RENTEN en FORTUIN (R. Nbl.) inkomen van 40°/o museum te maken tot een nationaal monument ter herinnering aan Prins Hendrik. Alle bijdragen, kleine en groote, zijn welkom. Elk medewerker ontvangt voor zich en zijn huisgenooten doorloopend vrijen toe gang en ziet zijn naam in een album vereeuwigd. Leden der commissie zijn o. a. de heeren J. P. I. Buteux, lid van Ged. Staten te Middelburg en J. Van Woelderen, directeur der Mpij. «Zeeland", te Vlissingen. Tegen eene der voorwaarden, zegt de B. Ct., waarop eerstdaags een gedeelte der Zuiderzee nabij Wieringen zal verpacht worden, ter aankweeking van schelpdieren, trekken de visschers van Wieringen en Tessel als één man te velde. Eén der artikelen toch houdt de bepaling in, dat op de verpachte gronden niet geankerd zal mogen worden. Nu ligt juist een der voornaamste en beste ankerplaatsen op het terrein, dat verpacht wordt. Daar Wieringen geen vluchthavens heeft, kunnen de visschers, die nabij dat eiland werk zaam zijn, 's nachts geen betere wijkplaats vinden dan op de plek, die hun nu ontzegd zal worden. De visschers hebben derhalve hun bezwaren aan de betrok ken autoriteiten kenbaar gemaakt, welke bezwaren nu ernstig onderzocht worden. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Zaterdag werden de aanhangige ontwerpen aange nomen, waaronder de leeningswet van 00 millioen, met 29 tegen 3 stemmen (de heeren Fransen V. d. Putte, Visser en Van Naamen)en de verhooging van den accijns op het gedistilleerd. De Regeering ver klaarde dat de maatregelen om de besmetting door den invoer van lompen te voorkomen en de mogelijke quarantaine-maatregelen worden voorbereid en dat zij overwegen zal om de stoombootmaatschappijen te be wegen, de Nederlandsche mailbooten Napels in plaats van Marseille te laten aandoen. Bij de leeningswet verklaarde de Minister nog vol komen vrij te zijn omtrent de wijze van plaatsing der leening. Het ontwerp voor den aankoop van grond voor den bouw eener gevangenis te Amsterdam werd verworpen met 21 tegen 11 stemmen. Aangenomen werd het krediet voor de wering der longziekte en de handelsovereenkomst met Frankrijk. De Kamer is op reces. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Nisse. Onze pred. ds. J. M. Conradi gaf gisteren aan de gemeente kennis, een beroep te hebben ontvangen naar de gemeente Oudenhoorn (cl. Brielle), doch reeds daarvoor te hebben bedankt. lerseke. Ds. P. Van Vlaanderen alhier heeft voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Schoondijke bedankt. Voor het admissie-examen aan de H. B S. voor jongens en aan de middelbare meisjesschool alhier hebben zich respectievelijk 18 'en 9 aspiranten aan gemeld. 's-Gravenpolder. Daar de post vertrok voor de ver gadering was afgeloopen, kon ik het slot van het be handelde in de gehouden onderwijzersvergadering nog niet melden, daarom zend ik u, als vervolg op 't geen ik Vrijdag schreef nog dit De schets, die de heer Van Schelven van Prins Willem van Oranje ten gehoore bracht, maakte op de vergadering merkbaren indruk. Op den middag verscheen de heer Te Gempt nog ter vergadering. Hij stelde de leden in de gelegenheid een zonnewijzer van bijzondere constructie, door hem vervaardigd, te bezien, en verklaarde daaromtrent een en ander, waarvan met belangstelling kennis werd genomen. Eindelijk werd in bespreking gebracht de vraag op de agenda voorkomende »Welke eischen mag men aan 't onderricht in het lezen stellen" Dit onderwerp, ingeleid door den heer W. v. d. Linde, werd daarna druk besproken, onderscheidene leden namen aan die discussie deel, doch daar de tijd reeds verre verstreken was, en de Julizon de temperatuur in het lokaal ge durig deed stijgen, werd aan de discussie een eind gemaakt en uit het gesprokene deze conclusie getrokken in 't eerste tot in 't tweede leerjaar leere het kind bovenal goed gearticuleerd lezen, terwijl in de verdere leerjaren nauwkeurig worde toegezien, dat de leesstof voor de leerlingen niet te moeielijk worde gekozen, maar dat de kinderen dan toch bovenal «natuurlijk" leeren-lezen. Toch stelde de Voorzitter de vergadering voor dit punt nog aantehouden tot de volgende bijeen komst en 't laatste punt ook thans niet meer te be handelen. Nadat de slotzang was gezongen, dankte de Voorz. de onderscheidene sprekers en sloot de vergadering, waarop de leden eene kleine wandeling maakten om zich te 0 uur aan den keurigen disch te vereenigen, waar allen hoogst aangenaam en gezellig tot laat in den nacht bijeen bleven en toen nog noode scheidden. Bij de overgangs-examens aan het gymnasium te Middelburg zijn o. a. bevorderdvan de 5e naar de 6e kl. C. De Witt Hamer; van de 3e naar de 4e kl. J. De Witt Hamer en A. L. J. Van Hoekvan de 2e naar de 3e kl. J. L. Goemansvan de le naar de 2e kl. A. Schilham. Tot de le kl. zijn o. a. toe gelaten J. C. Kakebeeke en J. W. Pompe van Meer- dervoort. Kunst, Wetenschap en Letteren. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de heer W. Van Zuylen zijn ontslag genomen èn als directeur èn als acteur der nieuwe vennootschap, Rotterdamsche Schouwburg, en zou hij voornemens zijn Rotterdam metterwoon te verlaten. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn o. a. veroordeeld J. Van C., 23 jmetselaar te 's-Heerenhoek, wegens mishandeling tot 8 dagen cel; J. B. V., 21 j., koop man te Goes, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 8 boete; J. V., 18 j., smid te Goes, wegens mis handeling tot 15 dager, cel en 8 boete. Vrijgesprok1 n zijn J. Van H., 19 j., smidsknecht te 's-Heerenhoek, beklaagd van mishandeling; M. P., 54 j., vrachtrijder te Hoedekenskerke, beklaagd van hoon, benevens J.N., 73 j., tapper te Wemeldinge, beklaagd van overtreding der drankwet. Naar aanleiding van het in ons vorig no. onder Rechtzaken voorkomend bericht betrekkelijk jachtover- tredingen zendt ons een der betrokkenen, de heer M. Paauwe te Hoedekenskerke, een relaas waarin hij zijne verwondering betuigt, dat de jachtopziener te Hoe dekenskerke, Vermast, is gerechtvaardigd geworden, aangezien als gevolg van een door hem, M. Paauwe, aan Z. M. den Koning te dier zake gezonden request een zeer accuraat en onpartijdig onderzoek op het terrein is ingesteld door den majoor Verdouw van Heinkenkszand, bij welk onderzoek zou gebleken zijn, dat de overtreding in quaestie onmogelijk door Paauwe kan begaan zijn. Zooals men zich herinneren zal, werd in de eerste maanden van dit jaar in de garnizoens-bakkerij te Vlissingen een brooddiefstal op groote schaal ontdekt, dagelijks gedurende vele maanden gepleegd door den sergeant van politie, den meesterknecht en een onder geschikte. In hooger beroep zijn deze personen thans door het hoog militair gerechtshof veroordeeld tot resp. 2, 1 en 1 jaar cellulaire gevangenis, benevens ont zegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen voor den tijd van 5 jaren. Buitenlandsch Overzicht. Evenals dezer dagen de Eerste Kamer kritiek heeft geleverd over de Tweede Kamer, heeft thans het Éngelsche Lagerhuis de verwerping der Reform-Bill in het Hoogerhuis besproken. Naar aanleiding der rede van den heer Gladstone, gehouden in de vergadering der liberale partij en waarvan wij in ons vorig overzicht melding maakten, hebben in de beide Huizen levendige tooneelen plaats gehad. De Éngelsche premier had namelijk aan Lord Salisbury, de leider der conservatieven in het Hooger huis, voorgesteld «dat de beide Huizen op verantwoor delijkheid der regeering zouden worden uitgenoodigd tot het aannemen van gelijkluidende motiën, waarin zou worden verklaard, dat elk Huis de Reform-Bill had aangenomen in vertrouwen op de plechtige belofte van Harer Majesteits raadslieden, om liet herzienings- ontwerp in het vtlgende jaar intedienen en dien maat regel tot het hoofddoel van hun streven te maken." Aangezien hiermede echter het voornaamste argument zou weggenomen zijn, dat de tegenpartij tegen het regeeringsontwerp aanvoerde, vond Lord Salisbury het beter dit voorstel van den heer Gladstone geheim te' houden. Het was natuurlijk de bedoeling van den premier geweest, dat het Hoogerhuis met deze verklaring zou worden in kennis gesteld, teneinde daardoor de aan neming van de Reform-Bill meer kans van slagen te geven. Hierover nu is in de beide Huizen Vrijdag heftig gediscussieerd, doch natuurlijk zonder veel vrucht. De heer Wemmys zal echter heden in het Hoogerhuis een resolutie voorstellen, waarin wordt te kennen ge geven, dat het wenschelijk is de discussie over den Reform-bill in het Hoogerhuis voort te zetten, opdat de Lords in de gelegenheid zijn de wet in de tegenwoor dige zitting aan te nemen. Hij wenscht voorts dat een adres aan de Koningin worde aangeboden waarin H. M. wordt uitgenoodigd het Parlement in October te doen samenkomen om het ontwerp op de herziening der kiesdistricten te behandelen, dat het ministerie onmiddellijk beloofd heeft te zullen indienen, zoodra de Koningin de wet op de uitbreiding van het stemrecht heeft aangenomen. De bladen bespreken druk de kansen van een schik king tusschen het Hooger- en het Lagerhuis. Zij ver trouwen, dat men het eens zal worden. Gemengde Berichten. Gisteravond omstreeks 6 uur ontlastte zich boven deze gemeente een zwaar onweder, vergezeld van ontzettende regen- en hagelbuien. De wolken had den een eigenaardige tint, die het midden hield tus schen de kleur van zwavel en olijfgroen. Van ver schillende huizen zijn de benedenverdiepingen over stroomd, zoodat aan meubelen en huisraad veel schade is aangericht. De bui schijnt over eene groote streek te hebben gewoed, want van verschillende plaatsen van Zuid- Beveland en zelfs uit Tolen, Walcheren en Zeeuwseh- Vlaanderen ontvangen wij bericht van de aangerichte schade. Te Kapelle waren sommigen genoodzaakt licht te ontsteken wegens de volslagen duisternisdie er heerschte. Op onderscheidene plaatsen onder die ge meente zijn boomen ontworteld, terwijl aan sommige gebouwen door het wegslaan van dakpannen meerdere of mindere schade werd aangericht. In twintig minuten tijds viel daar 26 m.M. regen. Te Tolen zijn, behalve de vele schade aan de huizen, onderscheidene boomen ontworteld, is den haan met het kruis van den grooten toren, en een gedeelte der wieken van de beide molens afgeslagen, zijn telegraaf draden verbrijzeld, is een boerenschuur ingestort waardoor een stier gedood werd en is een paard in de sloot geslagen. Te lerseke vielen van verscheidene huizen dakpannen en werden vele boomen ontworteld of van hunne takken beroofd en vaartuigen van den wal weggeslagen, terwijl gaten in een paar schuren sloegen, een paard en rij tuig omvergeworpen werd en op het dorp een oude schuur geheel instortte. Ook te Hoofdplaat woedde het weder verschrikkelijk. Niet alleen dat tal van ruiten verbrijzeld werden in de woningen, ook de veldvruchten, die binnen eenige dagen voor den sikkel bestemd lagen, zijn nu reeds half gedorschen o. a. de gerst. De hagelsteenen waren buitengewoon grootsom mige waren gelijk duiveneieren. Op de kermis in de dorpsstraat liggen de meeste kraampjes en tenten omver. Op het nabijgelegen gehucht Nieuwland was het weder niet veel minder boosaardig. In de nieuwe school aldaar hagelden 15 a 20 ruiten in. Kolijnsplaat. Op onze haven heerscht heden eene ongekende drukte, tengevolge van de alhier in wer king zijnde oester-cultuur, geëxploiteerd door de heeren Van den Broeke, Poelman en Müller, oesterkweekers te lerseke. Ook met het uitzetten der pannen op de perceelen, is men ieder laagwatergetij met een flink personeel werkzaam. De reeds uitgezette «proefpannen" geven hoop op een flink resultaat, daar toch thans een vol-' doende aanslag op iedere pan, kan worden waargenomen. Met het oog op het voor den aanslag gunstige weder, warm en volkomen windstilte, is het te ver wachten, dat de heeren ondernemers hunne pogingen met een gunstigen uitslag, ver boven de geraamde verwachtingen, zullen bekroond zien. Voor de vele werkkrachten in onze gemeente aanwezig, is het te hopen, dat de thans in werking zijnde cultuur levens vatbaarheid behouden moge. Bath. Het alhier op den 8 Juli jl. gestrande tjalk schip «Jannegie", schipper C. Veenema, zit niet tusschen de 2e en 3e dukdalfdoch in het zoogenaamde Hondengat (Kieldrechtsche gat). Het schip, geladen met 52000 metselsteen, had van achter aan bakboordszijde een gat gekregen, doordien het, bij het over de plaat drijven, op het wrak der op die plaat gestrande stoom boot Sappho" had gestooten. Het schip is gebroken en zooveel in het zand ge schuurd, dat alleen de boeiing aan stuurboordzij met laag water nog even boven komt. De tuigage alsmede de mast is opgeborgen, om naar Rotterdam te wor den vervoerd. Middelburg. Even vóór elf uren kwamen gister avond van Vlissingen ongeveer een tachtig Belgische werkmeisjes per extra-stoomtram op de Pottenmarkt alhier aan. De aangekomenen behooren tot twee te Gent bestaande zangvereenigingen. Een zeer talrijk publiek vergezelde haar naar het hotel de Abdij, waar de meisjes, van 16 tot 25 jaar, hun intrek namen. Morgen zijn zij voornemens de stad en hare schoone omstreken te bezoeken om later op den dag naar de badplaats Domburg te gaan, teneinde aldaar een zang uitvoering te gevenzooals zij gisteravond in de zaal Kuijpers te Vlissingen hebben gedaan. De «meisjes" maken onderj geleide een uitstapje, kunst- en liefdadigheidsbeoefening bedoelende. Bij het plaatsen van palen op het strand bij het badhuis te Vlissingen ten dienste der baders, viel da heistelling, die daarbij gebruikt werd op het lichaam van een werkman, die daardoor een been brak. Een stoker aan boord van het Noordduitsche stoomschip «Mexico", komende van Antwerpen, met bestemming naar Konstantinopel, zakte, tengevolge der hitte, plotseling inéén, en overleed onmiddellijk. De boot, die Vrijdagavond Vlissingen voorbijstoomde, keerde Zaterdag terug, om het lijk daar aan wal te brengen, dat op de algemeene begraafplaats zal worden ter aarde besteld. Eene dame te 's-Heerenberg stak zich dezer dagen met eene speld in den vinger. De zwelling van het gewonde deel breidde zich weldra uit, en na een smarte lijk lijden van vier dagen bezweek de ongelukkige aan bloedvergiftiging. Te Amsterdam is een kind geboren van het man nelijk geslacht met twee bovenlichamen, dus twee hoof den en vier armen. Te Tilburg zal den 3 Augustus de feestelijke vergadering plaatshebben van de oud-strijders uit geheel Nederland, die begiftigd zijn met het Metalen Kruis In een mergelgroeve te Canne, bij Maasricht, is een volledig versteend geraamte gevonden van een reusachtig dier, dat op een krokodil gelijkt. De kaak heeft een lengte van 50 centimeter en is bezet met zware, zwarte tanden van 5 centimeter lengte. Het geheel zat in 5 groote mergelblokken, Een horlogemaker te Amsterdam ontmoette dezer dagen des avonds twee meisjes. Vriendelijk lachten zij hem toe en na een kort oponthoud ging ieder weder zijns weegs. Bij zijne thuiskomst bemerkte de horloge maker dat een van de meisjes hem twee gouden hor loges uit den zak gerold had. Naar men meldt zou de politie de vrouwelijke zakkenroller reeds in arrest genomen hebben. Bij een brand, die jl. Woensdag te Haarlem woedde, is eene prachtige collectie vee en pluimgedierte van den heer Haartman in de vlammen omgekomen. Ook de Chineesche voorwerpen, meest alle geschenken, toebehoorende aan den heer Graadt van Roggen, is verbrand. De zeeschilder Hulk moest al zijne schilde rijen, de vrucht van vijfentwintig jaren arbeids, in een oogenblik door de ramp zien vernietigen. Donderdagmorgen sloeg de vlam weder uit de puin- hoopen en moest de brandweer hulp verleenen. De oorzaak van den brand, waardoor 21 grootere en klei nere perceelen geheel of gedeeltelijk werden vernield, is nog onbekend. De cholera is te Toulon, maar vooral te Marseile toenemend. Aldaar overleden van Vrijdag tot Zater- avond ruim 60, te Toulon 22 lijders. De Francais meldt, dat er Vrijdag een sterfgeval aan cholera te Parijs is voorgekomen, In een onderhoud met den maire van Toulon moet dr. Koch hebben gezegd, dat laudanum hot beste middel is tegen de cholera en dat zinkchlorure de microbe vernietigt. Voornamelijk door dranken (water, melk enz.) wordt de ziektekiem overgebracht in de darmendeze dranken toch verdunnen het zure maagsap tijdelijk zeer sterk, of passeeren er zelfs wellicht over heen zonder er zich mee te vermengen. Bij Bayeux reed een goederentrein tegen een personentrein aan; 4 waggons werden verbrijzeld en 40 reizigers werden min of meer ernstig gewond. In Rusland is octrooi verleend op een nieuw soort lucifers. Het onderscheidt zich van de gewone door het ontbreken der zoogenaamde koppen. De houtjes zijn door den uitvinder gedrenkt in een vloeistof, die ze door een lichte wrijving ontbrandbaar maakt. De nieuwe lucifers branden langzaam af, worden gemakke lijk uitgeblazen en kunnen dan op dezelfde manier weder aangestreken en dus verscheiden malen gebruikt worden. De uitvinder beweert, dat men daardoor minstens 75 pet. zal uitwinnen. De indianen hebben eene ruwe, korte en bondige manier om uit vrijen te gaan. De minnaar komt ge wapend met een knuppel, en als het meisje en hare ouders hunne toestemming weigeren, klopt hij den vader en het liefje duchtig af en neemt laastgenoemde mede naar zijne woning. Als zij sterke broeders heeft, wordt de zaak ingewikkelder maar het gebeurt dik wijls, als de minnaar een ferme vent is, dat hij de geheele familie overwint en zoo de vrouw zijner keus krijgt. Te Zeil, een plaatsje bij Gastein, is naar een tourist, die van daar is teruggekeerd, mededeelt, onlangs de politie afgeschaft. Daar in een vol jaar geen enkele arrestatie is voorgekomen, zelfs geen enkele overtre ding heeft plaats gehad, heeft de gemeenteraad beslo ten, den eenigen persoon, die de politiemacht verte genwoordigde, den nachtwaker af te schaffen. Het zal in de warme zomerdagen, wanneer iedereen wenscht, dat de hond van zijn buurman ge muilband mocht zijn, velen zeker genoegen doen te vernemen, dat de door Pasteur genomen proefnemingen uitstekend slagen. Acht-en-dertig honden ontvingen in zijne tegenwoordigheid een beet en hij entte negen tien der dieren in, terwijl de overigen die kunstbe werking niet ondergingen. De niet geënten zijn alle gestorven, terwijl de negentien, die gevaccineerd werden, nog zoo gezond zijn als vroeger. Deze zijn thans onder toezicht gesteld om te constateeren of het voorbehoed middel slechts tijdelijk of op den duur helpt. Wanneer watervrees werkelijk slechts door bijten veroorzaakt wordt en Pasteurs methode proefhoudend blijkt te zijn, zal de tijd wel niet verre zijn, dat men, wanneer men er een hond op na houdt, niet enkel een belastingpenning, maar ook een bewijs van goedgeslaagde vaccinatie zal moeten kunnen worden overgelegd. Laatste en telegraphische berichten. Op de hofstede «Domeinplaat" in den Schenge- polder staan, naar wij bij het ter perse gaan verne men, eenige hooiklampen in brand. De politie en de brandweer waren spoedig tegenwoordigde oorzaak is onbekend. Tlissingen. Den 24 Juli a. s. zal hier de inwijding der gedenkzuil ter eere van «Elizabeth Wolff en Agatha Deken" plaats hebben. Te midden van het naar eerstgenoemde dichteres gedoopte plein (het Elizabeth Wolff plein), is het ge- denkteeken nedergezet. Het bestaat uiteen vierkant ijzeren voetstuk, aan de voor- en achterzijde versierd met de borstbeelden en medaillon der dichteressen. Links en rechts staan de volgende opschriften en relief: «Nationale Hulde aan Elizabeth Wolff geb Bekker en Agatha Deken, 24 Juli 4884 Vlissingen." en «Sara Burgerhart, Willem Leevend, Economische liedjes, Brie ven. Liedjes voor het Vaderland". Op dit voetstuk rust een met 4 leeuwenkoppen uitgeschulpt versierd bekken, waaruit drie waterzuilen ontspringen. Het geheel is omgeven door een cirkel vormig gemetselde steenen borstwering, waar binnen het water nederstort en waar traaie waterplanten worden aangebracht. Een net trottoir omlijst het geheele monument. Het geheel maakt een allerkeurigsten indruk. De verschillende deelen van het gedenkteeken zijn ver vaardigd in de fabriek van de firma «Becht en Dijse- rinck" te Amsterdam. De Vlissingsche waterleiding levert het benoodigde water. Onder toezicht van den stadsarchitect wordt het geheele werk opgesteld. Dr. Joh. Dijserinck alhier, president der commissie van ontwerp, komt alle eer toe voor het ontstaan van het gedenkteeken. Onder diens leiding zal het feestelijk onthuld en aan de gemeente in eigendom worden overgegeven. Middelburg. In de Woensdagmiddag te houden vergadering van den gemeenteraad alhier, zal o. a. behandeld worden het vroeger ingekomen adres van den kerkeraad «waaiin op de afschaffing van de kermis wordt aangedrongen". Voorts zal aan de orde komen de bestendiging van den cursus tot opleiding voor de hoofdakte, terwijl ook de continuatie van de heeren G. Pattison en dr. J. Riemens, als leeraren aan het gymnasium, behandeld zal worden. Voorts zullen benoemingen moeten plaatshebben van een directeur en een leeraar aan de Burger-avondschool en ook aan de opleidingscursus bovengenoemd, van een leerares aan de middelb. meisjesschool en van een gemeente secretaris. Den Haag. Het wetsontwerp, waarbij de Koningin tot regentes benoemd wordt, is bij den Raad van State aanhangig. Graaf Bismarck, benoemd Duitsch gezant, is heden alhier gearriveerd. Londen, 14 Juli. Hedenavond wordt de Regeering in het parlement weder geïnterpelleerd over de IVtsero-zaak. Marseille, 14 Juli. De cholera neemt sterk toe, in 24 uren 64 dooden. I«der kapitalist die in bet bezit ie van goed eu ter 'beurze ft noteerde effecten (actiën of obligatien) kan xich op mathema tische en zekere wijze een verschaffen, door eenvoudige operatien bestaande in den verkoop van premien. Dit goed bekende en sedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2,000 met een kapitaal (in geld of in effecten), van f. 5,000; f. 1,000 met f. 8.500, f. 500 met f. 1,200, enx. De fondsen zijn altijd beschikbaar. De winst wordt maandelijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende brochuren vorden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kosteloot tcegexonden door den Heer Directeur der Algmmetnm J9el0jacbe Sank BANQUE GÉNÉRALE DR BELGIQUE), 5, Roe do Congrès, Brusael.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2