1884. N®. 95. Dinsdag 12 Augustus. 71ste jaargang. PATIAWRECHT De Toelatings-exainens GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel "meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Aan den Ontvanger der directe belastingen is op heden uitgereikt het voljaars kohier no. 3 van het dezer gemeente, voor het dienstjaar 18S4/1885, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht ie, zijn verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, den 9 Augustus 1884. De Burgemeester van Goes, J. O DE WITT HAMER. voor de inrichtingen van Middelbaar onderwijs in deze gemeente zullen dit jaar plaatshebben als volgt: HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR JONGENS op Donderdag 28 Augustus; MEISJESSCHOOL op Maandag 1 September, alles aanvangende des voormiddags te 9 uren. Goes, den 9 Augustus 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 11 Augustus 1884. Bij de behandeling, voor den Raad van State, van de quaestie over de Noordnol van Borsele is door den gemachtigde, dhr. J. v. d. Velde te Papendrecht, aangevoerd, dat het geheel of gedeeltelijk wegnemen van de Noordnol mag worden beschouwd als eene ramp en als volstrekt onverantwoordelijk, omdat daar door rechtstreeks en zijdelings schade wordt toegebracht aan algemeene en bijzondere belangen, maar bovenal omdat het voor eiken waarlijk deskundige als een paal boven water staat, dat geen vooruitstekend punt of uol «au verval mag worden prijsgegeven, wijl deze de kracht van golf en stroom op natuurlijke wijze afleiden, breken of zonder effect kunnen maken Vol gens gemachtigde zullen de gevolgen zich openbaren in opruiming of wegslag van de voorgronden tusschen de nol en den dijkshoek bij dp. 40, waardoor het dijk vak tusschen die punten uitgebreide en kostbare ver dediging zal vorderen, zoo men niet later tot een inlaagdijk zal worden genoodzaakt, terwijl de zeedijk van den Van Citterspolder zeer spoedig in gevaar zal gaan verkeeren. Omtrent bedoelde nol vernemen wij dat zij 1.70 M. reikt boven gewoon hoogwaterpeil en 700 M. lang is, waarvan volgens den prov. waterstaat de helft zou kunnen blijven bestaan en de wederhelft van af het eindpunt der 350 M. tot aan de laagwaterlijn behooren te worden vervangen door een minder kostbaar strand- hoofd, terwijl het bestuur en de dijkraad behoud voor staan en verdediging desnoods met steenglooiing in- plaats van met rijsbeslag. Genoemde heer Van de Velde was vroeger gedurende een tiental jaren als werkbaas in dienst bij der. polder. In de Zondag gehouden vergadering van »Het Vrije Woord" te Rotterdam trad als spreker op de heer F. Günst, phil. dr. te Amsterdam. Nadat de bijeenkomst door den voorzitter, den heer W. Meng, geopend was, werd den heer Günst het woord gegeven, die de groote zilveren Garibaldi-medaille droeg, waar mede hij 's daags te voren gedecoreerd was. In zijn inleiding richtte hij een waardeerend woord tot de aanwezige heeren G. W. Van der Voo uit Rotterdam en J. Pellissier uit Delfshaven, beiden grijsaards ge worden in den strijd voor de vrije gedachte. Daarna hield spreker zijn talrijk gehoor bezig met de behan deling van zijn onderwerp«Een droom", waarin hij zich verplaatst zag in Bagdad. Daar was hij getuige van een heftigen woordenstrijd tusschen een derwisch of Mohamedaanschen monnik, een Griekschen pope of priester en een Dominicaner monnik, in welken strijd zich de omstanders mengden en die tot handtastelijk heden dreigde overtegaan, toen een eerwaardig grijsaard met een stentorstem de menigte tot verdraagzaamheid aanspoorde. «Dwaze menschen" aldus sprak de grijs aard «omtrent al wat gij met uwe zintuigen waar neemt zijt gij het eens, en ziet, over dingen, die ver buiten het bereik van uw waarnemingsvermogen liggen, wilt gij elkander bestrijden, om een niet te beant woorden vraagstuk met geweld te beslechten". De grijsaard, die het wagen durfde in het rijk van den kalif verdraagzaamheid te prediken, werd gevankelijk weggevoerd. Gaat ook op reis zeide spreker ge behoeft juist niet naar Bagdad te gaan, reist waar heen ge wilt en liefst zoo ver mogelijk, gij zult dan leeren, dat de waarheid niet verwijderd van u, maar vlak voor uwe voeten ligt. In het tweede gedeelte van zijn rede bepaalde zich dr. Günst tot de beantwoording der vraag, wat de voorstanders der vrije gedachte den geloovige ont nemen en wat hem teruggegeven wordt. Hij eindigde zijn voordracht met de woorden Handel volgens de ingeving van uw hart, naar de roepstem van uw ge weten handel volgens de zedenleer, die elk mensch is ingeschapentracht door zelfveredeling en zelfvol making uw bestemming als mensch te bereiken, en de behoefte aan een leven hiernamaals treedt bij u op den achtergrond, gij gevoelt u reeds hier gelukkig. De Ministers van koloniën en van justitie zullen de Regeering vertegenwoordigen bij het eeuwfeest der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Amsterdam. Uit de thans bekend geworden nadere bijzonderheden omtrent de viering van dat feest blijkt, dat na de feestelijke bijeenkomst van hedenavond in het Von delpark en de algemeene vergadering op Dinsdag in Maison Stroucken, bij de zanguitvoering op Dinsdag avond in het Volkspaleis, bestaande uit de feestcantate van Daniël De Lange, (woorden van J. De Vries) en het Lobgesang van Mendelssohn Bartholdy, als so listen zullen optreden mej. W. Gips uit Dordrecht, mej. C. Van Rennes uit Utrecht, de heer J. J. Rog mans uit Amsterdam. Het koor bestaat uit leden van de Zangvereeniging van de afd. Amsterdam der Maat schappij tot bevordering der toonkunst, het koor der Luthersche gemeente, de Zangvereeniging Musis Sa crum, het Remonstrantsche Zangkoor, het Zangkoor der Vrije Gemeente, het Zanggezelschap Amicitise, Amstels Mannenkoor en de Vereeniging Euterpe. Woensdag wordt in. Artis de feestrede gehouden door den voorzitter, den heer J. A. Böhringer, ge volgd door eene kindeizanguitvoeiing, waarvan het prospectus als volgt is saamgesteld 4. Bloemen en vogels, 2. Een liedje van Koppestok den Veerman, 3. De wereld in, 4. Vlaggelied. Het koor bestaat uitleerlingen der openbare lagere scholen 4 e klasse, vrouwelijke leerlingen der kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen, en kwee- kelingen van het Ned.-Israël. meisjes weeshuis. Voor de Antwerpsche tentoonstel liag wordt door de Regeering eene centrale commissie benoemd, grooten- deels bestaande uit de te 's-Hage gevestigde personen, wier betrekking medebrengt, dat zij van de belangen van handel en nijverheid op de hoogte zijn, en waarin ook leden uit andere plaatsen zullen zitting nemen. De vergaderingen echter dezer commissie worden te 's-Hage gehouden. Naast deze centrale commissiën worden in de voornaamste plaatsen locale commissiën in het leven geroepen, om de zaak te bevorderen. Te Antwerpen zal tijdens de tentoonstelling eene locale Nederlandsche commissie werkzaam zijn, om de be langen der tentoonstellers te behartigen in overleg met de centrale commissie. Als gemachtigde der Neder landsche regeering zal benoemd worden een gedele geerde commissaris. De directie van het Nederlandsch Handelsmuseum treedt op als gemachtigde der tentoonstellers, voor zoo ver dezen dit wenschen De directie van het Handels- museum zal van de Antwerpsche directie en bloc vol- doende ruimte huren, en deze weder in gedeelten af staan aan de tentoonstellers. Zij zorgt voor de plaat sing, decoratie, enz. De Regeering zal van de Kamers een krediet vragen, waaruit bestreden zullen worden de bureau-kosten enz., en verder aan de tentoonstellers gedeeltelijk vergoeding zal worden verleend voor de te betalen huur van ruimte. Wat de maatregelen betreft voor de afdeeling Schoone Kunsten is de Regeering nog met de eerstbelanghebbenden in besprek. (N. n. ct) Naar aanleiding van het bericht, dat weldra een aanvang gemaakt zal worden met het leggen van eene tweede spoorbaan op een gedeelte der lijn Vlis- singenRozendaal, meldt men het volgende aan de M. Ct. De conceptbestekken voor de 2e spoorbanen Rozen- daalBergen-op-Zoom en MiddelburgVlissingen zijn door den Minister van Waterstaat kort geleden goed gekeurd, zoodat eerlang de aanbesteding kan worden tegeraoetgezien. Vertraging in de aanbesteding kan allicht plaatshebben door verschillende omstandigheden. Komt het tot uitvoering, dan ontvangt het emplace ment Vlissingen (lokaal) eenige uitbreiding door het leggen van twee los- en laadsporen aan de westzijde en een daarlangs loopenden keiweg. In Middelburg is de inrichting ook na den aanleg der 2e spooorlijn voor de beweging eer te groot dan te klein. Werken zijn daar onnoodig, behalve die voor de aansluiting en eenige verlenging van de perrons. Te Bergen-op-Zoom heeft eene vrij aanmerkelijke uitbreiding van sporen en wissels plaats, op dit zeer drukke station noodig, wanneer het le hoofdspoor na het in exploitatie nemen van de 2e spoorbaan niet meer als rangeerspoor te gebruiken is. Eenige uitbreiding van sporen heeft ook plaats te Wouw. De aansluiting te Roz endaal is wegens den veel te bekrompen toestand van het station het zwakste punt. Zoolang het station niet is uitgebreid, moet een der spoorlijnen over eene noodbrug over de Molenbeek gebracht worden. Nu de 2e Kamer de onteigeningswet voor Rozendaal heeft afgestemd, zal die tijdelijke inrichting van langen duur kunnen zijn. Dat de inlichting van genoemd station niet beantwoordt aan de eenvoudigst gestelde eischen behoeft niet herhaald te worden. De heer L. S. Van Benthem Jutting te Middel burg is benoemd tot provinciaal correspondent voor Zeeland van de «vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels". Krulnlnge. Tot tijdelijken geneesheer alhier is aan gesteld dr. E. Brandts, arts en officier van gezondheid met verlof. Te Waarde is Zaterdag tot plaatselijken genees heer benoemd de heer G. F. W. Geillarts te Krabbendijke. De derde klerk Adriaanse wordt met 1 September a. s. als zoodanig van het station Krabbendijke naar dat van Zwaluwe overgeplaatst. (M. Ct.) De 68e jaarl. alg. vergadering van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapen- den Dienst in de Nederlanden is op 30 Juli te Amsterdam gehouden. Het Verslag bevat o. a. de volgende mededeelmgen De inkomsten over 4883 hebben bedragen f99,349,42». De renten van het kapitaal op het Grootboek beliepen f 50,334, en de opbrengst der jaarlijksche collecte 127,743,55. De uitgaven hebben het bedrag der inkomsten met f8820,09 overschreden. Aan 4919 deelgerechtigden keerde het fonds f 86,047,66% aan gratificatiën en toelagen uit de renten van 's Konings geschenk uit. Onder die deel gerechtigden bevonden zich 4 verminkten en 3 nage- blevenen van gesneuvelden hij Waterloo, 275 ver minkten uit Oost-Indië, 4 verminkte uit oorlogen vóór November 4843, 63 verminkten en 6 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met België, 4498 ia- urmen, blinden en veteranen, 59 oud-strijders van Waterloo en 40 militairen van de Amsterdamsche landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en gratificatie ge noten 67 deelgerechtigden van het fonds daarin doel matige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen f22,490,60. Gedurende het afgeloopen jaar werden 440 nieuwe deelgerechtigden in het fonds opgenomen, als20 verminkten uit Oost-Indie en 90 infirmen. Het aantal sollicitanten bedraagt 4268. De inschrijvingen op de nieuwe Nederlandsche Staatsleening, groot ƒ59,700,000, zullen allen ten volle worden toegewezen. Voor zeer belangrijke sommen is door vele kapitalisten ingeschreven. Op zeer eenvoudige wijze weid Zaterdag het stoffelijk overschot van den gepensionneerden luitenant- generaal Van Willes ter aarde besteld. De Minister van Oorlog, de Secretaris-Generaal en verscheiden hoofdambtenaren van het departement en vele officieren waren op het kerkhof bijeen. De majoor Booms herdacht in kernachtige woorden liet groot verlies, dat de maatschappij en het leger in Van Willes leden. Z. M. de Koning heeft bepaald dat hetgeheele personeel in dienst van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje, gedurende zes maanden, te rekenen van den sterfdag des Prinsen af, in het genot zal blijven van het volle traktement, dusver genoten, en verder levens lang een pensioen zal ontvangen naar gelang van het aantal dienstjaren, door ieder vervuld, en naar den maatstaf van éen twintigste van het traktement voor elk dienstjaar. Het in bewerking zijnde ontwerp eener nieuwe wet op het notariaat zal, naar het Vad. verneemt, alvorens aan de Staten-Generaal te worden aangeboden, aan het hoofdbestuur der «Broederschap van Notarissen in Nederland" ter beoordeeling worden toegezonden. Men zal zich wellicht herinneren, dat de Regee ring in Juni jh, naar aanleiding van een tiactaatmet Italië, mededeelde, dat in het begin van dit jaar door het Kabinet van Rome tot de verschillende Regeeringen, o. a. ook Nederland, het voorstel is gericht om in een conferentie te Rome de grondslagen vasttestellen voor een intern, overeenkomst betreffende de uitvoering van wederzijdsche vonnissen in elkanders staten. Naar het Dagbl. thans verneemt, is die conferentie reeds tegen den a. s. herfst uitgeschreven en hebben verscheiden staten de uitnoodiging aangenomende Engelsche Regeering was de eerste, die zich tot deel neming bereid verklaarde. Blijkens mededeeling van het Nederlandsch Tijd schrift voor Geneeskunde zal in October van dit jaar te Rome een congres worden gehouden ter bespreking der eenvormige internationale maatregelen tegen de cholera en tegen andere epidemische ziekten. De «London Chatham and Dover Railway-com pany" heeft haar contract met de Maatschappij «Zeeland" opgezegd, omdat zij door die Stoomvaartmaatschappij bedreigd wordt met een proces tot schadevergoeding wegens liet niet bouwen van een pier te Queensboro. Deze zaak, schrijft onze correspondent er bij, kon voor de Mij. «Zeeland" wel eens ernstige financiëele gevolgen hebben. RottNbl.) In de Donderdag te Brielle gehouden vergadering van den Gemeenteraad is de nieuwbenoemde burge meester, de heer baron Van Heemstra, plechtig geïn stalleerd. Dr. Snouck Hurgronje, door het Kon. Instituut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van Ned.-Indië belast met een zending naar den Hedjaz ter bestudee ring van het Islamisme, is de vorige week naar Egypte vertrokken. De Vrijdagavond te Rotterdam gehouden volks vergadering, door de afd. Rotterdam van het «Algemeen Ned. Werkl. Verbond" uitgeschreven, heeft erkend: «dat de accijns op het gedistilleerd niet in het na deel behoeft te zijn voor den werkenden stand, omdat een minder gebruik of geheele onthouding van eigen wil afhankelijk is, zonder nadeel aan de volksgezond heid toetebrengen en bovendien aan de welvaart be vorderlijk kan zijn". Evenwel verklaarde zij verhooging onbillijk: «omdat die geheel eenzijdig werkt en te groot verschil oplevert met den accijns op den wijn", alsook «zoolang niet ieder naar zijn vermogen bijdraagt in de benoodigde Staatsuitgaven door middel eener klassen- of inkomsten belasting", en tevens «zoo het volk niet daardoor be vrijd wordt van de zijn welvaart in den weg slaande indirecte belastingen, zooals op zout, zeep, bier en de directe belastingen op den grond, waarop werkmans woningen zijn of zullen worden gebouwd". De vergadering hield zich evenwel verzekerd «dat de gewenschte belastinghervormingen niet te verwachten zijn van deze eenzijdig gekozen Vertegenwoordiging", en verklaarde daarom, «alle zedelijke middelen te zullen steunen, ter verkrijging van algemeen stemrecht". Het bekende touristen bureau van Thomas Cook en Zoon te Londen heeft in de Engelsche bladen, op grond van een schrijven van de Ned. Staatsspoorweg maatschappij, de onjuiste berichten tegengesproken, die verspreid waren omtrent moeilijkheden of last, welke de reizigers op de stoomvaartlijn Vlissingen Queensboro zouden ondervinden. Te Londen ingeschre ven bagage toch voor Noord-Duitschland (via Bokstel- Wezel), voor Zuid Duitschland (via Venloo) en voor België (via Esschen) wordt aan de Ned. grenzen in het geheel niet gevisiteerd. Alleen bagage voor Ne derlandsche stations wordt te Vlissingen, nu gelijk vroeger, door de belasting-ambtenaren nagezien, en de eenige verscherping daarbij is, dat ongewassehen linnengoed niet mag worden ingevoerd. Doch ook deze bepaling, zeggen de heeren Cook en Zoon, wordt in milden geest opgevat en op zoo weinig hinderlijke wijze als mogelijk uitgevoerd. Door tusschenkomst van de hh Hudig en Blok- huyzen is den lord-mayor van Londen ten behoeve van de bemanning der «Nisero" de som van ƒ7293.63 overgemaakt. De Engelsche bladen, die hiervan met erkentelijk heid gewag maken, voegen er als echte «enfants terribles" bij, dat de bijdragen van de Engelschen voor dit doel zoo luttel waren, dat ze geen vermelding verdienen. Hoe rijmt zich hiermee de hartstochtelijke belang stelling van den Engelschman in het lot der sNisero"- schepelingen {Dagbl.) Volgens een nader telegraphisch bericht heeft het stoomschip «Amsterdam", bij Sable eiland op een zandbank zittende, 41 voet water in het ruim. Bij goed weder zou wellicht nog een gedeelte der lading geborgen kunnen worden. Volgens de laatste berichten zijn alleen de reeds vermelde personen bij het landen omgekomen. Men schrijft de schipbreuk toe aan een afwijking van het kompas, dikken mist (men had slechts 2 dagen helder weder gehad) en sterke strooming. Het stoomschip was 35 Eng. mijlen buiten den koers geraakt en hoewel het in den nacht van Woensdag strandde, zijn de pas sagiers eerst in den nacht van Donderdag 31 Juli aan land gebracht. De equipage heeft Donderdag den ge- heelen dag lading over boord geworpen in de hoop het stoomschip af te kunnen brengen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Met algemeene stemmen is beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Wolfertsdijk de heer I. Middel van Baarland. Voor het beroep naar de Ev. Luth. gemeente te Middelburg heeft ds. P. van Wijk jr. te Enkhuizen bedankt. Synode. De rapporteerende commissie over de zaak van de zondagsrust heeft haar gewijzigde con clusie ingediend. Zij bleef erkennen, met haar eerst$

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1