1884. N°. 90. Donderdag 31 Juli. 71ste jaargang. De Rekening en Verantwoording -C*^Ci^»XL'bCï^- GOME Do uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 4,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. van de INKOMSTEN en UITGAVEN dezer gemeente, over het dienstjaar 1883, is aan den gemeenteraad inge diend en voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing gelegd, terwijl afschrift daarvan, tegen betaling der kosten, aldaar verkrijgbaar wordt gesteld Alles ter voldoening aan het bepaalde bij art. 219 der gemeentewet. Goes, den 30 Juli 1884 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 30 Juli 1884. Gisteren kwamen de Eerste en de Tweede Kamer vooraf in afzonderlijke zitting bijeen, teneinde gelegen heid te geven aan de heeren Magnée in de Eerste en Van der Borch in de Tweede Kamer om zitting te nemen De Tweede Kamer besloot met 46 tegen 18 stemmen na afloop der vereenigde zitting de interpellatie van den heer Brantzen Van der Zijp voort te zetten over de iVisero-quaestie Daarna vereenigden zich de leden der beide Kamers. Met het voorgeschreven ceremonieel werden de ministers Heemskerk en Du Tour van Bellinchave binnengeleid. Beiden dienden het wetsontwerp, regelende het regent schap, in. Bij dit wetsontwerp wordt het Regentschap over het Koninkrijk der Nederlanden, voor 't geval dat Z. M. de Koning komt te overlijden alvorens zijne afstammeling in de rechte linie meerderjarig ge worden is, opgedragen aan H. M. Koningin Emma, geboren prinses van Waldeck Pyrmont, wegens hare uitmuntende gaven van geest en hart, wegens het vertrouwen dat Z M. de Koning in Haar stelt en overeenkomstig den wensch der natie. Mededeeling werd gedaan dat het wetsontwerp, regelende de voogdij over 's Konings minderjarige na komelingen, in gereedheid wordt gebracht. Het wetsontwerp, regelende het regentschap, werd onmiddellijk naar de afdeelingen verzonden. Tot voorzitters der vereenigde Kamers zijn benoemd de heeren: Van Lyndenvan Sandenburg, Van Tienhoven, Fransen van de Putte, Van Limburg Stirum, graaf Schimmelpenuinck, Corver Hooft en P. Blussé; tot onder-voorzitters de hh.Mees, A. baron Scbim- meipenninck, v. d. Schrieck, Wybenga, v. d. LoefT, v. Naamen en Huydecoper van Maarseveen. Omtrent de plannen tot concentratie van ons gezag in Atjeh meldt de Arnh. Ct. nader, dat om den kraton heen eene linie van posten zal behouden blijven. Met Kotta-Radja en Oleh-leh als hoofdstelling, loopt die linie van Kroeng-Raba over Boekit-Sabong en Pakau Badak, Katapan-Doewa, Oleh Soeso, Lambaroe (de zuidelijkste post behoorende tot de XXII Moekims) noordwaarts naar Pango, Oleh-Kasang, Lamjong, Pakan- Kroeng Tjoet of misschien wel Toengkoep. De eerste vijf posten behooren tot de XXV Moekims, Lambaroe tot de XXII en de vijf laatste tot de XXVI Moekims «Wanneer men dit terrein op de kaart nagaat, voegt ie Arnh. Ct. hieraan toe, «zal men erkennen dat het slechts eene beperkte oppervlakte beslaatnochtans zou het groot genoeg zijn om eenige duizenden Atjehers in veiligheid te brengen en er eenige duizenden te vestigen om daar rust en misschien welvaart genieten. Mocb men hierin slagen, dan zou dit door onze posten ingesloten terrein mettertijd het uitgangspunt kunnen vormen voor eene pacificatie en voor vrijwillige onder werping van de streek buiten dit rayon. Benoemd tot heemraad van het waterschap Schouwen C. J. Van den Bout; in het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Suzannapoider tot voorz. A. J. Bierens en tot iid H. Polderman Nz. tot gezw. van het waterschap de Vrije polders onder Tolen C. Bierens en M. Christiaansetot gezw. van het waterschap Hoedekenskerke J. Van Dijktot gezw. van het waterschap Oud-Vosmeer F. J. Ampt; tot gezworen van den Van-Lyndenpolder W. Geelhoedt tot gezw. van den Kruispolder J. B. Joossentot gezw. van den Vlooswijkpolder H. Wolfert; tot gezw. van den Koudepolder J. C. De Jonge; tot gezw. van het water schap Lieven en Willemskerk J. De Kraker Adriaans- zoon tot gezw. van den Willem III polder J. De Putte Corneliszoon. Kloetlnge. Door eenige ingezetenen dezer gemeente is eenig geld bijeengebracht, dat zal worden uitgereikt aan de rijks- en gemeente-politiedienaars, die den dief en inbreker Joostje den Duivel hebben opgespoord, als een bewijs van erkentelijkheid voor hun ijver, moed en beleid bij het opsporen en gevangen nemen van dat gevaarlijk sujet betoond. De aanslag van oesterzaad op de Ierseksche oesterbanken is over het algemeen gunstig, en, wat de eerstgelegde pannen betreft, zeer gunstig te noemen. Van deze bevatten sommige ongeveer 150 broedjes. De later gelegde, kort voor of na de verandering van het weer zijn minder goed, terwijl op enkele plaatsen, waar men dit niet had verwacht, de aanslag als mislukt te beschouwen is. Aanst. Vrijdag 1 Aug. is de beurs weer open. Borscle. Maandag 4 Aug. zal door den betrokken dijkraad worden overgegaan tot benoeming van een of twee deskundigen als schatters der gronden gelegen in het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk en den calamiteusen polder Borsele voor de regeling van het dijkgeschot ten behoeve van de kas der waterkeering. Vóór 10 jaren werden als -zoodanig door den dijkraad gekozen de heeren G De Jager voor Ellewoudsdijk en Iz. Rottier Jz. voor Borsele en door de vergaderingen vau Ingelanden respectievelijk de heeren A. Weststrate en A. Van Overbeeke. Sedert de wijziging van het Reglement in 1878 heeft de benoeming door Ingelanden plaats gemaakt voor aanstelling door de Rechtbank en zijn niet meer benoem baar degenen, die deel van het bestuur of beheer uit maken of behooren tot de grondeigenaren, vruchtge bruikers, erfpachters, huurders of beheerders van gron den die aan schatting zijn onderworpen. Kolijnsplaat. Het eerste zinkstuk vóór de westelijke kuip van den Oud-Noord-Bevelandpolder is Dinsdag namiddag zonder eenige stoornis gezonken. Heden zou men het tweede stuk zinken, zoo 't weder goed is en men klaar kon komen; anders Donderdag. Men schijnt van plan te zijn alle veertien dagen te zinken tot het zevende en laatste stuk te gronde is gegaan, natuurlijk als het weer er zich toe leent. Zoo wil men het gewoonlijk bestendige zomerweer benuttigen, daar het al spoedig voor de westelijke kuip zeer ruw kan zijn. Bij de rijks-telegraaf worden verplaatst met in gang van 1 Sept.L. F. Smeltzer, telegrafist le kl., van Rozendaai naar Middelburg, en P. Bruggeman, telegrafist 2e kl., van Middelburg naar Rozendaai. Z. M. de Koning heeft den kolonel W. C. Hojel, adjudant van wijlen Z, K. H. den Prins van Oranje, be vorderd tot Commandeur in de orde van de Eikenkroon. Volgens het Dagblad is tot directeur van de Rotterdamsche Schouwburg Vereeniging benoemd de heer Alexander Faassen. Van iemand, alleszins bevoegd om over de zaak te oordeeelen, ontving het Dagbl. de volgende opmerking: Is de herziening van de kadastrale huurwaarde der gebouwen krachtens de wet van 22 Juli 1873 (Stbl. no. 116) uitgevoerd als mislukt te beschouwen, veilig kan voorspeld worden, dat de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen geheel denzelfden weg opgaat. De duur en de kosten dezer herziening blijken reeds nu belangrijk te zullen afwijken van hetgeen door de Regeering daaromtrent aan de Volksvertegenwoordiging is voorgespiegeld. Het ongelukkig gekozen tijdstip een tijdperk van overgang voor den landbouw door de wet van 25 April 1879 (Stól no. 89) als grondslag ter verkrijging van de nieuwe belastbare opbrengst aangewezen (de gemiddelde pachtwaarde over de jaren 1877 1881 toegezegd en bedongen) is, met de uiterst gebrekkige organisatie, een der hoofdoorzaken van de niet twijfel achtige mislukking van een werk, dat den Staat in elk geval op eenige miilioenen zal te staan komen en tezelfder tijd de bedenkelijke ontevredenheid in den lande niet weinig zal doen toenemen. Haarlem* Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer zijn uitgebracht 1662 geldige stemmen. Gekozen Jacob Duijvis met 1023; mr. Kappeijne had er 639. Voor de benoeming van een lid van den H. Raad, een rechter of een kantonrechter wordt een aanbe veling vereischtvoor die van een lid van een gerechts hof niet. De Minister van Justitie heeft nu voorgesteld, deze anomalie weg te nemen, door voortaan ook voor die rechtscollegiën een aanbeveling voor te schrijven. Onderstaand adres werd Zondag verzonden. Aan de Vereenigde Kamers der Staten-Generaal. Eerbiedig geeft te kennen Jhr. Mr. II. C. Van der Wijck, oud-lid in den Raad van Ned. Indië, dat hij als eerlijk man vermeent de Vereenigde Kamers te moeten waarschuwen, dat zij aan een groot gevaar blootstaan, namelijk, dat zij door den Minister Heems kerk, met wiens medeweten mijne causeries zijn ge drukt hij bezat den proefdruk vóór de uitgave plotseling óf voor eene Kamerontbinding dan wel voor een wijziging van de art. 197 en 198 der grondwet geplaatst worden; dat de Vereenigde Staten-Generaal dus op hunne hoede mogen zijn, en, alvorens zich met het Ministerie in aanraking te stellen, in openbare zitting mogen overleggen of hunne waardigheid en veiligheid duldt, zich met dit in geenen deele te ver trouwenvolmaakt beginsellooze en allesbeginselen, Vaderland en Oranje voor zijn eigen beslaan in ge vaar brengende Ministerie, in aanraking te stellen. (R. IV.) De Algemeene Rekenkamer neemt geen genoe gen met quitantiën voor bedragen van meer dan ƒ10, ook al zijn die gesteld op gezegelde declaratiën, ten ware afzonderlijk zegelrecht is voldaan Tot nader order moet dus voor voldaanteekening op dergelijke declaratiën een plakzegel van 5 cent gebe zigd worden, altijd behoudens het bepaalde bij het slot der 5e alinea van Verzameling 1882 no. 128. Ten overvloede wordt opgemerkt dat, wanneer in een ten behoeve van verschillende personen opgemaakte declaratie, ieders aandeel afzonderlijk is aangewezen, het quitantiezegel verschuldigd is voor elk zoodanig aandeel boven fi 0. -Lord Fitzinaurice heeft Maandag in het Engelsche Lagerhuis gezegd, dat de gelijkluidende instructiën, door het Britsche en het Nederlandsche Gouvernement in de zaak der »Nisero" vastgesteld, per telegraaf aan heider vertegenwoordigers zijn verzonden. De actie, tegen welke de ambtenaren ter plaatse zich hadden verklaard, was niet die van het tegenwoordige plan, hetwelk ten doel heeft eene gemeenschappelijke hande ling der beide mogendheden, voor het geval dat de rajah weigert de bemanning in vrijheid te stellen. Oost-indie. Benoemd bij de in- en uitvoerrechten en acijnzen tot tijd. verific. 5e ki. de opz. W. De Blinde. Kerkeüjke Zaken en Onderwijs. In plaats van dr. H H. Zaalberg, predikant te Zieriksee, die voor het beroep naar Parimaribo bedankte, is door den kerkeraad der Evangelische Luthersclie gemeente aldaar beroepen dr. G. A. Steijnis, hervormd predikant te Nieuw-Beerta. Met algemeene stemmen is beroepen te Kats de heer Mac. Pherson, predikant te West-kapelle. De beroepen predikant te Nieuwerkerk in Dui- veland, ds. Wierts van Coeboorn, werd jl. Zondagvoor middag bevestigd door ds. Creutzberg van Oosterland, en hield des namiddags zijne intree rede. Bij de Synode is door den heer Bruna ingediend een voorstel tot intrekking van art. 8 van het Regle ment op het Godsdienstonderwijs, dat aan candidaten tot den H. Dienst en aan geordende leeraren buiten vaste bediening verbiedt van hun bevoegdheid tot het geven van godsdienstonderwijs anders dan met toestem ming van den Kerkeraad gebruik te maken. De heer P. Boon alhirr heeft gisteren eene be noeming ontvangen als hoofd der Chr. School te Nieuwdorp. Ellewoudsdijk. Tot onderwijzer aan de o 1. school alhier is benoemd de beer J. Evertse van Melissant. Kolijnsplaat. De vierde algemeene vergadering der onderwijzersvereenigingen in het arrondissement Tolen zal dit jaar, evenals in 1883, alhier gehouden worden en wel in het gemeentehuis den 29 Augustus a s. De heer L. K. Van Dijk van Tolen zal een onder werp inleiden, getiteld«Past op de kleintjes de heer P. Beun van Kolijnsplaat: «De schoolbibliotheek op de lagere school"; de heer M. Lindhout van Tolen »De waarde van lichaamsoefeningen"; en de heer J. Sturm van Kats«De oude en de nieuwe scholen van buiten en van binnen bekeken." De werkzaamheden zullen door gezang afgewisseld en met een vriendschappelijken maaltijd besloten worden. Te Baarland is, op een traktement van ƒ700, benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school dhr. L. M. Raamsdonk van Nieuwe-Tonge. Op het examen voor de Rijkskweekschool te Maastricht heeft de jongeheer J. P. De Groot van Ellewoudsdijk no. 4 behaald. Landbouw en Veeteelt. Tegen Ammoniakdampen in paardenstallen geeft Runge (naar de D. A. Z. L. G. u. F. van 20 Juli meldt) den volgenden raad: Men moet met verdund zwavelzuur gedrenkte grove krullen losjes in een soort vogelkooi, een korf met wijde mazen of een net doen en op die wijze aan den zolder van den stal ophangen. De krullen (d. i. het zwavelzuur, waarmede ze be vochtigd zijn) trekken voortdurend ammoniakdampen aan en houden ze vast. Men behoeft ze eerst te ver nieuwen, indien de zure reuk merkbaar verminderd is. De te Utrecht bestaande Maatschappij van vee stallen en veetransport zal eene belangrijke uitbreiding ondergaan. Er wordt namelijk een internationale Maat schappij van gelijken aard opgericht, wier zetel te Brussel zal zijn. De totstandkoming der internationale is afhankelijk gesteld van de toetreding der Nederland sche, van wier ervaring men partij hoopt te trekken en wier relatiën men hoopt te behouden en te vermeerderen. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gister morgen uitspraak gedaan tegen de personen, betrokken hij den diefstal aan het postkantoor te Breda, en hen veroordeeld als volgtMoors 8, Ballintijn 7 en Van Hal 5 jaren tuchthuisstraf. De twee eerstgenoemden hebben dus de voor hen geëischte straf behouden, terwijl die voor Van Hal met een jaar is vermeerderd. OPENBARE VERGADERING van den Itaad der gemeente Goei, op DINSDAG den 29 JULI 1884, des avonds te 7 uren. Voorzitter de heer J. G. De Witt Hamer, burge meester. Tegenwoordig 11 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren J. Steketee en B. Van Asperen Vervenne. I. De Notulen der vergadering van den 16 Junijl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notifi catie worden aangenomen met eene kleine op verzoek van den heer dr. Callenfels aangebrachte wijziging do. dat door Ged. Staten de ontvangst is bericht van de verordeningena. op de mestvaalten enz., b. op de verdeeling in wijken, c. op de veemarkten, d. op het spoorwegstation, en e. op de rupsennesten, welke allen bereids zijn afgekondigd, terwijl door hen eenige opmerkingen zijn medegedeeld ten aanzien van de andere vastgestelde strafverordeningen, die bij B. en W. in onderzoek zijn, en eindelijk, dat zij kennis hebben gegeven, dat eenige artikelen der verordening op het bouwen ter vernietiging aan den Koning zijn voorgedragen 2o. dat aan het gemeentebestuur van Delft voor de historische tentoonstelling tijdelijk zijn afgestaan eenige brieven uit het archief, onderteekend door wijlen Prins Willem I, van welke tentoonstelling de catalogus is ontvangen, die voor de leden ter visie ligt eu in de boekerij zal worden geplaatst. 30. dat door portionarissen in de afgebroken mee- stoof «de Liefde" voor de verzameling van oudheden is ten geschenke gegeven een sluitsteen uit die stoof afkomstig 4o. dat de voorwerpen en goederen voor Re ka zerneering, na behoorlijk gedesinfecteerd, verbeterd en aangevuld te zijn, zijn overgebracht van het logement van C. Van Immerzeel naar dat van L. Van Hove 5o. dat het schoonhouden der privaten in de scholen A. B. en C. voor drie en een halfjaar is aanbesteed aan A. Smit voor ƒ105 'sjaars; 6o. dat door den leeraar M. G. Van Neck een adres is ingediend, om hem uitstel te verleenen voor het den van examen in het Duitsch, welk adres is gezonden aan de commissie van toezicht op de inrich tingen van middelbaar onderwijs en den inspecteur 7o. dat aan Th. A Van der Heil is verkocht eenig oud lood en zink voor een bedrag van 1.59% 8o. dat voor de bibliotheek zijn ontvangen het verslag van den landbouw in Nederland over 1882 en de jaarverslagen der gemeenten Haarlem en Maas tricht 9o. dat het kistje met middelen tot redding van drenkelingen door den gemeente apotheker is onderzocht en, zoonoodig, weder in orde gebracht. III. Nog deelt de Voorzitter mede, dat op verzoek van de commissie voor de (Economische spijsuitdeeling hij met den Secretaris jl. Zaterdag is tegenwoordig geweest bij het doen van hare rekening over het seizoen 1883/84, en dat daarvan is opgemaakt een rapport, dat door den Secretaris zal worden voorgelezen Dit rapport luidt als volgt Aan den Baad der Gemeente Goes. De ondergeteek endendie de inschrijvers en het gemeentebestuur vertegenwoordigd hebben bij het doen der rekening van de Commissie voor de (Econo- miesche Spijsuitdeeling van haar beheer over 1883/84, hebben de eer U dienaangaande het volgende te rapporteeren. De afgeloopen winter kenmerkte zich door bijzondere omstandigheden, welke ook op den werkkring der Commissie niet zonder invloed zijn geweest. Het zachte weder liet toe dat vele werkzaamheden in vollen gang hieven, zoodat verscheidene personen, die anders moesten bedeeld worden, in eigen onderhoud konden voorzien. Gedurende 14 weken, en wel van 27 December 1883 tot 31 Maart 1884, had de bedeeling plaats aan een op volgend getal van 181 huisgezinnen of alleenloopende personen, zijnde 27 minder dan het vorige jaar. Er werden verstrekt 13110 portiën soep en dus 5500 portiën minder dan in 1882/83. Den 1 Maart 1884 koudon reeds 8 gezinnen en op 15 Maart 37 gezinnen

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1