renten en fortuin Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Weerkundige Waarnemingen. a!» Burgerlijke Stand Goes Politie Liefdadigheid. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Marktberichten. vrouwen en meisjes emmers, koperen kannen en ander vaatwerk uit de naburige woningen aangebracht en weldra werd er van alle kanten water genoeg aange voerd om de hooimijt te blusschen, zocrdat weldra het gevaar voor het derde huis was geweken. De twee andere gebouwen liet men aan hun lot over en zij brandden dan ook totaal nit. De brand is vermoedelijk ontstaan door de onvoor zichtigheid van de kinderendie bezig waren een varkenspot" te koken. De woning en de inboedel van L. waren verzekerd, maar veel te laag. Inboedel en oogst zijn totaal ver loren, benevens 125 aan geld. Een veulen en vier varkens werden gered. Wij hebben zegt de N. It. Qt. herhaaldelijk gewezen op den grooten vooruitgang, dien het uit- scbenken van het bier in den laatsten tijd ook hier te lande heeft gemaakt door de aanwendi ng van het vloei bare koolzuur, in plaats van dampkringslucht. Nietenkel de hoedanigheid van het bier wordt daardoor beter, en he' houdt zich langer goed, maar ook vervalt alle omslag verbonden aan de aanwending van de gewone bierpom- pen. Nu het vloeibare koolzuur in sterke ijzeren cylinders in den handel gebracht wordt, is het verzadigen van bier (men zou uit wijn op gelijke wijze hier even goed »champagner" kunnen maken, als men dat elders doet) met koolzuurgas al doodeenvoudig geworden: men heeft slechts eene kraan te openen en te sluiten. Bij ons levert de firma Beins, te Groningen, haar vloeibaar koolzuur in cylinders aan vele bierbottelaars geregeld af. Maar nu heeft dr. Raydt, te Hanover (een concur rent van Beins, in Duitschland) zich gehaast, in het Brohldal eene fabriek van vloeibaar koolzuur te vesti gen, nu dezer dagen bekend werd, dat aldaar het gas vormig koolzuur in groote hoeveelheid en geheel zuiver uit de aarde stroomt. Door middel van eene krachtige stoom-compressie pomp wordt het natuurlijke koolzuur gas tot vloeibaar koolzuur samengeperst. De Berlijnsche politie heeft thans officieus te ken nen gegeven, waarom zij zoo streng jegens de Russen te werk gaat. Volgens die mededeeling is er reeds lang geklaagd over zwendelarijen en bedriegerijen, waaraan vele Russen zich aldaar schuldig maken. Zoo is er bijv. menigeen, die te Berlijn als koopman woont en in Rusland een eigen zaak heeft, maar in Duitschland handel drijft op naam zijner vrouw, die met de kinderen in Rusland blijft wonen, terwijl hij zich daardoor in staat ziet gesteld en van die gelegenheid ook ruim gebruik maakt om vele ingezetenen door verkeerde hande lingen te benadeelen. Ook zijn er velen, die louter van zwendelarij leven en wier schuldeischers nooit be taling knnnen krijgen. En zoo zijn er nog eene menigte ergerlijke feiten aan 't licht gekomen, waarin de politie aanleiding heeft gevonden om maatregelen te nemen. De zaak komt dus hierop neder, dat de termijn voor het verblijf in de stad alleen wordt gehandhaafd ten opzichte van dezulken, die men er wegens de genoemde redenen liever wil missen, terwijl diegenen, op welke niets valt aan te merken en die zich voorzien van het vereischte document, gecontrasigneerd door een Duitschen consul in Rusland, ook verder op allewel- willendheid kunnen rekenen. Nader verneemt men, dat niemand bij den brand te Athene is omgekomen, maar velen werden gewond. Men onderzoekt de oorzaak; de schade is niet zoo groot als men eerst opgaf. Nog geen vijf dagen is de wet op de echtschei ding in Frankrijk afgekondigd, of het getal aanvragen om te scheiden is reeds tot 1583 gestegen. De wet schijnt dus wel in een langgevoelde behoefte te voorzien. Te Cork is bericht ontvangen van een agrarischen moord, bedreven bij Mitchelstown. Het slachtoffer had een hoeve gepacht, waaruit de eigenaar was gezet en was in hooge mate impopulairhij was met eenige vrienden van een begrafenis naar huis gegaan. Men vond zijn lijk vreeselijk toegetakeld op den weg. De Engelsche Regeering vroeg bij het Lagerhuis 2735 pd. st. aan voor kosten, gemaakt bij de begrafenis van den hertog van Albany. Labouchère stelde voor dien post met 2700 pd. st. te verminderen en zeide, dat dergelijke aanvragen de koninkl. familie deden dalen in de openbare meening. Het Huis verwierp het voorstel met 60 tegen 23 stemmen. Men maakt tegenwoordig voorwerpen van dage lij ksch gebruik en van weelde van allerlei aard zooals broches, oorknoppen enz. van aardappelvezels, die bij de bereiding van aardappelmeel achterblijven. Eerst wordt, door verwarming tot 75 a 80° en flinke menging, een dikvloeibare stijfselachtige massa gevormd, die dan in den verlangden vörm wordt geperst. De Mexicaansche Regeering heeft besloten in 1892 een wereldtentoonstelling te houden voor het 4e eeuwfeest van de ontdekking van Amerika. Bij die gelegenheid zou een gedenkteeken worden opgericht, waarvoor bijdragen van alle landen zouden worden gevraagd. Naar men verneemt, heeft een Engelschman, de heer Flinders Petrie, een belangrijke vondst gedaan te Tanis, in Beneden-Egypte. Hij heeft daar de over blijfselen gevonden van een standbeeld van koning Ramses, den bekenden vervolger der Israëlieten en den vader van den Pharao, onder wiens bestuur de Israëlieten uit Egygte zijn uitgeweken. Volgens de berekening van den heer Flinders Petrie, moet het standbeeld meer dan 100 en met het voetstuk 115 Engelsche voeten hoog geweest zijn. Sebastopol is op het einde van de vorige maand zwaar geteisterd door een orkaan, gepaard met een stortvloed, waarbij 12 personen omkwamen en een schade van eenige honderdduizenden roebels werd veroorzaakt. In welke mate de Siberische pest sommige Rus sische gouvernementen teistert, kan blijken uit het feit, dat in 't gouvernement Tomsk gedurende de eerste 6 maanden van dit jaar ongeveer 60,000 stuks vee omgekomen zijn. Op sommige plaatsen gaat de ziekte ook op menschen over, en vertoont bij dezen de ziekte dan eene hooge sterfteverhouding. Uit Koch's onderzoekingen blijkt, dat boven alle andere stoffen, die in de practijk in aanmerking kunnen komen om den cholera-bacillus onschadelijk te maken, uitmuntenquinine en inzonderheid sublimaat. Van alle andere stoffen zijn zoo groote hoeveelheden noodig, dat ze het lichaam van den lijder zouden schaden. In een spinnerij te Rijssel sprong een stoom ketel, met het gevolg dat de stoker, vader van 6 kinderen, omkwam. Verschillende personen werden bovendien gewond. De nieuwste vond op het gebied der practische kookkunst wordt thans te Berlijn ingevoerd. De voor malige lijfkok van den vorst van Hyderabad inlndië, Mulert, heeft nl. met de Brighton-vischcompagnie een contract gesloten, waarbij de compagnie op zich neemt, hem zooveel levende haaien te leveren, als hij zal noodig hebben voor zijne haai-restauratie in de Schlos- brauerei te Schöneberg. De haaien zullen niet beneden 600 pond en te Antwerpen aan wal geleverd worden. De visschen zullen in bakken van Brighton via Ant werpen overgebracht worden. Teneinde het warm worden van het zeewater te voorkomen, wordt ijs gedaan tusschen de dubbele wanden van den bak. (Het haaievleesch wordt aan het braadspit geroosterd.) Nevens de geperste thee, door een Russischen fabrikant vervaardigd, en waarvan men op de Amster- damsche tentoonstelling eene inzending kon vinden, wordt thans ook koffie in geconcentreerden toeetand in den handel gebracht. De uitvinder is een Duitsch officier, kapitein von Hoffmann. Zonder eenige bijmen ging van surrogaten worden de tabletten vervaardigd uit zuivere koffieboonen, nadat deze zijn gebrand en gemalen. De machines, waarmede het persen geschiedt, zijn door kapitein von Hoffmann zelf vervaardigd. De bewerking heeft op zoodanige wijze plaats, dat de aro matische bestanddeelen van de koffie volkomen behouden blijven, en daar de tabletten gepakt worden in bijna hermetisch sluitend perkamentpapier, kunnen zij lang bewaard worden, zonder het aroma te verliezen. Wat de uitvinder daaromtrent mededeelt, wordt bevestigd door het onderzoek van prof. von Pettenkofer te Mun- schen, die tevens getuigt, dat de verpakking voldoende is, om de tabletten te vrijwaren tegen de oplossende invloeden van nat worden, zooals bij de verzending van koffie allicht plaats heeft. De geconcentreerde koffie wordt in verschillene qua- liteit vervaardigd, en op gelijke wijze gebruikt als ge wone gemalen koffie, daar de tabletten zich gemak kelijk tot poeder laten fijnwrijven Huisvrouw Een aardbeving, die een tiental seconden aanhield, heeft gewoed langs de kusten van den Atlantischen Oceaan van Portland tot aan Philadelphia. Niemand is gewond, maar de bevolking was zeer verschrikt en heeft onmiddellijk de huizen verlaten. Eenige gebouwen en vooral die, welke in aanbouw waren, zijn beschadigd. Een ernstige schok, die langer aanhield dan de eerste, is in verschillende plaatsen gevoeld. Een nieuwe vijand vau den wijnstok treedt in het Fransche departement Indre in dit jaar zóó sterk op, dat krachtige bestrijding dringend noodzakelijk geacht wordt. Deze nieuwe vijand behoort tot de orde der Hemipteren, genus Calocoris. Het insekt is een zwartachtige »wanze", 7 mm. lang en ongeveer 2 mm. breed Bij het mannetje steken de vleugels ongeveer I mm. buiten het lijf uit. Het wijfje is iets groote r dan het mannetje. Het mannetje vliegt levendig rond; daarentegen werd het wijfje vliegend nog niet waar genomen. De Calocoris tast slechts de jonge druif aan, en doorboort met haar zuigslurf den buitensten wand van de druif. Daardoor sterven de druiven allengs af. In het genoemd departement zal op menige plaats door dit insekt de wijnoogst dalen tot en van den gewonen oogst. Op grond dat de besmettelijke longziekte in de gemeente Klinge is uitgebroken, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de burgemeesters in Zeeuwsch- Vlaanderen voorgeschreven de toepassing van art. 21 van het provinciaal Reglement betreffende ^e veeart- senijkundige dienst en politie, zoodat door "de burge meesters der gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen de vereischte schriftelijke vergunning tot vervoer uit hunne gemeente naar een ander onderdeel der provincie eerst dan mag worden verleend, wanneer dat vee door den bevoegden provincialen veearts is onderzocht en bevon den niet te zijn aangetast door of verdacht van eene besmettelijke ziekte. De vergunning tot vervoer naar een ander onderdeel der provincie wordt geweigerd, zoo in de gemeente waar het rundvee tehuis behoort in den loop van drie maanden vóór het vervoer een geval van longziekte, of in den loop van éen maand vóór het vervoer een geval van eenige andere besmettelijke ziekte onder het rundvee is voorgekomen. Londen, II Aug. Het Engelsche leger in Egypte wordt op tienduizend man gebracht met het oog op den marsch naar Khartoem. Gisteren hadden in de Vereenigde Staten hevige aardschokken plaats. Te Boston waggelden de huizen. Brussel, II Aug. De Kamer verwierp met 66 tegen 35 stemmen eene motie van den heer Frère-Orban om het debat over de schoolwet te verdagen. De Burge meester ontried bij proclamatie alle demonstratien tegen het Ministerie behalve langs den wettelijken weg. Mijnheer de Redacteur! Wees zoo goed onderstaande in uw blad optenemen. Iedereen zal het met mij wel eens zijn dat streng politie-toezicht na al het gebeurde in den laatsten tijd meer dan noodig is, doch het kan ook, volgens mijne bescheiden meening, te streng zijn, wanneer het gehand haafd wordt naar de letter der wet of verordening. Ziehier wat ik als inwoner van 's-Gravenpolder dezer dagen mocht ondervinden. Het gewijzigde artikel 50 der verordening op straten en wegen (gewijzigd 23 Mei 1884) luidt: »Men is verplicht door de kom der gemeente stap- «voets te rijden; »a. op markt- en kermisdagen te Goes; »b. bij gelegenheid van openbare vermakelijkheden." Wanneer dus de landbouwer op gemelde dagen 's morgens om vier ot vijf uren met een wagen naar 't land rijdt, wanneer een ingezetene of iemand uit omliggende gemeenten naar Goes of elders om den dokter moet rijden er zijn immers gevallen dat dit zeer spoedig moet geschieden alsdan kan er proces verbaal opgemaakt worden, indien men niet stap voets rijdt. Volgens dit art. zou men dus niet strafbaar zijn, wanneer men bij andere gelegenheden, zooals met Heinkenszandsche of Kruiningsche kermis wanneer het drukker is in deze gemeente met voertuigen, dan op een gewonen marktdag te Goes, niet stapvoets rijdt. Ik geloof dat de geest van het artikel en ik ben overtuigd dat zij die dit in 't leven riepen het met mij eens zijn is vhet tegengaan van het onbesuisde en wilde rijden bij drukte door de kom der gemeente, om zooveel mogelijk ongelukken te voorkomen," Gedurende mijn 9jarig verblijf alhier, heb ik nog van geen ongelukken in deze gemeente door het op marktdagen te Goes niet stapvoets rijden vernomen en waarom dan veranderingen aantebrengen waarvoor geen reden bestaan? Was het wonder dat toen ik Dinsdag in een open rijtuig met mijn vrouw en kinderen onder een stortbui Goes verliet, den koetsier order gaf om wat door te rijden Wie zou dat niet doen Maar 's-Gravenpolder naderde en wat nu te doen In de kom der gemeente was geen voertuig te zien, noch veel minder heersehte er drukte, dus ik gaf andermaal mijn verlangen te kennen dat zou worden doorgereden. Volgens gemelde verordening had ik gedurende 5 minuten stapvoets moeten rijden, onder bijna nog hardere regenbui dan toen wij Goes verlieten, doch nu ik zoo ver den weg had afgelegd, vond ik het overbodig om ons door stapvoets te rijden nog natter te laten worden, te meer daar de reden waarom het verbod geacht moet worden te zijn ge maakt vervallen was. Het verwonderde mij toen, dat ik geen een of andere politiebeambte zooals gewoonlijk zag staan op den boek bij het alom bekende vroegere gemeentehuis, want naar ik vernomen heb, schijnen deze strenge order te hebben gekregen om op de stipte nakoming van het art. te lettenmaar wacht even, in de om geving mijner woning in het zoogenaamde «Kerke- dreefje" werd ik afgewacht, bijna om het hoekje, zooals men dat wel eens zegt, stond er een en jawel, ik verneem wezenlijk dat er proces-verbaal tegen mij is opgemaakt. Een kwartieruur later komt een equi page uit Biezelinge voorbij rijden en nog een ander rijtuig, dravende evenals ik en waarom niet? Doch daar de politiebeambte, waarschijnlijk nog te vervuld was met zijn zoo even behaald succes, kon dit niet worden opgemerkt. Ik heb gemeend dit aan het publiek te moeten me- dedeelen, niet om mij te verontschuldigen, 't zij verre, maar slechts om aan te toonen hoe men door te stipte en misschien ondoordachte bepalingen het den medemensch onaangenaam kan maken. Moge deze mededeeling ten nutte strekken van mijne medeburgers en van het doortrekkend publiek, dan hoop ik hiermede mijn doel te hebben bereikt. Hopende, mijnheer de Redacteur, niet te veel van uwe plaatsruimte te hebben geëischt, noem ik mij Hoogachtend Uw dv. dr., L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN. 's-Gravenpolder, 9 Aug. '84, GOES, Maandag 11 Augustus 1884. uub. «T3 I 's morgens 8 's midd. 12 's avonds 5 762 762 761.5 Wind richting. Toestand van de lucht. N. Oost. Oost. Z.Oost. Held. nevel, Bewolkt. a| a if! 2 2 «cS-'S, 1-22 26 26 0.1 Nog altijd bevinden wij ons onder den invloed van het gebied van hoogen drukwaarschuwden wij Vrijdag voor onweder over 3 of 4 dagen, nu meenen wij van daag of morgen onweder te mogen verwachten. Verwachting: goed weder en waarschijnlijk onweder. van 8 tot II Augustus 1884. Eerste huwelijksafkondiging-den 10, van Jacob De Dreu, 35 j., jm., (van Goes) en Neeltje Westveer, 30 j., jd., (van Kapelle)van Karei Pierre Philippe Mulder, 22 j., jm (van Goes) en Maria Elizabeth Maassen, 23 j jd., (van Sluis). Gedoken: den 10, Sara Antoinetta Wilhelmina, d. v. Hendrik Visser en Jannetje Cornelia Remijn, wonende te 's-GravenhageCornells Anthony, z. v. Marinus Reijerse en Leuntje Verdood den II, Katha- rina Maria, d. v. Cornelis,"Pieper en Cornelia Vertregt. Overleden: den 10, Pieternella Maria, 3 m., d. v. Hubertus Johannes Pennings en Pieternella Wolfaert. Terug te bekomen tegen betaling der kosten van voeding aan het bureau van Politieeen zwart lang harige Jachthond met een witte borst en twee witte voorpooten. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER JULI 1884. Op de School A waren gedurende deze maarid 154 kinderen. Onder dezen waren: 120 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 33 van 110 verzuimen, en 1 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was l9/n percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen i'ht percent over dezelfde maand in 1883. Op de School B waren 258 kinderen, waaronder 234 zonder eenig verzuim, 20 die van 110 verzuimen hadden, en 4 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was l2/,. percent, tegen 1 */ri percent over dezelfde maand in 1883. Op de School C waren 190 kinderen, waaronder 130 zonder verzuim, 35 met 110 verzuimen, 25 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 9 percent, tegen 4 percent over dezelfde maand in 1883. Op de School D waren 60 kinderen, waaronder 42 zonder eenig verzuim, 9 met 110 verzuimen, 9 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 11 percent, tegen 5 percent over dezelfde maand in 1883. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Juli 1884 bedroeg 37,„ percent, tegen 47i« percent over 't zelfde tijdvak in 1883. Met blijdschap maken DIAKENEN der Ned. Herv. Gemeente alhier bekend, dat bij de avond-Godsdienst oefening op gisteren is ontvangen Tien gulden (goud stuk) in een gesloten enveloppe, met bijschrift: »Uit dankbaarheid voor het aangenomen beroep". De edele geefster of den gever daarvoor hartelijk dankzeggende, blijven zij hunne armen voortdurend aanbevelen. Goes, den 11 Augustus 1884. Namens Diakenen voornoemd, C. SNOEP, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. DIAKENEN bij de Ned. Herv. Gemeente alhier hopen op a. s. Donderdag 14 dezer hunne gewone Drie- maandelijksclie collecte aan de huizen der ingezetenen te houdenbeleefdelijk bevelen zij dezelve in de be kende liefdadigheid hunner stadgenooten aan. Goes, den 11 Augustus 1884. Namens Diakenen voornoemd, C. SNOEP, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Ieder kapitalist die in bet bezit is vsn goed en ter «beur** geuoteerde effecten (actiën of obligation) kan zich op mathema tische en zekere wijze een INKOMEN van 40% verschaffen, door eenvoudige operatien bestaande in den verkoop van premien. Dit goed bekende en sedert lang in verschillend* landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen yib I. 2,000 met een kapitaal (in geld of in effecten), van f. 5,000; f. 4,000 met f. 2,500, f. 500 met f. 1,200, en*. De fondsen zijn altijd beschikbaar. De winst wordt maandelijkf per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende brochuren V/orden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kosteloot toegezonden door den Heer Directeur der Algemeen* neig inche Bank (BANQUE GÉNÉRALE DE BELGIQUE), 5, Rae da Congrte, Brussel. Bij de dezer dagen te Kloosterzande gehoudene openbare verpachting van 3 hofsteden, behoorende tot het kroondomein, rentambt Hulst, werd geen enkel bod gedaan. De bezwarende voorwaarde der pachtbetaling schijnt de voornaamste oorzaak van dezen ongunstigen uitslag te zijn. De verkoop van de equipages met toebehooren van wijlen Z. K. H. Prins Alexander bracht ruim ƒ10 000 op, waarvan 2770 voor de 9 paarden. De opbrengst van de verkooping der wijnen, likeuren enz. bedroeg ongeveer ƒ5000. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 15 Aug. Biezelinge, onderhoudswerken, Willem Anna-polder. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 13 Aug. Goes, verp. land, Pilaar en E. Van den Bosch. 14 f Kruininge, roerende goederen, woonhuis en tuin, Rembges. 15 Kloetinge, oppervruchten en aardappels, Mulock Houwer. 21 Waarde, afbraak, De Vos. 26 Middelharnis, verp. vischpl. Ontv. registr. 28 f Goes, inspan, Pelle. ROTTERDAM, 11 Augustus 1884. Tarwe met redelijken toevoer, jarige 25 ets. lager. Overige onveranderd. Buitenlandsche flauwMeel 25 ets. lager. Nieuwe TARWEf 8,a f 8,90 Jarige TARWE- 7,75 - 9, Nieuwe ROGGE- 6,- 6,80 Nieuwe WINTERGERST - 4,80 - 5,50 ZOMERGERST4,80 - 5,30 Korte HAVER- 3,25 - 4,60 Lange 4,— - 4,90 Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) 9 60 - 10,60 PAARDENBOONEN DUIVENBOONEN ERWTEN- 8,50 - 9,50 Nieuwe SCHOKKERS 9,50 - 11 BRUINE BOONEN WITTE KANARIEZAAD 8,— - 9^—

Goessche Courant | 1884 | | pagina 3