m Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Weerkundige Waarnemingen. II ifj Burgerlijke Stand Goes. Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Marktberichten. van de rivier niets te wenschen overlaten, heeft men toch ook met stroom en tijverloop rekening te houden, van daar dat geen enkel koopvaardijschip zonder loods naar Antwerpen opvaart. De assurantie-maatschappijen betalen dan ook geene vergoeding voor geleden schado, wanneer de schepen van geen loods gebruik gemaakt hebben. Gistermiddag kwam bovengenoemd oorlogsschip weder hier voorbij, weigerde opnieuw een loods en liep daardoor weder even voorbij de stad op de »Nollenplaat", doch kwam met hoog water gelukkig vlot en vertrok naar zee. Door deze handelingen bracht de commandant schip en equipage roekeloos in gevaar. Het is te wenschen dat hem eene strenge berisping van den Minister van Marine der Vereenigde Staten niet moge onthouden worden. In den nacht van 25 Sept. j. 1. werd aan boord van het stoomschip «Prins Hendrik", van de Maat schappij «Zeeland", onder de leiding van onzen land genoot, den heer L. I. Lefebre, een hoogst interessante proef geleverd met Holmes Patent Lifebuoy Rescue Signal Flames in the Sea). In tegenwoordigheid van den gezagvoerder van dien bodem, den heer A. L. Stasse, en meerdere autoriteiten, werd voornoemd apparaat van af de brug ter hoogte van ongeveer 30 Eng. voet uit de waterlijn aan bakboordzijde in zee geworpen (het was toen 1 ure in den nacht), waarop bliksemsnel de ontbran ding volgde en het stoomschip en de zee te dier zijde helder verlicht werd (zijnde een wit licht). De licht cirkel was in diameter ruim 100 Engelsche voet, terwijl de voortbranding, «in rechte lijn achter het schip", gedurende den tijd van 140 minuten helder zichtbaar bleef. Daar de boot een vaart had van ca. 16 Engel sche mijlen kon men dus tot op een afstand van circa 2% Eng. mijl het licht duidelijk zien. De gezagvoerder en de overige autoriteiten verklaarden dan ook eenparig, dat het apparaat Holmes in verschillende omstandig heden aan de zeevarenden ongetwijfeld belangrijke diensten zou kunnen bewijzen. In den Speet, wordt herinnerd dat de eerste steen voor een nieuw academiegebouw reeds 76 jaren geleden op de Ruïne te Leiden werd gelegd. De schrij ver geeft een beschrijving van de plechtigheid van 12 Jan. 180§. «Habent sua fata lapille", zegt hij. In zijne toespraak zeide de toenmalige Min. van Bin nen). Zaken Mollerus o. a., dat tot leniging van de smart, door de ramp veroorzaakt, zeker zou bijdragen het vooruitzicht «dat een gebouw, aan den roem der Kon. universiteit van Holland geëvenredigd, weldra zal gesticht worden". En nu, 76 jaren later, wacht Leiden nog. Zaterdag werd te Leiden gehouden de negende algemeene vergadering voor lijkenverbranding. Uit het verslag over 1883 bleek, dat het ledental bedroeg 712, verdeeld over 10 plaatselijke afdeelingen. Het batig saldo bedroeg f 651, het fonds voor lijkovens bedroeg f 15,400 nominaal. De bibliotheek der Ver- eeniging telde ruim 200 nummers. De Duitsche Meteorologische Vereeniging heeft o. a. tot eerelid geproclameerd professor Buys Ballot, te Utrecht. De 10e jaarvergadering der «Maatschappij tot Opvoeding van weezen in het huisgezin" zal gehouden worden op Donderdag 9 October te Amsterdam. Bij de Woensdag aangevangen finale verkooping van de N.-Brabantsche domeingoederen van wijlen Z. K. H. Prins Frederik hebben de kavels 154 f118,550 opgebracht. Dr. R. A. Soetbrood Piccardt, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, bereikts jl. Zaterdag den ouderdom van 70 jaren. Talrijk waren de bewijzen van belangstelling, welke den geachten predikant bij die gelegenheid ten deel vielen. Behalve menig bewijs van waardeering, hem door vtienden en belangstel lenden op dien dag aangeboden, werd hem ook namens het grootste gedeelte van den kerkeraad een aandenken vereerd. Moge dr. Piccardt nog langen tijd den lust gevoelen en de kracht bezitten om zijne taak in deze gemeente verder voort te zetten. Evenals te St. Annaland werd ook op Zondag 21 dezer de vacature bij de Herv. gemeente te Oud- Vosmeer vervuld door de bevestiging en intrede van den candidaat dr. Hendrik Johan Westrik, die bij deze gemoente als de 29ste predikant bij opvolging in functie trad, sedert zij in 1583 Ephraïm Jansz. Dierckens tot haren lsten predikant bekwam. In de kerk dier gemeente, welke, door een geschenk van den heer A. Geluk, den 10 Nov. 1875 met een orgel verrijkt werd, vindt men aan den predikstoel een metalen lessenaar, in den vorm van een sierlijk bewerkt wapen. Aanvankelijk werd die lessenaar in de vorige eeuw door den heer Johan Isebree (van 17671778 Burgemeester van Goes) aan de Waalschc gemeente zijner woonplaats vereerd; doch onder bepaling, dat, bij ontbinding van die gemeente, dit geschenk moest overgaan aan de Herv. gem. te Oud-Vosmeer, waarop hij als mede-eigenaar van de Ambachtsheerlijkheid be trekking had. Naar men weet, herdenkt de Chr. Ger. kerk 13 en 14 October a. s. haar 50jarig bestaan, 't Is niet zeker, dat het feit in al de omstreeks 400 ge meenten dier Kerk in Nederland juist op die dagen zal herdacht worden. Zeker zal dit echter geschieden te Ulrum in Groningen, waar de afscheiding ongeveer terzelfder tijd als in N.-Brabant begon. Op den avond van 13 October hoopt men te Ulrum een dankstond te houden, geleid o. a. door de Docenten Van Velzen en Brummelkamp, de twee nog in leven zijnde leeraren uit de eerste dagen der afscheiding. Op den morgen van den 14den treedt op de Doc. H. De Cock, en des avonds de predikantenGispen, Van Andel, Bulens, Lanting en A. Brummelkamp Jr. 's Na middags is er een gemeenschappelijke maaltijd. (Stand.) Tot onderwijzer aan de openb school te Ovezand is benoemd de heer F, Groosman, onderwijzer te Rozen- daal. -U. (ft. Zaterdag werd te Zieriksee de September-verga- dering gehouden van de onderwijzers in het arrondis sement van dien naam. De heer Oosterman gaf een keurige verklaring en geschiedenis van het woord «ontrampeneerd" (niet ontramponeerd) en zijn ver wanten, alsmede van de uitdrukking: »'t is daar niet pluis". De heer Breas van Sir-Jansland behandelde de vraag: Hoe richt men het herhalingsonderwijs het best in? Verder kwam nog de nieuwe wereldtaal, Vo- lapük, ter sprake, waarmede vele leden, voor zooverre zij er mee bekend waren, hun hooge ingenomenheid betuigden. Na bepaling van den datum der volgende vergadering op 20 December a. s. werd de huidige gesloten. Aan de vrije Universiteit te Amsterdam zijn de lessen heropendvoor dezen cursus hebben een veer tiental nieuwe studenten zich aangemeld. Tot instandhouding der neutrale scholen zullen de Liberalen te België, voor den tijd, dat de Clericalen aan de regeering zijn, trachten de noodige fondsen bijeen te brengen. Door de Arrondissements-rechtbank te Middelburg is o. a. veroordeeld: A. H. De W., 28 j., stuka door te Wolfertsdijk, wegens mishandeling tot 8 boete. Op 23 Oct. e. k. zal voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht staan Adriaan Bevelander, be schuldigd van diefstal met buitenbraak, inklimming, binnenbraak en geweldoefening in den nacht van 9 op 10 Juni jl. bij den heer Fransen Van de Putte te Goes; tegen het feit is eene tuchthuisstraf bedreigd van 5 tot 20 jaar. In deze zaak zijn vier getuigen gedagvaard. Voor de bezitters of gebruikers van de tegen woordig reeds veelvuldig gebezigde stoom- of andere dorschwerktuigen is een uitvinding van den fabrikant C. G. Fannertte Sady in Posen van belang. Zij bestaat in een inrichting waardoor het uitspringen van graan korrels uit de opening, waarin de schoven gestoken worden, verhinderd en het verlies van veel zaad voor komen wordt. Wel is waar bezitten thans reeds sommige soorten van d -rschwerktuigen dergelijke inrichtingen, doch zij zijn alle óf ondoelmatig óf leveren zelfs gevaar op voor de arbeiders, die met het werktuig moeten omgaan. Volgens de beschrijving in een Duitsch land bouwblad moet de nieuwe inrichting, door den heer Fannert uitgevonden, zeer eenvoudig en aan iedere dorschmachine door middel van een enkele schroef te bevestigen zijn. Hoewel schijnbaar van geen zeer groote beteekenis, kunnen toch dergelijke uitvindingen zeer veel nut opleveren. RA.) De «association libérale" heeft Zondag in België's hoofdstad eene vergadering gehouden om te onder zoeken met welke middelen men tegenstand zou kun nen bieden aan de nieuwe, schoolwet. De heer Jansons die de vergadering leidde wees vooral op de noodza kelijke eendracht onder de liberalen bij de aanstaande verkiezingen voor den gemeenteraad als het beste middel om tegen de schoolwet te demonstreeren. Later op den dag had er eene manifestatie plaats ter eere van den burgemeester Buis. Op verzoek van dezen begaven de manifestanten zich echter afzonderlijk naar de Beurs, waar de plechtigheid zou plaatshebben, zoodat geene wanordelijkheden zijn voorgevallen. De hh. Crocq, Janson en De Wael spraken redevoeringen uit, waarin zij den Burgemeester geluk wenschten, dat hij de vrijheden der gemeente beschermd en de tusschenkomst der troepen belet had. Onder de toe juichingen der verzamnlden vereerde daarop de senator Crocq den Burgemeester eene eeresjerp en een buste van hem zeiven. De heer Buis betuigde zijn dank en zeide dat deze blijken van sympathie bestemd waren voor den vertegenwoordiger van de gemeentelijke autonomie en het onderwijs. Van minder sympathie jegens den heer Buis getuigt een adres door een twintigtal aanzienlijke Katholieken aan den Koning aangeboden. Zij beklagen zich daarin over de schen ding der wetten ten nadeele der Katholieke ingeze tenen, die op den 7den September vreedzaam te Brussel het recht van vereeniging kwamen uitoefenen. «Wij zijn daar gekomen", zoo luidt het in het adres, «100,000 in getal, vertrouwend op de beloften van bescherming en veiligheid, ons door den burgemeester van Brussel gegeven. Wij zijn er als vijanden behan deld. Overrompeld door gewapende, en ten spijt van 's burgemeesters verordeningen, georganiseerde benden, in den steek gelaten door de politie, die onvoldoend, werkeloos of medeplichtig was, zijn wij aangevallen, beschimpt, mishandeldvelen onzer zijn gekwetst, onze muziekinstrumenten, deviezen, insignes er. vaandels zijn ons ontnomen en verscheurd." De onderteekenaars stellen daarvoor «zedelijk ver antwoordelijk den burgemeester van Brussel, die zich zwak en zonder beleid getoond heeft, en niet op de hoogte van zijn mandaat." De adressanten eindigen met de bedreiging, dat, zoo hun de bescherming, die zij het recht hebben te eischen, wordt geweigerd, zij die zelf zouden moeten zoeken. Volgens de lndépendance zou met dit adres niet slechts het ontslag van den heer Buis worden beoogd, maar zou het tevens de aanleiding moeten zijn om eene wet in het leven te roepen, die den tegenstand der liberale steden zou opheffen. In den Franschea ministerraad gaf de heer Ferry Zaterdag kennis van de laatste dépêches van admiraal Courbet, waarin werd medegedeeld dat de toebereid selen waren afgeloopen en het oogenbliik van handelen ophanden was. Een telegram uit Hanoi van dienzelfdenjdag meldt nog dat de operaties op de Phung, onder bevel van kolo nel Berger en die op de My-Luong, onder bevel van den kolonel Maussion, volkomen geslaagd zijn en dat de Franschen geheel meester zijn van het terrein. Op 1 October a. s. herdenkt J. H. Enters, brie venbesteller alhier, den dag waarop hij 30 jaren ge leden bij de posterijen in dienst trad. Hoedekenskerke. Dezer dagen schoot een jager, op een bunder land van den landbouwer Verbeek, niet minder dan acht hazen. Vóór dat de jacht in het bezit van de Belgische ambachtsheeren overging, kon men uren lang jagen, zonder een haas te zien. Wel niet in 't belang der vrijbuiters, maar toch der boeren, was 't wenschelijk, van tijd tot tijd zulk eene razzia te houden. Met 't geen acht hazen noodig hebben en ver nielen, zou men wel geen varken kunnen vetmesten maar toch onderhouden. Intusschen het jachtrecht is afkoopbaar en daarmede alle redeneering uit. Door gebrek aan water zullen alle suikerfabrieken te Bergen-op-Zoom genoodzaakt zijn haar werkzaam heden te staken, indien de droogte nog lang blijft aanhouden. Men schrijft uit Amsterdam, dat het ook door ons uit de Standaard overgenomen bericht omtrent een socialisten-reis naar Urk niet geheel juist was, ofschoon er verscheiden socialisten aan deelnamen het was een onderling pleiziertochtje, en de burge meester verbood alleen muziek omdat het Zondag was. Van propaganda moet evenmin sprake zijn als van revolvers. Metselaars en timmerlieden, die het vorig jaar te Pernis 20 ct. per uur verdienden, moeten nu met 12 a 13 ct. tevreden wezen velen zijn bovendien zonder werk. Te Hilvarenbeek zette onlangs de rijksveldwach ter P. zekeren K. tengevolge van dronkenschap achter slot. Deze, daarover gebelgd, zocht zich te wreken. Op zekeren dag, terwijl de rijksveldwachter zich in eene herberg bevond, gezeten met den rug naar de deur, komt K. binnen, neemt een stoel op en slaat daarmede P. tot tweemaal toe zoodanig op het hoofd, dat deze, een oogenblik bedwelmd, neerzinkt. Het bloed stroomde den aangevallene uit twee gapende wonden. Toch trachtte hij zich nog te verdedigen. Te vergeefs. De woestaard neemt zijn slachtoffer op en werpt hem onder het toebrengen van slagen op het billart. De misdadiger is gevlucht, en de aange vallene niet buiten levensgevaar. De trein voor Antwerpen, welke van de Delftsche- poort Zaterdagnamiddag te 1 uur 40 m. aan de halte- Beurs te Rotterdam aankwam, is dooi het zware aan zetten der Westinghouse-rem van elkander gesprongen. Een der wagens heeft daarbij nog al aanzienlijke schade gehad. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De passagiers, die door elkander werden geworpen, zijn met den schrik vrij gekomen. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op een voormalig kantoorbediende van een fabriek, die ten bureele van Heinekens Bierbrouwerij-Maatschappij een valsche quitantie van ruim 950 had aangeboden en het daarvoor ontvangen geld ten eigen bate had Zaterdag had te Gouda de voorgenomen vlie ger-wedstrijd plaats. Meer dan tweehonderd knapen kwamen opdagen met eene verzameling vliegers, vermakelijk om te zien. Daar waren er in alle afmetingen, een span breed en ook van den omvang van meer dan vier meter, vier- en zeshoekig, rond, ovaal, vierkant en hartvormig, maar alle veelkleurig of met allerlei figuren beplakt, ware kunststukken soms van knip- en plakwerk. Enkele droegen namen. Een groote vlieger noemde zich «Goliat". Een ander droeg een «Hulde aan de Commissie" ten opschrift. Ook was er een »Millieenen"-vlieger, van onder tot boven beplakt met oude Assignaten. Duizenden volwassenen en kinderen waren opge komen om van het nieuwe schouwspel getuige te zijn. De wind was in den beginne tamelijk sterk, met het gevolg dat er lijken vielen bij menigte, tot groot gejubel van de omstanders, maar tot spijt natuurlijk van menigen knaap, wien wel eens de tranen in de oogen kwamen. De prijzen waren natuurlijk niet te winnen door het model van den vlieger, de hoofd waarde was, dat hij in het veld het hoogst moest staan, en die hoogte bij het staan werd door de Commissie met behulp van sextanten bepaald. Verscheidene vliegers bereikten een zóó aanzienlijke hoogte, dat zij ten laatste geheel uit het oog waren verdwenen. Zaterdag passeerde door de tourniquet van het Panopticum te Amsterdam de 100,000ste persoon sedert 1 Januari. Het bezoek bedroeg dus gemiddeld 369 personen daags. Donderdag zijn er in Italië 454 choleragevallen geweest, waarvan 210 te Napels. Het aantal sterfge vallen bedroeg 219, waarvan 95 te Napels en 20 te Genua. In het Kanaal heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de stoomboot «Willshire" en de bark «Sainte- Marguerite", van Falmouth naar Antwerpen. Laatst genoemd vaartuig is gezonken en twee leden zijner equipage zijn omgekomen; de acht overigen werden opgenomen door de «Willshire". Volgens een Fransch blad zouden de dames in Amerika van plan zijn de tegenwoordige kleeding af te zweren en wijde broeken te gaan dragen. Te Moret, aan de grens van de Jura, zijn twee dames aangehouden, die «aan den achterkant" eenige ponden snuiftabak meevoerden. De tolbeambten vonden haar uitwas wat zonderling, zelfs in dezen tijd van zotte modes, en stelden een onderzoek in loco in. De smokkelaarsters zijn gearresteerd. Een koopman in oude goederen te Parijs had onlangs op een verkooping in de bank van leening een matras gekocht. Toen hij deze matras thuis had en een zijner knechts haar uitklopte, sloeg deze eensklaps op een hard voorwerp. Men betastte en bevoelde het en de koopman, het bekleedsel openknippende, vond er een oude portefeuille in,waarin zich 13000 frs. bevonden. De knecht, die spijt had, dat hem alleen dat bui tenkansje niet te beurt was gevallen, gaf de politie van deze vondst kennis en nu zal beslist moeten worden wien de 13000 francs toekomen. Uit de nadere berichten over het vergaan van den Engelschen kanonneerboot «Wasp" blijkt, dat de zes geredden opgenomen zjjn door de «Valiant" en naar Lough Swilly zijn gebracht. Zij hebben verklaard, dat alle anderen der bemanning waren omgekomen, behalve dokter Browne, de werktuigkundige Hudson en een derde persoon, welke ontscheept was aan de kust vóór het ongeval plaats had. Uit hunne verhalen omtrent het ongeluk is opte- maken, dat de schuld geheel ligt aan kapitein Nichols, die overigens het eerste slachtoffer was De kapitein heeft het schip te dicht bij de kust gehouden, ondanks de waarschuwingen van verscheidene leden der beman ning, die hem op de klippen opmerkzaam maakten. Hij wilde echter niet naar de waarschuwingen luisteren. Een kwartier later stootte de «Wasp" tegen een rots. De kapitein, die onmiddellijk naar de brug ging, oor deelde, dat het onmogelijk was alleen met behulp der zeilen de hooge zee te bereiken zonder tegen een andere gevaarlijke rots te stooten en gaf aan de ma chinisten bevel met volle kracht voort te stoomen. De vuren waren echter op dit oogenblik niet in vol doenden staat om aan dit bevel gevolg te geven. Daar om beval de kapitein de booten in zee te laten. Deze sloegen echter tegen de rots stuk, en tegelijk spoelde een groote golf den kapitein en twee officieren, die naast hem stonden, van het dek. Eenige seconden later liep de «Wasp" geheel vol. Londen, 29 Sept. Brieven uit Khartoem bevestigen volkomen de tijdingen omtrent Gordon's overwinningen en omtrent de opheffing van het beleg. Van 17 Maart tot 31 Juli had het garnizoen te Khartoem 700 dooden verloren. Er zou thans uitzicht zijn op eene schikking der Fransch-Chineesche moeielijkheden, daar de Chineesche Keizerin zou besloten hebben vrede te maken. GOES, Maandag 29 September 1884. Udb. 0 n3 1 w Wind richting. Toestand van de lucht. sis S a «oo 's morgens 8 's midd. 12% 's avonds 5 764 Z.West. Licht bew. 17 22 19 Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, waarvan 't centrum buiten 't gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 750 m.M. bedraagt, bevindt zich ver van ons en N. Westwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidoostwaarts. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 1.7 m.M. boven Helder. Hedenochtend acht uur: Maastricht 2.3 m M. boven Helder. Hedenmiddag half een: 't verschil werd kleiner. Barometerstand te Utrecht om half een 765.2 m.M. Verwachting: Westelijke wind, goed wêer. van 19 tot 29 September 1884. Geboren: den 25, Cornelis Jacobus, z. v. Cornelis Van Zweeden en Jacoba Droogers (verbeterde opgave.) Overleden: den 19, te Zocterwoude: Bernardina Maria Elisabeth Smit, 61 j., gehuwd met Carl August Xaverius Gottlob Friedrich Sicherer. Levenloos aangegeven den 27, een kind van het mannelijk geslacht van Dirk Romijn en Katharina Barbier. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 2 Oct. Borsele, werken oeververdediging, Polderbestuur. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 1 Oct. Goes, vendutie, De Vos. 2 f 's-Heer Abtskerke, diversen, De Vos. 2 Heinkensz., korenmolen, woning enz., Mulock Houwer. 6 ff Hoedekenskerke, woonhuis, Mr. Liebert. 7 f Groede, hofstede enz., De Smidt. 7 Goes, woonhuis, Mulock Houwer 7 ff Goes, woonhuis, Pilaar. 5 Nov. Ovezand, hoornen, Mr. Liebert. 6 ft Kloetinge, boomen, Mr. Liebert. 7 t 's-Graveupolder en Hoedekenskerke, boomen, Mr. Liebert. 12 Rilland, boomen, Mr. Liebert. 13 ft Heinkenszand, boomen, Mr. Liebert. ROTTERDAM, 29 September 1884. Granen bij redelijken toevoer alle onveranderd. Buitenlandsche en Meel vast. Van Ajuin aan gevoerd 10000 H.L., prijs f 1,25. Nieuwe TARWEf 6,50 a f 7,75 Jarige TARWE- 6,50 - 8,25 Nieuwe ROGGE- 5,25 - 6,25 Nieuwe WINTERGERST - 4,50 - 5,50 ZOMERGERST4,50 - 5,30 Korte HAVER- 2,50 - 4, Lange - 4,-— - 4,90 Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 10,50 - PAARDENBOONEN 6,25 - 7 DUIVENBOONEN ERWTEN- 8,— - 8,75 Nieuwe SCHOKKERS 9,50 - 11 BRUINE BOONEN 8,— - 11.— WITTE 7,— - 11,50 KANARIEZAAD 8,— - 9,— Uit den Wilhelminapolder werd heden eene partij nieuwe tarwe tegen ƒ8,25 per II. L. afgedaan.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2