1884. N°. 102. Donderdag 28 Augustus. 71s,e jaargang. -KS*C»=CÏ=>C*<Ï^- GOME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoapers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 27 Augustus 1884. Tengevolge van den pleiziertocht van Hansweerd naar Antwerpen op aanst. Zondag, waardoor eenige werkende leden der Kruiningsche Harmonie verhinderd zijn deeltenemen aan het plan om dien avond een concert in den tuin der Soc. V. O. V. alhier te geven, zal dit concert niet doorgaan. In de heden alhier gehouden vergadering van ingelanden van den polder «De Breede Watering be westen lerseke" waren tegenwoordig 44 personen, uitbrengende 77 stemmen. De voorzitter deed mededeeling van de ingekomen stukken en benoemde de commissiën voor de resumptie der notulen en het opnemen der rekening 1883/4 en der begrooting 1884/5. De rekening over het dienstjaar 1883/4 werd con form het advies der commissie goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op 217574 72, in uitgaaf op 189436,71 en dus met een goed slot van 28138,01. Het voorstel van het bestuur tot ruiling van een perceeltje grond onder lerseke werd aangenomen. Van de geldleeningen ten laste der Wateiing had den vervolgens de navolgende uitlotingen plaats van die van 1852, groot f96,000, drie obligatiën a f 500, nos. 103, 3, 124, van die van 1877/78 groot f200,000, twee obligatiën a f1000, nos. 191, 166; van die van 1879/80, groot f25,000, drie obli gatiën a f 500, nos. 44, 48, 43 van die van 1883/84, groot 160,000, een obligatie a f1000, no. 50. De verzoeken van de maatschappij «Ijzergieterij de Prins van Oranje" om kwijtschelding van toege paste boete enz. en van den aannemer van het hulp stoomgemaal, om tegemoetkoming in zijne hooge uit gaven bij dit werk, werden op voorstel van een der ingelanden aangehouden tot eene volgende vergadering, waarin het bestuur alsdan zal kunnen indienen een rapport op de eerst heden ingekomen nota van den met genoemd werk belast geweest zijnden ingenieur met hun voorstel aangaande de beide verzoeken. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten Bij Z. M. besl. is tijdelijk in dienst gesteld als adj.-dir. van het rijksgesticht Veenhuizen no. 1 H. A. De Vos, zich noemende H. A. De Vos tot .Nederveen Cappel, thans tijdelijk onderdirecteur bij het beheer van het rijksgesticht Veenhuizen no. 3. De heer Rijsef, directeur van het postkantoor te Eindhoven, mocht Zondag den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren als surnumerair bij de posterij werd aangesteld. lerseke. In de raadsvergadering van Maandag zijn de volgende besluiten genomenlo. de jaarwedde van den gemeente-bode te verhoogen van 30 tot 50 2o. het tarief der kaairechten te herzien, zoodat deze op de helft van de tegenwoordig bestaande zouden worden gebracht, en 3o. aan Ged. Staten voortestellen: o. de jaarwedde van den gemeente-ontvanger te bren gen van 250 op 325; b. die van de wethouders van ƒ60 op ƒ100, ene. de presentie-gelden der raads leden van 48 op ƒ70. Verder is de rekening over 1883 goedgekeurd en voorloopig vastgesteld op 25178,73% in ontvang (waarbij 7400 aan geleend geld) en 23697,23% in uitgaaf (waarbij 3869,95 voor onderwijs) goed slot 1481,50; en is den Raad de begrooting voor 1885 aangeboden, welke in ontvang en uitgaaf sluit met 16623,23%. Voor onderwijs-uitgaven is ge raamd 5328. De London, Chatham en Dover Spoorweg-Maat schappij kondigt aan, dat, na 31 Augustus e. k., de uitgifte van retourbiljetten tusschen hare Stations te Londen en stations van het Vasteland, geldig voor de route via Queenboro' en Vlissingen, zal worden gestaakt. Van 1 September af zullen dus te Londen alléén enkele-reis-biljetten voor die route verkrijgbaar zijn. De oorzaak van dezen maatregel, die natuurlijk van hoogst nadeeligen invloed op het passagiers-vervoer langs de Vlissingsche lijn zal zijn, moet gezocht worden in de bestaande verwikkelingen tusschen de Chatham- Dover Company en de Maatschappij «Zeeland", naar aanleiding van het door eerstgenoemde onderneming niet herbouwen van den in Mei 1882 door brand ver nielden pier te Queenboro. Ofschoon omtrent het bestaande geschil door belang hebbenden een zorgvuldig stilzwijgen wordt in acht genomen, zou men uit feiten als het bovengenoemde, en b. v. uit de onlangs gemelde opzegging van het tusschen Chatham-Dover en «Zeeland" bestaande con tract door eerstgenoemde, kunnen besluiten, dat de verstandhouding tusschen partijen op dit oogenblik verre van vriendschappelijk, en wellicht méér gespan nen is, dan men vermoedt. (IV. It. Ct.) Het Vadert, schrijft De N. Rott. Ct. betwist onze mededeeling, dat er op de begrooting een tekort zal zijn van 3 millioen, en beweert, dat het integendeel 14 millioen, of daar de 5 millioen muntbiljetten onder de middelen zijn medegerekend, feitelijk 19 millioen zal bedragen. Het is duidelijk, dat beide berichten juist kunnen zijn, gelijk werkelijk het geval is. Trekt men de ra ming der gewone middelen af van de raming van alle uitgaven gezamenlijk, dan komt men tot het tekort van 14 millioen. Rekent men de buitengewone uit gaven niet mede, dan is er een deficit van ruim 3 millioen. Onze mededeeling bedoelde dus, dat de ge wone inkomsten bij de gewone uitgaven ruim 3 mil lioen ten achteren zullen blijven. Het 19e Nederl. letterkundig congres te Bruggp is Maandag geopeDd met eene toespraak van den voorzitter der Regelingscommissie, den heer Napoleon de Pauw. Er werd medegedeeld, dat HH. MM. de Koning van België en de Koning van Nederland het beschermheerschap hebben aanvaard. Het bestuur werd aldus samengesteld: Eere-voorzitter mr. Napoleon de Pauw; voorzitter jhr. mr. De Maere-Limnanderonder voorzitters jhr. De Jonge Van Ellemeet, Dr. Jan ten Brink, Brouwers (Van Yperen) en Max Rooses; secre tarissen: Johan Gram, Servaas Van Rooijen, Julius Sabbe en mr. Nelis. De Minister vhn koloniën heeft gisteren in bui tengewone audiëntie ontvangen een drietal afgevaar digden van den bestuurdersbond van vak- en werk- liedenvereenigingen, die naar aanleiding der jongste aanbestedingen ten dienste der Staatsspoorwegen op Java Z. Exc. kwamen verzoeken bij de gunning de belangen der Nederlandsche industrie in het oog te houden. Voor twee perceelen zijn de minste inschrij vers Nederlanders, voor de andere en daaronder de voornaamste (metalen bovenbouw voor 218 bruggen) hebben buitenlanders het laagst ingeschreven. Met het oog op den kwijnenden toestand der industrie werd den Minister verzocht, zoover het staatsbelang het niet verbood, echter aan Nederlandsche inschrijvers het werk te gunnen. De Minister belooide het verzoek in welwillende overweging te nemen. (F.) Gisteren werd te Amsterdam de derde algemeene vergadering gehouden van de vereeniging tegen de kwakzalverij. Uit de openingsrede des voorzitters, Dr. W. G. Bruinsma, bleek, dat de vereeniging thans 1021 leden telt. Het jaarverslag der vereeniging, alsmede de re kening over 1883, sluitende meteen nadeelig slot van ƒ231,54 werden goedgekeurd. In zake de procedure tegen prof. Oidtmann te Maastricht werd besloten de aangenomen houding te handhaven. Voerts werd bij acclamatie aangenomen het voorstel van het bestuur om zich te wenden tot den Neder landschen journalistenkring, met verzoek zijn invloed te willen aanwenden om het plaatsen van bedriegelijke aanbevelingen van kwakzalvers in de Nederlandsche nieuwsbladen te beperken. Ten slotte werd eene tentoonstelling gehouden van eene uitgebreide collectie van gekleurde prentjes, ad vertentiën, staalgravures, attesten, brochures, kwak- zalversboeken, dag- en weekbladen, strooibiljetten en circulaires van kwakzalvers, middelen aangewend door de kwakzalvers om de geneesheeren over te halen tot het voorschrijven en de apotheken tot het verkoopen van geheime geneesmiddelen. Men meldt uit Utrecht aan de N. R. Ct.Bij gelegenheid van het feest van Nic. Beets op 13 Sept. e. k. zal den jubilaris alhier ook een ochtend-concert onder leiding van Richard Hol in de groote zaal van «Tivoli" worden aangeboden, dat alleen voor genoodig- den zal toegankelijk zijn. Behalve eene feestcantate van Hol zal dan ook nog een toondicht, op woorden van den heer Beets, ten gehoore worden gebracht. Het rechtsgeding, gevoerd door de reeders van het Ned. stoomschip «Edam" tegen de reeders van het stoomschip «Lepanto", om schadevergoeding, ver oorzaakt door de aanvaring tusschen deze beide stoom schepen in September 1882, waardoor de «Edam" zonk, is ten gunste van de reeders van het stoomschip «Lepanto" beslist. Sedert eenigen tijd worden door den heer Giljamse te Goes ijverige proeven genomen, in hoever de oester teelt op de slikken in het Veersche Gat kans van slagen zou hebben. Leverden de eerste proeven weinig kans op goede uitkomsten, thans schijnt de aanslag op de hier en daar gelegde pannen van dien aard te zijn, dat men tot eene aanzienlijke vermeerdering van haar aantal is overgegaan. (iV. R. Ct.) Niettegenstaande de slechte ontvangst, den socia listen den vorigen Zaterdag te Dordrecht bereid, kwamen weer eenige van deze heeren 11. Zaterdagavond uit Rotterdam en begonnen met luider stemme hun blad Recht voor Allen in de voornaamste straten rond te venten. In den beginne scheen alles rustig te blijven, en sloeg het wandelend publiek niet veel acht op hun geschreeuw; doch langzamerhand vormden zich drei gende groepen, en werd de menschenmenigte steeds g,'ooter en grooter. Spoedig ging men tot dadelijkheden over; van alle kanten drong het volk op de verkoopers toe, om hun de bladen uit de handen te rukken, terwijl dit ver gezeld ging met de noodige scheldwoorden. Liederen werden er gezongen, het bekende hop, hop, hop, enz. klonk door de straten, en de toestand van de socia listen werd hachelijk. De straten zagen zwart van de menschen, en ten einde raad, namen eenige der verkoopers de toevlucht in een tapperij, waaruit zij echter werden verdreven. Gelukkig kwam op dit oogen blik eene sterke politiemacht tusschenbeide. Na veel moeite gelukte het den agenten twee der verkoopers onder het voortdurend gejouw en gescheld der talrijke menigte naar het politiebureau te brengen. De anderen hadden inmiddels een goed heenkomen gezocht. Tot laat in den avond bleven groepjes voor het politie bureau heen en weer wandelen, maar de rust en orde werden niet verder gestoord. In de Maatschappij voor Geneeskunst is opnieuw, naar aanleiding van een voorstel der Rotterdamsche afdeeling, de verplichte verzegeling van geneesmiddelen ter sprake gekomen en eene motie in dien geest aan genomen. Gisteren zijn wij hier de kermisweek weer in getreden, ondanks de ieder jaar terugkeerende pogingen van anti-kermisgezinden om haar optreden te verhin deren. Ditmaal werden daartoe in Goes geene pogingen aangewend, en geene besmettelijke ziekten gaven het dagelijksch bestuur aanleiding de kermis te schorsen. Voor kinderen een zeer aangename tijd die kermis 1 Wie heugt zich niet van vroeger die week vóór kermis Kramen helpen opslaan, uit de schuit helpen dragen, op den sleeperswagen meerijden, leeuwen en zeemeer minnen uit de caroussel opstellen en krijgertje spelen rondom de spellen 1 Dat was een leventje 1 en des avonds kreeg moeder de helpers moe en verbrand van de zon, de kiol of broek met winkelhaken versierd, thuis. Eten als wolven en slapen als rozen 1 Die zoogenaamde prolweek bestaat hier niet meer, de kermis valt, om zoo te zeggen, met de deur in huis. Laten wij eens zien, hoe het hier dit jaar gesteld is. Zij die uitgaan van de stelling, dat de kermis langzaam haar eigen dood sterft, hebben slechts gedeeltelijk gelijk. Wel zijn er hier dit jaar geene groote tenten of paarden spellen, maar, wat sedert jaren zelden meer is voor gekomen, we hebben dit jaar weder een komedie en wel een van zeker niet minder gehalte dan die van wijlen vader Roseveldt, die jaren achtereen onze kermis bezocht. Ook het gehalte der kramen is er bij vroegere jaren niet op achteruitgegaan en het zal te bezien staan of het gebruik, dat men dit jaar van de kermis maakt, van dat van andere jaren afwijkt. Eene opsomming van de «vermakelijkheden" is echter dit jaar spoedig gereed. Op de Groote Markt is eene tent nog in aanbouw, waar men acrobatische kunstverrichtingen zal kunnen aanschouwen en voor welke men iederen avond «muziek en de geestigheden van Paljas zal kunnen bewonderen". Vlak er tegenover «Photographie brevetée", waar men zijne beeltenis kan laten maken en daarnaast een «Panorama" met het opschrift «Parijs London Weenen Tunis Italië", dat onze aandacht in beslag neemt en zijn cosmopolitisch karakter aanduidt. Verderop een «Volksmuseum", in welks nabijheid wij worden opgeschrikt door een doordringend gebrul. Daar zetelt «Madame Caro" met hare leeuwen. Na volgens de legende meermalen opgepeuzeld te zijn, is zij als een Phenix uit hare asch verrezen. Bewonderd en gevierd om hare onverschrokkenheid door het pu bliek, benijd door bezitters van minder aantrekkelijke uitstallingen en verwenscht door de onmiddellijke buren, die in hunne nachtrust gestoord worden door het brullen harer lievelingen, zal zij voor het publiek wel een aantrekkingspunt zijn. Op de Beestenmarkt zien wij de alhier nooit vertoonde «Schuitjesmolen"sloepen met volle zeilen, onder de wijdklinkende namen van «City of Londen, City of New-York" enz. die ons de beweging doen kennen van het zeemansleven. Onderin loopt een fiere rossinant, die ons ondanks windstilte of gebrek aan riemen, doet voortvliegen. Of men door de golvende beweging zee- beenen zal krijgen zouden wij niet duiven beweren, maar de vrij talrijke caroussels zullen voorzeker met die zeetochten op het droge minder ingenomen zijn. Voorts: eene tent of, zooals op het affiche staat, eene loge, waarin «de kleine van Bodegraven" is te zien; daarnaast een tentje, dat zijne verborgenheden nog niet ontsluierd heeft door eenig opschrift en linksom een dito, waarin verborgenheden schijnen ontsluierd te worden, die betrekking hebben op ons eigen toekomst 1 Daarnaast nog een paar tentjes, waarvan een met het opschrift «Het vermaak van Patijs". Welk vermaak daarmee bedoeld wordt, weten wij niet. De Vlasmarkt is de staanplaats gebleven van de aloude bekende poffertjes-, wafel- en bollenkramen, welke niet de slechtste zaken maken. Van verschillende café's zijn de gewone vermakelijk heden geannonceerd en de winkels onzer stadgenooten zijn, evenals de kramen, ruim voorzien van kermis- cadeaux. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Jl. Zondagmorgen had te 's-GravenpoIder door ds. J. Knottnerus van 's-Gravenhage de bevestiging plaats van den heer P. F. Van der Nieuwenhuizen, die des namiddags zijne intrede hield met 2 Cor. V, vs. 19b en 20. Voor het beroep naar Baarland heeft ds. K. Straatsma te Biervliet bedankt. Bij kon. besluit is J. J. Van Laar, te Amster dam, voor het tijdvak van 1 Sept. 1884 tot en met 31 Aug. 1885, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelbuig, terwijl mede tot leeraar aan diezelfde inrichting is benoemd W. O. Swaving, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond. Sint Maartensdijk. Voor de betrekking van bewaar- schoolhouderes alhier hebben zich 7 sollicitanten aan gemeld. Scherpenisse. Wegens het heerschen der besmette lijke keelziekte in deze gemeente is de openbare school tijdelijk gesloten. Uit onze Koloniën. In een telegram van den Gouverneur van Atjeh aan den Gouverneur Generaal van 10 Juli wordt het volgende medegedeeld: «Den 8en pleegde Toekoe Oemar verraad. Met Zr. Ms. stoomschip «Benkoelen" reizende, werd hij te Lambesi aan wal gezet met een sloep met 8 inlandsche roeiers en een mandoor. Aan wal gekomen heeft hij met zijn gevolg de roeiers plotseling aangevallen en bijna allen gewond of gedood. Slechts twee man aan boord teruggekomen, waarvan éen gewond. Acht beau- montgeweren en éen revolver vielen in handen van Toekoe Oemar". Waarschijnlijk is met dezen Toekoe Oemar bedoeld de bekende partijganger, die met Njaq Hassan en Toekoe di Tiroe vroeger tot de gevaarlijkste bendehoofien behoorde. Deze Toekoe Oemar is een neef van Toekoe Nauta, een man van veel invloed in Groot-Atjehals diens gemachtigde heeft hij indertijd de 4 en 6 Moe- kims tegen onze heerschappij in verzet gebracht. Het blijkt dus, dat men de gewaande welwillende houding van Toekoe Oemar te veel heeft vertrouwd en te wei nig op het verraderlijk karakter van den inlander heeft gerekend. Mocht Toekoe Oemar in onze handen vallen, dan is het te hopen, dat een voorbeeldige straf op zijn verraad zal volgen. Tot nogtoe gold het beginsel, dat aanvragen om gelijkstelling met Europeanen, gedaan vóór het 23e jaar van belanghebbende, niet konden ingewilligd worden. De tegenwoordige Gouverneur-Generaal heeft dat beginsel losgelaten. Naar het oordeel van Z. Exc. kan de stelling, waarvan het beginsel uitgaat, als zou vóór het 23e jaar de opleiding in Europeesche zeden en begrippen niet voltooid kunnen zijn, bezwaarlijk in alle gevallen opgaan, terwijl ten andere gelijkstelling op veel jeugdiger leeftijd in het belang van den be trokken persoon zeer gewenscht kan zijn. De «Locomotief' blijft ondanks een correspon dentie van de «Soer. Ct." verzekeren, dat wel degelijk aan het versterken der troepenmacht op Atjeh gedacht wordt (onlangs vertrokken uit de verschillende garni zoensplaatsen van Java weder honderdvijftig man ter aanvulling) en dat het vijfde bataljon de meeste kans heeft om spoedig naar het oorlogsterrein gedirigeerd te worden. Buiteiilandsch Overzicht. De bladen der vrijzinnige partij in Dnitsohland vreezen voor den invloed, dien de jongste gebeurte nissen op koloniaal gebied op de verkiezingen zullen hebben. Zij meenen, dat de nationaal-liberale partij de koloniale politiek op den voorgrond zal stellen en haar verzet tegen de rijkspoststoombooten te hunnen nadeele zullen exploiteeren. Het kan derhalve zijn nut hebben, dat de liberale pers den waren toestand schetst en het Berliner Tageblatt brengt dan ook in herinnering dat de vrij zinnigen zich nooit tegen uitbreiding der marine hebben verzetdat zij integendeel indertijd zelfs tegen den wil van den Rijkskanselier meer geld voor dat doel beschikbaar wilden stellen dan gevraagd werd en dientengevolge het verwijt beliepen, dat het hun alleen te doen was den Minister van Marine, Von Stosch, tegenover Bismarck te steunen en dat een koloniale politiek, gelijk de kanselier blijkt te willen drijven, in beginsel bij de vrijzinnigen geen tegenstand zal vinden.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1