1884. N°. 89. Dinsdag 29 Juli. 71ste jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank DE JAARMARKT SCHIETBAAN gom De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. ff courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den K a a <1 <ler gemeente Goes, op DINSDAG den 29 JULI 1884, des avonds te half acht uur. Goes, den 26 Juli 1884. De Secretaris, II ART MAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Staten van oninbare posten en restanten van den boofdelijken omslag over 1882 en 1883. V. Idem van belasting op de honden over idem. VI. Aanbieding der verantwoording van Burg en Weth. van hun financieel beheer over 1883. VII. Verzoek van het bestuur van het Gasthuis om machtiging tot wijziging van af-en overschrij - ving op de begrooting van ontvangsten en uit gaven dier instelling over 1883. VIII. Idem van het Burgerlijk Armbestuur. IX. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van nieuwe verordeningen op de heffing en invordering van leggeld, aanstelling van een adsistent binnen-havenmeester en vaststelling van eene instructie voor dien ambtenaar. X. Gewijzigde verordening, regelende de benoeming en den werkkring der commissie van bijstand voor het onderwijs in de handwerken. XI. Adres van den Majoor-kommandant der schut terij nopens eene schietbaan, met voorstel van B. en W. XII. Opmaken der voordracht voor de benoeming van zetters tengevolge van periodieke aftreding. Tengevolge van de door Z. 33. gegevene bevelen, moeten de navolgende milicien-verlofgangers der lich ting 1881 behooreude tot het 3e regement Infanterie en het korps Genietroepen, ONDER DE WAPENEN KO MEN, respectievelijk var. den 14 Augustus tot den 12 September en van den 25 Augustus tot den 27 September eu worden mitsdien voor die korpsen door mij, Bur gemeester, opgeroepen: voor het 3e regiment Infanterie: Jacobus Bodewijk Koekkoek, Jan Walrave, Jan Jlatrinns De Coninck, Johan Den Boer, Leonardos Johannes Capello, Jacob Schneider, Gerardus Tan Boven, Benjamin Den Boer, Willem Van den Ende, Hermanns De Lange, Engel Mijnsbergen, Pieter Lons Jakobszoon, Adriaan Reijerse, Pieter Jlarinus De Witte, voor het korps Genietroepen: Jan Frederik Wolfers, Adriaan De Leeuw, om tegenwoordig te zijn bij hunne korpsen als boven gezegd des Damiddags voor 4 uren, zullende zij zich rechtstreeks derwaarts moeten begeven. Hij, die niet aan de oproeping voldoet, wordt als deserteur behandeld, en hij, die niet op den bestemden tijd onder de wapenen komt, of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, wordt zooveel langer onder de wapenen gehouden als de kommandant noo- dig acht. Goes, den 26 Jnli 1884. De Burgemeester van Goes, J. O. DE WITT HAMER. of KERMIS zal dit jaar aanvangen op Dinsdag 26 Augustus aanstaande en eindigen op Dinsdag 2 Septem ber daaraanvolgende. Alleen zullen worden toegelaten die kramen, tenten, uitstallingen enz., waarvan ^de houders en het bijbe- hoorend personeel eene schriftelijke verklaring over leggen van de besturen der gemeenten, waar zij de drie voorafgaande weken vertoefden, dat aldaar bij hunne aankomst en gedurende hun verblijf geen geval van besmettelijke ziekte aanwezig was of is voor gekomen. Met, het opslaan der kramen enz mag worden aan gevangen des Zaterdags voor het begin en alles moet van de plaats zijn vervoerd des Vrijdags na het einde der kermis. De aanvragen om plaatsen voor den hierboven ver melden aanvang der jaarmarkt, moeten vrachtvrij en met opgaaf der benoodigde oppervlakte in Nederlandsche maatbenamingen geschieden aan den Marktmeester, tei- wijl ieder aan dien ambtenaar zijn patent zal moeten v^rtoonen, alvorens te kunnen worden toegelaten, geschiedende de toelating tot wederopzegging toe, ook gedurende de kermis. Goes, den 28 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, hartman. Er is eene aanvrage ingediend tot het oprichten van eene voor Flobert geweer en pistool op het Ravelijn achter den Brouwersgang door de heeren A. Isebree Moens, W. A De Laat de Kanter en I. D. Fransen Van de Putte. De stukken Jiggen ter Secretarie van de gemeente, terwijl eventuëe'e bezwaren kunnen worden ingediend op Zaterdag den 9 Augustus a. s. des namiddags ten 1 ure ter vergaderkamer van ondergetekenden. Goes, 26 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Seretaris, HARTMAN. Door ALEXANDER REITSMA is vergunning ge vraagd tot uitoefening van. den in de lokalen en den tuin van de Sociëteit „Van On- genuchten Vrij", Wijk A no. 137, gelijk nu aan H. J. LIJSEN was verleend. Bezwaren kunnen worden ingediend vóór den 31 Jnli a. 9. des middags te 12 uren. Goes, den 28 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. GOES, 28 Juli 1884. Het bericht, nopens Atjeh, 't welk de Arnh. Ct. putte uit eene bron, die zij volkomen vertrouwde, is naar bet Dagblad met zekerheid verneemt ge heel onjuist. Onze troepen zullen Atjeh (met uitzon dering van den Kraton) niet ontruimen, 't Stelsel van concentratie, waartoe besloten werd, is geheel iets anders dan 't denkbeeld, indertijd door generaal Van Swieten aanbevolen. Ten aanzien van de Nisero quaestie wordt aan het Dagblad verzekerd, dat de onderhandelingen tusschen de beide gouvernementen over het gevolg geven aan het schikkingsplan, die nog altijd werden voortgezet, in de jongste dagen tot eene voor Nederland bevre digende uitkomst hebben geleid. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Eerste en Tweede Kamer, ten vervolge op de vroeger ingezonden Nisero stukken, doen toekomen, ter rond deeling alleen voor de leden, de laatstelijk omtrent deze zaak gewisselde nota's en brieven. Hij heeft tevens mededeeling gedaan van zijn voor nemen, om weldra een verzameling van alle stukken, op deze zaak betrekking hebbende, ter kennis van de Kamers te brengen. De Londensche bladen melden, dat heden verdere vragen met betrekking tot de schepelingen der «Nisero" in het Engelsche Lagerhuis tot de Regeering zullen gericht worden. The Standard acht het niet onwaar schijnlijk, dat, indien de antwoorden onbevredigend zijn, in den loop der volgende week een ander debat van liberale zijde zal uitgelokt worden. Volgens een bericht aan hetzelfde blad is het besluit der Britsche en Nederlandsche Regeeringen reeds gemeenschappelijk aan den Radjah van Tenom beteekend. Het Engelsche oorlogsschip Pegasus" blijft in Atjeh, om de gevangenen aan boord te nemen, zoodra zij door den Radjah worden losgelaten, hetgeen verwacht wordt. Aan the Standard wordt uit Berlijn geseind, dat graaf Herbert von Bismarck, kort na het over handigen van zijn geloofsbrieven die hem bij het Hof van 's Gravenhage accrediteeren, de residentie tijdelijk weer verlaten heeft, zich begevende naar Varzin, ten einde bij de op handen zijnde regeling van het Regentschap en mogelijke andere voorzieningen voor de troonopvolging in Nederland zelfs den schijn te vermijden van 't uitoefenen van eenige pressie op de beslissing van het Nederlandsche volk. Zaterdag zijn, naar het Vaderland meldt, de roerende goederen, behoorende tot de nalatenschap van wijlen den Prins van Oranje, voor zoover die zich bevinden in het «Huis ten Bosch", door 's Konings zaakgelastigde, na inventarisatie, overgenomen Men deelt nader mede, dat in Zr. Ms. plannen met opzicht aan de bestemming, aan de roerende goederen te geven, eene verandering is gekomen, zoodat in Augustus e. k. alleen de paarden en rijtuigen van wijlen den Prins en de wijnen uit de beide paleizen op den Kneuterdijk zullen worden verkochtoverigens zal de geheele inhoud der paleizen, voor zoover er geen gevaar voor bederf of beschadiging bestaat, voor- loopig worden opgeborgen en bijeengehouden, geheel overeenkomstig de bekende wenschen van den over leden Prins. Het paleis van Prins Alexander zal verder worden verkocht, doch omtrent het paleis, vroeger door 's Prinsen broeder bewoond, bestaat de waarschijnlijkheid dat het in handen der vorstelijke familie zal blijven. Ten aanzien van het nog in functie zijnde personeel van wijlen den Prins van Oranje worden in den loop van de volgende maand 's Konings bevelen tegemoet gezien. Alle tot hiertoe genomen beschikkingen sluiten zich geheel aan bij de regelingen, die prins Alexander blijkbaar op 't oog heeft gehad. De heer W. J. Van Gorkom, distr. schoolopz te Goes, maakt deel uit van de commissie voor het in Augustus e. k. te 's-Gravenhage te houden examen voor de betrekkingen van surnumerair en aspirant verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Borsele. Op de voordracht van zetters voor de di recte belastingen zijn door den gemeenteraad alhier ais eerste candidaten geplaatst de heeren A. Van Over- beeke en J. Bruinooge, aftredende leden van bet college, terwijl daaraan zijn toegevoegd de heeren C. M. Nijsten en D. Wisse. Hansweerd. Eene briefkaart, dd. 3 Juli uit Gro ningen verzonden aan der expeditie-kantoren alhier, kwam eerst te dezer plaatse aan den 25 Juli jl. Deze briefkaart droeg het volgende stempel«Missent to New-York U. S. A. 16 Jule 1884". Hoewel niet op tijd hier aangekomen, pleit de terugzending daarvan voor de accuratesse der Amerikaansche posterij en heeft deze briefkaart eene zeer korte heen- en terug reis gemaakt. Krnininge. Door burgemeester en wethouders is in hunne vergadering van jl. Zaterdag tijdelijk met de waar neming der gemeente-practijk belast dr. Geill, arts te Krabbendijke. Het fanfaren-gezelschap «Eendracht maakt Macht", directeur de heer H. C. Baarens, zal deelnemen aan het op Zondag 10 Aug. a. s. te Antwerpen te houden festival. Kolijnsplaat. Bij goed weder zal Dinsdagnamiddag het eerste en Woensdagnamiddag het tweede der zeven zinkstukken vóór de westelijke knip van den Oud-Noord- Bevelandpolder naar den bodem gaan. Uit Rozendaal schrijft men aan de N. R. Ct. Binnenkort zal worden aangevangen met het leggen van het tweede spoor tusschen Rozendaal en Bergen- op-Zoom en tusschen Middelburg en Vlissingen. Het bestuur van het 1ste district van den bond voor beetworteisuikerfabrikanten te Zevenbergen heeft alle beetworteisuikerfabrikanten in Nederland opgeroe pen tot het bijwonen eener vergadering op Dinsdag 29 Juli, te Rozendaal te houden, teneinde tot overeen stemming te komen omtrent bepalingen, de aflevering en berging der beetwortelen betreffende. Jl. Woensdagmorgen ontstond aan den Nieuwen Neuzenpolder weder eene oeverafschuiving bij den Koepel op eenigen afstand ten westen van die, welke op 12 dezer ontstond, dus op betrekkelijk grooten af stand van de oeververdedigingswerken langs de Wester- Schelde, zoodat ze voor deze werken of voor den zeedijk, als zijnde hiervan 320 M. verwijderd, geen gevaar op levert. De grootste lengte is 133 M. en de grootste breedte 30 M terwijl de oppervlakte ruim 2700 M'. bedraagt. De afschuiving is gelegen achter twee af schuivingen, die het vorig jaar ontstonden, waardoor de laagwaterlijn in een jaar tijds veel tot den dijk is genaderd. (T. N. Ct.) Naar men hoort zal de in December en Januari 11. te Ter-Neuzen zoozeer gehavende inlaagkade, waar achter zich bevindt de oesterteelt-inrichting vóór den Noordpolder, worden hersteld, waartoe de werken reeds zijn uitgebakend. De kade zal voor zooveel noodig tot de oorspronkelijke hoogte worden gebracht. Een 4 meter breede buitenberm wordt tegen het dijkslichaam aangelegd en het beloop hiervan voorzien van glooiing van afval van Lessineschen steen. De door den tegenwoordigen eigenaar der inrichting vóór eenigen tijd geplaatste oesters groeien vrij wel, doch er schijnen eenige te sterven. Men meent echter toch met de teelt goed te kunnen slagen. (IV. R. Ct.) Het Dagblad meldt, dat in zijn, ook door ons overgenomen, bericht nopens de Staats-loterij eenige woorden zijn uitgevallen. De daarbij betrekkelijke zin snede moet zoo worden verstaan, dat het meerdere voordeel, 't welk, als gevolg van de reorganisatie, zal worden behaald, 180.000 's jaars zal bedragen. Maar dan komt de hoofdzaak zegt Het Vaderl. geheel overeen met hetgeen wij reeds vroeger schreven, dat het voordeel voor elke loterij 60.000 zou bedra gen, dat is voor de drie loterijen in éen jaar f 180.000. Door wijlen mevrouw de wed. G. Van Wijn gaarden is aan de Vereeniging tot opneming en op voeding van verwaarloosde weezen te Neerbosch en Nijmegen hare nalatenschap vermaakt, onder aftrek van eenige legaten, welke nalatenschap ongeveer 16,000 bedraagt. Door 32 Nederlanders te Parijs is voor een mo nument ter nagedachtenis van wijlen Z K. H. Prins Hendrik bereids 526 ingeschreven. Het cijfer der bijdragen voor de betrekkingen van de bemanning der «Nisero" is reeds tot circa 7200 geklommen. De leden der Transvaalsche Deputatie zijn te Pretoria teruggekeerd en daar met groote geestdrift begroet. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kolijnsplaat. Zondagmorgen werd aan de gemeente bekend gemaakt, dat de naar hier beroepen predikant, de heer A. Steehouwer, Vrijdagavond te zes uren alhier zal optreden. Beroepen te 's-Heer-Hendrikskinderen de heer N. Jolles, cand. te Ginneken. (IV. R. Ct.) De heer W. Schock, candidaat te Kampen, is beroepen tot predikant der Chr. Ger. gemeente te Nieuwdorp. Op 1 Juli waren 287 plaatsen hij de Ned. Herv. kerk vacant, of 3 meer dan op 4 Januari 11. Slechts 17 candidaten zijn alsnog beroepbaar, waarbij 10, die blijkbaar geen plaats meer begeeren. Bij de Synode is ter tafel gelegd een zeer ingrij pend voorstel, geteekend door de heeren Ringnalda, Roodhuijzen en Bredius, strekkende om een algeheele reorganisatie van de Ned. Herv. Kerk voor te bereiden. De kerkvorm, meenen de voorstellers, is onbijbelsch, daarom onzuiver en men behoort terug te keeren tot het zuiver presbyteriaansch karakter van de Kerk. Daarmede is niet in overeenstemming de groote macht, welke aan besturen, met name aan de Synode, toever trouwd is, zoodat enkele corporatiën heerschen over de Kerk, wier eenig Heer en Wetgever Jezus Christus is. Om nu den eenen Koning Koning te laten zijn, moet men tot de autonomie der gemeenten onder Gods woord terugkeeren in dien zin, dat de gemeente Jezus Christus als Koning erkent en de belijdenis der Hervormde Kerk handhaaft. In breede trekken schetsen de voor stellers, hoe naar hun meening het verband tusschen de autonome gemeenten onder Gods woord in den vorm van classes, van provinciale synoden, van een nationale synode en van een administratieve com missie tot stand zou komen. Zij stellen aan de Synode voor, een commissie te benoemen, bestaande uit leden der Synode, die aan de belijdenis getrouw zijn, en uit bevoegde personen, buiten de Synode gekozen, en aan die commissie op te dragen, een plan van reorgani satie in den aangegeven geest te ontwerpen. Om dit voorstel te onderzoeken, heeft de Synode een commissie van vijf leden benoemd. Zij bestaat uit de heeren Kruit, Jans, Zeeman, Bredius en Reitsma. Haar is ook opgedragen om te rapporteeren over het voorstel van de classicale vergadering van Alkmaar, om alles, wat op de belijdenis betrekking heeft, uit de reglementen te verwijderen, en het voorstel van de classicale vergadering van Haarlem, om de gemeenten financieel van het synodaal verband onafhankelijk te maken. Driewegen. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd de heer M. Petri, thans onderwijzer te Melissant. In de vorige week is het toelatingsexamen voor de Rijkskweekschool te Middelburg afgeioopen. Door 29 aspiranten werd daaraan deelgenomen, waarvan er na het schriftelijk werk acht zijn geschiftde geble- venen onderzocht men nog mondeling. Of nu van de 21 jongelieden, die het examen tot het einde gevolgd hebben, er 20 ter benoeming aan den Minister zullen worden voorgedragen, zal later blijken. Het verdient opmerking, terwijl de kweekschool te Middelburg zoo gunstig bekend staat, er zoo weinig kweekelingen examen gedaan hebben. Aan de andere Rijks-kweekscholen waren pl. m. 100 adspiranten, te Groningen 112, te Deventer 116 enz., zelfs te Maastricht, aan 't einde des lands gelegen, waren tot het examen 80 jongelieden opgekomen uit alle provinciën tot uit Groningen, Friesland en Drente toe. Op voorstel van den burgemeester der gemeente Vries heeft onlangs de gemeenteraad met eenparige stemmen het besluit genomen, aan de kinderen, die trouw de school bezoeken, maandelijks een kaartje te geven. Een bepaald aantal van die kaartjes geeft recht op het ontvangen van eenig geldelijk bedrag, op voor waarde dat dit geld dadelijk in de Rijkspostspaarbank belegd worde. Deze maatregel is op 1 dezer in werking getreden.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1