Kermis te Goes. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. .A.. Van Liier, Sociëteitszaal Jan Oopctaïrij". ^3" De eerste voorstelling zal plaats vinden op Donderdag 28 Au gustus 1884. ^3"Vrijdag29 Augustus,"*^ Aanvang te 8 uren. le Rang f 1,49. 2e Rang f 0,75. Had Bismarck, toen Bij de subsidié Voor de post- stoombooten vroeg, mededeeling gedaan van den staat van zaken, en van de onderhandelingen, toen reeds in zake Angva-Pequena met Engeland gevoerd, alsmede van het plan eener vestiging te Cameroon, de oppositie zou, naar 't blad vertrouwt, een geheel ander karakter hebben gedragen. De regeering heeft thans officieel rapport ontvangen van dr. Nachtegal over het geschil aan de Goudkust. Volgens dat bericht, zou hij een verdrag van bescher ming met de gevolmachtigden van den Koning van Togno hebben aangegaan en wel over het gedeelte begrepen tusschen de Engelsche Oostelijke grens ee het eiland Little Popo. Te Lomo in het Togno-gebied is een Duitsche consul geplaatst, terwijl van een en ander aan de Engelsche autoriteiten te Quittah kennis is gegeven. De Belgische hoofdstad heeft tot lid van den Se naat een liberaal gekozen, namelijk de heer Alfred de Brouckère. Het is zeker eene zeldzaamheid, dat een lid van een regeeringslichaam met algemeene stemmen wordt gekozen, zooals bij deze verkiezing het geval was, na aftrek natuurlijk der ongeldige stemmen. De independenten en de clericalen hadden zich echter van stemming onthouden, zoodat dan ook, hoewel Brussel 20,000 stemgerechtigden telt, slechts 2383 geldige biljetten zijn ingeleverd, die alle den naam van den heer de Brouckère bevatten. De Kamer heeft het eerste artikel der schoolwet met 78 tegen 50 stemmen aangenomen. Sommige bladen houden zich bezig met de vraag wat de Chineesche regeering heeft kunnen bewegen om den ongelijken strijd met Frankrijk te beginnen dion zij had kunnen vermijden door eene betrekkelijk niet zeer hooge som als schadeloosstelling te betalen, of door vrijwillig afstand te doen van Formosa of van Hai-Nan 1 De Kölnische Zeitung beweert daaromtrent, dat China niet ongeneigd was om toetegeven, doch dat een machtige buitenlandsche invloed (die van Engeland) zich heeft doen gelden en dat China daaraan gehoor heeft gegeven, natuurlijk rekenende op steun van die zijde. De Pall-Mall-Gazette beschouwt echter het geheele verraad van Lang-Son als afgesproken werk. Het garnizoen te Lang-Son zou zich verdedigen, de Fransche troepen zouden den tegenstand overwinnen, de onmacht der oorlogspartij zou op duidelijke wijze blijken, Li- Hung-Chang en de vredespartij zouden den verloren invloed herwinnen en alles zou op vreedzame wijze worden geschikt. Ongelukkig was generaal Millot veel te haastig en namen de Chineesche troepen hunne rol in ernst op, zoodat zij de overwinning behaalden in plaats van eene smadelijke nederlaag te lijden. Inplaats dus van de oorlogspartij haar prestige te doen verliezen, heeft Li-Hung-Chang op deze wijze zijne eigene partij het grootste nadeel toegebracht. Het is natuurlijk niet te beslissen of een dezer redeneeringen en zoo ja, welke van de twee juist is. Die van de Pall-Mall biedt echter door den persoon, die ze schrijft, het meest waarschijnlijkheid aan. Zeker is het, dat Engeland langzamerhand heel wat op zijn kerfstok krijgt. Vooral Duitschland en Frank rijk zijn zeer verbolgen op de Britten. Zoo bevatte dezer dagen het Fransche ministriëele blad Paris een heftig artikel tegen Engeland, een artikel te groot om het in zijn geheel over te nemen, doch waarin de Engelschen voor bandieten, dieven en meineendigen worden uitgekreten. Overzicht van den stand der koersen. «En zij, al had ze 't stil gezwegen, Ze had het nooit zoo kwaad gehad", zegt Tollens van de visschersvrouw die, beklemd door het dreigend voorgevoel dat haar weldra schier alles zal ontnomen worden, met een geprangd gemoed van haren wakkeren levensgezel afscheid neemt. De contremineurs der laatste dagen kunnen mee spreken waar 't geldt de beschrijving van den ge moedstoestand van hen, die met verlies van zij het dan alleen stoffelijk bezit allengs ernstiger bedreigd worden. Wat was het hun bang te moede Ze hadden zoo gehoopt geld, veel geld te verdienen door verkoop van stukken, die ze later tegen minder dan den prijs van verkoop ter aflevering zouden inkoopen en ziet, wat een rampspoed voor die bestrijders van opgaande koersen, de prijzen avanceerden dagelijks metgrooter schreden. Velen dier heillooze belagers durfden niet langer wachten met inkoopen te beginnen, vreezende voor het dreigende spook bankroet en bevorder den daardoor op hun beurt die verwenschte rijzing. Gemarteld tusschen hoop en vrees telden ze eiken klokslag van het nachtelijk uur, dat hen nader bracht bij den nieuwen beursdag. Ze konden niet geloover. dat niet nog 's een keer een kunstmatige daling be werkt zou kunnen worden; ze verlangden die im mers zoo vurig. En jawel, er scheen uitkomst te dagen. Enkele fail lissementen waren de voor hen gelukkige gegevens, waarmee de nog zoo overgevoelige beurs in haar voort gang geremd zou worden. Alle krachten worden in gespannen, d. w. z. andermaal worden verkoopen gedaan om door lageren koers werkelijk bezitters ook tot ver koopen uit vrees voor verdere daling te verlokken. Die poging werd Maandag beproefd en Dinsdag, hoewel zwakker, voortgezet. Wel was van vele aandeelen soorten, door de aanvallers zeiven, de noteering ver zwakt, maar de gewenschte verkoopen van de groote menigte bleven, hun ten spijt, uit. Zouden ze nu geheel te vergeefs de nog grootere verliezen gewaagd hebben waardoor ze II. Maandag den achteruitgang van eenige percenten voor vele soorten bewerkt hadden? We hopen en gelooven «van ja"; het natuurlijk verloop vermag het leger der verwoesters, der Vandalen, der con tremineurs hoe sterk ook op den duur niet tegen te gaan. De geringe verzwakking, welke de no teering der Amerikaansche Spoorwegwaarden, verge leken bij die der vorige week, over 't algemeen heeft ondergaan, houden we daarom slechts voor eene voor bijgaande. Op enkele verbeteringen mag bovendien nog gewezen worden. De eertv. aand. Union Pacific Hoofdlijn Maandag 7 percent kunstmatig ver laagd staan thans 1 percent hooger dan de vorige week, terwijl mede op ietwat vaster koersen voorko mende Cert. v. aand. Manitoba, de cert, van pref. aand. Chicago N. W., de 6 pet. obligatien Atlic. en Pacific (W. D.), de 7 pet. geconsolideerde Denver-Rio- Grande, de 6 pet. Kansas-Pacific, de 6 pet. Dako'a's, de 5 pCts. stukken Union Pacific Collateral Trust bonds en de Cert. v. aand. Pennsylvania SpoorwegMpij. Sommige fmanciëele bladen meenen de tamelijk snelle verbetering der laatste dagen over 't algemeen onge motiveerd te moeten achten, omdat de innerlijke ge steldheid der M.pijen toch weinig of niets kan verbeterd zijn. Dit is o. i. eene gebrekkige redeneering. Indien toch de daling een 2 a 3 maanden geleden veel te groot is geweest over 't algemeen, wat door die bladen erkend wordt, dan is thans eene rijzing tot wegneming dier omstandigheid wel degelijk gegrond. Het behoeft niet gezegd te worden dat we niet voor alle Amerik. Spwegwaarden verbetering in 't uitzicht stellen. De 7 pet hyp. obligatien Denver-Rio- Grande zouden we niet gaarne op den tegenwooadigen koers koopen. Integendeel; gaarne zouden we ze tegen den huidigen koers verkoopen. De aandeelhouders dezer Mij. zullen waarschijnlijk zeer spoedig hunne krachtige bewijzen tot de papiermand kunnen doemen, tenzij ze geneigd mochten zijn 8 doll, te storten. Wie niet bereid is de Mij. op deze wijze aan geld tehelpen zal van zijn aandeelhouderschap ontzet worden, 'tis hard om aan dit besluit toetegeven. Wij zouden de dollars nog eens »een paar malen omdraaien" alvorens ook die aan de Mij. toe te vertrouwen. Den houders van Wabashwaarden zij bericht dat zij belanghebbenden zijn bij een faillieten boedel. Uit het goedgekeuide reorganisatieplan zij opgeteekend dat de foreclosure (executie) van de algemeene en collateral trust-hypotheken, op grond van een overeenkomst even tueel in het vonnis tot foreclosure op te nemen, in der minne zal plaats vinden. Daarna zal eene nieuwe M.pij. worden opgericht welke de obligatiën der oude M.pij zal inwisselen op verschillende conditiën, te veel plaats eischend om meêtedeelen. Als er éen schaap over de brug is volgen er meer", zoo ook in den regel met de effecten. Is er een opgaande beweging in eene belangrijke soort, al lichtelijk volgen dan ook de andereevenzoo in 't tegenovergestelde geval. Vandaar dat we de Russen schier algemeen op lager prijzen ontmoeten. Mexicanen avanceerden wat, terwijl Venezuelanen eenige passen retireerden. Verder geen noemenswaardige koersvariatiën. Gemengde Berichten. Het gerucht, als zoude de Koninklijke handboog sociëteit «Jacoba van Beieren" alhier ontbonden zijn, kunnen wij ten stelligste tegenspreken. Wel is het schietterrein van het «Ravelijn" naar het »Slot Ostende" voor de doelschieting verplaatst en is de sociëteit met dhr. Koens in onderhandeling over een geschikt ter rein voor de vogelschieting. Borsele. Door het spelen van kinderen mét lucifers ontstond Dinsdagmiddag brand aan een tarwehoop van J. Vette, op de zoogenaamde Oude Kaai. Toen het ongeval ontdekt werd, had het vuur zich reeds zoozeer verbreid, dat aan blusschen niet meer te denken viel. De brandweer, die met vele ingezetenen van het dorp de hulp van Vette's buren spoedig aanvulde, mocht er, dank zij den Noordenwind, intusschen in slagen door onophoudelijk spuiten een hooiklamp te bewaren en door het opentrekken van den hoop een menigte scho ven te redden. Een strooklamp, die zich ten zuiden van den tarwehoop bevond, is geheel verbrand. Groot en klein beijverde zich om diensten te bewijzen. Kapelle. Toen Maandagavond de trein, die te 8 u. 3 m. uit Goes vertrekt, ter hoogte van de hofstede van P. W. was gekomen, werd een hevige schok waarge nomen. Bij onderzoek bleek, dat zich vier paarden op de baan bevonden, waarvan een door den trein letter lijk was vermorzeld, terwijl een tweede deerlijk was verwond. De beide andere waren ongedeerd. De sneltrein uit Rozendaal, die hier met eerstge- noemden trein «wisselt", reed van af dit station lang zaam door, tot men zekerheid had, dat de weg weder veilig was, waardoor eene kleine vertraging ontstond. Het ongeluk schijnt veroorzaakt te zijn doordien het afsluitingshek door den wind was opengeslagen. Het mag echter betwijfeld worden of de afsluiting wel voldoende had plaats gehad. Aangezien juist tegenover de hofstede van W. een overweg is, die bijna uitsluitend door hem gebruikt wordt, is indertijd door den Staat met genoemden landbouwer een overeenkomst gesloten, dat hij voor de afsluiting zou zorg dragen. Blijkens een in ons blad voorkomende advertentie, wordt Zondag 31 Augustus eene pleizierreis ondernomen van Hansweerd naar Antwerpen, waarschijnlijk opge luisterd door een of ander muziekgezelschap. Men be oogt hiermede de bewoners van Hansweerd en omliggen de plaatsen op de meest voordeelige wijze en de gelegenheid te stellen eens een kijkje te Antwerpen te nemen. De prijs is dan ook zoo laag mogelijk gesteld. Mogen de ondernemers door eene talrijke deelneming ruimschoots voor hunne moeite beloond en deze plei- ziertocht door schoon weder begunstigd worden. Uit het getuigenverhoor is zake de valsche mun ters, waarbij, natuurlijk, de heer Louis S. Jacobs als hoofdgetuige optreedt, blijkt, zegt het IV. v. Nederl. dat de beide gearresteerde Spanjaarden de hoofden van het complot zijn en over zeer ruime geldmiddelen te beschikken hadden. Daar de drie in tegenwoordigheid van den heer Jacobs vervaardigde goudstukken niet de minste afwijking van de echte, door de rijksmunt van Frankrijk en Engeland vervaardigde aantoonen, durven zij met de grootste driestheid beweren, dat het echte goudstukken waren, die zij uit hun machines geworpen haddenmet welk doel echter dat was hun geheim 1 Het spreekt vanzelf, dat zulke feiten ten hoogste de aandacht van de justitie bezighouden, die, blijkbaar in overleg met de Fransche en Engelsche justitie handelende, haar prestige heeft weten te doen waar- deeren, en nu opwekt en aanspoort om den toeleg te ontdekken en zulke hoogstgevaarlijke sujetten voor ge- ruimen tijd onschadelijk te maken. De ontdekking, nu weder door de justitie gedaan, dat er minstens voor f20,000 aan wijnen door een der Spanjaarden hier is geïmporteerd, waarvan het grootste gedeelte aan particulieren te Amsterdam en in de Brakke Grond verkocht werd, en welke wijn vermoedelijk verkregen werd in ruil voor in Spanje gedane praktijken, verwikkelt het geheimzinnige nog meer. In verschillende koffiehuizen zijn de beide Span jaarden gezien, in gezelschap van nog meer vreemde lingen, wier spoor tot heden niet ontdekt is kunnen worden, en die zich nu vermoedelijk in het buitenland in veiligheid trachten te stellen. Jaloerschheid was naar alle waarschijnlijkheid eergisteren te Nieuw-Amsterdam de oorzaak van een moord. Een meisje, dat vroeger verkeering met een jongen had en dezen zijn afscheid had gegeven, was nu in gezelschap van een ander. De afgewezene, hier over in drift ontstoken en buitendien alles behalve nuchter, stak zijn medeminnaar onverwacht met een mes in het hart, zoodat het ongelukkige slachtoffer van minnenijd bijna oogenblikkelijk dood nederzeeg. De dader en de getuigen der misdaad zijn reeds in verhoor genomen. Omtrent vrouw Van der Linden, de Leidsche giftmengster, die nog steeds preventief gevangen zit, meldt de N. Gr. Ct. het volgende: Het schijnt door de instructie vast te staan, dat 27 personen door vrouw Van der Linden zijn vermoord maar van niet minder dan 57 anderen is zoo goed als bewezen, dat ze, osder gelijke omstandigheden met haar in aanraking geweest zijnde, onverwachts zijn overleden, terwijl ten opzichte van nog circa 20 andere ernstige vermoedens zijn gerezen, dat ook dezen door haar toedoen zijn gedood. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. is te Barneveld bij den heer A. H. eene brutale inbraak met diefstal gepleegd. Een kistje met goud en zilver, een kerkboek met gouden slot en eenige kleedingstukken werden vermist. De dader is gearresteerd en een vroegere knecht van den heer H. Hij heeft alles be kend, en aan de politie het kistje met goud en zilver aangewezen. Tevens heeft hij bekend de dader te zijn van den diefstal van een horloge met ketting, 't welk eenige weken vroeger door den heer H. te Barneveld was vermist. Te Piershil heeft iemand een soldaat in inkwar tiering gekregen, omdat hij nalatig bleef in het betalen van schoolgeld voor zijne kinderen.' De schrale ansjovisvangst van dit jaar zoo meldt men uit Bergen-op-Zoom is oorzaak, dat de prijzen evenals het vorig jaar weder ongekend hoog zijn; de grootste soorsten worden betaald met /lOper honderd stuks, voor het zoogenaamd uitschot wordt nog ƒ2 betaald. De jaarlijks minder wordende opbrengst wordt toe geschreven aan de enorme massa pannen, die ten be hoeve der oestercultuur in zee gelegd worden. De oplossing der kalk, die zich aan die pannen bevindt, zou nadeelig werken op de ansjovis. Maandag heeft in een werkplaats van een vuur werkmaker te 's-Hage een ontploffing plaats gehad. Drie personen werden daarbij gekwetst, twee hunner zelfs zoo ernstig, dat zij overleden zijn. Eene dienstbode te Amsterdam, die bij haren meester uit de toonbanklade 2 bankbiljetten van ƒ100 stal, is naar de cel overgebracht. De verkeerde gewoonte om achter in beweging zijnde rijtuigen te loopen of te hangen, werd dezer dagen te Schoonhoven duur betaaldeen knaapje zich aan een rijtuig vasthoudende, werd door den koetsier zoodanig met de zweep in de oogen getroffen, dat voor het varlies althans van het éene oog groote vrees bestaat. In een buitengewoon politieblad wordt bericht, dat den 21 Aug. jl. uit een gesloten valies als passa- giersgoed per spoor vervoerd van Assen naar Haarlem is ontvreemd: 1 gouden medaillonketting, in den vorm van een koord, in het midden dikker dan aan de uit einden 1 foudraal, waarin een gouden bracelet, in den vorm van een lint met gesp. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. Een 74-jarige dame te Venloo had het ongeluk uit het raam der tweede verdieping op straat te vallen, waardoor zij op de plaats dood bleef. Een Spaansch stoomschip, gaande van Santan der naar Cuba, moest te Corunna stilhouden tenge volge van het springen der machine, dat aan 5 personen het leven kostte. Op nieuw heeft er tusschen studenten van de militaire school te Brussel een tweegevecht plaats gehad een der partijen werd doodelijk gekwetst. Ditmaal is het de jongste, 19jarige zoon van den oud-minister van binnenlandsche zaken, den heer Rolin-Jaquemyns. Het slachtoffer van dit duel heeft nadrukkelijk ge weigerd de namen van zijn tegenstander en van de getuigen te noemen. De rechter van instructie heeft het onderzoek dezer zaak in handen genomen. De Etoile beige meldt, daï op dringend verzoek van den heer Nothomb lid der Kamer, oud-administrateur der beruchte maatschappijen van Langrand-Du; onceau, en door het tegenwoordige Kabinet verheven tot Mini ster van Staat, door den Minister van justitie, den heer Woeste, bevel gegeven zou zijn tot invrijheidstelling van den vermaarden ex-kassier der «Banque de Belgique", Eugène 't Kint de Roodenbeeke, die indertijd achter eenvolgens niet minder dan 14 millioen nit de kelders der Bank stal. Zijn straftijd zou eerst in 1886 ver streken wezen. Waaraan deze groote schurk de ver mindering van straftijd te danken zou hebben, wordt niet gemeld. Naar wij vernemen is de sluitingsdag der Histori sche tentoonstelling in het Prinsenhof te Delft vast gesteld op 10 September e. k. (D. G.) Men meldt uit Walsoorden Door helmduikingen men reeds sedert éeh achttal dagen bezig den oever bij het «oude hoofd" te onderzoeken. Dit onderzoek dient ter overweging of voorziening van dit hoofd zouden noodzakelijk en mogelijk zijn. Ingezonden Stukken. Gelezen hebbende het verslag van de handelingen •van den Gemeenteraad dezer gemeente dd. 30 Mei '84 in no. 65 der Goesche Courant, dd. 31 Mei '84 gevolgd door het onbeantwoord gebleven ingezonden stuk van L. Steendam, brandspuitmaker te Kolijnsplaat, dd. 27 Juni '84, in no. 79 derzelfde courant, vond ik mij genoopt aan de zaak der brandspuit, een zeer be langrijke voor gemeente en maker, mijne aandacht te wijden en de zaak eens nader te onderzoeken. Mij is daarbij gebleken dat le. de spuit, eerst beproefd te Kolijnsplaat, volkomen aan de eischen der overeenkomst voldeed. Het water werd aldaar gebracht op een afstand afwisselend van 2528 M. 2e. dezelfde afstand, als in no. 1 werd bereikt bij de eerste beproeving te Wolfertsdijk3e. bij de officiëele beproeving, op 27 Mei, die afstand slechts bedroeg 20—24 M. 4e. de maker alstoen de spuit inwendig heeftonderzocht en met behulp van inlich tingen van het personeel der spuit hem verstrekt, heeft bevonden, dat de gemeenteraad, wat, hetzij voorafgezegd, allen lof verdiende, ware het door bekwame handen geschied, gemeend had zich te moeten overtuigen, of aan het inwendige al datgene in orde was verricht, wat door den maker werd opgegeven. Zulks had echter beter in zijne tegenweordigueid kunnen geschieden. Bij dit onderzoek werd de persketel afgeschroefdde persoon met deze handeling belast, had, als minkun dige, deze niet weder in den vereischten stand kunnen brengen, dientengevolge was lucht toegetreden, die de werking belemmerde, terwijl bovendien de slangen zoo lek werden bevonden dat nieuwe moesten worden aangeschaft. Ziedaar, mijns bedunkens, het geheele geval voldoende opgelost, want Zaterdag 16 Aug. jl. is de spuit op nieuw beproefd en in orde bevonden, zelfs had een daarbij aanwezig deskundige geenerloi aanmerkingen op de werking. De afstand bedroeg ook nu weder 2528 M. bij eene straaldikte van 14 mM. Eere den maker voor zijn werk (de spuit was vroeger reeds, zonder gunstig re sultaat in reparatie geweest te Amsterdam en had zelfs bij de levering (nieuw) niet geheel aan de ver wachting voldaan) eere ook aan den gemeenteraad voor de goede zorg voor de hun toevertrouwde belangen. directeur van het «GRAND THÉATRE" te Amsterdam, heeft de eer het kunst minnend publiek van Goes en omstreken te berichten, dat hij gedurende de Kermis met zijn Hollandsch Tooneelgezelschap een reeks voorstellingen hoopt te geven in de ALSDAN ZAL WORDEN OPGEVOERD Fédora, beroemd drama in 4 bedrijven van VIC- TORIEN SARDOU door C. P. T. BIGOT. Dit stuk beleefde T" tot heden de 98ste opvoering. bekroond blijspel in 5 bedrijven naar het Hoogduitsch van RUDOLF KNEISEL, vrij vertaald door LION VAN LIER. Dit stuk werd met het grootste succes te Amsterdam, Groningen, Heerenveen, Harlingen, Leeuwarden, Zwolle en Hoorn opgevoerd. De hoofdrollen zullen worden vervuld door de dames THEO FRENKELBouw meester, MEEUWISS en VAN ROSSUM en de heeren H. VAN KUIJK, ISOUARD VAN LIER, VOS, JOSEPH VAN LIER en DE VRIES. Prijzen der plaatsen Plaatsen zijn aan het lokaal te bespreken a 10 cents extra per plaats. Het geachte publiek wordt attent gemaakt, dat elk stuk slechts ÉEMLAAL wordt opgevoerd.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2