1884. N°. 115. Zaterdag 27 September. 71sle jaargang. De geest van het slot Gairloch. Bij dit iiommer Behoort een hijvoegsel. FEUILLETON. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 20 September 1884. De Minister van Binnenl. Zaker. heeft aan Gedep. Staten der provinciën de volgende aanschrijving gericht Volgens art. 50 der wet van 17 Aug. 1878, zooals dit is gewijzigd bij die van 11 Juli 11., behoeven de bestekken voor en de gunning van den bouw of verbouw van scholen en onderwijzerswoningen, voor zoover daarvoor rijkssubsidie wordt verleend, mijn goedkeuring, nadat daaromtrent de districts-schoolopziener zal zijn gehoord. Deze gewijzigde bepaling is op den ln dezer in werking getreden. De bestekken, plans en ramingen werden tot dusver door de hulpvragende gemeentebesturen aan de goed keuring van den districtsschoolopziener onderworpen, alvorens het verzoek om toepassing van art. 49 door hen aan den Koning werd ingediend. Hierin behoort van nu af in zoover verandering te komen, dat de bouwkundige stukken bij het adres aan den Koning behooren te worden overgelegd, zonder dat zij door den districtsschoolopziener zijn goedgekeurd. Nadat door uw college het bij art. 49 voorgeschreven advies omtrent de aanvrage zal zijn uitgebracht en de gemeentebesturen het eventueel aan te bieden rijks subsidie in de kosten hebben aanvaard, zullen de bouwkundige stukken van mijnentwege aan den districts schoolopziener tot onderzoek in handen worden gesteld. Mijn beslissing zal steeds zoo spoedig mogelijk worden medegedeeld, opdat de aanbesteding niet langer dan onvermijdelijk is worde vertraagd. Worden geen termen tot inwilliging van het verzoek gevonden of wordt het aangeboden subsidie niet aanvaard, dan geschiedt de terugzending zonder voorafgaand onderzoek der bouw kundige stukken. Het proces-verbaal der gunning verwacht ik vervolgens met bekwamen spoed, om aan hetzelfde onderzoek te worden onderworpen als de bouwkundige stukken. Aangezien deze nieuwe wijze van handelen altoos eenigen tijd zal vorderen, acht ik het wenschelijk, dat in de voorwaarden van aanbesteding de termijn, ge durende welken de inschrijvers hun aanbod gestand moeten doen, eenigszins ruim worde gesteld. Door het Departement van binnenlandsche zaken is uitgegeven de statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1883. Op 31 December van dat jaar bedroeg de bevolking van het Rijk 4,225,065 personen (2,090,850 m. en 2,134,215 vr.). In 1883 zijn aangegeven 139,814 levend geboren wettige en 4,288 levend geboren onechte kinderen, te zamen 144.102 levend geboren kinderenlevenloos aangegeven werden 7,232 wettige en 445 onechte, te zamen 7,677 levenloozen; er overleden 91,651 (zonder de levenloos geborenen). Het totaal der huwelijken bedroeg 29,815, dat der echtscheidingen 189. Er vestigden zich in de verschillende provinciën 273,485, terwijl vertrokken 273,929. Het Provinciaal Groninger Werkliedenverbond heeft eene circulaire gericht aan de gemeentebesturen in de provincie, waarin het in algemeenen zin zijn wensch te kennen geeft naar kosteloos en verplicht onderwijs en meer in 't bijzonder verzoekt kosteloos voorbereidend en minder kostbaar voortgezet onderwijs te willen verschaffen. Met het oog op het groote schoolverzuim, vooral ten platten lande ten gevolge van veldarbeid door kinderen, verzoekt het tevens, dat meer gebruik 6) Ervaringen eeuer Duitsclie gouvernante in Schotland. Uit het Duitsch. Geheel ontdaan van schrik, keken wij elkaar aan. Droomden wij of bevonden wij ons nog steeds onder de betoovering van die wonderlijke verschijningen in de zittingen? Koude zweetdroppels stonden ons op 't voorhoofd, onze handen waren ijskoud; wij huiver den van angst en beefden zoo hevig, dat wij niet konden blijven staan. Eindelijk ontvielen ons tegelijk dezelfde woorden «mijn God, die brief en de geheime lade zijn toch geene verbeelding!" Wij haalden met onze bevende handen de schrijf tafel in onze kamer, sloten de deur en begonnen te zoeken. Nadat de laden open waren, onderzochten wij langzaam en nauwkeurig den achterkant en jawel, opeens, bij eene drukking aan den zijkant, opende zich een smal vlak, en daar lag de brief; een gescheurd, verknoeid en met potlood beschreven papier. Wat wij toen gevoelden was geene verwondering meer, daarvoor hadden wij reeds te veel ongehoorde dingen beleefdonze onsteltenis alleen nam mogelijk Dog eenigszins toe. Welk een stuk papier hadden wij worde gemaakt van art. 82 der Wet op het Lager Onderwijs en den veldarbeid te verbieden aan kinderen' beneden de 12 jaren. Naar het D. v. N. verneemt, heeft de directeur der H. B. school te Gouda er een middel op gevonden om een meisje, dat het toelatingsexamen voor de le kl. met goed gevolg had afgelegd, tot den nieuwen cursus toe te laten, niettegenstaande de beslissing van den Min. van Binnenl. Zaken, dat «de binnen Gouda gevestigde R. H. B. school met den aanvang van den cursus 1884/85 tot nadere beschikking voor vrouwe lijke leerlingen wordt gesloten, behoudens dat diegenen, welke de school thans bezoeken, daarmede kunnen voortgaan." De directeur heeft aan de bedoelde leerlinge toege staan, examen te doen voor de 2e kl. Zij voldeed aan de vereischten en zal nu de H. B. school bezoeken. Het D. v. N. noemt dezen maatregel van den directeur handig, maar niet goed te keuren. II. M. de Koningin heeft aan mej. C. Alberdingk Thijm, hoofdredactrice van het Weekblad voor meisjes «Leliën en Rozenknoppen", bij vleiend schrijven haar dank betuigd voor de aanbieding aan H. K. H. Prinses Wilhelmina van het album, bevattende een tal door lezeressen van genoemd tijdschrift vervaardigde dames- handwerken, teekeningen, proza- en dichtregelen. Van de «Willem Barents" (die gisterochtend te 8 uren te Hammerfest is binnengekomen) is weder tijding ontvangen. De kommandant, de heer J. Dalen, schrijft van 20 Aug. o. a. het volgende: Dit jaar kan als een hoogst ongunstig ijsjaar in de Barentszee genoteerd worden. Opmerkelijk is het, dat wij na ons vertrek van Vardö nooit eenigen krach- tigen wind hadden. Het gebeurde slechts hoogst zelden, dat wij reefden en nooit meer dan éen rif. Daarentegen zeer veel mist, bij uitzondering helder weder, altijd bedekte lucht. De wind bijna altijd uit het N. en W., een enkelen keer Z. W. en zeer zelden Oostelijk. Glet- scherijs en kleine ijsbergen zagen wij veel, ook aan den meest zuidelijken ijsiand. Hedenmorgen liepen we de Sharr in en ankerden voor dikken mist in de Altglaübigenbaai Hier ligt een Russische schoener, de sAlexe", die van plan is om a. s. Zondag (24 Augustus) over Vardö naar Archangelsk terug te keeren en zich zal belasten met de bezorging van dezen brief. De Russen, (waaronder een paar ge lukkig Noordsch spraken, welke taal Asbeck vrij goed machtig is), deelden ons mede, dat de Sharr verder op vol met ijs zit; het schijnt dus daar ook niet gunstig te zijn. Ik ben echter toch van plan zelf te gaan kijken, en in geval ik in de Karazee kan komen, achter Widderkaap een bericht in cairn achter te laten. Moet ik terugkearen, dan al ik verder weder den ijsrand in Barentszee gaan bepalen en dan natuurlijk in dien geest het bericht in de cairn achter Widderkaap veranderen. Wij zijn allen wel. Er heerschte steeds goede har monie ook van de equipage niets dan lof. Succes zal er dit jaar wel niet zijn het eenige is, dat wij zoo gelukkig waren op een ijsschol een ijsbeer te schieten. Bij gelegenheid van het bezoek der Transvaalsche Deputatie aan de Weesinrichting te Neerbosch riep generaal Smit ODder meer aan de grootste jongens en meisjes toe: «Komt tot ons over, gij zult ons altijd welkom zijn. Wij hebben behoefte aan flinke werk krachten." daar in handen, en dan de inhoud er vanwant daar stond het duidelijk, hoewel haastig geschreven «Mijn dierbare vrouw! Door een ellendige schurkenstreek ben ik hier in een strik gevallen en moet ik sterven, aan redding valt niet meer te denkenmissehien gelokt het de dochter van den kastelein in dit misdadige huis, een medelijdend en ongelukkig schepsel, u deze regelen te doeD toekomen doch men komt, ik hoor voetstappen Richard Voung aan Lady Lizzie Kilmory door vriendelijkheid van juffrouw Froser, Gairloch Castle, Abercrombie." Verscheidene minuten waren wij sprakeloos door vrees en schrik het was dan ook zelfs voor de sterkste zenuwen een geduchte slag. Toen wij eindelijk uit onze verdooving ontwaakten en tot ons zeiven kwamen beefden wij als of wij de koorts haddenwij schrokken van elkaar, zoo doods bleek en ellendig zagen wij er uit. Het vuur in den haard was uitgegaan en de kamer koud geworden. Eindelijk sprak Fraulein Eisner op zwakken toon «het beste is dat wij naar bed gaan, doch ik zal bij u blijven, want het is beter dat wij dezen nacht niet ieder afzonderlijk slapen." Doch van slapen kwam in 't geheel nietsmijne polsen waren gejaagd, mijn hart klopte alsof het zou barsten, ik klappertande en mijne gedachten jaagden wild door mijn hoofd. «Fraulein Eisner", sprak ik, zoodra de warmte van de dekens het bibberen eenigszins deed bedaren, »zoo Die uitnoodiging is niet vergeefs geschied; al aan stonds waren èr jongens, die lust gevoelden naar Trans vaal te trekken, en onder dezen drie, die hun verlangen aan de Deputatie bekend maakten. Het bestuur der Weesinrichting keurde dit voornemen goed, ook met het oog op de schaarschte aan werk, die in ons land tegenwoordig bestaat, vooral voor timmerlieden en metselaars, en stelde zich over deze zaak in nadere betrekking met de leden der deputatie en andere per sonen in Transvaal. Het gevolg is geweest, dat de drie jongelingen, die bij hun voornemen bleven, deze week de reis aanvaardden. Twee hunner, die reeds voor eenige jaren de Wees inrichting verlaten en zich te Hees gevestigd hadden, zijn verloofd met twee weesmeisjes, die in de inrich ting als helpsters dienstbaar zijn. Gaat alles naar wensch, dan zullen deze meisjes spoedig hen volgen om met hen in den echt verbonden te worden. Het bestuur der Weesinrichting hoopt in hunne gezinnen plaatsen te vinden, waar weezen, die later volgen mochten, een voorloopig tehuis kunnen vinden. Voor alle drie heeft het bestuur de overtochtskosten betaald tot Durban, doch onder voorwaarde dat dit geld door hen zal terug gegeven worden zoodra zij instaat daartoe zullen zijn. Naar men ons mededeelt is de heer Sibmaclier Zijnen, mede-redacteur van de Middelburgsche Cou rant,i in dergelijke betrekking benoemd aan De Am sterdammer, in plaats van den heer Tak, die chef van het binnenlandsch nieuws aan laatstgenoemd blad is geworden. De heer A. Kooreman te Ter Neuzen is met ingang van 1 October a. s. benoemd tot opzichter van den Waterstaat 4e klasse. De kapit. bij het korps mariniers C. II. Pilaar en de offic. van administratie D. G. Krol Van der Hoek worden op nonactiviteit gesteld. Ierseke. In de Raadszitting van Maandag 11. is het eindcijfer der begrooting voor 1885 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 16753,93%. Verder is besloten te trachten de aschbakken in de gemeente op te ruimen en een ander middel op te sporen om de bewoners van hun vuilnis te ontlasten. Hansweerd. Gistervoormiddag had in den mond der buitenhaven alhier eene aanvaring plaats tusschen het Nederl. Rijnschip »Anna Cornelia", schipper P. C. Biltjes, geladen met 240,000 kg. krijt, van Gent met bestemming naar Keulen, en een viertal ijzeren modder bakken, die door een sleepbootje werden uitgesleept. Het Rijnschip bekwam vrij aanzienlijke schade aan bakboordsboeg, boegspriet, steven enz. en zal de reis met een sleepboot naar zijn bestemming moeten voort zetten. Schip en lading zijn verzekerd. Batli. Het vaarwater voor deze plaats laat tegen woordig naar het schijnt, nog al wat te wenschen over. Dikwijls gebeurt het dat stoomschepen met veel diepgang ter hoogte van de le zwarte ton aan den grond stooman, zooals Woensdagmiddag weder ge schiedde met een boot, bestemd naar België, die 22 voet diep lag, en aldaar van circa 2% tot 3% uur bleef zitten. Met laag water zijn er plaatsen, alwaar alsdan 50 decimeters water staat. Het Belgisch loodswezen was gisteren dan ook druk aan 't peilen. Sclierpeuisse. In de Woensdag gehouden vergadering spoedig mogelijk verlaat ik dit huis vol ontzetting." Den volgenden morgen was ik ziekeen hevige koorts deed mij vele dagen het bed houden. Toen ik eindelijk weder hersteld was, deelde Fraulein Eisner mij mede, dat zij binnenkort met Lady Glencarthy het slot weder ging verlaten. «Doch wat zal er van den brief worden vroeg zij. »De brief, ja de brief!" riep ik met schrik uit, hij bracht mij alles weer in herinnering, wat wij in dien ontzettenden nacht beleefd hadden. Ik haalde hem uit mijn schrijftafel, waar ik hem had geborgen. Wat zouden wij met hem doen Misschien zou de rustelooze geest van het ongelukkige meisje hier spoedig weer rond komen waren om den brief weer te lezenen wat dan als zij dien niet meer vond Zouden wij dien weer op zijn vorige plaats leggen Met een anderen brief zouden wij het zeker gedaan hebben, maar dezen Het was misschien een overtuigend bewijs in handen van een bekwaam jurist, omeenig licht te verspreiden in de raadselachtige verdwijning van den vicaris, of ook wel om de daders van het misdrijf op het spoor te brengen? Spoedig echter verwierpen wij elke gedachte om van het papier zulk een gebruik te maken. Zoude men ons verhaal geloof schenken? Zoude men ons niet voor ziek, krankzinnig of voor waarzegsters houden Dat papier kon een stuk zonder waarde zijn, dat een waanzinnig meisje in hare phantasieèn zelve als spelend opgesteld en geschreven had? van den gemeenteraad is benoemd tot wethouder de heer Johs. Oudesluijs en tot secretaris der gemeente de heer M. Kievit. Kats. Door den dijkraad van den calamiteusen Leendert-Abrahampolder is Maandag 11. besloten onder nadere goedkeuring een inlaagdijk, welks kosten op 45000 gulden geraamd worden, in genoemden polder te brengen. Daardoor zal er circa 18 H. A. land ingekuipt worden. Kolijnsploat. Als directeur van het op te richten telephoonkantoor is door den gemeenteraad benoemd de heer L. A. Vink op eene jaarwedde van 75 gulden, en tot zijn plaatsvervanger de heer J. Barbier, wien ook het bestellen der telegrammen is opgedragen. De statuten der Eerste Nederlandsche Wereld taal (Volapük)-Vereeniging zijn verschenen. Blijkens art. 1 is het doel der Vereeniging: a. het aanleeren, de beoefening en verspreiding der wereldtaal; b. het stichten van vereenigingen in andere plaatsen van Ne derland; c. zich in verbinding Stellen met alle binnen- en buitenlandsche vereenigingen. Evenals in enkele andere plaatsen in ons land zijn ook hier enkele personen voornemens zich op de stu die van die taal toe te leggen. Er heeft zich te Amsterdam eene commissie gevormd, die eene proef wil nemen met de verstrek king van een warm middagmaal aan schoolgaande kinderen, die dit werkelijk behoeven. De commissie heeft zich daarbij de voorlichting verzekerd van de hoofden der scholen. Reeds zijn gelden bijeengebracht, voldoende om op een beperkt getal kinderen de proef toe te passen. Het plan bestaat, gebruik te maken van de volksgaarkeukens van het Nut en van de kost huizen der Maatschappij voor den Werkenden Stand. In de maand November a. s. zal te 's-Graven- hage een vergelijkend onderzoek plaatshebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijkstelegraaf. Aanmelding vóór 15 October a. s. bij een op zegel geschreven verzoek, aan het Departement van Water staat, Handel en Nijverheid. Nadere bijzonderheden vermeldt de Staatscourant van heden. In de Manchestersche bladen komt het volgende voor «Onder de punten van overeenkomst met Nederland in de zaak van de «Nisero" behoort ook het toekennen van vrijen handel aan Atjeh. Hoe ernstig dit zal worden ten uitvoer gelegd, bewijst een telegram, dat te Londen is ontvangen en inhoudt, dat twee voorname peper havens op de Oostkust van Atjeh weder zijn gesloten voor den handel." Dit geheele bericht toont, hoe slecht men in Enge land op de hoogte is. Er is volstrekt geen vrije handel voor Atjeh bedongen bij de afspraak met Engeland; onze regeering heeft uitdrukkelijk hare volkomen vrij heid in dit opzicht voorbehouden. Alleen is aan den radja van Tenom aangezegd, dat zijne havens voor den handel zouden worden geopend, indien hij de ge vangenen in vrijheid stelde, en dat zij geopend zouden blijven zoolang hij niet weder daden van verzet pleegt. Tenom ligt op Atjeh's Westkust, en de havens aan de Oostkust, waarvan in het telegram sprake is, hebben derhalve met den maatregel omtrent Tenom niets te maken. Ja, zoo kon de zaak zich inderdaad hebben toe gedragen? Waren wij in onzen buitengewonen opge wonden toestand in staat geweest, met juistheid over alles te oordeelen wat wij beleefd en gezien hadden? Wij vormden dus een ander plan, wij namen ieder afzonderlijk een afschrift van den brief, dezen legden wij in een kistje en zonden dit met den sleutel en een begeleidenden brief aan Mr. Taylor, een advokaat en kennis van Fiaulein Eisner. Wij hadden beschreven dat het kistje met sleutel en inhoud slechts dan aan een van ons beiden gezonden kon worden, wanneer wij beiden schriftelijk onze toestemming daartoe ge geven hadden. Wie wist of wij nog niet eens gebruik zouden maken van den brief! Het afscheid van Fraulein Eisner was voor ons bei den zeer treurigals men te zamen zooveel doorleefd heeft doet het pijn den band weer te zien verscheuren die hetzij in vroolijke, hetzij in droevige dagen van samenzijn onze harten heeft verbonden. Wij spraken af om briefwisseling te houden en Frau lein Eisner gaf mij tevens uitzicht op een bezoek van haar in Londen. Weinige weken daarna verliet ook ik nog voor den bepaalden tijd het slot; met een verruimd hait ging ik naar Londen, zeer blijde een tijd achter mij te hebben waarin zoovele zonderlinge gebeurtenissen hadden plaats gehad, en die mij in een somberen, zenuwachtigen en naren toestand gebracht hadden. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1