Evenals in andere gemeenten komen er alhier ook nog al gevallen voor van diarrhee, zoowel bij vol wassenen als kleinen, waarvan onder de laatsten een paar met doodelijken afloop. De gouden bruiloften zijn hier als 't ware aan de orde van den dag. In dit jaar zijn er reeds vier voorgekomen. Een der echtparen, dat dit den len dezer maand mocht vieren, heeft een broeder die 56 jaar, en een die 50 jaar gehuwd is, terwijl zijn zuster het volgende jaar dit laatste hoopt te beleven. Wor den zij in 't leven gespaard, dan gedenkt een ander echtpaar in October van dit jaar zijne GOjarige echt- vereeniging. Kortgene. Heden had alhier een treffend ongeluk plaats. Drie kermisreizigers waren gaan zwemmen; een hunner, de 19jarige zoon van den carrousselhouder B. uit B9rgen-op-Zoom, waagde zich te ver in de haven, met het noodlottig gevolg dat hij jammerlijk verdronk. De ouders zijn radeloos. Men schrijft ons uit WolfertsdijkDe nieuwe kerk voor de Chr. Ger. gemeente alhier is bijna vol tooid zij is net en flink gebouwd en strekt den aan nemer, den heer Maliepaard te Vlissingen, en den opzichter, den heer Dronkers te Kapelle, tot eer. Onder het ameublement bemerkt men een nieuwen kansel of preekstoel met toebehooren, geheel bewerkt door den heer C. Nieuwenhuize, geboortig van Nisse, thans timmermansbaas over bedoeld kerkgebouw. Het munt uit door netheid en eenvoudigheid. Ellewoutsdljk. De werkzaamheden aan het uitdiepen der sluiskom blijven maar tegenspoed ondervinden. Zondag bleek de tijdelijke afsluiting van het binnenwater op nieuw te zijn doorgebroken. Wanneer geen flinke maatregelen doel treffen, zullen ze wel September schrij ven voor het werk gereed is. Middelburg. Zatermiddag omstreeks haltvijf heeft de vrijwilliger O. in de kazerne alhier getracht zich met een geweerkogel van het leven te berooven. De kogel ging door het rechtersleutelbeen en kwam in den zolder terecht. Een der officieren van gezondheid was spoedig ter plaatse en legde het eerste verband, waarna O. onmiddellijk naar het hospitaal werd vervoerd. Hij was wegens slecht gedrag van het instructie bataljon te Kampen naar hier overgeplaatst. De nood lottige daad van dezen 18-jarige moet toegeschreven worden aan tegenzin in den dienst. Een heer te. Zwolle, die Donderdag in het hu welijk zou treden, heeft daaraan geen gevolg kuunen geven, aangezien zijn bruid Woensdagavond uit haar woonplaats Ommen was verdwenen en hem berichtte dat zij zich te Zutfen bevond en van het huwelijk afzag. Een spoorwegarbeider bij het station Dedems- vaart, bezig zijnde de locomotief van den van Zwolle komenden trein los te haken, werd tusschen eenige nog voortgaande waggons zoodanig bekneld, dat hij na eenige oogenblikken overleed. In het begin der vorige maand vervoegde zich, naar de Zw. Cf. mededeelt, bij een kassiersfirma te Zwolle een net gekleed heer, die opgaf C. Dechan- tillou te heeten. Hij had een bedrag van p. m. f 1000 aan bankpapier bij zich en wenschte daarvan een paar honderd gulden voor vreemde munt te wisselen en het overige, f 880, bij die firma te deponeeren. Men voldeed aan zijn verzoek en hoorde niets van hem vóór het einde dier maand. Hij schreef toen uit Maasstricht dat hij de recu voor het gedeponeerde geld verloren had en verzocht de firma thans een stuk te stellen, dat door hem geteekend, haar van alle verplichtingen jegens hem zou ontslaan. Hij verzocht dat stuk te zenden poste restante Antwerpen. De bedoelde firma begon toen de zaak te wantrouwen en gaf van het gebeurde kennis aan den commissaris van politie te Zwolle. Deze schreef onmiddellijk aan den hoofdcommissaris van politie te Antwerpen, die bedoelden persoon op het postkantoor liet opwachten, waar bij werd gearresteerd, omdat het toen bleek, dat hij achtereenvolgens drie verschillende namen had aan- genamen en niemand anders was dan C. C. De Koek, winkelier te Arnhem, onlangs gefailleerd. Van Arnhem uit is bevel tot gevangenneming tegen hem uitgevaar digd, wegens bij het faillissement gepleegde fraude. Door de commissie uit het departement tot Nut van 't algemeen, voor het onderhoud van het standbeeld van Michiel Adr. de Ruyter, is besloten om, overeen komstig het voorstel, door dr. Johs. Dyserinck gedaan, een gedenksteen te doen plaatsen in de Nieuwe Sociëteit tegenover het Beursplein te Vlissingen, waar nog in het begin dezer eeuw het huis stond, waarin Neerlands grootste zeeheld werd geboren. Te 's Gravenhage is gistermiddag een moord ge pleegd. Zekere R., houder van een draaimolen, heeft in een woordentwist aan den sjouwer S. zulk eene verwonding aan den hals toegebracht, dat het slacht- offer na Weinige oogenblikken is bezweken. Ook aan een tweede persoon bracht de woesteling een gevaarlijke wonde aan 't gelaat toe. De dader werd voorloopig naar een politiebureau gebracht, terwijl de gewonde naar 't gasthuis is vervoerd. Uit Tessel wordt aan het Hblad. gemeldEene der onzekerste en moeilijkste bedrijven is gewis dat, hetwelk door onze kloeke visschers wordt uitgeoefend. Langs de kustlijn der Zuiderzee en op de eilanden wonen tal van visschers, die vaak rèeds op tien- en twaalf jarigen leeftijd mee moeten öm de gevaren der zee te trotseeren. Onder de visschers treft men ouden van dagen aan. Waarom ze nog varen? Het antwoord ligt voor hen, die geen onbekenden op visschersdorpen zijn, voor de hand. Het heilig zmoeten" is er de redén van. Het visschersbedrijf levert slechts een zeer matig bestaan op; er is geen kans dat de visschersman zich rijk vischt. Heeft hij al eens voordeelige weken, daar komen tijden waarin geen cent verdiend wordt. En nu mocht hij tot heden nog ongehinderd zijne netten in zee uitwerpen. Helaasde nood der schatkist schijnt ook het zeer matig bestaan van eene talrijke klasse onzer maatschappij te bedreigen. Eerst zijn de gronden voer oester- en mosselenteelt nabij Wieringen verpachtnu ia, naar we vernemen, »de Meep" weer voor verpachting afgebakend. Zoo komt van liever lede het vischwater ter beschikking Van een enkele en zal de visscher, wil hij nog iets voor zijn gezin winnen, genoodzaakt zijn voor de pachters van het vischwater te visschen. Sober, uiterst sober, zal dan zijn bestaan zijn, veel soberder dan het nu reeds is. De winst zal dan in de zakken der pachters vloeien en armoede het deel worden van die wakkere mannen, die, al leven ze thans ook zuinig met hunne meestal talrijke gezinnen, toch hun eigen brood verdienen. Een jongen te 's-Gravenhage had de aardigheid eene dienstbode de glazenspuit uit de handen te nemen. De meid, die zich het toestel niet afhandig liet maken, kwam bij het rukken in aanraking met de pijp, welke haar in het oog drong, zoodat zij waarschijnlijk voor altijd aan éen kant van haar gezichtsvermogen be roofd zal zijn. Bij het stellen van een vaarstoel, op de derde verdieping van de Westersuikerraffinaderij te Amster dam, is de machinist door een trekgat gevallen en aan de gevolgen overleden. In een logement te Amsterdam is de eigenares Donderdagavond met messteken vrij ernstig verwond door den broeder van haar overleden man, gewezen koopvaardijmatroos. Door tijdig ontzet uit de handen van den aanvaller, die naar hij zeide, haar wilde dooden, werd eene ernstige misdaad voorkomen. De toestand der vrouw is niet zorgwekkend. De dader bevindt zich reeds in hechtenis; - Twee knechts aan de Gasfabriek te Groningen verschenen Donderdagochtend niet als gewoonlijk aan de fabriek. Daar zij den vorigen middag waren ge gaan naar het Stadhuis, ten einde in het turfhok een lek te repareeren, en niemand hen dien middag en des morgens liad opgemerkt, stelde de knecht van het Stadhuis met een anderen gasfittersknecht een onder zoek in het turfhok inze namen tot dat doel een lantaarn mede. Pas in het hok zijnde, had daar een hevige gasontploffing plaats, tengevolge waarvan de knecht en de gasfitter in 't aangezicht en aan de handen met brandwonden weiden overdekt, en een groot aantal glasruiten in het Raadhuis werden ver brijzeld. Drie brandweermannen en een politieagent, die nu de vermisten wilden opzoeken, werden zoodanig door gaslucht bedwelmd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroependie er gelukkig in slaagde, hen in het leven te behouden. Eindelijk vond men in het turfhok de lijken der beide mannen, die tengevolge vau het gas vermoedelijk reeds Woensdagnamiddag waren bezweken. Te Zeerijp is een vrouw het slachtoffer geworden van haar onvoorzichtigheid om met een hond door weilanden te loopen. De koeien stormden op den hond los, deze verschuilde zich achter zijn meesteres en de vrouw werd toen door het woedende vee half dood getrapt en gestooten. Voor een tapperij in een onzer havensteden ston den dezer dagen vele sjouwers en varenslieden druk te praten, verhaalt het Rott. Nbl. Toen de kastelein een koopman nieuwe haring zag venten, riep hij den man achteraf en verzocht hem in stilte, om, voor zijne rekening, aan al die mannen een harihg te geven. De koopman voldeed gretig aan het verzoek en deelde de haring uit met de woorden Hier, vrienden, eerst mag je ze proeven en dan kan je ze morgen koopen". Het hartig beetje werd gaarne aangenomen en terstond gebruikt. Geen kwartier daarna werden alle haringeters door een ergen dorst gekweld, zoodat de een na den ander de herberg in- wipte om een glas bier te drinken. 's Avonds had de kastelein viermaal zooveel bier verkocht als op andere dagen en lachte in zijn vuist over zijn welgelukte speculatie. De dienstbode eener trouwlustige weduwe te Amsterdam heeft op verregaande hoogst strafbare wijze de lichtgeloovigheid harer meesteres verschalkt. Door een reeks minnebrieven, welke zij zelf schreef, bracht zij het weeuwtje in kennis met een denkbeeldig zie kelijk jongman, bezorgde dezen vijf maanden achtereen iederen dag het door de weduwe met de meeste zorg voor den zieke gereed gemaakte middageten, wist door allerlei listige kunstgrepen een telkens vuriger door hare meesteres verlangde samenkomst met den zieken jongeling te voorkomen en ziende, dat zulks langer onmogelijk was, speelde zij de weduwe des minnaars laatsten brief in handen, houdende het noodlottig be richt, dat hij onverhoopt naar Amerika vertrokken was. Toen moest de dienstbode een langdurig verhoor ondergaan, en daarbij bekende zij, dat alles slechts huichelspel was en zij zelf over het voor den gewaanden minnaar bestemde middageten bad beschikt, door het dagelijks te verkoopen. Een bestuurder van een kar, gevuld met lampen glazen, kwam onlangs in een der drukste straten van Londen in botsing meteen rijtuig, zoodat helgrootste gedeelte van de breekbare waar verbrijzeld op de steenen terecht kwam. De bestuurder stónd tamelijk' bedremmeld te kijken, toen een oude heer op hem toetrad met de woordenArme man, dat is een groote schade voor je, geef me je hoed dan zal ik wel een vergoeding voor je krijgen, en het hoofddeksel nemende wierp hij daar een shilling in en ging bi] de verzamelde omstanders rond. Menigeen, door medelijden bewogen, wierp wat geld daarbij en de oude heer had spoedig een aardig sommetje bijeen, dat hij den voerman ter hand stelde. Deze, het dankbaar aannemende, zei zachtjes tegen een naast hem staande kennis Is 't geen slimmert die oude, hij is mijn patroon!" Te Kasan is een kruitfabriek gesprongen5 aangrenzende gebouwen werden vernield. 10 personen kwamen om. Het vangen van kikvorschen is in Canada een bepaalde tak van industrie geworden. Wanneer het seizoen er is, worden eenige jongens naar de waterpoelen bij Barrie, in Ontario, gezonden, om kikvorschen te vangen. Te Barrie worden de pooten afgesneden, de beestjes gevild en naar Detroit, Chicago en andere groote Amerikaansche steden gezonden, Waar bijzonder veel vraag er naar is voor hötels en restauraties Volgens de Price Current van Cincinnati werden in den vorigen winter voor pekelen, worstmaken, spek- snijden enz/5,403,046 varkens geslacht. Het doorsnee gewicht was 251.44 Am. pond per stuk. In Tennessee heeft een bende gemaskerde per sonen een aanval gedaan op een huis, waarin de Mor monen bijeenkwamen; twee hunner werden gedood en een aantal gewond. De rest ontsnapte in de bosschen. Te Buenos-Ayres is een pachter overleden, die 60 millioen frs. nalaat. Een geheele straat in de stad behoorde hem en hij had 152,000 koeien en 400,000 schapen. Re weddingschap met den ezel. Ik woonde zoo verhaalt iemand den vorigen herfst op een landgoed niet ver van Kingston op het eiland Jamaica. Toen ik eens op het heetst van den dag, op een sopha uitgestrekt, de courant las, hoorde ik onder mijn venster iemand met luider stemme twisten. Nieuws gierig stond ik op en keek naar buiten, waar ik een neger in levendig gesprek zag staan met een beladen ezel- »Zoo, dus je wilt niet verder gaan? Ben je werkelijk van plan hier te blijven staan? Nu'tis goed, maar ik wed met je om een »bit" dat ik je wel verder krijgl Neem je dat aan? pas op dan!" Na deze woorden pakte de neger het dier bij den staart en begon dezen met alle kracht om te draaien. Dadelijk zette de ezel bet op een loopen. Ik was nieuwsgierig wat de neger met zijne weddenschap in den zin had sbit" is namelijk een in Jamaica inheemsch muntstuk, ongeveer'ter waarde van vier stuivers. »Gij hebt uwe weddenschaji gewonnen," riep ik den man toe, »maar wie betaald nu »bit" »0, dat doet de ezel! Mijn meester heeftmij een »bit" meegegeven om te Kingstown voeder voor den ezel te koopen, maar nu krijgt hij niets en behoud ik het geld Een Schotsch zonderling, Lord Lauderdale, werd dezer dagen, terwijl hij uit rijden was, evenals zijn paard door den bliksem doodelijk getroffen. Hemzel- ven trof de vonk in het voorhoofd en schoot langs de borst en beide beenen naar omlaag. Zijn horloge en ketting waren tot eene klomp samengesmolten. Noemde men den overledene een zonderling, dan was dit niet zonder reden. Eens bleef hij jaren lang spoorloos verdwenenniemand wist waar hij gebleven was tot het eindelijk uitkwam dat hij al dien tijd als portier was werkzaam geweest aan het goederen station te Exeter. Een reisavontuur. Een ziekelijk heer en diens vrpuw hadden een bed genomen in een slaapwagen vqn een spoortrein; tegen middernacht ontwaakte de zieke onder hevige pijn in den rug en verzocht hij zijne vrouw om hem spoedig een mosterdpleister ge reed te maken. De dame doet wat haar gevraagd is eii loopt daarna naar het ander eind van den wagen, om de pleister bij 't lamplicht te verwarmen, opdat ziji goed zal trekken. Op den terugweg naar den zieken echtgenoot komt de kleine vrouw ongelukkig bij het verkeerde bed, waarin een dikke wijnhandelaar rust. Bffel schuift zij de gordijnen weg, slaat de dekens op eii flapde pleister zit op den rug van den reiziger. Op hetzelfde oogenblik roept de zieke uit zijn kooi; Maar Marie, waar blijft gij dan toch?" Nu eerst be merkte de arme vrouw hare vreeselijke vergissingin eenpaar stappen is zij bij het bed van haren echt genoot en fluistert hem het ongeval in 't oor. Ondanks zijn pijn -barst deze in een schaterlach uit en lacht zoodanig, totdat hij zijn pijn vergeten heeft. Het is een oogenblik doodstil; daar hoort men in het bed van den wijnhandelaar luide vloeken en smartkreten; Menschen, help mij! wat zit daar op mijn rug? De hemel zij mij genadig? O! wat brandt dat! Water! Vuur! Au! O wee! mijn rug! Het bed brandtHemel en aarde! Breng water! Mijn rng! enz. enz. Het verder verloop van de geschiedenis zij den lezer zelf ter onthulling overgelaten. De Japansche verlakkunst gaat snel achteruit. De boom, welke het lak voortbrengt, wordt meer en meer zeldzaam. Eertijds werd de aanplant van die boomsoort door de wet beschermd, elke familie van voorname afkomst was verplicht 100 dier boomen aan te plantende middelklasse 70 en de volksklasse 40. Deze wet is vervallen geraakt, en daar er geen aanplanten meer plaats heeft, is het lak aanmerke lijk in prijs gestegen. Het plan is nu tot rijpheid gekomen, zegt the Industrial News van New-York, om een spoorweg over Pike's Peak te leggen, zooals nog wel nergens in de wereld bestaat. Hij zal 2000 voet hooger moe ten worden dan de beroemde lijn van Lima en Oriva in Peru, die reeds 12,220 voet boven de zee uitsteekt. Natuurlijk zijn aan de onderneming groote technische bezwaren verbonden doch in 18 maanden, meent men, zal het reuzenwerk gereed zijn. Dè 30 mijlen rail zullen een aaneenschakeling zijn vair samengestelde krom mingen met nergens meer dan 300 voet vlakke lijn Krommingen van 40 graden zullen er verscheiden wezen en éen van 43 graden, die drie vierden van een cirkel beschrijft. De snelheid van den trein zal zijn 15 (Engelsche) mijlen per uur; de kosten van den weg worden geraamd op 12000 tot 15000 dol lars per mijl. - Men krijgt een denkbeeld van den omvang der zeehonden-industrie op de ijsschollen van New-Found- land, wanneer men weet dat er jaarlijks van deze om hun olie en pels zoo gewaardeerde dieren verbazende aantallen gevangen worden. De jacht op deze dieren is geregeld bij de wet. Zeilschepen mogen de haven van St. John verlaten op 1 Maart, maar de stoomjagers niet vóór den 10 Maart. In het vorig seizoen werden 450.000 zeehonden of zeekalven buit gemaakt. De jacht begon in 1763 met een gering aantal zoogenaamde seal punts; maar reeds in 1783 waren ervan 25 tot 30 schooners in de vaartin 1815 bedroeg de vangst meer dan 140.000 stuks, en in 1830 550.000. In i860 begon men voor het eerst stoomers te gebrui ken zij waren vijf in getalmaar daarbij kwamen 177 zeilschepen. Thans zijn er van 25 tot 30 groote stoomjachten in de vaart, die werk verschaffen aan 300 man. Laatste en telegraphische berichten. Brnssel, 18 Aug. Als de schoolwet wordt aange nomen, zullen de liberalen een monster-optocht houden. Sent, 18 Aug. De Clericalen Weigeren het verbod om op heden eene demonstratie te houden te erkennen. Parijs, 18 Aug. Gisteren hebben de Fransche troe pen de citadel van Hué bezet en den Koning met groote plechtigheid gekroond. Londen, 18 Aug. Een brief van Gordon (Khartoem 20 Juli) meldt dat het in de stad rustig is. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 18 Augustus 1884. Van een gebied van Imogen of lagen druk valt niets te bespeuren. Wij zullen ons dus juist tusschen beide in bevinden. Verwachting: onweder. Uit het bovenstaande volgt, dat wij niets omtrent den wind kunnen mededeelen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kloetinge. Bij de publieke verkooping van boom vruchten, op jl. Vrijdagavond alhier gehouden, was de gemiddelde opbrengst per HL. 4 a f 5 aan den boom. Vrijdag is ten raadhuize te Middelburg aanbe steed het maken van 8800 M,. winterkrammat aan de beide dijken der voormalige Middelburgsche haven. Minste inschrijver was de heer P. Verburg te Ko- lijnsplaat, voor 1079. 316e Staatsloterij, 2e kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Baandag 18 Augustus. Ie lijst. No. 11518 f20000. No. 3008 f 5000. Nos. 11655 en 15525 elk f1000. No. 2697 f401), Nos. 7187 en 8743 elk f200. Nos 6331, 8578, 13435, 20140 eu 20396 elk f100. Uitlotingen. De volledige uitslag van de 30ste trekking op 15 Aug. jl. der 3 pets. Amsterdamsche loten 1874 is als volgt Getrokken zijn 51 seriën805, 847, 861, 909, 1232, 1305, 1511, 1979, 2264, 3164, 3439, 3794, 4097, 5022, 5341, 5518, 5804, 5940, 7208, 7344, 8686, 9882, 10544, 11445, 11614, 11641, 11833, 12167, 12210, 12380, 12410, 12791, 12931,12933,12958, 12962 13377, 13633, 13899, 15187,15333,15356, 15440, 16367, 16896, 16913, 17056,17127,17318, 18831, 18859. Prijzen tot 500; Serie 12380 no. 3 f 100,000, s. 12791 no. 2 1000, s. 16896 no. 9 500, s. 18859 no. 9 500. De volgende nommers met ƒ200: Serie 805 no. 1, s. 805 no. 4, s. 1305 no. 1, s. 1511 no. 8, s. 5341 no. 7, s. 12410 no. 9, s. 13377 no. 1, s. 15356 no. 3, s. 17127 no. 4. De volgende nommers met 150: Serie 861 no. 1, s. 1511 no. 2, s. 3164 no. 5, s. 5518 nö. 9, s. 8686 no. 10, s. 12410 no. 2, s. 12933 no. 2, s. 12933 no. 4, s. 15440 no. 9, s. 17056 no. 8, s. 17127 no. 3, s. 18859 no. 3. De overige, in bovenstaande seriën vervatte, nom mers met 100; aflosbaar 2 Januari 1884. Burgerlijke Stand Goes van 14 tot 18 Augustus 1884. Eerste huwelijksafkondiging den 17, van Cor nells Dignus Van den Bussche (van Rotterdam, vroeger Ter-Neuzen), 30 j., jm., en Maria Philippina Van de Poel (van Middelburg, vroeger Goes) 39 j., jd.en van Huibert Boer (van Goes) 21 j., jm., en Anna Cornelia Buker, 22 jjd., (van Amsterdam). Geboren: den 18, Willem Jan, z. v. JacobTorbijn en Hester Van BroekWillem, z. v. Jan Felius en Jacomina Van Schaik. Overleden: den 14, Carolus Cornu, 94 j., weduw naar van Isabella Willaert; den 16, Pieternella Elisa beth, 21 j., d. v. Cornells Jacobus Clement en wijlen Johanna Biere; den 17, Jacoba Cornelia, 13 m.,d. v. Gornelis Constand Dalebout en Sara Dalebout; Simon, 2 m., z. v. Willem Duvekot en Cornelia De Schipper den 18, Beitha Catharina Francisca Maria, 3 m., d. v. Franz Heinrich Kosters en Catharina Brigada Muller. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. ïnfonnatiën« 21 Aug. Waarde, afbraak, De Vos. 22 Borsele, verpachting gronden, Borselepolder. 26 Goes, rijtuigen, Pelle. 26 w Middelharnis, verp. vischpl. Ontv. registr. 28 Goes, inspan, Pelle. Marktberichten. ROTTERDAM, 18 Augustus 1884. Jarige en nieuwe Tarwe werden ruim aangebo den, doch 50 cents lager niet geheel opgeruimd Rogge 25 cents lager; Haver 10 cents lager. Buitenlandsche flauw Meel onveranderd. Nieuwe TARWE7,50 a 9, Jarige TARWE- 7,25 z - 8,75 Nieuwe ROGGE- 6,- 6,80 Nieuwe WINTERGERST - 5,— z - 5,75 ZOMERGERST- 4,75 z - 5,50 Korte HAVER- 3,75 z - 4,60 Lange - 4,- 4,90 Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 9,50 - 10,40 PAARDENBOONEN DUIVENBOONEN ERWTEN- 8,50 - 9,50 Nieuwe SCHOKKERS 9,50 - 14, BRUINE BOONEN WITTE KANARIEZAAD 8,— - 9,—

Goessche Courant | 1884 | | pagina 3