m pi m een tatais iet Erf, een Woonhuis I Bericht van Inzet. Vruchten te Velde en HOFSTEDEN, Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Burgerlijke Stand Goes Weerkundige Waarnemingen. Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Marktberichten. ADVERTBNTIEN Bemiddelingsbureau Openbare Verkooping. Op Zaterdag den 26 Juli 1884, Openbare Verkooping. op Donderdag den 31 Juli 1884, op Donderdag den 31 Juli 1884, publiek verkoopen 0.88.96 TARWE in 5 perc., 0.72.64 HAVER in 3 perc., 1.91.00 HOOIGRAS iu 2 perc., 0.0550 DITO, 1.16.00 NAGRAS, 1.27.70 HAVER in 3 perc., Bouw- en Weilanden, op Vrijdag den 1 Augustus 1884, Openbare Verkooping. kortelings herbouwde Schuur en Erf, Openbare Verpachting. In deze laatste vergadering is weder eene rode ge houden door Dr. Guèrin, die de meening verdedigt, dat de cholera op de plaats zelve ontstaan is, en niet uit Azië aangebracht. Hij heeft de enquête van de doctoren Brouardel en Proust door een contra-enquête, op dezelfde feiten berustend, trachten te ontzenuwen, en meent dat diarrhaea, cholerine, cholera nostras en Aziatische cholera graden van eene zelfde ziekte zijn. Op hetzelfde oogenblik, dat te Toulon de twee eerste slachtoffers, matrozen, vielen, bezweek buiten Toulon een persoon, die met de stad in geene aan raking geweest was. De schoolknaap, die den volgenden dag stierf, had vele dagen diarrhaea gehad Dienzelf den dag stierf aan het ander eind der stad eene vrouw van 60 jaren, die hem niet kende. Te Marseille hadden eenige dagen later verspreide cholerine- en daarna cholera-gevallen plaatsreeds vóór de epidemie te Toulon zijn te Marseile twee gevallen gecbnstateerd, die geheel het karakter van Aziatische cholera vertoonen Men kan dus van eene aangebrachte ziekte niet spreken. Den dag na de eerste sterfgevallen is te Toulon en te Marseille de verhuizing in massa begonnenzijn in evenredigheid met die tienduizenden uitgewekenen op andere plaatsen cholera-brandpunten ontstaan Dr. Guèrin neemt aan, dat tot het ontvangen der cholera eene gesteldheid van bod m en bevolking be hoort, die zich aankondigt door talrijke gevallen van diarrhaea en cholerine. In Parijs beerscht thans onder de kinderen eene ingewandsziekte, die als voorlooper kon beschouwd worden, athrepsie. Dit is zeker ver ontrustend, maar men moet bedenken dat in Londen in 1849 van de 130,000 lijders aan diarrhaea slechts 250 aan de cholera gestorven zijn. De Engelsche regeering had toen doctoren benoemd, die langs de huizen gingen vragen of er zieken aan diarrhaea waren en hun terstond geneesmiddelen toediendendit is voldoende gebleken. Een brief van dr. Fauvel behelsde, op andere gron den, eene dergeiijke beschouwingde Académie de médecine is echttr bijna eenparig van het gevoelen, dat de cholera alleen door overbrenging wordt verkregen. Te Toulon en te Marseille blijft de toestand dezelfde. Te Aries is de paniek zoo hevig, dat van de 25000 inwoners er geen 5000 meer in de stad zijn. De ge meenteraad heeft bij gebrek aan leden geen besluit kunnen nemen. Alle winkels zijn gesloten-, er is geen voedsel in de stad meer te krijgende weinigen, die nog voorraad hadden, hebben dien met hunne buren gedeeld. Alles vlucht naar Tarascon en Beaucaire. Ver scheidene dooden zijn 20 uren onbegraven gebleven zelfs zijn de meest gewone reinigingsmaatregelen in vele gevallen nagelaten. Te Lyon zijn de drie zieken nog in het hospitaal in behandeling en men hoopt ze te behoudenver dere gevallen hebben zich nog niet voorgedaan. Nieuwe gevallen werden gemeld van Valence, waar eene dame uit Toulon is komen sterven; te Brignoles, te Vins, te Signes, alles in de buurt van Toulon. Uit Genève verneemt men, dat de berookingsmaat- regelen, aldaar toegepast, tot eene zonderlinge brood winning aanleiding gegeven hebben. Eenige stations vóór Genève komen passagiers den trein binnen, disschen aan de reizigers een overdreven verhaal op van de lastige, onaangename, gevaarlijke berooking, en bieden aan, haar voor een fooitje in in hun plaats te ondergaan. Men ruilt de plaatsbil jetten, en bij het binnenkomen van het station te Genève worden de Geneveezen berookt en de van verre komende Franschen passeeren ongehinderd. Het proces, den Hongaarschen schilder Munkaccy door zijn behanger aangedaan, is nu ten nadeele van laatstgenoemde beslist. Zooals men weet, had de be hanger, op zijn verzoek, een schilderstuk van 's kunste naars hand in betaling voor eenige leveringen ont vangen. Maar toen hij vruchteloos beproefd had, de schilderij te verkoopen voor zes maal de waarde van het door hem geleverde, verklaarde hij geen genoegen met het hem verstrekte te nemen en hij deed Mun- kaczy een proces aan om hem te dwingen de schil derij beter af te werken. De rechtbank heeft nu den man dien eisch ontzegd en hem in de kosten veroordeeld. Arrondissements-rechtbanÜ te Middelburg. Heden zijn veroordeeld J. F. K12 j., boodschapmeisje te Middelburg, wegens diefstal tot drie dagen gev.straf. G. J., 18 j., visscher te Arnemuiden, wegens beleediging van een beambte in functie tot 8 boete. A. C. L., huisvr. van J. F. E., melkverkoopster te Hansweerd, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde, vrijgesproken. J. G 63 j., huisvr. van J. S., werkvrouw te Hans weerd, wegens als voren, vrijgesproken. P. Z., 76 j., herbergier te 's-Heer Arendskerke, wegens overtreding der drankwet tot 5 boete. A. S., 28 jwerkman te Breskens, wegens mishandeling tot 1 maand cel en 8 boete. K. DeH, 25 j., werkman te IJzendijke, wegens idem tot 15 dagen cel en 8 boete. P. Van E., 34 j., werkman te Aksel, wegens als voren tot •15 dagen cel en 8 boete. M. De W., 26 j., zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd wegens landloo- perij, tot 3 maanden gev.straf én opzending daarna naar een bedelaarsgesticht. Mijnheer de Redacteur «Driemaal is scheepsrecht", ook «schuttersrecht", dacht ik, toen ik eergisteravond in uw blad het adres van den Majoor-kommandant der dd. schutterij las. Wederom de schietbaan-quaestie op het tapijt! Is de onderstelling gewaagd, M. de Red., dat in dezen van andere zijde invloed wordt uitgeoefend? Nu reeds zoo langen tijd de oefeningen der schutterij plaats hebben zonder schieten, doet de zaak denken aan jeugdiger krijgshaftigen, voor wie zoo'n schietbaan eene gelegenheid aanbiedt om lauweren te behalen of zich in het schieten te oefenen. En als dat schieten maar geen ongelukken veroorzaakt (waarvoor ik doods bang ben), dan heb ik er niet zoo op tegen, dat men zich op die wijze onderscheiden of oefenen kan. Toch moet ik de hoop uiten, dat voor dat schieten de financiën der gemeente niet worden gebruikt. De adressant zegt wel, dat alleen «het hoogste belang voor zijn onderhebbend korps" hem leidt tot zijn herhaald verzoek »dat aan de manschappen daar van de gelegenheid wordt geopend om zich te oefenen in het schieten naar de schijf met scherpe patronen." Maar zou er voor den gemeenteraad geen »hooger" belangen te behartigen zijn dan dit? Hoe moet het genoemd worden, als de schutters, die slechts van April tot October, en dan nog maar eens om de 14 dagen, voor twee uren onder de wapenen geroepen mogen worden, in die weinige oogenblikken zich moe ten oefenen in het schieten Als men den tijd rekent, benoodigd voor het opstellen der manschappen, en den marsch naar het schietterrein, zou er voor ieder schutter, aangezien toch het schieten bij beurt zal moeten gaan, per jaar tien minuten (zegge tien minuten) overblijven om door oefening een bekwaam schutter te worden. Ik zou het bejammeren, als voor zulk een onbereikbaar doel het geld der gemeente, verkregen door de heffing van belastingen, besteed werd. Neen, dan zijn er zooveel andere zaken, in uw blad werd er zoo dikwijls op gewezen die dringend voorziening vorderen, en m. i. van vrij wat «hooger belang" zijn, dan het door den Majoor gestelde «hoogste belang". Gedurende meerdere jaren wordt o. a. op de begroo ting der gemeentewerken voor memorie uitgetrokken: Voortzetting van verbeterde rioleering. Nog kort ge leden werd door een inzender in uw blad gewezen op de goten enz. Is het niet van hooger belang dat men, voor men aan een schietbaan denkt, eerst tracht daarin verbetering te brengen Ik wil hopen, dat die inzender zich aan mijne zijde schaart. Als men ziet, hoe jaarlijks ons bestuur gewenschte zaken moet uitstellen, omdat de middelen ontbreken; als men ieder jaar bij de begrootisg de ervaring kan opdoen, dat ons gemeentebestuur moeite beeft om het dringend noodige zonder verhooging van den H. O te kunnen uitvoeren; dan vraag ik in allen ernst, of het opgaat gelden te besteden voor een doel van zoo twijfelachtig nut? En dan, M. d. R., zoo maar boutweg to beweren, dat de schietbaan eene zaak is, waarin door de ge meente moet worden voorzien. Wel heeft eens een Minister van binnenlandsche zaken op de bewoordingen van art. 34 der schutterijwet deze hypothese gebouwd, maar hij, noch een zijner opvolgers, heeft haar tot een axioma gemaakt. Integendeel, uit de correspondentie van ons gemeentebestuur met hoogere autoriteiten blijkt ten duidelijkste, dat die hypothese nog geenszins een axioma is. Wat de medegedeelde quaestie van Sneek aangaat, is mij onbekend, maar zóo als zij in uw blad wordt voorgesteld, kan zij onmogelijk zijn voorgevallen. De Minister van binnenlandsche zaken kan of mag niet gelasten, dat een door hem gewenschte post op de begrooting der gemeente worde uitgetrokken. Hij kan of mag art. 212 der gemeentewet niet in toepassing brengen. Dit alles behoort tot de bevoegdheid van Ged. Staten, en dan is er van hun besluit beroep op den Koning. Wil de Majoor een raad aannemen, dat hij zich tevreden stelle met de exercitiën en de marschen zijner manschappen, tot eene nieuwe schutterijwet in het Staatsblad prijkt. In zoodanige wet zal zijn verlangen zeker bevredigd worden, want de Regeering heeft getoond te begrijpen, dat, waar zij schietbanen voor de schutterij rioodig acht, daarin van Rijkswege moet worden voorzien. Zeker zijn wij den Majoor-kommandant dankbaar voor alles, wat hij in het belang onzer schutterij heeft gedaan. Maar ik betwijfel het of de burgerij en (met uitzondering van enkelen) de schutters hem wel dank baar zouden zijn, wanneer de gemeente met uitgaven voor eene schietbaan belast werd. En zelfs het nu gevraagde onderzoek naar een terrein zou reeds aan zienlijke kosten meebrengen, aangezien het niet te verwachten is, dat dit door bevoegde personen zonder groote kosten zou kunnen geschieden. Een voorstander van nuttige belangen. Driewegen. Gisteren is het woonhuis en erf met tuin, te zamen groot 12.54 aren, in deze gemeente en nage laten door wijlen C. Steketee, door den heer Pelle, ten overstaan van den notaris Lansen Croin, in publieke veiling verkocht aan A Korstanje alhier voor 1025 én 35 voor los goed, zonder de 12 pet. onkosten. Borsele. Donderdag 24 Juli werd door het bestuur der Waterkeering alhier publiek ter verpachting voor 7 jaren gepresenteerd de Inlaagkade van 1883 met binnen- en buitenbermen en ingekuipten grond, te zamen groot met dijksputten ongeveer zes hectaren Wegens gebrek aan mededinging had geen gunning plaats. van 24 tot 26 Juli 1884. Ondertrouwd den 24, Jan Paulus Maartense, 21 j., jm., en Cornelia Maria De Pan, 22j ,jd.; Marinus Sinke, 30 j., jm., en Adriana Van den Berge, 24j„jd. Getrouwd: den 24, Franciscus Johannes De Vries (van Amsterdam), 26 j., jm., en Pieternella Jacoba Fukken, 22 j., jd. GOES, Vrijdag 25 Juli 1884. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lacht. li .SI Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 uar. s morgens 8 s midd. 12 s avonds 5 758 760 761 West. N.-W. Bewolkt. -1-14 16.5 16 9.2 Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, met een barometerstand van ongeveer 745 m.M. in het centrum, bevindt zich ver van ons en Noordwaarts. Van een gebied van hoogen druk valt weinig of niets te bespeuren. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 2.7 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uur: Maastricht 4.3 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een: het verschil werd kleiner. Barometerstand te Utrecht om half een 75Q m.M. Door de uitgestrektheid van het gebied van lagen druk is het weder grootendeels afhankelijk van locale invloeden; nu en dan ontstaat er in de atmospheer een kolk en daardoor krijgen wij dan regen of onweder. Verwachting: Westelijke wind, veranderlijk weder. Datum. Plaats. Voorwerp. Informatiën 31 Juli. 's-Heer Hendriksk., vernieuwing kerkgebouw, Hannink. 2 Aug. Kapelle, onderwijzerswoning, Hannink. Datum. 26 Juli, 26 30 31 31 31 5 Aug. 7 13 Plaats. Voorwerpen. Ierseke, veldvruchten, Ierseke, planken enz., Eilewoudsdijk, verpachting land, Wolfertsdijk, woonhuis en erf, Ovezand, woonhuis en erf, Vlake, veldvruchten, Goes, woonhuis enz., Goes, diversen, Goes, verpacht, bouwland enz., Goes, vendutie, Goes, verp. land, Informatiën. Pelle. Pelle. Schoiten. Pilaar. P. Overman. Rembges. Pilaar. De Vos. mr. Liebert. De Vos. Pilaar en E. Van den Bosch. KRUIN INGE, 23 Juli 1884. Tarwe f8,75 a f8,Rogge f6,75 a f6,25, Winter- Koolzaad f 11,a f 10,50, alles per hectoliter. MIDDELBURG, 24 Juli 1884. De aanvoer van heden was enkel uit Walcheren en bestond uit Tarwe, nieuw Winter-Koolzaad en Winter- Gerst. Walehersche Tarwe werd bij weinig aanbieding prijshoudend gekocht Nieuwe Wiuter-Gerst, zeer goed. van qualiteit, is volgens noteering afgedaan. Paarden- boonen van den zolder volgens prijsopgaaf aangeboden. Van nieuw Winter-Koolzaad was de aanvoer omtrent 50 Last, meerendeels niet droog, is voor olieslagerijen en kleine verzendingen sleGhts gedeeltelijk volgens noteering gekocht. Olie en Koeken onveranderd. Gedurende den aanvoer van nieuw Koolzaad zal hier ook des Maandags van 10 tot 11 uren Graanmarkt worden gehouden. Puike Walehersche Tarwe f8,70 a f 8,80. Nieuwe Winter-Gerst f5,60 a f5,75. Paardenboonen f7,ft f7,50 geveild Nieuw Winter-Koolzaad van f 10,75, f 11,a f 11,10 naar qualiteit betaald. Raapolie f36, Patentolie f38,Lijnolie f24,—per vat op 6/w con tant fl,korting. Lijnkoeken. Zachte f 13,—Harde dito fll,per 104 stuks. Versche boter f 1,40 a 1,50 per KG.; eieren per 100 stuks f 3,60. Heden overleed tot onze diepe droef heid onze moeder ANTHONIA DELNY, wed. van A. VAN DE WEERT, in den ouderdom van 58 jaren. Goes, 21 Juli 1884. Namens de familie, J. W. VAN DE WEERT. De ondergeteekende betuigt, ook namens zijne kinderen, zijnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling en deelneming, ontvangen na het over lijden van zijne geliefde echtgenoote. Wissekerke, 24 Juli 1884. A. VAN DAMME. Ingevolge het op de laatste vergadering van TESSELSCHADE opgerichte (zie 12de jaarverslag), wordt aan dames, die plaatsing zoeken of eene betrekking wenschen vervuld te zien, bekend gemaakt, dat zij zich daartoe kun nen aanmelden bij de ondergeteekende terwijl het blaadje »T e s s e 1 s c h a d e" de abonné's maandelijks op de hoogte houdt der verschillende aanvragen. Abonnementen op genoemd blaadje a ƒ1,25 'sjaars worden insgelijks aangeno men door Mevrouw VAN DER MANDERE te Kapelle. op de Ierseke Oesterbank. Te bevragen bij JACOBUS DANIELSE, Oesterkweeker te Ierseke, des namiddags te 12% uur, zal de heer P. Dronkers, aan de haven te Ierseke, publiek verkoopen ruim 200 Delen van verschil lende lengte en zwaarte, Ribben, Tengels, Rechters, Latten, 140 Kolders en Spieren van 3 tot 46 voet, 6 Ladders van 12 tot 36 Sporten, 4 Boomgaardladders, Slijpsteen, Kelderwind, Deuren, Ramen, Touwwerk, 4 Stoelen, Kachel en meer andere Roe rende Goederen. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris L. A. PAARDEKOÓPER OVERMAN, gevestigd te 's-Gravenpolder, zal des voormiddags te 10 uren, ten herberge van de weduwe van II. Van 't Westeinde te Ovezand, ten verzoede van zijn princi paal, in het openbear verkoopen staande en gelegen onder de gemeente Ovezandkad. sectie A nos. 200 en 385, groot 15 Aren 35 Centiaren, thans nog in eigendom toebehoorende aan de weduwe en erven van Ms. Westdorp. De Notaris A. W. REMBGES te Krui- ninge zal des namiddags te 3 uren, in het Stations koffiehuis te Vlake, voor de weduwe en benificiaire erfgenamen van C. L. Bernard, DE VOLGENDE H A C wassende op gronden in Vlake aan den «Zoekweg." onder Kapelle, aankomende het «Rethorica- gilde". De Notaris A. W. REMBGES te Krui- ninge maakt bekend, dat de in 's-Heer Arendskerke en Waarde, met bijbehoorende te zamen groot 52 H. 57 A. 68 C., in vorige couranten, bij gedrukte biljetten en catalogussen met kadastrale kaart breeder omschreven, den 18 JULI 11. zijn ingezet op het le- 6e pei'ceel 5230; 7e - 893,78 a 8e - 1006,— 9e - 333,50 10e - 691- He- -12e - 2995,58 13e- -16e - 1978,68 17e- -18e - 1905,75 v 19e- -20e - 1502,82 21e - 1009,42 22e - 750,60 V 23e - 987,70 24e - 725,69 25e - 1273,56 26e - 1623,— 27e - 620,- 28e - 825,- 29e - 604,16 30e - 748,02 Samen f 25704,26 De finale toewijzing blijft bepaald des namiddags te 1 uur, in het hotel «de Zoutkeet" te Goes. Nadere inlichtingen verstrekt genoemde Notaris REMBGES, bij wien nog catalo gussen met kadastrale kaart gratis ver krijgbaar zijn. Op Dinsdag den 5 Augustus 1884, des avonds te 7 uren, te Goes, in het kof fiehuis «de Prins van Oranje", ten over staan van den Notaris J. M. PILAAR, van MET te Goes, aan de Westerschans, kad. bekend sectie A no. 381, groot 2890 Centiaren, bewoond door den eigenaar Johannes Stoutjesdijk. Op Woensdag den 13 Au gustus 1884, dos morgens te 9 uren precies, te Goes, in het koffiehuis «de Prins van Oranje", voor het Burgerlijk Armbestuur te Goes, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, van in de gemeenten Waarde, Krabbendijke, Ierseke, KapelleSchore, 's-Heer Abts- kerke en Goes, nader bij plakbiljetten te vermelden. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer E. VAN DEN BOSCH, Secretaris penningmeester van gemeld Armbestuur en van voornoemden Notaris PILAAR,

Goessche Courant | 1884 | | pagina 3