Landbouw on Veeteelt. St-Annaland. In vergelijking met vorige jaren heeft de landbouwer dit jaar voorzeker weinig reden tot klagen. Tot heden heeft hij nog met weinig of geen tegenspoed te kampen gehad, en kon alles op tijd plaatshebben. Het binnenzamelen van het hooi had onder het beste weder plaats, zoodat de qualiteit hiervan niets te wenschen overlaat. Had men in 't begin met het inzamelen der gerst met nat weder te kampen, later verbeterde dit, en kwam dit gewas goed binnen. Ook de inoogsting van de rogge en van de tarwe werd door schoon weder begunstigd. De tarwe is dan ook van een uitmuntende qualiteit, terwijl er op een goed beschot te rekenen valt. Jammer maar, dat de graanprijzen bij den laatsten marktdag weder gedaald zijn! Over de opbrengst der erwten en paardenboonen valt niet te roemen. Het heete weder heeft aan de erwten tijdens het bloeien veel kwaad gedaan, terwijl de paardenboonen veel door de luis geteisterd werden. De opbrengst dezer gewassen zal beneden 't middel matige blijven. De stamboontjes daarentegen beloven veel. Over 't algemeen staan ze prachtig te velde. Enkele perceelen zijn reeds opgetrokken en zullen spoe dig aan den stol" staan. Men heeft alle hoop op een goed beschot. De aardappelen beloven mede een goede opbrengst. Eenige akkers, die reeds gerooid zijn, geven ten minste geen reden tot klagen. Van de gewone ziekte hoort men ook niet, terwijl het «doorgroeien", waarvoor men onlangs nog al vrees koesterde, niet erg is. De qualiteit der aardappelen is goed. Men besteedt hier voor de blauwe ƒ1,80 per H. L. Ook de ajuin zal niet tegen vallen. Al zijn enkele perceelen beneden 't middel matige, 't meerendeel zal hier wel boven komen. Moch ten de prijzen van dit gewas de lage graanprijzen nu maar eenigzins vergoeden Ook #an de suikerbieten heeft men alle hoop, dat ze niet zullen tegenvallen. Dit gewas staat prachtig te velde. Met het meekrap- delven heeft men in den Joanna-Mariapolder reeds een aanvang gemaakt. Ongeveer 40 arbeiders zijn daarmeë bezig. De opbrengst geeft ook alle reden tot tevreden heid. In de helft van September zal de meestoof al hier in werking gebracht worden tot de bereiding der meekrap. Op de derde lijst der bekroningen op de land- bouw tentoonstelling te Amsterdam zijn in afdeeling V, zuivelbereiding, geen bekroningen voor versche boter aan Zeeuwsche inzendingen toegekend. Er was dan ook maar eene inzending van den heer Hocke Hooge- boom te Noordwelle. In afdeeling II, rundvee, werden bekroond: met den eersten prijs, ƒ200, de heer C. Janse, te Nieuw- en St. Joosland voor een driejarigen stier en de heer C. Groeneveld De Kater te Noord- gouwe met den eersten prijs, 200, voor een tweejarigen stier. Voor melkgevende koeien van 3 tot 7 jaar werden bekroond de heeren C. Janse te Nieuw- en St. Joosland met den eersten prijs, 250, H. Barentsen te Ritthem met den tweeden prijs, f 150, en C. Reinierse te Mid delburg met den derden prijs, ƒ100. Voor vaarzen, in 1882 geboren, ontving de heer J. Oele te Kapelle een tweeden prijs, ƒ100, en een derden prijs, ƒ50. De heer J. Dingemanse te Nieuw- en St Joosland werd bekroond met den eersten prijs, ƒ250, vooreen stier, in 1882 geboren, en de heer G. J. Van den Bosch te Kattendijke met een tweeden prijs, 250, voor een verzameling vee, 7 stuks, van dezelfde familie. Buitenlandsch Overzicht. Er valt weinig nieuws mede te deelen. Nu in na genoeg alle staten de regeeringslichamen hunne vacan- tie genieten, zijn China en Egypte zou wat de eenige Staten, die bijzonder de aandacht verdienen, omdat de toestand daar geene vacantie gedoogt. De tuchtiging, door admiraal Courbet aan de Chi- neesche stad Foo-Chow gegeven, is onzen lezers bekend. De Engelsche bladen, inzonderheid de Timeshebben het doen voorkomen alsof hierbij door de Franschen de grootste moordtooneelen zijn aangericht. In hoe verre dit waar is, valt moeielijk te beslissen, doch zeker is het, dat de Franschen geene gemakkelijke taak hebben gehad. De stad Foo-Chow aan de Min toch ligt op 44 mijlen van de zee. Op de helft van dien afstand maakt de rivier de Min een sterke bocht en in die bocht ligt het arsenaal, terwijl langs de ri vier eene reeks van forten zijn aangelegd. Bangs die versterkingen is dus de vloot moeten stoomen om Foo Chow te kunnen bereiken en nadat het bombar dement was afgeloopen, moest op den terugtocht naar zee elk dier forten worden beschoten en tot zwijgen gebracht. Volgens een gisteren ontvangen telegram is ook deze evolutie met het beste succes bekroond. Intusschen zal het krediet, door Kamer en Senaat aan de Fransche regeering voor den oorlog met China (of liever voor Tongkin) toegestaan, op deze wijze spoe dig zijn uitgeput, en het zou dan ook niet onmogelijk zijn, wanneer tot eene vervroegde bijeenroeping der Kamers werd besloten. Een gerucht, dat 20,000 Chineezen in Tongkin zijn gevallen en het Fransche leger aldaar hebben versla gen en voor een groot deel gedood, wordt niet bevestigd. Toch is de toestand van Generaal Millot aldaar zeer ernstig. Generaal Wolseley zal naar Egypte vertrekken om het leger, dat Gordon moet bevrijden, aan te voeren. De keuze van dezen leider mag gelukkig worden ge noemd, daar bij reeds meermalen in Egypte optrad, terwijl het tevens bewijst, dat het der Engelsche re geering thans ernst wordt. Ook Oostenrijk schijnt geprikkeld te zijn door de resultaten der koloniale politiek van den Duitschen Rijkskanselier. Een viertal schepen der marine hebben last ontvangen de Oostenrijksche vlag te vertoonen op vreemde kusten. Het eskader zal waarschijnlijk eerst naar den Congo varen en daarna naar Zuid-Amerika. Of ook bier en daar naar onbeheerd land aan Afrika's westkust zal worden gezocht, wordt niet gemeld. Gemengde Berichten. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat in den tuin van P. De Brandt alhier voor de tweede «raai winteraardappelen uit denzelfden grond zijn ge rooid. Zij munten uit door buitengewone grootte en goede qualiteit. Ierseke. Dinsdagavond zette zich hier eene vermoeide reisduif op het dak van den heer L. neder. Gisteren kwam zij terug en werd gepakt. Zij is gemerkt op een vleugelde Londres a Laeken. Bath. Een onbekende Noorsche kof, met pannen en vloersteenen geladen, komende van België en bestemd naar Noorwegen, geraakte gistervoormiddag bij de 2e dukdalf in 't nauw van Bath, bij het door den wind gaan, met zijn roer tegen het strand, waardoor het bij den hevigen Z. wind toesloeg en bleef zitten. Tegen den avond is het met den vloed verder ten anker gekomen. Doordien de aansluitingsbuis, bestemd om de in het gat liggende buizen met die van het buiten liggend roosterwerk te verbinden, te kort is, en daarom een andere moet worden gemaakt, ligt het werk aan de zelfregistreerende peilschaal alhier sedert Zaterdag avond stil. Van Bergen-op-Zoom zijn Woensdag de eerste 40 balen mosselen naar het Buitenland verzonden, terwijl tevens door enkele oesterhandelaren reeds oesters zijn verzonden. Prijzen zijn nog niet bepaald. Men spreekt van ƒ55 en 65 voor den oesterprijs. Woensdagnamiddag waren er op de landbouw tentoonstelling te Amsterdam reeds ruim 16000 bezoe kers geweest. Gisteren kwamen er 12000 betalenden. Op het opleidingsschip «Anna Paulowna" te Rotterdam is een jongen uit het want gevallen en nam in zijn val een anderen jongen mede. De eerste viel op het vlot en was kort daarna een lijk, terwijl de tweede op het dek neerkwam en een arm en een been brak. Bij nacht hebben onbekende dieven bij den kantonrechter L. te Weert ingebroken en vele voor werpen van waarde medegenomen, waarvan enkelen bij het huis zijn teruggevonden. Het van zijn plaats gedreven lichtschip «Wan delaar," in de monding der Wester-schelde, wordt te Vlissirigen binnengesleept, en gedurende zijne afwezig heid vervangen door een loodskotter, vertoonende een vast wit licht. De gemeente-geneesheer te Hoogkarspel beleefde jl. Zondag den dag, waarop hij zich vóór 60 jaren als geneesheer aldaar vestigde. Gedurende die reeks van jaren was hij geen enkele maal door ongesteldheid verhinderd zijn praktijk waar te nemen. De kamervliegen zijn niet slechts lastige, maar, volgens de nieuwste onderzoekingen, ook zeer gevaar lijke huisgenooten, want zij belmoren tot de meest werkzame verspreiders van besmetting. Waar besmet tingsproducten voorhanden zijn, ziet men tevens tal van vliegen, die zich er mede bezoedelen om daarna weder over onze voedingsmiddelen te kruipen, waarin zij deze miasmatische stoffen en de kiemen voor de ontwikkeling van microben achterlaten. Dr. Grassi- Rovellasca heeft in dit opzicht belangrijke onderzoe kingen gedaan. Hij plaatste op eenigen afstand van de keuken een bord met eene menigte eieren van een menschelijken parasiet Trichocephalusen reeds na enkele uren vertoonden zich op de papieren, die in de keuken uitgespreid waren, de bekende vliegen-faeca- liën, waarin met behulp van het microscoop trichoce phalus- eieren ontdekt werden. Een andermaal wierp hij stukjes van een lintworm Faenia soliumdie hij in spiritus bewaard had, in water. Na een half uur kon hij reeds het bestaan van lintworm-eieren waar nemen in het darmkanaal en in de faecaüën van vliegen, die bij het water geweest waren. Indien deze eieren levensvatbaarheid gehad hadden en op voedingsmid delen neergelegd waren, dan zouden de verbruikers een lintworm gekregen hebben. Vliegen, die op be schimmelde room gezeten hebben, bevatten sporen van Oidium lactis en brengen deze indirect over op het menschelijk organisme. Men kan zich niet daarmede geruststellen, dat die kiemen in het lichaam der vlie gen gedood worden. Zelfs wanneer de spijsverterings sappen er op in werken, wat voor bacteriën nog geens zins voldoende bewezen is, dan kan toch altijd een gedeelte aan de vernietiging ontkomen, daargelaten nog dat de beenen, de vleugels en de eelorganen als dragers der besmetting nog onheil genoeg kunnen aan richten. Volgens de onderzoekingen van dr. Koch zijn de verteringsorganen echter juist de zetel en de toe gangsweg der i .icroben en de voedingsmiddelen de dragers der champignons, die de infectie te weeg bren gen. Daar nu de voedingsmiddelen bij voorkeur opge zocht worden door de vliegen, die met infectiestoffen bezoedeld zijn, zoo moet het eene van de grootste zor gen der huisvrouwen wezen om deze gevaarlijke gas ten uit woning, keuken en spijskamer te weren. (N. R. Ct.) Aan de Leeuwarder Stoom-stroocartonfabriek is Dinsdag-avond een jongmensch, door het springen van het deksel van een voor het koken van stroo gebruikt wordenden ketel, zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij het linkeroog wel kwijt zal zijn. Onvoorzich tigheid moet tot dit ongeval aanleiding hebben gegeven. Te Hontenisse was Dinsdag een jongeling, lijdende aan vallende ziekte, bezig met vlas in het water te leggen om het te doen rooten, toen hij een aanval zijner ziekte kreeg, met het gevolg dat hij in het water viel en zijn lijk eenigen tijd later werd opgehaald. Te Scharsterbrug (Friesland) zat een schipper met zijn gezin aan boord in den zg. bollestal. Bij het verplaatsen van een geladen geweer bleef ongelukkig de haan, die, hoogst onvoorzichtig, overgetrokken was, achter een knopje haken. Het schot ging af en verbrijzelde den arm van den zoon des schippers. Tijdens den jongsten storm aan de kust van New-Foundland verongelukten 16 visscherssmakken en drie schoeners. In een smak verdronken vier mannen en twee vrouwen. Uit het kasteel van den hertog van Montpensier te Vichy is gestolen een kostbare pijp, met diamanten omzet, ter waarde van 100,000 frs., een geschenk van den Sultan aan den Hertog. Het hof van I.yon heeft den vroegeren afgevaar digde Savary, stichter van de Banqne Lyon-Loire, bij verstek veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf, 20000 fr. boete en 10 jaren verlies van zijne burgerlijke en politieke rechten. De directeur der bank, Zielinski, is veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf en 10000 frs. boete. Een redacteur van de Volksvriend in Orange City (Iowa) deelt in de Standaard mede, dat het eenige blad, waarmede hij dweept, de Standaard is. Ofschoon het aan de waarde dezer vleiende ver klaring volstrekt geen afbreuk behoeft te doen, deelt die zelfde schrijver toch in den aanhef van zijn brief mede, dat de redactie van de Volksvriend wegens financiëele omstandigheden de Standaard heeft moeten afschaffen, terwijl die redacteur in het vervolg van zijn brief blijken geeft de «liberalistische" bladen ge regeld te blijven lezen. Het schijnt dus volgens zijn gevoelen dat het voldoende is, wanneer men maar met de Standaard dweept, terwijl men de «liberalis tische" bladen moet blijven lezen. Niet onwaar schijnlijk, zegt het R. Nbl., dat de uitgevers der laatst bedoelde bladen volkomen vrede met dit gevoelen kunnen hebben. - Op denzelfden dag, dat de beroemde stoeterij van den Russischen prins Chilkow in 't Gouvernement Toela met den kostbaren inhoud raspaarden een prooi der vlammen werd, is ook de Abdallahpark-Marstall te Cynthiane (Kentucky) afgebrand. Een mensch verloor bet leven, tal van kostbare volbloedpaarden kwamen om en de aangerichte schade wordt op 1 millioen dollars begroot. Aan de Times wordt uit Philadelphia bericht, dat in New-York, geheel New England en New-Jersey sterke vorsten heerschen. De golf van St. Lawrence en de zeeengte van Belle-Isle bij Newfoundland zijn vol ijs, iets ongewoons ia dit seizoen. Het door de Etoile beige gemeld bericht dat Eugene 't Kint de Roodenbeeke, van de «Banque de Belgique", reeds in vrijheid zou zijn gesteld, ofschoon zijn straftijd eerst in 1886 afloopt, wordt tegengesproken. Een Deensch photograaf, die het platteland be reisde, kwam op zekeren dag in een klein zeedorpje aan. Hij ging van huis tot huis en waar bij kwam, was geen gebrek aan menschen, die lust hadden om zich te laten photografeeren, maar, zij wilden er be taling voor hebben. Dit was hem nog nooit voorge komen en tevergeefs vroeg hij zich zeiven af, wat er de reden van zijn kon. Eindelijk echter werd hem het raadsel opgelost, doordien hij toevallig hoorde, dat in de laatste jaren zich in deze streek eenige schilders uit Kopenhagen hadden opgehouden, die 25 ore per uur plachten te geven aan degenen, die hun tot model wilden dienen. In Mei jl. werd een Parijsche herbergier door een zijner bedienden in den duim gebeten. Hij achtte de wond genezen, toen voor eenige dagen de duim begon op te zwellen en hij kort daarop overleed. Het Journal de Bruxelles zegt dat het verbod van den burgemeester van Brussel tot het houden der clericale manifestatie de katholieken niet mag weer houden in hun élan. Het blad maant de katholieken in de provinciën aan, om Zondag ten 10 ure's voor middags te Brussel te komen. In het dorpje Rahon, bij Döle, heeft een jongman in een vlaag van hondsdolheid zijn moeder aangevallen, wier armen hij met zijn tanden trachtte te verscheuren. Toegesnelde buren moesten hem bijna de keel toe knijpen om de ongelukkige te doen loslaten. Een Fransch transportschip is bij Kaap Guardafui verongelukt; 286 man, officieren en equipage zijn te Aden aangekomen. De overigen ten getale van 300 man zijn bij het wrak gebleven. Het Eng. oorlogsschip Briton" heeft last ontvangen naar de strandingsplaats te vertrekken om hulp te verleenen. Een Parijsch kantoorbediende verdween in Maart met 32000 fr. Zaterdag werd hij echter gepakt op het oogenblik, dat hij in de Halles inkoopen ging doen De dief had namelijk van bet gestolen geld een fruitneering opgezet, waarin hij uitmuntende zaken deed. Laatste en telegraphische berichten. Bij het gisteren en heden gehouden ad missie examen voor de H. B. S. voor jongens alhier zijn van de 24 aspiranten toegelaten tot de Voorbereidingsklasse F. H. Ramondt, J.H. Ochtman, O. Snijder, D. M. Piumers, A. P. Wouterse, M. Pieterse, P. Schneider, J. G. Risseeuw, J. A. Goemans, C. D. Vereeke, C. Pilaar, J. H. Pilaar, H. De Witt Hamer, W. Kakebeeke, A. C. Matthijsen, M. A. Van Noppen. Voorwaardelijk M. D. Dekker, J. Wabeke. Tot de eerste KlasseG. Sauer, J. K. Dominicus. Tot de vierde Klassevoor enkele lessen H. L. J. Sicherer. Ierseke. OESTERBEURS. Tamelijk aanbod. Jarige oesters verkocht a 14% enl5gld: Pannen aangeboden, onverkocht. Kolijnsplant. Heden wordt alhier de vierde alge- meene vergadering der onderwijzers-vereenigingen in het arrondissement Tolen (waartoe Tolen, Noord-Beve land en St.-Philipsland behooren) in het gemeentehuis gehouden. Werden de eerste twee algemeene verga deringen te Stavenisse gehouden, thans geniet Kolijns- plattt andermaal de eer, zooveel onderwijzers iu zijn midden te hebben. De heer W. J. Van Gorkom, districts-schoolopziener van Goes, heeft zich laten verontschuldigen niet te genwoordig te zijn wegens zijn verblijf in 's-Gravenhage. Van het eiland Tolen zijn aanwezig zeventien on derwijzers van Noord-Beveland behalve de voorzitter, éen oud-hoofdonderwijzer, twee onderwijzeressen, der tien onderwijzers en een voorstander. Tevens wordt de vergadering bijgewoond door den heer secretaris van deze gemeente, en doet de jeugdige zangvereeni- ging «Noord-Beveland", door verscheidene onderwijzers uit Tolen krachtig gesteund, nu en dan eenige harer nummers ten algemeenen genoegen hooren. Na afloop der Vergadering wordt door Karen ge- achten president, den heer Mr. L. A. Bijbau, den le den eene rijtoer door Noord-Beveland aangeboden. Werden in het vorige jaar de Noordwestkust, met hare bedreigde polders en Kortgene bezocht, thans is de route over Kats, den Prinsendijk, den schoonsten van dit eiland, en den Kortgeenschen steiger. Hoe wel eerst dreigend, wordt het weder prachtig en be looft een heerlijken namiddag aan de feestgenooten. Amsterdam. Maandag zal de plechtige uitreilyng der medailles van de tentoonstelling door den Mi nister van Waterstaat geschieden. Brussel, 29 Aug. Sommige dagbladen melden dat Malou, het hoofd van het Kabinet, ernstig ziek is. De contra-demonstratie, tegen aanstaanden Zondag voorgenomen, is uitgesteld. Parijs, 29 Aug. Terwijl de Fransche vloot de Min afzakte, plunderden en brandden de Chineezen de vreemdenwijk te Foo-Chow. Massa's Chineezen ont vluchtten Shanghai. De Fransche vloot zal weldra naar Formosa gaan. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Met plaatsing dezer regelen zult u mij zeer verplichten. Ik ben geen vriend van boeken te beoordeelen, maar nu gevoel ik mij verplicht eene kleine aanmerking te maken op het boekje, in het licht gegeven door mejuffrouw J. Visser, weduwe van den heer J. De Jonge JH.z., alhier. Ik lees daar op een der bladzijden dat de heer W. J. v. Nas te Rhenen zich doof schijnt te houden voor de schulden, die zijn Eerwaarde oom H. J. Budding nog aan bovengenoemde juffrouw zoude te betalen hebben. Ik vind dit zeer vreemd, daar ik er oogge tuige van ben geweest dat Dominee Budding in zijn leven eene schuldbekentenis van eenige honderden guldens heeft vernietigd, die bovengenoemde juffrouw of diens echtgenoot aan hem scheen schuldig te zijn, en van welke schuldbekentenis hier in Goes nog eenige stukjes aanwezig zijn. UEd. bij voorbaat dankzeggende voor de plaatsing dezer regelen X. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 29 Augustus 1884. VerwachtingVeranderlijk weder, onweder. Burgerlijke Stand Goes. van 27 tot 29 Augustus 1884. Geboren den 28, Johanna Adriana, d. v. Simon Van Strien en Magdalena Mol. Verkoopingen en Verpachtingen. Information Rembges. Bank van leening. Datum. Plaats. Voorwerpen. 11 Sept. Goes. boeken, platen, enz. 25 Goes, panden, Marktberichten. KRUIN INGE, 27 Augustus 1884. Tarwe f7,20 a f7,Rogge f6,30 a f6,—, Winter- ferst f 5,50 a f 5,Zomergerst f5,— a f4,85, Haver 4 a f3. Erwten f9,a f 8,—, alles per hectoliter. MIDDELBURG, 28 Augustus 1884. De aanvoer van heden alleen uit Walcheren was grooter dan voorgaanden marktdag. Jarige en Nieuwe Tarwe, Nieuwe Gerst en Peul vruchten werden geveild. Jarige Tarwe werd voor verbruik gekocht tot f0,15 a fO,25 lager. Nieuwe blanke Walcbersche Zaai-Tarwe en gewone qualiteit mede fO,25 a f0,50 lager gekocht. Rogge onveranderd Wintergerst voor zaaiing gevraagd en ruim prijshoudend betaald. Zomergerst f0,10 lager. Jarige Paardenboonen bij partij tot de noteering aan geboden. Tuinboonen goed en blank en middelmatig van grootte, zijn volgens opgaaf genomen Nieuwe Bruine Boonen, hard en blank, doch niet groot, zijn om het nieuwtje tot de noteering afgegeven. Groene Kookerwten f0,50 lager betaald. Winter-koolzaad voor Olieslagerijen voor een klein gedeelte flauw prijshoudend genomen. Zomerzaad volgens de noteering voor ver zending afgedaan Jarige Tarwe f7,75 a f8, Nieuwe Walchersche Zaai- tarwe f 7,75 a f 8 Gewone qualiteit f 7,50 a f 7,60. Kogge f 6,25 a f 6,50. Wintergerst f5,75. Zomergerst f5 a f 5,10. Jarige Paardenboonen tot f7 aangeboden. Tuinboonen f6,25 a f 6,50. Dito Bruine Boonen f 13 a f 12,25. Groene Kookerwten f9 a f9,10. Winter-kool zaad f 10 a f 10,25 naar deugd. Zomerzaad f 10,25 a f 10, naar qualiteit betaald. Raapolie f32. Patentolie f 34. Lijnolie f24 per vat op 6 weken, contant fl korting. Lijnkoeken. Zachte f 13. Harde dito fll per 104 stuks. Versche boter f 1,30 a 1,40 per KG.; eieren per 100 stuks f3,60. -A. cl-verten tiëxi. Getrouwd C. D. DOMINICUS VAN DEN BUSSCHE en M. Ph. VAN DE POEL, die, namens familie-betrekkingen, dank zeg gen voor de belangstelling, bij die gelegen heid ondervonden. Rotterdam, 1 Middelburg, 29 Au8ustu3 1884"

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2