BIJVOEGSEL GOESGHE COURANT. ZATERDAG 19 JULI 1884. No 8b. HET ZUIDER-ZENDINGSFEEST. Vervolg en slot.) Het vervolg der rede van ds. Van 't Lindenhout luidde En zoo kom ik tot de weezen en hunne verzorging. Maar, zeggen velen, het familieleven is toch voor weezen de van God gewilde plaats Eensdeels jaMaar de weezen, die op Neerbosch een toevluchtsoord zoeken, zijn verwaarloosde, diep gezonkene, zondige kinderen, die niet in het familieleven opgenomen kunnen worden. In de christelijke, zoogenaamd fatsoenlijke kringen klopt men te vergeefs aan, daar wil men die arme kinderen niet. Men zou zich dus moeten wenden tot de armoedige huishoudens, en dat gaat niet, want de kinderen zouden nog meer verwaarloozen. God is een vader der weezen, daarom moest er een plaats gemaakt worden en ziedaar Neerbosch ontstaan. Uit alle streken van ons land zijn er kinderen, ook uit deze provincie, zelfs uit dor pen op dit eiland. 21 jaar gelëden, in het jaar 1863, zijn wij begonnen onder de hoede des Heeren wij zijn als het slijk der aarde, waarvan Hij iets maakt te zijner eer. Reeds 21 jaar heeft Hij ons geholpen toen wij begonnen, waren er 2 weezen, die wekelijks 10 gulden kostten en dat geld kwam eren thans bij die vele weezen hebben wij wekelijks f 2000 noodig en die komen er ook. Steeds heeft God ons uit den nood geholpen Eens moest ik 700 hebben en er was geen cent in kastoch vertrouwde ik op Hem. Daar komt mij een dame bezoeken, die Neerbosch in geen jaren bezocht had. Zij gaf mij een enveloppe en zeide mij die op mijn bureau te openen. Ik deed dat en ik vond vijf bankbiljetten van f 1000. Ik stond verbaasd over die groote gift en vroeg haar, hoe zij er toe gekomen was zooveel te geven, en zij antwoordde mijik schaamde mij in zoolange niet op Neerbosch geweest te zijn. Reeds 14 dagen heb ik met God 's nachts liggen worstelen en een dezer avonden heeft Hij mij ingegeven 1000 te geven. Den volgen den dag weifelde ik nog; 's avonds kreeg ik de in geving f 2000 te geven en nog weifelde ik en weder moest ik mijne gave verhoogen en toen het bedrag tot 5000 geklommen was, toen dacht iklaat ik nu maar gauw gaan, anders wordt het bedrag nog hooger. Hoevele dwalingen zijn er nietMen heeft mij dik wijls gevraagd of ik nooit beangst was, geen brood te zullen hebben voor de weezen. Doch altijd luidde mijn antwoordGij moet God liefhebben en daardoor zijnen zoon Jezus, dan zijt gij altijd even gemakkelijk. Het ongeloof zou een diepe schaamte voor mijne ziele zijn. Geen nood was zoo groot of uitredding is er steeds gekomen. 21 jaar lang heeft Hij ons dag aan dag geschonken wat wij noodig hadden. Eens hadden wij geen kruimel brood, de tafel was gedekt en er was geen eten; toen bewoog God het hart van een Roomsch-Katholiek bakkerdie bakker gaf ons het lekkerste brood nit zijn winkel en de weezen zijn nooit heerlijker gevoed geworden. Ten slotte zong men het 3e vers van no. 2. Te 4.45 hield Ds. H. A. E. Heinecken van Arae- rongen de eerste afscheidsrede. Mijne vrienden, zeide deze spreker, gij hadt gelegenheid dazen dag weder zendingsfeest te vieren gij gaat nu weder naar huis zegt aan de uwen wat groote dingen God wederom gedaan heeft. Een ieder moet beginnen met in eigen huisgezin te werken en aan de zijnen te leeren, wat voor hen nuttig en onmisbaar is. Toch is het goed zoo eens een zendingsfeest bij te wonen dat verruimt den blik die anders wel eens te eng zou blijven. Op een dag als deze ziet men toch dat er nog een breede schare is van menschen, wien het ernst is aan de behoudenis hunner ziele te denken. Eens wordt hier boven het volmaaktste feest gevierd als wij, vereenigd met die ons voorgegaan zijn, het eeuwige lied der dankbaarheid mogen aanheffen. Mogen velen dezen dag zijn toegebracht om daar dan deel uit te maken van die groote schare, die niemand tellen kan. Ieder uwer keert weldra weder tot zijn huis en werkkring. God heeft aan ieder mensch zijn beroep en betrekking in de maatschappij opgelegd, en dat is goed. Misschien staan er hier wel velen onder mijn gehoor wier taak nogal zwaar is, en die daaronder soms wel eens zuchten moeten; maar gaat dan uwen verderen weg met Jezus, die zal uwe taak verlichten en met hem aan uwe zijde, wandelt gij uwen weg in vrede. Ds. J. C. Lammerink, die te 5 30 uur de slotrede hield, zeide ongeveer het volgende De scheidingsure is aangebroken en wij zijn ge roepen en staan gereed nog een slotwoord tot u te spreken. De zendingsfeesten zijn ons onmisbaar ge worden. Bij het vele, dat scheidt en verdeelt, zien wij hierin nog een band die vereenigt. De laatste woor den der Heilige schrift: kom, Heere Jezus, ja kom haastiglijk, naderen allengs zoo meer hunne vervulling, al durft het ongeloof ook beweren dat alle dingen blijven zooals ze van den beginne geweest zijn. Het ongeloof spot en vraagtwaar is uw haastig 18 eeuwen geleden is dat woord reeds geschreven en nog is Jezus niet gekomen! God belacht die spotternij, maar werkt alle dingen naar den raad zijns willens. God werkt niet zooals wij, stervelingen, mannen van éen dag, op succes. Wij werken op succes en als wij succes hebben, dan zeggen wezie, wij zijn zoo ver gevorderd. God, die de Eeuwigheid in handen heeft, kent geen haast. Maar in elk geval, in de Apostolische eeuw reeds, in den tijd der kerkhistorie en ook in dit ons zendings feest is de Heer komende Met een woord van dank aan de opgekomenen nam de spreker afscheid van de schare, die weldra in den aankomenden trein plaats nam en huiswaarts stoomde of wandelend heentoog. Het weder bleef den ganschen dag vrij goed. Alleen in den namiddag viel wat regen. De opkomst der feestgangers schijnt echter beneden vorige jaren ge bleven zijn. Buitenlandsch Overzicht. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lord Fitz-Maurice gisteren gezegd, dat de Nederlandsche regeering in de voorstellen van Engeland betreffende de bevrijding van de bemanning der »Nisero" heeft toegestemd. Aan den Radjah van Tenom is te kennen gegeven, dat wan neer hij op een daarvoor aangewezen dag de gevan genen niet in vrijheid stelde, Groot-Brittanuië en Nederland hem en zijn volk verantwoordelijk zouden stellen en gezamenlijk zijn bestraffing op zich zouden nemen. Als de Radjah gevolg geeft aan dezen eisch, zullen zijn havens voor den handel geopend worden en hij zal ook eene zekere som ontvangen. Zeer spoedig zullen stappen worden gedaan om deze schikking ten uitvoer te brengen. Bijzonderheden betreffende de te verstrekken gelden konden niet worden gegeven. Dit hangt meer van de Nederlandsche dan van de Engel sche regeering af. In antwoord op eene vraag van den heer Brogden verklaarde de heer Fitz-Maurice, dat het antwoord der Nederlandsche regeering eerst gisteren was ontvangen en de autoriteiten ter bestemder plaatse onmiddellijk telegraphisch daarvan zouden worden onderricht. De regeering hoopte het Huis binnen eenige dagen nadere mededeelingen te kunnen doen. De heer Storey vroeg, of de regeering den Radjah waarborg kan geven, dat zijn havens geopend zullen blijven. De heer Fitz-Maurice antwoordde, dat het niet in het belang der onderhandelingen is in de onderdeelen aftedalen. Heden zouden de noodige stukken worden overgelegd. De heer Storey deelde mede, dat hij heden op zijnë vraag zou terugkomen. Volgens de laatste berichten uit Egypte is Mason Bey naar Massowah vertrokken, ten einde deze haven stad aan een garnizoen van Abyssiniërs overtegeven. Onder die voorwaarde namelijk heeft koning Johannes 40,000 man geleverd, om als hulptroepen dienst te doen bij het ontzet van Kassala en wellicht ook van Karthoem. Nu de maand Ramadan, waarin den geloovigen het vechten verboden is, ten einde spoedt, vermoedt men dat de Mahdi zich weldra naar Opper-Egypte zal wenden. Daar behalve Khartoem en Soelakim alle plaatsen bezuiden "Wady-Halfa in zijne handen zijn, naderen zijne troepen de grens, welke Engeland voor het eigenlijk Egypte gesteld wil zien en welke dus verdedigd zal moeten worden. Ten zuiden van die grens ligt nog Wady-Halfa, waar zich 500 man Egyptische troepen bevinden. Is dit genomen of overgegeven, dan is Korosko aan de beurt -de eerste plaats ten noorden van de grens lijn. Hier liggen 2000 man bezetting en wel 1500 Bedouinen en 500 Egyptenaars. Mocht dit bezwijken, dan zal Assoean de macht moeten keeren. Assoean is flink bezet en kan een stoot afwachten. De Egyptische infanterie en artillerie hebben zuid waarts van die stad, op een heuvel, een sterke stel ling ingenomen. "De cavalerie ligt in de vlakte ten Oosten, terwijl een in een halven kring gelegen rij van schansen met een straal van twee mijlen de stad en het leger omgeeft. Het koninklijk Sussex-regiment kampeert aan den oever van den Nijl, 1 mijl Noordwaarts. Het Westen wordt beschermd door de kanonneerbooten van kapitein Bedford. Het bevel over de geheele macht is opgedragen aan kolonel Duncan. In zijn geheel heeft hij 2000 man Egyptische en 500 man Engelsche troepen met 8 krupp- kanonnen onder zich, welke macht door de Egyptische troepen, die zich hoogstwaarschijnlijk uit Wady Haifa en Korosko zullen terugtrekken, kan worden versterkt. Een bataljon Engelsche infanterie is nog van Malta naar Egypte vertrokken, terwijl een ander gereed wordt gehouden. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag 18 Juli 1884, werden de navolgende personen veroordeeld wegens openbare dronkenschap A. v. L., 27 j., schippersknecht, A. v. d. B., 35 j., koopman, beiden te Goes; Ma. V., 44 j., huisvr. van P. L., te Breda, P. de. K., werkman te Ierseke, L. S., 34 j., kleer maker teHansweerd, W. P., 24 j., werkman te Krui- ninge, J. V., 19 j., kleermaker teHansweerd, C. De L„ 57 j., arbeider te Kloetinge, ieder tot 0.50 boete subs. 1 dag gev. straf; Ph. v. H., 42 j., slachter, H. v. S., 47 j., metselaarsknecht, beiden te Goes; H. J. D., 73 j, horlogemaker te Ovezand; B. R., 47 j., slachter aldaar, ieder tot 1 boete subs. 1 dag gev.straf. wegens het iemand uitschelden L. v. d. M., arbeider te Kruininge, tot f 0.50 boete subs. 1 dag gev.straf; wegens het vervoeren van wild in gesloten jachttijd H. B., 31 j arbeider te Kwadendamme, tot 10 boete, subs. 1 dag gev.straf wegens diefstal van veldvruchten: A. K., 23 j., arbeider te Kloetinge, tot 3 boete, subs. 2 dagen gev.straf wegens het op verboden wijze bemachtigen van wild A. DeM., 47 j., arbeider te Kloetinge, tot 10 boete, subs. 2 dagen gev.straf wegens het vervoer van eieren van wildJ. v. S., 16 j., werkman te Ierseke, tot 10 boete, subs. 1 gev.straf; wegens het herstellen van een wildstrikJ. O., 18 j., werkman te Vlake, P. D., 44 j., arbeider te Ier seke, ieder tot 20 boete, subs, de eerste 5, de tweede 3 dagen gev.straf; wegens het jagen in gesloten jachttijd, zonder mach tiging of vergunning (recidive)J. S., 22 j., boeren knecht te 's-Gravenpolder, tot 2 maal 40 boete, subs. 7 dagen gev.straf voor elke boete wegens het gaan over eens anders grond, bezet met rijpende vruchtenW. De J., 21 j., zonder beroep te Goes, tot 3 boete, subs. 1 dag gev.straf. Allen tevens in de kosten. Heden 18 Juli 1884 zijn door de arrondissements rechtbank te Middelburg veroordeeldJ. V., 22 j., smidsknecht te Nieuw- en St. Joosland, wegens mis handeling tot 15 dagen cel en f 8 boete. J. M., «9 j. en J. P. De R,, 20 j., visscherste Arnemuiden, wegens mishandeling en beleediging van een bedie nend beambte in functie, de le tot 1 maand, de 2e tot 14 dagen cel. J. D., 24 j., arbeider te Goes, wegens mishandeling en verbreking van afsluiting tot twee geldboeten van 3 ieder. A. J. B., 40 j., barbier te Ter-Neuzen, wegens mishandeling tot 8 boete. A. S., 21 j., werkman te Aardenburg, we gens mishandeling tot 12 boete. C. L. D., 26 j., werkman te Eede, wegens dronkenschap en mis handeling tot 7 dagen gev.straf. D. L., 22 j., mole naarsknecht te Retranchement, wegens mishandeling tot 3 boete. J. M., 42 j., landbouwer te Re tranchement, wegens mishandeling tot 8 boete. Gemengde Berichten. Bij het bouwen van een blok huizen, in de na bijheid van het Nieuwe gasthuis te Bergen-op-Zoom, werd een welput gegraven. Reeds was de verlangde diepte bereikt, en waren een drietal werklieden bezig met het metselen van een schacht, toen op eens een der zijwanden van den uitgegraven put instortte en de drie werklieden door de aarde bedolven werden. Eenige mannen begonnen onmiddellijk de aarde weg te ruimen, met het gevolg dat spoedig een en later ook de tweede der ongelukkigen uit zijn benauwden toestand verlost werd. De derde echter, die op den bodem van den put zich bevonden had, werd wel spoedig daarna ook be reikt, doch bij gaf geen teekenen van leven meer. De geneeskundigen konden, na vergeefsche pogingen om het leven bij hem weder op te wekken, slechts den dood constateeren. Te Tilburg hebben Woensdag storm en hagel slag veel schade aan fabrieken, particuliere gebouwen enz. teweeg gebracht. In éene fabriek op het Goirke zijn 400 ruiten verbrijzeld, aan het atelier van den staats spoorweg 300 Verscheidene vitrines van winkels zijn stuk geslagen In de Enschotterlaan bij Tilburg zijn in 60 woningen de ruiten stuk geslagen. Eene kleine bende pick-pockets heeft van de drukte te Delft Donderdag gebruik gemaakt om eenige horloges en vestkettingen te rollen. Te midden van hun bedrijf werden zij gestoord door de waakzaamheid der politie, die twee hunner op heeterdaad betrapte en in arrest nam. Een van de inspecteurs van politie, aan het Delttsche station aanwezig, had de beleefdheid de heeren, die een horlogeketting droegen, te waarschuwen hun kleinoodiën aan de begeerige blikken van de zak kenrollers te onttrekken. Te 's-Gravenhage kaapten zij nog een portefeuille met 100. Een gaswerkman te Amsterdam is op straat overleden door het inademen van gas uit een buis, waaraan hij werkte. Bij Gorredijk is een conducteur van den tram gevallen en op de plaats dood gebleven. De sneltrein van Manchester naar Londen is Woensdag nabij Sheffield ontspoord. Er zijn 20 per sonen gedood en 40 gewond. Verscheiden buitenlanders die op den trein waren zijn gedood ook drie kinderen lieten het leven. De Afrikaansche Patriot vermeldt, dat de oudste poon van den heer Stephanus du Toit, te Hope Town, onlangs eene razende tandpijn had, waarop een vriend hem ried een soort gift in den hollen tand te steken. Hij deed het, en het schijnt, dat dit gift door zijn bloed is gegaan, of dat hij een gedeelte ervan ingeslikt heeft, want eenige oogenblikken daarna kreeg hij een soort stuiptrekken en riep hij zijn vader toe: »Pa ik sterf", waarna hij onmiddellijk den geest gaf. Een hevige brand heeft de hangars der scheep vaartmaatschappij Tonache te Marseille vernield. De schade wordt op 1 millioen fr. begroot. Het nationale feest heeft te Parijs van offici eels zijde gekost 698,000 fr., waartoe de Staat en de stad elk 300,000 fr. hebben bijgedragen, terwijl het departement 98,000 fr. voor zijne rekening heeft genomen. Van deze 698,000 fr. zijn 106,000 fr. af gestaan, om uitgedeeld te worben door het armbe stuur. De illuminatie der gemeente-gebouwen heeft 108,000 fr. gekost, het vuurwerk 51,000 fr., de ver siering van de Place de la République 36,000 fr. Aan bijdragen voor de schouwburgen en cirques, die kostelooze voorstellingen hebben gegeven, ie 35,000 fr. besteed. De illuminatie van het Trocadero heeft 33,500 fr van de Champs Elysées 40,000 fr., de versiering van het raadhuis 12,000 fr. enz. vereischt. Sommige consul-berichten zijn juist niet ver kwikkelijk voor de liefhebbers van Port en Sherry De consul-generaal Annesley te Hamburg en conrul Dundat te Stettin berichten, dat in de vraag naa: aardappelen-jenever nauwelijks kan worden voorzien In het laatste jaar werden van de 50 millien litei alleen door Spanje 30 millioen tot veredeling van Porl en Sherry genomen. De vice-consul van San Lucar bericht, dat de wijn dier plaats, vroeger tot hetzelfde doel gebezigd, geheel van de markt verdrongen is, daar door het olieachtige (de foeselolie) van den aardappel-jenever aan dezen verre de voorkeur gegeven wordt. Een correspondent van de Daily News maakt van het volgende merkwaardige voorval melding, waar van hij te Marseille getuige is geweest. Den 4 den dezer zat hij onder de veranda van een koffiehuis, toen vier personen van de gezondheidspolitie aankwa men, die op een draagbaar een choleralijder naar het hospitaal brachten. Door de buitengewone warmte waren de mannen zeer dorstig en traden het koffie huis binnen om een kleine verfrissching te nemen. Dit verbitterde den zieke zoo zeer, dat hij opsprong, de dekens van zich wierp en wegsnelde. De ver schrikte dragers vervolgden hem, doch zij konden den zieke niet inhalen. Een geneesheer, die den zieke denzelfden avond in zijn woning bezocht, gaf de ver klaring af, dat de lijder tengevolge van de sterke uit waseming, door het hard loopen veroorzaakt, geheel hersteld was. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De uitslag der verpachting van vischplaatsen voor de vangst en teelt van schelpdieren in de Zui derzee langs Wieringen, den Anna Paulownapolder enz., gisteren en eergisteren te Helder gehouden, is als volgt Perc. 1, 2, 3,4, 5, 6 en 7, pachter de heer A. Smit te Vlissingen voor f3315 'sjaars; perc. 8 en 9, wed. Kakebeeke te Goes, f1720; perc. 10, Groeninx van Zoelen te 's-Gravenhage, f 105 perc. 11 en 12, dr. Van Rooijen te Enkhuizen f710; perc. 13 en 14, Ten Houten te Kralingscheveer f105; perc. 15, Wed. Ka kebeeke, f530; perc. 16,17 en 18, L. F. W. Ouden haven te Helder, f3425; perc, 19 en 20, De Groot en Bolier te Sliedrecht, f 2800 perc. 21, Ten Houten, f1750; perc. 22, Van Renterghem te Bergen-op Zoom, f1025 perc. 23, P. Kooij te Wieringen, f81 perc. 24, Ten Houten, f35; perc. 25, Van Renterghem, f1125; perc. 26 en 27, De Groot en Bolier f4450; perc. 28, Van Renterghem f2075 perc. 29, De Waal te Bruinisse f 3025 perc. 30 ten Houten, 2525 perc. 31 wed. Kakebeeke,f 1250, perc. 32,Ten Houten,f3450 perc. 33 Groeninx van Zoelen f600; perc. 34,35 en 36Van Rooijen f3860perc. 37, 38 en 39 L. W. F. Ouden haven f 2725; perc. 40 Van Renterghem f710perc, 41 J. Verfaille te Helder, f 300 perc. 42 Van Rooijen f520; perc. 43 Takes te Wieringen, f28; perc. 44 De Vries te Wieringen, f 33perc. 45 Van Rooijen, f 51 perc. 46 en 47 P. Kooij f 38perc. 48, 49 en 50 Groeninx Van Zoelen f2640; perc. 51 Van Ren terghem f 1100; perc. 52 Verkuijl Quakkelaar te Vlissingen f 60perc. 53 van Renterghem f 650 perc. 54 P. Sandee Jr. te Ierseke f300; perc. 55 Van Renterghem f 520perc. 56 en 57 wed. Kake beeke f1905; perc. 58 P. Sandee te Ierseke f550; perc. 59 Ten Houten f870; perc. 60 Molijn te Goes f230 en perc. 61 Sauer te Ierseke f520. Laatste en telegraphische berichten. In de hedenavond gehouden vergadering der werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" alhier werd het volgende verslag over de maanden April, Mei en Juni uitgebracht Het aantal gewone leden bedroeg op 30 Juni 30, dat der buitengewone leden 35, Er werd ontvangen Aan contributie gewone leden 38,40 d buitengewoon lid - 2,50 entréegelden- 1, boeten- 0,17 Samen 42,07 Uitgegeven Aan ondersteuning voor zieken - 51,- Alzoo op 30 Juni een tekort van 8,93 Op 30 April was in kas f 537,80% Daarvan afgetrokken het tekort ad - 8,93 Blijft alzoo in kas 528,87% Aan twee gewone leden werd gedurende het 2e kwartaal uitkeering gegeven en wel aan een 44, terwijl de ander 7 genoot. 1 buitengewoon lid en 3 gewone leden traden tot de vereeniging toe. 's-Gravenhage. Men verneemt dat de Raad van State bereids een goedkeurend advies heeft uitgebracht over het ontwerp omtrent het Regentschap, en dat de vereenigde zitting der Kamers waarschijnlijk reeds tegen 28 Juli a. s. zou worden opgeroepen. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 18 Juli 1884. De barometer begint te rijzen onder den invloed van een gebied van hoogen druktoch is het afwijkings- verschil zoodanig, dat regen nog zeer wel mogelijk is. VerwachtingNoordwestelijke wind veranderlijk weder. Druk F. Kleeuwens Zoon, Goes.

Goessche Courant | 1884 | | pagina bijlage 1