1884. N°. 110. Dinsdag 16 September. 71ste jaargang. G0ESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is "van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Het register van de ingeschrevenen voor den dienst der BRANIÏWEEU zal ter visie liggen van MAANDAG DEN 15 SEPTEM BER tot en met MAANDAG DEN 6 OCTOBER a. s. en DE LOTING zal plaatshebben OP DONDERDAG DEN 9 OCTOBER, des namiddags te 12 uren, terwijl de Commissie tot onderzoek van reclames, gebreken of vrijstellingen, eene zitting zal houden op DONDERDAG DEN 16 OCTOBER daaraanvolgende, des namiddags te 12 uren, alles ten Raadhuize der gemeente. Goes, den 13 September 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. Met 1 Octobers, s. wordt tot den werkelijken dienst opgeroepen de milicien verlofganger der lichting 1884, Pieter Van Hese, van het 2e Regt. Veld-Artillerie, om tegenwoordig te zijn bij zijn korps te 's-Gravenhage, vóór des midaags 4 uren. De verlofganger die niet aan de oproeping voldoet wordt als deserteur behandeld, en hij, die niet op den bestemden tijd onder de wapenen komt, of niet voort durend aan de oefeningen deelneemt, of achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zoo veel langer onder de wapenen gehouden als de kom man - dant noodig acht. Goes, den 13 September 1884. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WATT HAMER. Heden zijn ten Raadhuize uitgeloot, om met 1 Januari 1885 te worden afgelost, de navolgende OBLIGATIE IV: no. 28 cn 60 in de geldleening Tan 1866 no. 25 in de geldleening Tan 1869. Goes, den 1-3 September 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DB WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 15 September 1884. In de Zaterdag gehouden vereenigde zitting der beide Kamers der Staten-Generaal hield de Min. van Binnen). Zaken de sluitingsrede. Hij zeide dat, mocht al niet omtrent alle belangen de gewenschte overeen stemming zijn verkregen, gewichtige zaken tot een goed einde zijn gebracht; herinnerd werd aan de overeenkom sten tot bescherming van den wijnstok, van den industri- eelen eigendom, bevordering der veeartsenijkunst en de tractaten met Frankrijk, aan de wetten van organieken aard omtrent het toezicht op krankzinnigen, vervoer van buskruit, politie, visscherijen in de Noordzee, vi- cariegoederen en vervoer van zaken, die besmetting kunnen overbrengenvoorts aan de vijf aangenomen wetten tot invoering van het nieuwe strafwetboek, de wijziging van wetten op het lager onderwijs, militie en andere wetten, de onteigeningswetten o. a. voor Javaspoorwegen, vervolgens aan geldleeningen, welke op niet onvoorvoordeelige wijze zijn gesloten. Met de verbetering van enkele belastingen, die tot stand kwa men, werd niet veel meer verkregen dan de rente en aflossing van die geldleening zullen eischen. Eindelijk werd herinnerd aan de wetten tot vermeer dering van kapitaal, muntbiljetten en voorkoming van depreciatie van metalen betaalmiddelen en aan die geluk kig ongewone arbeidwet en het regentschap. Moge alles wat in deze zitting is vastgesteld, strekken tot bevor dering der belangen van het Nederlandsche volk, met dezen wensch eindigde de Minister, die daarna door de Commissie uitgeleide werd gedaan, waarna de ver eenigde zitting door den Voorzitter gesloten werd. De zitting der Staten-Generaal is hedenmiddag door den Minister Van Binnenlandsche Zaken geopend met de volgende rede. Mijne heerenl Wegens den rouw over het smartelijk verlies, dat voor weinige maanden het koninklijke huis trof, heeft de Koning ons opgedragen uwe vergadering van z;j- nentwege te openen. Algemeen en onverdeeld was de deelneming van het Nederlandsche volk bij het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins Van Oranje. De betrekkingen des Konings met de buitenl. mogend heden bleven zeer vriendschappelijk. De vloot en het leger geven reden tot tevredenheid. Tot nogtoe bleef het vaderland behoed voor de cho lera, die in dit jaar een gedeelte van Europa teistert. De binnen het bereik der regeering liggende voorbe hoedmiddelen worden aangewend. Deze zomer kenmerkte zich door een gezegenden oogst en met tevredenheid mocht de landbouwer deel nemen aan de internationale tentoonstelling, die on- gs te Amsterdam, op uitstekende wijze ingericht, shad. algemeene toestand in Nederlandsch-Indië is istighet ophouden van verwoestende epide mieën en van de veeziekte op Java kan niet anders dan een heilzamen invloed hebben op de welvaart der inwoners. Krachtige maatregelen worden genomen om in Atjeh een staat van zaken te vestigen, die veroor- looven zal in het vervolg van de zee- en landmacht minder zware diensten te vorderen, dan tot dusver met onbezweken moed en volharding door haar zijn bewezen. De schepelingen, die in Tenom wederrechte lijk werden gevangen gehouden, zijn in vrijheid gesteld. Het is te hopen, dat de bijzondere omstandigheden, die thans den landbouw in Suriname en den koop handel in Curasao drukken, van voorbijgaanden aard zullen zijn. In het aanstaande parlementair jaar wachten u, mijne heeren, belangrijke werkzaamheden. Eeuige u bekende overeenkomsten met andere mo gendheden, betreffende handel en internationaal recht, vereischen nog uwe bekrachtiging. Het zal van u afhangen door de behandeling van onderscheiden aan hangige wetsontwerpen de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht mogelijk te maken. Een wets ontwerp tot regeling van het algemeen en bijzonder bestuur van den Waterstaat zal u vermoedelijk eer lang bereiken. De voorstellen tot herziening van de Grondwet zijn genoeg gevorderd om te verwachten, dat zij weldra in behandeling komen. De toestand der geldmiddelen zal op uwe belang stelling weder in ruime mate aanspraak maken. Zeker is het krediet van den staat wel gevestigd en het tekort in vergelijking van het vorige dienstjaar ver minderd, maar de regeering meent niet te mogen rusten in het streven om door bezuiniging binnen de grenzen der mogelijkheid eenerzijds en door verbete ring van middelen in Nederland en in Iudië anderzijds het noodige evenwicht tusschen uitgaven en inkom sten te naderen en eindelijk te bereiken. Intusschen roepen wij in de allereerste plaats uwe aandacht in op de onlangs ingediende wijziging van een enkel artikel der Grondwet, die om gelijke reden als de aangenomene wet omtrent het regentschap den voorrang boven andere werkzaamheden verdient. Moch ten de Staten-Generaal kunnen goedvinden dit onder werp binnen kort te behandelen, dan zou de tijd voor de gewone najaars-werkzaamheden niet behoeven te ontbreken. Welke intusschen ook de loop uwer gewichtige be raadslagingen zij, wij hopen dat die onder Gods zegen tot welzijn van het vaderland zullen strekken. In naam des Konings verklaren wij de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. De Standaard tracht het onderscheid te ver klaren tusschen een Koning «bij de gratie Gods" en een Koning «bij de gratie der Staten-Generaal". Het anti-revolutionnair orgaan zegt daaromtrent: »Een Koningschap bij de gratie der Staten-Generaal zou doodeenvoudig een Koningschap zijn bij de gratie der kiezers, wat weer hetzelfde zou zijn als een Ko ningschap bij de gratie des volks en dus vermomde volkssouvereiniteit. «Intusschen verwarre men hier twee dingen niet. «Omdat alle souvereiniteit alleen van God komt en niet anders dan van God komen kan, is de aanwijzing van den persoon, die drager van deze souvereiniteit zal zijn, Jang niet zelden door God aan menschen opgedragen." Een eind verder zegt het blad «Het verschil zit hierin. «Een Dynastie of Koning, regeerende bij de gratie Gods, is, hoe ook door menschen aangewezen, alleen verantwoordelijk aan den Deere der heirscharen. «Daarentegen een Dynastie of Koning, regeerende op grond van de Volkssouvereiniteit, is verantwoorde lijk aan dat volk. «In het eerste geval is hij zelf souverein, in het tweede dient hij het souvereine volk. «Stel dus al, dat onze Grondwet in dien zin gewijzigd wierd, dat na algeheele uitsterving van het Huis van Oranje de nieuwe Dynastie door de Staten-Gene raal zou worden gekozen, dan zou daarmee zulk een Dynastie haar Souvereiniteit volstrekt niet aan die Staten-Generaal ontleenen, maar uitsluitend aan God, en de Staten-Generaal zouden geen anderen dienst doen', dan om namens den Heere der heirscharen dezen last over te brengen. «Indien de Koning een ritmeester naar Hongarije stuurt, om paarden voor zijn Koninklijke stallen te koopen, dan zoekt die ritmeester wel uit en die rit meester kiest, maar als straks het paard voor zijn ruif in de Koninklijke stallen staat, is volstrekt niet die ritmeester, maar uitsluitend de Koning zijn meester en heer." Wij laten deze zeer populaire vergelijking, waarin de Staten-Generaal bij een ritmeester, de te verkiezen Koning bij een paard, alsmede de souvereiniteit bij de ruif in de koninklijke (hier dus goddelijke) stallen wordt vergeleken, voor hetgeen zij ismaar het, komt ons voor, ddt hier weder op dezelfde wijze met woorden wordt geschermd als onlangs in het antwoord van «Patrimonium" aan de «Unie". De Standaard toch erkent, zooals uit het boven staande blijkt, dat er een Koning kan zijn, bij de gratie Gods, maar ook, dat een Koning, regeerende op grond van de volkssouvereiniteit, een bestaanbaar iets is. In beide gevallen heeft de keuze plaats door de Staten- Generaal, doch bij de eerste keuze doen de Staten die, omdat zij hun opgedragen is door God, in het tweede geval, omdat de keuze hun is opgedragen door de kiezers. Wie zal nu beslissen als de keuze gedaan is, welk een'koning wij hebben: een bij de gratie Gods of een bij de gratie der kiezers Het meest juiste ant woord op deze vraag zou wellicht zijn, dat, wanneer de keuze geschiedt door eene antirevolutionaire meer derheid, het eene keuze bij de gratie Gods zou zijn hebben de liberalen de meerderheid, dan is het eene keuze bij de gratie der kiezers. Althans van de partij der nederige dienaren Gods zou dit antwoord ons niet bevreemden. Zaterdagavond had de derde vergadering plaats van belangstellenden in de oprichting van een nieuw harmonie-gezelschap. De voorzitter, de heer Van der Bilt La Motthe, deelde aan de aanwezigen mede, dat de pogingen der commissie om gelden voor deze zaak bijeen te krijgen met geen zeer gunstigen uitslag waren bekroond, aangezien slechts een som van 250 was toegezegd. Toch werd besloten de zaak nog niet optegeven, maar te trachten nog meer gelden bijeen te krijgen. Over de wijze, waarop dit zal geschieden, bewaren wij op verzoek vooralsnog het stilzwijgen. Naar wij vernemen bestaat bij de «Goesche Schietvereeniging" het voornemen om half October, wanneer de oefeningen voor dit jaar zullen geëindigd zijn, een huishoudelijk concours te houden. De dag, waarop de wedstrijd zal plaatshebben, is nog niet defi nitief vastgesteld. De vereeniging telt thans 31 leden. Wij vestigen voorts de aandacht der leden op de in dit nommer voorkomende advertentie betreffende de uren, waarop voortaan de oefeningen zullen worden gehouden. Gedep. Staten van Zeeland hebben o. m. benoemd als deskundigen vaor de schatting der landen in de calamitense polders of waterschappen de heeren J. J. Van Weel, te Wolfertsdijk, voor den cal. Oost-Beve- landpolderC Caboort te Kloetinge voor den cal. Willem Annapolder; J. Oele Hz., te Kapelle, voor het cal. waterschap Ellewoudsdijk en den cal. polder Bor- seleG. J. Van de Linde, te Kolijnsplaat, voor den cal. polder Anna en Vliete; F. J. Ampt, te Oud-Vosmeer, voor het cal. waterschap Stavenisse A. Bierens te St. Annalandvoor het cal. waterschap Seherpenisse. Bij kon. besluit zijn benoemd tot plaatsverv. dijkgraaf van don Nieuwerhavenpolder A. E. DeBadts; tot gezworen van den polder Oosterenban van Schouwen L. Blom Az.tot dijkgraaf van den Clarapolder E. Cuelenaere; tot dijkgraaf van den Onrustpolder J. ICa- relsetot gezw. van den Nieuw Othenepolder M. Diele- man Willemszoon en A. Cornelissen Andrieszoon. Icrsoke. De aanslag van oesterzaad in de Zuider zee, waarmede een paar firma's een proef gewaagd hebben, is zeer onbeduidend gebleken. Ofschoon de weersgesteldheid uitmuntend was. hebben vele pannen geen enkel broedje, andere een paar, terwijl zeven het hoogste getal is, dat wij hoorden noemen. Het zal dus noodzakelijk zijn tegen den volgenden zomer groote oesters van hier in de Zuiderzee overtebrengen. Vlissingen. Gistermorgen arriveerde alhier, ko mende van Port Victoria, het kopinklijke Engelsche jacht «Osborne", commandant Fawkes. Aan boord bevonden zich de Kroonprinses van Duitschland en Prinses Victoriade overtocht geschiedde onder prach tig weder, ofschoon laatstgenoemde Prinses erg zeeziek was geweest. Per mailtrein van 7,30 zetten de vor stelijke personen hunne reis naar Duitschland voort. Het jacht blijft hier tot Dinsdagavond, en neemt alsdan den Groothertog van Ilessen-Darmstadt aan boord, die per trein van 9 ure arriveert. Te 2 uren passeerde alhier het Amerikaansche oor- logs-fregat met stoomvermogen «Quinebany" komende van Gravesend en bestemd naar Antwerpende équi page bestond uit 250 koppen en het schip was met 8 stukken voorzien. Zonder rivierloods werd de reis naar Antwerpen voortgezet. Volgens eene door het Engelsche departement van buitenlandsche zaken ontvangen telegram, zijn nog twee personen van de «Nisero'.'-bemanning, de stoker Birhy en de hofmeester Murray, overleden. Blijkens een gisteren bij het Depart, van Kolo niën ontvangen telegram van den Gouverneur van Atjeh is deze den Hen van de Westkust te Kotta- radja teruggekomen, alle gevangen schipbreukelingen der «Nisero" medebrengende. De Radja van Tenom beeft zich aan het Nederlandsch gezag onderworpen. Gisteren heeft te 's-Gravenhage de aangekon digde meeting plaats gehad van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond en het Sociaal-democratenbond. Nadat de voorzitter, de heer Gebing, de vergadering had geopend, werd het woord gevoerd door de heeren Heldt uit Amsterram en Van der Stadt uit Zaandijk, terwijl ten slotte dezelfde motie, die verleden week op verschillende plaatsen in de meetings ten gunste van algemeen stemrecht is aangenomen, ook in deze vergadering met algemeene stemmen aangenomen werd. Ten slotte deelde de president mede, dat des avonds gelegenheid zou worden gegeven aan de afgevaardig den tot onderteekening van het adres, der Regeering aan te bieden en in afdruk toe te zenden aan de leden der Kamer. Het aantal deelnemers aan de bijeenkomst wordt op ruim 2C00 geschat. Eene deputatie zal het adres ten gunste van het algemeen stemrecht aan den Mi nister van binnenlandsche zaken overhandigen. De heer Van Eek, lid der 2e Kamer, woonde de vergadering bij. De zitting van de Tweede Kamer op Vrijdag 19 dezer zal bestemd worden tot aanbieding van de Staatsbegrooting voor 1885. Volgens de Brieven uit de Hofstad in deArnb. Ct. bevindt de oud-Minister Modderman zich in een slechten gezondheidstoestand de wonde, verleden jaar met zooveel moeite tot genezing gebracht, moet we der opengegaan zijn. Ofschoon men er weinig van hoort spreken, moet deze toestand reeds geruimen tijd du ren en zouden de beide geneeskundigen, in wier be handeling de heer Modderman zich bevindt, de zaak niet zonder gevaar achten. Bij kon. besluit van 12 September is dr. N. Beets, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht, be vorderd tot commandeur in de orde van den Neder- tandschen Leeuw. Z. M. de Koning heeft, zooals thans gebleken is, niet alleen aan het dienstdoend personeel van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje, het laatstelijk genoten tractement geheel of gedeeltelijk als pensioen toege legd, doch tevens de jaarlijksche gratificatiën en toe lagen, door den prins aan verschillende oud-hofbeamb ten en personen verleend, als levenslang pensioen bestendigd. In het lnd. Vad. is een in de Duitsche taal geschreven opstel geplaatst van den heer C. T. Campen, officier van het Ned.-Indisch leger, dat bestemd is voor de Dlustrirte Zeitung. De schrijver geeft daarin een kort overzicht van de »Nisero"-geschiedenis, na in het licht gesteld te hebben, dat de Atjeh-oorlog reeds lang tot het verleden zou behooren, wanneer niet de Atjehers een wel voorzien arsenaal hadden in de magazijnen der Engelsche kooplieden te Penang getuigen de uitmuntende geweerpatronen, bij welker vervaardiging Penang-couranten van zeer recenten datum zijn gebruikt. Aan allen, die in Transvaal familie hebben of vrienden, of informatiën wenschen te ontvangen, zij medegedeeld dat Engeland heeft goedgevonden het port op de brieven van Holland naar Transvaal van 53 tot 60 cents te verhoogen, waardoor men voor eiken brief 50 cents moet betalen voor onvoldoend port. Frankeert dus uw brieven met 60 cents port. Blijkens een te 's-IIage ontvangen telegram is de 2e luitenant der artillerie F. F. R. Graaf Dumonceau, die van het Nederlandsche bij het Ned.-Indische leger is gedetacheerd, te Atjeh gesneuveld. (Fad.) Men schrijft ons uit Amsterdam De Landbouw-tentoonstelling behoort, alzoo weder tot de geschiedenis. Heeft ze ons voordeel aangebracht Zeker zeer veel. Onze naam is voortgedragen door alle landen der wereld. Opmerkelijk is het, hoe bij ge beurtenissen als deze, de onbekendheid mst ons land op den voorgrond treedt. Men zou b. v. zeggen, dat de qualiteit van ons melkvee overbekend was, en ziet, eerst nu staan de Denen versteld over de «verbazende grootheid onzer koeien", die ze dan ook in bon land wenschen intevoeren tot verbetering van hunnen vee stapel. Maar vergunt mij nog een paar woorden over de «laatste oogenblikken" onzer tentoonstelling. Ik zie waarlijk geen kans een kleurrijk verhaal te leveren omtrent de tentoonstelling van het «pluimvee" en de konijnen. Laat ik u zeggen, dat het, toen die expo sitie geopend werd, stortregende, zoodat het voor den leek niet mogelijk was edel van onedel te onderscheiden. De wijze van exposeeren 't moet mij van 't hart was ook alles behalve behagelijk. Varkenshokken en andere waren thans ingericht tot logies voor het ge vogelte en de konijnen. Blanke zwanen, gewoon in wie weet welke kristal-heldere slotgracht statig rond te zwemmen, moesten zich nu behelpen in een var kenshok Men had nl. aan den voorkant een grot

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1