1884. N°. 101. Dinsdag 26 Augustus. 71ste jaargang. Belasting op de Honden De Toelating's-examens -<7e<!£>GS<3k>C*-*- G0ESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Gedurende de kermis zei de passage met rij- en voertuigen door HET RIJFELA ARSSTRAATJE en DE STALSTRAAT alsmede over de VLASMARKT gestremd zijn. met dien verstande, wat de VLASMARKT betreft, dat deze alleen mag bereden worden van uit het Waterstraatje en de Wijngaardstraat, in rechte richting, langs de woningen der heeren A. Van Schelven en D. Hildernisse. Goes, den 23 Augustus 1884 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het eerste suppletoir-kohier van de is door den Raad in zijne vergadering van den 20 dezer vastgesteld en zal na de uitreiking van het aanslag biljet gednrende eene maand ter inzage liggen, gedu rende welken tijd de aangeslogenen hunne bezwaren op ongeregeld papier bij den Raad kannen indienen. Goes, den 23 Augustas 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. voor de inrichtingen van Middelbaar onderwijs in deze gemeente zullen dit jaar plaatshebben als volgt HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR JONGENS Donderdag 28 Augustus; MEISJESSCHOOL op op Maandag 1 September, alles aanvangende des voormiddaga te 9 uren. Goes, den 23 Augustas 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 25 Augustus 1884. Blijkens achterstaande annonce begint de heer A. Van Lier aanstaanden Donderdag zijne tooneel- voorstelüngen met bet beroemde drama van Sardou Fedora". Wij achten dit eene zeer gelukkige keuze. De Donderdagavond toch is hier in den regel nog geen avond van weiken het publiek een kermisavond maakt, waarop bet allicht stukken van wat minder ernstig genre verlangt. De Donderdagavond kan dus ditmaal geheel aan kunstgenot worden gewijd, dat niet altijd bij gelegen heid der kermis kan gesmaakt worden. Reeds de gunstige naam, dien vooral mevr. Fren- kel~~Bouwmeester zich in Fedora" heeft weten te verwerven, waarborgt ons een avond van zuiver kunst genot. En waar zij, zooals hier, omringd is van andere tooneelisten van naam, daar mogen wij verwachten dat dit kunstgenot door het ensemble-spel niet weinig verhoogd zal worden. Ons pubhek toonde zich altijd groot bewonderaar van beroemde tooneelstukken, uitgevoerd door gunstig bekende gezelschappen. Al de gegevens daarvoor zijn hier aanwezig. Wij vertrouwen dan ook, dat het deze gunstige gelegenheid niet ongebruikt zal laten voorbijgaan en daardoor bij den heer Van Lier de lust zal worden opgewekt om Goes ook buiten de kermis te bezoeken. Zaterdag had in den Wilhelmina-polder op de jachtterreinen van de vereeniging »'t Klopje" de aan gekondigde field-trial plaats, vanwege de Ned. jaeht- vereeniging «Nimrod", voor den internationalen Diana- prijs, uitgeloofd in verband met de te Amsterdam in Juni gehouden internationale hondententoonstelfing. Hoewel er twaalf honden waren ingeschreven, namen er slechts drie aan den wedstrijd deel, namelijk Tam of Braunfels, Engelsche setter, eigendom van prins Albrecht zu Solms-Braunfels, drie jaar oud, wit met zwarte stippels, en die onlangs te Amsterdam een len pr. champ, klasse behaalde; Marshal, pointer, groote soort, eveneens het eigendom van genoemden prins, vier jaar oud, wit en bruin, eu die te Amsterdam een 4en pr. kreeg; en eindelijk White, Engelsche setter, eigendom van mr. H. P. Berlage, te Amsterdam, vier jaar oud, wit met zwarte vlek op het linkeroog, en die, behalve in '84 te 's-Hage, onlangs te Amsterdam een 2en pr. champ, klasse behaalde De geringe mededinging moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat een trial te Othe (België) gehouden en die eerst op 21 Augustus was vastgesteld, tien dagen vroeger heeft plaatsgehad. Ware dit niet het geval geweest, dan zouden van Othe uit zeker meerdere honden aan den kamp hebben deelgenomen. Door het lot werd beslist, dat White rechts en Tam links zou loopen en nadat deze beide honden verschil lende velden hadden afgejaagd, besliste de jury dat White moest afvallen, zoodat na de pauze Tam en Marshal moesten loopen. De jury, bestaande uit de heeren David, uit Ant werpen; Von Plotho, uitParey a/d Elbe; G. Amand, uit Amsterdam; E. Kiderlen, uit Delftshaven; mr_ A. C. D. Pels Rijcken, uit Breda, besliste ten slotte, dat geen prijs kon worden toegekend, schoon de honden blijk hadden gegeven «first rate" te zijn en «style" van jagen te hebben. De reden van den onbevredigen- den uitslag moet dan ook hoofdzakelijk gezocht worden in het droge weder en den Oostenwind. De pointer Marshal had het best voldaan. In de pauze werd in het jachthuis een luncheon gebruikt, waar verschillende toasten werden uitge bracht, o. a. op den voorzitter van het jachtgezelschap »'t Klopje", den heer James Smith, wien ook van onze zijde een woord van dank moet worden gebracht voor het heusch onthaal aan de pers bereid en voor de bereidvaardigheid, waarmede hij «niet sport-men" op de hoogte bracht van het doel van het feest. Wolfertsdijk. Van de aan de raadsleden gezonden uitnoodiging om Zaterdagvoormiddag 10 uren de ver gadering van den Raad bijtewonen, maakten vier heeren gebruik; juist genoeg om de belangen der ge meente te kunnen behartigen. De telefoon was de voornaamste reden, waarom de vergadering belegd was ofschoon het onderwerp al menigmaal ter tafel was gebracht, liet een besluit, waarbij een kostelooze be stellingskring der telegrammen werd vastgesteld, nog steeds op zich wachten. In alle plaatsen, waar telegraaf- of telefoonverbindingen zijn, worden de telegrammen tot op een bepaalden afstand kosteloos bezorgden om nu sommige ingezetenen ook in dit voorrecht te doen deelen, is alhier ook een dergelijke kring vast gesteld. Er werd besloten een cirkel met een straal van ongeveer 400 M. rond het telefoonkantoor te trekken, zoodat als vaste punten in de uiterste grens zijn aangewezenhet einde van het Papenwegje, de hofstede »Mon plaisir" en de Oude Kaai. De gelukkige ingezetenen, die binnen dezen kring wonen, zullen nu voortaan hunne berichten ontvangen zonder dat hunne beurzen door de bezorging verlicht wordentot nutoe was voor deze telegrammen 5 ets. per stuk verschul digd. Voor de bestelling van deze berichten zal de besteller, of heter gezegd de bestelster, want Wolferts- dijk permitteert zich de luxe er eene vrouwelijke dito op na te houden, eene jaarwedde van f 15 uit de gemeentekas genieten. De Oostkerkenaren en Oud- Sabbingers, die buiten gemelden kring hunne woning hebben, zullen voor het bezorgen hunner telegrammen bestelgeld verschuldigd zijn volgens tarief en dat tarief bedraagt f 0,40 per uur. Ook hiervoor werden kringen vastgesteld en wel op en 1 uur van het kantoor verwijderd. In de vorige vergadering werd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school te Oostkerke benoemd mej. E. P. C. Van der Baan, welke voor hare aanstelling evenwel heeft bedankt. In hare plaats werd nu benoemd mej. M. Van Strien alhier; de brei en naaigrage jeugd behoeft alzoo niet bang te zijn dat zij na het eindigen der vacantie geen onderricht zal krijgen in het «inpiepen, omslaan, doorhalen, af laten glijen" enz. Over handwerken sprekende, gaf de vergadering meteen hare goedkeuring aan eene handeling van het dagelijksch bestuur, dat de sokken, mutsjes, mitsga ders de hemdrokjes, welke de schoolkinderen in vorige jaren gebreid hadden, voor f 60 had van de hand gedaan, 't Is werkelijk geen kleinigheid voor de ge- meente-financiën, dat bedoelde kunstgewrochten nog zooveel waarde bezitten, en het was daarom dan ook niet te verwonderen, dat de vergadering zich niet kon vereenigen met een voorstel, om in 't vervolg de kousen cadeau te geven aan de ijverige breistertjes, die ze vervaardigd hebben. Dat de cursus voor onderwijzers te Goes is opge heven, heeft invloed op het onderwijs dat hier ge geven wordt, want om de onderwijzers dezer ge meente in de gelegenheid te stellen dien cursus te volgen, werd alhier 's Woendagsnamiddags geen school gehouden, wat in het vervolg wel het geval zal zijn. Behalve des Zaterdags zullen er nu op iederen werk dag schooltijden gehouden worden, van 8% tot 11 uren v. m. en van 1 tot 3)4 uren n. m. wat den zomerdienst betreft en 's winters van 9 tot 11 uren v. m. en van 1 tot 3% uren n. m. De zomerdienst loopt van 1 April tot 31 October, de overige maan den worden gerekend tot den winterdienst te behooren. Wegens reparatie aan de dakgoten van de school te Oostkerke is de zomervacantie met 8 dagen ver lengd en zal alzoo duren tot 1 September aanstaande. Men meldt ons uit 's-Gravenpolder Naar aanleiding van de gewijzigde politieverorde ning is men van heden af tot en met Dinsdag 2 September a. s. verplicht door de kom der gemeente stapvoets te rijden (gedurende dien tijd is het immers kermis te Goes). Daar deze bepaling bijna onuitvoerbaar en niet in het algemeen belang wordt geacht, is veler wensch dat daarin spoedig eene verandering worde gebracht, waartoe naar men verneemt reeds stappen zijn gedaan In de afgeloopen week is geen geval van be smettelijke keelziekte te Tolen bijgekomen, te Scher- penisse evenwel 3 gevallen, onder anderen bij het hoofd der school, waardoor hij bij de opening der school, die wegens verbouwing zes weken gesloten is geweest en op Maandag 25 Aug. (heden) geopend wordt, niet tegenwoordig mag zijn. Te St. Annalaad heerscht de diarrhee in hevige mate, zoowel onder volwassenen als kinderen, van de laatsten zijn reeds eenige overledeD. Benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Anna Frisopolder J. L. Marcusse tot gezworen van den Pierssenspolder A. Seheele. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd met ingang van 6 Sept. tot burgem. van Kruininge D. P. Dominicus, secr. dier gem., en tot burgem. van Schore H. Van Koeveringe. De heer A. L. J. Goethals, prov. veearts op Noord-Beveland, standplaats Kortgene, heeft tegen 1 Oct. eervol ontslag als zoodanig gevraagd, daar hij zich als rijksveearts te Amsterdam zal vestigen. MiddCt.) Het N. v. d. D. deelt mede, dat door den hoofd ingenieur van den Waterstaat last is gegeven, de on diepte in het Noordzee-kanaal, waar de schepen vast geraakt waren, uittegraven. Naar blijkt, had men met een grondverschuiving te doen en zal de belemmering spoedig weggenomen zijn. De diepte er naast is geheel voldoende, zoodat de scheepvaart geen vertraging on dervindt. Het Centraal Bestuur van het Algemeen Neder- landsch Werklieden-verbond heeft de uitnoodiging van het Hoofdbestuur van het Ned. Verbond voor algemeen stemrecht, om deel te nemen aan een op 14 September a. s. te houden meeting te 's-Hage, van de hand gewezen. Om verschillende redenen vond het geen vrijheid, voor deze gelegenheid aftewijken van den aangenomen regel, die ismet het Werkliedenverbond, daadwerke lijk of financiëel, geen deel te nemen aan eenige buiten gewone beweging, van welken aard ook, wanneer aan het Bestuur geen deel wordt gegeven aan de regeling en organisatie ervan, en het dus geen gelegenheid heeft zoodanige maatregelen te helpen nemen, die het wel slagen ervan kunnen verzekeren, of om zich, zoo goed dit kan, te waarborgen voor gebeurlijkheden, weike het met het belang van dat Verbond, in verband met zijn beginsel, strijdig acht. Den ln September worden de lijnen, gebouwen enz. der Rotterdamsche telegraafmaatscliappij door het Rijk overgenomen voor f 25000, en zullen de kan toren te Dirksland, Brouwershaven, Hellevoetsluis, Brielle, Heenvliet, Middelharnis, Oud-Beierland en Rot terdam Rijkskantoren worden. De jaarlijksche algemeene vergadering der Ver eeniging voor Lijkverbranding zal Zaterdag, den 27sten September a. s., te Leiden gehouden worden. Naar het Vaderland verneemt, zal de Regee ring bij de terugkomst der Kamers de indiening van een ontwerp tot belasting van het kapitaal in porte feuille aankondigen. Voorts meldt genoemd blad, dat het ontwerp van wet, houdende regeling der Staatsloterij, bij den Raad van State ingekomen en het ontwerp-zegelwet gereed is. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de N. Rott. Ct. De mededeeling van het Vaderland, dat de ont worpen Staatsbegrooting met een tekort van slechts f3,000,000 zou sluiten, is ongelukkigerwijze ten eenen- male ongegrondhet tekort is niet minder dan f 14,000,000. En zulks terwijl de uit te geven f5,000,000 nieuwe muntbiljetten onder de middelen zijn opgenomen. Daar deze uitgifte niets anders is dan eene (rentelooze) leening, beloopt het tekort in werkelijkheid pl. m. f 19,000,000. Voor den aanleg der Staatsspoorwegen zijn eenige millioenen minder beschikbaar gesteld dan in de laatste jaren geschiedde het werkt loopt op zijn einde. De 30 pet. vergoeding van het rijk aan de gemeenten voor de kosten van haar lager onderwijs krachtens art. 45 der Wet, zooals dat onlangs is gewijzigd, is voor het toekomende jaar op niet minder dan anderhalf millioen gulden lager geraamd dan voor het loopeude jaar. De Indische begrooting voor 1885, de eerste, die door den nieuwen Gouverneur-Generaal is ontworpen, moet een gunstigen indruk maken. Bij geenszins over dreven raming van het kotfie-rendement is zij bijkans tot sluiting gebracht. Uit Atjeh wordt aan de Penang Times geschreven «Weder heeft eene van die wreedheden, zoo dikwijls op Atjeh voorkomende, plaats gehad. De heer Schroder, employé van de firma Huisgens Co. was op zijn terugweg met den heer Hoffmann, employé van de firma Jolles Co., van het innen van gelden op de verschillende buitenposten, toen zij aangevallen werden door een troepje Atjehers. De heer Sehröder viel overdekt met wonden en werd daarna in stukken ge houwen. De heer Hoffmann ontkwam ternauwernood, erg gewond. Hun werd f3000 ontroofd. Er loopteen bericht op Kotta Radja, dat Toekoe Oemar naar Te- nom gegaan is om den Radja te overreden, de schip breukelingen op te geven. De Radja van Tenom heeft een prijs gezet op het hoofd van den assistent-resi dent van Analaboe. Er is veel cholera en dysenterie op Tenom. Consul Kennedy zal Atjeh vooreerst nog niet verlaten. Men zegt, dat hij overgeplaatst is naar eene van de Nedeylandsche West-Indische koloniën". Drs. Maurin en Lange te Marseille,. beweren de eigenlijke mucor cholerifère gevonden te hebben en daardoor het micro-organisme, tot heden aan de aan dacht van Koch en de andere onderzoekers ontsnapt, den oorsprong der ziekte, het werkelijk organisme der besmetting te kunnen aanwijzen. Het is een plantje dat door de lucht zijne sporen verspreidt en slechts op rottende voorwerpen tot ver dere ontwikkeling en tot voortteeling kan geraken. Ontmoeten de sporen of plantjes door den wind overgebracht dergelijke rottende massa's, dan teelen zij daarop welig voort en doen eene nieuwe mucor ont staan, die zich vasthecht op het slijmvlies van het darmkanaal van den mensch en daar na 4 of 5 dagen verblijf den cholerabacillus zooals die door Koch is beschreven voortbrengt. De bacillus zelf kan de cholera niet overbrengen, daartoe is noodig dat hij bij toetreding van zuurstof der dampkringslucht op rottende massa's overgaat in de bedoelde mucor cholerifère, die dan op de boven bedoelde wijze opnieuw, als de omstandigheden gun stig zijn voor verdere ontwikkeling en kringloop, aan leiding geeft tot ontwikkeling van den cholerabacillus. De mucor kan, naar drs. Maurin en Lange beweren, in Frankrijk niet acclimatiseeren en alleen tijdelijk van buiten ingevoerd daar leven. Zoo sterven na eenigen tijd de epidemieën in Europa uit. De plant en hare sporen bieden weerstand aan de meeste en aan som mige der krachtigste ontsmettingsmiddelen. Zelfs 10 pet. zwavelzuur en zoutzuur bleken onwerkzaam te zijn om haar te dooden, of onschadelijk te maken. Voor jodium echter zijn zij zeer gevoelig. Het werkzaamste middel tot bestrijding der ziekte en ontsmetting is daarom, naar de Marseiller doctoren aangeven, het jodiumtinctuur. Ook stoom bevonden zij ter ontsmetting werkzaam te zijn. De mucor cholorifire van drs. Maurin en Lange is door dr. Vincent in teekening gebracht. Het origineel voor de «Academie de Médecine" bestemd is door prof. Derbes en Livou en door de drs. Marguilhan en Lamoureux in oogenschouw genomen, waarbij het merk waardig feit werd gestaafd, dat niettegenstaande het plantje in geest van terpentijn was gelegd, de vegetatie rustig werd voortgezet en er spoorvorming plaats had. Op die wijze zoude dus verklaard zijn wat de oor zaak is, dat, niettegenstaande de cholerabacillus bij alle lijders aan cholera voorkomt, de inentingsprocessen tot overdracht der ziekte met de bacillen niet gelukken. Deze zouden dus eerst eenen kringloop moeten vol brengen en op de rottende stoffen onder toetreding van lucht de «mucor cholerifère voort moeten brengen, die dan op zijne beurt door lucht en drinkwater over gebracht en in rotting overgaande de cholera-ziekte en de door Koch gevonden bacillen zou voortbrengen. Met belangstelling worden nadere mededeelingen omtrent deze nieuwe theorie tegemoet gezien. O.-Indië. Benoemd tot adspirant-ingenieur de heer W. Elenbaas. Rechtszaken. Vrijdag veroordeelde de arrond. rechtbank te Middelburg o. a. M. N 17 j., landmansknecht te Bie- zelinge, wegens diefstal tot 3 dagen cel. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wilhelminadorp- Gisteren nam de heer dr. J. H. Gunning JHz. afscheid van zijne gemeente, waarbij bij tot tekst had genomen het laatste vers uit Mattli. Evangelie. Na het eindigen der godsdienstoefening werd den leeraar door de gemeente toegezongen Psalm 1214. Bedankt voor het beroep naar Oudelande door ds. J. A. Sluiterman, te Voorhout. Ds. G. Klaarhamer te Montfoort heeft voor het beroep naar Middelburg bedankt. Beroepen bij de Evangelisch Luthersche gemeente aldaar ds. Groote te Deventer. Dr. Joh. Dijserinek, beroepen pred. bij de Doops gezinde gemeente te Rotterdam, heeft gisteren voor middag aldaar zijne intrede gehouden met eene leerrede naar aanleiding van Psalm 116, vers 10. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft Vrijdag hare zittingen gesloten. Een paar door haar genomen besluiten vinden hieronder nog eene plaats.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1