BOUWLAND, Advertentiën. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping, Meubilaire- en meer andere roerende Goederen. Uit de band te pachten 4 Hectaren 17 Aren 42 Centiaren, Wat beteekenen de Wóórden vonder censuur staan Dit vroeg de classicale vergadering van Zieriksee, daar volgens de kerkelijke reglementen degenen, die onder censuur staan, van de stembevoegdheid uitgesloten lijn, en er twijfel bestaat hoe dit toegepast moet wor den. Dit verzoek had een aanleiding in het feit, dat de kerkeraad van Tolen het gebruik van het Avond maal ontzegt aan lidmaten, die hun kinderen niet hebben doen doopen, en er een streven is om dezulken als onder censuur staande te beschouwen en van hun stembevoegdheid te berooven. De Synode meende echter niet geroepen te zijn om verklaring te moeten geven van wetsartikelen, waarvan de zin door rechterlijke uitspraken vastgesteld moet worden. Nog had, op verzoek van dr. J. H. Gunning, de beer Chavannes zijn voorstel ingetrokken, om het volgende in de plaats te stellen «De algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk richte zich tot de Ned. Herv. Kerk met de volgende kennis geving »De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk spreekt den wensch uit, dat alles, wat de belijdenis en de zuiver geestelijke belangen der gemeente betreft, voortaan aan de gemeenten zeiven, bestuurd door hare wettige voor gangers, overgelaten worde. Zij noodigt diensvolgens de provinciale kerkbesturen en classicale vergaderingen der Herv. Kerk uit, haar ten volgende jare, zoowel omtrent de wenschelijkheid der hierbedoelde reorgani satie zelve, als omtrent de beginselen volgens welke, •n de wijze waarop zij tot stand te brengen zij, te dienen van consideratie en advies." Dit voorstel werd ten slotte met 44 tegen 5 stemmen aangenomen. Borsele. Dhr. J. A. Stols alhier heeft ontslag ge nomen als ouderling bij de Ned. Herv. gemeente. In December 11. werd hij als zoodanig benoemd. Middelburg. Heden herdacht de heer P. C. Groen, pastoor alhier, den dag, waarop hij vóór 40 jaar tot priester werd gewijd. Van alle zijden ontving de jubi laris blijken van groote belangstelling en waardeering. Zijn Eerw. ongeveer reeds twee jaar lijdende kon zich bij deze plechtigheid niet naar de doelmatig versierde kerk doen brengen, hoezeer daartoe tot heden morgen het plan bestond, 's Mans milde en verdraag zame zin is van algemeene bekendheid. Schools paarbank Goes, 1 Juli tot 20 Aug. 1884. School C ingebracht ƒ25,38, opgevraagd 26,73 i D 2,53, 6,56% 27,91 f 33,30 De Augustus-collecte heeft te Kapelle, Biezelinge en Eversdijk opgebracht de som van ƒ117,15. Op de zesde jaarlijksche vergadering der Unie «Een school met den Bijbel" zullen o. a. de volgende voorstellen en vragen behandeld worden. Van het locaal-comité 's-Gravenhage Zou het niet op den weg der Unie liggen om thans te petitionneeren tot wijziging van art. 194 bij de mogelijke aanstaande Grondwetsherziening 1 Van het locaal-comité helft Welke kan de reden zijn, dat in de prov. Zeeland zoo weinig scholen met den Bijbel bestaan 'I Landbouw en Veeteelt, n Als leden der algemeene jury voor de interna tionale landbouwtentoonstelliag te Amsterdam komen o. a. uit Zeeland voor: Voor Nederlandsche en gekruiste inlandsche paarden klasse I, Hengsten, de heer A. Van der Have te Oos- terlandklasse III, Spannen paarden, de heer W. H. De Bruyn van Melis- en Mariekerke, te Koudekerke. Voor Zeeuwsche en andere niet genoemde veeslagen klasse I, Stieren, de heer W. Reinierse Czn. te Mid delburg klasse II, Koeien en vaarzen, de heer W. Maas te Serooskerke. Voor veestagen uit alle landen klasse 1, Stieren en verzamelingen, de heer G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp. De Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam. Augustus, '84. I. We staan aan den voór-avond van de landbouw tentoonstelling, eene gebeurtenis, waarvan men het gewicht eerst later ten volle zal beseffen. Maar ver diepen wij ons niet in philosophische bespiegelingen, en gaan wij liever naar de terreinen om met eigen oog te zien wat daar zoo al te doen is. Wij gaan den zelfden weg als verleden jaar, de colonnade van het Rijks-Museum door, waarna wij ons bevinden op een zandige vlakterechts en links van ons zien wij een soort van aquaduct of bogen-rij, die doet denken aan een Romeinsche waterleiding en die sedert verleden jaar is aangelegd. Vlak vóór ons verheft zich de hoofd ingang der tentoonstelling, een colossale eerepoort van latwerk opgetrokken en met levend groen aangevuld In de fries ziet men het voortreffelijk geschilderd doek van onzen thans in Parijs wonenden zeeschilder jhr. Heemskerck van Beest, een drietal schepen voor stellende, met gezwollen zeilen. Met een Hinken bries recht vóór het lapje stevenen ze daar heen als echte «baanbrekers", welke naam dan ook boven het paneel prijkt. Het is wel voor het eerst hier te lande dat een kunstenaar van zulk eene vermaardheid een ge legenheidsdoek schildert, als decoratie in de open lucht, Behalve het rijkswapen ziet men links en rechts ronde cartons, waar op een gouden grond een paarde- en een runderkop fraai zijn geschilderd en een goede figuur maken. De terreinen zelf schijnen den bezoeker nog uitge atrekter toe dan verleden jaar, doordien vele gebouwen zijn verdwenen. De hoofd-ingang wordt geflankeerd links door het gebouw voor het uitvoerend comité en rechts door dat voor de buitenlandsche commissiën en de pers. Indien eenvoud het kenmerk van het ware is, dan vertoont dit gebouw zeer veel waars. Waren de dienaren van de koningin der aarde de pers ten vorigen jare koninklijk gehuisvest; ontbrak het in hun paviljoen aan weelde noch gemak, hier is de eerste geheel uitgesloten. Het eenvoudig houten gebouw bevat een aantal kleine vierkante kamers, door een gang of portaal gescheiden; de namen der verschillende landen zijn op de deuren geschilderd; elke commissie heeft dus haar bureau, en allen zijn hier broederlijk onder éen dak vereenigd. De zaal der pers kenmerkt zich door kloosterachtige eenvoudigheid: vier witte muren, eeu tafel en eenige stoelen ziedaar alles, maar toch genoeg om er zijn werk te verrichten, ja misschien nog beter dan in een weelderig salon. De breede trappen afgaande ontrolt zich het geheele tentoonstellingsterrein in al zijne afwisseling aan ons oog; gazons en waterpartijen, fonteinen en sproeiers, loodsen met werktuigen enz, een boerderij in optima forma, een uitgestrekt gebouw voor zuivelbereiding, een welvoorzien kaaspakhuis, voor een liefhebber om van te watertanden, het landbouw-museum, een afdee- ling voor bijen, een grot, het bureau voor de engelsche inzenders, kiosken, tentjes, de restauratie enz. Verderop staan in lange rijen de met een zeil gedekte hokken voor het vee, waarvan reeds op het oogenblik dat ik dezen brief schrijf vele fraaie exemplaren zijn aangekomen. Bij de afdeelingen, die ik u hier opnoemde, zullen wij achtereenvolgens stilstaan. Reeds nu kan ik u mededeelen, dat nevens het Hollandsche en Friesche rundvee, het Normandische een zeer goed figuur maakt. De stieren, koeien en ossen, die zooeven uit het Fransche departement Seine et Marne en u it de omstreken van Amiëns hier aankwamen (eveneens van Normandisch ras), behooren tot de schoonste exemplaren ter tentoon stelling aanwezig ze zijn meestal donkerrood van kleur met wit gesprenkeld. De stieren, toonbeelden van kracht en welvaart, zijn behoorlijk ingespannen, evenals bij ons met een ring door den neus, waaraan een stevig touw aan een der korte gespierde voorpooten is gebonden, ter wijl de breede kop nog in een stevig hoofdstel is gevat. Menig koetje ziet er daarentegen coquet uit met het helder blauwe of roode koord bevallig om de horens geslagen en om den hals een breede leeren «collier", waaraan een groote schel of klok hangt te bengelen, die van uit de verte welluidend en fantastisch klinkt en ons in gedachte naar de Alpen voert. Het vee zal hier vermoedelijk tot den 6n der volgende maand vertoeven. Buitenlandse!] Overzicht. Hoewel men het nog steeds wil doen voorkomen, alsof er geen oorlog tusschen Frankrijk en China bestaat, is daaromtrent toch alle twijfel opgeheven, nu Zaterdag Admiraal Courbet de stad Foo-Chow heeft gebombardeerd, waardoor het arsenaal werd verwoest, terwijl zeven Chineesche kanenneerbooten in den grond werden geboord. Het Europeesche kwar tier bleef ongedeerd en de Fransche vloot leed geene verliezen. Mag men ebn bericht aan de ïimes gelooven, dan zou Li-Fong-Pao, volgens gerucht, bij keizerlijk decreet gemachtigd zijn het verschil tusschen China en Frankrijk op zoo voordeelig mogelijke voorwaarden te regelen. In België is Zaterdag het algemeen debat over het ontwerp schoolwet geëindigd met eene rede van den heer Frère-Orban. Dinsdag zouden de artikelen in behandeling worden genomen. Volgens berichten uit Egypte zou de stand van den Nijl reeds veel verbeterd zijn, zoodat de regee ring bij haar plan blijft om zich langs die rivier met Gordon in verbinding te stellen. Men hoopt bij den tocht gebruik te kunnen maken van de spoorrails die in den glanstijd van den Onder koning Ismael-pacha zijn gelegd, maar later niet meer gebruikt zijn. Ook bij den eersten waterval is op den linkeroever een smalle spoorweglijn, circa 13 kilometer lang, welke oorspronkelijk moest dienen om de Nijl- booten over den waterval te brengen. Het materiëel moge wat verroest zijn, het is er en kan spoedig voor gebruik geschikt gemaakt worden. De regeering schijnt den weg langs den Nijl wel verre te verkiezen boven dien over Soeakim, want zells bezwaren van Generaal Stephenson tegen eerst genoemd traject hebben haar niet van besluit kunnen doen veranderen. Gemengde Berichten. Gisteren is alhier eene nieuwe handboog-schut terij opgericht, welke op het Ravelijn gevestigd is en den naam zal dragen van «Frank van Borselen". Het voorloopig bestuur bestaat uit deheeren A. Hufkens, D. Fukken en G. H. F. Frank. 's-Heer Arendskerke. Gistermiddag omstreeks 5 uren ontstond er brand op de hofstede «Schoolzicht" op het dorp alhier. Twee strooklampen, de mestputheining en een stal voor jong vee werden vernieldhet vee is gered. Een belendend varkenshok en de verdere ge bouwen zijn door spoedig toegesnelde hulp gespaard gebleven. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Bath. Een zeehond, die sedert eenige dagen alhier voor den wal het den visschers zeer lastig maakte, had gisteren het ongeluk in den val te geraken. Een paar Belgische visschers, hun sleepnet inhalende, haalden daarin het dier op. Voor een half fleschke Schiedam werd het naar gissing 100 kilo's zware en 1.60 M. lange beest aan een ander overgedaan, die het liet uitbraden en de huid zal laten bereiden. Een der passagiers van de Donderdag van Queens- boro te Vlissingen binnengekomen mailboot, werd gedurende den slaap oen portefeuille, inhoudende 36 p. st., ontstolen. De dader is nog onbekend. Te Vlissingen is Vrijdagochtend drijvende gevon den een hoog bejaard verpleegde uit het gasthuis aldaar. Alle pogingen om het leven nog op te wekken waren tevergeefs. Het bestuur van het Algemren Nederlandsch Werkliedenverbond, afdeeling Kralingen, heeft aan zijne leden, meer dan 200 in getal, een zeer eigenaardig protest tegen de verhooging van den accijns op het gedistilleerd aanbevolen, nl. zich geheel te onthouden van het gebruik van sterkedrank. Op de tentoonstelling van kwakzalvers-attributen, te houden op Dinsdag a. s. bij gelegenheid der alge meene vergadering der vereeniging tegen de kwakzal verij, te Amsterdam, zal onder meer een fraaie staalgra vure, portret van den pillenkoning Thomas llolloway, geëxposeerd worden. De catalogus telt ruim 200 nummers, ongerekend eenige kleine verzamelingen. De tentoonstelling is alleen voor leden toegankelijk. Een agent, die in last had om een jonge Duitsche tot de grenzen te geleiden en haar daar als zonder middel van bestaan over te leveren, was onhoffelijk genoeg om naast zijn dame in slaap te vallen. De jeugdige landloopster maakte van die gelegenheid gebruik om haar kleederenuit te trekken en door het portier weg te werpen. In dien toestand naderde zij het Nederlandsche eind station, waar haar geleider ontwaakte en tot de ont dekking kwam dat zijn gevangene niet toonbaar was Door tusschenkomst van den stationschef bekwam hij de noodzakelijkste kleedingstukken, waarna hij haar voorloopig in verzekerde bewaring bracht. (Hbl.) Te Utrecht is een kinderwagen met twee kinderen, door onvoorzichtigheid der dienstbode, te water geraakt. Een der kinderen is levenloos opgehaald. Te Waalwijk zijn twee reuzenkomkommers ge plukt de eene lang 85 en de andere 90 cM. Een fabriek van aardappelmeel, stroop en sago te Veendam is met den geheelen voorraad en machines geheel in asch gelegd. Onder Nieuweramstel heeft een scheepstimmer man bij het beproeven van een jachtgeweer, door het ontijdig afgaan van het schot, zijn knecht, een oppas send jongeling, doodgeschoten. De commissaris van politie, die ter plaatse van het ongeval verschenen was tot het instellen van de noodige onderzoekingen, heeft, naar men meldt, geene arrestatie doen bewerk stelligen. Een schipper, in Vlaardingen binnen, rapporteert, dat bij hem visschende was een Fransch vaartuig, dat zeer veel haring ving. Ten slotte hat het vaartuig zóóveel haring, dat men ze in tonnen aan dek borg. Het schijnt, dat het schip daardoor te veel aan één zijde overhelde, want eensklaps sloeg het om en ver dween met man en muis in de diepte. Tot leedwezen van den schipper kon hij geen hulp bieden, daar er in den tijd van vijf minuten niets meer van het vaartnig en de equipage te zien was. Eene onverwachte verfrissching smaakte Woens dagavond een Amsterdamsch jonkman, die van de ge legenheid dat het «volk", waarbij zijn meisje diende, uit was, gebruikgemaakt had om een uurtje te komen «vrijen" in de keuken. Dat uurtje werd wat langer; al pratende vervliegt de tijd wondersnel, althans toen de familie thuis kwam, zat onze Jozef nog bij zijn meisje, aan wie ten strengste verboden was haar vrijer in de keuken te laten. Goede raad was duur «Gauw, naar zolderfluisterde het meisje haar vriend toe. «Ik zal je straks wel uitlaten." De jonkman klimt op de teenen naar boven, maar stoot op zolder tegen een strijkplank, die kantelt en omvalt en zulk een geraas maakt, dat mevrouw een kreet slaakt en mijnheer naar boven snelt, om te onder zoeken of er onraad is. De meid houdt haar hart vastde jonge man overziet in een oogwenk het netelige van zijne positie. Het kamertje van zijn meisje is op zolder, maar daar gesnapt te worden, zou de eer van zijn meisje in verdenking brengen. In een oogenblik, zeker in minder tijd dan wij noodig hebben om dit te schrijven, haalt hij zich al de mogelijke onaangenaamheden voor den geest die het gevolg kunnen zijn van dit avontuur, Onervaren als hij nog is op dit gebied 't was zijn eerste be zoek stelt hij zich die onaangenaamheden duizend maal erger voor dan zij zijn. Vinden mag men hem niet. Waar verbergt hij zich! Hij hoort den heer des huizes reeds de zoldertrap opkomen. Daar staat eene hooge kist. Daarop klimmen en zich zoo dicht mogelijk tegen de pannen aandrukken, is zijn eenig redmiddel. Vlug als hij is zwaait hij er zich in een oogenblik op mis! flap! erin! want die gewaande kist is het reservoir van de duin waterleiding, dat juist volgeloopen en diep genoeg is om er kopje-over in te doen. Mijnheer, die den plomp in het water heeft gehoord en alles begrijpt, heeft gelukkig den drenkeling spoedig bij den kraag en weer op het droge, en de algemeene lachpartij, die op dit incident volgde, verzachtte ge lukkig de verbolgenheid over Kaatje's ongehoorzaam heid zooverre, dat het minnend paartje er voor ditmaal met een standje afkwam. (Nbl. v. Ned.) Een zeker en eenvoudig herkenningsteeken van kunstboter bestaat daarin zegt een Duitsch blad dat men de boter in een kopje of glaasje smelt en dan zoo snel als mogelijk is door middel van er omheen gelegde stukken ijs afkoelt. Hierbij zinkt de reuzel naar beneden, de boter stijgt naar boven en tusschen beiden vormt zich een duidelijk zichtbare grens. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 25 Augustus 1884. VerwachtingGoed weder. Marktberichten. ROTTERDAM, 25 Augustus 1884. Van jarige- en nieuwe Tarwe ruime toevoer, 50 ets. lagerRogge 25 ets. lagerBlauwe Erwten 50 ets. lager. Buitenlandsche flauw M e e 1 zonder handel. Nieuwe TARWEf 8,— a f 8,50 Jarige TARWE- 7,— - 8,75 Nieuwe ROGGE - 5,75 - 6,80 Nieuwe WINTERGERST - 5,— - 5,75 ZOMERGERST- 4,75 - 5,50 Korte HAVER- 3,75 - 4,60 Lange - 4,- 4,90 Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 10,20 - 10,70 PAARDENBOONEN - DUIVENBOONEN - ERWTEN- 8,— - 9,50 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11, BRUINE BOONEN WITTE KANARIEZAAD - 8,— - 9 Burgerlijke Stand Goes van 22 tot 25 Augustus 1884. Geboren den 25, Krijn, z. v. Marinus De Dreu en Huigtje Leendertse. Overleden den 24, Johanna Francina Van Hoorn, 5 mden 25, Marinus Boone, 58 j., gehuwd met Geertruid Maas. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Borsele. Verleden Vrijdag werd door het bestuur der waterkeering alhier bij inschrijving en opbod ter verpachting voor 7 jaren aangeboden de Inlaagkade van 1883 met binnen- en buitenbermen en ingekuipten grond, met dijksputten te zamen ongeveer zes hectaren groot. De uitslag van de veiling bij opbod had tot gevolg, dat al de perceelen werden toegewezen aan A. Karelse Az. te Borsele voor ƒ276 den hoop 'sjaars. Zondag 24 Augustus vierde de oud ste varende schipper van Goes, P. DE RONDE, zijn 75sten geboortedag. Zijne dankbare vrouw, kinderen en kleinkinderen. EBEN HAËZER. Woensdag a. s. hoopt onze geliefde vader PIETER DE WIJS zijn 70sten ge boortedag te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Kloetingk, 27 Aug. 1884. Ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, de vorige week ondervonden. C. DUVEKOT en Echtgenoote. Op Dinsdag den 36 Augustus 1884, des middags te 12% uur, zal de heer W. PELLE, namens zijne principalen, aan de herberg wan wed. J. Rijk, bij 't station te Goes, publiek verkoopen 5 Barouchetten, 3 Tilbury's, 1 Chais, 1 Wagen op Riemen, 1 nieuwe Engelsche Dogkar, 2 nieuwe Hollandsche Tilbury karren voor 4 personen, 1 Til- burykar voor Ponnie's, nieuwe Kruiwagen- en Tilburytvielen en meer andere Roerende Goederen. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. Op Donderdag den 38 Augustus 1884, des morgens te 10 uren, zal de eerz. Wed. A. De Dreu, op de door haar bewoonde hofstede, aan den 's-Heer Hendrikskinderen- dijk te Qoes, publiek verkoopen: 5 Paarden oud l'/s, 6, 9, 10, 15 jaar, 1 vos Hengstveulen, 8 baat- gevende Melkkoeien, 1 vare Koe, 2 Kalfdragende Vaarzen, 3 tweejarige Runders, 5 éénjarige Runders, 1 vet Var ken, 7 Mestputloopers, 40 Hoen ders, 3 Men wagens, 2 Ameri- kaansche- en 2 gewone Ploegen, 6 ijzeren Eggen, 1 Sleepbord, 3 Sleepers, Langwagens met Ket tingen, 1 Windmolen, 1 Stroo- molen, 1 Moesmolen, 1 Karn molen, Geeselsteen en Paard, Dekkleeden, Koebak en Goot, Brandhout, Harnas, Bouw-, Mel kers- en Zoldergereedschappen, en eene partij Weihooi. VOORTS: Nadere informatiën te bekomen ten kan tore van den heer W. PELLE te Goe». in Ocetand, in «Middelblazekop", groot laatst in pacht bij P. Rijk, thans teWol- fertsdijk. Te bevragen ten kantore van den No taris PILAAR te Goes tot en met 2 Sep tember a. s.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2