1884. N°. 114. Donderdag 25 September. 71ste jaargang, 5) FEUILLETON. De geest ran het slot Gairloch. KRANKZINNIGEN, GOME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Deo 1 October a. e. treedt in werking de wet van 27 April 1884 (Stbl. no. 96) tot regeling van het staats toezicht op en worden de ingezetenen daarom gewezen op hunne verplichting, om bij den burgemeester aangifte te doen, wanneer zij een of meer krankzinnigen verplegen, over welke het staatstoezicht zich uitstrektdat zijn zij, die niet in hunne eigene woning o( in die van hunne ouders of echtgenooten verpleegd worden. Overtreding van dit voorschrift wordt, volgens art. 38 der wet, gestraft met eene ge'dboete van vijftig cents tot driehonderd gulden Goes, den 24 September 1884. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 24 September 1884. De Provinciale Staten van Gelderland hebben gisteren bij tweede stemming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gekozen den heer mr. C. J. Sickesz, oud-lid der Tweede Kamer, met 29 van de 56 stemmen. De heer mr. Leo Van Nispen had 20 stemmen, terwijl er 7 op verschillende personen waren uitgebracht. De heer Sickesz, ter vergadering tegenwoordig, ver klaarde de benoeming aantenemen. Naar wij vernemen, zal over het ontwerp tot wijziging van art. 198 der Grondwet terstond eindver slag worden uitgebracht, zoodat de openbare behan deling nog in deze week kan worden tegemoet gezien en de Kamer waarschijnlijk tegen het einde der week zal uiteengaan. Het ontwerp is in de afdeelingen der Tweede Kamer gunstig ontvangen. Vad.) Het eindcijfer der Staatsbegrooting voor 1885 (hoofdstuk Binn. Zaken) bedraagt 12 078 993zijnde ƒ2198 985.98 minder dan voor 1884 is toegestaan. Er wordt thans 1 750 000 minder geraamd voor de uitvoering van de artt. 45 en 49 der Schoolwet. De begrootingspost, waaruit de reis- en verblijfkosten der arrondissement-schoolopzieners zijn te kwijten, is, na langdurig en rijp overleg, gewijzigd, zóó dat het mogelijk zal zijn dien ambtenaren hun bureel-kosten, met ingang van 1 Jan. 1885, op wettige wijze te ver goeden. Aan de arr.-schooiopzieners zal daarna een kleine vaste som 'sjaars worden toegekend voor de vergoeding van laatstgenoemde kosten, maar bepaald, hen dan ook voor hun reis en verblijfkosten te doen declareeren volgens het bij Kon. besluit van 5 Jan. 1884 vastgesteld tarief. Voor de verbetering van de tractementen vau het onderwijzend personeel bij de Rijksleerscholen is weder ƒ1000 uitgetrokken. Ook op de mogelijke behoefte aan uitbreiding van het onderwijzend personeel, hetzij aan de kweekscholen, hetzij aan de leerscholen, is gerekend. Ervaringen eener Duitsche gonrernante In Schotland. Dit het Duitsch. Hl. De eerste séance, waaraan slechts de familie, Lady Glencarthy met hare dochters, de deken Caton met zijne beide dochters, waarvan de eene door aanhou dende oefening een zeer ontwikkeld medium bleek te zijn, Miss Percival, Fraulein Eisner en ik deel hadden genomen, was voorbij. Reeds des middags was, op mijn verzoek, de verbindingsdeur naar mijne kamer geopend en tot mijne groote voldoening verliet Lady Kilmory met hare gasten na het einde der zitting de kamer en sloot nadat de tafel en stoelen weder op hunne plaats gezet waren, de deur van den gang zonder aan die te denken, waarmede men in mijne slaapkamer kon komen. Hierover was ik zoo verheugd en opgewekt alsof ik den sleutel tot een groot geheim bezat. Spoedig hierop kwam Fraulein Eisner bij mij en vroeg»nu, wat zegt gij van deze bijeenkomst?" Doch wat zou ik antwoorden?, Hoe kon ik een oordeel vellen over dingen, die den nieuwelingen in het vak even ongeloofelijk en ongehoord toeschijnen als de verschijning van spiritistische visioenen. De ingewijden kunnen het zich voorstellen en weten ook uit eigen ervaring welk een overweldigenden in druk de zoogenaamde bovenaardsche dingen want deze hadden nu en in alle volgende bijeenkomsten plaats op den nieuweling makenvoor de oningewijden is het onmogelijk, zonder zelf iets gezien te hebben, ook zelfs volgens de beste beschrijving zich een volkomen juist denkbeeld te maken van hetgeen er gebeurt. Geestverschijningen in publieke bijeenkomsten door betaalde mediums, waarvan ik verscheidene beschrij- Ook aan de opleiding van gymnastiekonderwijzers zal nog eenige uitbreiding worden gegeven. Voor de vergoeding van de gemeenten krachtens art. 45 wordt 4 millioen uitgetrokken, zijnde 1 millioen minder dan voor 4884 is toegestaan. De Minister berekent, dat de gewone uitgaven, waar van 30 pCt. door het Rijk verschuldigd is, 8 100 000 zullen bedragen. Daarbij gerekend 430 000 wegens vermeerdering van het aantal onderwijzers enz., ver krijgt men 8 530 000voorts voor het slechten en verbouwen van lokalen enz. 4 800 000, totaal der uitgaven 13 330 000 door de gemeenten, waarvan 30 pCt. in ronde som 4 millioen. Z. M. de Koning zal, gelijk bekend is, op 1 October a. s. naar Luxemburg vertrekken met H. M. de Koningin en Prinses Wilhelmina, en een talrijk gevolg. Dertig paarden worden dezer dagen ten dienste van het Hof daarheen gezonden. Het plan bestaat, de wintermaanden te Colmar-Berg door te brengen. Den 4den November zullen bij de onthulling van het standbeeld van w;jien Koning Willem II belang rijke feesten te Luxemburg plaats hebben. Het standbeeld, voor Luxembur g bestemd, is gereed gekomen en moet een prachtig kunstwerk zijn, dat aller bewondering trekt. Willem II is voorgesteld te paard, zijn intocht binnen Luxemburg doende. Hij groet met de hand en met den hoed. Zijn paard, in zeer sierlijke lijnen, schijnt zich af te wenden onder de bloemen, die men het beeld toewerpt, en krijgt daardoor een lossen, bevalligen gang. De beeltenis van den Vorst moet prachtig van waarheid en leven zijn. Met de meeste nauwgezetheid zijn alle portretten ge volgd, tot de uniformen, de laarzen en pantalons toe. Ou. Ie dienaren des Konings hebben niet zonder ont roering dit zoo sprekend beeld aanschouwd. Het standbeeld zal een grootsch gewrocht van beeldhouwkunst zijn. In een artikel in de Prov. Overijselsche en Zw. Crt. zet de heer Jules van Hasselt de voordeelen uiteen, verbonden aan het gebruik van een nieuw soort room- afscheiders, die door een paard in den karn-of rosmolen in beweging gebracht kunnen worden, in tegenstelling met de vroegere roomafscheiders, die, daar voor het in werking brengen een stoommachine noodig is, voor gewone boerderijen ongeschikt zijn. Genoemde heer zegt o. a., dat de ondervinding bewezen heeft, dat de nieuwe wijze van afscheiden 15 a 20 pet. winst geeft, boven de oude. Eene flinke boer, die, volgens de oude wijze te werk gaande, 's jaars voor f3000 aan boter verkoopt, zal bij het gebruik van den roomafscheider f450 a f600 meer kunnen maken, tengevolge van geheele ontrooming. Er zijn echter volgens den heer H. nog meerdere voordeelen aan verbonden. Men giet de melk, zoodra de koeien gemolken zijn, in een reservoir, verbonden aan den roomafscheiderhet paard brengt de machine vingen in Engelsche en Duitsche bladen gelezen had, met de uitlegging er bij, hoe die bedriegerijen kunnen plaats hebben en hoe de mediums het maken, hadden waarschijnlijk geen indruk op mij gemaakt. Doch hier geschiedde alles ook zoo geheel andersde wijze waarop de zitting was ingericht, de schitterende verlichting der kamer, de maatschappelijke stelling, welke ieder der deelnemers innam, dat alles verdreef iedere ge dachte aan bedrogdeze dwepers konden verblind zijn of zich zeiven laten bedriegen, dat was moge lijk, doch bedriegers, neen dat waren ze niet, en met welk doet zouden zo het ook zijn Hoe kon men zulks rijmen met hunne hersenschimmen en hun geheim zinnig geloof, waarvoor zij bewijzen zochten in deze verschijningen? Bedrog, maar wie was dan de be drieger en wie werd er bedrogen Doch indien er geen bedrog plaats had, hoe moest ik mij dan deze wonderlijke verschijningen verklaren? Fraulein Eisner maakte zich zeer vroolijk over mijne verwondering en mijn ongeloof; zij was reeds zeer dikwijls tegenwoordig geweest bij deze bijeenkomsten en gewoon aan de zeldzaamheden, die er plaats hadden. «Zijt gij het niet met mij eens, lieve vriendin", vroeg zij mij, «dat niemand een oordeel over deze dingen vellen kan wanneer hij niet in persoon deze zittingen heeft bijgewoond Ik bedoel natuurlijk alleen die welke in besloten kringen plaats hebben; die, welke openlijk worden gehouden en waarvoor de me diums zich laten betalen, beschouw ik allen als be driegerijen". Ik moest haar gelijk geven. «Doch zeg mij, wat denkt gij er van", vroeg ik haar ernstig. «Gij hebt er reeds zooveel van gezien, maar mij nog nooit uwe meening daaromtrent gezegd". «Eenvoudig omdat ik daaromtrent tot geene bepaalde meening kan geraken. Ik ben wel tot de overtuiging gekomen, dat niet alles bedrog en verzinsel is, de wetenschap der bij deze geestverschijningen heerschende wetten en processen is daarentegen nog te veel in 't begin en met onwaarheden en dwalingen vermengd, dan dat men tot eene vaste overtuiging kan geraken. in beweging en in één uur zullen 250 a 300 liter melk geheel zuiver ontroomd zijn. De versche, afge roomde, zoete melk is oneindig veel voedzamer en gezonder voor het jonge vee dan de zoogenaamde vleutenmelk, die 24 en 36 uur gestaan heeft en een gistingproces is ingetreden, tengevolge waarvan er in het voorjaar bij menigen boer zoovele fokkalveren be zwijken, en is uitmuntend geschikt om aan de fokkal veren en varkens gegeven te worden; bovendien kan ze dienen voor het huiselijk gebruik van den boer en ziju gezin. De prijs van het kleinste soort roomaf scheider is ongeveer f500, zoodat een flinke boer, die in het bezit is van een goeden veestapel, in één jaar tijds de kosten er uit heeft. Thans heeft de hser v. Hasselt aan den gemeente raad van Kampen een adres ingediend met verzoek f3000 op de begrooting voor 1S85 uit te trekken voor den aankoop van twee puike Noord-Hollandsche fokstieren, ter veredeling en verbetering van het Kam per-veeslag, en voor den aankoop van een kleinen roomafscheider, met het doel de groote voordeelen, aan dit werktuig verbonden, in ruimeren kring aan de pachters der stadserven bekend te maken. Door het hoofdbestuur van de Maatschappij van Landbouw in Limburg is een adres gericht tot de Tweede Kamer, houdende verzoek om met het oog op den bedenkelijken toestand, waarin de landbouwnijver heid in die proviucie verkeert, de uitvoering der wet van 25 April 1879 eenvoudig te willen schorsen, totdat de schattingscommissiën zullen kunnen terugzien op een vijftal jaren, die voor de herziening van de be lastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen ver trouwbaar materiaal en een bruikbaren maatstaf kunnen opleveren. De officier v. gez. 2e kl. van het O.-I. II. K. J. Van den Bussche zal den lOn Dec. per stoom schip «Sumatia" van de maatschappij «Nederland" zijn bestemming volgen. De heer W. C. Haverkorn, ambtenaar bij 's rijks belastingen te Aksel, is als zoodanig verplaatst naar Kruininge. (M. Ct.) Bij Koninklijk besluit is D. G. De Vries, veearts te Klinge, benoemd tot plaatsvervanger vau den district- veearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen. Kapelle. Op de tentoonstelling, gehouden te Gro ningen door de Nederlandsche maatschappij voor tuin bouw en plantkunde, aldaar, is toegekend de zilveren medaille aan den heer D. J. Van der Have, boom- kweeker alhier, voor een inzending van 20 diverse soorten tafelperen. Ellewoudsdijk. Bij de Maandag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn uitgebracht 15 stemmen; van onwaarde 1. De heer A. Fontein Men moet maar blij zijn als men de zekerheid heeft dat de geesten echt zijnhoe zij zich kunnen bewegen zal nog wel lang een raadsel blijven, daar de man nen der wetenschap zich voor het grootste deel af wijzend er tegenverklaren en zoodoende zullen de goochelaars en zakkenrollers nog lang een zeer winst gevend veld op dit gebied vinden om liun beroep uit te oefenen". De zittingen werden voortgezet en ik gewende mij allengs aan al het onbegrijpelijke dat ik zag; hoe kalmer mijne zenuwen waren, hoe beter het mij gelukte opteletten, maar ook hoe meer ik zag en bemerkte, zooveel grooter en oplosbaarder werd het raadsel, dat voor mij in deze verschijningen lag opgesloten. Ver scheidene bijeenkomsten lieten mij kalm, maar ook vele gaven mij zooveel wonderlijks te zien, dat ik dikwijls twijfelde of ik waakte of droomde. Niettegenstaande de nauwkeurigste oplettendheid, was het mij niet mogelijk iets te ontdekken dat naar bedrog zweemde. Vele verschijningen waien van dien aard dat zulks volstrekt physiek onmogelijk wasook Fraülein Eisner verkeerde in de vaste overtuiging dat iets dergelijks niet plaatshad. Spoedig begon ik mij over niets meer te verwon deren ik leefde in eene wereld van wonderen en van verbeelding, waaruit ik mij niet kon losrukken; wat was werkelijkheid en wat niet? Altoos zweefde mij die onverklaarbare verschijning voor oogen. Eiken avond liet ik de verbindingsdeur tot de zitkamer openstaan en plaatste aan den ingang daarvan twee brandende kaarsen, zoodat ik alles, wat soms in die kamer plaatshad, duidelijk kon in acht nemen. Fraülein Eisner bleef meestal 's avonds nog een of twee uurtjes bij mij praten, want ook bij haar zoowel als bij mij was langzamerhand eene bijna zie kelijke, levendige begeerte te voorschijn getreden, en de wensch opgekomen om de verschijning te zien. Echter hadden wij reeds sedait vier weken, het begin der bijeenkomsten, te vergeefs gewacht en bijna de hoop op gegeven onzen wensch bevredigd te zien, toen op zekeren avond de zoo vurig verlangde gebeurtenis plaatshad. verkreeg 6 stemmen en de heer G. Meulenberg 5 st., terwijl de heeren Scholten en Postmus respectievelijk 2 en 1 stemmen op zich vereenigden. Er moet alzoo een herstemming plaatshebben tusschen de eerste twee genoemden. Het aantal kiezers bedraagt 37. De herstemming zal den 6n October geschieden. Borsele. Zaterdag 27 Sept. zal door den dijkraad van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk-Borsele eene vergadering worden gehouden tot benoeming van drie deskundigen als schatters der eigendommen, be- noodigd voor den aanleg van een inlaagdijk te Elle woudsdijk. De heer J. Rottier Lz., burgemeester alhier, is her benoemd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Ter eere van den dijkgraaf van den Borseiepolder, dhr. L. Rottier, die zijn tachtigsten geboortedag vierde, waren Maandag alhier een aantal vlaggen uitgestoken. Ook bij de directiekeet aan den zeedijk wapperde de driekleur. In dat gebouw leidde hij den 1 Oen Januari dezes jaars als toenmalig voorzitter van het bestuur der waterkeering voor het laatst de vergadering van den dijkraad. Behalve genoemde openlijke bewijzen van belangstelling ontving de jubilaris o. m. ruim 140 schriftelijke felicitaties van ingezetenen en uitwonende vrienden. Eenparig roemt men de bereidvaardigheid van den krachtigen grijsaard om anderen van dienst te wezen of armen te helpen, waar hulp van noode is. Ontelbare keeren stelde hij een zijner paarden beschikbaar om genees- of verloskundige hulp van elders te ontbieden bij nacht of ontijde; zijne hofstede was steeds een toevluchtsoord voor paarden en rijtuigen uit andere gemeentenpaascheieren en kerstboom blijven bij hem voortleven; vreemdelingen vinden steeds gehoor voor een reispenning en winter-armen klopten nimmer te vergeefs aan voor eene gift in geld of natura. Geen wonder, dat allen hem nog vele jaren een gelukkig leven toewenschen. - De Gemeenteraad van Vlissingen heeft met al- gemeene stemmen goedgekeurd de voorloopige gesloten overeenkomst met de Maatschappij tot exploitatie van gronden. De hoofdpunten dezer overeenkomst zijn ruil en aankoop van gronden met genoemde maatschappij, welke ook een badhotel moet bouwen en de behoor lijke exploitatie daarvan op zich nemen. De gemeente moet aan de maatschappij kosteloos 7500 M'. dnin- oppervlakte leveren en ƒ22,500 betalen in vijf jaar- lijksche annuiteiten, elk van ƒ4500. De gemeente moet een toegangsweg met tramspoor aanleggen van het monument voor Befje Wolf en Aagje Deken, met brug over den watergang, tot aan het op te richten badhuis, en de maatschappij ontvangt het grootste deel van eene weide bij het tegenwoordig badhuis gelegen, voor het inrichten eener remise. De maatschappij moet binnen tien jaren eene straat naar Wij zaten gezellig bij den haard te babbelen, de kaarsen brandden helder en verlichtten ook de zit kamer, toen wij beiden eensklaps het even zeldzame als dikwijls voorkomende gevoel hadden dat wij niet meer alleen waren. Wij stonden op en begaven ons naar de verbindings deur. en daar stond, midden in de kamer, zoo klaar, duidelijk en lichamelijk, als wij zeiven, de verschijning. Langzaam en onhoorbaar trad zij voorwaarts, keek zoekend in 't rond en bleef bij den schoorsteen staan. Ons hart stond letterlijk stil; wij stonden daar juist alsof wij in steen veranderd waren en keken verschrikt de geest na, die nu weder nader kwam tot zij bij de schrijftafel stilhield en slechts weinige schreden van ons verwijderd was. Zij hief het hoofd op en wij konden haar in 't gelaat zienhare oogen stonden strak, onbewegelijk en haar blik was verwilderd en geheel doelloos. «Het is Lizzie", bracht Fraulein Eisner eindelijk bevend uit, terwijl zij mij krampachtig in den arm kneep, «groote God dat is geene verbeelding!" Sidderend en bevend leunden wij tegen elkander aan, terwijl het ons bovenmenschelijke moeite kostte om stil te blijven. In weerwil onzer vrees volgden wij toch zeer nauw keurig al Lizzie's bewegingen. Zij opende de ongesloten schrijftafel, keek er in en bleef toen peinzend staan toen begon zij, als kreeg zij op eens eene andere gedachte in, het binnenste van het meubel rond te zoeken en te voelen. Daar opeens had zij het gevon den, zeker had zij op een verborgen veer gedrukt, want langzaam verschoof zich een blad, Lizzie tastte erin en haalde er een papier uit. Nog steeds met strakken blik staarde zij er op, alsof zij las, zuchtte luid en hoorbaar, schoof het papier weder in de geheime lade die zij dicht deed en ging weder langzaam naar de deur. Of zij door deze verdween?, of zij zich oploste in de lucht? ik weet het niet maar zooveel is zeker, zij was verdwenen en de kamer leeg. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1