1684. JN°. 77. Dinsdag 1 Juli. 71ste jaargang. De inschrijving van leerlingen voor het Middelbaar Onderwijs te Goes Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. GOESCHE -CJPCÏ^GÏN^CÏ*- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo hinnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. zal plaatshebben op ZATERDAG DEN 12 JULI a. s., van s middags 12 tot I uur, in de lokalen van elk der inrichtingen, moetende van de inteschrijven leerlingen een bewijs van vaccine of kinderziekte worden over gelegd. Goes, den 21 Juni 1881 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 30 Juni 1884. Als zekerheid meldt het Vaderl., dat omtrent den begrafenisdag van den Prins van Oranje nog niets is beslist. Te Creuth aangekomen, zal Z. M. de Koning, na overleg met de geneesheeren, eerst bepalen wanneer hij naar Nederland terugkeert, en daarvan zal de ter aardebestelling afhankelijk zijn. Men acht het waarschijnlijk dat de begrafenis niet vóór half Juli zal plaatshebben. Volgens bericht uit München kwam Z. M. Zaterdag aldaar te 12.45 uit Karlsbad aan, en reisde, na een kort oponthoud, door naar het Tegern-meer. H. M. de Koningin kwam uit Kissingen te 3.40 München langs, op weg naar hetzelfde meer. (Aan dit meer ligt de badplaats Kreuth.) Het college van groot-officieren der Nederlandsche Vrijmetselarij heeft Zaterdag en corps een bezoek ge bracht aan de rouwkamer in het paleis aan den Kneu terdijk te 's-Hage. Als een blijk van hulde aan den overleden Grootmeester Nationaal zal het Groot Oosten een krans op de lijkbaar van Prins Alexander neder- leggen en zich bij de teraardebestelling doen vertegen woordigen. Het Groot Oosten van België heeft besloten, dat een deputatie de lijkplechtigheid zal gaan bijwonen en in naam der Belgische vrijmetselarij een bloemenkrans op de kist zal nederleggen. De Koning van België weigert aan de guides ver gunning om concerten hier te lande te geven, vóórdat de Prins van Oranje begraven is. Een concert dat op 4 Juli te Zwolle door de guides zou worden gegeven, is daarom veertien dagen uitgesteld. Ook heeft Z. M. de Koning zijn vertrek naar Ostende uitgesteld wegens den rouwtijd voor Z. K. H. Ongeveer 1 900 personen hebben Zaterdag het stof felijk overschot van Z. K. H. den Prins van Oranje in de rouwkamer van het paleis op den Kneuterdijk be zichtigd. 's Prinsen Tante, H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar, heeft een fraaien krans op de lijkbaar doen nederleggen. Ook H. K. II. Prinses Hendrik legde bij haar bezoek aan de rouwkamer van den Prins van Oranje een kruis met witte rozen op de lijkkist. Naar men verneemt is reeds jl. Maandag aan de departementen van algemeen bestuur officiéél bericht ontvangen van het overlijden van Z K. H. den Prins van Oranje, wat betreft de Ministeriën van Oorlog en Marine met de bijvoeging, dat nadere bevelen des Konings gegeven zouden worden omtrent den rouw voor land- en zeemacht. Tot dusver zijn die nadere orders niet ingekomen. De schrijver der brieven uit de hofstad in de Arnh. Ct- schrijft over den overleden Kroonprins Wat vooral in den Prins zoo aantrok, was zijn sterk- sprekende nationale geest; hij week van de traditie zijner familie zoover af, dat er in zijn paleis, behalve met vreemdelingen, nooit anders dan Hollandsch ge sproken werd. En de taal, die de Prins schrijvende gebruikte, de beide brochures, waarmede hij vijf jaren geleden voor het publiek trad, bewijzen het muntte uit evenzeer door zuiverheid en oorspronkelijk heid als door gemis van gewrongen purisme. Het is mij weieens verteld, dat onder anderen de brieven, welke de Prins als grootmeester der vrijmetselaars moest onderteekener., voor zoover hij die zelf niet geheel had gesteld, met nauwkeurigheid door hem werden nagegaan, opdat er toch geen uitheemsche woorden in zouden voorkomen, die door even goede, misschien zelfs betere oorspronkelijke uitdrukkingen konden vervangen worden. Dat was een Prins naar mijn hartWelken krachtigen stoot tot herstel van de Nederlandsche taal in het koeterwaalsch der Nederlandsche «administratie" en «bureaucratie" zou hij als Koning niet gegeven kunnen hebben Ovezand. Morgen 1 Juli is het 25 jaren geleden, dat onze veldwachter A. Erasmus als zoodanig in func tie trad. De gemeenteraad, dien dag voor hem tot een feest dag willende maken, besloot hem eene gratificatie te verleenen van 25. Daar hij nog in de kracht van zijn leven is, is het te hopen dat hij nog vele jaren met lust en ijver zijne betrekking mag vervullen. Wolfertsdijk. Heden zijn de werkzaamheden ten behoeve van den telefoondienst, door het plaatsen van de vereischte toestellen, voltooid, en is bereids gebleken, dat deze gemeente nu met Goes in verbinding is gebracht. Ierseke. Door den sterken aanwas der bevolking bestaat hier voortdurend gebrek aan woningen en op het oogenblik meer dan ooit. Deze woningennood ont staat voor een groot deel doordien het vaak moeielijk is een klein stukje grond te koopen, wijl daardoor dik wijls een grooter perceel geschonden wordt. Het zal dus niet weinig aan de uitbreiding der ge meente bevorderlijk zijn, dat de vorige week op meer dan een plaats een betrekkelijk groote lap grond te koop is gesteld, terwijl een weinig vroeger ook een paar stukken in eens verkocht zijn. De bedoeling der koopers is natuurlijk, het land als bouwterrein in het klein weer met winst te verkoopen. Men spreekt, dat nu in korten tijd zelfs een geheel nieuwe straat zal verrijzen. Onze gemeente zal binnenkort weer eene nieuwe kerk naast de drie reeds bestaande rijker zijn. Zij zal gebouwd worden ten behoeve van eenige inwoners, die eene vrije gemeente zullen vormen, d. w. z. eene ver- eeniging, die noch tot de Ned. Herv. noch tot de Chr. Geref. kerk behooren (maar natuurlijk niet tot de vrije gemeente van Hugenholz!) Door de firma Van Roojen en Tienhoven worden 300.000 Noordzee-oesters aangevoerd om ze in deze wateren te acclimatiseeren en daarna in den handel te brengen. De oesters zijn buitengewoon groot van stuk en van goede qualiteit. Op de werf der koninklijke Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen zijn de stevens gericht en de kiel gelegd van een ijzeren schroefstoomsehip genaamd «Stad Nieupoort", hetwelk een draagvermogen van- ongeveer 500 ton zal hebben. De aanbouw geschiedt voor rekening van de handelsvereeniging te Nieuwpoort (België) en de bestemming is het vervoer van steen kolen van Engeland naar de haven van Nieuwpoort. Benoemd: in het bestuur van den Van Alstein- polder tot dijkgraaf P. Verhaegen, en tot gezworen P. Staal; in het bestuur van den Molenpolder tot dijkgraaf M. Van Stee, en tot gezworen A. Van der Burghttot plaatsvervangend dijkgraaf van den Frede- ricapolder K. Van Laeretot gezworen van den Nieuw- Noord-Bevelandpolder A. D. Snoep; tot gezworen van den Borrenbroodpolder N. Van der Sluis tot gezworen van den Zonnemairepolder J. M. Van den Bout Mz tot gezworen van den Onrustpolder P. Israel; tot gezworen van den Willempolder M. Noordhoek; tot gezworen van den Toornpolder J. Van Schouwentot gezworen van den Sophiapolder A. Van der Maas Ez. tot gezworen van Jen Heer-Janszpolder A. J. De Kam Cz.tot gezworeiwvan het waterschap de vereenigde polders van Ossenisse J. De Waal; tot gezworen van den Melopolder J. J. Stallaert; tot gezworen van het waterschap Kroiningen P. Kole Mz tot gezworen van Noord-Kraaijertpolder W. Karelsetot gezworen van het waterschap Sint-Annaland P. Kodde tot gezworen van den Westerban van Schouwenpolder J. Kostense tot gezworen van het waterschap Groot en Klein Baar- zande P. B. Geeraerttot gezworen van den Adriana- Johannapolder C. De Vriezetot gezworenen van het waterschap Poortvliet W. Van de Vate en L. De Rijke Anthonyzoontot gezworen van den Nieuwenpolder annex Stavenisse J. C. Luyktot gezworen van den Kempenhofstedepolder G. Droogendijktot gezworen van den Nieu wlandepolder J. Verlare Sz.tot gezworen van den Nieuw Olzendepolder H. A. Markussetoe gezworen van den Zuid-Kraaijertpolder P. Karelse tot gezworen van den Reigersbergsehepolder J J. Van Gorsel Hendrikszoon tot gezworen van den Oostpolder A. De Koktot gezworen van het waterschap Groote Sint Anna en Nieuwenhoven J. Du Boistot gezworen van den Elisabethpolder C. B. Thomaestot gezworen van den Oude van Sint Philipslandpolder W. C. Van Nieuwenhuijsentot gezworen van den Nieuw Sint Jooslandpolder J. De Vogeltot gezworen van het waterschap St. Maartensdijk J. Geluk Pz. De heer Frederik Hendrik Elias Wolf, in 1854 te Zaamslag geboren, thans leeraar aan het Gymna sium te Arnhem sinds 1880, is den 21 Juni jl. te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de letteren, met academisch proefschrift. Een verbeterde waterafvoer der polders, uitwa- terende op de rijkswaterleiding beoosten het kanaal van Ter Neuzen, is thans tot stand gebracht. Volgens algemeene verwachting zullen meer dan 50 polders, met eene gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 25,000 hectaren land, benevens nog een tal van Belgischo polders, daarvan in het vervolg de voordeelen onder vinden. De bedijkingswerken van schorgronden in den Braakman of het Sassche Gat, nabij Philippine, vor deren met rassche schreden en zijn thans in zooverre gereed, om te kunnen zeggen, dat de provincie Zee land met een polder is vermeerderd. Met het maken van wegen en slooten, het graven van een spuiboezem en het bouwen van een steenen spuiduiker en uitwa teringssluis is men reeds aangevangen. De nieuw aan gelegde zeedijk heeft eene lengte van 2350 meter. Het werk werd op 26 October 11. aanbesteed voor f97,900. Grootendeels zal de polder uit redelijken bouwgrond bestaan. Naar wij vernemen zijn de voorloopige overwe gingen ten aanzien der voogdijwet reeds zoover ge vorderd, dat het wetsontwerp binnen betrekkelijk zeer korten tijd bij de Staten-Generaal zal inkomen. H. M. de Koningin moet daarbij zijn aangewezen als voogdes, terwijl als de «aanzienlijke Nederlanders", welke haar in den raad van voogdij zouden terzijde staan, zullen worden voorgedragen jhr. mr. G. C. J. Van Reenen, vice president van den Raad van State, mr. C. Tb. graaf van Lynden van Sandenburg, oud minister, en A. baron Schimmelpenninck Van der Oye. vD) Het plan bestaat bij de Tweede Kamer om nog in deze week, met afdoening van de reeds aan de orde zijnde wetsontwerpen en conclusiën, de leenings- vret, de verhooging van den accijns op het gedistil leerd en het Fransche handelstractaat te behandelen. Op het laatst der week zou de Kamer dan op reces uiteengaan. De kiesvereeniging «Eendracht" te Haarlem heeft mr. J. Kappeyne Van de Coppello eandidaat ge steld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De Minister van waterstaat, handel en nijverheid vestigt er de aandacht op, dat bij koninklijk besluit van 20 Mei 1884 no. 20 (Staatsblad no. 108) de prijs der gezegelde briefomslagen van 5 en 12% cent, met ingang van 1 Juli a. s., nader is vastgesteld: Voor de briefomslagen van 5 cent op 10% 12% 25% cent de twee stuks, tegen welke prijzen die omslagen op alle post-, bij- en hulpkantoren, alsmede bij de rijks- depothouders van postzegels enz. in elke verlangde hoe veelheid, doch minstens bij twee stuks tegelijk, te ver krijgen zijn. De handelsovereenkomst met Frankrijk ont moette in d« afdeelingen der Tweede Kamer bij ver schillende leden bezwaar. Over de benadeelingen van den handel en de scheepvaart door de verwerping van het vorige tractaat bestond verschil van gevoelen. Thans heeft alleen het belang van Frankrijk bij het weren van nadruk ons eenige voordeelen doen erlangen, doch terwijl Frankrijk elk jaar recht heeft de handels overeenkomst op te zeggen, hebben wij ons nopens den nadruk 10 jaar gebonden. De meeste leden zagen echter in de overeenkomst een modus vivendi, waarin zij meenden te kunnen berusten. Het leggen van den telegraaf kabel tusschen Lowe stoft en Zandvoort werd Woensdag ten einde gebracht; Donderdag werd de isoleering beproefd en volkomen in orde bevonden. Wanneer de nieuwe kabel in gebruik zal worden genomen, is nog niet vastgesteldhet zal nog eenigen tijd duren, wijl de aansluiting te land nog niet bestaat, en de hut te Lowestoft nog moet worden opgericht. Het uitvoerend bestuur der te houden algemeene tentoonstelling te Antwerpen in 1885 heeft besloten den uitersten datum voor aanvragen tot admissie dor exposanten uit Engeland en het vasteland van Europa uittestellen tot den eersten Augustus eerstkomende. In het Engelsch Lagerhuis verklaarde lord Fitz- maurice, dat de Regeering bereid is het tot haar gerichte verzoek om de ondersteuning der vrouwen van de gevangen genomen bemanning van de »Nisero" in overweging te nemen. Maar zij kan eene inwilli ging van het verzoek niet stellig toezeggen. De spreker gaf verder te kennen, dat de inzichten van de Engelsche ambtenaren in de Indische wateren omtrent de middelen tot bevrijding der bemanning in het Blauw-boek openbaar gemaakt en aan de Neder landsche Regeering medegedeeld zijn. De Engelsche Regeering heeft dringend aan de Ne derlandsche te kennen gegeven, dat de toelating van den vrijen handel met de inboorlingen het beste middel is, om de vrijheid der gevangen bemanning te verkrijgen. Het stoomschip «Prinses Amalia" arriveerde den 26sten Juni van Amsterdam te Batavia. Uit het verslag van het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap blijkt, dat die vereeniging, sedert haar lOjarig bestaan, over de gansche aarde met vrucht heeft, gearbeid. Het eerste jaar, dat de werk zaamheden in ons land een aanvang namen, werden 40,155 exemplaren verspreid, terwijl in het tweede jaar reeds 76 515 bijbels zijn verkocht. S,de.it 1814 zijn alleen voor Nederland, Amerika en Afrika 1,800,000 exemplaren gedrukt. Aan contributiën is in Nederland ten vorigen jare ontvangen f 478,50aan giften fl505,07%. De ontvangsten van het genootschap heb ben in 1883 bedragen de som van f 2,799,617,30, en zijn verleden jaar over de gansche aarde 3,118,304 exemplaren verspreid. In Nederland zijn 18,331 bijbels, 11,216 N. Test. en 6595 ged., te zamen 36,142 exemplaren geplaatst, tegen 35,220 in het vorige jaar, terwijl daarenboven naar Afrika en Amerika van hier 2041 bijbels zijn verzonden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Naar wij vernemen zal de 300jarige sterfdag van Prins Willem I in de kerk der Ned. Herv. ge meente alhier op aanstaanden Zondag 6 Juli herdacht worden. Bedankt voor het beroep naar de Christ. Ger. gemeente te Nieuwdorp door ds. R. Mulder te Haarlem. Beroepen bij de Chr. Ger. gemeente te Kolijns- plaat ds. J. B. Dijkstra te Oud-Loosdrecht. St. Annaland. Zaterdag kwam het verblijden! be richt, dat ds. Noordink, pred. te Stad aan 't Haring vliet, het beroep naar deze gemeente heeft aangenomen. De heer J. Kerpesteijn te Kortgene hoopt 1 Juli a. s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren als hoofdonderwijzer aldaar in functie trad. Mej. N. Van den Berge, geboren te Heinkenszand, leerlinge aan de kweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam, heeft met gunstig gevolg examen als vroedvrouw afgelegd. (M. Ct.) Aan school A te Ter-Neuzen zijn tot onderwijzers benoemd de heeren J. W. Happée te Middelburg en I. De Groot te Oud-Beierland. Mej. H. De Korte te Bergen-op-Zoom is tot onderwijzeres te Apeldoorn benoemd. Tot hulponderwijzer aan de Christelijke school te Bergen-op-Zoom is benoemd de heer A. Langejan Az. te Middelburg, die deze benoeming heeft aangenomen. Aan het eindexamen van de Polytechnische school te Delft namen deel 58 candidaten. Geslaagd zijn o. a. voor C art. 61, civiel-ingenieur A. Van Gorsel J.Jz., J. S. De Muijnck, A. M. Peman Kakebeeke, A. L. Snouck Hurgronje, C. F. Stoel en J. J. Stoel. Waarde. Tot onderwijzer alhier is benoemd de heer Jac. Van den Brink, thans leerling aan de kweekschool te 's-Hertogenbosch. Sclierpenisse. Vrijdag 11 werd alhier de 2e drie maandelij ksche vergadering gehouden van het Tolensche onderwijzersgezelschap. Tegenwoordig waren 15 leden. De heer Freijlink, hoofd der school te Tolen, leidde het te bespreken onderwerp «Speelplaats" in, en de heer L. Heijboer, hoofd der school te Scherpenisse, verschafte de vergadering het genoegen eene lezing te hooren, getiteld«De ouderdom van het menschelijk geslacht." Verder werd besloten, aan de afdneling Noord-Beveland voortestellen, den dag der gecombi neerde algemeene vergadering te Kolijnsplaat vastte- ste'.len op 15 Aigustus. De heeren L K. Van Dijk en M. Lindhoudt namen op zich bij die gelegenheid een onderwerp inteleiden. Het Hof van cassatie te Brussel deed uitspraak in het proces van den ex-bisschop Dumont, die, op bevel van den Paus, indertijd het bisdom van Doornik moest verlaten. Het Hof van appèl te Brussel had den heer Dumont formeel verboden, den titel van bisschop verder te dragen. Tegen dit arrest had hij zich in cassatie voorzien, en nu heeft het Hof het genoemd arrest vernietigd, omdat daarbij de artt. 472, 473 en 343 van het Burgerlijk Wetboek niet in acht genomen zijn. De zaak is naar het Hof van appèl der provincie Luik voor een nieuw onderzoek verwezen. Rilland-Bnth. De stand der veldvruchten mag hier over 't algemeen bevredigend worden genoemd. Waren bij den hagelslag voor eenigen tijd velen bevreesd voor het juist bloeiende koolzaad, thans blijkt meer en meer dat die vrees ongegrond is geweest en ziet men hier zelfs verscheidene stukken mooi gezet zaad. De zomervruchten hebben door de groote droogte in 't voorjaar een ongeregelden opgang gehad. Die zelfde oorzaak werkte mede, dat 't onkruid, dat anders door den zachten winter rijk vertegenwoordigd zou ge weest zijn, een harden strijd heeft moeten voeren. De vruchtboomen, die eerst door den vorst ve»l be leden hadden, werden later nog door den hagelslag van een groot gedeelte van hunnen aanslag beroofd, zoo dat men met grond een slecht appelen- en perenjaar kan verwachten. Pruimen en kersen zijn middelmatig

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1