1884. JN°. 80. Dinsdag 8 Juli. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. -tSF'CS*»aC*965*«- COIRANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De heer COMMISSARIS des KONINGS in Zeeland heelt het voornemen op lVot'li sullig «len 9 Juli a. s. deze gemeente te bezoeken, en zal aan ieder, die hem over het een ot ander wenscht te spreken, daartoe de gelegenheid aanbieden ten Raadhuize, des voormid dags half elf ure. De lijst tot aangifte voor deze audiëntie ligt ter secretarie. Goes, den 7 Juli 1881 De Burgemeester van Goes, J G. DE WITT HAMER. GOES, 7 Juli 1884. De Commissaris des Konings in onze provincie zal Woensdag onze gemeente bezoeken. Te 10 uren per trein hier komende, zal hij van half elf uren des voormiddags op het raadhuis aan een ieder de gele genheid geven om hem te spreken, zullende hij, naar wij vernemen, des namiddags de gemeenten Kloetinge en Kattendijke bezoeken. Dit bezoek, reeds zoo spoedig na zijne benoeming aan onze gemeente gebracht, mag wel als een bewijs van bijzondere belangstelling aangemerkt worden, en zeker zullen vele ingezetenen door het uitsteken hunner vlag hunne ingenomenheid met dat bezoek toonen. Wij vestigen nogmaals de aandacht onzer land bouwende lezers op de achterstaande advertentie be treffende de aangifte voor inzending van gewassen naar de aanstaande landbouwtentoonstelling te Am sterdam. De heer M. C. J. De Visser heeft zijne benoe ming tot lid der gezondheidscommissie alhier aan genomen. In de afgeloopen maand zijn aan het telegraaf kantoor alhier verzonden 649, ontvangen 742 en door gezonden 228 telegrammen. Bij het verleden week gehouden groot Oost- Indisch ambtenaarsexamen is o. a. ook het diploma uitgereikt aan den heer D. H. Van der Hoek. De Commissie te Middelburg voor het examen van apothekers-bediende heeft in haar laatste zitting o. a. akte van bevoegdheid uitgereikt aan den heer H. A. Hackenberg, te Middelburg. In het geheel zijn geëxamineerd: 28 mannen, waarvan geslaagd 14, en 29 vrouwen, waarvan geslaagd 20. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer F. J. N. Van Dam, geb. te Aksel, met acad proefschrift geti teld: «Lenige opmerkingen naar aanleiding van art. 1604 Burg. Wetboek." Bij de faculteit der geneeskunde aan de univer siteit te Amsterdam is met gunstig gevolg het theore tisch geneeskundig examen, volgens de wet van 25 December 1878, afgelegd door den heer C. Flohil. De gemeentebesturen worden op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken door Ged. Staten der provinciën herinnerd aan de in het vorig jaar ge geven wenken tot wering der cholera. Nu deze ziekte van naderbij dreigt en zich langs de kust der Middellandsche Zee schijnt uit te breiden, wordt met verdubbelden aandiang de noodige zorg aanbevolen voor zuiver drinkwater, voor reinheid, zoowel buiten als in de huizen, en voor al hetgeen noodig is om de eerste lijders aan cholera, die in eene gemeente mochten voorkomen, af te zonderen. Het Vaderland, verneemt, dat Z. M. de Koning het voornemen heeft den 15den dezer Kreuth te ver laten. HH. MM. zullen dan een kort bezoek brengen aan het Hof van Waldeck Pyrmont en Arolsen den 17den Juli zoo vroegtijdig verlaten, dat zij nog dien dag in de residentie kunnen terugkeeren. De begra fenis van den Kroonprins zou dan misschien den léden Juli plaatshebben. (Men zie echter onder laatste be richten.) Uit een brief uit Bad-Kreutz verneemt het Vagbl., dat de Koning er gunstig uitziet. Z. M. maakt dage lijks een fiksche wandeling en daarna met H.M. en Prinses Wilhelmina een rijtoer. De kuur, die Z. M. aldaar volgt, is een melkkuur, waartoe de geiten, die in honderdtallen in de berg passen grazen, de melk verschaffen. De Tweede Kamer heeft Vrijdag nog aangeno men het wetsontwerp betrekkelijk den afstand van grond aan de gemeente Vlissingen. In de Staatscourant van 4 Juli worden opge roepen de onbekende belanghebbenden in zake van het beroep van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk en den calami- teusen polder Borsele, van een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij machtiging wordt ont houden voor de uitvoering van werken aan den Noord- nol van den polder Borsele, om zoo zij dit noodig achten hunne memoriën en bewijsstukken in te zenden aan den Raad van State te 's-Gravenhage vóór den 16 Juli 1884. Tot dien dag liggen de stukken ter inzage ter secretarie van den Raad van State. Bij Prov. Staten van Zeeland doet zich iets merkwaardigs voor; terwijl de «Handelingen" van alle vertegenwoordigende lichamen voortdurend zwaar- lijviger worden, is het verslag der Zeeuwsche Staten, vroeger 30 vel groot, van lieverlede ingekrompen tot 11 a 13 vel. (Vagbl.) - Onder den titel «Waar blijft ons geld?" heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van Sterkedrank het volgende staatje laten opmaken en algemeen verspreiden van hetgeen jaar lijks in Nederland voor sterkedranken wordt uitgegeven, vergeleken met de uitgaven voor eenige meer of minder noodzakelijke behoeften. Sterkedrank 40 000,000, Zeep 6.000,000, Tabak 5 500,000, Suiker 20.000,000, Koffie 17.000,000, Thee ƒ4.000,000, Rund-en kalfsvleesch 30.000,000, Steenkolen 10.000,000 1 huiselijk Lager onderwijs Turf ƒ10.000,000 verbruik 12.000,000, Huurwaarde der woningen in steden 39.000,000, Idem ten plattelande ƒ19.000,000, Levensverzekerings- premiën 3.500,000, Inleg Spaarbank ƒ12.000,000. Tot toelichting is het volgende er bijgevoegd1De som, jaarlijks in Nederland besteed aan sterkedrank, bedraagt 10 per hoofd tegen 1,50 aan zeep; 2. Ruim zevenmaal zooveel wordt aan sterkedrank uit gegeven als aan tabak3. Tweemaal zooveel aan s. d. als aan suiker; 4. Drie-en-twintig milhoen gulden meer dan aan koffiie5. Tien millioen meer aan s d. dan aan rund- en kalfsvleesch6. Tweemaal zooveel als aan steenkolen en turf voor huiselijk ge bruik 7. Acht-en-twintig millioen gulden meer dan het lager onderwijs kost8. Een millioen gulden meer dan aan woningbuur in de steden wordt betaald 9. Een-en-twintig millioen gulden meer dan aan woninghuur ten plattelande; 10. Ruim elfmaal zoo veel als aan levensverzekeringspremiën11. Drie en-een-vierdemaal zooveel als aan inleg van Spaarban ken 12. Behalve de schrikbarende uitgave aan s. d. heeft de natie nog ettelijke millioenen tengevolge van dien drank te betalen voor armwezen, politie, krankzinnigen, misdrijf, landlooperij, ongelukken, ziekte, vroegtijdigen dood enz enz., al hetwelk jaarlijks zeker nogmaals 40 millioen gulden kost! Het totaal der inlagen in de rijkspostspaarbank bedroeg op 30 Juni jl. ƒ3.780.401.95. Op de leening voor den Transvaalspoorweg (groot 15 millioen) is voor nog geen 1 millioen ingeschre ven. De gelegenheid blijft nog geopend. Een gelukkige gedachte heeft de Spectator redactie bezield, toen zij de plaat in haar jongste nommer ontwierp. Zij stelt prins Willem I voor, met den pijlbundel der 7 provinciën. Daarboven een bijbel woord. «Doch op den tienden dezer zevende maand zal de verzoendag zijn, een heilige samenroeping zult gij hebben"; daaronder de woorden«Gedenkt op mijn sterfdag dat ik het vaderland heb behouden door partij schap te doen wijken voor het gemeen belang." Het centraal bestuur der Katholieke kiesvereeni- ging «Noord-Brabant" heeft besloten, bij de aanstaande herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Zevenbergen, te steunen den candi- daat der anti-revolutionaire partij baron Van der Borch van Verwoldfe. VERSLAG van den toestand van liet Departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over het jaar 1883/84. Er bevindt zich in ons reglement een artikel, het welk aan den voorzitter van ons Departement de taak oplegt, om jaarlijks verslag te geven van den torstand van dat Departement en van de daaraan verbonden inrichtingen. Dat voorschrift heeft aan mijn initiatief het aan zijn te danken. Ik stelde het voor, opdat het als een soort van geweten zou werken, dat, waar het bleek, dat slechts weinig door ons was gedaan, ons zou aansporen, om wat meer werk in den geest van onze Maatschappij ter hand te nemen, of, waar hét ons verkondigde, dat wij nog al het een en ander hadden verricht, dit ons eene opwekking zou zijn, om te volharden op den ingeslagen weg. Bedoeld artikel is reeds eenige jaren oud en getrouwe lijk is het nageleefd. Ik kan echter niet zeggen, dat ik er tot nogtoe veel genoegen van heb gehad. Steeds herinnerde het ons, dat ons Departement, in verge lijking met andere, al zeer weinig doet tot nut van 't algemeen, maar daar is het dan al zoo wat bij gebleven. Het is zoo,1 wij hebben onze volksleesbibliotheek, die, zooals gij straks hooren zult, vrij wat lectuur heeft verspreid, en dus geacht kan worden aan haar doel te beantwoorden; wij hebben onze schoolspaarbank, welke, gelijk u welhaast mede blijken zal, slechts zeer schaarsche vruchten draagt, maar dat is dan ook alles. Ik weet wel, wij hebben ook nog een fonds onder ons beheer, waarvan het Comité tot wering van school verzuim het vruchtgebruik heeftook hebben drie leden van ons departement zitting in het bestuur der Am bachtsschool, maar het aandeel, dat wij hebben in de werkzaamheden van deze beide inrichtingen, is toch wel niet ver boven nul te schatten. Dan hebben wij, 't is waar ook, nog onze leesver- gaderingeriDit jaar hadden wij zelfs drie sprekers de heeren De Kanter, Werumeus Buning en Bax, die allril d« leden van ons Departementen ook nog enkele niet-leden aangenaam en zeker ook wel nuttig hebben beziggehouden, maar het algemeen heeft er gewis al bijster weinig nut van gehad zij dienen meer om aan de leden zeiven toch iets voor hunne contributie te geven. Nuttig alleen voor anderen te zijn is immers zoo geheel improductief? Het is waar, enkele zaken, wier behartiging geheel op den weg van het Nut zouden liggen, worden door andere vereenigingen ter harte genomen, maar toch zou er, mijns bedunkens, nog wel iets door het Nut gedaan of althans beproefd kunnen worden. Ik herinner slechts de oprichting van zulk een Begrafe nisfonds, als waarbij de contributiën niet voor een groot deel in de kas der administrateurs terecht komen. Ik herinner het in het leven roepen van een pensioen fonds voor werklieden, eene zaak zoo geheel in den geest van onzen tijd. Ik weet wel, die twee zaken zijn reeds vóór eenige jaren in ons Departement ter sprake gebracht, maar wat zal ik zeggen? Er is eene commissie van onderzoek benoemd. Haar is een en andermaal haar taak herinnerd en eindelijk is zij den weg van alle vleesch gegaan. Zou het ook niet bij het Nut tehuis behooren, dat er eens een onder zoek werd ingesteld naar de gehalte van de woningen der minst bevoorrechten onder ons, om wanneer deze blijken mocht onbevredigend te zijn, te beproeven daarin verbetering te brengen? Ik bedoel niet, of zij aan de eischen der hygiène voldoen, want daarvoor hebben wij onze gezondheidscommissie, maar of de huur niet te hoog is in evenredigheid met de waarde van het gehuurde. Wel weet ik, dat er steeds huizen en huisjes gebouwd worden, maar voor demenschen, die ik op het oog heb, zijn die toch niet te bekomen, en dat de geringere woningen daardoor in huurprijs zouden dalen, daarvoor zorgen onze huisjes-melkers wel. Zulk een onderzoek zou al zeer spoedig doen zien, dat de meer gegoede, die 400 huur kan ver wonen, niét veel duurder woont dan de arme, die 1 per week voor een krot van een kamer betaalt. Er zou zeker nog wel iets meer ten nutte van het alge meen te doen zijn, zoo wij er slechts naar zochten en dat zoeken is de plicht van de mannen van het Nut. En waarom geschiedt dit dan niet? Wij hebben te weinig leden, en als een gevolg daarvan te weinig geldwant al die zaken kosten geld, al behoeft het dan zoo bijzonder veel niet te zijn. Wij hebben te weinig leden, zeg ik. Het vorige jaar telden wij er 38 en nu 40. Veertig een mooi getal, zegt gij Daarmede kan men nog al wat doenMijne heerengij weet het zoogoed als ik: onder die 40 zijn eenige figuranten als ik ze zoo eens noemen mag, van wie hetzij om hunnen leeftijd, hetzij om drukke beroepsbezigheden, hetzij omdat zij buiten de gemeente wonen, niet veel meer gevergd kan worden, dan dat zij hunne contributie betalen. En die figuranten stellen wij niettemin op hoogen prijs, aangezien wij hunne contributie niet missen kunnen, want zelfs met haar, gij hebt het uit de rekening van onzen penningmeester gezien, staan onze financiën niet zeer gunstig, en hoe zou het dan wel zonder haar zijn Dan zijn er nog weer andere leden wanneer er onder u zijn, wien die schoen past moeten zij het mij niet kwalijk nemen, want ik heb nie mand persoonlijk op het oog, dan zijn er nog weer andere leden ,die zich nietgaarnebijzonder inspannen voor het algemeen, en ik kan hun dit ook zoo heel euvelniet duiden, want men heeft er in den regel niet veel plezier van, als men zich voor het algemeen wat moeite geeft. Doch met dat al blijven er van die veertig maar zeer weinig overde werkezels, had ik haast gezegd, maar ik bedoelde werkpaarden. Zij moeten in ons departe ment alles doen, terwijl zij dezelfde paardentaak ook nog in tal van andere vereenigingen verrichten. Is het wonder, dat zij, die zoo dikwijls er voor gespan nen worden, zelfs met den besten wil niet altijd van zessen klaar kunnen zijn Daaraan is het dan ook, voor een gedeelte althans, te wijten, dat wij zoo weinig huishoudelijke vergaderingen hebbm gehouden, waarover wellicht een of ander lid zich wel eens ver wonderd heeft. Dan was het éene werkpaard hier, dan het ander daar in het gareel, en een mensch, zelts indien hij voor werkpaard dienst doet, heeft toch maar éen lichaam, terwijl elk dan nog bovendien zijn eigene zaken heeft, want de werkpaarden komen maar weinig onder de renteniers voor, al zouden zij er ook het best voor kunnen dienen. A propos van vereenigingenik geloof waarlijk, dat wij er hier wel wat veel hebben en dat die rijk dom ook aan onze zaak schade doet Men kan toch van alles geen lid zijn, zegt er een en zoo hij van alles lid is, op éen na, op het Nut na, dan zou ik haast zeggen gij hebt gelijk, maar misschien zeide ik wel: dat éene kan er dan ook nog wel bij. Maar ik we t het niet; zouden er onder hen, die dat zeggen, niet zijn, die dat telkens herhalen bij elke uitnoodi- ging, om tot deze of gene vereeniging toetetreden Ten tijde van onzen worstelstrijd tegen Spanje ik denk daaraan, omdat wij welhaast den sterfdag van den grooten Zwijger herdenken hadden wij hier te lande tal van Maatschappijtjes, die schepen naar Indië uitrustten. Dat maakte de Indische waren goed koop en was dus voor den handel niet voordeelig. Onze groote Raadpensionaris schande over ons, dat er voor hem nog geen standbeeld is opgericht wist te bewerken, dat al die maatschappijtjes zich ver- eenigden tot de eene O. I. Compagnie. Nu ging het beter voor de kooplui en voor al haar aandeelhouders. Of zulk eene samensmelting hier wenschelijk zou zijn, wil ik niet onderzoeken, omdat ik op de vraag, of zij mogelijk, niet of zij practisch uitvoerbaar zou zijn, op verschillende gronden een ontkennend antwoord meen te moeten geven. Wat er intusschen ook van zijn mogezal ons De partement meer nut doen, dan moet het meer leden hebben, want dan heeft het lo. meer van hetgeen niet alleen van den oorlog, maar evenzeer van alle andere zaken de zenuw is, doch dan heeft het 2o. ook over meer werkpaarden te beschikken. En nu geef ik het woord aan de heeren verslag gevers van de Leesbibliotheek en van de Schoolspaar bank, die, werkpaarden, als zij met hunne helpers zijn, wel een schepje haver verdienen. Wij brengen hun dit in deu vorm van eene dankbetuiging voor hetgeen zij ten nutte van het algemeen hebben gedaan. A. W. YAN CAMPEN. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. In de gistermorgen gehouden godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk alhier herdacht dr. R. Soetbrood Piccardt den 300sten gedenkdag van den dood van Willem den Zwijger, naar aanleiding van II Samuel 1 vers 25. Beroepen bij de Chr. Ger. gemeente te Dinteloord ds M. Keulemans te Middelburg. Donderdag beleefde de oudste predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Schiedam, ds. F. Haverschmidt («Piet Paaltjens"), den dag, waarop hij vóór 25 jaren het leeraarsambt te Loudgum en Raard aanvaardde. Vanwege een groot aantal vrienden en vereerders werd hem een kostbaar geschenk aangeboden, be staande in een bronzen pendule met candelabres. Een sierlijk album met de namen der gevers vergezelde dit geschenk. Bovendien ontving de jubilaris nog vele blijken van belangstelling en waardeering. De vergadering van de Algem. Synode der Ned. Herv. kerk zal geopend worden op -16 Juli e. k. Er worden pogingen aangewend om een bedrag van omstreeks 20,000 bijeen te brengen, teneinde daarmede de kosten van een nieuwe, op de jongste wetenschappelijke onderzoekingen gegronde vertaling van het Oude Testament te bestrijden. Een vereeniging van vaderlandsche geleerden zal dat werk onder leiding van den Leidschen hoogleeraar Kuenen ondernemen. Schoolspaarbank Goes, Mei en Juni 1884. School C ingebracht ƒ32,60, opgevraagd 29,37 D 3,48, 6,46% 36,08 f 35,83% Aan school B werd gedurende de maand Juni in gebracht: op formulieren van 1 cent 19, van 5 cent 7, samen 26. Aan vier kinderen werd voor het eerst een spaarboekje uitgereikt. Bij het eind-examen aan het stedelijk gymna sium te Deutichem is o. a. geslaagd dhr. K Loggers. Kolijnsplaat. Door de leerlingen der openbare school alhier is in de rijks-postspaarbank gebrachtgedurende de maand April 1884/5,23; Mei/6,03; Juni/"5,22. Totaal sedert 30 Juni 1881 f 610,66. Bij het Zaterdag gehouden vergelijkend examen voor hoofd der school te Duivendijke waren van de 11 sollicitanten, die zich hadden aangemeld, slechts 3 opgekomen, die in de volgende orde op de voordracht zijn geplaatst: 1. C. Van Weele, onderw. te Diijschor; 2. Chr. Kole, hoofd eener openb. school te IJzendijke; 3. J. M. Kosten, onderw. te Amsterdam, Te Breda hebben zich voor de hoofdacts aan gegeven 130 mann. en 22 vr. en t« Arnhem lit mann. en 13 vr. candidates

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1