1884. N°. 112. Zaterdag 20 September. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5'ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 19 September 1884. Men schrijft van hier aan de Midd. Ct. «Volgens een der bepalingen der wet op de schutterijen, zijn de manschappen, na behoorlijk geoefend d. i. af- geëxerceerd te zijn, tot niets anders verplicht dan tot deelneming aan parades enz. Daar nu hier de schutterij niet is in het bezit van eene schietbaan en de gewone exercitie-plaats «de Stoof- weide" als bouwterrein wordt gebruikt, bestond de 14 iaagsche militaire oefening der schutters in het fla- neeren door de stad. Naar men ons mededeelt, hebben enkele schutters zich op bovenbedoelde wetsbepaling beroepen; na be hoorlijk aan de vooroefeningen te hebben deelgenomen, wenschen zij van de militaire promenades te worden vrijgesteld". Wij weten niet zeker welke bepaling der wet op de schutterijen hier bedoeld wordt, doch wij vermoe den, dat er sprake is van de artikelen 42 en 43. Is deze veronderstelling juist, dan gelooven wij niet, dat er termen zijn om «den wensch van enkele schutters" in te willigen In artikel 42 toch wordt wel gesproken van vrij stelling van «schutter^ die de noodige bekwaamheid bezit of heeft verkregen", doch zonder twijfel wordt daarmede bedoeld bekwaamheid in de verdere oefe ningen, (dus alle oefeningen, behalve het schijfschieten) »die zullen plaats hebben zooveel zulks voor de ge wone dienst onontbeerlijk is te achten". Onder die onontbeerlijke gewone diensten zal toch voor eene com pagnie schutterij zeker wel behooren de compagnie school (om van het tirailleeren niet te spreken) de exercitien, waaraan men eerst deelneemt, wanneer men »afgeëxerceerd" is, d. w. z. genoegzaam in de recrutenschool geoefend om aan de compagnie-school deeltenemen. Het feit, dat een schutter afgeëxerceerd is, is o. i. dus geenszins een motief om hem in verband met art. 42 der wet van 11 April 1827 van de oefenin gen, behalve het schijfschieten, vrijtestellen. Bovendien zij hier nog opgemerkt, dat het «flaneeren" door de stad niet later dan jl. Zaterdag aangenaam is af gewisseld met eene exercitie op eene weide van den commandant der schutterij zelf. Da afdeeling «Goes" van het Nederlandsch Too- neelverbond heeft het noodig geacht met het oog op het naderend winter-seizoen de directie der sociëteit V. O. V. alhier te verzoeken, zoo mogelijk te willen medewerken tot de verbetering van het decoratief, behoorende aan het tooneel van die sociëteit. Het volslagen gemis van een salon o. a. doet zich bij de opvoering der hedendaagsche tooneelstukken te zeer gevoelen, dan dat in die leemte niet dringend voor ziening wordt vereischt. Bedoelde afdeeling stelt zich voor in samenwerking met de sociëteit V. O. V., desnoods gesteund door particuliere giften, de benoodigde som voor de nood zakelijkste verbeteringen te zullen kunnen bijeenbren gen. Het is te hopen dat de directie der sociëteit vrijheid zal vinden op de begrooting voor 1885 een som voor dat doel uittetrekken en dat die post door de leden zal worden goedgekeurd. De behoefte aan beter decoratief is in den laatsten tijd al te zeer gebleken dan dat niet ieder van de noodzakelijkheid dezer verbetering overtuigd zal zijn. De Volksvriend vestigt de aandacht op eenige hoogst belangwekkende cijfers. In 1883 werd door onze natie per hoofd opgebracht aan accijns op: suiker fl,50, wijn f0,49, geslacht f 0,72, zout f(),88, zeep f 0,43, azijn f 0,03, bier f 0,20, gedistilleerd f 5,39. Uit deze cijfers concludeert het blad, dat, zoo het volk het slavenjuk van den sterkedrank uit eigen beweging mocht willen afwerpen, het niet als heden zou te klagen hebben, dat de vruchten van zijn arbeid werden en worden geroofddat hier te lande geen andere slavernij bestaat dan die van den sterkedrank dat, als het volk kon besluiten zich van dat slavenjuk te bevrijden, het van zelf zou ondervinden wie de vruchten van zijn arbeid tot dusver heeft geroofd en dat geen Grondwetsherziening behoeft afgewacht te worden en geen algemeen stemrecht gevraagd, om zichzelf te redden uit de »zee van jammeren, die onze natie dreigt te verzwelgen". Benoemd tot stationschef te Kruininge de heer Van Pulfelen, stationschef te Krabbendijke. Te Bergen-op-Zoom bevinden zich reeds vier groote oesterputten tusschen de haven en de voormalge waterschans, welke met hunne vele gebouwen, sluizen, enz. een geheel ander aanzien hebben gegeven aan het terrein, dat in vroeger dagen uitsluitend aan god Mars was gewijd. Thans heerscht er weder eene ongewone drukte, doordien de duizenden pannen, welke in den voorzomer in zee gebracht werden, nu per schuit naar de oester putten worden teruggevoerd, om aldaar ontdaan te worden van de millioenen oestertjes, die ter grootte van een kwartje er op gegroeid zijn. Het afsteken van deze kleine oestertjes geschiedt door een groot aantal vrouwen en meisjes, die er een flink daggeld mede verdienen. De aanslag is dit jaar, dank zij den warmen zomer, rijk te noemen en de oesterhandelaars koesteren goede verwachtingen omtrent de zaken die zij zullen doen. Ook hier wordt de oester-cultuur meer en meer een bron van welvaart voor velen. (N. II. Ct.) Voor rekening van eenige landbouwers wordt aan het nieuwe veer onder de gemeente Nieuwerkerk eene weegbrug geplaatst, waarop de suikerbieten zullen gewogen worden, die men aan dit veer en op het in de nabijheid liggende Stevensluis voor de fabrieken moet Iaden. Of het, met het oog op de tegenwoordige omstan digheden, wat de suikerfabricatie betreft, raadzaam is tot zulke groote uitgaven over te gaan, wordt door velen betwijfeld. Bij den gisteren te Vlissingen gehouden lruishou- delijken schietwedstrijd behaalde de luitenant der schut terij Fransen Van de Putte een vierden prijs. Het Vaderl. deelt mede, dat de toestand van den oud-Minister Modderman zeer gunstig is. Hij ge voelt zich volmaakt wel, doch mag zich niet te veel bewegen. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer voor de tegenwoordige zitting mr. E. J. J. B. Cremers. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan 's Konings Commissarissen in de provinciën de volgende aanschrijving gericht Bij Zijner Majesteits besluit van 29 Juli 1884, Stbl. No. 186, is bepaald, dat de wet van 27 April 1884, Stbl. No. 96, op 1 October e. k. in werking treedt. Ten einde nakoming van het bepaalde in de artt. 2 en 3 dier wet te bevorderen, acht ik het noodig, dat de burgemeesters de ingezetenen hunner gemeente op de gebruikelijke wijze bekend maken met hunne ver plichting om bij den burgemeester aangifte te doen, wan neer zij een of meer krankzinnigen verplegen, over welke het staatstoezicht, volgens art. 2 alinea 1 der aange haalde wet, zich uitstrekt, met verwijzing naar de straf, volgens art. 38 op overtreding van dit voorschrift ge steld, alsmede met de verplichting bij art. 36 opgelegd aan hen, die een krankzinnige in eene buitenlandsche inrichting voor krankzinnigen doen opnemen. Tevens verzoek ik UHEG., de burgemeesters in uwe provincie uit te noodigen, van de bij hen ingekomen aangiften overeenkomstig het laatste lid van art. 3 der aangehaalde wet, behalve aan den officier van justitie, kennis te geven aan den Inspecteur voor het staats toezicht op krankzinnigen, aan het adres van den in specteur dr. H. Van Cappelle te 's-Gravenhage. Aan de burgemeesters zij verder aanbevolen, onver minderd het toezicht door de inspecteurs uitgeoefend, het oog te houden of te doen houden op de wijze, waarop die krankzinnigen worden verzorgd. Telkens wanneer van verwaarloozing of mishandeling, of zelfs van onachtzame of ondoeltreffende verzorging mocht blijken, gelieven de burgemeesters daarvan aan de in specteurs schriftelijk kennis te geven. Naar wij vernemen, is de rekening van den Varna-tocht opgemaakt, en zal de commissie, aan wel ker hoofd de hoogleeraar Buys Ballot staat, waarschijn lijk in staat zijn ongeveer ƒ13,000, of ruim twee vijfden van het door den Staat verstrekte voorschot, terug te geven. (.4.) Thans heeft ook «Reuter" de bevrijding van de 18 overgebleven gevangenen van de «Nisero" bericht Zij zijn in welstand te Penang aangekomen en de Radjah van Tenom, zegt het telegram, heeft zijn 100,000 ru pees ontvangen. Oost-Indie. Benoemdtot lid in den Raad van just, te Soerabaija, de griff. bij den landraad te Ponorogo (Madioen) mr. H. D. L, Bouricius. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren sprak de heer Wijhenga dan nieuwbenoemden voorzitter Cremers toe en zin speelde op de grondwetsherziening, die in de verte genwoordiging groote verandering kan brengen. Hij hoopte echter, dat het Nederlandsche volk eene ver tegenwoordiging zou kiezen, die met het oog op het algemeen volkskarakter in vooruitstrevende richting het staatsverband zou herzien. Wijzende op België constateerde hij, dat ons volk slechts kan leven of welvaren onder milde en vrijgevige wetten. De heer Cremers aanvaardde nu het voorzitterschap en wees op den belangrijken arbeid die de Kamer wacht, vooral de grondwetsherziening. Hij constateerde dat het volk verlangend uitziet naar de vruchten van den parlementairen arbeid. Zullen alle eischen niet ten volle kunnen bevredigd worden, zoo is het toch te hopen, dat de billijke wenschen niet zullen worden teleurgesteld. Ingekomen is o. a. de overeenkomst met Duitsch- land betreffende den letterkundigen eigendom. Heden om 2 uur aanbieding staatsbegrooting. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim to Goes, over Augustus 1884. Op de School A waren gedurende deze maand 152 kinderen. Onder dezen waren: 107 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 40 van 110 verzuimen, en 5 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 4 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 5'/io percent over dezelfde maand in 1883. Op de School B waren 254 kinderen, waaronder 222 zonder eenig verzuim, 30 die van 110 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was l4/i. percent, tegen 1 '/zo percent over dezelfde maand in 1883. Op de School C waren 178 kinderen, waaronder 131 zonder verzuim, 33 met 110 verzuimen, 14 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 7 percent, tegen 9 percent over dezelfde maand in 1883. Op de School D waren 55 kinderen, waaronder 41 zonder eenig verzuim, 8 met 110 verzuimen, 6 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 7*/io percent, tegen 16'/i. percent over dezelfde maand in 1883. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Aug. 1884 bedroeg 39/i» percent, tegen 37/„ percent over 't zelfde tijdvak in 1883. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ter jaarvergadering te Amsterdam van afgevaar digden van het Nederlandsch Bijbelgenootschap werd besloten, dit jaar een nieuwe uitgave van het Nieuwe Testament met aanhalingen aan den kant uittegeven, nu de professoren Prins, Doedes en dr. Francken hun medewerking hebben toegezegd. Het getal der afdee- lingen bleef stationair; het ledental was iets vermin derd. Uit het magazijn werden 54.359 exemplaren afgeleverd; de ontvangsten bedroegen 73.514, de uitgaven 62.238. Door de Commissie van voordracht tot benoe ming van een kerkelijk hoogleeraar aan de universiteit te Groningen is het volgende drietal geformeerddr. J. Reitsma te Iloogezand, dr. W. C. Van Maanen te Zieriksee, E. C. Jungius te Leeuwarden. Blijkens het jaarverslag der Christelijke Jonge- lings-vereenigingen over 1883 zijn thans in ons land gevestigd 464 vereenigingen met 8500 leden, en was overal weder eenige vooruitgang in het ledental merk baar. Slechts 8 vereenigingen bezaten een eigen ver gaderlokaal. Het Nederlandsche Jongelingsverbond telt nu 170 afdeelingenin Zeeland en Friesland bestaan nog klei nere verbonden, terwijl vele vereenigingen geheel buiten eenig verbond staan. In October a. s. zal het 50 jaar geleden zijn dat de Chr. Geref. kerk in Nederland werd gesticht. Het plan bestaat om dien geboortedag der kerk in de ver schillende gemeenten plechtig te herdenken. De 16de lijst der 6e jaar-collecte voor de scholen met den bijbel bevat een totaal bedrag van 67,710,09 van 400 locale comité's. Sedert onze vorige opgave vonden we o. a. nog vermeld de volgende opbrengstenvan A. v. V. te Wemeldinge 2,50; te Bath (Herv. kerk) ƒ10,10; 's-IIeer Hendrikskinderen 10,05; van A. M. te Kolijnsplaat 2,50; Wissekerke met Geersdijk 60,51 Biezelinge met Eversdijk 75,95; Kapelle 44,92 Nisse 20,14%. De heer J. G. Van Santen, leeraar aan de H. B. S. te Zieriksee, staat no. 2 op de aanbeveling voor leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan de H. B. S. met 5jarigen cursus voor jongens te Amsterdam. Te 's-Gravenpolder heeft men besloten kinderen, die den leeftijd van 14 jaren bereikt hebben, niet langer op de gemeenteschool toetelaten. Dit besluit is geno men met het oog op die kinderen, welke hoogstens van December tot Maart de school bezoeken en die oorzaak zouden kunnen zijn dat men tot uitbreiding der localite.it zou moeten overgaan. SL-Annaland. Tot onderwijzer aan de openbare la gere school alhier is door den Raai met algomoene stemmen benoemd de heer L. Brouwer, thans te Hen drik Ido Ambacht. Het personeel aan deze school bestaat nu, buiten het hoofd der school, uit nog 3 onderwijzers. Als deskundigen bij het op 6 Oct. a. s. te houden examen voor onderwijzer zijn benoemd de heerenDe Jager, Cense, v. d. Leij, Lijsen, allen van Middelburg, Bevelander Schoo van Groede, Barentsen van Schoon- dijke, Slager van St.-Annaland en Moojen van Kloetinge. N.-Bode.) Aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned -Indië te Delft zijn tot dusver ingeschreven 85 studenten. Voor het afleggen van liet candidaats-, het 2e natuurkundig en het theor. geneesk. examen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn als officiëele tijdvakken aangewezen6 weken vóór en 4 weken na de zomer- vacantie. Voor het doctoraal examen en de promotie bestaat, buiten de vacantie, ten allen tijde gelegenheid. De weesinrichting te Neerbosch ontving de vorige week, behalve tal van andere giften, een som van ƒ2000 voor den bouw van het nieuwe weeshuis, van een vriend der inrichtingen, die bij gelegenheid van het jaarfeest ƒ1000 beloofde, doch thans 2000 zond. Het plan voor het nieuwe weeshuis, waarin weder 100 kinderen zullen kunnen worden opgenomen, is reeds ontworpen. De gelden zijn echter daarvoor op lange na nog niet bijeen.' Landbouw en Veeteelt. St.-Annaland. Begunstigd door het schoone weder is men op den akker druk bezig met het rooien der aardappelen, het «botten" van suikerbieten en het delven van de meekrap. De stamboontjes zijn meest allen aan den tol geplaatstenkele perceelen zijn reeds in de schuren gebracht en gedorschen. De opbrengst daarvan is bevredigend: de qualiteit laat echter te wenschen over. Door de regens in 't laatst van de vorige en 't begin van deze maand, hebben de boon tjes nog al geleden en zijn daardoor gevlekt. Het droge werkt er echter nu gunstig op in. Met het mennen der suikerbieten is men begonnen. Omdat in vorige jaren de wijze van aflevering door een groot deel der landbouwers veel te wenschen overliet, is het toezicht op de aflevering van de zijde der fabri kanten zeer verscherpt. In eene circulaire aan de land bouwers gezonden, is er op aangedrongen, om bij de aflevering stiptelijk de bepalingen van het contract na te leven, en hebben de fabrikanten besloten om alle beetwortelen te weigeren, die niet volgens de be palingen van het contract zijn behandeld en niet zoo danig van aarde zijn gezuiverd, dat er bij de aflevering hoogstens iOpct. tarra wordt bevonden. Mocht de tarra bij de aflevering meer bedragen dan IOpct., dan zal de landbouwer of de peen opnieuw moeten schoon maken of moeten toestaan dat voor tarra boven 10 pet. het dubbele, door enkele fabrikanten het 3 dub bele wordt gerekend. Ook met de verzending der ajuin is men begonnen Het is jammer dat men er zoo weinig voor besteedt. De aardappelen stellen de goede verwachting, die men er van koesterde, niet te leur. De opbrengst en de qualiteit zijn zeer bevredigend. Ook van dit gewas zijn de prijzen gedaald. De meestoof is voldoende van meekrap voorzien om met het droogmaken en verder bereiden, waarmede reeds een begin is gemaakt, te kunnen voortgaan. Buiteniandsch Overzicht. België is in dezè dagen zeker wel het rijk, waarop de belangstelling onzer lezers het meest gericht is en wij willen daarom ook wat uitvoerig mededeeling doen van de aanbieding van het adres der burgemeesters en gemeenteraden aan den Koning der Belgen, in zake de onderwijswet. De burgemeesters van Brussel, Gent, Luik, Mons, Arlon en Antwerpen werden Woensdag te half elf door den Koning ten gehoore ontvangen, nadat eenige oogenblikken te voren de Koning een onderhoud had gehad met den heer Malou. De heer Buis hield eene lange rede, waarin hij het gewicht betoogde der petities van 820 gemeenten, met eene bevolking van 2,800000 inwoners. Koning Leopold antwoordde hierop het volgende: «Ik ontvang uwe petitie als de uitdrukking van den wensch van een groot aantal burgers, bekleed met de waardigheid van gemeentelijke overheidspersonen. Ik heb evenzeer een groot aantal petities in tegenover- gestelden zin ontvangen. Met het oog op dergelijke uiteenloopende meeningen moet ik mij voegen naar den wil van het land, zooals die door de meerderheid der beide Kamers is uitgedrukt. Gij zijt te welwillend mijne wijsheid te prijzen, doch ik neem aan hetgeen gij zegt over mijn nauwgezette plichtsbetrachting als constitutioneel souverein. Ik zal steeds getrouw blijven aan mijn eed, en voortgaan te trachten den rcgel- matigen loop van den parlementairen regeeringsvorm

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1