na de raadsledeu en secretaris te Rilland wonen, zoo is het te wenschen, dat, vóór Gedeputeerde Staten hunne goedkeuring daartoe verleenen, deze eerst een persoonlijk onderzoek instellen ten einde zich van de al of niet noodzakelijk heid dezer zaak te overtuigen. Naar de M. Gt. verneemt, is het kapitaal, be- noodigd voor de telefoonvereeniging te Middelburg, niet volteekend geworden. Hst bestuur zal nogmaals pogingen aanwenden om het benoodigde geld te ver krijgen, en inmiddels aan het gemeentebestuur ver lenging aanvragen tot het aanvaarden der concessie. Naar men verneemt, zal het bouwen van een badhotel op de duinen nabij Vlissingen aan geen der inschrijvers gegund worden. Ingrijpende veranderin gen, in het plan van het badhotel voorgesteld, zullen de opmaking van een nieuw bestek noodig maken, waaruit eene nieuwe aanbesteding, vermoedelijk on dershands, het onvermijdelijk gevolg zal zijn. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting te Rotterdam is ter visie gelegd een adres van 17 beurt- schippers op Zeeland, waarin zij hunne bezwaren blootleggen en verzoeken dat hun hunne oude ligplaats aan de Gelderschekade zal worden teruggegeven. Het adres is in handen van B. en W. ter afdoening gesteld. Blijkens mededeeling van den consul der Neder landen te Marseille worden alle schepen, die uit Italië of Spanje aldaar aankomen, aan eene quarantaine van 3 dagen onderworpen. Er moeten thans onder de Atjehers reeds 35 deserteurs uit het Ned. Indische leger zijn. De con troleurvan Anak-galoeng ontving onlangs een schrijven van Europeesche weggeloopen soldaten, waarin kennis werd gegeven van de formatie en organisatie van een Atjehsch departement van oorlog, dat, als eerste maatregel, mobiele kolonnes had samengesteld! Dit stuk was onderteekend door Toekoe Tjoet als chef van het departement en door onderscheidene Euro peesche deserteurs als kolonnekoinmandanten. (V.) Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de Woensdagavond gehouden zitting deelde de Voorzitter mede dat het nieuw-benoemde lid, de heer mr. C. J. Sickesz, reeds door Z. M. is beëedigd en dat zijne geloofsbrieven zijn ingekomen. Overeen komstig het rapport der commissie wordt tot toelating van den heer Sickesz besloten. Na mededeeling van de door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder dat betreffende art. 198 der Grondwet, is de vergadering gesloten. Het voorstel tot wijziging van art. 198 der Grondwet zal hedenmorgen behandeld worden. In de afdeelingen verklaarde de groote meerderheid der leden er zich gisteren voor. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Chr. Ger. gem. te Heerjansdam ds. C. Steketee, te Veere. Beroepen te Vlaardingen ds. P. J. Van Melle te Minnertsga. Te Groningen is den len dezer door de afdee- ling Groningen der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen eene school voor volwassenen geopend. Het onder richt is kosteloos. De leerlingen moeten den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 3 October 1884, zijn vrijgesproken J. S., boerenknechten C. Beland- bouwer, beiden te 's Gravenpolder, opposanten van een vonnis van het kantongerecht te Goes, waarbij zij waren veroordeeld ter zakede eerste, dat hij op Sint Maarten 1883, of den 11 November 1883, zijne werkelijke woonplaats van Baarland naar s-Gra- venpolder heeft overgebracht en daarvan binnen eene maand, immers op den 11 Juni 1884, geene verklaring heeft gedaan aan het gemeentebestuur van 's-G avënpolder; de tweede, dat hij, als hoofd van een huisgezin te 's-Gravenpolder, daarin den eerste, ten tijde als is gezegd, heeft opgenomen zonder daar van, binnen gezegden tijd kennis te hebben gegeven aan gemald gemeentebestuur. Voor het gerechtshof te 's-Gravenliage werd Woensdag de zaak bepleit van den heer H. en 68 mede-eischers tegen den Staat der Nederlanden. De eischers hadden den Staat gedagvaard voor de rechtbank te Middelburg, ten einde te hooren beslissen dat zekere slikken en schorren, gelegen in de Zand- kreek en langs de Oost-Beveland en WilhelmiDapolders, welke slikken door den Staat waren verpacht voor de oesterteelt, de eigendom der eischers warenvoorts zich te hooren veroordeelen om die gronden aan de eischers over te Jaten en rekening en verantwoording te doen van het beheer, dat de Staat daarover had gevoerd. De vraag omtrent dat beweerde eigendomsrecht werd niet behandeld, maar de Staat beantwoordde den eisch met de bewering, dat de dagvaarding niet bevatte eene duidelijke omschrijving van het onderwerp van den eisch en daarom moest worden nietig verklaard. Wat toch moest onder slikken verstaan worden? En als men het daarover eens was, dan ontbrak nog in de dagvaarding alle aanwijzing der grenzen van die slikken. De eischers hadden, voorzoover kadastrale aanwijzing ontbrak, de grenzen moeten aangeven. Nu was men omtrent die grenzen in het onzekere, en bij de tenuitvoerlegging van een eventueel door hen te verkrijgen veroordeeling moest dit tot verwarring leiden. De rechtbank te Middelburg stelde echter de eischers in het gelijk. Het appél werd toegelicht door mr. G. M. van der Linden voor den appellant, en het werd door mr. B. M. Vlielander Hein voor geïntimeerden bestreden. De conclusie van het Openb. Min. en 's Hofs beslis sing zullen later worden medegedeeld. Gisteren heeft het gerechtshof te 's-Bosch uit spraak gedaan in zake tegenH. M. J., 34 jaren, winkelier en huurkoetsier, geboren te Aksel wonende te Bergen-op-Zoom, schuldig verklaard aan geweld dadigheid tegen een agent der gewapende macht onder het waarnemen van zijn dienst, waaruit de dood binnen 40 dagen is gevolgd en veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf met bevel dat een extract van dat arrest zal worden aangeslagen te Bergen-op-Zoom en 's-Her- togenbosch. (Nb Buitenlandsch Overzicht. De directeur van de Belgische republikeinsche Natio nal is gisternacht van Brussel vertrokken naar Parijs. De heeren republikeinen hebben voor 't laatst nog met hem gegeten en gedronken, gespeeld en geschreeuwd tot het einde toe. Met de eendracht van de Belgische liberalen, ziet het er nog niet best uit, althans indien men let op het antwoord, dat de Réforme geeft aan de Flandre libérale op haar artikel, waarin tot eens gezindheid en tot terugkeer tot het gewone liberalisme werd aangespoord. «Het hier verdedigde doctrinarisme", zegt de Réforme, is zes jaar lang aan het bewind geweest; het is tegenover de clericalen zoo ondoel treffend gebleken, dat het den lOn Juni volkomen overwonnen werd; toch had het een uitsluitend en despotisch gezag uitgeoefendzijn aanvoerder is blindelings gevolgd geworden en de liberalen, die zich verstoot hadden den afgron l aan te wijzen, wam heen het ons voerde, zijn gehoond geworden en van ver raad beschuldigd. Het doctrinarisme, dat is het stelsel van tijd winnen en dralen, het stelsel, dat bestaat in het uitstellen van alle eenstemmig verlangde politieke en economische hervormingen, onder voorwendsel dat eerst de clericale quaestie moet worden afgedaan, en hetwelk dan weigert tegen de geestelijkheid de doortas tende maatregelen te nemen, welke de liberalen sedert zoo langen tijd eischen, het doctrinarisme heeft zich machteloos getoond en is onherstelbaar veroor deeld. Een evolutie in democratischen geest alleen kan het liberalisme en het land redden, en juist hiervan beschuldigen wij de doetrinairen, dat zij tot eiken prijs deze noodige evolutie willen belemmeren en onmoge lijk maken, omdat zij hun vooroordeelen, hun eerzucht, hun belangen kwetsen zou." De Belgische Koning begaf zich Woensdag naar het literarisch congres; het was de eerste keer dat de Koning na de afkondiging van de schoolwet in het publiek verscheen. Daar Z. M. vroeger ging dan of ficieel bepaald was, werd hij niet opgemerkt. De Engelsclie Regeering heeft ten gevolge van het onbevredigende antwoord, door de Transvaalsche Re geering gegeven op de nota van den gouverneur van Natal omtrent den toestand in Zoeloeland, krachtige instructiën aan den Engelschen oppercommissaris in Zuid-Afrika gezonden. De Regeering moet geen plan hebben, de Boeren of de Transvaalsche vrijbuiters in Bechuanaland en in Zoeloeland ongehinderd hun gang te laten gaan. In den Transvaalschen Volksraad is een besluit ge nomen om den heer N. J. Smit, een der leden van de Deputatie, die geen loontrekkend ambtenaar is, een vergoeding van 5000 p. st. toe te staan. De zaak-Jorissen is nogmaals bij den Volksraad ter sprake gekomen, doch ditmaal meer bepaald wat betreft de gevolgen. De Regeering deed nl. het voorstel om, zonder prejudice voor het Vervolg, den heer Leyds als staatsprocureur der Z.-Afrik. Republiek te benoemen onder de volgende voorwaarden: I. Salaris 1000 pd. st. per jaar2. Contract voor drie jaren3. Vrije overtocht; 4. Vergoeding van éen jaar salaris, 1000 pd. st., indien de Volksraad na verloop van drie jaren niet langer mocht gediend zijn van de diensten des heeren Leyds. Naar 't schijnt heeft de heer Joubert den post van president der nieuwe republiek in Zoeloeland aange nomen. Hij heeft althans de betrekkingen, die hij in Transvaal bekleedde, nedergelegd. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente does, op VRIJDAG den 3 OCTOBER 1884, des namiddags te twee uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer. Tegenwoordig 12 leden en de Secretaris. Afwezig dr. A. Isebree Moens met kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 19 Septem ber jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende raededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen: a. dat van het gemeentebestuur van Delft zijn terug ontvangen en weder in het archief geborgen de stuk ken, indertijd afgestaan voor de «Historische tentoon stelling" b. dat door P. Meijler Mz. aanvrage is gedaan om afstand in gebruik van p. m. 10 M. oppervlakte water in de Vest bij de Ganzenbrug, welke aanvrage is ge steld in handen van de fin. commissie om rapport; c. dat van A. Neter is ingekomen eene reclame tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, welke behandeld zal worden na afloop van den termijn van reclame d. dat aan den heer J. A. Neeteson, wegens zijne benoeming tot secretaris van Schoondijke, een eervol ontslag is verleend als surnumerair ter secretarie en in zijne plaats is toegelaten de heer J. Van der Bilt van Middelburg. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht a. Missive van Ged. Staten, houdende bericht der goedkeuring van het raadsbesluit tot uitgifte van grond in erfpacht aan D. Klemkerk; b. Missive van den Commissaris des Konings. tot toezending der benoemingen van de heeren B. M. Den Boer en A. De Beste als zetters der directe belastingen. Beiden voor kennisgeving aangenomen. c. Missive van Gedep. Staten, houdende éene op merking omtrent de verordening op het bonwen, welke dadelijk behandeld en tengevolge waarvan de veror dening gewijzigd en opnieuw vastgesteld wordt. d. Een adres van N Ilageman om afstand van grond aan de Lanrens Pietër Van de Spiegelstraat in erfpacht. Gerenvoieerd aan buig. en weth. ter voor bereiding voor de behandeling.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1