1884. N°. 111. Donderdag 18 September. 71sle jaargang. De geest van het slot Gairloch. FEUILLETON. dome De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes; f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente does, op VRIJDAG den 19 SEPTEMBER 1884, des namiddags te twee uren. Goes, den 17 September 1884. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente over 1883. V. Begrooting der kosten van de gemeente-apotheek voor 1885. VI. Begrooting der kosten van de schutterij voor 1885. VII. Aanvrage van D. Klemkerk om grond in erf pacht. VIII. Reclames tegen den aanslag in den Hoofdei. Omslag. IX. Opmerkingen omtrent de Verordening op het bouwen enz. X. Aanbieding der gewijzigde begrooting van ont vangsten en uitgaven der gemeente voor 1885. GOES, 17 September 1884. De gemeenteraad van Sehoondijke benoemde in zijne zitting van Maandagavond tot gemeente-secretaris den heer J. A. Neeteson, surnumerair ter secretarie van Goes. »Over de wijze, waarop dit zal geschieden, bewaren wij, op verzoek, vooralsnog het stilzwijgen", aldus ein digden wij ons bericht over de oprichting eener har monie in ons vorig nommer. Nu de berichtgever van de Midd. Ct. minder discreet is geweest wordt ons verzocht medetedeelen, dat eene gisteravond gehouden vergadering van hen, die zich als werkend lid hebben aangemeld, zes personen uit haar midden heeft aangewezen om persoonlijk met inteekenlijsten rond te gaan bij de ingezetenen. Wij juichen dit besluit ten zeerste toe, niet alleen omdat wij gelooven, dat daarmede de zekerste weg wordt ingeslagen om de benoodigde gelden bijeen te krijgen, maar ook omdat hieruit blijkt, dat bij de werkende leden de zaak van den aanvang af met ernst wordt ter hand genomen. Wij wenschen hun dan ook het beste succes op hun pogen en wekken onzerzijds de ingezetenen gaarne op om, voor zoover dit nog niet is geschied, het hunne bijtedragen tot oprichting eener harmonie. Het «elk naar zijn krach ten" zal ook bij deze zaak niet uit het oog worden verloren en daarom zullen kleine inschrijvingen zoowel als groote dankbaar worden aangenomen. 3) Ervaringen eener Duitsche gouvernante in Seliotland. Uit het Duitsch. II. De Kerstdagen waren voorbijhet nieuwe jaar bracht ons in het eenzame slot veel bezoek en veel leven. In zulke oude kasteelen wordt de gastvrijheid op waar lijk grootschen voet aangeboden evenals in een hotel komt een geheel huisgezin met kinderen, gouverneurs, gouvernantes en dienstboden verscheidene weken logee- ren, en zij maken van de zoo ruimschoots aangeboden gastvrijheid hunner vrienden dan ook een onbeperkt gebruik. Het aangenaamste bezoek voor mij was ongetwijfeld dat eener bloedverwante van lord Kilmorylady Glencarthy met hare volwassen dochters en hare Duitsche gouvernante. Met vreugde begroette ik dit bezoek, waarvan ik mij menig aangenaam uur voor stelde. Friiulein Eisner was eene verstandige, scherp ziende persoonlijkheid, die reeds vele jaren in Groot- Brittanje geleeld had en het land en de menschen kende. De wederzijdsche vreugde eene landgenoote aan- tetreffen was voor ons beiden zoo groot, dat wij in de eerste dagen dikwijls tot lang na middernacht samen zaten en over het Duitsche vaderland spraken. Op een der eerste avonden van ons samenzijn was het reeds zeer laat, toen ik haar eindelijk goeden nacht wenschte en mij naar mijne kamer begaf, welke zich tegenover die van fraulein Eisner bevond. Dicht bij mijne deur viel een schaduw voor mijne voeten ik keek op, en daar voor mij zag ik duidelijk eene in 't zwart gekleede dame staan, half in den gang, half in de deur en met het gezicht naar mij toege keerd, waardoor ik gelegenheid had om haregelaats- De heer D. Bolier, onlangs benoemd tot burge meester van Scherpenisse, werd gisteren als zoodanig geïnstalleerd. Een eerewacht van 70 paarden met het muziekgezelschap en tal van gemeentenaren begeleidden hem bij zijne intrede. Aan de grens der gemeente werd hij verwelkomd door den heer Yan de Graaf en later op het raadhuis door den heer Heijboer. Gisteravond zou er eene muziekuitvoering met vuur werk plaatshebben. Het besluit van Geduputeerde Staten, waarbij de door het bestuur der waterkeering van de calamiteuse polders EUewoudsdijkBorsele gevraagde machtiging was geweigerd tot voorbereiding van werken tot ver dediging van de zoogenoemde noordnol, is bij koninklijk besluit vernietigd. Krachtens de beslissing zal alsnu een gedeelte van het werk, dat het bestnnr zich had voorgesteld, kunnen worden uitgevoerd nadat het bestek zal zijn goedgekeurdeen deel van het bewuste werk wordt ook door den Koning niet noodig geoordeeld. (Af. Ct.) Door het aanstaand vertrek van den heer J. C. Den Oude, genees-, heel- en verloskundige te Wolferts- dijk, die naar Oost-Indië terugkeert, zal die gemeente weldra weder zonder geneesheer zijn. Dagbl Kapelle. Het gemeentebestuur alhier kocht een paar jaar geleden te Biezelinge een woonhuis in de onmiddellijke nabijheid van het schoolgebouw teneinde bij later gelegenheid dit te sloopen en op dat terrein alsdan een nieuwe onderwijzerswoning te bouwen. Aangezien de middelen tot uitvoering biervan niet aanwezig waren, werd het huis sedert eenigen tijd gratis aan een paar arbeiders tot woning afgestaan naar men zegt onder voorwaarde, dat, wanneer eenmaal tot de uitvoering mocht worden overgegaan, zij het zouden moeten ontruimen. Toen nu eenigen tijd geleden besloten werd tot de uitvoering overte- gaan, werd na de bewoners hiervan kennis te hebben gegeven dit werk publiek aanbesteed en zou in de laatste helft van Augustus jl met het werk een aanvang moeten worden gemaakt. Toen de tijd daar was, weigerden deze bewoners echter het huis te ver laten voor en aleer hun een ander verblijf bekend of aangewezen was, zoodat ruim 3 weken verloopen zijn zonder dat de aannemer met het opruimen van het oude gebouw is kunnen beginnen. Welke pogingen ook worden aangewend, halstarrig blijven de bewoners bij hunne weigering volharden. Met belangstelling wordt het einde van deze geschie denis tegemoet gezien, dewijl met het oog op den naderenden winter deze vertraging wellicht nog menige schade aan het werk zou kunnen teweegbrengen. Duivendijke. De onderlaag van den grintweg naar Scharendijke is voltooid. Wie dezen weg in vroegeren toestand heeft gekend een aaneenschakeling van kuilen en modderplaatsen kan niet anders dan met trekken nauwkeurig optenemen, en was het verbeel ding of waarheid dat ik er eene wonderlijke gelijkenis in meende te bespeuren met het portret van lady Lizzie? De blik was als die van eene krankzinnige, dwalende en strak en juist alsof zij in de verte iets zag; bare hand hield de klink van de deur vast als of zij van plan scheen er binnen te gaan. Alsof ik in steen veranderd was, bleef ik staan en slechts door een bovenmenschelijke kracht gelukte het mij kalm en bedaard te blijven, en de gedaante strak aan te kijken; doch ik voelde den grond onder mijne voeten wegzinken; wat overkwam mij toch dat ik aan zulke visioenen blootgesteld was? Deze toestand duurde echter maar eenige seconden, toen had ik dezen indruk afgeschud, hoe kon ik mij toch zulk een vrees laten aanjagenIk trad op de dame toe om haar aan te spreken, onwillekeurig stak ik mijn hand uit, om die op de hare te leggen, maar op eens ging er eene rilling door mijne ledenmijn hand lag op de knop van de deur, die stevig gesloten was en van de dame was niets te zien. Was zij in lucht opgelost, in nevel vergaan of had de aaide haar verzwolgen? Ik had toch een mensch van vleesch en bloed gezien, die voor mijne oogen weer verdwenen was; had ik dan gedroomd of had ik de koorts? Mijne knieën begonnen te knikken en te beven, het koude zweet stond op mijn voorhoofd, ik snakte naar adem, en leunde klappertandend en bevende tegen de onheilspellende deur. Na eenige minuten gelukte het mij eindelijk in mijne kamer te komen, waar ik aan alle leden als verlamd neerviel. Ik begaf mij zoo spoedig mogelijk te bed, maar geen slaap look mijne oogenmijn hoofd brandde koortsachtig en mijne ge dachten joegen verward dooreen. Ik was zeker ziek en wat ik gezien had was een dier visioenen, waarvan ik zoo dikwijls had gelezen. De gedachte, dat het oen geest was geweest, wierp ik verre van mijmaar hoe was het mogelijk dat zinsverbijsteringen zoo vol komen het ware en werkelijke leven konden nabij zijn Als deze verschijning een visioen kon 2ijn, wie gaf een dankbaar oog op onze nieuwe baan staren. Al moge het verkeer niet zoo druk zijn, toch is het werk een aanwinst te achten. In de algemeene vergadering van het Bataafsch Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rotterdam werd o. a. bekend gemaakt, dat tot lid correspondent is benoemd de heer P. M. De Ligny te Middelburg. Door den Minister van Binnenlandsclie zaken is bepaald, dat het Rijksgesticht voor krankzinnigen te Medemblik met 1 October aanst. zal worden geopend. Z. M. heeft aan mr. J. G. De Witt Hamer, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Oct. e. k., eervol ontslag verleend als vice-president der arrondissements-rechtbank te Leeuwarden. De schrijver der Haagsche kroniek is de N. Cr. Ct. zegt o. a. De paleizen van wijlen Prins Alexander zullen heide verkocht worden. Over het paleis van wijlen prins Willem zijn nog eerst onderhandelingen gevoerd met prinses Sophia en men had er aanvankelijk de be stemming aan willen geven van paleis voor de koningin weduwe, doch men is daarvan teruggekomen. Alles wordt te gelde gemaakt. Het meubilair der paleizen gaat naar het «Kleine Loo", dicht bij het »Huis ten Bosch" gelegen, om daar te worden verkocht, de kunst voorwerpen blijven bewaard. De keukengereedschappen en serviezen met al het zilver uit de beide kroonprin selijke paleizen is naar het paleis in het Noordeinde gebracht en daar opgeborgen. Het werd door den Koning aan de 4-jarige kroonprinses of wil men aan de 4 jarige vermoedelijke troonopvolgster, prinses Wil- helmina als verjaargeschenk aangeboden. Het stoomschip «Moorcock", gebouwd aan de fabriek der koninklijke maatschappij »De Schelde" te Vlissingen, deed gisteren zijn officiëelen proeftocht op de reede aldaar. De gemiddelde snelheid was 10.2 knots, bij eene krachtsontwikkeling van de machine van 654 paardenkrachten en 104 omwentelingen der schroef in de minuut. Boot en machine voldeden in alle opzichten. Het schip werd gebouwd voor den heer Robert Thomson te Londen, en heeft tot bestemming het goederenvervoer op de kust. Dit is het laatste der drie schepen, voor Engelsche rekening aan voornoemde inrichting vervaardigd. (Af. Ct.) Staten-Generaal. EERSTE KAMER. De heer Van Eijsinga heeft gisteren het presidium aanvaard met eene rede, waarin hij betreurde, dat door rouw onze beminde Koning Maandag de opening niet bijwoonde, en waarin hij wees op de noodzakelijkheid van het herstel van het verbroken evenwicht der finan ciën en van ingrijpende wijzigingen in ons staatsver- mij dan toch in vredes naam zekerheid over iets wat geen visioen was. Was deze toestand geen bewijs van een abnormale gezondheid? Den volgenden morgen voelde ik mij werkelijk zoo ellendig en ziek, dat ik tot iederen arbeid ongeschikt was, en daar er Zaterdag volgens Engelsche gewoonte in vele huisgezinnen geen onderricht werd gegeven om dien dag te gebruiken voor lange wandelingen door de kinderen, teneinde den Zondag stil en rustig door te brengen, zoo besloot ik door eene lange wandeling langs den zeekant mijne gestoorde zenuwen wat tot kalmte te brengen. Het was nog tamelijk vroeg toen ik mij op weg begaf, daar ik voor het tweede ontbijt weder terug wilde zijn Fraulein Eisner vergezelde mij. Mijn eerste vraag, toen wij in het park en buiten het gehoor waren, was «gelooft gij aan geesten, of liever gezegd, gelooft gij dat de zoogenaamde visi oenen werkelijk bestaan en geene verschijningen zijn, die onze verbeelding ons schept? Een glimlach speelde om haren mond. «Deze vraag had ik van u, een Duitsche, niet verwachtin ons vaderland spreekt men toch slechts van zinsverbijste ringen. Ik geloof echter aan niets van dien aard, wanneer ik het niet zelve gezien heb." «Maar als gij zulk eene verschijning met uw eigen oogen aanschouwd had?" «De zinnen kunnen ons dikwijls bedriegen en gij kent toch de leer der visioenenzoolang ik eene ver schijning daarnaar kan verklaren, zou ik geene andere leer laten gelden." «Nu, goed, hoor dan wat ik hier beleefd heb." Ik gaf haar nu een uitvoerig verhaal van mijn avontuur en beschreef haar daarbij den indruk, welken die verschijning op mij gemaakt had, maar voegde er tevens bij dat het verhaal van Lizzie's lotgevallen mij diep had getroffen er. dat ik dientengevolge de ver schijning wel voor eene weerkaatsing hield van het beeld van Lizzie, dat ik mij door mijn zenuwachtiger; toestand in mijne verbeelding van haar gemaakt had. «Voor eene werkelijke geestverschijning houd ik band. Deze en andere zaken zullen de onverdeelde zorg der Kamer eischen. Boven alles dient de leuze: eendracht maakt macht, betracht te worden. De voor zitter herdacht voorts het overleden medelid graaf Van Limburg Stirum. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping ge scheiden. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren de opmaking eener nomi natie voor het voorzitterschap der Kamer. Tot stemopnemers werden benoemd dhrn. Bergsma, Ruys Van Beerenbroek, Brantzen v. d. Zijpe en Van Laer. Eerste candidaat. Eerste stemming: de heeren Cre- mers 50, Roëll 3, A. Mackay 2, W. K. v. Dedem 2, blanco 7, te zamen 64, zoodat tot eersten candidaat is gekozen de afgetreden president mr. E. J. J. B. Cremers. Tweede candidaat. Eerste stemming: de heeren AS. Mackay 51, Borret 13, Tak 3, Cremers 2, Kist, Wy- benga en Gleichman ieder 1, blanco 3, te zamen 75, zoodat tot tweeden candidaat is gekozen de heer mr. AS. baron Mackay. Derde candidaat. Eerste stemmingde heeren Borret 51, Tak 8, Wybenga 3, Ruijs 2, Schaepraan 2, Blnssé 2, Reuther 1, blanco 7, zoodat tot derden candidaat is gekozen de heer F. H. H. Borret. Daar de Koning niet in de residentie is, zal deze voordracht schriftelijk aan Z. M. worden aangeboden. Bij afwijking van de gewoonte werd ditmaal in de Eerste Kamer geene commissie benoemd tot het op stellen van een adres van antwoord. Ook de Tweede Kamer zal dit voorbeeld volgen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Batli. Is de Herv. gemeente alhier reeds lang zonder eigen leeraar en geloofde dominee Teeuwis, onlangs alhier aanwezig, dat het niet noodig was ook nog eens voor de gemeente (ds. Teeuwis bedoelde waar schijnlijk «zijne gemeente" op te treden, sedert eenige maanden hebben wij alhier een onbekenden prediker, laatst uit eene naburige gemeente afkomstig, welke eerwaarde alsnu zal trachten in deze plaats de zieltjes naar behooren, niet voor de krijgskunde (Zijn Eerw. schijnt ook militair te zijn geweest), doch voor de godgeleerdheid voor te bereiden. Hoewel zekere «men" er sterk tegen was, dat die persoon in de kerk voor ging, en deze zich met zulk soort van voorgangers niet wilde ophouden, zal thans op diens verzoek ge melde eerwaarde godsdienstoefening houden in diens zondagsschool. Naar aanleiding der «tien maagden" (Matth. 25) werd dan ook voor een kleine schare Zondagavond jl. door den gewezen infanterist kerk gehouden. Bedankt voor het beroep naar de Christ. Ger. gemeente te Heusden door den heer A. M. Donner, cand. te Leiden. 11 gaa het ook niet, doch afgezien daarvan kan het niet de verschijning eener doode zijn, daar volgens het alge meen vermoeden Lizzie nog leeft", fluisterde Fraulein Eisner mij in 't oor, terwijl zij voorzichtig omkeek of ook iemand ons kon hooren. «Gij ziet mij verwon derd aan en het is ook een even verschrikkeiijk als bijna onoplosbaar raadsel en geheim. Weet gij, dat ik tot een jaar voor Lizzie's zoogenaamden dood hare gouvernante was?" «Gij hebt hier gewoond, hebt haar gekend? Deze mededeeling verwondert mij ten hoogste". «Het is toch zoo, maar hoe zoudt gij het ook ge hoord hebben De familie en hare bekenden spreken nooit over Lizzie en alles wat daarop betrekking heeft Maud weet niets of althans niets nauwkeurig en mag volstrekt niet van en over hare gestorven zuster spre ken. Ik ging van hier dadelijk naar Lady Glencarthy en hen dus om zoo te zeggen in de familie gebleven en met hare lotgevallen tamelijk wel bekend." «Maar waar bevindt Lizzie zich dan als zij niet dood is?" «De dood schijnt maar een voorwendsel te zijn, men vermoedt dat zij in een klooster of in een krankzin nigengesticht is." «Dat is verschrikkelijk! Maar waarom zou zij daar zijn? «Luister, dan zal ik het u vertellenLady Lizzie had eene liefdesbetrekking aangeknoopt met een vicaris bier in de buurt. Natuurlijk liet de trots der Kimory's zulk eene verbintenis niet toe, doch de gelieven lieten zich daardoor niet afschrikken zij ontmoetten elkander dikwijls in het park. aan de kust of in de hut eener zuster van Lizzie's min, hielden briefwisseling en wisten zich voor elke ontdekking te vrijwaren door de sluw heid van de oude Fraser (de min), wier afgod Lizzie was. Niettegenstaande dat hadden Lord en Lady Kilmory argwaan gekregen, en Mylady was natuurlijk te trotsch om aan zulk eene zaak gewicht te hechten of er ern stig over te denken; een Kilmory kon en mocht zich niet zoo verlagen, een armen vicaris te beminnen, i (Word! vervolgd^

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1