AANBESTEDING. èlraalMik,r, WEGEN ADVBRTEMTIEN aantebesteden: aanbesteed op Donderdag den 3! Juli 1884, aantebesteden: SCHOUWING op Woensdag deu 23 Juli 1884. Openbare Verkooping op Maandag den 21 Juli 1884, 2. II. 25 A. 06 C. vroege Appels, Peren en Pruimen, 90 A. 80 C. Klavers en Kanthooi, I H. 17 A. 94 C. Tarwe, 53 A. 89 C. Aardappels, 37 A. 15 C. Erwten, 36 A23 C. Erwten, Openbare vrijwillige Verkooping. Grenen- en Eikenhout, Planken, Palen, Slaken, enz. Openbare Verknoping. Op Zaterdag den 26 Juli 1884, I.31.40 Tarwe, Ó.3Ó.09 Tarwe, 1.04.64 Erwten, 0.78.48 Ajuin, 0.15.03 Aardappels, 0.40.48 Suikerpenen, 0,39.24 Wintergerst. 0.65.40 Suikerpenen. daar leven en sterven, onbekend met den eenigen naam, die zalig kan maken. 3o. Wie ziet niet dat niet alleen vele naamchristenen Jezus niet kennen, maar dat ook de joden eigenwaan boven wezenstellen, de Mohamedanen het bleekelicht der halve maan boven de zon der gerechtigheid ver kiezen, en de heidenen in duisternis rondtasten Wie zich zeiven kent in zijne boosheid en bardheid, zal daartegen overstellen de waarachtige kennis van den levenden God en dan met Paulus uitroepen daarom is mij barmhartigheid geschied, om ook anderen hier mede bekend te mak»n, Wie heeft zoo overvloedig gearbeid als Paulus, maar wie heeft het ook verder gebracht in zelfkennis dan hij T Die zelf kennis deed hem volharden, en die zelfkennis doet ook den moed bij het werk der zending behouden en 4c. het gebed voor de zending levendig houden. De erkentenis, dat bij Jezus uitkomst is tegen den dood, doet bidden. De zelfkennis doet niet alleen voor de Heidenen en Joden bidden maar ook voor de zendelingen, die verre van vrienden en bloedverwanten hunne taak volbrengen. De zendelingen hebben de voorbidding vau van ons noodig, want zij zijn blootgesteld aan zoo vele gevaren, dat Gods genade hen moet sterken. En die genade ontbreekt niet op het gebed. Paulus wenschte wel verbannen te zijn voor zijne broederen en aan de Corinthiërs schreef hijik sterf alle dagen om uwent wil. Kunnen wij zelf niet uitgaan om het zendingswerk te verrichten, dan moeten wij bij de giften ook de gebeden voegen voor de zending en de zendelingen. Dan zal ook 5o. de dankzegging voor de vruchten der zending niet achterblijven. Spr. was niet genoeg bekend met de kleederdrachten der Zeeuwen om te weten of er ook bewoners van het land van Aksel onder zijn gehoor zijn. Maar als er die mochten wezen, dan zullen zij den naam van Oggel nog niet vergeten zijn, die er vroeger predikant was. Een broeder van dezen, predi kant in Amerika, zou op den eersten Zondag der vo rige maand afscheid nemen van zijne gemeente, om te gaan naar vroegere menscheneters, en dat niet als zendeling, maar als door hen zeiven beroepen predi kant. Zoo weet God door het evangelie de wildste natuur te herscheppen. Met het zingen van vers 1 uit no. 5 werd deze toespraak besloten. Te 4 uren sprak op spreekplaats no 3 ds. A. Steen houwer van Papendrecht over»Jezus, de rustver stoorder der wereld". De inleider herinnerde eraan hoe bij het zoele weder der vorige dagen onze krachten als verlamd waren, maar hoe ook door de onweders der laatste dagen, al hadden die ook de rust der natuur verstoord (zelfs bij het optreden van den vorigen spreker was nog een kleine onweersbui, van regen vergezeld, losgebroken), toch door Gods goedheid het aardrijk, zoowel als mensch en dier waren verkwikt. Daarop ver kreeg ds. Steenhouwer het woord. Hij toonde met voorbeelden uit de H. Schrift aan, hoe Jezus daar met vele namen wordt genoemd, doch niet als rustverstoor der vermeld wordt, maar hoe deze naam, hoewel aan Jezus niet van bevriende zijde gegeven, toch op de Schrift gegrond was. Al is Jezus in eigenlijken zin geen rustverstoorder maar een rustgever; al is Hij ge komen om vrede te stichten al is Hij de goede Herder al hebben Engelen bij zijne geboorte gezongenVrede op aarde enz.al heeft Jesaja geprofeteerd, dat met Jezus' komst de zwaarden tot spaden zouden worden, en hoewel dit alles waarheid is en vervuld is geworden, toch kan Jezus in anderen zin de rustverstoorder der wereld heeten. Immers zelf heeft Hij gezegdmeen niet, dat ik gekomen ben om vrede te brengen maar het zwaard, maar verdeeldheid. Het is vóór of tegen Jezus en op allerleigebied ligt de godsdienst-quaestie. Ook heden ten dage is de vijand schap nog hevig in menig hart en gezin Wilde Jezus iets laten vallen, de strijd ware zoo zwaar niet, maar dat doet Jezus nietGeen wonder dus, dat de Wereld, die zijn goud liefheeft, tot Hem zegt: gij zijt de rust verstoorder van de maatschappij en de wereld. En, de ervaring bewijst liet, de wereld heeft gelijk, want toen Jezus optrad was het met de godsdienst-eenheid gedaan. Spreker toonde dit nog nader met voorbeelden aan, en bestreed nog de beschuldiging die tegenstanders van de bijz. school den voorstanders naar het hoofd werpen, dat men, door niet te willen dat alle kinderen op de zelfde banken zitten, in plaats van vrede te bren gen de rust verstoort. Wij willen onze kinderen, zei spr., opgevoed hebben van der jeugd aan. Toch is het .noodig bij ervaring Jezus als rustver stoorder der wereld te leeren kenen. Men moet eerst werkelijk ongerust worden, en als dan Jezus niet de menschen ons ruste biedt, dan vinden wij ook fust voor onze zielen. Met de bede, dat Jezus ook krachtig onze rust mocht verstoren tot ons eigen be houd, eindigde spreker. Op spreekplaats no. 1 sprak te 4 u. 15 m. de heer J. Van 't Lindenhout van Neerbosch, na het zingen van het 1 ste en 2 de vers van no. 12. over »de weezen en hunne verzorging". «Waarde vrienden!" aldus begon spreker, »het is mij tot groote blijdschap" dat ik op dit heerlijk zen- dingsfeest een woord mag spreken over de weezei!. De beste boodschap, die ik hier op aarde gehoord heb, is wel, dat wij mogen geven tot uitbreiding des ko- ninkrijkster liefde Gods. Een weesjongen gaf mij laatst 10 centen, die hij van zijn oom gekregen had. Hij hield niets terug, »want", zeide hij «ik heb kleederen, eten, kortom alles wat ik noodig heb, wat zou ik meer verlangen." Ik hoop, neen ik verwacht, dat hier mede kinderen Gods zullen zijn, die ook medelijden met de ouderlooze kinderen zullen hebben. Ik verwacht dat er overvloedig zal gegeven worden. God is een vader der weezen. Laatst bezocht mij een der hoofden der uiteiste richting op het onge- loovig gebied en hij zeide dat hij bang zou zijn, geen brood te zullen hebben voor al die weezen. Dat is juist het beste bewijs dat er eeu levend God is, voegde ik hem toe, want ik vertrouw op Hem en Hij heeft mij nooit verlaten. God heeft duizendmalen ons gebed verhoord en ons steeds bijgestaan. Een man meldde zich schreiend en snikkend bij mij aan en zeideIk had een lieve zuster, een innig kind van God. Haar man was reeds lang overleden en nu is ook zij gestorven. Op haar sterfbed heeft zij mij verzocht haar vijf kinderen naar Neerbosch te brengen en nu smeek ik u die optenemen. En zij zijn opgenomen het jongste is 4, hetoudste 11 jaren. Eergisteren schreef mij een lieve vriendin: Een man is door den bliksem getroffen en daags daarna is zijn vrouw ge storven van schrik over zijnen dood en 7 kinderen zijn overgebleven. Dat zijn slechts 2 grepen uit velen. Thans zijn 682 kinderen in 32 groote en kleine huizen te Neerbosch gehuisvest. Neerbosch is te klein gewor den. Een liejie broeder bezocht mij en zeide: er moet gebouwd worden. Ik beaamde dit doch had geen geld. Dat is niets, zeide hij, ik geef duizend gulden. Een eenvoudig man kwam uit Rotterdam naar Neerbosch hij had niet kunnen slapen, God had hem ingegeven dat er te Neerbosch moest gebouwd worden en hij bracht 2,50. De gaven zijn sedert uitgebreid en nog is er tekort. Zou het gesticht niet te groot worden wordt er gevraagd, en ik antwoord de Heere heeft mij bevolen te bouwen en ik moet gehoorzamen, anders ware ik geen goede dienstknecht. Het huis is grooter, het werk is moeielijker en zwaarder geworden, doch ook het aantal mede arbeiders is toegenomen. Zij, die vroeger in liet gesticht verpleegd zijn, zijn nu ook helpers geworden. Vervolg en slot iu liet bij dit nommer be- hoorende bijvoegsel. Ingezonden Stukken. Goes, 17 Juli '84. Mijnheer de Redacteur Toen ik gisteravond uw blad las, vond ik onder het verslag, door u van het Zuider-Zendingsfeest gegeven, ook dat mijner rede. Eenige kleine onjuistheden daar latende, omdat ik bij ondervinding weet, hoe bezwaar lijk het weergeven van een anders gedachtegang, bloot gelegd in een toespraak, is, gevoel ik mij echter ver plicht u beleefd rectificatie van twee zinsneden te vragen. »»De indruk"" zoo zou ik in den aanvang gezegd hebben »moet in het huisgezin gemaakt worden in de eerste plaats Christus als middelaar van het licht". De uitspattingen van onzen tijd zijn te wijten aan de onchristelijke school door het ver werpen van God"". Het eerste kon ik niet zeggen, omdat het iets onmogelijks is. Ik noem iemand mid delaar, die twee tegenover elkander staande personen of partijen verbindt, maar een middelaar van het licht is mij iets ondenkbaars. Het tweede mocht ik niet zeggen, omdat het onwaar is. Want al ben ik een voorstander der Christelijke school, nimmer zou ik de lichtzinnigheid onzei dagen en de Godsverwerping vruchten der openbare school durven noemen. Trou wens over de school, hetzij bijzondere of openbare, heb ik geen woord gerept. In mijn manuscript, hetwelk ik getrouw weêr gaf, stondHet zal niemand ver wonderen dat een onderwerp als dit «Christus in het huisgezin" door mij ter bespreking werd gekozen. Niet alleen, omdat wat gij van de prediking op heden medeneemt, allereerst aan het huisgezin moet worden dienstbaar gemaakt, niet alleen omdat een huisgezin in den echten reinen zin van het woord slechts mo gelijk is, zoo de Christus er het middelpunt van uit maakt, maar ook dewijl de vele uitspattingen van onzen tijd mede, ja voornamelijk, haren grond hebben in de onchristelijke leerschool, die menigeen in zijne ouderlijke woning doorliep. Met de verwerping van het gezag van Gods woord, het steeds minder worden der huiselijke godsdienstoefening, ging noodzakelijker wijze de eenzijdige vooropstelling gepaard van het Ik enz. Met de opname dezer regelen zult gij zeer verplichten UEd. dw. dienaar, J. Th. DE VISSER, theol. doctor en predt. te Almelo. Wij danken Ds. De Visser voor zijne rectificatie, waardoor ons doel, aan de lezers van ons blad een getrouw verslag te geven van het gesprokene, des te eerder zal worden bereikt. Hij houde ons echter de opmerking ten goede, dat het niet tot de zeldzaamheden behoort, dat op de zendingsfeesten iets gezegd wordt, wat niet kon ge zegd worden, omdat het onmogelijk is, of niet mocht gezegd worden, omdat het onwaar is. Red. Door den Wolfertsdtjkschen gemeenteraad werd het vorige jaar bij het vaststellen van de begrooting over 1884 besloten den post van ƒ100, welke steeds was uitgetrokken geweest voor een aldaar werkzaam zijr.den gemeenteambtenaar, in te trekken. Of men dit deed uit een zuinigheids-systeem of dat men den toenmaligen secretaris actief genoeg achtte om het werk alleen te verrichten, is mij onbekend. Thans lees ik in uwe courant van den 15en dezer, dat door dien zelfden gemeenteraad (dus slechts na verloop van een halljaar) een nieuwe ambtenaar op een zelfde traktement is aangesteld. Begrijpt u, mijnheer de redacteur, hoe dat te rijmen is K. Goes 16 Juli 1884. Mijnheer de Redacteur. Niet de zucht tot schrijven doet mij u beleefd ver zoeken onderstaande in uw courant te willen opnemen, maar het welzijn mijner medeburgers, vooral dat mijner arme medeburgers, die hun welzijn niet elders kunnen vinden, gelijk zoo vele rijken het algemeene Goesche belang doet mij spreken, en mocht het wezen tot succes, dan zal ik u dankbaar blijven voor uwe mede werking door plaatsing dezer regelen. Nog maar kort geleden las ik dat te Oud-Beierland van gemeentewege alle urinoirs en riolen met carbol- zuur worden bestiooid. Indien dit een voorzorgs maat regel is tegen besmettelijke ziekten, een regel, die te allen tijde en niet het minst in warme, beete zo merdagen, tot welzijn der burgerij moet dienen, och waarom dan in onze gemeente het ook niet gedaan Van overdrijv'ng zal men mij toch niet verdenken, of heerscht op de meest bezochte gedeelten onzer stad, vooral dezer dagen niet een atmosfeer, een reuk (zonder te zeggen waardoor die ontstaat), die nadeelig moet werken op aller gezondheid? De afschuwelijke reuk der goten Inderdaadei' meer over te zeggen zou aan de waarheid te kort doen. Dat er toch nu, en niet wanneer het te laat is, uit de gemeente stemmen mochten opgaan, zij het dan ook bij wijze van ver zoekschrift aan den gemeenteraad, om van gemeente wege verbetering, spoedige verbetering te verkrijgen van den inwendigen toestand der gemeente in zake rioleering. Ik houd mij verzekerd dat, waar onze ge meenteraad geld heeft kunnen vinden voor verfraaiing van ons plantsoen (en ik ben daar niet tegen), hij evengoed geld zal vinden voor een doel zóó nuttig, zóó noodzakelijk, een doel, waar geheel Goes van pro- fiteeren zal. Geen lid van de openbare gezondheids-commissie. Wij kunnen den geachten inzender verzekeren, dat tweemaal 's weeks carbolzuur in de riolen en goten wordt geworpen. Wij geven echter gaarne toe, dat meermalen op verschillende punten der stad de reuk organen van het publiek min aangenaam worden aange daan. Dit heelt, gelooven wij, echter meer zijn oorzaak in de omstandigheid,' dat niet ieder zorgt, dat de goot voor zijn huis behoorlijk rein gehouden wordt, zooals verplichtend is. Hierop te letten en de nalatigen tot hun plicht aantemanen is de taak der politie. Red. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerp. Informatiëu 21 Juli. Ierseke, grintweg, Gemeentebestuur. BI a 's-Heer Hendrikak., vernieuwing kerkgebouw, Hannink 2 Aug. Kapelle, onderwijzerswoning, Hannink. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiëu 21 Juli, 21 23 v 24 24 24 24 25 26 v 28 30 31 31 v 6 Aug. Kapelle, veldvruchten, Gallis Merens. Kloetiuge, vruchten, Mulock Houwer. Kolijnsplaat, inspan, Roelof en Huvera. Kolijnsplaat, veldvruchten, Roelof en Huvers. Borsele, verpachting inlaagkade, Bestuur waterschap Ellewoudsdijk. Driewegen, huis, Pelle en Lansen Croin. Kattendijke, verpachting land, Hoedekenskerke, afbraak schip, Waarde, veldvruchten, Ierseke, veldvruchten, Goes, Ellewoudsdijk, Wolfertsdijk, Ovezand, Goes, diversen, verpachting land, woonhuis en erf, woonhuis, vendutie, Pilaar. De Vos. Pelle. Pelle. De Vos. Söholten. Pilaar. P. Overman. De Vos. Marktberichten. KRUININGE, 16 Juli 1884. Tarwe f8,50 a f 8,—, Rogge f 6,50 a f6,—, alles per hectoliter. MIDDELBURG, 17 Juli 1884. Alleen uit Walcheren was er heden een redelijke aanvoer van Tarwe, die slepend f0,15 a f 0,25 lager werd gekocht Van nieuw Koolzaad werden eenige partijtjes getoond van zeer voldoende qualiteit, die door te hooge vraagprijzen onverkocht bleven. De prijsnotee- ring is: Tarwe f8,65 a f8,75. Paardenboonen werden bij partijen van den zolder tot f7,en f7,50 aange boden Oliën en Koeken worden eender genoteerd. Met het pikken van het erwten-gewas zijn de landlieden begonnen alsook met bet snijden der Wintergerst. Verse he boter f 1,20 a 1,30 per KG.: eieren Der 100 stuks f 3,40. Zoo de Heer wil hopen onze geliefde ouders J. H. ENTERS en J. KOERTENS op 21 Juli a. s. hunne 25jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Goes. Ondertrouwd HENRI J. DAALMEIJER en JOHANNA W. M. SUSIJN wed. van D. N. VaalmaK. Schiedam, 17 Juli 1884. Receptie 20 Juli, Lange Haven no. 58, C. V "Voorspoedig bevallen van een Zoon A. C. VAN VOORST VADER—Kolff. Huize Schoonoord bij Goes, 18 Juli 1884. A. s. Zondag hoopt R. DE KOK het voorrecht te genieten zijn 84sten ge boortedag te vieren. Borsele, den 17 Juli 1884. Zijne dankbare vrienden. t •waarnaar BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Kapelle op Zaterdag den 2 AuguRtuR 1884, des namiddags te 2 uren, in het gemeen tehuis, in het openbaar zullen trachten Het bouwen van een nieuwe Onderwijzerswoning aldaar, met de levering van alles wat daartoe behoort. Waarvan aanwijzing in loco zal geschie den den 28 Juli 1884, des voormiddags van 11 tot 12 uren, terwijl inlichtingen kun nen gevraagd worden bij den architect J. H. HANNINK te Goes. Dit bestek met teekening ligt van af heden tot op den dag der besteding ter inzage ten gemeentehuizp, eiken werkdag des voormiddags van 9 tot 12 uren en is op franco aanvraag, tegen betaling van 1,20, verkrijgbaar bij den Secretaris der gemeente. Op genoemden datum zullen tevens worden eenige onderhoudswerken aan de Schoolgebouwen te Ka pelle en te Biezelinge, en eenige onderhoudswerken aan andere gemeente-eigen dommen, waarvan bestekken ter visie liggen ter zelfder plaats. Kapelle, 19 Juli 1884. De Burgemeester, P. J. VAN DER MANDERE. De Secretaris, W. J. VAN DAM. Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te 's-Heer Hendrikskindcren zullen des namiddags te 5 uren, in de Consistorie aldaar, trachten het doen van eenige ver nieuwingen enz. aan het Kerkgebouw, waarvan het bestek met teekening van af heden ter lezing ligt in de Consistorie voor noemd, iederen werkdag van 's morgens 912 uren. De aanwijzing in loco zal geschieden op Donderdag den 24 Juli 1884, des middags van 12 tot 1 uur. Inlichtingen worden gegeven door den architect J. H. HANNINK te Goes. 's-Heer Hendrikskinderen, 18 Juli 1884. Kerkvoogden voornoemd, A. SCHIPPERS, Voorzitter. J. RIJ KSE, Secretaris. OP DE IN DE GEMEENTE K A 1' E L L E, 's namiddags te 5 uren, in de herberg bij W. Akkenaak te Kloetinge, voor den heer J. Triinpc, van aan den Zandweg van 's-Heer Abtskerke naar Nisse, in diverse boomgaarden. Voor den heer M. Bnrger, van in '«-Gravenpolder, in Middenzwake in «Jacob Burgerhoek", in Kloetinge, in «Klaasputhoek" in 4 per- aldaar, in 2 perceelen. aldaar, in «Kamerboek". aldaar, in «Moolhoek". J. E. MULOCK HOUWER, Notaris. De Deurwaarder DE VOS te Goes zal oj> Doiitlerilai; «lei» 34 Juli 1884, des morgens te 10 uren, op de Kade te Hoedekenskerke, teil verzoeke van de heeren J. l)o Schipper en J. Schout, op drie maanden veilen en verkoopen bestaande in des avonds te 5 uren, zal de heer W. -PELLE, in de herberg bewoond door J. Lampeh te Ierseke, publiek verkoopen in den «Oudendijk" gemeente Ierseke: H. A. C. in «Kerkhoek" aan den Vlakeweg Alles wassende op gronden in pacht bij M Scheele te Ierseke. Te veilen in diverse perceelen. Information te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 3