1884. N°. 103. Zaterdag 30 Augustus. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente O o e s, op DINSDAG den 2 SEPTEMBER 1884, des voormiddags te half tien uren precies. Goes, den 29 Augustus 1884. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Benoeming van een Wethouder. II. Idem van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. GOES, 29 Augustus 1884. De hoofdcommissie voor de behartiging der Ne- derlandsche belangen op de Internationale tentoon stelling té Antwerpen in 1885 bericht, dat van het uitvoerend comité der tentoonstelling uitstel is ver kregen van den termijn tot aanvrage voor inzendingen uit Nederland, en dat die termijn thans is verlengd tot 1 October a. s. Voorts brengt de hoofdcommissie in herinnering, dat alle aanvragen uit Nederland vrachtvrij moeten worden ingezonden bij haar, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van de Kamers van koophandel en fabrieken, die namens den Minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn uitgenoodigd zich daartoe tot plaatselijke commissiën te constitueeren. Ten einde de aanvragen tijdig te Antwerpen te kannen indienen, verzoekt de hoofdcommissie die te ontvangen uiterlijk op 24 September a. s., ingevuld op de daartoe bestemde formulieren, die op franco aanvrage te verkrijgen zijn aan het bureel der com missie, voorloopig gevestigd Willemstraat, no. 17, te 's-Gravénhage. De aanneming van aanvragen, die na 24 September inkomen, kan niet worden gewaarborgd. Staats-Ot Kolijusplaat. In de gemeenteraadszitting van Don derdagavond werd eene gewichtige zaak behandeld maar niet beslist. Het betrof het voorstel van Burge meester en Wethouders, om bij het Rijk de noodige stappen te doen tot het verkrijgen van een telephoon- dienst van hier naar Kortgene in aansluiting met het groote telegraafnet, en het uittrekken van eene som van hoogstens 100 gulden voor een later te benoemen telephonist. Een verzoekschrift aan den Raad, van 35 handtee- keningen voorzien, op aanneming van het voorstel van hetdagelijksch bestuur aandringende, werd voorgelezen. Nadat de tegenstanders in den Raad hunne bezwaren, vooral wat het financiëele betreft, hadden te berde gebracht en door den voorzitter beantwoord waren, kwam het voorstel in stemming en staakte, door dat drie leden er zich voor en drie er zich tegen ver klaarden. Hopen wij, dat in de volgende raadszitting de wakkere eerste Wethouder, nu door treurige familieomstandig heden verhinderd, het overwicht moge geven aan de roepstem van den vooruitgang! Was het tot nutoe voor de landbouwers, buiten de kom der gemeente wonende, niet mogelijk, tenzij zij expres er iemand voor stuurden, de brieven, couranten enz., van de post, die 's avonds aankomt, denzelfden avond te ontvangen en ondervond de morgenpost voor hen ook veel vertraging, daarin zal spoedig verbetering komen, doordat er een brievenbesteller zal benoemd worden voor de bnitenwonenden. Reeds zijn sollicitan ten voor dat postje opgeroepen. Had men gehoopt, met even gunstig resultaat als de vorige reizen, Dinsdag en Woensdag 11. voor de Westelijke kuip van den Oud-Noord-Bevelandpolder te zinken, het ongunstige weder heeft het niet toege laten evenmin als Donderdag. Zoo men Vrijdag of Zaterdag uiterlijk niet kan, zal men ruim een week moeten wachten. Borsele. Uit de voor belanghebbenden ter lezing gelegde rekening der Waterkeering van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk-Borsele, over het dienstjaar 1883/84, blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 72639,76 en de uitgaven 146452,16, zoodat meer is uitgegeven dan ontvangen ƒ73812,40, in welk te kort is voorzien door tegemoetkoming van het Rijk ten bedrage van 49844,78 en van de provincie ad ƒ24922,39, te zamen 74767,17, weshalve eenvoor- deelig saldo aanwezig is van ƒ954,77. Voor kosten van zeewering en oeververdediging is uitgegeven 123279,30%, voor aankoop van gronden ten behoeve van de inlaagkade te Borsele en voor andere zaken in het belang der zeewering 12249,18 te zamen ƒ135528,49. Kruininge. Door den gemeenteraad van Kruininge zijn tot zetters der directe belastingen voorgedragen de aftredendeP. A. Le Clerq en II. C. Baarens, met bijvoeging van J. C. Bouwens en J. Blok Ez. De gemeenterekening van 1883 werd vastgesteld in ontvang op f 21589,65, uitgaaf f 21748,75%, waaronder f 6881,63% kosten van onderwijs en ruim f 2500 voor onderhoud en verbetering van straten en wegen. De begrooting van 1885 is aangeboden, bedragende in ontvang en uitgaaf f 18227,89%, waaronder f7810 kosten onderwijs. In de plaats van den heer T. E. Mulder, geagre- eerde van het post- en telegraafkantoor te Veendam, is met ingang van 1 Sept. a. s. naar Ierseke over geplaatst de heer F. Lijbaart, telegrafist 3e klasse te Rotterdam. Na voldoend examen is toegelaten als inwonend leerling der Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam Mej. B. Boot Van Westen te Wemeldinge. Middelburg. Door burgemeester en wethouders van Middelburg is aan den heer F. W. Hering op zijn verzoek met 1 October a. s. eervol ontslag verleend als commies ter gemeente secretarie. Tot aanvulling van het telegraphisch bericht om trent de algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Gemeente-ambtenaren, jl. Woensdag te 's-IIertogenbosch gehouden (zie ons vorig nommer), kan nog het volgende dienen. De Voorzitter mr. W. J. Van Weideren baron Ren- gers kon volgens de statuten niet langer lid der ver eeniging blijven, daar hij zijn ontslag genomen heeft als lid van den Raad der gemeente Leeuwarden. Zijne verdiensten zijn echter vele, en daarom werd besloten, hem het eere-lidmaatschap aantebieden, ten gevolge waarvan hij ook eene betrekking in het bestnur kon bekleeden. De heer baron Rengers werd dan ook met schier algemeene stemmen herkozen, en bedankte, in sierlijk gekozen woorden, voor de beide blijken van sympathie, met belofte om te zullen trachten, met alle hem ten dienste staande middelen, den bloei der ver eeniging bevorderlijk te zijn. De rekening van het afgeloopen jaar werd in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren J. G. Gerritsen, burg. van Breskens, F. W. Van Liempt, secret, van Waalwijk en R. A. Haentjes Dekker, burg. van Oudewater. Zij werd, bij afwezigheid van den penningmeester, den heer A. B. Barkeij, hoofdambte naar te Rotterdam, toegelicht door den vice-voorzitter den beer R. A. Verploegh Chassé, burg. van Vreeswijk, en op voorstel der commissie goedgekeurd in ontvang op 1594,50, in uitgaaf op 611,91 en alzoo met een batig saldo van ƒ981,76. Op verzoek van het bestuur werd dit diligent ver klaard voor de begrooting van het volgende jaar. De heer Verploegh Chassé bracht nu verslag uit van den afloop der in dit jaar gehouden examens voor candidaat-secretarissen. Uit dit verslag, opgemaakt uit de verslagen der commissiën, en dat uitmuntte door keurigheid van stijl, bleek, dat zich 64 candidaten hadden aangemeld, waarvan 7 niet zijn opgekomen en 1 zich onder het examen heeft teruggetrokken, terwijl 31 het diploma verwierven en 25 werden afgewezen. Aangezien de kosten ongeveer ƒ1300 bedragen, waar van 300 gevonden werd uit de storting der candi daten, zijn deze te zwaar voor de vereeniging om de zaak, zonder bijkomende middelen, voorttezetten. En dit zou te bejammeren zijn, aangezien de poging der vereeniging met den besten uitslag is bekroond. In het verslag werd daarom aan de hand gedaan, dat het bestuur zich zou wenden tot de Regeering en de be sturen der verschillende provinciën, om eene tegemoet koming in de kosten, tot een gezamenlijk bedrag van 1000. Dit voorstel lokte eene levendige discussie uit. De heer baron Van Lamsweerdeburg. van Bokstel, was van oordeel, dat het kloppen aan de deur van het Rijk weinig zou baten, vooral in dezen tijd, nu de Regeering de meest mogelijke zuinigheid moet be trachten. Veel liever zou hij het stelsel van self-help gevolgd zien en gaf daarom in bedenking de contributie te verhoogen. De heer Jansen, burg. van Tilburg, beaamde met den vorigen spreker, dat het stelsel van self-help schooner is dan de hulp van anderen, maar behalve dat verhooging van contributie zeer zeker tot vermindering van het aantal leden zou leiden, vond hij in een subsidie van het Rijk niet alleen een geldelijken, maar vooral een zedelijken steun van de Regeering. De heer Hartman, secret, van Goes, wees er op, dat het de plicht der Regeering was, de zaak te bevorderen, en waar de inrichting der examens in zake het onder wijs zoo weelderig is, dat bijv. een der leden die ten vorigen jare zitting had in eene commissie voor het examen ter verkrijging der hoofdakte van het lager onderwijs een mandaat ontving van ruim 600, ge loofde hij, dat, waar gevraagd wordt om een subsidie van 1000 voor de examens van candidaat-secretaris, men niet te vergeefs de poging zal wagen. Hij toonde echter aan, dat de provinciale besturen minder belang hebben bij de zaak, en daarom zou hij wenschen, dat men zich uitsluitend tot de Rijks-regeering wende. Dat laatste denkbeeld vond ondersteuning, ook bij den Voorzitter, die het daarom als amendement over nam, en welk amendement de goedkeuring der aan wezigen verwierf. De heer Prince, secret, van Wormerveer, verwachte geen réussite, daar de Regeering, als zij het verzoek inwilligt, sympathie voor de zaak betoont, en dus in strijd zou handelen met vroeger afgelegde verklaring. De heer baron Van Lamsweerde zou willen, dat de regeering, alvorens tot haar het verzoek officiéél ge richt wordt, eerst eens onder de hand wierde gepolst, ten einde een formeel échec te voorkomen. De heer J. Bosch Bruist, burg. van Nieuw Leusden en secret, der vereeniging, herinnert, dat slechts een maal 's jaars eene algemeene vergadering wordt gehou den, en wenseht daarom het bestuur te machtigen, om, bij onverhoopte afwijzende beschikking op het ver zoek, de contributie der leden te verhoogen van f 1 op (2.50. Dit denkbeeld vond echter geen ondersteuning. De heer Verploegh Chassé toonde bovendien aan, dat de toestand der kas zoodanig is, dat in 1885 de kosten van het examen kunnen bestreden worden. Er is over 1883 een batig saldo van ƒ981, hierbij de contributie over 1884 ad p.m. ƒ800, maakt 1781, waaraf de kosten van het examen in 1884 ad 1000, blijft nog 781 overzoodat met de contributie over 1885, na aftrek van de kosten van het examen in 1885, nog bijna 600 overschiet voor andere behoeften der vereeniging. Het voorstel, dat het bestnur gemachtigd worde, pogingen in het werk te stellen, om van de Regeering een subsidie te erlangen tot dekking der kosten van het examen, werd vervolgens in omvraag gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. De heer Haentjes Dekker vraagde, of, terwijl nu eerst officiëele pogingen zouden worden aangewend, het niet goed zou zijn den aanwezigen geheimhouding van het besluit op te leggen De heer Jansen antwoordde, dat de vergadering openbaar is, en dat het bestuur, op daartoe gedane uitnoodiging, zelfs een reporter der s-Hertogenbossche Courant in de vergadering had toegelaten, ja dit zelfs had toegejuicht. Hij noemde openbaarheid een der machtigste factoren van onzen tijd en geloofde integendeel dat de pers gewichtige diensten in dezen kan bewijzen, door bespreking van de zaak en onder steuning van het verzoek. De heer baron Van Lamsweerde gaf nog in over weging, dat bij non-réussite het bestuur een beroep doe op de welwillendheid der leden, en eene vrijwil lige bijdrage verzoeken. De Voorzitter beloofde gaarne zijne medewerking aan de zaak te verleenen, en het laatst geopperde denkbeeld bij het bestuur der vereeniging aanhangig te zullen maken. Nog werdbesIoten.dat het verslag van het examen, waarvoor den opstellers (zijnde de voorzitters der examen- commissiën) een woord van hulde werd gebracht, zal worden openbaar gemaakt in de Gemeente-stem en het Tijdschrift ter beoefening van het administratief recht en voorts dat het zal worden gedrukt en daarvan aan ieder der leden en aan de verschillende autoriteiten en corporatiën een ex. zal worden uitgereikt. De Voorzitter richtte nu nog een woord van dank aan de leden der examen-commissiën, en sloot daarna de vergadering. Naar men ons mededeelt, is bij het bestuur het denkbeeld in overweging om ten volgende jare de vergadering te Goes te houden. Het Bad-hotel te Vlissingen zal nu zeker tot stand komen, daar de aanbesteding ervan, door de Maatschappij tot exploitatie van gronden, op Vrijdag den 12en September e. k. is aangekondigd. Den vol genden dag wordt aanbesteed het tweede woonhuis met kantoren op den zee-boulévard, voor den heer H. Benier. Beiden volgens de plannen van den archi tect J. J. Notenboom aldaar. (iV. H. Ct.) Het gerucht, als zou bij het Ministerie een wets ontwerp in bewerking zijn tot invoering eener belasting van het kapitaal in portefeuille, meent het Dagblad ten stelligste te kunnen tegenspreken. De Regeering heeft aan de Tweede Kamer in gezonden het advies van den Raad van State omtrent de novelle van het nieuwe Strafwetboek en het rap port der Regeering aan den Koning naar aanleiding van dit advies. Het bronzen standbeeld van Pieter Adriaansz. Van der Werff is op de Ruine te Leiden aangekomen en is gisteren op het voetstuk geplaatst. Het wordt nu gehuld in een bonzeil totdat de heugelijke 3e Octo ber en daarmede het plechtige middaguur der onthulling aanbreekt. Door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Bond voor Algemeen Stemrecht zijn, ter voorbereiding van de groote meeting te 's-Gravenhaga op den dag vóór de opening der beide Kamers van de Staten- Generaal, op de volgende plaatsen meetings georga niseerd, welke op 7 September zullen plaats hebben Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Leeuwarden, Arn hem, Zwolle, Wormerveer, Leiden, Haarlem, Delfzijl en Appingedam. Op het Hygiënisch Congres te 's-Hage trok dr. C. J. Snijder van 's-Gravenzande te velde tegen den invloed van de verzekeringskassen, zoogenaamde begrafenis-maatschappijen, op de sterfte van kinderen op jongen leeftijd. De conclusion waartoe dr. Snijders kwam, laten zich aldus samenvattenHij liccft hier niet op het oog de gewone begrafenis-maatschappijen, doch de begrafenis bussen, welke aan wettige erfgenamen van een overleden lid eene uitkeering in geld doen, evenredig aan het gestorte contributiebedrag, zuiver handel drijvende in stellingen, in wier reglementen de rapporteur vooral afkeurt de bepaling, dat de ouders, na den dood van hunne kinderen beneden zekeren leeftijd, eveneens in de verhouding tot de gestorte bijdragen eene vrijwillige uitkeering ontvangen, welke tot een vrij aanzienlijk bedrag klimt, naar mate de ouders in meer dan een van die verzekeringskassen zijn ingeschreven. Zoo dr. Snijders den vroegtijdigen dood van vele jonge kinderen al niet aan dat lokaas toeschrijft, dan toch stelt hij dien op rekening van eene laakbare onverschilligheid der ouders tegenover hunne lijdende kinderen. O.-Indië. VerleendEen tweej. verlof, weg. ziekte, aan den ln luitenant der inf. A. W. Broes Van Dort. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wemeldinge. De heer dr. Persant Snoep, van Ka- pelle, praktiseerend arts alhier, die reeds meermalen zijne belangstelling in het openbaar onderwijs toonde, o. a. door het geven van kaarten voor da aardrijks kunde, gaf thans weder blijk daarvan door het schenken van Hestermann's verzameling voor de vormleer. Te Biervliet, waar zich eene commissie gevormd heeft voor de oprichting eener bewaarschool, en waar voor de oude school reeds is aangekocht, worden thans pogingen aangewend om door vrijwillige bijdragen het bestaan dier bewaarschool te verzekeren. Hun, die giften daarvoor wenschen aftezonderen, wordt verzocht, die aan het bestuur der school (voorzitter de heer A. Den Bouwmeester aldaar) toetezenden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Gisteravond gaf het gezelschap van den heer A. Van Lier zijne eerste opvoering in de sociëteit V. O. V. bij gelegenheid der kermis. Toch waren wij, althans met de tooneelvoorstellingen, den kermistijd nog niet ingetreden. »Fédora" is alles behalve een kermisstuk. Wij gelooven dan ook, dat het minder als zoodanig werd gegeven, dan wel om het Goesche publiek eens te doen zien over welke krachten het gezelschap van den heer Van Lier kan beschikken. Was dit werkelijk het doel, dan is het volkomen bereikt. Mevrouw Theo Frenkel-Bouwmeester, nog onlangs als miss Multon hier met succes opgetreden, overtrof gisteren zeker de beste verwachtingen. Elk der hartstochten, in haar rol nedergelegd, werden door haar vertolkt op eene wijze, die bijna onovertrefbaar mag heeten. De smart over den dood van haar vriend Wladimir, welke smart echter spoedig plaats maakt voor den haat tegen den onbekenden moordenaarde strijd tusschen dien haat en de liefde voor Ipanoff, in wien zij den moordenaar zietde afschuw voor Wladimir, wanneer zij de waar heid verneemt, en niet het minst de wroeging, wanneer zij bemerkt, hoe zij Ipanoff verkeerd heeft beoordeeld en hoe zij de oorzaak is van den dood zijns broeders en zijner moeder, en ten slotte haar doodstrijd, dit alles maakte de voorstelling van gisteren tot een waar kunstgenot en bewees opnieuw, dat mevrouw Frenkel-Bouwmeester een onzer eerste actrices is. De heer Van Kuyk stond haar vooral in de laatste twee bedrijven als Loris Ipanoff uitstekend ter zijde. De waardigheid van zijn karakter kwam door zijn edel spel volkomen tot haar recht. De overige personen vervulden slechts nevenrollen toch gelooven wij, dat mevrouw Meeuwissen en de heer Is. Van Lier vooral in comische stukken zullen blijken ook volkomen op het tooneel op hunne plaats te zijn. Wij verwachten dan ook voor de volgende avonden nog menig genotvol oogenblik en wekken gaarne tot eene talrijke opkomst op. Wij vestigen de aandacht op het café-chantant, dat Zondag en Maandag in »de Prins van Oranje" zal optreden. Vooral de komiek, de heer A. De Winter uit Breda, schijnt veel tot het genot van deze voor stellingen bij te brengen, althans de gunstige recensiên in verschillende bladen wettigen dit vermoeden. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-llage veroo de.elde Donder dag R. v. 8., arbeidster te Klinge, terzake van moed willige brandstichting, tot 18 maanden celstrai.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1