1884. N°. 107. Dinsdag 9 September. 71sle jaargang. De Uitloting van Obligatiën De Aanbesteding van Steenkolen, DE NAJAARS-SCHOUW GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. benoodigd voor de gemeente, gedurende den aanstaanden winter, zal op Zaterdag den 13 September 1884 des namiddags te éen uur, ten raadhnize alhier plaats hebben. De conditiën zullen ter secretarie ter lezing liggen van heden af tot den dag der besteding, van des voor middags 9 tot des namiddags 2 uren, volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven voor de levering van New-Castle- en Ruhrkolen, beiden per Hectoliter. Goe% den 6 September 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. over de Slooten, Heulen en Duikers zal gehouden worden onmiddellijk na den J en October a. s., en tegen de nalatigen wordt alsdan de bij het reglement op de wegen en voetpaden voorgeschreven vervolging iDgesteld. Goes, den 6 September 1884 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. in de geldleeningen van 1866 en 1869 zal plaatshebben in het openbaar op ZATERDAG DEN 13 SEPTEMBER, des namiddags te éen uur, ten raadbuize alhier. Goes, den 6 September 1884 Burgemeester eu Wethonders van Goes, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 8 September 1884. Men schrijft in de N. Rett. Ct. uit Goes «Niettegenstaande het verbod van art. 63 van het Bur gerlijk Wetboek, was en is het eene liefhebberij bij vele Zeeuwsche familiën, om eenen tweeden geslachts naam bij den haren te voegen. Sommigen kiezen daartoe den naam der moeder, en op die wijze zijn ontstaan de geslachtsnamen van Scbuurbecque Booije, Fransen "Van de Putte, De Laat de Kanter, Hemerijk Tak, Saaijmans Vader, Van de Kruijsse Pilaar, enz. Anderen voeren den laatsten voornaam als geslachts naam in, en zoo ontstonden Wolfaert Van Calmthout, Elzevier Stokmans, Fabery De Jonge, Peman Kakebeeke enz. De autoriteiten schijnen aan deze ongeoorloofde handelingen geen perk te stellen, of gesteld te hebben. Toch blijkt, dat er nu de aandacht op gevestigd is. Dat ondervinden de twee zoons van den commissaris van politie te Goes. Deze laatste, de heer Van den Bussche, ontving bij zijne geboorte de voornamen van Jan Cornells Dominicus, en bezigde den laatsten voor naam als geslachtsnaam. Zoo ook deden zijne zonen, waarvan de oudste thans adjunct-inspecteur van politie te Rotterdam is, terwijl de jongste weldra als officier van gezondheid naar Indië zal vertrekken. Beiden stonden in de registers van de nationale militie in geschreven als Dominicus Van den Bussche, maar bij de aanvrage om een bewijs van voldoening aan hunne verplichtingen te dien aanzien, ten einde bij de vol trekking van hun huwelijk over te leggen, werd de naam Dominicus op last van den Commissaris des Konings geschrapt, zoodat beiden eenvoudig heeten Van den Bussche." In hoeverre dit bericht voor sommige personen van belang te achten is, kunnen wij niet beslissen, doch wel kunnen wij den raad geven den inhoud ervan niet zonder nauwkeurig onderzoek geloof te schenken. Zoo weten wij zeer zeker, dat de naam De Laat de Kanter niet op de daar aangegeven wijze is ont staan. In de eerste plaats toch is de familie De Kanter volstrekc niet van Zeeuwschen oorsprong, maar stamt zij, althans voor zoover dezen tak betreft, uit Gelder land af, met name uit Zalt-Bommel. De eerste en tevens eenige persoon, aan wiens naam De Laat is toegevoegd, was wijlen de heer W. A. De Laat de Kanter, die in 1826 als ontvanger der registratie in Goes is gekomen. Deze toevoeging geschiedde op ver zoek van zijn oud-oom De Laat, met wien diens fa milienaam anders zou zijn uitgestorven en met toestem ming van den Koning. Er is hier dus noch sprake van eene liefhebberij noch van eene Zeeuwsche familie. Ook omtrent den naam Elzevier Stokmans weten wij zeker, dat door afstammelingen van den notaris Elzevier Stokmans, vroeger te Heinkenszand, de naam van Elzevier gevoerd wordt, na. bekomen goedkeuring van den Koning. Te Ellewoudsdijk moet den 22sten September eene verkiezing plaatshebben van een lid van den gemeenteraad. Gisteren herdacht de beer mr. J. B. Kan, rector aan het gymnasium te Rotterdam, zijn 25 jarig jubilé als zoodanig, resp. te Doesburg, Nijmegen en te Rotterdam. Te 3 uur vergaderden zijne vrienden en vereerders, leeraren en een commissie uit de leerlingen van het gymnasium, ten einde den jubilaris met den dag ge luk te wenschen. Met zijn familie door den leeraar, den heer Reudler, de zaal binnen geleid, werd hij het eerst toegesproken door den heer Van Gorkom, schoolopziener te Goes, die hem namens vrienden en vereerders geluk wenschte en hem 24 zilveren couverts en een fraaien spiegel aanbood, begeleid van een album, bevattende een 100 tal namen. De conrector, de heer Polak, feliciteerde den jubi laris namens leeraren en oud-le«raren en bood hem daarbij een pendule met coupes aan als souvenir. Eindelijk werd de feestvierende rector nog geluk gewenscht door den heer C. M. Van der Zwet, na mens de leerlingen die hem als bewijs van waardeering het prachtwerk «Monuments de i' art antique" van Olivier Rayet aanboden benevens twee fauteuils, be geleid van een door den heer Grevenstuk kunstig ge- calligrafeerd album. De jubilaris dankte in hartelijke woorden voor al die bewijzen van vriendschap en waardeering (D. v. N.) De meeting voor algemeen stremrecht, die gis teren in verscheidene plaatsen des lands gehouden is, had te Amsterdam in Maison Stroucken plaats. Te gelijkertijd werd èn in de groote zaal én in de klei nere eene vergadering gehouden. Beide zalen waren stampvol. De groote leverde een inderdaad belangrijk schouwspel op. Men stond in de deuren, tegen de vensters, half op het tooneel en op de trappen der tribune, welke eerst uitsluitend voor het Bestuur be stemd, later nog een aantal toehoorders en toehoorde ressen bergde. De heer Frowein uit Goes leidde de bespreking in met eene improvisatie ter aanbeveling van het algemeen stemrecht. Andere argumenten dan die meermalen door dien heer ten voordeele dezer zaak ontwikkeld zijn, schijnen volgens het verslag in het D. v, N. niet door hem te berde gebracht te zijn. Nochtans vielen den heer Frowein luide toejuichingen ten deel en werd de navolgende door hem voorgestelde motie «De vergadering, overwegende «dat bij 't tegenwoordig kiesstelsel eene behoorlijke behartiging van ware volksbelangen niet mogelijk is, dat deze alleen verkregen kan worden door 't geheele Nederlandsche volk invloed te geven op 't Staatsbestuur; «is van oordeel «dat ten spoedigste het algemeen stemrecht, bij de Grondwet gewaarborgd, moet verleend worden." met algemeene stemmen aangenomen. Te Rotterdam is gisteren een zelfde vergadering gehouden waarin dezelfde motie is aangenomen. Bij kon. besl. is jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, lid van de Eerste Kamer, benoemd tot voorzitter dier Kamer gedurende de vergadering, die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1884. De Minister van binnenlandsche zaken, overwe gende dat volgens ingekomen ambtsbericht de cholera asiatica zich in het Zuiden uitbreidt, heeft alle havens aan de Westkust van Italië tot en met die van Reg- gio, de Spaansche havens aan de Middellandsche Zee, alsmede die van Algerië en Tunis, besmet verklaard. De commissie, belast met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, zal zit ting houden op Dinsdag 23 Sept. en volgende dagen, te Leiden, en de commissie, belast met het exami- neeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefe ning der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundige exa men, op Woensdag 24 Sept. e. k. en volgende dagen, te Groningen. Het Staatsblad no. 196 bevat een kon. besluit houdende voorschriften ter uitvoering van art. 4 der wet van 11 Juli 1884 tot wijziging van eenige arti kelen der wet van 17 Augustus 1878 tot regeling van het lager onderw'jsen het Staatsblad no. 197 bevat een kon. besluit, tot verlenging van den termijn, vermeld in de artikelen 18, 20, 22 en 25 van het kon. besluit van 4 Mei 1883, houdende algemeene regelen omtrent den bouw en de inrichting van school lokalen. Die termijn namelijk wordt tot 1 Januari 1890 verlengd. De Midd. Ct. kan uit goede bron mededeelen, dat zoowel in Engeland als op het vaste land, evenals vroeger, met de uitgifte van retourbiljetten over de lijn VlissingenQueenboro van de stoomvaartmaat schappij «Zeeland" wordt voortgegaan. Tengevolge van het uitbreken der cholera in Zuid-Italië heeft de Stoomvaart-maatschappij «Neder land", handelende in overleg met de Regeering, orders gegeven om alle communicatie met Napels te ver mijden. Het eiland Nisida, het quarantaine-station van Napels, zal worden aangedaan tot afgifte en innemen der mails. De ontsmetting der uitgaande brieven heeft op Nisida zelf plaats. Sedert geruimen tijd reeds wer den de passagiers, met het oog op de mogelijkheid van de uitbreiding der ziekte in Italië, alleen aan genomen om te Amsterdam aan boord te gaan; van daar dat te Napels geen enkel passagier zal worden ingescheept. Ook worden geen proviand, water of andere levens middelen aldaar aan boord genomen. Iedere gemeen schap met den wal wordt ten strengste geweerd. De thuiskomende schepen zuilen insgelijks iedere gemeenschap met Napels vermijden. Geen lading voor die plaats mag op Java worden ingenomen en in Italië wordt thans evenmin eenige lading voor Nederland ingescheept. De berichten uit Marseille geven hoop, dat die plaats spoedig weder als ontsmet zal kunnen beschouwd worden, in welk geval de maildienst weder op den gewonen voet zal kunnen worden voortgezet. Bij de vermelding van dit bericht zegt de N. Rott. Ct. Dit alles heeft den schijn van groote behoedzaam heid. Toch laat de vraag zich stellen, of het niet nog behoedzamer, en dus voor ons hier te lande vei liger ware, indien de stoomschepen van «Nederland" thans elke aanraking met de golf van Napels geheel vermeden. Het eilandje Nisida wordt slechts door eene zeer smalle waterstrook van den vasten wal gescheiden, en ligt bovendien in de onmiddellijke nabijheid der besmette stad. Waartoe is het noodig, die plek te beroeren Louter om het doorzenden der brievenmails enkele dagen te bespoedigen. Is dit gerief het waard, dat men de kans loopt van het aan boord krijgen en overbrengen der cholera naar het vaderland i Ge wis, zoolang men het bestaan dezer kans niet met beslistheid loochenen kan, moet het antwoord op die vraag ontkennend luiden. De verspreiding der cholera heeft in haar wezen nog raadselachtigs genoeg, om ons ook tegen problematieke gevaren op onze hoede te doen zijnen de verzenders en ontvangers van mailbrieven zullen zich ter mogelijke beveiliging van het algemeen eene kleine vertraging zeker wel kunnen getroosten. Naar het Dagblad verneemt, kan het antwoord van den radjah van Tenom niet vóór den lOden dezer bij het Nederlandsch Gouvernement bekend zijn. Het bestuur en de leden der vereeniging «De Toekomst", Pensioen- en Ondersteuningsfonds voor werklieden, tot de Ned.-IJzer-Industrie behoorende, alsmede verdere belanghebbenden hebben een adres aan den Minister van Waterstaat gezonden, waarin zij de aandacht van den Minister vestigen op de treu rige werkeloosheid, die hier te lande heerscht. In verband daarmede hopen zij dan ook, dat bij de aanstaande aanbesteding der bekapping van het Cen- traal-Station te Amsterdam dat werk aan een Nedeil. firma zal worden gegund. Te Deventer is het in den graanhandel, die daar op zeer groote schaal gedreven wordt, bij voortduring zeer stil. De pakhuizen zijn met granen en meel gevuld en niettegenstaande de prijzen, vooral die voor tarwe, lager zijn dan de oudste lieden zich kunnen herinneren, gaat er zeer weinig om. Boven een melkkraampje, op de Landbouwten toonstelling te Amsterdam, leest men: «Wees begeerigh naer de vernuftige, loutere melck. 1 Petr. II2." De Standaard keurt dit af, terecht gelooven we, omdat in dien brief van Petrus geen melk, maar de godsdienst bedoeld werd. Zulk een aanhaling kan misschien hare plaats vinden onder het «mixed pickie" van een al manak, maar niet op eene ernstige tentoonstelling. Intusschen verdient het afkeuring bijbelteksten te bezigen tot kenschetsing van zaken, waarop zij geen betrekking hebbenomgekeerd moest hij, die over gewijde dingen spreekt, geen profane woorden daarbij gebruiken. Als dr. A. Kuyper in zijne stichtelijke bijbelstudiën «uit het woord" aan een der deelen van zijn bundel den titel geeft: «Geen Christus pro Om nibus", dan loopt hij gevaar dat zeer velen, wien het aan taalkennis ontbreekt, aan een omnibus zullen denken, en zich ergeren aan de samenvoeging van deze rijtuigen met den naam van Jezus. Laat elk op zijn terrein blijvenlaat de melkboer geen brieven van Petrus aanhalen en dr. Kuyper niet van omnibussen spreken, waar hij de menigte bedoelt. {Arnh. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. J. Middel, pred. bij de Chr. Ger. Gem. te Baarland, heeft voor het beroep naar Wolfe rtsdijk bedankt. Op het drietal te Mijdrecht staat no. I dr. C. G. Schot te Tolen. Ds. P. Groote te Deventer heeft het beroep bij de Evang. Luthersche gemeente te Middelburg niet aangenomen. Aangenomen het beroep naar Genemuiden door den heer A. M. Donner, theol. candidaat te Leiden. De nieuwe cursus aan de H. B. S. voor jongens alhier is aangevangen met 20 leerl. voor de voorber. klasse. 24 leerl. voor de le kl., 17 leerl. voor de 2e kl., 13 leerl. voor de 3e kl., 13 leerl. voor de 4e kl. en 3 leerl. voor de 5e kl., totaal 90 leerlingen. De meisjesschool ving aan met 10 leerl. le kl., 7 leerl. 2e kl., 6 leerl. 3e kl., 2 leerl. 4e kl., 5 leerl. 5e kltotaal 30 leerl. Mej. Tiel, onderwijzeres aan de openb. school te Ovezand, is als zoodanig benoemd te Willemstad. (Af. Ct.) De heer A. W. Wisse van Aksel heeft te 's-Hage de hoofd-akte verkregen. De 8ste lijst der Unie-collecte bevat de inzame ling door 200 comité's ten bedrage van 31,950.71 Hoewel van enkele plaatsen het gecollecteerde bedrag reeds door ons werd gemeld, volgen hier die uit onze omgeving met het daarachter gevoegde bedrag, zooals ze door De Standaard op de tot heden publiek ge maakte lijsten voorkomen. Zijn weer eenige van deze verschenen, dan zetten wij de opgave voort. Men collecteerde te: 's-Heer Abts- en Sinoutskerke 8,30%; Kruininge met Hansweerd ƒ139,81; Kloe- tinge 58,50; 's-Heerenhoek met Nieuwdorp (Herv. kerk en lokaal der V. E. G.) ƒ9; Wemeldinge (Herv. kerk) 9; Kamperland 149,75; 's-Gravenpolder (Herv. kerk) ƒ11,85. Het aantal leerlingen op de Landbouwschool te Wageningen bedraagt bij den nieuwen cursus in 't ge heel 122. Kunst, Wetenschap en Letteren. Den 13en dezer zal te Utrecht in het Gebouw voor K. en W. te half elf en in de zaal van «Tivoli" te half drie aan ieder, die het verlangt, gelegenheid worden gegeven om zich bij de hulde aan te sluiten, die op zijn 70en verjaardag zal worden gebracht aan dr. Nicoiaas Beets. In het belang der goede orde achtte het comité het wenschelijk, te bepalen dat ieder, die in eerstgenoemde zaal het woord wenscht te voeren, dit zal moeten doen naar de orde, door een commissie vast te stellen. De hulde zal aanvangen te half elf, terwijl allen die wenschen te spreken om 10 uren tegenwoordig moeten zijn en zich onmiddellijk aanmelden aan een der commissarissen van orde, kenbaar aan een lint met de kleuren van Utrecht. Intusschen worden zij verzocht vóór 12 Sept. hunne namen op te geven aan prof. H. E. Moltzer te Utrecht. De commissie meent dat het onnoodig zal zijn, op de wenschelijkheid te wijzen, dat ieder zich hij zijn toespraak zooveel moge lijk beperke. Te Rotterdam is op initiatief van den heer Haastert, leeraar aan de H. B. S., een vereeniging opgericht ter beoefening van de nieuwe wereldtaal VolapukDe vereeniging telt reeds 24 heeren. Te Brussel debuteert thans met uitbundig succes als forttenor aan de opera in het «Theatre de la Monnaie" een jonkman, die verleden jaar nog slagers knecht te Antwerpen was. Men kan zich misschien een kleine voorstelling van zijn talent maken, wanneer men weet, dat de baryton Séguin naast hem maar zeer matig voldeed. Dr. Koth duet in het Wochenschrift mededeeling van het volgende feit, waaruit het groote gevaar blijkt van overdracht van besmettelijke ziekten van mensch op dier. Te Kitzingen werden twee meisjes uit een zelfde huisgezin aangetast door roodvonk, gepaard met diphtheritis. De diphtheritische membranen, van het keelslijmvlies afkomstig, werden zonder dat er van ontsmetting sprake was op den mestvaalt geworpen. Op en rondom dienzelfden mestvaalt zochten 36 kippen haar voedsel. Slechts weinige dagen nadat dit geschied was, werden 10 kippen door diphtheritis aangetast, en binnen eene week waren zij allen ziek. Zij verloren den eetlust, kregen hevige benauwdheden, het neus- en mondslijmvlies werd met een diphtheritiscli weefsel bedekt en er ontstond versterving. Na korter of langer tijd ziek geweest te zijn, stierven 45 pet. der aange tasten. De Duitsche kippen herstelden meerendeels na vijf weken tijdens, die van vreemde herkomst echter overleden bijna allen. Niettegenstaande alsnu na afloop van het proces voor ontsmetting van mestvaalt, plaats enz. werd gezorgd, werden toch nog drie weken daarna van de nieuw aangevoerde kippen er enkelen ziek. De smetstof scheen toen echter veel van hare hevigheid verloren te hebben, want er vielen geen dooden meer. De meest ontwikkelden onder de bevolking der stad Arpino, in de Abruzzen, in het koninkrijk Italië, hebben een commissie gevormd, aan welke de last is opgedragen de noodige maatregelen te nemen om ter

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1