im. NÜ. 82. Zaterdag 12 Juli. 71sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als huiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 11 Juli 1884. Zooals wij in ons vorig noiumer nog met een enkel woord vermeldden, hebben de kinderen der bij zondere school alhier ook hun schoolfeest genoten. Het getuigde van eene fijne tactiek om dit feest op denzelfderi dag te doen plaatshebben als dat van het comité tot wering van schoolverzuim, en hoewel ver scheidene ouders en kinderen ons hebben te kennen gegeven, dat een tochtje naar Middelburg hun aan genamer zou zijn geweest, is toch op deze wijze ook zeker de wensch van deze althans gedeeltelijk vervuld. Toch schijnt het ons toe, al moge het bestuur der bijzondere school het tegendeel beweren, dat vele ouders niet instemmen met de afscheiding van de bijzondere school van het comité tot wering van schoolverzuim en dat het geven van een feest op denzelfden dag moest dienen om de ontevredenen tot zwijgen te brengen. Wat ons echter het meest heeft ontstemd, was die optocht met banieren, gedragen door enkele scholieren, waarop te lezen stond«School met den Bijbel". Zoo wordt dan deze leuze den kinderen reeds ingeprent als een wachtwoord, als een strijdleuze, zeker weinig strookende met het vreedzame karakter van het feest en met de leer van dien bijbel, aan welke het bestuur meer waarde heet te hechten dan zij, van wie zij zich hebben afgescheiden. Als vervolg op onp bericht omtrent het school feest der kinderen van de openbare scholen al hier deelen wij nog mede, dat de feestvierenden en het comité tot wering van schoolverzuim door den heer C. L. Van Sorge in het Schuttershof werden ver welkomd namens het comité, dat met hetzelfde doel te Middelburg bestaat. Alvorens uit het Schuttershof te vertrekken liet de voorzitter, de heer V. d. Bilt La Motthe, de kinderen zich in een kring scharen en wees er in eene toespraak op, hoeveel moeite en tijd er ten koste werd gelegd aan de voorbereiding van zulk een feest. Den vier heeren, die dit feest hadden georganiseerd, mocht daarom een woord van dank niet onthouden worden, doch hij koesterde de over tuiging, dat niets dien heeren aangenamer konde zijn, dan dien dank uit den mond der kinderen zeiven te mogen ontvangen. Hij noodigde mitsdien de heeren De Ronde Bresser, V. d. Poll, Tindal Hallungius en Van der Mandere uit zich in den kring der kinderen te plaatsen en de kinderen om ter hunner eere eeu driewerf hoera aanteheffen, waaraan met geestdrift gevolg werd gegeven. Bij monde van den heer Bresser dankte de com missie voor het feest den voorzitter en de kinderen voor hunne welgemeende uitingen en wees erop, hoe de samenwerking der leden, het plein pouvoir, door den voorzitter en de leden van het comité aan de commissie gelaten, haar taak zeer had vergemakkelijkt. Ook deze rede werd luide toegejuicht. De terugtocht naar het station werd o. a genomen langs de Balans, waar eene kleine ovatie werd ge bracht aan Mr. J. A. Van Hoek, vroeger een der ijverigste leden van het Goesche comité tot wering van schoolverzuim. Nog dient met dankbaarheid vermeld te worden dat het comité tijdens het feest van een paar leden van het Middelburgsche comité tot wering van school verzuim, die een bezoek aan het Schuttershof hadden gebracht, eenige flesschen eau de cologne ten geschenke ontving om den kinderen eenige verfi issching te be zorgen, waarbij was gevoegd een schrijven van dr. Sibmacher Zijnen, dat, evenals de gift, van vriend schappelijke belangstelling getuigde. Ter aanvulling van ons bericht omtrent de audiëntie, verleend door den heer Commissaris des Konings, bij zijn bezoek in deze gemeente op jl. Woens dag, moet nog vermeld worden, dat daarvan ook is gebruik gemaakt door den heer ingenieur van den Rijks-waterstaat en door den heer postdirecteur te dezer stede. Kloetinge. Bij het bezoek dat de heer Commissaris des Konings eergisteren aan deze gemeente bracht, toonde een groot aantal ingezetenen hunne belangstel ling door het uitsteken der vlag. Na de gemeente administratie geïnspecteerd en audiëntie verleend te hebben, waarvan slechts éen persoon gebruik maakte, doorwandelde de heer Commissaris, begeleid door den Burgemeester en den Raad, het dorp en bezocht ach tereenvolgens de kerk, de school en de openbare be waarschool over een en ander betuigde hij zijne te vredenheid. Na een hartelijk afscheidswoord aan den Burgemeester en den Raad vertrok hij te ongeveer half vijf naar Kattendijke. Ieder, die de eer had hier met den heer De Brauw in aanraking te komen, roemt zijne voorkomendheid en minzaamheid. De sterfdag van onzen grooten Zwijger werd gisteren alhier in de school eenigszins plechtig herdacht. Een groot en keurig portret van den Prins hing aan den wand, en in tegenwoordigheid Van den Burgemeester en éen raadslid hield het hoofd der school een pas sende toespraak tot de kinderen. In hoofdtrekken werden de aanleiding tot den opstand tegen Spanje, de daden van Prins Willem den Eersten, zijn strijden en lijden voor staats- en godsdienstvrijheid, en eindelijk, uitvoeriger, zijn sterven geschetst. Daarna werd een gedachtenisplaat, waarop 's Prinsen portret, enkele bijzonderheden uit zijn leven en sterven waren afge beeld, aan ieder kind uitgereikt. Hoedekenskerke. Eene eenvoudige versiering boven de deur van de pastorie der Herv. kerk trok gister morgen de algemeene aandacht, 't Was eene «zwij gende" hulde aan den «Zwijger", 't Was zijne buste, omhangen met een oranjelint, waaraan een Geuzen penning, en omkransd met witte rozen. Het geheel was ingesloten door de Nederlandsche vlag. Bijna niemand begreep er iets van, ofschoon de predikant er den vorigen Zondag genoeg van had gezegd. De hulponderwijzer P. Leijs echter nam uit die voor stelling terstond aanleiding om de kinderen op school intelichten over de herinnering van den dag, en als hij er eene openbare voordracht over had willen houden, zou het schoollokaal zeker te klein geweest zijn, om de nieuwsgierigen te bevatten. Na den schooltijd werden onderscheidene vlaggen, halfstoks geheschen, waarge nomen. Ter gelegenheid der viering van den sterfdag van Prins Willem van Oranje is te Delft de tentoon stelling geopend in het Prinsenhof en wel in de eet zaal, waaruit de Zwijger trad toen de moordenaar hem trof. Ruim 2000 inzendingen z:jn ontvangende Ko ning stelde zijn privaat archief beschikbaar en de Hertogin Sophie van Saksen Weimar zond eene zeld zame collectie medaillons, afgietsels van het ruiter standbeeld en het Zwijgersbeeld op het Plein te 's-Gra- venhage, van het borstbeeld door Lacomble vervaardigd. Eene rij portretten, tal van teekeningen, prenten en merkwaardigheden zijn bijeengebracht. De plechtige gedachtenisviering in de nieuwe kerk te Delft werd bijgewoond door schier alle ministers, hooge autoriteiten, tal van kamerleden, deputatiën enz. Prof. De Vries hield een zeer uitvoerige rede in twee deelen gesplitst, waai in hij de grootsche figuur van den Zwijger schetste als het ideaal der gewetensvrijheid en der verdraagzaamheid. Hij herinnerde, dat hij de stichter was der Leidsche Hoogeschool. De vergevens gezindheid van den Zwijger moest ons nopen de mis daad vóór drie eeuwen in het licht der tijden te be schouwen en te vergeven. Zijn leven heeft voor Neder land rijke vruchten gedragen en evenals zijn dood aan Nederland den moed niet benam, moeten we in deze treurige tijden voor Oranje niet wanhopen, maar éen blijven in trouw met Oranje en ons scharen om den troon en de Kroonprinses. Verschillende kransen waren aan de tombe neerge legd en tijdens de rede werd de zilveren krans, door wijlen Prins Alexander bestemd, door de deputatie der vrijmetselaars neergelegd. Eene plechtige muziekuit voering verhoogde den indruk. Het programma betreffende de begrafenis van den Prins van Oranje, bepaald op 17 Juli, in de Nieuwe Kerk te Delft, des voormiddags te 9 uren, is uitge geven. Als slippendragers zijn aangewezende ge pensioneerde kolonel jhr. Hooft, kolonel llojel, majoor Beijerman, de beide laatsten adjudanten van wijlen den Prins, en kapitein baron Sirtema van Grovestins, adjud. des Konings. De doctoren Vinkhuizen en Van Wieringhen Borski bebooren tot den lijkstoet. De stoet gaat in Den Haag aldus: Kneuterdijk—PlaatsHoogstraat VeenestraatWagenstraatHuygensstraat naar den Rijswijkschen weg en neemt in Delft den gewonen weg. Het houden eener aanspraak bij het graf is op gedragen aan den hofpredikant dr. Van Koetsveld. Kloetinge. De vermoedelijke dader van den diefstal, deze week bij den brievengaarder alhier gepleegd, is in handen der justitie. De burgemeester dezer gemeente vond hem in den laten namiddag in den Poel, bleef in zijn nabijheid, zond door voorbijgangers om hulp en om half tien bracht men hem onder behoorlijk geleide hier. Een deel der gestolen goederen was nog in zijn bezito. a. een portefeuille en een horloge. De jassen had hij in het Abbekindersche bosch ver borgen. Hij zelf wees ze den burgemeester en den verderen justitie-dienaars aan. 't Schijnt dat hij door den honger genoopt is geworden om zich te laten vangen, althans toen men hem eten voorzette verslond hij een groote hoeveelheid. Geen wonderVan Maandag nacht tot gisteravond (Donderdag) heeft hij in den omtrek gezworven, rusteloos achtervolgd en in het nauw gebracht door de politie- en justitie-dienaren. Men stelde prijs op zijn vangst, daar hij een zeer intieme kennis der justitie is, J. H., vóór 14 dagen pas te Leeuwarden ontslagen, en meer algemeen bekend onder den naam van «Joosje de duivel". Men gevoelt zich hier verlicht, en tevens dankbaar voor 't beleid en den moed tegen dezen beruchten dief betoond. Omtrent zijne arrestatie meldt men ons nog het volgende Donderdagavond circa half zeven werd joosje opgemerkt door den burgemeester van Kloetinge, toen hij zich in een korenveld verschool. Hierop ontbood de burgemeester de politie van Kloetinge en de Rijks politie uit Goes Na een drijfjacht van ruim een uur, onder aanvoering van den burgemeester van Kloetinge, gelukte het eindelijk aan den Rijks-veldwachter Aarts uit Goes hem te arresteeren De gestolen voorwerpen werden gedeeltelijk bij hem bevonden. De arrestatie geschiedde onder de gemeente 's Heer Abtskerke. Een woord van lof komt in de eerste plaats toe aan de onvermoeide pogingen van den flinken brigade- kommandant te Goes, evenzoo aan den rijksveldwachter Aarts, den gemeenteveldwachter Boone te Kloetinge, den jachtopziener Joosse, en verder aan den heer W. Van Liere, lid van den raad te Kloetinge; den heer J. Dierx, slager te Goesde heeren M. Harinck te 's-Heer Abtskerke en P. Korstanje te Kloetinge. Het voorloopig vei hoor geschiedde ten huize van den burgemeester onder leiding van den brigade- kommandant. De vermiste voorwerpen werden op aanwijzing van den arrestant door den burgemeester in een korenveld gevonden. Een overgroot publiek gaf luide teekenen van ingenomenheid met de arrestatie van dit gevaarlijk sujet. De IV. Rott. Ct. schrijft het volgende, dat wel licht ook in onze streken wel eens de aandacht trek ken mag: Toen in het vorige jaar de cholera in Egypte heerschte en Europa met besmetting dreigde, hebben wij opmerk zaam gemaakt op den treurigen toestand, waarin hier te lande de weermiddelen tegen die gevreesde epidemie verkeerden. Wij deden uitkomen, dat de quarantaine- wet, in verband met de epidemieën-wet, de middelen aan de hand gaf om, voor zo >veel dit mogelijk is, het overbrengen van de ziekte tegen te gaan, doch dat de uitvoering van die wetten zeer veel te wenschen overliet. Thans heerscht de cholera in een paar havens van Frankrijk, en is het gevaar dat zij worde overgebracht, voor ons nog zooveel grooter. Zijn wij nu echter beter gewapend dan verleden jaar? Neende toestand is dezelfde gebleven. Aan de uit voering der wetten ontbreekt nog juist, wat er toen aan ontbrak. Ontsmettingsstations en behoorlijke inrichtingen tot afzondering van lijders aan besmettelijke ziekten, op voldoenden afstand van de bewoonde plaatsen, missen wij. Hoe zal het gaan met de door de wet bevolen ont smetting en afzondering, wanneer een schip met de dreigende gele vlag in top eene onzer havens nadert Er moeten krachtige maatregelen genomen worden, om de wetten op de beste wijze uittevoeren. Om al, wat de besmetting kan overbrengen, buiten alle aan raking met de bevolking te houden, moet er gewaakt worden tegen het lossen van goederen uit besmette of verdachte schepen, en moet er voor eene werkelijke quarantaine worden gezorgd. Men schrijft ons Hit Amsterdam Het lot onzer Kalverstraat is alzoo beslisthet fraaie plaveisel wordt tot het leggen der gaspijpen opgebroken, en de straat alzoo voor eenigen tijd on begaanbaar, tot groot ongerief der wandelaars, maar wat meer zegt, tot groot nadeel der winkeliers; immers, in de geheele Kalverstraat, van af het Sophia- plein tot aan den Dam, vindt men slechts éen zoo genaamd toe-huis" en twee sociëteiten, al de overige gebouwen zijn winkels. Vergeefs hebben de eigenaars zoeken gedaan te krijgen, dat van de oude gaspijpen gebruik zou worden gemaakt. De Imperial Gaz-Asso- ciation achtte zich echter niet verantwoord, wanneer zij zelve niet voor de gasgeleiding zou zorgen. Tegelijkertijd zullen echter de buizen voor de tweede drinkwatermaatschappij worden gelegd, Haarlem's duinen toch zijn niet meer toereikend om het steeds grooter wordende Amsterdam te laven en voortaan zal nu ook water uit de Vecht worden aangevoerd. Tengevolge der gaswerken ligt onze stad nu al meer dan een half jaar braak, en men heeft zich reeds beducht gemaakt, dat de werkzaamheden niet op tijd gereed zouden zijn. Den termijn van oplevering te ver vroegen is niet mogelijk gebleken, maar dat die zal worden overschreden is niet waarschijnlijkdaarvoor is de zaak in te goede handen. Indien de nieuwe gas fabriek op 1 November des volgenden jaars geen gas levert, betaalt de Maatschappij eene boete van vijf honderdduizend gulden, anders gezegd een half mil- lioen en levert de tweede fabriek op 1 Augustus 1887 geen licht, dan wordt nog eens dezelfde boete toegepast. Maar het zal zulk een vaart wel niet loopen. Er zitten verstandige mannen aan het bestuur, die waarlijk niet over éen nacht ijs zullen gaan en ze zouden hunne aanzienlijke betrekkingen geheel of ten deele opgeofferd hebbeö aan de belangen der nieuwe gasfabriekimmers een oud-wethouder zal tegen een honorarium van circa twaalfduizend gulden 's jaars de directie der gasfabriek op zich nemen en alzoo de groene tafel vaarwel zeggen, om zich voortaan minder aan het algemeen belang dan wel aan dat der genoemde fabriek te wijden. Een ander raadslid zal, echter zonder uit de rij dei- beschreven vaderen te treden, meer bepaald het oog houden op het technisch gedeelte, den bouw der fabrieken. Met den aanleg van het Sarphati park, dat zich zal uitstrekken circa van den Amsteldijk in de rich ting van het Rijks-Museum, vordert men goed Niet alleen staan er op het weiland reeds een aantal keten voor de «Polderjongens", maar den geheelen dag rijden er treinen op losse rails, waarlangs het zand wordt aangevoerd tot ophooging van het terrein. Ook is ein delijk langs de oostzijde van de Galerij de schutting verdwenen, die reeds lang op het omvallen stond en het uitzicht alles behalve verfraaide, zóó zelfs, dat de omwonenden van plan waren eene officiëele klacht daarover in te dienen. Achter die schutting lag een strook braak land, waar gras en onkruid welig op schoten, maar waar thans de stoomhei stampt en snort en de heipalen in den grond drijft, zoodat de geheele omtrek er van schudt en beeft. Er zullen ook hier evenals aan de westzijde huizen worden gebouwd, de fraaie omgeving waardig. De Paleistuin zeifis aanmer kelijk verfraaid en de elektrische vei lichting voldoet uitmuntend, zoodat zich op de avonden der volkskon- certen en vuurwerken eene dichte menigte samenpakt in de galerij, van waar men thans het gratis gezicht heeft in den tuin. De vennootschap «de Parkschouwburg" wordt dan eindelijk ontbonden, na een jaar levens, een veelbe wogen jaar, dat nu juist niet tot de schitterendste in de theatrale jaarboeken gerekend kan worden. Nadat de aandeelen met verbazende snelheid achteruitgeloopen waren, hetgeen meer dan één financiëele catastrophe veroorzaakte, kon het fonds het vertrouwen niet her winnen, en de onderneming werd met verlies gedreven. Wel bedroeg de minimum-recette per maand 23000, doch hiermee waren de kosten bij lange na niet gedekt. Zóó kon het dan ook niet langer, en thans zal de heer Voitus van Hamme, directeur van de Fransche opera in Den Haag, ook de directie van den Parkschouwburg op zich nemen, mits deze vrij van schulden zij, welke niet minder dan ruim drie ton bedragen, benevens 76000 vlottende schuld Om dit bagatel uit de wereld te maken is besloten tot eene leening van een half millioen, waarvan terstond voor het bedrag van een ton is geteekend, terwijl men voor de overige 4 ton ook niet bevreesd is. De opinie omtrent de nieuwe onderneming is gunstig, niet slechts omdat de Fransche opera voortaan in den Parkschouwburg zal worden gegeven, maar omdat de heer Van Hamme getoond heeft van exploitatie verstand te hebben. Blijkens het jaarverslag der te Leeuwarden ge houden 35e algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst bedraagt het aantal afdeelingen 88, het getal leden ruim 1100. Aangenomen werden de voorstellen om zich tot de Hooge Regeering te wenden met verzoek, mazelen te schrappen uit de wet van 4 Dec. 1872; om de ge neeskundigen en de vroedvrouwen in het Rijk indachtig te maken op de noodzakelijkheid, zich te desinfecteeren en van desinfecteerende middelen gebruik te maken bij het doen van verlossingen en, zoo noodig, bij het verzorgen van het kraambed, en de vergadering van de geneeskundige inspecteurs te wijzen op het gemis van controle van de vroedvrouwen en hen uit te noodigen daarin te voorzien op een wijze als zij zullen goedvinden. Het voorstel van de afdeeling Zeeland om aan te dringen bij de Regeering op verplichte animale vaccinatie werd met 42 tegen 28 stemmen verworpen. De voor stellen om aan te dringen op een wijziging der wettelijke voorschriften omtrent de opleiding van ge neeskundigen en de staatsexamina werden commisso riaal gemaakt, met uitnoodiging evenwel aan het hoofdbestuur om, zoo noodig geoordeeld, nu reeds protest aan te teekenen tegen het Kon. besluit van April 1884. Besloten is: a. zich te vereenigen met het rapport der commissie tot bestrijding der syphilis, waarbij was voorgesteld dat de maatschappij zich tot de re geering wendde met het verzoek kennis te willen nemen van het eindoordeel, ten aanzien der verspreiding en sociale beteekenis van genoemde ziekte uitgesproken, onder mededeeling van de wijze waarop dit is vast gesteld terwijl verder wordt verlangd, dat lijders en lijderessen aan dergelijke ziekten niet langer uit som mige ziekenhuizen geweerd zullen worden, noch zooals geschiedt, van de gunstige bepalingen tot onderstand van de ziekenbussen buitengesloten zullen zijn, en dat in het algemeen moedwillige overdracht der smetstof strafoaar gesteld zal wordendat verder toezicht van staatswege op de uitbreiding der ziekte zal worden gehouden en dat de maatregelen getroffen zullen worden om door wettelijke bepalingen de clandestine prostitutie zoo krachtig mogelijk te keer gaan b. zich met de conclusie der rapporteurs te vereenigen, in zake de beste wijze van voorziening in de bestaande behoefte aan geneeskundige hulp in Nederland, en alzoo de commissie van grondwetsherziening in over-

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1