d« jongelingavereenigingen, die dorsten naar de gerech tigheid en daarom elkander willen opbouwen voor een christelijk leven. En nu behandelde Spr. deze vier vragen: Welk leven is dat? Hoe openbaart zich dat leven? Welke strijd is er van te wachten? Hoedanig zijn de vruchten van dit leven? o. Christus moet met ons één worden, anders is er geen waarachtig leven. Men kan wel spreken over de dingen Gods, die men soms van anderen gehoord heeft, maar dan gaat het er mede, als met een lijk, dat geëlectriseerd wordt. Dit beweegt armen en beenen, kan zelfs opspringen, maar als de electriciteit heeft uitgewerkt, is het weer een doode klomp. Christus moet ons geheel bereiden, en om die bezieling deel achtig te worden, zijn de christelijke jongelingsvereeni- gingen een gezegend middel. b. Dat leven openbaart zich door de getuigenis van de nauwste gemeenschap met Christus. Niet om zich zelf te verheffen, nog minder om alleen zich zelf te redden, neen het leven, door spr. bedoeld, zoekt al lereerst den broeder, en voornamelijk hem, die aan den rand van den afgrond der zonde wandelt. Wie zich naar Christus noemt, moet dezelfde liefde voor den broeder toonen, die Christus zich deed overgeven in den dood. c. Dat leven geeft strijd, maar een strijd die tot de overwinning voert. De vorst der duisternis moet vallen en die is niet gemakkelijk ten onder te krijgen. En hier komt nog vleesch en wereld bij, en de spot zucht van anderen, soms zelfs de vijandschap van huis- genooten en bloedverwanten. Toch moet de strijd worden volgehouden, opdat ons niet het woord treffe, door Jezus, aan het einde van zijn leven Palestina's hoofdstad toegeroepen Jeruzalem hoe dikwijls heb ik u willen vergaderen gelijk eene klokhen hare kie kens, maar gij hebt niet gewild. d. De vrucht van dat leven is echter schoon. Er gaat een goede reuk van ons uit, als de werken des geloofs door ons kunnen worden getoond. En terwijl wij Gode de eer geven voor alles wat Hij aan ons heeft gewrocht, werken wij mede aan de verbreiding der waarheid. Daartoe is de uitwendige en inwendige Zending een ruim gebied. Met het zingen van vers 2 uit no. 8 werd de toe- ■praak besloten. Op spreekplaats no. 3 trad te 2.15 uur op ds. K. Yisscher te Numansdorp om te spreken over «het Christelijk huisgezin". Na het zingen van het 3e en 4e vers van no. 11 van het programma en gebed door een der heeren inleiders, wees spr. erop, dat, als het zinrijke woordZoek eerst het koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid en al deze dingen zullen u toe geworpen worden, meer en beter werd verstaan en ernstiger onderzocht, het niet noodig zou zijn ook op de zendingsfeesten op te wekken tot meer belangstel ling in de zaak der zending. Ook op het gebied der inwendige zending valt nog veel te doeneerst moet nog veel vernieuwd, veranderd en verbeterd worden en ook de Israëliet moet deelen in de zegeningen van het Evangelie. Na erop gewezen te hebben, hoe het huis gezin de kring is, waar dagelijks gebreken aan den dag komen en moeilijkheden zich voordoen, die eerst uit den weg moeten worden geruimd om te kunnen getuigen van Hem, wien alle macht gegeven is in hemel en op aarde, ging spr. de beteekenis na van het Christelijk huisgezin voor de zending, voor ons zeiven en voor de eeuwigheid, en deelde daarbij tevens de aanleiding mee tot de keuze van zijn onderwerp. Toen hij nl. eens van een zendingsfeest terugkeerde, beklaagde zich eene vrouw bij hem, dat zij nog zoo weinig voor de zending deed. Na een ingesteld onderzoek bleek hem, dat zij te Amsterdam naaister was, en daar met haar man, een kleermaker, gezamenlijk voorzag in het onderhoud van hunne 9 kinderen. Hij had toen gelegenheid haar te betoogen dat zij den kostbaren tijd beter voor haar huisgezin besteden kon, dan met in Amsterdam giften voor de zending intezamelen. Als zij haar kinderen goed opvoedde en daartoe 's Heeren zegen afsmeekte, KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Woensdag 16 Juli 1884. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aan, bij die stukken behoorende. SVAATg&SSatineBS. EUROPA. PCt. PCt. Hongarije, Obl. Leening 1867 5 98% dito, Goudleening 5 84% Italië, 1881. 5 89% Nederland, Cert. N. W. S. 2% 683% dito, dito dito 3 82%, dito, dito dito 4 103 dito Obl. 1883 4 100% Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. 5 60% dito, dito zilver Jan.-Juli 5 67% dito, dito goud 4 84% Portugal, Obl. Btl. 53/80 3 49% dito, dito 1881 5 87% Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 5 100% 5 56% dito dito 6e '55 5 82% Obl. 1864 ƒ1000 5 99% dito 1866 100 5 95% dito 1872 gecons. 5 90%i dito 1873 dito 5 90% dito 1877 5 95% dito Oostersche leening le serie 5 55% dito 1850 le Leening 4% 94% dito 1860 2e dito 4% 90 dito 1875 gecons. 4% 84 dito 1880 gecons. 4 71% dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) 4 81% dito dito 1859 3 67 dito dito 1883 in goud 6 100% Spanje, Obl. Btl. 1871/75 1% 24% dito dito dito 1876 2 45 dito dito perp. Schuld 4 55 dito Leening Binnenland Pes. ,0,,/«»oo 1 22% Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr. 16 dito dito 1863/1865 (12) 6 dito dito 1869 geregistr. 15%, dan was zij een zendelinge voor die kinderen en kon alzoo van haar huisgezin uit veel voor de zending doen. Zoo ook kunnen wij allen handelen. Men zij niet tevreden met dagelijks den bijbel te lezen of christe lijke bladen, met het bezoeken van zendingsfeesten enz., want dat uiterlijke is nog geen bewijs van wat daar binnen in ons leven moet. Ons voorbeeld, onze liefde moet de kinderen opvoe den en door Zijn woord moeten wij daarbij worden bestuurd. Voor de uit- en inwendige zending kan het Chris telijk huisgezin zijne offers brengen. Beschamende voor beelden ontbreken niet. Spr. herinnerde aan het ver haal van den jongen, die met zijn ezel zand haalde voor zijne moeder, en voor de zending 25 kon afzonderenwaarop een heer zeials die jongen zooveel doet, dan mag ik wel 1000 geven. Een ander voorbeeld was van een armen, ongelukkigen negerslaaf in Berbice (Z.-Amerika) die, toen een zen deling een huis des gebeds wilde stichten, dezen met de woordenMassa, het werk Gods moet gedaan wor den, dan kan ik sterven tot driemaal toe een rol letje -. éen van zichzelf, éen van zijne vrouw en éen van zijn kind ter hand stelde tot een gezamenlijk be drag van 36. De liefde van Christus moet ons dringen. Zoo zal dan de dood ons wel scheiden, maar elkander nooit doen verliezen en zullen we eenmaal weervinden die ons hier dierbaar zijn geworden. (Na deze toespraak werd dankbare mededeeling ge daan van een in de bus gevonden bankbiljet van/60 en de hoop geuit, dat dit voorbeeld door meerdere mocht worden gevolgd; wel werd veel koper (brons?) maar weinig zilver gecollecteerd, en dit laatste toch was noodig om meer voor de zending te kunnen afzonderen.) Op dezelfde spreekplaats no. 3 sprak te 3.15 uur ds. A. Loois van Pernis over »Het werk der zending, voor Jezus' gemeente geen last, maar eene eere". Ook hier gingen gezang en gebed vooraf, en de inleider beschouwde het als een aangename gedachte een zoon der afscheiding het woord te mogen geven op deze plaats, daarbij tevens herinnerende aan wijlen ds. Bud- dingh, van wien de eerste afscheiding was uitgegaan en erop wijzende hoe gunstig de tijden waren ver anderd, in aanmerking genomen de omstandigheid, dat diens volgelingen toen werden beschouwd als stijf- hoofden en veel moesten verduren. Daarop nam de heer Loois het woord en noemde het een beteekenisvolle gedachtehet werk der zending de taak der gemeente; de prediking van het Evangelie aan alle creaturen niet opgedragen aan particulieren, maar aan Jezus' gemeente. En al moge de hulp van anderen zeer worden gewaardeerd en al verdient het lof te doen, wat die gemeente verzuimde, aan deze de taak de volkeren in Christus te nooden, de banier te planten en den Christenen een tehuis te bieden. Men zou soms zeggenwat zware lastAls men let op de aanzienlijke offers die gebracht moeten worden voor opleiding en uitzending van zendelingen, dan zouden de uitgaven wel vertiendubbeld dienen te worden. Spreker herinnerde aan de klacht, die wel eens wordt gehoord wanneer een zendeling met zooveel heerlijke gaven naar vreemde gewesten werd gezonden, dat het jammer is zulke talenten niet in ons midden te kunnen houdenDoch juist aan de heidenwereld moet het beste, het edelste worden afgestaanin den gezant moet de majesteit van den zender blijken. Ook de eerste heiden-zendeling was niet de minste onder de apostelen, en al is eenvoudigheid voor de prediking onder de heidenen een vereischte, de ware eenvoudig heid vindt men slechts bij den wijze. De zendings school is een school der zelfverloochening; veel be zwaren en teleurstellingen doen zich voor, doch ook hier geldtdoe wel en zie niet om. Gods werk gaat door de diepste diepten en met nadruk noemt Spr. trots alle bezwaren het werk der zending geen last, maar een eere, omdat de gemeente de gezant wordt van den Hoogsten Koning. En op de vraag of bij de zware lasten, aan die taak verbonden, de eere wel opweegt tegen den last, antwoordt Spr., dat. al PfH AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 4 dito Spoorwegleeninr 1876 5 NOORD-AMERIKA. Veb. Staten, Obl. 1876 4% Mexico, dito 1864 (35) 3 ZUID-AMERIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 5 dito dito 1875 100 -"5 Columbia, dito (17) 4% Peru, dito leen. 1870 (17) 6 Venezuela, dito 1881 4 iHBUUYa. bm vm. ©ros&Es. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. 4% Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4% Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. 5 Rusland, Pandb. Hyp. Bank 5 S?©©aWKC«ME»H. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. 4 Maats. Éxpl. Staatsspw. dito 1873 5 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongarije, Theisspw. dito 5 Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 Polen, Wars. Bromb. aand. 4 dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 dito hypoth. Obligatiën 4% dito dito dito 4 Baltische spoorwegaandeelen 3 Charkow Azow. Oblig. 5 Jelez Griasi dito 5 Jelez Orel dito f 1000 5 dito dito 100 5 Morschansk-Sysran Aand. 5 Mosk.-Jaroslaw Oblig. 5 Orel Vitebsk dito 5 Poti-Tiflis dito ƒ1000 5 dito dito 100 5 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 PCt. 59 ié 79 109*4 11V, 98 97 ié 26 ié 12 ié 31 157% ïoi 39 102%, 90 101 84 5é 99 ié 105% 69 86^ 56 46% 62% 124 94% 86 54% 92% 89 93 90% 56% 101 91% werd slechts éen ziel behouden, het dan nog een groot voorrecht heeten mocht. Met een opwekking om ook in deze zaak getrouw te zijn eindigde dhr. Loois zijne toespraak. Op spreekplaats no. 1 sprak te 3 u. 15 m. Baron Van Doorn van Westkapelle, na het zingen van het 2de vers van no. 2, over «De macht der liefde". Spreker zeide dat de boodschap die hij te brengen had, was de driemaal door Christus herhaalde vraag »hebt gij mij lief'. De eerstehoogste gave, den mensch door God geschonken, is liefde. Zonder die gave zijn wij niets, wij kunnen niet buiten haar. Is het niet alsof de Heere vraagt en wij zuchten «moch ten wij hem meer liefhebben". Wij moeten die liefde zoeken bij Christus onzen Heeralleen bij hem kunnen wij het vinden. Eens bracht iemand een bezoek aan een hut van een armehij had een poos op een stoel gezeten en had ten slotte een rijke gave aan geld achtergelaten. De arme vader kwam thuis en zeide aan zijn huis gezin dat dat de koning geweest was. Niemand mocht ooit meer op dien stoel zitten «dat was des konings stoel". Zoo moet het ook zijn in onze ziel, daar moet Jezus troonen en niemand anders mag daar zitten. Wij hebben niet te doen met afgetrokken leerstuk ken, met dogma's, wij hebben te doen met den le venden Heiland, 't Is tijd dat de houten vaten des tempels gereinigd worden tot den dienst des Heeren 't is tijd dat de naam des Heeren gevierd worde. Gij, onbekeerden, die wel weet wat het is de liefde des Heeren in het harte te hebben, doch er niet naar handelt, bekeert u en hoort naar de waarheid. Na gebed zong men het le vers van no. 11. Een nommer buiten het program wachtte den ver zamelden rond spreekplaats no. 2 te 2 45 uren. Mr. Grattam Guinnes, een Engelsch zendeling, die op eigen kosten het werk der zending heeft ondernomen, die nu voor eigen rekening twee seminariën tot opleiding van zendelingen onderhoudt, terwijl reeds 300 van zijne leerlingen het evangelie verkondigen, zou eene toespraak houden. En wie zich onder zijn gehoor bevond, werd medegesleept door den gloed en de kracht, waarmede hij sprak. Het was natuur en waarheid, door de Ge- nestet zoo terecht in plaats van den preektoon gewenscht, die men bij den spreker kon opmerken. De geest van de Methodisten was in hem gevaren. Wij moeten be kennen dat wij de aangenaamste oogenblikken van den dag onder z>jn gehoor hebben doorgebracht. Het onderwerp der Christelijke Zending was hem een onderwerp van christelijke zaligmaking. De wereld is stervende en de zending tracht haar te redden, als vrucht van het christelijk instinct. Er was een man op een zinkend schipde boot van een ander schip kwam en redde hem, men gaf hem voedsel en zijne krachten keerden wederzoodra hij spreken kon, gaf hij te kennen, dat er nog een man op het zinkende schip was, en hij was niet tevreden met eigen behoud, zoolang ook die andere niet gered was. Zoo was het ook Spr. gegaan. Toen hij, 40 jaren geleden, de za ligheid, die in Christus is, leerde kennen, was het hem behoefte, die ook anderen te leeren. Hij ontmoette een boerenarbeider en dezen vertelde hij van zijn zielstoestand, doch het was in eene katholieke streek, en de priesters waren ontevreden, doch Spr ging voort met zijn werk. Zijne gedachte was toen gevestigd op Zuid-Amerika, doch God heeft hem gebruikt om aan de vier einden der aarde het woord der zaligheid te brengen. De tijd ontbrak hem om uit zijne ondervindingen veel mede te deelen, maar hij durfde gerust ieder opwekken om zijn voorbeeld te volgen. Men moest niet bevreesd zijn als men geen geld heeft, want uit de armsten der wereld zijn de beste zendelingen gevormd. Moodey was een schoenmaker, Robert Moffet, in Afrika was tuinman, David Livingstone was weversjongen. Waakt op, jon gelingen en vraagt, of God niet iets voor u te doen heeft. Er is in eigen omgeving ook veel te arbeiden. Het ongeloof in Duitschland en Nederland is groot, maar juist dat ongeloof geeft vertrouwen op God en bevestigt het geloof. Voor ongeveer twee jaren bezocht PCt. 91% 57 AMERIKA. Atchison-Topeka Cert. v. Aand. dito oblig. Atl. Pacific (W. D.) le hyp. Centr. Pacific Aand. dito dito Obl. dito California Oregon Obl. dito dito Serie B dito San Joaq, Valley dito dito Cal Pac. 2 Ilyp. dito Chicago Atlantic Oblig. Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred dito Cert, le hyp. dito Jowa Midland dito dito Mad. Ext. dito dito Menomenee dito dito N. W. Union dito dito Winona St.Peter dito Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. Chicago R'-Island Cert. Aand. dito South-Westh Obl. Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand. dito dito Oblig. dito dito geconsol. Illinois Cert. van Aand. dito Leas L. Stock Cert. dito Springfield Div. Obl. Kansas Pacific dito Louisv. en Nashville. Cert. v. dito dito (le hyp.) dito dito (2e dito dito Sink, fund Obl. St.-Louis San Fr. Aand. le Pref. dito dito Oblig. dito Alg. Hyp. dito dito Wichita Western Mich. Centr. Cert. van Aand. Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. dito in goud Obl. Miss. Kansas Texas. Aand. Miss. Kansas Texas. Obl. dito Incomebonds. dito dito Un. Pac. South-Br. dito PCt. 63% 113 87 35% 109% Aand. 6 3 6 98 105% 96 95% 125% 116 125 122% 123 125 122 109 100 117% 9% 88 43% 120 833% 111% 99 27% 95 433/4 76 106 93%, 99 54% 113% 125 14% 96% 55% 100% x Spr. Nöord-Afiikaer was toen niet één zendeling. Ook in Zuid-Afrika was het treurig gesteld, met zijne 100 millioen bewoners. Stanley zocht Livingstone op, en het duurde meer dere jaren voor hij de plaats bereikt had, waar deze zich bevond. Er was niet een zendeling doorgedrongen en er was niemand, die ooit van Jezus Christus ge hoord had. En aan de Congo-rivier was het evenzoo. Maar in 6 jaar tijds zijn er meer dan 50 zendelingen heengegaan. En denkt ge, dat een groot gezelschap den eersten tocht ondernam O neen, alleen spr. en zijn vrouw. Er is behoefte daar aan mannen die het Evangelie er brengen willen. Er zijn 50 millioen be woners aan den Congo, dus ruim 12 maal zooveel als in Nederland. Spr. heeft hunne taal geleerd, een woor denboek vervaardigd en nu zijn reeds vijf boeken in hunne taal gedrukt. Er zijn niet minder dan 500 tongvallen, die nog niet in schrift gebracht zijn. Wie wil, zoo riep spr. uit, wie wil er heen gaan Gij be hoeft geen geld te hebben om te studeerenschrijf slechts een brief aan spr. Hij heeft tot onderhoud van zijne inrichtingen wel veel noodig, maar God geeft het alles. Vele van zijne zendelingen onderhouden zich zeiven, en zij zijn welvarend. Het voorbeeld van John Williams, de groote zendeling der Zuidzee-eilanden, moet gevolgd worden. Deze vervaardigde met geringe hulpmiddelen eerst de gereedschappen, die hij behoefde en bouwde daarna een schip van de kiel tot den top van den masthij nam zelf het bevel op zich en zette koers naar de Zuidzee, waar hij het Evangelie bracht. Zoo moet de geest van Christus zich openbaren, en zoo hoopt spr. ook voorttegaan, met allen optewekken en zelf ook te werken door Christus, die kracht geeft. Wij herhalen er was overtuiging, volle en vaste overtuiging in wat de spr. zeide. Zonderling klonk het ons daarom in de ooren, toen wij bij de inleiding van een volgenden spreker op dezelfde spreekplaats moesten vernemen, dat Engeland wel veel zendelingen heeft, doch dat de zending van Engeland niet het volste vertrouwen verdient, dewijl er andere doeleinden onder verborgen zijn. Wij laten dat vermoeden voor rekening van hem, die het uitsprak). Op spreekplaats no. 2 trad te 3 45 uren op ds. S. A. Yan den Hoorn van Tiel, die1 eene redevoering hield over «de zelfkennis en de zending". De zelfkennis doet lo het noodzakelijke der zending verstaan 2o uit liefde de zending beoefenen 3o den moed bij de zending behouden 4o het gebed bij de zending behartigen 5o voor de vruchten der zending God danken. Achtereenvolgens werden deze stellingen klaar en dui delijk uiteengezet en toegelicht. lo. Waar is het licht dat ieder zoekt? Het is niet bij den Jood, al heeft hij de wet aan den post zijner deur, noch bij den Mohamedaan, al gaat hij ter bede vaart naar Mekka, noch hij den Heiden, al aanbidt hij den grooten Geest; neen het is alleen te vinden bij den levenden God, den onbekenden God, aan wien de Athenen een altaar gewijd hadden. Maar om recht te weten, wat wij doen moeten voor dien God, dienen wij zelfkennis te hebben. Dan zullen wij de waarheid zoeken en zoo ook het noodzakelijke inzien van de zending, die geen ander doel heeft, dan de waarheid aan anderen te brengen. 2o. Den 16 Juli 15S9 werd van onze voorouders de tiende penning geëischt. Onze voorvaderen hadden geen lust dien te geven, maar wie Christus kent, wil niet alleen tienden geven, zooals Jacob bij Paddan- Haran, maar heel het hart. En al is bet, dat hij soms in duisternis ronddoolt en in kuilen ofmodder- putten gezonken is, zoodat hij met den dichter moet uitroepenbanden des doods hebben mij omvangen Weldra verandert die noodkreet in den juichtoon des geloofs Wat zal ik den Heer vergelden voor zijne weldadigheid en trouw? Niet alleen uit liefde tot God, maar ook uit liefde tot den naaste beoefent hij het werk der zending, want hij kan niet onverschillig blijven omtrent de millioenen Heidenen en Joden, die PCt. Missouri-Pacific South dito 6 N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio 6 St. Paul Min. Man. Cert. v. Aand. dito dito Obl. 7 dito Geconsolideerde Schuld dito 6 dito dito 2e hyp. 6 dito dito Dakota Ext. Obl. 6 Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 Union Pacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 dito Collateral Trust Bonds 6 dito dito dito 5 Brazilië Spoorwegleening 5 TaAKWBaMAAÏSCHAPPIJBK. PCt. 100% 28 Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito F&B9£I8-I.SBmReSH. Nederland, stad Amsterdam a ƒ1000 dito a 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. (17) 4% 86 108% 98 106 105% 108% 122% 98% 33% 107% 100% 86 80% 103 95% 72% 65 119% 105 110% 100% 96% 98 100 95 111 104 134% 43% 9% COUPOHS. Oost. papier zilver Diverse in Fransche Belgische ƒ20,70 - 20,70 -11,60 - 47,45 - 47,45 Pruisische 58,65 Russen in Z. R - 1,19 Spaansche Buit. - 47,55 Binn. - 2,32 Amerika in doll. - 2,46

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2