Goes in 1883. van burg. en weth., gedaan in overleg met den lieer inspecteur en de commissie van toezicht voor het M. O., goedgevonden dit verzoek in te willigen, met dien ver stande, dat hij in 1885 de akte A verwerve en de akte B uiterlijk in 1885 in zijn bezit zij. XII. Door burg. en weth. wordt aangeboden de begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1885, bedragende 98289,98% met een hoofde- lijken omslag van 26500 gelijk aan verleden jaar. De vergadering is daarna gesloten. (Slot.) De ruime oogst van aardappelen (het hoofdvoedsel der behoeftige volksklasse), gevoegd bij den zachten winter oefende een hoogst gunstigen invloed op den toestand der armen. De diaconie der Nederlandsch Hervormde gemeente heeft zeer beperkte middelen, zelfs zoo, dat zij niet in staat is, al de arme lidmaten der gemeente te verzorgen. Zij verwijst dan ook meerderen van dezen naar het Burgerlijk Armbestuur. Er bestaat echter een goede samenwerking tusschen de verschillende armbesturen ten opzichte van de armenverzorging. Ofschoon de wijziging der armwet betrekkelijk het restitutiestelsel hier niet van invloed was, mag zij in het algemeen weldadig genoemd worden, daar de kosten thans gedragen worden door het bestuur, dat de verzorging op zich neemt. Gratis onderwijs vanwege de gemeente en werk- schaffing door het Burgerlijk Armbestuur ook aan valide armen van andere instellingen van weldadigheid zijn de voorname middelen, waardoor getracht wordt de armoede te verminderen en te lenigen. Op 31 December 1883 bestonden er twee instellingen van weldadigheid door of vanwege de gemeente beheerd of gesubsidieerd, t. w. het Burgerlijk Arm bestuur, met het daaronder behoorende Weeshuis en het Gasthuis, zijnde proveniers-, bestedelingen- en ziekenhnis. Onder de instellingen ter voorkoming van armoede kunnen gebracht wordende spaarbank, die een on derdeel uitmaakt van de coöperatieve voorschotveree- niging, de bank van leening en de zieken- en begrafenisbus der vereeniging van werklieden. De toestand van den landbouw was over het afgeloopen jaar in vergelijking met het vorige, wat de gewassen dooreengenomen betreft, gunstiger, wat het vee aangaat onveranderd, en voor den landbouwer in het algemeen voordeeliger te noemen. Het weder was bij de grondbewerking en zaaiing der wintergewassen zeer nat, doch bij de bewerking en zaaiing der zomergewassen goed. De slakken veroorzaakten nog al nadeel, vooral aan wintertarwe en rogge, en wel het meest aan die, welke na paardenboonen was gezaaid. Overigens ver toonde zich ook weer de gewone aardappelziekte, vooral in de vroegste soorten. Door voortzetting van delfwerken, in verband met de oprichting van een stoomgemaal, bij de uitwaterings sluis van den polder Breede Watering bewesten lerseke" te Kattendijke, werd verbetering aangebracht in den watertoestand. Voor het eerst werden in de gemeente sjalotten verbouwd, doch door den lagen prijs met minder goeden uitslag, wat het financiëele betreft. Volgens de ter markt gehouden aanteekeningen waren de gemiddelde prijzen per hectoliter Tarwe f9 a f 11Rogge f 4 a 8 Gerst f 5 a f 7 Haver f3,50 a f5,50; Paarden- en Duivenboonen f6,50 af9; Erwten f7 a f 12; Stamboonen f 8 a 115 Aardappelen f 1,75 a f3; Boter per kilo fl a f 1,50 Eieren per 100 stuks f 3 a f 7. De aanvoer ter markt is niet op te geven, daar de koop en verkoop aldaar op monster geschiedt. De handel leverde geene bijzonderheden, der ver melding waardig, op. In de maand November werden 3 veemarkten gehouden. Aan de lijn waren13 Nov. 295 stuks hoornvee, 19 schapen, 1 geit; 20 Nov. 219 stuks hoornvee, 5 schapen 1 geit; 27 Nov, 109 stuks hoornvee, 5 schapen. De handel in vee was het geheele jaar en bijzonder op de Novembermarkten vrij levendig. Het grootste gedeelte van het verkochte vee werd naar Noord-Brabant en België vervoerd. Daarentegen had invoer plaats van Noord-Hollandsche stieren voor de fokkerij. Er is hier een provinciale veearts gevestigd dhr. E. L. Van Mervennée. Tuinbouw en bloemisterij worden hier slechts op kleine schaal uitgeoefend. Bloem- en bolkweekerijen zijn hier niet. De bloemen en bollen worden in den regel van elders ontboden. De warmoezerijen verkeeren in gunstigen toestand. De opbrengst der boomgaarden was vrij gunstig. Bosschen worden hier niet aangetroffen. De houtteelt was middelmatig. Het werkhout bleef goed in prijs. Riet- en biezenland is hier niet. Woeste heiden worden hier niet gevonden. De fabrieken, die volgens den patentlegger op 31 December 1883 alhier bestonden, waren de volgende Eene bierbrouwerij, tevens azijnmakerij met 6 knechts. Eene gasfabriek met 1 directeur, 1 fitter, 1 helper, 2 stokers, 1 hulpstoker en 3 lantaarnopstekers, Twee koren-, tevens pelmolens, elk met 2 knechts, Eene meelfabriek, die geheel vernieuwd werd en waarbij in het voorjaar van 1884 nog groote berg plaatsen gebouwd werden. Zij heeft een machine van 80 paardenkracht, 20 werklieden boven 15 jaar en 1 chef-meunier. Twee meestoven, elk met een toestel van 7 paar denkracht, die echter niet gewerkt hebben en waarvan een, genaamd «De Liefde", in 1884 voor afbraak is verkocht. Een zaagmolen met 4 knechts. Een stoomhoutzagerij met eene Machine van 4 paar denkracht en 14 knechts. Een scheepstimmerwerf, alleen voor herstellingen, met 3 knechts. Een schoen- en laarzenfabriek met eene machine van 4 paardenkracht en 20 knechts. In den loop desjaars werd vergunning verleend tot oprichting van: eene verzamelplaats van lompen en het uitbreiden der huidenzouterij aan M. Van der Reit; een broodbakkerij aan P. Freisberg; een slachterij aan Jan Zegers, en eene loods tot berging en blussching van hydraulische waterkalk aan L. Laban en P. Dronkers. De visscherij is hier geen tak van handel of nijverheid. Arbeiders houden zich daarmede bezig voor eigen levensbehoeften en verkoop langs de huizen. De handel ter koopmansbeurs was vrij levendig, doch de binnenlandsche handel is overigens van geen groot belang, terwijl de buitenlandsche handel zich bepaalt tot den invoer van granen, hout en steenkolen en den uitvoer van granen. De meelfabriek der firma Wed. J. H. C. Kakebeeke Gz. heeft hierin het grootste aandeel. Ten gerieve van hare onderneming werd haar vergund rails te leggen in de openbare straat van af hare fabriek naar de haven vóór de Hoogere Burger school, waar haar tevens een gedeelte tot los- en laadplaats is aangewezen. Door die aanwijzing verviel dat gedeelte als los- en ligplaats van boomen. Om in dit gemis te voorzien, hebben B. en W. den Raad vooi gesteld en werd door dezen goedgevonden, hun te machtigen, de kortelings gemaakte los- en ligplaats aan de Westzijde der haven te ver- grooten en de haven aldaar over eene groote lengte uittediepen. De kosten van dit werk hebben bedragen 1476,26* en zijn gedekt door de storting van een gedeelte fondkapitaal der bank van leening, dat voor de administratie niet noodig was, in de kas der ge meente. De los- en ligplaats voor boomen voldoet thans aan de behoefte. In de alhier gevestigde middelen van vervoer te water is geene verandering gekomen. Die middelen zijn, be halve de stoomboot-onderneming «Admiraal de Ruyter II", eenige zeilvaartuigen, die in geregelde beurt varen, zonder daarom de vrije vaart te belemmeren. De wagendienst van M. Schrijver tusschen Iloede- kenskerke en Goes werd gestaakt. Overigens zijn geene veranderingen bekend geworden. Er zijn alhier gevestigd een correspondentschap le klasse van de Nederlandsche bank, een correspondent schap der Amsterdamsche Credietvereeniging, eene Coöperatieve voorschotvereeniging en Agent- of corres pondentschappen der voornaamste verzekeringsmaat schappijen. Commissiën voor het exaraineeren van varenslieden voor landverhuizers enz. zijn hier niet. De broodzetting is reeds voor jaren afgeschaft en proefbakkerijen worden niet gehouden. Gemengde Berichten. Tengevolge van de ijverige nasporingen van den brigade-kommandant J. Ekkebus alhier is het dezen mogen gelukken de onlangs ten nadeele van den tapijt handelaar R. ontvreemde tapijten te ontdekken. Gisteravond is de voortvluchtige J. G. Den B., als verdacht van den diefstalhier ter stede aange houden door den Rijksveldwachter F. Aarts en den onbezoldigden rijksveldwachter P. Okkee, beiden alhier wonende. De verdachte werd gisteravond voorloopig in het huis van arrest overgebracht en heden naar Middelburg vervoerd. St-Annaland Tijdens het tarwemennen in den Joanna Maria-polderviel Maandageen jongen van den wagen, welke daarop over zijn been reed, met dat gevolg dat hij naar huis moest worden ge bracht, terwijl jl. Zondag een jongen bij het zwemmen aan den kleinen Nol in de diepte wegzonk, doch door zijn broeder, die gekleed bij hem sprong, werd gered. Rilland-Batli. In de laatste weken komen hier ver scheidene gevallen van diarrhee voor. De ziekte heerscht als 't ware epidemisch. Deels tengevolge van slecht drinkwater, deels van de onreinheid der vaten, waarin het water bewaard wordt, heerscht de ziekte vooral bij de polderjongens in ,den Zimmermanpolder. Som mige gevallen dragen het karakter van cholerine. Tot dusver, dank de spoedige hulp, zijn alle lijders weldra hersteld. Alleen een paar kinderen zijn aan de ziekte overleden. Te Bergen-op-Zoom zijn Ansjovis opgekocht tegen ƒ200 per ton. Te Grootegast is een familie van Noord-Amerika teruggekeerd, na al haar bezittingen verloren te hebben. Te Eernewoude is, in navolging van groote steden, dezer dagen een huis, voor 4 jaren nieuw gebouwd ingestort. De werklieden van een chocoladefabriek te Weesp hebben op een uitstapje een Gooischen maaltijd gehou den te Valkenveen. Er werden drie mud aardappelen, 900 eieren en ettelijke exemplaren van de traditioneele Gooische pannekoek verorberd. Het gezelschap bestond uit 168 personen. Een van de antilopen der Amsterdamsche Dier gaarde wierp eenige jaren geleden een jong van het vrouwelijk geslacht. Het kind groeide onder moeders hoede »als een kool". En zie, een dezer dagen werd de oude antiloop grootmoeder. Op het interessante oogenblik was zij het, die tegelijk de rol van sage femme en van baker vervulde. In die laatste betrek king vooral had zij de «handen" vol, want de hulpelooze kleine was zeer hongerig en de kraamvrouw was te zwak om het kind te zogen. Zij lekte en koesterde beiden, meer dan van haar tong was te vergen en toen zij eindelijk wie weet met hoeveel smartge voel den zuigeling toeliet tot hare borst, trad de Directie der Diergaarde tusschenbeiden en nam de verpleging op zich. Het kind zal het nu wel halen maar nog altoos eischt het teedere zorg en de kraamvrouw is nog zoo zwak. Als nu 's nachts de kleine wat lastig is en het gevaar dieigt, dat de moeder in haar verkwikkenden slaap zal worden gestoord, waakt Grootje over beiden, koestert en lekt zij de lieve kleine en dan weer haar dochter, alsof ze haar zeggen wilde: «slaap gerust; ik waak Hbl De Amsterdamsche Diergaarde is verrijkt met een prachtigen Numidischen leeuw, afkomstig uit den Thiergarten te Dresdenzoomede een Sumatraanschen oeran-oetan. Een huisknecht in het hotel »Indie" te Amster dam wist sedert eenigen tijd, door losmaking van de scharnieren, het hek van den wijnkelder open te maken en daaruit van den besten wijn te nemen. De schade van het ontvreemde wordt op ongeveer vier honderd gulden begroot. Door zich tegenover een anderen bediende op het feit te beroemen, was hij zelf oorzaak, dat de brutale diefstal ontdekt werd. Jl. Zondag heeft de heer J. Samplonius van Vianen, nadat hem dit, zooals we reeds meldden, de vorige week door de rijkspolitie was belet, aan den Wierdijk weder godsdienstoefening gehouden in de open lucht. Men schatte het aantal hoorders op ruim tachtig. Terwijl vader naar de kerk, moeder naar Kevelaer, en het tiental kinderen alleen te huis was, ontstond er Zondagochtend te Hoeven brand in het karhuis van den landbouwer J. L. Weldra deelden de vlammen zich mede aan de bouwmanswoning, die in weinig tijds, met den zich daarin bevindenden oogst, eene prooi van het vuur werd. Een tweetal varkens en een aantal konijnen kwamen om. Door gebrek aan water viel aan blusschen niet te denken. De humoristische confessioneel of confessioneele humorist, die bij advertentie in de Standaard ge zocht werd voor de redactie van een geestig blaadje, ie, zpoals wij verwachtten, zoo spoedig niet te vinden. Althans eene tweede oproeping is nu gedaan, maar daarbij is de taak nader omschreven. «Het blaadje moet zich plaatsen op het standpunt van ons program" Wij beginnen te gelooven aan Piet Van Os redi- vivus, die de redactie van den Standaard er in heeft laten loopen, gelijk hij voorheen de redactie van de Nieuwe Goessche Courant mystificeerde door zijne onvergetelijke dolhuis-poezie, welke de redacteur ter goeder trouw als gedichten van een streng geloovige opnam. ArnhCt.) De burgemeester van Erfurt heeft een maatregel genomen, die, zegt het N. v. d. D., ook op menige andere plaats niet ongepast zou zijn. Naar aanleiding van verscheidene klachten over de onzuivere manier, waarop in sommige koffiehuizen de glazen omgespoeld, of liever in het verontreinigde water nog vuiler ge maakt worden, heeft hij in een bekendmaking de houders van dergelijke inrichtingen tot groote reinheid in dit opzicht aangemaand. En bij het toezicht op dit algemeen belang roept hij de hulp in van het publiek, dat hij verzoekt, hem aangifte te doen van de koffie- en bierhuizen, waar de zuiverheid van het spoelen te wenschen overlaat. De goederentrein van Liers liep Zondagavond te Luik op den personentrein van Eindhoven. Vijf per sonen werden zwaar en vele reizigers licht gekwetst. De oorzaak was, dat het afstandssein op «veilig" was gezet, terwijl de reizigers aan het uitstappen waren. De soldaat van het kol. werfdepot L. B. die sedert 31 Mei jl. gedeserteerd is, heeft zich te Ter- neuzen vrijwillig bij de militaire autoriteit aangemeld, en is naar zijn garnizoen teruggezonden, om voor den krijgsraad terecht te staan. 4 Vrijdag werden aan de Munt te Utrecht ver kocht 119,500 kilogram oude centen, waarvoor werd ingeschreven voor een gemiddeld bedrag van f62,11 per 100 Kg. Te Venloo had Maandag een metselaar werkzaam aan het metselwerk van het electrisch licht, het ongeluk onder den rangeerenden trein der KeulenMindener Maatschappij te geraken, waardoor hij zoo gekwetst werd, dat hij overleed. De vorige week is te Almeloo wegens het uit geven van valsch geld aangehouden een bankwerker bij de Holl. IJ zeren spoorwegmaatschappij te Haarlem. Hij is gevankelijk naar Haarlem overgebracht. Door de politie is in zijne woning in beslag genomen eene houten kist, o. a. inhoudende twee vormen van een rijksdaalder, twee dito van een gulden, een stuk lood waarop een vorm was gedrukt van een gulden, twee staven nieuw metaal en eenig smidsgereedschap. Naar het Leidsch Dagbl. uit vertrouwbare bron verneemt, heeft zich bij de dd. schutterij te Leiden het zonderlinge feit voorgedaan, dat de onderofficieren, na door den waarnemenden commandant, namens het Officieren-schietgezelschap der Haagsche schutterij, te Z'jn uitgenoodigd tot deelneming aan den algemeenen schietwedstrijd te 's-Hage, van 11 tot 15 Aug. jl., feitelijk geen deel aan dien wedstrijd hadden kunnen nemen, wanneer zij niet uit eigen middelen voor wapens en ammunitie hadden gezorgd, daar hun deze door den waarnemenden commandant werden geweigerd, omdat zij zich met hun verzoek om een en ander niet onmiddellijk tot hem, maar wel volgens militair voor schrift tot den adjudant-onderofficier hadden gewend. Tijdens het Congres te Versailles had een mar e/tand de vinswiens wijnhuis 3 a 400 pas van de Congreszaal is gelegen, op zijn deur het volgend biljet gehangen D'ici on entend le bruit du Congres. Laatste en telegraphische berichten. Hanswcerd. Hedenvoormiddag zonk bij de «Vonde lingen" een Ned. Rijnschip met een lading krijt van Gent naar Keulen bestemd. De equipage en een weinig van den inventaris zijn gered. Middelburg. Volgens kennisgeving van den Com missaris des Konings in Zeeland, in dato van 18 dezer, is de opening der jacht op klein wild, met uitzonde ring van die op fazantenbepaald op Maandag 1 Sept. 1884; voorts is bepaald dat de jacht op fazanten zal worden geopend op Woensdag 15 October 1884, en dat de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Vlissingen. Het Bremer stoomschip «Leander", in ballast van Gent naar Engeland, kwam hedenmorgen op de reede van Ter-Neuzen in aanvaring met het uit zee komend Italiaansch barkschip «Celestina". Eerstgenoemd schip kreeg belangrijke schade aan stuur boordzij en is hier binnengekomen om bij de Maat schappij «de Schelde" te repareeren. Laatstgenoemde bark is direct naar hare bestemmings plaats Antwerpen doorgevaren. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 20 Augustus 1884. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 1 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uurMaastricht 0.5 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half eengeen verandering. Barometerstand te Utrecht om halfeen: 761.8 m.M. Er is sedert Maandag weinig verschil in de atmos- pheer boven Europa gekomenhet weder wordt be- heerscht door locale invloeden. Verwachtingonweder. 316e Staatsloterij, 2e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 19 Augustus, 2e lijst No. 9675 f 1500. Nos. G093 en 13413, elk f1000. Nos. 7208, 15095 en 16407, elk f400. Nos. 1227, 3217,10090,11693,14044 en 18879, elk flOO. Trekking van Woensdag 20 Augustus 3e lijst. No. 5161 f 1500, Nos. 14006 f 400. Nos. J3366, 15673 elk f200. Nos. 2824, 14559, 17103, 18615 elk 1100. Politie. De Commissaris van Politie brengt ter kennis, dat het geoorloofd is op de door den heer Burgemeester aangewezen plaats in de haven alhier te zwemmen of te baden, terwijl tegen degenen die buiten de aan gewezen plaats zich bevinden, proces-verbaal zal worden opgemaakt. Burgerlijke Stand Goes van 18 tot 20 Augustus 1884. Geboren den 19, Cornelis, z. v. Mavinus Kloet en Adriana Johanna Kloosterman. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information, 21 Aug. "Waarde, afbraak, "De Vos. 22 Borsele, verpachting gronden, Borselepolder. 26 Goes, rijtuigen, Pelle. 26 f Middelharnis, verp. vischpl. Ontv. registr. 26 Goes, paarden en hitten, Pelle. 27 Wemeldinge, afbraak enz., De Vos. 28 Goes, inspan, Pelle. Marktberichten. GOES, 19 Augustus 1884. De aanvoer was iets ruimer dan vorige week en waren alle artikelen niet dan tot verlangde prijzen volgens noteering te plaatsen. Nieuwe TARWE per hectoliter 7,50 a f 7,75 Jarige TARWE 7,50 a 8,25 ROGGE 6,— a 625 WINTERGERST 5,40 a 5,60 ZOMERGERST 5,— a HAVER 999 a BLAUWE ERWTEN 9,— a 9,50 PAARDENBOONEN r a W1NTER-KOOLZAAD per 9,50 a - 10,— KARWEIZAAD - a BOTER per K. G. (Ned.<8) 1,50 a 1,75 EIEREN per 100 stuks 3,80 a 4, ROTTERDAM, 18 Augustus 1884. Tarwe. Jarige Inlandsche met voldoenden toevoer in flauwe stemming, en 30 cent lager moeilijk te ver- koopen. Zeeuwsche de beste f8,20 a f8,70, mindere f7 a f 8, op de wicht f 9,50 a f 10,40 per 100 kilo naarqua- liteit. Van nieuwe was een ruime toevoer ter markt, meestal van puike en goede qualmaar waaronder ook veel van mindere voorkwam, ook daarvoor was de koop lust niet groot en is aanmerkelijk lager afgegeven. De beste van f8,50 a f8,90, begin Beurs voor enkele par tijtjes daarboven, goede van f8 a f8,40, mindere f 7 a f 7,99, per 100 kilo f 9,80 a f 10,50 naar qualiteit. Rogge. Nieuwe Inlandsche 20 cents lager, Zeeuw sche ae beste f 6,50, f 6,85, vnor den zaai nog daar boven, mindere van f6,80 tot f6,40. Gerst. Winter in de puike soorten onveranderd, mindere 20 cents lager. Zeeuwsche de beste f5,40 a f5,60, mindere f4,75 a f5,30, per 100 kilo f8,25, f8,40, f8,50 a f8,75 Zomer als voren, de beste f 5,20 a f5,40, mindere f4,75 a f5,10. Haver weinig gevraagd, 10 cents lager. De beste f 4,40 a f 4,90, mindere f3,30 a f 4,30. Boekweit. N.-Brabantsche f 195 per 2100 kilo. Van Paarden-, Duiven-, Bruine- en Witte B o o n e n komt weinig voor. Blauwe Erwten waren tot vorige prijzen weder goed te plaatsen van f 9,25 a f 9,75, mindere f9 en daaronder. Nieuwe Schokkers nog niet getoond. Van Koolzaad begint de toevoer sterk te ver minderen, en werd er van daag weinig aangeboden, dat tot vorige prijzen van 48 tot 52 langzaam van de hand ging Hennepzaad bij kleinigheden van f 11,50 a f 12,50 Kanariezaad flauw als voren. Het beste f8,50 a f 9, minder f 7 a f 8,40, per 100 kilo f 10 a f 12,75 naar qual. Meeibericht. Overzicht 18 Augustus. Er ging bijna niets om en werd tot lagere prijzen aangeboden, zonder kooplust, op tb wekken. Heden bleef de stemming dezelfde met weinig omzet. Aardappelen. Westlandsehe zand- f2,60af3, dito klei- fl,60 a fl,80. Champions f 1,60 a f 1,75, alles per heet. De aanvoer overtreft de vraag. Zeeuwsche eieren f4,— a f4,10 de 1O0 stuks. Meekrap onveranderd. ROTTERDAM, 19 Augustus 1884. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 1393 runderen, 228 vette-en graskalveren, 11 nuchtere kalveren, 1202 schapen of lammeren, 303 varkens, 79 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen lste qual. 84 c„ 2de qual. 70 c., 3de qual. 49 c., kalv. lste qual. 90 c.,2de qual'. 70 c., schapen 90 c., alles per kilo. De prijzen van het magere vee bleven onveranderd. De aanvoer van weivarkens was weer minder dan gepasseerden marktdag, de prijzen zijn hooger. Men besteedde voor goede qualiteit 48 a 54 cent per kilo. Voor Londen geen aanvoer. De prijzen der boter waren beden als volgtle qual. f 56, 2e qual. f62, 3e qual. f48, per kilo 75 a 55

Goessche Courant | 1884 | | pagina 3