1884. Nu. 83. Dinsdag 15 Juli. 71sle jaargang. PATENTitECHT lot uitoefening van den kleinhandel ZevenbergenHaarlem. -Ci^CSsCS^CCsCi^- GOME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIRM. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het primitief kohier no. 2 van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1883—1884 is op heden ter invordering gesteld iu handen van den ontvanger dier belastingen, en zal das ieder verplicht zijn zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 12 Juli 18H. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Door ISABELLA JOHA"NN A WERRI is een verzoek ingediend om VERGVKXI1EG in STERKEDRANK in het perceel wijk A no. 27 aan de Beestenmarkt alhier en wei in de benedenvoor- en achterzaal, benevens op de stoep. Bezwaren tegen de inwilliging kunnen worden inge diend voor a. s. Zaterdag den 19 Juli des middags te 12 uren. Goes, den 12 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Doorslaander bewijs van politiek geknoei is wel weinig sterker geleverd dan bij de jongste verkiezing in het district Zevenbergen. De katholieken beweren dat dit district is verknipt te hunnen nadeele, en dit geven zij als de eenige reden op voor het feit dat niet uit alle Noord-Brabantsche districten katholieken wor den afgevaardigd. Dit nu heet een ontzettend euvel. Het schijnt ons echter een soort van politiek bijgeloof, dat van bezuiden den Moerdijk slechts katholieke af gevaardigden zouden moeten gezonden worden. Aangenomen dat de indeeling van het district Zeven bergen voor de katholieken niet gunstig is (wij zouden er districten kunnen tegenoversteilen die in de laatste jaren gewijzigd zijn geheel ten nadeele der liberalen, b. v. Steenwijk en Zwolle), dan moest het feit dat in de districten Breda en Zevenbergen een aantal kiezers worden gevonden, die geen katholiek stemmen, toch aanleiding geven dat men zich verzoende met het denk beeld, dat eene aanzienlijke minderheid in Noord Bra bant althans éen vertegenwoordiger heeft. Toch blijft men het doelenkel katholieke afgevaar digden bezuiden den Moerdijk te hebben, najagen, en men meent het thans bereikt te hebben. De heer V. d. Werk, liberaal, is in de Tweede Kamer gebracht door de liberalen en de anti-revolutionairen. Door bevordering in den staatsdienst ontstaat er tus- schentijds eene vacature. De politieke welvoegelijkheid eischte in dit geval, dat men de candidatuur van den afgetredene niet bestreed. Niet alzoo dachten de anti-revolutionairen er over en zij stelden baron V. d. Borch tot candidaat. Nadat de anti-revolutionaire organen dit aanvankelijk schoor voetend goedkeurden, eindigden zij met toetejuichen. De verkiezing heeft plaats en er moet tusschen de heeren V. d. Borch en V. d. Werk herstemd worden. Blijkbaar had de heer V. d. Borch ook van eenige katholieken stemmeD gekregen en de liberalen, die wat al te veel vertrouwen in het eergevoel van hun tegen standers hadden, waren te onbezorgd geweest. Nu komt de herstemming: een liberaal tegenover een anti-revolutionair in het katholieke Noord-Brabant Natuurlijk onthouden zich de katholieken? Volstrekt niet. Openlijk drukken zij in hun organen«hebben is hebben en krijgen is de kunst". Men besloot dan den anti-revolutionair te stem men. Maar aan dat besluit was voorafgegaan eene wis seling van gedachten tusschen de hoofdorganen der twee clericale partijenDe Tijd en De Standaard. Uit die gedachtenwisseling was de gevolgtrekking te maken, dat er eene stilzwijgende overeenkomst was ge sloten dit jaar zouden de katholieken den anti-revo lutionair stemmen, maar in het volgende jaar, bij de algemeene verkiezingen, zullen de anti-revolutionairen den katholiek steunen. Behalve dat de heer V. d. Borch hier al in eene zeer zonderlinge positie optreedt, bestaat deze over eenkomst louter in de lucht, en dit is juist het leelijke van deze geschiedenis. De Standaard weet zeer goed dat de anti-revolutionairen niet zullen stemmen op een katholiek in een district als Zevenbergen. Als de ka tholieken een volgend jaar met een eigen candidaat in dat district optreden, zal het anti-revolutionair orgaan ongetwijfeld dien aanbevelen, maar met de wetenschap dat de raad niet zal opgevolgd worden. Men mag de comedie van vroeger weder opvoeren, door den candi daat op eenige algemeene phrases van vraagpunten te hooren, het zal niet baten. De overwinning te Zevenbergen door het verbond behaald is oene van de soort, waarover vooral de anti revolutionairen zich kunnen schamen. Maar de onttrog- gelde zetel zal het verbond der clericalen weinig heil aanbrengen gelijk vermoedelijk aanstaand jaar blijken zal, aangezien het aan twijfel onderhevig is of de anti revolutionairen woord zullen houden en dan kon het wel eens uit zijn met de lijdelijke rol, welke de katho lieken dikwijls tegenover de antirevolutionairen ver vullen. Geheel anders is 't geschapen in het district Ilaailem. De heer Mirandolle, een der uitstekendste volgelingen van Kappeyne, is door den dood aan zijn district ont vallen. Dat men in het door en door liberale Haarlem een kappeyniaansch candidaat zou genoemd hebben, dit ware te denken. Maar dat Kappeyne zelf er candidaat gesteld zou worden en dit zich zou laten aanleunen, gaat alle berekening te boven. Niet alleen dat de heer Kappeyne reeds eenmaal in de hoofdstad zulk eene gevoelige nederlaag heeft geleden, dat het niet geraden schijnt hem in een ander district op den voorgrond te plaatsen, maar op dit oogenblik Door geheel het land verkeert men nog onder den indruk van verontwaardiging over de hou ding der Kappeynianen, die door mede te helpen om de klassenbelasting te verwerpen, zoo fraai in het spel der clericalen hebben gespeeld. En dit oogenblik kiest men om Kappeyne zelf candidaat te stellen. Wij kunnen niet anders dan de hoop uitspreken, dat de toeleg niet gelukken zal. Het weder verschijnen van den heer Kappeyne in de Staten-Generaal kan niet anders dan de noodlottigste gevolgen hebben. Niet het hoofd eener groep, hoe uitstekend ook, is geroepen eene groote partij aantevoeren. Een man als Verniers van der Loeff, die als aangewezen is om de verdeelde liberalen tot eenheid te brengen, zou door de verschijning van Kappeyne in de Kamer onvermij delijk op den achtergrond geraken. De liberalen in het district Haarlem belmoren Kap peyne te weren. Het schijnt ons evenwel toe, dat zij daartoe een vreemden weg hebben ingeslagen. Wat beteekent het, dat men te Haarlem mr. Gallandat Huet en te Zaandam den heer Duyvis candidaat stelt Beiden zijn uitstekende mannen, die in onze volksvertegen woordiging eene uitmuntende figuur zouden maken. Maar dat is hier nu de vraag niet. De vraag is wie er gekozen zal worden. En als de heeren Duyvis en Huet nevens Kappeyne hunne candidatuur hand haven, moet de stemming leiden tot dit resultaat: herstemming tusschen Kappeyne en den katholieken candidaat mr. Travaglino Want in het district Haarlem zijn vele katholieken en mr. Travaglino draagt een in Haarlem zeer geachten naam. Onverbiddelijke eisch van het oogenblik is dus, dat öf de heer Duyvis öf de heer Huet zich terugtrekke. In dat geval is het bijna zeker dat Kappeyne het aflegt De Kappeyniaansche groep, steeds minderend in aantal in de Kamer, voelend dat zij de sympathie van het land niet met zich heeft, zal dan ten slotte zich wel moeten aansluiten bij de overige liberalen. Op die wijze kan de eendracht, de partijtucht, de partij leiding hersteld worden. Ons dunkt, dat in de ernstige politieke omstandigheden van het oogenblik dit voor het land eene weldaad zou wezen. Na het schrijven van dit artikel komt het verblij dend bericht, dat mr. Gallandat Huet zich terugge trokken heeft. Dit geeft moed, dat de heer Duyvis gekozen worden zal. GOES, 14 Juli 1884. 's-Heer Arendskerke. Bij besluit van Zijn Exc. den Minister van Justitie is de alhier gestationeerde rijks veldwachter A. Pover bevorderd tot brigadier-titulair. Borsele. Verleden Zaterdag hield de dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuse waterschap Elie- woudsdijkBorsele in de directiekamer alhier eene vergadering, die door 24 leden werd bijgewoond. Na wijziging der begrooting voor het verhoogde pré- sentiegeld van de leden, waaraan door de bevoegde autoriteit goedkeuring was verleend, kwam aan de orde het ontworpen plan van een inlaagdijk te Ellewouds- dijk. Na deliberatie werd besloten tot aanleg van een inlaagdijk van af den inlaagdijk bij het fort (dijkpaal 49) tot dijkpaal 69, met twee schenkeldijken aan den waterkeerenden dijk, aansluitende bij dijkpaal 60 en dijkpaal 69. Voor een en ander zal onteigening noodig zijn van circa 22 hectaren grond met twee woonhuizen, toe- behoorende aan particulieren, terwijl van de eigendom men van het waterschap Ellewoudsdijk eveneens on geveer 22 hectaren zullen worden ingesloten. Bij het plan behooren drie teekeningen, opgemaakt door den ingenieur van den provincialen waterstaat te Goes, die uitmuntend zijn vervaardigd en ieders goed keuring ten zeerste wegdragen. Wolfertsdijk. In de Zaterdag gehouden raadsver gadering werd besloten de instructie voor den ont vanger dezer gemeente te wijzigen en afwijzend beschikt op een verzoek van den heer ontvanger der dir. bel. enz te Ileinkenszand, om zijne zitdagen in een der lokalen van het gemeentehuis te mogen houden. Enkele onbetaalde posten hoofdelijken omslag en hondenbelasting, over de dienstjaren 1882 en 1883, werden oninbaar verklaard. Op drie adressen van ingezetenen, om vermindering van hunne aanslagen in den hoofdelijken omslag over 1884, werd ongunstig beschikt, terwijl het bedrag dier belasting van twee anderen werd verlaagd. De rekening van den timmerman A. Caan werd voor de vierde of vijfde maal ter tafel gebracht, want de reeds vroeger, deze zaak betreffende, genomen be sluiten hebben nog tot geen resultaat geleid. Nu werd besloten aan Caan voortestellen zijne rekening met 20 te verminderen. Aan de onderwijzersvereeniging «Studie" alhier werd vergund van de schoollokalen te Oostkerke en te Oud- Sabbinge gebruik te maken tot het houden harer bijeenkomsten. De rekening over 1883 en de begrooting voor 1885, beiden van het Burg. Armbestuur, werden tot onder zoek gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Noteboom, De Jager en De Kater. De heer P. Van de Voorde Fz., in een vorige ver gadering reeds benoemd tot adsistent-telephonist, op een salaris van f 50 'sjaars, werd nu ook benoemd tot ambt. ter secretarie op een jaarwedde van f 100. Met den telephoon, welke Zaterdagvoormiddag te 10 uren voor het publiek is geopend, werden te 12 uren, staande de vergadering, twee telegrammen ont vangen, namelijk een van den Commissaris des Konings in Zeeland en een van den heer De Leur te Breda, in welke de burgemeester door beiden werd gefeliciteerd met de opening var. den telephoon. Te Wolfertsdijk trad op 12 dezer een Rijks telegraafkantoor met beperkten dagdienst, ingericht rest telephoondienst, voor algemeen verkeer in werking. Dit kantoor blijft op Zon- en feestdagen gesloten en is op werkdagen open van 10 tot 12 uren voor- en van 1 tot 2 nren namiddags Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniform tarief van toepassing. Z. M. heeft benoemd tot off. van gez. 2 e kl. bij het leger in Ned.-Indië den voor dat leger opge leiden milit. student (arts) H. K. J. Dominicus Van den Bussche. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, tot 2en luit.de cadet J. F. Schilham; bij het wapen der art. van het leger in Ned.-Indië, tot 2en luit.: de cadet A. F. Geill, heiden herkomstig van de Kon. Mil. Academie. Naar men verneemt, heeft de verificateur 4e klasse H. T. De Jongh Swemer wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa aangevraagd. Ter vervanging van wijlen den heer L. J. Janssens is, met ingang van 15 Juli 1884, als officiëel deskun dige voor de uitvoering der druifluis conventie aange wezen de heer M. A. C. Kieboom te Hulst. Behalve Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen, die, zooals reeds gemeld is, Z. M. den Koning der Belgen bij de plechtige begrafenis van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje zal vertegenwoordigen, zal de treurige plechtigheid ook worden bijgewoond door den Turkschen gezant bij het Nederl. hof, resideerende te Stokholm, als afgevaardigde van de Porte, den Groot-Hertog van Saksen, door Prins Albert van Pruisen, die Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen, zal vertegenwoordigen, door den Prins van Wied, terwijl ook de Koninklijke familie van Wur- temberg zal zijn vertegenwoordigd. Vrijdag den 18n zullende Commissien uit de Eerste Kamer en die uit de Tweede Kamer door Z. M. den Koning worden ontvangen. In een te Haarlem gehouden vergadering der kiesvereeniging «Haarlem" trad de heerMr. Levy op, om de gedragslijn te bespreken, die, met het oog op de heerschende verdeeldheid der liberalen, de Haarlem- sche kiezers te volgen hebben. De heer Kappeyne werd er be- en veroordeeld, en 'tslot was de aanneming eener motie, volgens welke het de dure plicht der liberale partij mag heeten, elke aanleiding tot tweedracht in haar boezem te ver mijden, en dat het gemeen overleg, door het staats belang dringend geëischt, slechts dan kan worden ver wacht, indien paal en perk wordt gesteld aan het drijven der kleine fractie, die van samenwerking tot dusverre steeds afkeerig zich heeft betoond. De heer Gallandat Huet, door eenige Ilaarlem- sche kiesvereenigingen tegenover Kappeyne candidaat gesteld, heeft zijne candidatuur ingetrokken ten behoeve van den heer Jacob Duyvis. Bij de Britsche Regeering is officieel bericht ontvangen, dat wederom een schepeling van de beman ning der »Nisero" is overleden. Twee andere schepe lingen waren lijdende aan koorts. Er heerschte veel ziekte in Tenom en er is gebrek aan linnengoed en geneesmiddelen. De Nederlandsche Regeering heeft medicijnen afgezonden. Volgens een later bericht was het Engelsche oor logsschip «Pegasus" van Tenom teruggekomen met be richten, loopende tot 4 Juli; de gevangenen waren toen allen gezond. De heeren jhr. Van der Wijck en Pruijs van der Hoeven, die, in zake de »Nisero"-quaestie, eenigen tijd in Londen vertoefden, zijn te 's-Gravenhage terug gekeerd. Reeds een aantal der voornaamste handelshuizen en ook velen particulieren hebben door ruime bijdragen doen blijken van hunne sympathie voor het denkbeeld van de heeren Iiudig en Blokhuizen om gelden in te zamelen voor de betrekkingen van de bemanning der «Nisero". Het «Daily News"-bericht, dat Renter Vrijdag seinde, luidt woordelijk als volgt«Wij vernemen, dat er groote waarschijnlijkheid is, dat de Engelsche en Hollandsche Regeeringen tot een overeenstemming zullen komen aangaande de maatregelen, in de «Nisero"- quaestie te nemen. De heeren Pinkney Go. te Londen hechten, vol gens den Londenschen correspondent der N. R. Ct., dan ook slechts luttel waarde aan het bericht der huidige Daily-News, volgens hetwelk de Nederlandsche en de Engelsche Regeeringen tot eene verstandhouding in zake de «Nisero" zouden zijn gekomen. Zij hebben met belangstelling en waardeering kennis genomen van de pogingen, door particulieren in ons vaderland gedaan, om de hulpbehoevende betrekkingen der gevangen schepelingen bij te staan. De firma wil ook te Londen inschrijvingen openen, maar zal allereerst de uitkomsten afwachten der in Nederland begonnen inzameling. De opbrengst van 's Rijks middelen in Juni jl. bedroeg 7,221,687,49%, tegen 7,947,194,76 in Juni 1883 en een raming van 8,745,495,75. Sedert 1 Januari bedroeg de opbrengst 47,562,764,01, tegen 49,227,294,16 in het eerste halfjaar van 1884. De 36» alg. vergadering van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst zal het volgende jaar te Middelburg worden gehouden. De Staats-Ct. meldt het volgendeZoodra bekend was geworden dat de Aziatische cholera te Toulon was verschenen, werd van Regeeringswege de haven dier stad en later die van Marseille besmet verklaard. (Zie de Staats-Courant van 28 Juni en van 1 Juli jl.) Het gevolg hiervan is, dat alle van die havens komende schepen bij hunne aankomst op eene Nederlandsche reede aan gezondheidsonderzoek worden onderworpen, volgens de wet van 28 Maart 1877 Staatsblad no. 35), tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepeD, en dat op het schip en de opvarenden, naar gelang van omstandigheden, dein die wet voorgeschreven maatregelen worden toegepast. In of nabij de Nederlandsche havens is eene gelegen heid tot opneming van choleralijders, die zich op de onderzochte schepen mochten bevinden. Te IJmiftden en aan den Hoek van Holland zijn te dien einde houten barakken opgericht, voorzien van het noodige tot ver pleging van choleralijders en van ontsmettingsmiddelen tot ontsmetting van de schepen, voor zoover dit noodig wordt bevonden, en van kleederen, beddegoed of andere voorwerpen, die met de lijders in aanraking zijn geweest. Wanneer binnenslands gevallen van cholera voor komen, is de wet van 4 December 1872 Staatsblad no. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten van toepassingdie aan doortastende gemeentebesturen krachtige middelen aan de hand geeft tot beteugeling der cholera. Van Regeeringswege zijn de gemeente besturen gewezen op de noodzakelijkheid dat voor zuiver drinkwater en voor groote reinheid buiten en binnen de huizen zooveel mogelijk gewaakt worde. Voorschriften omtrent ontsmetting van privaten en waterplaatsen aan spoorwegstations zijn gegeven en andere maatregelen tot afwering, vooi zooveel dit mogelijk is, van de Aziatische cholera worden voorbereid. De Regeering vertrouwt daarbij op de ijverige en onverflauwde medewerking van alle provinciale en gemeentebesturen. De Deputatie der Zuid-Afrikaansche Republiek is Vrijdag behouden te Kaapstad aangekomen. Er heeft zich een voorloopige commissie gevorml, teneinde den heer L. J Lefëbre geldelijken steun te verzekeren tot instandhouding zijner hoogstbelangrijke verzameling van geluid-, gehoor-, optische en accous- tische signaalkundige werktuigen, verder telephonische en electrische apparaten, modellen, teekeningen enz. Het denkbeeld is een stichting te vormen, waaraan die verzameling zal vvoi den afgestaan. Men hoopt hot

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1