1884. N°. 96. Donderdag 14 Augustus. 71sle jaargang. SCHIETBAAN GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. Ü6 prijs der gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Aan de heeren dokter A. ISEBREE MOENS, W. A. DE LAAT DE KANTER en I. D. FRANSEN VAN DE PUTTE is vergunning verleend tot het oprichten eener voor Plaubert-buksgewoon pistool en revolver op het Ravelijn achter den Brouwersgang. Goes, den ld Augustus 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 13 Augustus 1884. In de Haagsche correspondentie van de Zulph. Ct. komt het volgende voor: »Uit vertrouwbare bron verneem ik, dat de toezeg ging van den Minister Heemskerk om de grondwets herziening voorloopig tot art. 198 te beperken, wel degelijk ia verband staat met 's Konings min gunstigen gezondheidstoestand. Wel-is-waar heeft de badkuur een goede werking gehad, maar Z. M. is toch nog lijdende en vooral met het oog op 's Konings hoogen leeftijd zijn de geneesheeren niet gerust. 't Is wel jammer, dat de Regeering dit herzienings wetje niet tegelijkertijd met de Regentschapswet aan hangig heeft kunnen maken, want het is nu te vreezen, dat deze wet een belemmering zal worden voor de andere parlementaire werkzaamheden. Op de aanne ming moet een ontbinding volgen, en hoe zal het met de begrootingen gaan, indien er juist in de maanden October en November geen Volksvertegenwoordiging is In de Tweede Kamer scheen men onlangs van mee ning, dat wijziging uitsluitend van art. 198 een zeer eenvoudige zaak is, die wel geen tegenstand zou vinden, maar ik voor mij ben niet zoo optimistisch gestemd. Onmiddellijk doet zich de quaestie voor: Moet het geheele artikel worden geschrapt of moet de bepaling, dat er gedurende een regentschap in de erfopvolging geen verandering mag worden gebracht, behonden blijven Het laatste schijnt de meening van den Minister Heemskerk, en voor die meening is zeker veel te zeggen; maar daar staat tegenover, dat naar het gevoelen van vele bevoegde beoordeelaars wijziging en verduidelijking van de bepalingen betreffende de erfopvolging juist thans boven alles noodzakelijk is. Het is dus nog niet eene zoo eenvoudige quaestie als het oppervlakkig wel lijkt." Uit een bericht, 'twelk door ons in 't vorig nummer uit het Vad. werd overgenomen, zou men moeten afleiden, dat onder het in bewerking zijnde ontwerp eener nieuwe notaris-wet, 'twelk, vóór aan de Staten-Generaal te worden aangeboden, aan 't Hoofd bestuur van de Broederschap der Notarissen zal worden toegezonden, het Regeermpsontwerp moest worden verstaan. Dat is echter het geval niet zegt het Daqbl. Aan de Broederschap der Notarissen en wellicht aan andere kringen zal worden medegedeeld 't ont- werp-Sannes, zooals dat, in overleg met de heeren Moll en Bodaan, is gerevideerd. De Regeering heeft de zaak nog niet ter hand genomen en zal daartoe eerst overgaan, nadat over het gerevideerd ontwerp de critiek van deskundigen zal zijn gehoord. Bij den schietwedstrijd tusschen schutterijen te 's-Hage werd de 4e prijs, bronz. medaille, uitgeloofd door het rijk, behaald door de dd. schutt. van Mid delburg, met 24 tr., 78 p., onder commando van kapitein J. M. Boone, terwijl gisteren op de vaste baan de 4e premie is tendeel gevallen aan den heer Den Doop van Middelburg met 53 punten, welk aantal ook door hem is behaald op de baan voor deelnemers aan de korpswedstrijden. Benoemd bij de dd. schutterij te Viissingen tot 2den luit. H. W. J. Callenfels. Bath. In plaats van C. Dronkers, wien als water waarnemer aan de peilschaal alhier ontslag is ver leend, zijn als zoodanig door den Waterstaat aan gesteld de 2 alhier gestationeerde Rijksambtenaren (commiezen te water) op eene bezoldiging van 150 's jaars. 's-Heer Arendskcrke. In de raadsvergadering van 9 dezer werd herbenoemd tot lid van het algemeen armbestuur van 's-Heer Hendrikskinderen dhr. M. L. Brandt, en benoemd het dubbeltal voor de periodieke aftreding als zetters, welk dubbeltal bestaat uit dhrn. H. Minnaard, N. H. Van Breda, M. De Back en G. Engelaar. Ierseke. Tengevolge der periodieke aftreding van de heeren P. Sandee Sr. en Anth. Van der Burght als zetters voor 's Rijks belastingen, is door den gemeente raad ter benoeming eene opgave opgemaakt, waarop zijn geplaatst als no. 4 P. Sandee Sr. (aftredend lid), als no. 2 P. Sandee Jr., als no. 3 Ch. Oostdijk en als no. 4 L. Laban. Aan de Universiteit te Freiburg is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de officier van gez. bij het O.-I. leger E. Brandts, met proefschriftBei trage zur Entwicklungsgeschichte der Gehirnrinde". Voor het tijdvak van den drukken oesterhandei van 1 Sept. tot en met 31 Maart a. s., wordt op het Rijkstelegraafkantoor te Ierseke de doorloopende dagdienst met beperkten Zondagsdienst ingevoerd. Het kantoor zal dan open zijn op werkdagen, van 7% u. voor- tot 9 u. nam., op Zon- en feestdagen, van 8 tot 9 u. voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 9 n. nam.* De afdeeling Ie district van het «Beetwortel- suikerfabrikanten-bond in Nederland", bevattende de Zeeuwsche eilanden, heeft besloten 15 controleurs aan te stellen, die gedurende de aanstaande campagne belast zullen worden de wegers en agenten bij het ontvangen der beetwortelen te controleeren, ten einde de kwade practijken, die zoo menigvuldig bij het in ontvangst nemen der bieten plaats hebben, te weren. Dit besluit werd door een achttiental fabrikanten genomen. De controleurs zullen over bet district worden ge plaatst als volgt: 4 op het eiland Tolen, 5 op Zuid- Beveland, I op Noord-Beveland, 3 op Duiveland, 1 op Walcheren en 1 op St. Filipsland. MiddCt.) Zaterdagavond nam de burgemeester van Scher- penisse, de heer baron Van Heemstra, een hartelijk afscheid van den gemeenteraad en eenige genoodigden. Ter eere van het honderdjarig bestaan der Maat schappij tot Nut van het Algemeen had de afdeeling Amsterdam het voornemen aan de afgevaardigden ter algemeene vergadering dit jaar een feestelijke ontvangst te bereiden. Daartoe was men Maandagavond te acht uren saamgekomen in het Paviljoen in het Vondels park, dat op nette wijze was versierd. Aan de over zijde van het water was een tempel opgericht, gekroond met het portret van den stichter der Maatschappij Jan Nieuwenhuyzen. Naast de gewone gasverlichting was eene illuminatie aangebracht van driekleurige lampions, terwijl ook de tempel was verlicht. Toen op het terras de vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur, de heer wethouder Driessen, met zijn ambtgenoot den heer Ankersmit, had plaats genomen met het Hoofdbestuur der Maatschappij en verdere autoriteiten, werd het woord genomen door den heer rar. W. H. K. Mouthaan, vice-president der Amsterdam- sche afdeeling. Hij wees erop, dat men aan den voor avond stond van het eeuwfeest eener Maatschappij, die, na honderd jaar te hebben bestaan, nog in geen enkel opzicht is verouderd, die integendeel nog altijd vooraan staat waar het geldt het publiek belang te behartigen en, bij voortduring met frissche jeugd getooid, de edele kampioen blijft van den vooruitgang. De waardeering van dat feit gaf het departement aanleiding, het Hoofd bestuur en de afgevaardigden te dezer plaatse bijeen te roepenteneinde hun het welkom toeteroepen. Spreker bracht daarna in het bijzonder hulde aan het Hoofdbestuur, de Maatschappij en aan het Gemeente bestuur van Amsterdam, waarbij hij deed uitkomen, op welk eene uitstekende wijze de burgemeester van Amsterdam, thans door den heer Driessen vertegen woordigd, op zijne beurt een kampioen is voor den vooruitgang. Terwijl hij ten slotte zijne beste wenschen uitsprak voor het welslagen der tweedaagsche feesten, besloot hij met een »Lang leve de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen!" Luide toejuichingen volgden, terwijl de kapel van Sonnemann fanfares aanhief. Diezelfde kapel bracht ver volgens een uitgebreid program ten gehoore. Gisteren werd de algemeene vergadering geopend met eene korte rede van den voorzitter van het Hoofd bestuur, den heer Böhringer, waarna het jaarverslag werd uitgebracht. Hieruit bleek, dat het aantal depar tementen met twee was verminderd, terwijl ook het getal leden was teruggegaan, dat thans bedraagt 435 eereleden en 17002 betalende leden en begunstigers. De financiëele toestand kan gunstig genoemd worden, in zooverre dat tot verzilvering van kapitaal niet behoefde te worden overgegaan, doch met het oog op de groote en klimmende behoeften, die de Maatschappij te bevredigen heeft, werd de wensch geuit, dat de geldmiddelen daaraan evenredig mogen toenemen. Voor de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen is thans toegezegd 8268,05 aan giften en 45,600 aan aandeelen in de rentelooze geldleening, zoodat ongeveer de helft van het benoodigde bedrag nog slechts aanwezig mag heeten. Het huis te Edam was nog niet verbouwd, omdat de vastgestelde som ontoereikend was gebleken, terwijl omtrent de reorganisatie der bewaarschool te Monniken dam nog geen uitkomst was verkregen, wegens gemis aan overeenstemming tusschen het Hoofdbestuur en de afdeeling. Er werd ten behoeve van het kunst-industrie-museum te Utrecht een subsidie van (3000 verleend, terwijl na een zorgvuldig onderzoek en voorshands voor den tijd van één jaar, zes beurzen van f 300 's jaars toege kend werden aan minvermogende doch veelbelovende jongelieden, die aan de rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdam in het vak hunner keuze wenschten te worden opgeleid. Op grond van het rapport, door den dlvecleur der school uitgebracht, zijn thans de toelagen voor al de genoemden verlengd, terwijl eene nieuwe oproeping is gedaan voor de vier beurzen, waarover het hoofdbestuur alsnog te beschikken had. De wetsherziening zal ter gelegenheid van de alge meene vergadering moeten worden voorbereid door aanwijzing van de departementen, wier vertegenwoor digers in de daarvoor bestemde commissie die herziening ter hand zullen nemen. De commissie voor het nazien der rekening bracht rapport uit, dat tot goedkeuring dier rekening over 1883/84 concludeerde, sluitende met een kassaldo van ƒ1226 64. Eveneens concludeerde zij tot goedkeuring van de begrooting over 1884/85, sluitende in ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van 50,214 64. Aan de orde kwam de quaestie van den Volksalmanak. Middelburg stelde als motie van orde voor dat de vraag, of de uitgave van den Volksalmanak zal worden voortgezet, gestaakt of in gewijzigden vorm geconti nueerd, zal worden aangehouden tot aan de volgende algemeene vergadering, als wanneer van zelf de wets herziening aan de orde komt. De vergadering vereenigde zich hiermede bij accla matie. Middelerwijl zal de Almanak dit jaar blijven voortbestaan. Het voorstel van het Hoofdbestuur tot aanvaarding van het lidmaatschap der Ned. pensioenvereeniging van werklieden en tot deelneming in het waarborg fonds en in de administratiekosten (het laatste voor 10 jaren) van het werkliedenfonds werd bij acclamatie aangenomen. Ten opzichte van het verleenen van subsidie aan vereenigingen, die het uitbesteden van schipperskin deren geldelijk steunen, werd hot voorstel van het Hoofdbestuur, om daarvoor gedurende vijf jaren 500 uittetrekken, aangenomen. Monnikendam stelde voor om de aan dat departe ment ten vorige jare toegestane 2500 voor de inrich ting eener nieuwe bewaarschool te blijven verleenen, met afwijking van het door het hoofdbestuur gestelde beding, dat moet worden gezorgd voor goed onderwij zend personeel, iets wat de financiëele krachten van het departement te boven zou gaan. De financiëele commissie adviseerde natuurlijk dat bet ongerijmd ware gelden voor een bewaarschool toe te staan, indien het onderwijzend personeel ongeschikt is. Kan het departement daarin niet voorzien, dan adviseert de commissie het hoofdbestuur te machtigen, met de subsidie te gaan tot een maximum van vier duizend gulden. Dienovereenkomstig werd door de vergadering bij acclamatie besloten. Edam stelde voor ƒ1350 meer dan vroeger beschik baar te stellen voor de verbouwing van het hnis van Nieuwenhuyzen te Edam. De financiëele commissie stelde voor ter wille van liet prestige der Maatschappij hierin te berusten, alhoewel het te betreuren valt dat het departement indertijd ten aanzien van de kosten minder juiste voorstellingen deed. De vergadering vereenigde zich hiermede bij accla matie. Eveneens bij acclamatie werd besloten, dat de in de bibliotheek der Maatschappij aanwezige schoolboeken en verdere werken, die uit een historisch opvoedkundig oogpunt waarde hebben, ten geschenke worden aange boden aan het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, ter plaatsing in zijne paedagogische bibliotheek. De voorstellen van de departementen van 's-Graven- moer en Houtrijk en Polanen, betreffende het beschik baar stellen van eene jaarlijksche som tot het doen optreden van sprekers in de verschillende departementen, werden aan het hoofdbestuur verzonden, ten einde nader te worden onderzocht en zoo noodig een punt van nadere overweging uit te maken op de volgende algemeene vergadering. Het voorstel Eindhoven om de bemoeiingen der Maatschappij ook uit te strekken tot de Koloniën werd aangenomen, evenals een besluit om 8200 van het kapitaal der Maatschappij te verzilveren, waarna de vergadering werd gesloten. Des avonds had de eerste zanguitvoering plaats in het Paleis van Volksvlijt. De zaal was overvol en de uitvoering van de gelegenheidscantate van den heer D. De Lange (gedicht van den heer J. De Vries), zoowel als van Mendelssohn's I.obgesang voldeden uit stekend. Den heer De Lange werd namens het koor een zilveren krans aangeboden. Eerstdaags zal een aanvang worden gemaakt, om door een duiker den toestand te onderzoeken van het «Oude Hoofd", een der twee gewichtigste verdedigings werken van den oever van het calamiteuse waterschap Walsoorden. De grootste diepten op korte afstanden uit de laagwateriijn zijn oorzaak, dat hier moeilijk flinke onderzeesche verdediging kan worden aangebracht op de aanmerkelijke steilten van den oever. Het onder zoek moet dienen, om eenige meerdere zekerheid om trent den toestand te verkrijgen. Men schrijft in de N. R. Ct. uit ViissingenDe sedert geruimen tijd hier loopende geruchten aangaande het bouwen van een aanzienlijk Badhotel krijgen van lieverlede grootere eenheid en zekerheid. De zekerheid bestaat althans nu reeds, dat het hoofd van ons Ge meentebestuur en de gemachtigden van de Maatschappij tot exploitatie van gronden het in alie opzichten eens zijn geworden over de grondslagen eener overeenkomst, waarvan de voorloopige onderteekening heeft plaats gehad, behoudens de nadere goedkeuring van de we- derzijdsche belanghebbenden. Wanneer de te verwach ten volkomen samenwerking dezer corporatiën tot stand zal zijn gekomen, is voor onze stad het stichten eener inrichting te wachten, die voor de toekomst de schoonste vruchten kan afwerpen. Men zegt, dat het in het plan der Maatschappij tot Expl. van gronden zou liggen, zich met eenige solide firma's in betrekking te stellen aangaande den bouw van het Badhotel, ten einde bij de waarschijnlijke goedkeuring der overeenkomst ten spoedigste met den bouw te kunnen aanvangen, en er zouden reeds aan biedingen uit België daarvoor zijn ingekomen. De overeenkomst, die voorloopig is gesloten, betreft verschillende zaken, als den aanleg van straten, die nende tot toegangdoch in de voornaamste plaats den bouw van het Badhotel, waarvan de plannen in be handeling zijn. Datgene, wat wij van het bouwplan hebben gezien, geeft ons de overtuiging, dat er alle kans bestaat, dat op het prachtige duin nabij het tegenwoordige badhuis een hotel zal verrijzen, hetwelk in alle opzichten zal voldoen Het gebouw zal eene lengte van 155 M. hebben, en behalve tal van logeerkamers, zal het flinke concert-, lees-, biljart- en restauratiezalen bevatten. Bij den bouw zal er op gerekend worden, dat er, zoo- noodig, eene aanzienlijke uitbreiding aan de inrichting kan worden gegeven, waarvoor de noodige duinopper vlakte reeds dadelijk beschikbaar zal zijn. Bij de platte- grond-teekening wordt eene machinekamer opgemerkt, die tot verschillende oogmerken zal worden aange wend, alsook voornamelijk tot het verkrijgen van eene electriscbe verlichting, daar het buizennet der gasfa briek zich niet aan die zijde der stad bevindt, en be zwaren voor den aanleg daarvan schijnen te bestaan. De Maatschappij der expl. van gronden meent op den steun en de medewerking van alle ingezetenen te mogen rekenen, ten einde de exploitatie mogelijk te maken en te doen slagen. De aansporing daartoe zal ongetwijfeld den grootsten steun bij de burgerij vinden, wegens de groote voordeelen, die zij zelve daardoor zal kunnen genieten, waartoe vooral ook behoort de aanzienlijke waarde-vermeerdering hunner onroerende goederen, die het gevolg zal zijn van den aauleg. Pi of. C. P. Hofstede de Groot, hoogleeraar aan de Universiteit te Groningen, die onlangs plotseling door een hevig zenuwtoeval getroffen en ten deele verlamd werd, is Maandag overleden. Ten bewijze dat chinine reeds lang geleden als middel tegen cholera werd beschouwd, deelt men het volgende mede aan het Dagbl. In 1864 heerschte op het eiland Onrust genoemde ziekte in hevige mate. Het flottilje-vaartuig «Delfzijl" kwam er in timmering; en toen werd op voorschrift van den dokter aan boord van het vaartuig als voor behoedmiddel voorgeschreven, aan de equipage eiken morgen een extra oorlam (5 centiliter jenever) met chinine uittereiken ook het jonge volk, d. i. beneden de 18 jaren, anders nog niet in de termen voor het rantsoen jenever vallende, was in den maatregel be grepen. De verstrekking geschiedde onder toezicht van den dokter zeiven, ter voorkoming dat iemand zich aan het gebruik mocht onttrekken. Uit Halifax wordt van den 10 Aug. geseind.dat de passagiers van de verongelukte «Amsterdam" per spoor naar hun bestemmingsplaats zijn vertrokken. Naar de Amst. verneemt, is zoowel op het casco als op de vrachtpenningen der «Nisero" de geheele verzekerde som afgedaan. Reeds vroeger is medege deeld, dat de assurantie van de lading was uitbetaald. In de vierde jaarvergadering van het Ned. werk liedenverbond «Patrimonium" gisteren te Leiden ge houden, is o. a. tot eerelid benoemd jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman te 's-Gravenhage. De opbrengst van 's Rijks middelen was in Juli jl. f9,974634,96%, tegen f7,744717,61 in Juli 1883 en een raming van f8,745495,75. Sedert 1 Jan. bedroeg de opbrengst f 57,537398,97% tegen f56,972011,77% in 1883 en een raming van f61,218470,25. O.-Indië. Overgeplaatst van Poerwokerto naar Poer- bolingo (res. Banjoemas) de opzichter 2e kl. A. Le gerstee. Geplaatst te Batavia de ben. tijdel. verif. 5e kl. W, De Blinde,

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1