Donderdag 3 Juli. 71ste jaargang. 1884. r. 78. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Uit onze Koloniën. Provinciale Staten van Zeeland. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 2 Juli 1884. In de Maandagavond gehouden vergadering van het comité tot wering van schoolverzuim alhier is besloten bij gelegenheid van het zomerfeest met een vierhonderdtal kinderen een uitstapje te doen naar Middelburg. Te dien einde zal op den dag van het feest, Woensdag 9 Juli a. s., een extra-trein te 1 uur van hier vertrekken om de kinderen naar Middelburg te transporteeren, waar zij, na een tochtje door de stad met muziek, zich in «Het Schuttershof' met verschillende spelen zullen kunnen amuseeren. Te 7 u. 50 m. zal een extra-trein de kleinen met hunne geleiders weder naar Goes terugvoeren. Blijkens de hierachter voorkomende annonces is het door de Vereeniging voor Volksvermaken alhier te geven volksfeest bepaald op 23 Juli aanstaande, be houdens de mogelijkheid, dat op dien dag de begrafenis van den Kroonprins plaatsvindt. Met allerlei spelen op eene weide, in de onmiddellijke nabijheid der stad, zullen de liefhebbers zich kunnen bezig houdenmastklimmen, zakloopen, enz. enz.; geene spelen die onbehoorlijk zijn, zooals katknuppelen en dergelijke. Voor muziek zal de Harmonie van Krui- ninge zorgen en des middags te 2 uren zal de optocht door bijna alle straten der gemeente naar de weide plaatshebben. Aan de spelen, waaraan doelmatige prij zen zijn verbonden, stelt men zich voor, dat inzonderheid minder gegoede niet-leden zullen deelnemen, die zich op den in de annonce bepaalden tijd daarvoor slechts hebben aantemelden. De uitreiking der prijzen heeft des avonds te 7 uren plaats, waarna weder de optocht stadwaarts volgt. Wij hopen zeer, dat velen aan dit feest mogen deelnemen, opdat het doel der Vereeniging bereikt wordeeen onschuldig feest onder het bereik van een ieder te brengen en tevens dat velen zich geroepen zullen gevoelen door lid der vereeniging te worden het goede doel in de hand te werken. Het eerste natuurkundig examen is gisteren aan de universiteit te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door den heer C. J. Warnsinck. Door Burgemeester en Wethouders van Middel burg zijn voor de betrekking van gemeente-secretaris uit de 16 sollicitanten aan den Raad aanbevolen de heeren: A. de Vulder van Noorden, oud-burgemeester van Heinkenszand, thans gem.-ontvanger te Middelburg, en W. Hoekstra, secretaris der gem. Nieuwer-Amstel. Bij deze aanbeveling is door Burgemeester en Wet houders nog de mededeeling gevoegd, dat de heer I. W. De Raad, griffier ter gemeente-secretarie, zijn verlangen heeft te kennen gegeven, voor de betrekking van secretaris niet in aanmerking te komen, vermits hij de aanvaarding daarvan, op zijn leeftijd, niet ge- wenscht oordeelt, (N. R. Ct.) De heer Van Hasselt, burgemeester van Bergen- op-Zoom, is op verzoek eervol ontslagen als lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en de Zeeuwschb stroomen, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. De Kiesvereeniging «Burgerplicht" te Amster dam vergaderde gisteravond ter bespreking der voor gestelde motie «De Kiesvereeniging «Burgerplicht", van oordeel dat de inkomstenbelasting, onverschillig onder welke benaming zij wordt aangeduid, als uitvloeisel van het oeconomische beginsel: draagkracht naar vermogen, steeds heeft uitgemaakt deel van het programma der liberale partij ten onzent; dat de toestand van 's lands geldmiddelen dringend voorziening eischt en de jongste poging van het Mini sterie in die richting ook uit dien hoofde zou hebben verdiend te slagen verklaart, dat zij met leedwezen heeft kennis geno men van de verwerping door de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het ontwerp tot heffing eener klassenbelasting, en betreurt ten zeerste, dat die uit komst tevens is toe te schrijven aan de medewerking van een aantal leden, die tot de liberale partij heeten te behooren." De voorzitter mr. J. A. Levy lichtte de motie nader toe, en wees, hoewel onder herinnering aan het oud- Hollandsche «Desespereert niet", op den benarden toestand, waarin Nederland zich bevindt èn door den dood van den Kroonprins èn door de Nisero-quaestie èn door de gebrekkige financiën. In deze zorgvolle omstandigheden is in de eerste plaats algeraeene samen werking van noode. Aan dezen eisch nu zijn sommige Kamerleden der liberale partij, naar de ernstige over tuiging van het bestuur van «Burgerplicht", ontrouw geweest bij de behandeling der jongste belasting-ont werpen van de Regeering en ten einde aan het mis noegen over de houding dier leden uiting te geven, was de voorgestelde motie gesteld. Achtereenvolgens voerden verschillende sprekers het woord over de motie en werden enkele amendementen voorgesteld. Tenslotte werd de eerste alinea goedge keurd, met de wijziging, dat voor «draagkracht naar vermogen" «belasting naar draagkracht" gelezen worde, en werden de volgende aiineas met verwerping van alle amendementen goedgekeurd, waarna de door het bestuur voorgestelde motie met algemeene stemmen op ééne na werd aangenomen. Het Vaderl. schrijft De Kamer heeft haast om naar huis te gaan. Nu, zij heeft dit jaar ook zóo lang, om niet te zeggen zóo hard gewerkt, dat het haar niet kwalijk is te nemen. Ook is haar werkzaamheid in den laatsten tijd niet zoo bevorderlijk voor 's lands belang, dat wij rouwig zijn om haar vertrek. Maar naar wij hopen, zal zij zich voor haar vertrek vergewissen, of de Regeering waakzaam is in den ern- stigen tijd, die kan aanbreken. Hoe staat het met de wet op het regentschap, met die op de voogdij, met het voorstel tot herziening van die bepalingen der Grondwet, welker wijziging geen uitstel gedoogt? Regeering en Kamer weten, dat het hier belangen geldt, waarvan de regeling gebiedend noodzakelijk is. Met voorziening mag niet worden gedraald, wil men niet onverwachts voor de grootste moeilijkheden gesteld worden. Het zou onverantwoordelijk zijn een en ander maar op zijn beloop te laten tot September. Wil de Kamer nu uiteengaan, er is niets tegen, maar zij ga niet, dan na de belofte van de Regeering te hebben verkregen, dat bedoelde voorstellen binnen den korst mogelijken tijd zullen worden ingediend en de Kamers tot hun behandeling zullen worden bijeen geroepen. Ingevolge de bevelen des Konings zal voor wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje door leger en schutterij voor den tijd van 4 weken de gebruikelijke rouw worden gedragen, te rekenen van den 22sten Juni jl tot en met den 19den Juli a. s. Gedurende dien tijd zal er geen trom geroerd worden, en zal de muziek niet mogen spelenparades zullen gedurende dezen rouwtijd niet mogen plaatshebben. Door wijlen den heer H. W. Bloem, te Amsterdam, is aan de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin 1000 vermaakt. De «Zuid-Afrik. Handelmaatschappij" heeft een niet voor de pers toegankelijke alg. vergadering ge houden. Uit de berichten, die er evenwel van gegeven worden, blijkt dat zij in 188283 een som van 63,144 of 14 pCt. van haar kapitaal verloren heeft, doch dat men zich vleit met de verwachting op betere toestanden Dagbl Men bericht uit Amsterdam dat de inschrijvingen voor de Transvaalsche leening verre beneden de ver wachtingen zijn gebleven. In de Maandagavond gehouden zitting der Eerste Kamer liet de Voorzitter voorlezing doen van de Ko ninklijke Boodschap, medodeelende het overlijden van den Prins van Oranje. Deze voorlezing werd staande aangehoord door de Ministers, die bijna allen tegenwoordig waren, de leden en het bureau. De Voorzitter hield daarop een passende toespraak, en uitte den wensch, dat God den Koning nog lang voor ons dierbaar Vaderland moge sparen. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten, de Koninklijke Boodschap met een adres van rouwbeklag te Beantwoorden. Ingekomen zijn de berichten van het overlijden van mr. J. A. Philipse, oud-voorzitter der Kamer, en L. F. H. Beerenbroek, lid der Kamer, alsmede eene mis sive van den Minister van Koloniën ten geleide van twee exemplaren eener nota omtrent den toestand in Atjeh, om ter griffie te worden nedergelegd, ter inzage voor de leden onder voorwaarde van geheimhouding. De beslissing over het houden van comité-generaal in deze zaak werd tot later uitgesteld. Na mededeeling van ingekomen wetsontwerpen en andere stukken, (onder anderen de geloofsbrieven van den heer Magnee) zijn de afdeelingen opnieuw samen gesteld, waarna de zitting is gesloten. De Eerste Kamer heeft gisternamiddag unaniem aangenomen het adres van rouwbeklag aan den Koning. Zij verklaart daarin o. a. dat bij de vervulling der grondwettelijke plichten, waartoe de oproeping van den Kroonprins tot hooger leven den Koning en de volks vertegenwoordiging dringt, door den Kor.ing op de trouw en toewijding der Eerste Kamer kan worden gerekend. God bescherme en vertrooste zoo ein digt het adres Uwe Majesteit en het Koninklijk huis. De heer Magnee zal als lid worden toegelaten, nadat hij de gevorderde eeden zal hebben afgelegd. Tot voor zitters der afdeelingen zijn benoemd de heerenViruly, Van de Putte, Van Limburg Stirum en De Sitter; en in de commissie voor het rouwadres de heeren-. Schim- melpenninck Van jer Oije, Pijnappel, Van Tienhoven en Hengst, De commissie voor het adres heeft hare iutwevpen ter tafel gebracht, dat naar de afdeelingen werd verzonden. In de zitting der Tweede Kamer van Maandag is ook aangenomen het wetsontwerp tot afwijking van de regels omtrent plaatselijke belastingen voor de ge meente Vlissingen. De behandeling van het ontwerp tot intrekking der tijdelijke vrijstelling van de grondbelasting voor gebouwen is gisteren geschorst tot heden, in verband met een van regeeringswege aangebrachte wijziging ter tegemoetkoming aan de bezwaren tegen de opheffing van vrijdom voor ontginningen en droogmakerijen. Voor den aankoop der telegraaflijnen van de Rotterdamsche telegraaf-maatschappij is 25000 toegestaan. Zeven naturalisatie-ontwerpen werden aangenomen. Het voor- stel-Van Eek tot afschaffing van het antwoord op de troonrede is, na bestrijding door den heer Schaepman en den Minister Heemskerk, verworpen. De Kamer heeft de wenschelijkheid uitgesproken tot het brengen van overeenstemming tusschen het briefport van Neder land en Indië met dat van omliggende landen, dat lager is. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier is gisteren, ter vervulling van de vacature-Post, een drietal opgemaakt, bestaande uit de heerends. C. L. Laan van Serooskerke, ds. J. Montague van Vlissingen en ds. C. B Oorthuis van Harderwijk. Dinsdag 15 Juli zal daaruit het beroep geschieden. Ellewoudsdijk. Maandagavond hebben stemgereg- tigde leden van de hervormde gemeente alhier met groote meerderheid van stemmen besloten candidaten op te roepen voor predikant, om daaruit een beroep te kunnen doen op een traktement van 910 en vrije woning. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld, tevens in de kosten: B. De H., 17 j., schildersknecht en J. C., 17 j., kleermakersknecht, beiden te Goes, wegens mishande ling tot 8 dagen cel ieder. J. De G. 16 j., win kelbediende, A. R. 17 j, bakkersknecht, J. A., 16 j., kleermakersknecht, T. C. S., 16 j., kleermakersknecht, en B- De H., 17 j., schildersknecht allen- te Goes, wegens mishandeling ieder tot 8 dagen cel. A. R. 17 j., bakkersknecht, J. S., 17 j., schildersknecht en J. C., 17 j., kleermakersknecht, allen te Goes, wegens mishandeling ieder tot 3 dagen cel en de 2e en 3e ieder 8 boete. M Ct.) Kolonel Diepenbroek bespreekt in de Soar. Ct. de nieuwe phase, welke de Atjeh-zaak is ingetreden, doordien niet meer offensief opgetreden en een strenge blokkade op uitgebreid zeegebied ingesteld zal worden. Al verwacht hij ook van het begin van het nu aan genomen programma weinig gunstige resultaten, hij juicht toch de nieuwe politiek toe. Voorde blokkade acht hij 28 oorlogsbodems noodig, anders zal zij in werke- lij kheid slechts fictief zijn. Dezen maatregel noemt hij overigens uitmuntend, want, moge het den vijand ook al eens gelukken langs clandestienen weg contrabande in te voeren, bemoeielijkt wordt hij zeker, terwijl een zijner voornaamste levensaderen, de vischvangst, daar door wordt belemmerd, zoo niet vernietigd. Omtrent Atjeh geen andere bijzondere tijding, dan dat aldaar de cholera epidemisch is moeten ver klaard wordenook schijnt er weer gevochten en een officier gewond te zijn. Er moest weder een transport naar Glé Kambing en dan vallen er altijd gewonden. (A. Dbl.) Onder de benoemingen zegt het B. Hbl. trekt de aandacht de in commissiestelling van den heer A. W. P. Verkerk Pistorius, laatstelijk inspecteur van het inlandsch onderwijs, tot het indienen van een ontwerp voor een reorganisatie van het inlandsch onderwijs. Dit besluit van onzen Landvoogd is niet genoeg te waardeeren. Het beteekent, dat er een einde zal komen aan de wijze, waarop sedert verscheiden jaren schatten zijn verkwist aan een zaak, welker doel, om de zachtste benaming te bezigen, bedenkelijk is. Avondzitting van Dinsdag 1 Juli 1884. Tegenwoordig de Commissaris des Konings, voor zitter, eerst 37, daarna 39 leden en de griffier. De voorzitter opent de vergadering in naam des Konings en benoemt de heeren Pompe, Lantsheer en Hammacher om de geloofsbrieven te onderzoeken van de heeren mr. C J. Fokker en P, Moes, die in de districten Zieriksee en Hulst tot leden der Staten ge kozen zijn. De commissie verwijdert zich en brengt, na hare terugkomst, bij monde van den heer Pompe rapport uit, concludeerende tot toelating. De vergadering ver- eenigt zich daarmede, waarna de genoemde heeren door den griffier worden binnengeleid; hun door den voorzitter, nadat zij de vereischte eeden hebben af gelegd, wordt gelukgewenscht en zij zitting nemen. Vervolgens geschiedt mededeeling van het Kon. be sluit, waarbij jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek eervol ontslagen en jhr. mr. W. M. De Brauw benoemd is tot Commissaris des Konings, waarna de voorzitter ongeveer het volgende zegt «Mij is alzoo de eer te beurt gevallen door den Koning te worden benoemd tot zijnen Commissaris in deze provincie. Ik hecht aan die benoeming groote waarde, vooreerst daar zij mij een blijk geeft van het vertrouwen, dat door het geëerbiedigd hoofd van den Staat in mij wordt gesteld. Maar ook nog om eene andere redenik reken het eene groote eer, geroepen te zijn om het koninklijk gezag te vertegenwoordigen in uw belangrijk gewest en de belangen daarvan in overleg met u te mogen bevorderen. Van mijne warme ingenomenheid met Zeeland kan ik u nu reeds de verzekering geven het verwijt zal mij niet treffen, dat ik de belangen der provincie niet heb voorgestaan. Den steun van u allen kan ik daarbij niet ontberen; de aangename ervaring van de hulp van Gedeputeerde Staten en van den griffier heb ik reeds, en de ge schiedenis en de verklaringen van mijne beide ambts voorgangers geven mij zekerheid, dat ook uw steun mij niet zal worden onthouden. Ik vervang een man van grooten ijver en stalen werkkracht, wiens vertrek zeer wordt betreurd. Nog sta ik voor u als een on bekende, die wellicht geen vertrouwen inboezemt; maar ik beloof plechtig, dat ik alle krachten zal in spannen om onder Hoogeren zegen de belangen van Zeeland te bevorderen. Mijne beste belooning zal zijn als mijn geweten mij zal zeggen gij hebt het ver trouwen des Konings niet beschaamd, gij hebt het vertrouwen der Zeeuwen verdiend 1" Deze woorden worden met applaus begroet. Daarna hervat de voorzitter: «Wij allen zijn onder den indruk van de smartelijke gebeurtenis, die het land getroffen heeft. De Prins van Oranje, wiens warme belangstel ling in zijn land en zijn volk bekend was, is bezweken. Het treffend en ernstig verlies, dat ons in den dood van den vermoedelijken troonopvolger en den laatsten zoon des Konings getroffen heeft, heeft ook in Zeeland diepen indruk gemaakt. Ik stel u voor, ten blijke daarvan, tot den Koning een adres van rouwbeklag te richten Door Gedeputeerde Staten is alreeds een concept adres opgemaakt, dat door den griffier wordt gelezen en zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Vervolgens wordt medegedeelddat de heeren Van Berlekom en Snouck Hurgronje hebben bericht, deze vergadering niet te kunnen bijwonen; dat zijn goed gekeurd wijzigingen in de provinciale begrootingen over 1883 en 1884 en het Staten-besluit tot wijziging van het reglement op den polder Walcheren; op welk bedrag de provinciale rijks-begrooting voor 1884 is vastgesteld. Voor kennisgeving aangenomen. Het verslag der Staatsspoorwegen over 1883 en eene dankbetuiging van E, W. Mus te Zieriksee voor het aan zijne ambachts- en industrie-school verleende subsidie, worden voor kennisgeving aangenomen, ter wijl het overgelegde verslag der provincie over 1883 zal worden gedrukt. Daarna wordt gelezen het adres aan den Koning, waarbij Ged. Staten adhaesie betuigden aan een adres der Friesche Maatsch. van Landbouw om de longziekte onder het rundvee krachtig tegen te gaan, en werd mededeeling gedaan van de toelage, door gemeente besturen in N.-Beveland toegezegd aan den veearts der 3e klasse te Kortgene. Voor kennisgeving aan genomen. Bij de mededeeling dat de wagendienst tusschen Breskens en Yzendijke is gestaakt, zoodat, het subsidie slechts over het eerste kwartaal is uitbetaald, voegt de voorzitter het bericht, dat daaromtrent hedenavond een adres is ingekomen, hetwelk nog niet door Ged. Staten is behandeld. Naar aanleiding van het ingekomen verzoek van den Willempolder om calamiteusverklaring worden Ged. Staten tot het doen van een voorstel tot vereeniging van de Anna Jacoba-, Willem- en Kramerspolders diligent verklaard. Daarna deelt de voorzitter mede, dat over den post voor onvoorziene uitgaven op de provinciale begrootin gen voor 1883 en 1884 niet is beschikt en dat geen ondeihandsche aanbestedingen hebben plaatsgehad. Voor kennisgeving aangenomen. De voorstellen van Gedeputeerde Staten, vermeld in ons no. van 19 Juni jlen een voorstel om den ter mijn voor het in werking brengen van den tramweg BreskensMaldeghem te verlengen, worden naar du aideelingen verzonden.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1