1884. N°. 116. Dinsdag 30 September. 71ste jaargang. SLACHTER IJ Water in de Vest -^i^CbCiaC&CS^- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Door JAN VAN DER REIT, wonende te Goes, is een verzoek ingediend, om in het perceel wijk E no. 114 in de Voorstad alhier eene te mogen oprichten, welk verzoek met de bijlagen ter Secretarie voor een ieder ter inzage zaL liggen, terwijl eventueele bezwaren tegen de inwilliging kunnen wor den ingebracht op Zaterdag den 3 October a. 8. des namiddags te een uur. Goes, aen 27 September 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMON DT, l b. De Secretaris, HARTMAN. Door PIETER MEIJLER Mz. is een verzoek inge diend om hem in gebruik te geven pl- m 10 Ala. oppervlakte bij de Ganzenbrug, tot bet leggen van hout. Zij, die bezwaren mochten hebben tegen de gevraagde in ge- brnikgeving, worden uitgenoodigd daarvan te doen blijken vóór of op Zaterdag den 3 October a s. des namiddags te een unr. Goes, den 27 September 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. KAMONDT, l. b. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 29 September 1884. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds mededeelden, zullen zes personen, die zich aangemeld hebben als wer kende leden eener eventueel opterichten harmonie, nog eene laatste poging wagen om genoegzaam geld bijeen te krijgen. Zij zullen zich daartoe Woensdag persoonlijk bij de ingezetenen aanmelden met een inteekenlijst en wij wekken onzerzijds gaarne op om de pogingen der heeren te steunen. Een harmoniegezelschap kan een ieder genot verschaffen en daarom wordt ook hun, die niet bij machte zijn groote giften te schenken, nog maals herinnerd, dat vele kleintjes een groot maken. Alleen door samenwerking van een groot aantal per sonen kan het vereischte bedrag bijeengebracht worden. Wij merken ten slotte nog op, dat de commissie bepaald heeft, dat zij, die minder dan f inteekenen, als begunstigers zullen worden aangemerkt; dat zij, die van f 1 tot 2.50 inschrijven leden zijn met recht op twee kaarten bij later te geven uitvoeringen, terwijl de inschrijvers boven f2.50 recht hebben op vier kaarten. Zij, die reeds ingeschreven hebben en in verband met deze bepalingen hunne bijdragen nog mochten willen verboogen, gelieven daarvan kennis te geven aan een der leden van de commissie. Een beoefenaar van het staats- en administratief- recht schrijft ons: Door uwe redactie is den schutter M. G. Van Neck op zijn verzoek meegedeeld dat hij naar uwe meening, zich voor zijn bezwaar tegen de overtreding der wet door den Kommandant, behoort te wenden tot den Com missaris des Konigs of den Minister van Binnenlandsche zaken. De meening dat de Comm. d. K. de aangewezen autoriteit is, was ook de mijne. Vóór uw advies, had ik dan ook dat gevoelen meegedeeld toen mij inlich ting werd gevraagd. Als rijksambtenaar toch (niet, als hoofd der provincie) is de Comm. d. K. o. m. opgedragen toezicht te houden op alle burgerlijke en militaire ambte naren in de provincie en alle verkeerde handelingen ter kennis van het departement te brengen onder welks ressort de ambtenaar behoort (zie K. B. 27 Sept. Stbi. 62.) Op dien grond blijf ik beweren dat de Comm. d. K. wel degelijk de aangewezen autoriteit is tot wien de bezwaar hebbende schutter zich kan wenden om de toepassing der wet voor 't vervolg te verzekeren. Mocht echter een lid der schutterij meer eischen dan eene richtige wetstoepassing en straf verlangen voor de overtreding, dan is daarvoor aangewezen de schut tersraad. Volgens art. 57 der schutterijwet zullen door dien raad o. ra. alle misbruiken van gezag tegen onderhebbenden", «naar bevind van zaken, worden verbeterd of gestraft met zoodanige boeten of straffen, als niet te boven zuilen gaan die, welke bij deze wet zijn bepaald." Hoever de bevoegdheid van den schut tersraad zich wel uitstrekt, blijkt uit het tweede lid van art. 65 der genoemde wet, luidende«Mogten dezelve vonnissen de degradatie of wegzending uit de schutterij inhouden van officieren, zullen dezelve on verwijld aan ons ter bekrachtiging worden ingezon den" enz. Het lid der schutterij dat dus bestraffing verlangt van «misbruiken van gezag tegen onderhebbenden" kan zich wenden tot den auditeur van den schutters raad die, van eenig verzuim, door den kommandant ')of wel op eene andere wijze kennis bekomen heb bende, den beschuldigde dadelijk schriftelijk kennis zal geven van de tegen hem ingebrachte klacht en van 5) Ik onderstreep. a den dag en het uur waarop hij voor den schuttersraad moet verschijnen art. 22 K. B. 25 Mei 4829. Het behoeft wel niet aangetoond te worden dat, geldt de beschuldiging een lid van den schuttersraad zeiven, zijne plaats in den raad wordt ingenomen door een lid van de schutterij van denzelfden rang of door hem die de functiën van den beschuldigde waarneemt. Mocht ik erin geslaagd zijn op overtuigende, op afdoende wettige gronden den weg aan te geven, wel ken de zich verongelijkt gevoelende schutter behoort in te slaan om nauwkeurige wetstoepassing te waar- borgen en dien welke moet betreden worden als hij straf verlangt voor «misbruiken van gezag tegen on- derhebbenden" dan zou het advies, gegeven in de vergadering van Burg en Sec. in Z. en N.B., minder juist zijn. (zie bijvoegsel Goesche Courant no. 445). Tot den bevelhebber in de betrokkene militaire afdeeling zou een lid der schutterij zich m. i. behoo- ren te wenden indien het betreft bezwaren tegen de wijze waarop de exercitiën, in de pelotons-, kompagnies-, of bataillonsschool de oefeningen in het schieten en dergelijke, gehouden worden. Voor de goede leiding dier oefeningen in de eerste plaats en voor andere zaken van militairen aard is het toezicht op de oefe ningen der schutterijen den bevelhebber in de mili taire afdeeling opgedragen. Dat alleen belangstelling in de staats- of, wil men, in de administratief-rechterlijke zijde van de qijaestie- Van Neck mij tot het schrijven dezer regelen geleid heeft, wensch ik ten slotte even op te merken. Er is een achtste staatkundige brief van den heer Van Houten verschenen, die aanvangt met een juichtoon, dat er geen tekorten meer zijn, zoodat de liberale kiezers op hun program den eisch kunnen stellengeen nieuwe belastingen, en die zich daarna bezighoudt met de aanstaande verkiezingen. De heer Van Houten voorziet scheuring tusschen de Kappeij- neanen, die hij «progressisten" noemt, en de liberale partij, «liberale achterblijvers" naar zijn terminologie. De laatsten roept hij op om te verklaren wat zij willen, of zij grondwetsherziening willen, en zoo ja, op welke punten, vooral of zij den census al dan niet willen behouden. Hij eindigt met te wijzen op den band, die er tusschen de Nederlandsche Bank en een deel der liberalen bestaat, om te insinneeren, dat die betrekking op hun politiek van invloed is. Op zich zeli is dit al een leelijke insinuatie, maar dat de heer Van Houten haar bepaaldelijk met het oog op de aanstaande verkiezingen ter sprake brengt met een licht begrijpelijke bedoeling, is beneden critiek. (Pad). In de laatste helft der maand Oct. e. k. zal bij de Algemeene Rekenkamer een vergelijkend onder zoek plaats hebben naar de bekwaamheid van ben, die in aanmerking wenschen te komen voor een be noeming tot tweeden klerk bij het college, aanvan kelijk op een bezoldiging van f400 's jaars. Tot het examen worden toegelaten zij die op 4 Jan. 4884 hun 48e jaar zijn ingetreden en hun 30c niet hebben vervuld. Nadere bijzonderheden bevat de St. Ct. De Gemeente-Stem, weekblad aan de belangen van de gemeenten in Nederland gewijd, bevat heden het navolgende bericht, dat zeker niet nalaten zal de aandacht te trekken. «In de gemeente Ovezand (provincie Zeeland) was eene vacature van onderwijzer. Burg. en Weth. plaatsten eene oproeping van sollicitanten in de bladen, aan het onderwijs gewijd, met verzoek om inzending der stukken vóór 4 Sept. jl. In eene kort na die dagteekening gehouden raadsvergadering vroeg een raadslid, of er reeds sollicitatiën waren ingekomen, waarop de Burgem. een toestemmend antwoord gaf, met bijvoeging, dat het indienen der voordracht eenigs- zins was vertraagd, maar dat zij spoedig zou inkomen. Op den lOn Sept. ontving de Burgem. eene nieuwe sollicitatie uit Noord-Brabant, die den 44n en den 42n door twee anderen (een uit Gelderland en nog een uit Noord-Brabant) gevolgd werd en waarin werd vermeld dat zij geschiedde naar aanleiding van de op roeping in de Provinciale Noord- Brabantsche en's-Her- togenbossche Courant. De burgemeester die van geen oproeping in dat blad wist, ontving op zijn verzoek van den uitgever een exemplaar van het betrokken no. en vond daarin de volgende annonce«Te Ovezand in Zeeland wordt gevraagd een Roomsch Katholiek onderwijzer. Stukken in te zenden bij den burgemees ter". Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat door het raadslid, 't welk vroeger om inlichtingen gevraagd had, eigener autoriteit de advertentie geplaatst was, dewijl hij den Katholieken godsdienst beleed en er onder de sollicitanten geen Katholiek was. Inderdaad, een vreemde en ongeoorloofde inmenging in de zaken van het dagelijksch bestuur!" Borselo. Zaterdag hield de Dijkraad van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk Borsele alhier eene vergadering, die door 23 leden werd bijgewoond. In de eerste plaats ging de Vergadering over tot benoeming van drie schatters tot vaststelling der waarde van de gronden en woonhuizen welke, ten behoeve van den te maken Inlaagdijk te Ellewoudsdijk, ont eigend beliooren te worden. Nadat de heeren J. Rottier Lz en J. de Dreu als stemopnemers waren gekozen, werden de vereischte stemmingen volgens de voorschriften van het reglement gehouden. Daaruit bleek dat achtereenvolgens werden gekozen de heeren J. Vermet, Burgemeester van en wonende te 's-Heer-Arendskerke, C. Meeuwse Pz., land bouwer te Oudelande en J. Smallegange, broodbakker en grondeigenaar te Ellewoudsdijk. Onder de medegedeelde ingekomen stukken behoorde eene missive van Ged. Staten ten geleide van een af schrift van Z. M. besluit waarbij machtiging werd verleend tot opmaking en inzending ter goedkeuring van een bestek en voorwaarden van aanbesteding van de vernieuwing van 3127 M* rijsbeslag op de Noordnol van Borsele. Wolfertsdijk. In de Woensdagavond te 4% uur gehouden raadsvergadering waren twee leden afwezig. Als eerste punt kwam in behandeling een adres van dr. De Oude, verzoekende tegen 45 October a. s. eer vol ontslag als plaatselijk geneesheernaar aanleiding hiervan werd besloten sollicitanten voor gemeente dokter opteroepen tegen eene jaarwedde van 800, mitsgaders vrije woning zoowel voor hem als voor een paard, welke gebouwen evenwel nog gebouwd moeten worden. De heer De Oude heeft eet vol ontslag gevraagd, om dat hij wegens expiratie van zijn verlof naar Indië terugkeert, om daar de lijdende menschheid te ver plegen en bijtestaan in hunne krankheden. Het is eene kolossale onderneming, zoo naar «den grooten Oost" te gaan en niet te vergelijken bij een reisje over de Zandkreek van hier naar Kortgene. De vergadering verkeerde zeker onder den indruk, dat onze dokter zoover weggaat, want over bet gevraagd ontslag werd niet gesproken en het is dan ook eigen lijk niet verleend. Het klinkt werkelijk vreemd, dat men eene zaak, welke ter tafel is gebracht, vergeet te behandelen. Zes sollicitanten hadden zich aangemeld om het ziekenhuis kosteloos te bewonen. Het doen eener keuze was niet gemakkelijk, want allen waren van de beste getuigschriften voorzien. Patiënten oppassen is voor zeker een moeielijk werk en zij, aan wie het zieken huis ter bewoning wordt afgestaan, zullen zich van dezen Christenplicht moeten kwijten. Aangezien een gehuwd paar alleen van gratis wonen niet kan leven, en er voor het dagelijksch brood nog gewerkt zal moeten worden, was de Raad van oordeel dat de vrou wen zich hoofdzakelijk met het verplegen der patiënten zullen moeten belasten, omdat de man met «arbeiden" dan nog wat kan verdienen. De vrouw zal dus de hoofdrol moeten vervullen en men heeft eene gezonde, sterke, handige vrouw noodig; aan B. en W. werd opgedragen de vrouwen der sollicitanten aan die eischen te toetsen. De gezondste, sterkste en handigste vrouw zal haren echtgenoot dan gelukkig kunnen maken met eene gratis woning. Tot zoover was men gevorderd toen de quaestie «geld" eene groote verandering bracht in de gemoederen der raadsleden. Het ziekenhuis, of schoon nog betrekkelijk nieuw, is wegens slecht on derhoud vrij aardig in verval geraakt en moet, om bewoonbaar te zijn, gerepareerd en van nieuwe ramen voorzien worden, terwijl er een slaap- en bergplaats bijgebouwd moeten worden, waarvan de kosten onge veer ƒ150 zouden bedragen. Dat was wel wat duur en het besluit, waarbij van de bewoning en verbetering van het ziekenhuis werd afgezien, liet zich niet wachten. Het ziekenhuis zal nu, om toch eenig nut te kunnen hebben, gebruikt worden als bergplaats der brand ladders. Terwijl een paar besluiten van Ged. Staten in zake aanslagen in den II. O. werden medegedeeld en tot zetters der gemeente werden herbenoemd de heeren J. Kallemein en P. Den Herder, viel de duisternis lang zamerhand in en weldra wierp dan ook het kunstlicht zijne stralen door de zaal, waar nu de gemeente-reke ning over 1883 in behandeling zou komen. De glazen werden gevuld, en na eenige discussie de rekening dezer gemeente over het jaar 1883 voorloopig in ontvang vastgesteld op 22496,45%, in uitgaaf op ƒ20832,77, en het goed slot op 1363,68%. Ten slotte werd de gemeente-begrooting voor 1885 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op ƒ44142,27. Bezuinigd moet er worden, zooveel mogelijk bezui nigd, want bij de geringe inkomsten dezer gemeente moet zij zich vele en groote uitgaven getroosten. Een voorstel om de jaarwedde der wethouders ad 20 en het presentiegeld der raadsleden ad 36 te verdubbelen werd verworpen. Gelijk lot onderging een voorstel om de raadzaal van nieuwe meubels te voorzien, want de stoelen zijn bijna niet meer te ge bruiken; doch het grootste deel der vergadering vond ze nog voldoende en deze post, geraamd op 200, werd met ƒ400 verminderd, terwijl daarentegen ƒ30 uitgetrokken werd tot aankoop van twee vlaggen en éen stok. De kosten van het onderwijs zijn geraamd op 7620, waarvan echter 30 pet. van een som van 5900 door het Rijk zal worden vergoed. Ten slotte werd na een langdurig debat met algemeene stemmen besloten, de jaarwedde van de bestelster der kostelooze telegrammen vasttestellen op tien gulden. Kruininge. In de Zaterdag gehouden vergadering van de afdeeling Kruininge der maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt waren tegenwoordig 7 leden van het bestuur en 7 gewone leden. (De af deeling Kruininge telt 490 leden.) Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, herdacht bij het afsterven van den waardigen Secre taris, den heer mr. IC. Rembges en diens vele diensten aan de afdeeling bewezen. Hij twijfelde niet of zijn heengaan was door de leden met leedwezen vernomen en allen zouden met hem overtuigd zijn dat het als een groot verlies voor de afdeeling is aantemerken. Vervolgens werd het voorstel van het bestuur, waarbij aan den te benoemen secretaris een jaarlijk- sche toelage van f25 zou gegeven worden voor de vele werkzaamheden aan die betrekking verbonden, met algemeene stemmen aangenomen. Het bestuur had eene voordracht voor secretaris opgemaakt, bestaande uit de hb. J. H. O. Dominicus en H. C. Baarens. Na de stemming bleek dat de heer Dominicus 12 en de hh. Baarens en J. Vereeke elk één stem hadden verkregen, zoodat eerstgenoemde heer met volstrekte meerderheid was gekozen. Nadat de heer C. der Weduwen als afgevaardigde een kort verslag had uitgebracht omtrent het verhan delde op de algemeene vergadering werd de vergade ring gesloten. Kolijnsplaat. Waren de verwachtingen van de hier ontluikende kunstmatige oestercultuur der heeren Mul ler, Poelman en Van den Broeke in den laatsten tijd vrij gunstig, nu men aan het afsteken der pannen (circa 400.000) begonnen is, worden die goede verwachtingen nog zeer overtroffen. De aanslag blijkt zeer voldoende te zijn er zijn pannen met 420 jonge oestertjes en, wat meer zegt, vele zijn van de grootte van een gulden, ja enkele van die eens rijksdaalders. Wel heeft men na de stormen iu het begin dezer maand de pan nen een weinig moeten verleggen, daar er anders veel broed onder 't zand zou verstikt zijn, en zijn er enkele pannen omgeslagen, die daardoor haar broed verloren hebben, maar toch zijn de aanvankelijke resultaten voor de ondernemende compagnie zoo naar wensch, dat zij reeds opmetingen laat doen voor een oesterput. Dezen zou zij, zoo de polder Oud-Noord-Beveland daar aan zijne goedkeuring verleent, oostelijk van de tweede nol aan de eerste kuip laten maken. Ook eene andere onderneming van denzelfden aard mag hier wel genoemd worden. Het is een proefput voor de oesterteelt van de heeren J. H. Bybau, Paarde- kooper Overman e. a. in het buitendijksch land van de tweede kuip. In dien put, ruim 25 M. lang en 40 M. breed, en door een verlaat gemeenschap met de zee hebbende, zijn in het laatst van Juni een- en tweejarige oesters, zoowel Zeeuwsche als Fransche, gebracht, waarvan sommige in kweekbakken, andere op den slijkerigen bodem. Ook liggen er pannen, die echter, wat zeer wel te verklaren is, minder goed zijn aangeslagen dan die aan de eerste kuip. De oesters willen er goed tieren, zooals gemakkelijk aan de breed» lichte randen, die er aangegroeid zijn, te zien is. Enkele «twijfelaars" zijn gestorven, maar de meeste zijn geen twijfelaars meer. De wachter, voor wien daar een keetje gebouwd is, heeft verscheidene, en daaronder vrij groote oesters, die, aangeslagen op schelpjes, door hem op het drasse land bij den put gevonden zijn, mede in den put ge bracht, waar ze ook goed willen groeien. Laatstgenoemde heeren hebben het land tusschen den nieuwen zeedijk en de keerkade aan de tweede kuip van den Oud- Noord-Bevelandpolder gepacht met het doel, daar, bij genoegzaam resultaat, een oesterput te laten maken. Hoewel men in alles nog ziet. dat de oestercultuur in wording is en bijgevolg nog tot kleine proportiën is beperkt, zoo konden bovengenoemde zaken zeker wel de voorboden zijn van een nieuwe en wat men thans maar zelden zeggen kan eene bloeiende industrie op en voor Noord-Beveland. Vlissingen. Dat zeelieden dikwijls roekeloos met de hun toevertrouwde schepen kunnen omgaan, kan uit het volgende blijken Het Ameriksansch oorlogsfregat met stoomvermogen «Quinebaugh" passeerde hier een paar weken geleden op weg naar Antwerpen. De Belgische regeering bood den commandant een bekwaam rivierloods aan, hetwelk echter door laatstgenoemden finaal van de hand werd gewezen. Het gevolg daarvan was dat liet schip twee maal op de rivier aan den grond voer en met moeite weder vlot kwam. Hoewel de betonning en bebakening

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1