1884. N°. 94. Zaterdag 9 Augustus. 71slê jaargang. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. tiOGSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ck In ons land vervoege men zich: voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 8 Augustus 1884. Krabbeiulljke. Door den gemeenteraad alhier zijn ter benoeming voorgedragen da aftredende zetters der directe belastingen G. Zuidweg en J. Sonke, met bij voeging vau de heeren K. Nieuwenhuizeen J. Abrahamse. Ierseke. Tot sub-ontvanger der accijnzen alhier is benoemd de heer D. Spruit, secretaris der gemeente. Middelburg. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, zouden de leerlingen van de alhier bestaande School met den Bijbel" heden een uitstapje van hier naar Vlissingen maken. Door de welwillendheid van den heer G. Alberts Lz. alhier wordt het vervoer met zijne stoombarges voor die gelegenheid zoo min kostelijk gemaakt, dat die kosten stellig geen bezwaar tot verwezenlijking van zulk een «feestdag" zullen opleveren. Bleek onlangs ten uwent voor de eerste maal, dat men «gemeenschappelijke kinderfeesten" niet verlangt, men legt niettemin in spijt van sombere levens beschouwing openlijk de verklaring af, dat kinderen broodnoodig behoefte aan ontspanning hebben. De gegrondheid van deze niet te loochenen waarheid werd te Goes daghelder bewezen door de mannen, die het noodig oordeelen, dat «wordende" menschen reeds zoo vroeg mogelijk als «schapen en bokken" van elk ander moeten gescheiden worden. De «Bijbelmannen" hier toonen duidelijk ook die weinig milde opvatting te deelen en in praktijk te brengen tevens. Men ijvert wel tegen alle wereldsche vermaken, maai- men wil wel conciliant zijn en kinder feesten en andere vermakelijkheden geven, mits men ook bij het geven van kinder- en andere feesten het zaaien van twist en tweedracht zelfs bij kinderen, die daarvan geen flauw begrip hebben scherp in het oog houdt. Woensdagochtend is te 's-Gravenhage plotseling overleden de onlangs gepensioneerde luitenant generaal N. Van Willes, laatstelijk inspecteur van het wapen der infanterie, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en grootkruis der orde van de Eikenkroon. De overledene, als vrijwilliger in dienst getreden, is door ijver en kunde tot den hoogsten rang in ons leger opgeklommen. Den 3den Januari 1839 tot2den luitenant benoemd, werd hij 28 Nov. 1850 tot len luitenant en 30 Sept. 1857 tot kapitein bevorderd. 21 Jan. 1867 verwierf hij den majoors-rang, 28 Mei 1870 dien van luitenant-kolonel en 24 Nov. 1872 dien van kolonel. 11 April 1876 werd hij bevorderd tot generaal-majoor, in welken rang hij o. a. enkele jaren als gouverneur der K. M. A. werkzaam was, tot hij 1 Juli 1879 tot luitenant-generaal en inspec teur van het wapen der infanterie werd benoemd. Generaal Van Willes mocht met het volste recht een nobel krijgsman genoemd worden, die uitblonk door kennis, ervaring en karakter. Hoewel hij geen lauweren op 't slagveld kon behalen, gaf hij toch van echt militaire bekwaamheid blijk gedurende zijn verblijf in de vesting Maastricht in 1834, tijdens de toen nog voortdurende spanning met België. De ont slapene genoot in de mililaire kringen groote achting, ook wegens de wetenschappelijke richting, welke hij op zijn terrein voorstond. Zijp overlijden zal daarom niet enkel door zijn vele vrienden, maar ook door geheel 't Nederlandscho leger, binnen welks gelederen hij zulke eervolle herinneringen achterliet, diep worden betreurd. Het stoffelijk overschot van den overledene wordt Zaterdagvoormiddag te 11 uren op dealgemeene begraaf plaats bijgezet. Te 's-Gravenhage had Dinsdag de jaarlijksehe vergadering plaats van de Broederschap der Notarissen plaats. Er waren 86 notarissen tegenwoordig. Uit het verslag bleek dat het getal leden thans bedraagt 598. Het aftredende lid van het hoofdbestuur de heer A. E. Rouffaer werd met bijna algemeene stemmen her kozen voor den aftredenden en niet herkiesbaren heer M. F. Boonzajer werd tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer J. Maarschalk, Als plaats voor de volgende vergadering werd Groningen gekozen. De vierde algemeene vergadering der Neder- landsche vereeniging van gemeente-ambtenaren zal den 27sten dezer te 's-Hertogenbosch worden gehouden. Bij die gelegenheid zal er o. a. verslag worden uitge bracht van de in de maand Juni jl. gehouden examens voor aspirant-gemeente-secretarissen en ambtenaren ter secretarie. In de Woensdag te Amsterdam gehouden jaar lijksehe algemeene vergadering der vereeniging ter be vordering van de belangen des boekhandels is uit het D. A. Thieme-fonds bekroond de heer P. Louwerse te 's-Gravenhage, voor kinderwerken. Den ambtenaren der belastingen is aangeschreven om in den vervolge in zake ontsmetting van lompen, lijflinnen enz. uit het buitenland ingevoerd, niet meer op eigen gezag te handelen, maar met de geneeskun dige ambtenaren in overleg te treden omtrent de wetsuitlegging. Volgens een Woensdag uit Londen ontvangen Reuter-telegram blijkt uit de diplomatieke correspon dentie in zake de »Nisero", dat. na de gedachten- wisseling tusschen Engeland en Nederland, de twee mogendheden tot de volgende wijze van handelen hebben besloten, welke nader omschreven is in een telegram, den 26sten Juli aan den consul Kennedy te Oleh-leh verzonden. Die dépêche luidt: Art. 1. Er zal aan den Radjah van Tenom eene gemeenschappelijke nota worden gezonden om hem te vragen de gevangenen op een bepaalden dag in vrijheid te stellen. Art. 2. Als de Radjah toestemt, en zich aan Neder land onderwerpt, zal de Hollandsche Regeering de blokkade voor zijne havens opheffen, zoodat deze weder voor den handel zullen zijn opengesteld, tenzij de Radjah opnieuw in opstand komt. De Nederlandsche Regeering zal eene overeengekomen som van i 00,000 roepijen betalen als de gevangenen uitgeleverd zijn. Art. 3. Weigert de Radjah, dan zullen de Engelsche en de Nederlandsche troepen zich vereenigen om hem en zijn volk te straffen. Maxwell heeft bevel gekregen zich per Pegasus" naar Oleh-leh te begeven, teneinde met de Nederlandsche autoriteiten overleg te plegen ten aanzien der beste middelen voor de uitvoering der overeenkomst. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappij heeft van haren hoofdagent te New-York het volgende telegram ontvangen Volgens rappoit van de New-York Herald is het stoomschip Amsterdam den 30sten Juli bij Sable-eiland verongelukt. Verscheidene dagen had men geene waarnemingen kunnen doen. Al de opvarenden werden gered behalve twee mannelijke passagiers en een stoker. De voorbeeldigste orde heeft aan boord gehaerscht. Door het Gouvernement van Canada werd een gedeelte der passagiers naar Halifax vervoerd. (Het stoomschip Amsterdam, kapt. Lucas, vertrok 19 Juli van Amsterdam naar New-York met lading en 214 passagiers). Op grond van den giftbrief, behoorende bij den beker, werd de burgemeester van Veere onlangs per soonlijk aansprakelijk gesteld voor de veiligheid van dit veel besproken voorwerp. Naar aanleiding van dezerzijds geopperde bezwaren, heeft de Minister van binnenlandsche zaken nu machtiging verleend tot het voor rijks rekening aanschaffen eener soliede brandkast. Het Rolterd. Nieuwsbl. schrijft daaromtrent 't Heeft er veel van ot Veere's kunstschat, de beker van Maximiliaan, bestemd is, om het voorwerp van aller spot te worden. Teneinde het kostbaar stuk goed te bewaren zal Veere, dat zoo arm is, dat het voor elke behoefte geen ander middel van voorziening heeft dan den onvervreemdbaren schat te verkoopen, een brandkast aanschaffen, om er den beker in te sluiten. Gelukkig wordt er bij gevoegd, dat de brand kast voor rekening van het Rijk mag worden gekocht, anders kregen wij straks in den gemeenteraad van Veere nog een voorstel ter tafel om den beker te verkoopen, teneinde geld te hebben om een brand kast te koopen, waarin de beker bewaard zou kun nen worden. Op 13 September e. k. zal in het Zantvoortsche duin van den heer A. C. J. De Favauge, met wel willende medewerking van de heeren G. J. Van der Vliet en Th. Wilson, een jacht-field-trial plaats hebben, waarbij wild geschoten en geapporteerd zal worden. Als prijzen zijn uitgeloofd: Ie prijs f200, 2de prijs f 100, 3de prijs f50. De groote jaarlijksehe schietwedstrijd der Neder landsche jachtvereeniging «Nimrod" zal op 14 Sep tember e. k. in de nabijheid van Haarlem gehouden worden. Gedétailleerde programma's zullen nader bekend worden gemaakt. De heer A. Scholte, predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente te Stavenisse, heeft voor het beroep naar Zuid2ande bedankt. (M. Ct.) Tot secundus van den secretaris der synode is gekozen de heer L. Overman van Spijkenisse. Het drietal, voor deze betrekking opgemaakt, bestond uit den benoemde en de heeren J. Douwes van Leens en J. J. L. Luti, van de Waalsche gemeente te Rotterdam. Gedurende de maand Juli werd aan school B alhier in de rijkspostspaarbank ingebracht op formu lieren van 4 cent ƒ23, van 5 cent ƒ8, samen ƒ31. Drie nieuwe spaarboekjes werden uitgereikt. Een der kinderen heeft reeds een bedrag van ƒ43 op het spaarboekje. In de Woensdag gehouden zitting van den ge meenteraad te Stavenisse werd de heer F. De Dreu te Goes, oud-leerling der rijkskweekschool te Middel burg, met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school aldaar, op een salaris van 625, om medio Aug. a.s. in functie te treden. (M. Ct.) Rilland-Batli. Nu ook hier, evenals elders, gevallen der zoo gevreesde varkensziekte zich voordoen, is het niet onaardig eens nategaan welke genees- en voorbe hoedmiddelen bij deze ziekte zoo al worden aangewend. De eerste symptomen der ziekte gaan meestal ge paard met een kleine oor- of staartoperatie, die daarin bestaat, dat men 't dier, zeker om 't spoediger dood te hebben, een stukje van staart of oor afneemt. Die operatie blijft nooit zonder uitwerking: de ziekte verergert. Het varken, dat eerst nog at, wordt nu luste loos en dof en krijgt gebrek aan eetlust. Een pekel haring zal het den verloren eetlust weergeven en nog «drinklust" bovendien. De uitwerking is niet minder dan bij de operatie het arme dier gaat liggen als ware 't,verlamd en heeft niet eens de kracht meer om te drinken. Een ander middel, maar nu een paardenmiddel, zal aangewend worden. Een boterham, dik besmeerd met groene zeep, moet het dier tegen wil en dank veror beren. De uitwerking is weder grootzichtbaar gaat 't dier achteruit en noch slaolie noch overgieting met koud water kunnen beletten, dat het weinige oogen- blikken later levenloos nedeiligt. Het «corpus delicti" wordt nu zoo spoedig mogelijk onder den grond gestopt, het hok uitgemest en de zaak is afgeloopen. Dat men na zulke ervaringen nog niet inziet, dat zulke middelen niet alleen geen herstelling geven maar zelfs de ziekte verergeren, begrijp ik niet. Geneesmid delen tegen deze ziekte zijn er weinige of geen. Alleen de voorbehoedmiddelen kunnen met vrucht aangewend worden. De voornaamste oorzaak van de geheele ziekte ligt in de vuile, smerige hokken, waarin de dieren gedoemd zijn te verblijven. Poelen zijn 't, waarin het zwijn tot den buik inzinkt en die een verpestenden reuk ver spreiden. Dat oude vooroordeel, dat 't varken van nature een morsig dier is, moet ge laten varen. Neem in plaats van die poelen vóór de hokken flinke straten, die hellend afloopen. Veeg die eiken dag aan en schrob ze een paar malen 's weeks af. In tijden van ziekte liefst dagelijks. Doe altijd een weinig zout in 't eten van uw varken en zoo er in den omtrek zich gevallen der ziekte voordoen, koop dan wat salpeterzout en doe daarvan dagelijks een eierlepeltje in het voedsel voor het varken bestemd. Door deze eenvoudige middelen kunt ge, zoo niet altijd, dan toch meestal de ziekte verwijderd houden. Heeft evenwel een geval bij uwe varkens zich voor gedaan, zondert dan 't zieke dier af en, zoo 't sterft, begraaft 't dan ver van 't hok en bestrooit het met ongebluschte kalk. Vergeet echter nimmer zoo'n besmet hok goed uit te schrobben en met carbolzuur te desin- fecteereu. Kapelle. Was het bijna boven allen twijfel verheven, of na het vallen van de laatste vele regens zou de ziekte in de aardappelen zich weder zeer spoedig open baren immers de ervaring hieromtrent in vorige jaren opgedaan gaf ons daar het recht toe ditmaal was dit echter zoo niet. Geen wonder dat men zich begon te vleien, dit jaar ervan verschoond te blijven, te meer daar de tijd, waarop dit kwaad gemiddeld ver schijnt, eigenlijk reeds verstreken was. Helaas, heden vertoont zich de ziekte alhier weder op menige plaats ook de knol is reeds aangetast, bij enkele zelfs is een groot gedeelte er reeds mede besmet en eenmaal aan wezig, schijnt de ziekte sterk toetenemen. Ook werd alhier, evenals elders, het doorgroeien in de aardappe len waargenomen, doch dit moet niet zoo erg zijn als men wel meende. Enkele soorten schijnen hier voor meer vatbaar te zijn, vooral de roode aardappelen, van welke tegenwoordig niet veel meer verbouwd wordt. Wat overigens het beschot en de hoedanigheid der aardappelen betreft, deze zijn alleszins bevredigend. De prijzen voor de tentoonstelling, te houden bij gelegenheid der algemeene vergadering der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland op 21 Augustus a. s., zijn de volgende: Ik was eens, eenige jaren geleden, in een dorp ten Zuiden van Breda, juist toen er in hevige mate de varkensziekte heerschte. De boeren bonden als voor behoedmiddelen de varkens een stukje brood om den nek. Dat brood was gewijd in de kerk van den heiligen Antonins. «Hij is de patroon van de varkens" zeide mij een eenvoudig boertje. »At sinds jaren breng ik eiken November ook mijne offerande op zijn altaar en altijd dragen mijne varkens gewijd brood, maar nog nooit heb ik het genoegen gesmaakt, dat ik een eenmaal aangetast dier mocht behouden De man had beter gedaan om wat minder te gelooven en wat meer te denken. PAARDEN, voor den landbouw. No. 1. Dekhengsten, geboren vóór of in 1881, van Zeeuwsch ras ƒ30, uitgeloofd door den heer mr. C. J. Pické, Algemeenen Voorzitter der Maatschappij. No. 2. Dekhengsten, geboren vóór of in 1881, van gekruist of vreemd ras ƒ30. No. 3. Merriepaarden, geboren tusschen 1875 en 1880, onverschillig van welk ras: le prijs ƒ20, uit geloofd door den heer mr. C. J. Pické, Algemeenen Voorzitter der Maatschappij. 2e prijs f 10, uitgeloofd door den heer J. II. Snijders, Algemeenen Secretaris der Maatschappij. No. 4. Merriepaarden, geboren in 1881, onver schillig vaB welk ras: le prijs ƒ15, waarvan 10, uitgeloofd door de heer J. Riemens, Vice-Yoorzitter, eu ƒ5, door den heer W. Maas Lz., Penningmeester van de Afdeeling Walcheren der Maatschappij. 2e prijs ƒ10, uitgeloofd door den heer H. J. E. Gerlach, 2en Secretaris van de Afdeeling Walcheren der Maatschappij. No. 5. Merriepaarden, geboren in 1882, onver schillig van welk ras: le prijs ƒ15, uitgeloofd door den heer M. Yolkrijk Liebert, Algemeenen Penning meester der Maatschappij. 2e prijs 7,50. No. 6. Spannen werkpaarden, geboren tusschen 1875 en 1880, onverschillig van welk ras, behoorlijk getuigd 25. RUNDVEE. No. 7. Springstieren, geboren in 1882 of vroeger, volbloed Shorthorn veeslag, Amsterd. programma No. 82 ƒ20, 20. No. 8. Springstieren, geboren in 1881 of vroeger, Noord-Hollandsch veeslag, Amsterd. programma No. 58 20, 20. No. 9. Springstieren, geboren in 1882, Noord- Hollandsch veeslag, Amsterd. programma No. 59 20, ƒ10. No. 10. Springstieren, geboren in 1881 of vroeger, Zeeuwsch veeslag, Amsterd, programma No. 64: le prijs ƒ20, ƒ20, 2e prijs ƒ15, ƒ15, 3e prijs 7,50, f 7,50. No. 11. Springstieren, geboren in 1882, Zeeuwsch veeslag, Amsterd. programma No. 65: le prijs ƒ20, ƒ15, 2e prijs ƒ15, 10, 3e prijs ƒ7,50 ƒ5. No. 12. Springstieren, geboren in 1883, Zeeuwsch veeslag, Amsterd programma No. 66: le prijs ƒ20, ƒ10, 2e prijs ƒ15, ƒ5, 3e prijs ƒ7,50, ƒ2,50. No. 13. Melkgevende koeien, van 3 tot 7 jaren oud, Noord-Hollandsch veeslag, Amsterd. programma No. 61: le prijs 20, 20, 2e prijs 15, ƒ15, 3e prijs ƒ7,50, ƒ7,50. No. 14. Melkgevende koeien, van 3 tot 7 jaren oud, Zeeuwsch veeslag, Amsterd. programma No. 67 le prijs 20, 20, 2e prijs ƒ15, ƒ15, 3e prijs 7,50, 7,50. No. 15. Melkgevende koeien, beneden de 3 jaren oud, Zeeuwsch veeslag, Amst. programma no. 68 le prijs ƒ20, ƒ15, 2e prijs ƒ15, ƒ10, 3e prijs ƒ7,50, 7,50. No. 16. Melkgevende koeien., beneden de 7 jaren oud, kruising van verschillende veeslagen, Amsterd. programma no. 117 en 120; le prijs ƒ20, ƒ15, 2e prijs ƒ15, ƒ10, 3e prijs ƒ7,50, ƒ7,50. No. 17. Koe, die de meeste melk geeft, onver schillig van leeftijd en veeslag, minstens 25 liter per dag gevende, Amsterd. programma no 123le prijs 25, 20, 2e prijs ƒ17,50, ƒ12,50. No. 18. Koe, die de beste melk geeft, onverschillig van leeftijd en veeslag, minstens 18 liter per dag ge vende, Amsterd. programma no. 124; le prijs 25, ƒ20, 2e prijs f 17,50, 12,50. De onder no. 17 en 18 bedoelde koeien moetenter Vóórtentooustelling worden ingezonden Dinsdag 19 Augustus 1884, des namiddags. Zij zullen des avonds van dien dag worden uitgemolken vanwege of onder toezicht van het bestuur. De proefmelkiDg zal des Woensdags plaatshebben, desverkiezende door een persoon, door den inzender aan te wijzen. De mededinging naar de onder no. 17 en 18 uit geloofde prijzen is alleen opengesteld voor koeien die voor Amsterdam zijn- aangegeven. No. 19. Vaarzen, niet melkgevend, geboren in 1882, Noord-Hollandsch veeslag, Amsterd. programma no. 63 le prijs ƒ20, ƒ10, 2e prijs ƒ15, ƒ5, 3e prijs ƒ7,50, ƒ2,50. No. 20. Vaarzen, niet melkgevend, geboren in 1882, Zeeuwsch veeslag, Amsterd. programma no. 69le prijs 20, ƒ10, 2e prijs ƒ15, ƒ5, 3e prijs ƒ7,50 2,50. No. 21. Verzameling van Vee, behoorende tot de zelfde familie en van gelijk type (teekening en kleur), 1 stier, 3 koeien en 3 stuks jong vee, minstens 1 jaar oud, met uitzondering van den stier, die vader van het jonge vee moet zijn, door den inzender gefokt, Amst. programma no. 122, 25, 25. De eerste cijfers hebben betrekking op inzen dingen alleen uit Walcheren, de t «eede op iiizeadiiigui uit geh -el Zeeland.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1